SNELLE OPMARSCH DER DU1TSCHERS IN POLEN Auisied 1 SCHOONHOVENSCHE COURANT I Bedachtzame onzijdigheid/De Deutschlandsender meldt omtrent J deze aanvallen: Britsche luchtaanvallen op Duitsche steden. „Insulin de Polen vliegen over Berlijn. De strijd in Polen. DE BRITSCHE LUCHTMACHT ACTIEF. De loop der gebeurtenissen. op I.aehtk lantnm K. tot behoud de van ijzeren tot 16 te in empo. De en we te te en ge- burgers wij houden, partijdige van aan- van. het Er Rook- en Pruimtabakken vanaf 5 cant par half ons Vraagt ze Uwen winkelier of bij W. RIJNEVELD, Haven 66 - Tol. 91 - Schoonhoven len moeten voortleven met of Hitler-regime. Als men zich deze voudige waarheid in 1919 bewust geweest, zouden we sinds 25 jaren hebben gehad en er zou nü niet oorlog zijn. Toen heeft men de Hamburg vier Britsche ningsvliegtuigen zijn gezien en vallen door de Duitsche luchtstrijdkrach ten. Twee Éfitsche toestellen werden neergeschotex van H. M. da p den Loo ikkan van h< dege«lagen naar raadgevingen mododeoiingen nieuwsberichten onmisbaar. Koopt een inini Onze regeering heeft pen zware taak, Twaalf Engelsche moderne bommen- *- werpers zijn Maandagavond boven Wil helmshaven en Cuxhaven verschenen en hebben daar bommen neergeworpen. Zij moesten echter vluchten voor het ster ke Duitsche afweergeschut. Vijf vlieg tuigen konden neergehaald worden. De andere koersten eerst in Zuidelijke rich ting. Volgens de Duitsche lezing zouden zij daarop naar Nederlandsch grond gebied gevlogen zijn. Fransch communiqué. Het Fransche oorlogscommuniqué van Maandagavond luidde: „Geleidelijk ma ken wij contact aan het front, De Fran sche maritieme strijdkrachten hebben zich naar de posities begeven, die haar waren aangewezen. De luchtmacht is j overgegaan tot de noodzakelijke verken ningsvluchten.” Duitschers "bemerken er niets 1 van. Het Poolsche telegraafagentachap meld de gisteravond, dat dertig Poolsche vlieg tuigen een raid hebben ondernomen op 1 Berlin. Alle zijn naar hun basis terug- gekeerd. Er zijn van Poolsche zijde nog geen na- dere bijzonderheden gevolgd. i Berltfn heeft op het bericht gereageerd met de mededeeling, dat, hoewel het gis- i teren helder-weer was, geen, takel vreemd vliegtuig boven de Duitsche hoofdstad is waargenomen. Gloeilampen Zaklantaarns Batterijen ruime keuze bij: J. K. SNOEI Rijwiel- en naaimachinehandel Stadhuisstr. 79, Lopixerstr. 43 Schoonhoven. GROOTSTE LUCHTAANVAL OP WARSCHAU. Volgens het Poolsche telegraaf-agent- «chap heeft Maandagavond 5 uur een luchtaanval op Warschau plaats gehad, de grootste welke tot dusver was uitge voerd. Duitsche eskaders hebben verscheidene punten aan de «grens van de stad ge bombardeerd, achtervolgd door jacht vliegtuigen en bestreden door hevig vuur van de lucht-afweer-baaterijen. Ver scheidene vliegtuigen zijn neergeschoten één daarvan viel in een straat. De aan val heeft tal van slachtoffers gemaakt. Het juiste aantal is nog niet bekend. Puitsch legerbericht. Het Duitsche legerkwartier meldde gis teren: Het Duitsche leger in het Oosten heeft op 4 September op alle fronten den vij- andelijken tegenstand gebroken en rukte op niet te stuiten wijze verder. De tegenstander gaat hier en daar In wanorde en zwaar geteisterd terug. Het aantal gevangenen en de in handen ge vallen bult nemen voortdurend toe. Voor het oogenblik zijn zij nog niet te over zien. De Vilde Poolsche divisie werd in Zuid-Oostelljke richting naar Tchensto- chau (Czestochow) gedreven. De staf der divisie is gevangen genomen. In