1 SCHOONHOVENSCHE COURANT I Warschau biedt nog steeds weerstand J. K. Snoei - Schoonhoven ,,lns uilnde" WERK EN LAAT WERKEN. I Britsche strijdkrachten aan het Westelijk front ACHT BLADZIJDEN. WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1»3» No. 83; 2. Tie JAARGANG, e hulp bij een versterken hun krachti- zwaar In dat andant mijn» VERWOEDE ARTILLERIE- GEVECHTEN. steeds met berlain bij bracht. ENGELSCHE TROEPEN IN FRANKRIJK. De den: De levert de nieuwe SERIE 1940 uit voorraad vanaf f 92.50 Coniant en "em bet NIBIWSHAD VOOR 2UIEHI0LIAND EN UTRECHT J TeleL 30. TeL-Adree: Vannooten. S. fc W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 15. Postrekening 13783. I Jeveha gloeilampen vanaf 50 ct. Philips gloeilampen vanaf 59 ct. Steeds in voorraad bij Rijwiel- en naaimachinehandel Stadhuisstraat 7-9 - Lopikerstraat 43 voor Schoonhoven maanden 1.25; per Met verzekering 15 i uramotoonpiaten, Elec. weerg— machines Philips scheerappar. 1h in pen tot «U watt 34 ct. tuü Veie merken. sche troepen met de hoofdmacht de spoorlijn Warschau-Bialystok overschre den en met hun voorste afdeelingen de spoorlijn WarschauSiedlce bereikt. Rook- en Pruimtabakken vanaf 5 cant par half ons Vraagt ze Uwen winkelier of bij W. RIJNEVELD, Haven 66 - Tal. 91 - Schoonhoven te Schiedam, van De verzekerde moet in het bezit zijn van een polis jes Sarreguemines en Bitche aan Fran- sche zijde, en Blieskastel en twee brug gen aan Duitsche zijde. Daar de operatie zich afspeelt over een front van 20 k.m., is het dus reeds een belangrijke bewe ging, die de afmetingen van een eenvou dig optrekken der voorhoede overtreft. De vijandelijke tegenaanvallen en de afleidingsmanoeuvre, die Maandag in de sector langs de Moezel werd ondernomen hebben ten doel, zoo lang mogelijk het moment uit te stellen, waarop de Fran- sche troepen in staat zullen zijn, de muur van de eigenlijke Siegfriedlinie doeltref fend aan te vallen. Aan het westelijk front zullen dus zelfs de operaties op groote schaal lange tijd het kenmerk van een reusachtige fortificatieoorlog behou den. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 7 post 1.50. cents meer. ZWARE STRIJD TUSSCHEN MOEZEL EN RUN. DE FRANSCHEN MELDEN BELANG RIJKE VORDERINGEN. Gistermorgen werd het volgende Fran- sche leger-cómmuniqué ontvangen, Maandagavond was af gegeven: „In weerwil van de vijandelijke weer stand belangrijke vorderingen te verwezenlijken op een front van ongeveer 20 KM., ten Oosten van de Saar”. Poolsche tegenstand wordt krachtiger en meer georganiseerd, het gevolg, dat de Duitsche opmarsch tot staan is gebracht, terwijl de Duitschers op verschillende plaatsen zelfs terug moe ten trekken. Het zwaartepunt van de strijd ligt thans om Warschau. Aange zien de Duitschers daar gebrek aan zwaar artllleriegeschut zouden hebben, maken zij veelvuldig gebruik van lucht- rgevers, stofzuigers, wasch paraten, enz. enz. «loei- WÜ watt 7y ct. <5 watt .u ct. ABONNE'S, die zich aan onze administratie opgeven voor de verzekering, zijn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK a a A A Gulden bij levenslange Z A A Gulden bij n a a Gulden bij verlies AAA Gulden bij verlies 1 A A Gulden bij verlies z n Gulden bil verlies van 2 0 0 0 ongeschiktheid. O V 0 overlijden. U U van trend of voet. 2 U U van een oog. H) 0 van een dulm. 6 0 een anderen Fransehen stellingen. Het Fransche legerbericht yan gister avond luidt: „Het oprukken werd aan hetzelfde front als Maandag voortgezet. De reactie van den vijand, vooral van zijn artille rie, is krachtig”. Gedurende de nacht nebben