het Zuiden werd de achtervolging naar Krakau voortgezet. De Skawa werd bij Wadowltsj overschreden. Meer noorde lijk werd Jawerzno genomen. Overhaast ontruimde de vijand het in dustriegebied van Oost-Opper-Silezië. Dit is nu geheel door de Duitschers bezet. Bij Sieradz werd de overgang over de War- the na strijd genomen. In het Noorden probeert het Poolsche corridorleger dat Ingesloten is, in wan- rijdigheid vereischt. De geheele heeft tot plicht de regeering door waardige en onverdachte houding te staan in haar vast besluit het buiten elk conflict te houden en verrichten van zijn vredige heden mogelijk te maken.” Zoo sprak koning Leopold en wij mo gen in ons land die woorden ter harte nemen. WIJ kunnen onze sympathieën en antipathieën hebben, maar we moeten ons er voor hoeden daaraan in het open baar, zonder eenige terughouderidheid uiting te geven en dit geldt vooral voor hen, wier stem of wier stand grootere Invloed op hoorders heeft dan anderen. Wij verkeeren in ons land in de geluk kige omstandigheid, dat wij vrij gedachten en meeningen mogen dat in de nacht van Zondag op Maan- September zijn dag een aantal vliegtuigen der RAF. een uitgebrelde verkenningsvlucht boven Noord- en West-Dultschland heeft uit gevoerd. Zij werden niet door vijandeiy- ke vliegtuigen aangevallen. Deze toe stellen hebben meer dan zes millioen exemplaren van een vlugschrift over een groot gebied laten vallen. Zooals gemeld, is een aantal dezer biljetten op Neder- landsch gebied terechtgekomen. Nog 3 millioen. Uit Londen wordt gemeld, dat In den eenheden, die zich in Zuid-Polen in de richting van Sieradz hadden gewaagd. De Duitschers moesten een belangrijk aantal tanks en auto’s achterlaten, wel ker inzittenden gevangen werden geno men. Het totaal aantal gevangenen Is aan. zienlijk. Westerplatte houdt nog stand. eD Duitschers hebben Dinsdag een in tensief bombardement op de Westerplatte^ het schiereiland Hela en de Poolsche Oosteehaveh Gdynia geopend en sedert dien woedt de strijd onverminderd voort. Nog altijd houden de Polen, die aan al le zijden zijn omsingeld en voor wie er geen ontkomen meer aan Is, stand. Zij willen blijkbaar tot het uiterste volhou- (Jen, ofschoon hun positie hopeloos Is. De rpilltalre gepouwen op de Westerplatte, hte Delta-eiland aan de Weichsehnon- ding, waarop de Polen eert kruitmagazijn hebben ingericht, staan al dagen achter een in brand. Ne 8369. TIEN BLADZIJDEN. WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1M9 n® JAARGANG NIEUWSBLAD VOOR «ELAND EN UTRECHT J Telef. 20. TeL-Adres: Vannooten. 8. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. I. IBONNE’S, die zich aan onze administratie opgeven voor de verzekering, zijn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van A a a Gulden bij levenslange z n n Gulden bij o a a Gulden bij verlies a a a Gulden by verlies 1 ft ft Gulden bij verlies Gulden by verlies van De verzekerde moet in het 2000 ongeschiktheid. U U U overlijden. J U U van hand of voet. 4 V V van een oog. 1 U V van een duim.OU een anderen vinger. bezit zijn van een polls. onze w_.uiten, maar we moeten die kostelijke vrijheid met Inzicht gebruiken en haar vooral niet misbruiken. We dienen ons daarbij bewust te zijn, wat die vrijheid betee- kent, we moeten ons die waardig toonen onze verantwoordelijkheid begrijpen wel overwegen wat we wel en wat niet mogen zeggen, wffar we kunnen spreken en waar we dienen te zwijgen, over onze politieke inzichten en sympa thieën. Laat ons toch ook begrijpen, dat het vermeerderen van de haat, welke thans de wereld regeert, nergens toe dient en dat het daardoor straks, als de wapens worden neergelegd, het moelllj- ker wordt, de wereld weer in normale banen te lelden. OOK EEN AANVAL OP HAMBURG. Gisteren hebben vier Engelsche vlieg tuigen een aanval gedaan op Hamburg. Dadelijk ging men van Duitsche zijde tot een tegenaanval over. Het D.N.Ba. meldt, dat twee Engelsche toestellen zijn neer gehaald. Er schijnen voorts (verkenningsvluch ten boven het Roergebied te zijn uitge voerd en correspondenten van Belgische bladen maken gewag van een luchtaan val op Aken. Dinsdagmorgen omstreeks zeven uur zoude de machines boven deze stad verschenen zijn. Aan de Belgische grens te Raeren hoorde men, aldus deze berichtgevers, de alarmisrenes en te Eupen zijn ontploffingen gehoord. Noch van Duitsche, noch van Brtische zijde is ech ter tot dusverre een bevestiging ontvan gen. Wel meldt het Fransche oorlogscom muniqué, gedateerd op de van van de vijfde September: „Onze t.— overal langs de Fransche grens tusschen Rijn en Moezel in contact met de vijand. Er dient aan te worden herinnerd, dat zich aan beide kanten van de Rijn per manente verdedigingswerken bevinden." ZES MILLIOEN VLUGSCHRIFTEN OVER DUITSCHLAND. Het Engelsche ministerie van Voor lichting heeft Maandag bekend gemaakt Goede radio is nu onmisbaar. Koopt een nieuwe Philips Radio 1940! Prijzen f 92.50, f 119 -, f 142.50, enz. Contant en gemakkelijke betaling. Radiotechnicus. Erkende Service van Philips Radio - Eindhoven Jan Brouwer Haven 63, tel. 113, Schoonhoven iniagilumptn, bnttrrU«n. rt». „Ik vraag aan een ieder zichzelf bij het uiten van zijn meeningen de stren ge tucht op te leggen, die een stipte on- - - - - natie een Mi land het werkzaam- Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 1.25; per post f 1-50. Met verzekering 15 cents meer. DE STILTE AAN HET WESTELIJK FRONT. Aan het Westelijk front, waar de acti viteit zich tot nu toe voornamelijk be paalde tot verkenningsoperatles, ver wacht men spoedig ernstiger gebeurte nissen. Gisteren meldde de Britsche ladio, dat de rust aan het Westelijk front niet be hoefde te verbazen, daar thans in tegen stelling tot 1914 de posities bepaald zijn. De troepen zijn volgens deze mededeeling bezig zich meer Noordelijk te concen- treeren. Havas deelde gisteravond het volgen de mede: „Wanneer de eerste communiqué’s la coniek aandoen en niet allen bevredigen, die daarin een gedetailleerd verslag zou- ENGELSCHEN BOMBARDEEREN DUITSCHE HAVENS. Britsche vliegtuigen hebben Maandag middag een aanval gedaan op Wilhelms haven, Cuxhaven, Brunsbüttelkoog en het Kieler kanaal. Volgens berichten van Engelsche zijde is groote schade daarbij aangericht. Vele Duitsche schepen zijn zwaar be schadigd. De aanvallen werden tijdens zeer slecht weer ondernomen en ontmoetten tegenstand van de luchtmacht en luchtafweergeschut der Duitschers. Welke voorstellen Duitschland afwees. Om zich een juist en zuiver denkbeeld te kunnen vormen van hetgeen in de dagen voor het begin van de oorlog Is geschied, laten we hieronder volgen het geen In die spannende dagen is beproefd om de vrede te behouden. 24 Augustus: Rede van koning Leopold van België namens Denemarken, Finland, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Zweden en België zelf, waarin hij beroep doet’ op de staten om te overleggen. 24 Augustus: Rede van Paus Pius XII aan de twee betrokken staten om zich met elkaar te verstaan. 