de troe pen, aldus Havas, zich beziggehouden met het gebied, dat in hun baanden ge vallen was, te versterken. De Duitsche offensieve beweging die in het uiterste Westen van het Moezeifront in het ge bied van Sierk is begonnen, is niet voort gezet. Het betrof hier trouwens een aan val van kleinere omvang. Advertentiën: 1—6 regels 1.30, elke regel meer 0.20; derde plaatsing halve prijs. Adver tentiën worden gratis ge plaatst In „De Gorcumer”. - aanvallen. Maandag is de hoofdstad een groot aantal keeren gebombardeerd. Vol gens het Poolsche legerber.cht werd 20 pCt. van de toestellen neergeschoten. Een bombardementsvliegtuig viel brandend op straat. Polen glippen uit de klem. Het Duitsche offensief kost enorme verliezen. Volgens een correspondent van United Press achter het Duitsche front bij Ra dom, kunnen de Duitsche verliezen se dert het begin van de oorlog op 12 a 15.000 man worden geschat. Het van Duitsche officieele zijde dfr- gegeven percentage voor de eerste week beteekent een aantal dooden van 1500 a 2000e maar sindsdien is de Poolsche te genstand krachtiger geworden en thans woedt een hevige strijd langs de San. Naar schatting zijn vijf of zes Pool sche divisies betrokken bij de strijd ten Noorden van Lodz en In Posen; zij zijn in de daar gevormde zak teruggedreven en de Duitschers trachten hen te belet ten, het Poolsceh leger rondom Warschau te bereiken. De Polen laten zich echter niet ge makkelijk de terugtocht afsnijden en de poging der Duitschers schijnt te misluk ken, door de wending, die sinds gisteren ten gunste van de Polen in de ontwik keling in de t toestand is ingetreden en door van Itnd io*c«*ntrale Ct. per Meek Volledige progr. san Holland en Leuven Ornmotoonpi. cone. HITLER OPNIEUW AAN HET FRONT. Maandag heeft Hitler voor de tweede maal een vlucht langs het front ge maakt. Ditmaal heeft hij een bezoek ge bracht aan het operatiegebied tusschen Lodz en Warschau. Hij landde op een vliegveld eenige kilometers achter het front, maakte daarna een autotocht, wel ke hem tot op anderhalve kilometer van de voorste linies bracht en vertrok later op de dag weer per vliegtuig. De commandant kon den Führer be groeten met het mededeelen der resulta ten van den vorigen dag: 44 Poolsche vliegtuigen vernield en talrijke vliegvel den ver naar het Oosten gelegen, vernie tigd. Gedurende de rit naar de voorste frontlinies, aldus het D. N. B., werd de Führer geestdriftig door de troepen toe gejuicht. De divlsiestaf, welke in een half vervallen boerenhuis was onderge bracht, meldde, dat alle Poolsche pogin gen met zware verliezen waren gestrand op het Duitsche vuur. Göring eveneens naar de troepen. Generaal-veldmaarschalk Göring heeft, na als voorzitter van de ministerraad voor de defensie de meest dringende werkzaamheden verricht te hebben, Zon dagavond zijn hoofdkwartier verlaten en zich naar de afdeelingen van zijn lucht wapen aan het front begeven. DE POOLSCHE LEZING VAN DE STRIJD. Tegenstand wordt ger georganiseerd. berichten uit Poolsche bron meld- De opmarsch vertraagd. In een later Duitsch legerbericht wordt o.m. gezegd: „De Polen schijnen een sterke basis ten Zuiden van de Boeg ten Oosten van den Welchsel en de San te bezitten. De laat ste 48 uur is de Duitsche opmarsch aan zienlijk vertraagd. De gevechten krijgen naar het schijnt een bloediger karakter dan tot dusver. Ook beginnen in ’t Oos ten de regens te vallen, hetgeen waar schijnlijk een belangrijke rol kan spe len.” Inderdaad wordt deze laatste omstan digheid algemeen van zeer groot belaft voor de Polen geacht, omdat bij