24 Augustus: Telegram van president Roosevelt aan den koning van Italië om te trachten een vreedzame op lossing te verkrijgen. 25 Augustus: President Roosevelt stelt Hitler en den Poolschen president voor, drie methoden om de oorlog te voorkomen. Ie directe onderhande- lingen; 2e arbitrage; 3e verzoenlngs- procedure. 26 Augustus: De Fransche mlnster-pre- nobele koning van België heeft, nadat zijn pogingen om te helpen het groote conflict te voorkomen, gefaald zijn, evenals de pogingen van alle an deren, gisteren het woord tot zijn volk gericht en er bij zijn onderdanen aangedrongen, dat zij in woord en ge schrift onzijdig zullen blijven. „In deze gevaarlijke oogenblikken kan één woord, één daad, één onbezonnen geschrift de belangen van het land schaden", ^el de koning. het land bulten het oorlogsgeweld houden en onze onzijdigheid streng bewaken. Wij moeten d.e taak trachten lichter te maken en zeker niet zwaarder door redevoeringen met een bepaalde tendenz voor een gehoor van en militairen. Integendeel moeten pogen het leven normaal te geen paniek zaaien, geen voorstellingen en niet door felle uitlatin gen ons land In het buitenland de naam bezorgen van eén bepaald land aan te hangen. Wat ons betreft, wij zullen streven naar een zoo objectief mogelijke bericht geving, vermeldende de feiten, zooals zij voorvallen en ze toelichtend, waar dat noodlg is. De oorlog zal voorbijgaan, het is mogelijk dat die snel verloopt, het is ook mogelijk, dat hij lang duurt, maar hoe die ook zal eindigen, hetzij Duitsch land wint of verliest, het zal niet moge lijk zijn, dan geen rekening te houden met de 80 millioen Duitschers. ZIJ zul- zonder een- was rust weer haat laten heerschen en overheerschen, men heeft gedacht, dat het mogelijk was de Duitschers als staat en als volk te doen verdwijnen. Laat ons hopen, dat als ook deze oorlog weer geëindigd zal zijn, men zich de bittere lessen van 1919 zal herin neren. Tusschen de strijdende partijen is nu haat en verbittering en die zal toenemen naarmate aan beide zijden meer slachtoffers vallen. De neutrale staten, die nu grooter In aantal zijn dan In 1914—1918 moeten zich vrh houden van partyschap en haat. La&t daarom ieder, en vooral zij die daartoe meer in het byzonder de gelegenheid hebben, ’t voorbeeld geven van strikte onpartijdig heid In hun uitingen en toespraken. zUn voorstel vrede. 29 Augustus: Aanbieding van koningin Wilhelmina en Koning Leopold bemiddeling. 29 Augustus: Voorstel van Mussolini tot het beleggen van een conferentie. 29 Augustus: Voorstellen van Engeland aan Hitler tot overleg. 30 Augustus: De ex-koning van Enge land, de hertog van Windsor, zendt een telegram aan den koning van Italië om oorlog te voorkomen. 31 Augustus: Hitler publiceert zyn voorstellen, maar lijft 4egeiykertijd Danzig in en valt Polen aan. 3 September: De Engelsche gezant Berlijn vraagt om 11 uur dat Duitsch land zijn troepen uit Polen zal te rugtrekken om oorlog te voorkomen; de Fransche gezant doet hetzelfde om 5 uur. Alle voorstellen tot het behoud van de vrede, tot het plegen van overleg, tot het uitstellen van een gewapend con flict, zyn steeds en onmlddeliyk aange nomen door alle betrokken staten, uitge zonderd Duitschland, dat geen enkel voorstel heeft aanvaard. HITLER AAN HET FRONT IN POLEN Rijkskanseller Adolf Hitler Is Maan dagavond In het Duitsche hoofdkwartier aan net Oosteiyk front, ten Zuiden van Kulm, aangekomen. De Führer trof daar de troepen, die juist bezig warep een brug over den Weichsel te slaan. De mannen van de „eerste linie”, zoo meldt een Duitsch bericht, begroetten hun leider met groot enthousiasme en gejubel. Geruime tyd sloeg hij de ver richtingen van de Duitsche soldaten ga de, die zich tydens zyn aanwezigheid van een belangrijk strategisch punt meester maakten en een troep Poolsche soldaten op de vlucht dreven. Daarop maakte Hitler zoo wordt gemeld een rit door een aantal dorpen In de Corridor, waar de bevolking hem overal met gejuich Inhaalde. Men zwaaide met inderhaast vervaardigde hakenkruis vlaggen, die soms nog nat van de verf waren. De bevolking, zoo vervolgt het Duitsche bericht, is in deze gebieden oer-Duitsch, overal werd ook de Duit sche taal gesproken en men hoorde geen woord Poolsch. Vrouwen en kinderen stonden met trarfen In de oogen langs de weg, toen Hitler zyn Intocht deed. Aan het Zuid-Westelijke front duren Duitschland de hardnekkige gevechten voort. In de millioen nacht van 3 op 4 September hebben de het Poolsche troepen doeltreffende aanvallen op gepantserde eenheden van den vUand gedaan. De vijand leed verliezen. In den sector Pommeren werden wij na zeer verbitterde gevechten gedwongen Bydgoszoz (Bromberg) en Groedziadz te ontruimen. Aan het front van Cletsjanof en Przasnysz duurt de strUd voort. Poolsche tegenaanvallen. Voorts wordt van Poolsche zyde mel ding gemaakt van een doeltreffende te genaanval op gemotoriseerde Duitsche hopige afzonderlijke acties den ring te doorbreken. Bij Mlawa hebben de Oost-Pruisische troepen in een harden strijd van man te gen man de stad en de versterkingen al- troepen zijn daar in bezit genomen. De verslagen vUand wijkt verder naar het zuiden. Het luchtwapen beheerscht het lucht ruim. Veertig Poolsche vliegtuigen wer den omlaag geschoten, waarby vyftien tydens luchtgevechten. Het Poolsche legerbericht. Het algemeene hoofdkwartier der Po len luidde Maandag: In de loop van de nacht van 3 op 4 de luchtaanvallen op plaatsjes in de nabijheid van Warschau voortgezet, waardoor talrijke branden ontstonden en slachtoffers onder de bur gerbevolking vielen. Vanmiddag Is War schau gebombardeerd. Maandag zUn talrijke steden in geheel Polen gebombardeerd. De Poolsche lucht macht heeft talrijke en doeltreffende aanvallen op vyandelljke gemotoriseerde en gepantserde eenheden In de streek ten Noordoosten van Czestochowa ge daan. Zeventien vyandelljke vliegtuigen wérden neergeschoten. De Polen verloren nacht van 4 op 5 September vliegtuigen acht vliegtuigen. van de Royal Airforce opnieuw een groo- i r’"*J ten verkenningstocht over E." hebben gedaan, waarbij drie exemplaren van het manifest aan Duitsche volk werden uitgeworpen. De Britsche machines werden niet door vyandelljke toestelllen aangevallen keerden alle, evenals by de vorige legenheid, ongedeerd terug. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat boven Hamburg vier Britsche verken- aange- sldent Daladier richt een schryven tot Hitler, dat Polen met Duitsch land In vrede wil leven en dat niets ëen vreedzame oplossing in de weg staat. 27 Augustus: De Canadeesche eerste mi nister richt zich tot Mussolini, Hitler en den president van Polen om de vrede te bewaren. 28 Augustus: Tweede boodschap president Roosevelt aan HiXier dringende pp het aanvaarden Advertentiën: 1—6 regels 1.30, elke regel meer 0.20; derde plaatsing halve prijs. Adver tentiën worden gratis ge plaatst In „De Gorcumer”.

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 1