regen de Poolsche wegen zoo slecht zullen worden dat de Duitsche tanks en zware trans porten op enorme moeilijkheden zullen stuiten. ten de de wapenen Geschut en oorlogstuig van min stens vier divisies staan ons als buit in het vooruitzicht. Het aantal gevangenen is nog niet te overzien. Op de Oostelijke oever van de Weich- sel, ten Zuiden van Warschau, hebben pantsertroepen een aantal stuks geschut, waaronder vier mortieren van 21 centimeter, buitgemaakt. Wanhopige pogingen der bij Koetno ingesloten ster ke afdeelingen vijandelijke strijdkrach ten naar het Zuiden door te breken, wer den verijdeld. De ring rond deze vijande lijke groep is gesloten. Ten Noorden van den Welchsel naderen de Duitsche troe pen de vesting Medlin. Na verwoede strijd is de vijand ook ten Noordwesten van Warschau teruggeworpen. Bij de achtervolging hebben de Duit- Een toelichting. Havas licht dit beknopte communiqué als volgt toe: Sedert twee dagen wordt een belangrijke operatie uitgevoerd „tus schen de Saar en de kleine Vogezen", d. w,z. in het grensgebied tusschen destad- Uit Parijs meldt United Press: De Duitsche tegenaanvallen in 't Saar- gebied en de Palts zijn tot stilstand ge komen door het vuur van de Fransche Maginot-artillerie. De voordeelen, die de Franschen behaald hadden in het zoo genaamde Niemandsland zijn in hun handen gebleven, waardoor de ontwikke ling van het volgende stadium, namelijk directe frontaanvallen op de Siegfriedli- hie zelf, gemakkelijker geworden is. De Fransche tanks dringen tusschen de mijnen in het Saargebied en industrle- stéden door onder de natuurlijke dek king van de boschrijke streek. Zij wor den op den voet gevolgd door machine- geweerafdeelingen, die elk veroverd stuk je grond bevestigen. Een dergelijke voort gang verloopt niet vlug, maar wel se cuur. Voorbij Zweibruecken, Pirmasens en Annweiler stuit men op dikke wallen prikkeldraad en de antl-tankvelden, on afzienbare rijen beton-punten, die het tanks onmogelijk moeten maken verder door te dringen. De voorste punten zijn laag en de achterste hoog, om de tanks, die tot zoover mochten doordringen, tot gemakkelijke doelen te maken voor het anti-tankgeschut. De tanks, die er ovef*"’ heen komen, storten in mijnenvelden. Om al deze moderne hindernissen on schadelijk te maken, achten de Fran schen het noodzakelijk, iedere vierkante meter met zwaar artillerievuur te door ploegen, uur na uur. HRH Haarden - Haardkachels Vul- en Huishoudkachels De bekende F W Haardkachels Kookhaardkat hel Nieuwe modellen voor de lage prijzen. Elk gewenscht merk en model zonder prijsverhooging Vraagt inlichtingen zonder verplichting. Haard- en Kachelhandéi G. TROMPETTER, I.opikerxtrHnt 4« - Nchoonh oven De urn hl voor l'w knehel Erkende Philips Service Jan Brouwer Radiotechnicus Haven 63 Te eloon lid - Schopnhoven 1914 werden de menschen veel meer dan nu door de oorlog overvallen Nu leefden wij reeds meer dan een jaar in de spanning over de vraag: zal ’t vre de zijn of oorlog en nu is de schrik veel minder geweest dan voor 25 jaren. Men was toen dusdanig uit het lood geslagen, dat de menigten zich verdrongen voor de winkels om te hamsteren en dat voor de banken lange rijen urenlang stonden te wachten om hun belegde gelden terug te halen. Tot zelfs voor de onwankel baar solide Nederlandsche Bank zag men in Augustus 1914 een lange rij mannen en vrouwen staan, die de schrik om het hart was geslagen, en die vreesden dat de oorlog bulten onze grenzen, tot ge volg zou hebben dat zij het geld zouden verliezen dat veilig bewaard werd door de Eank. Lang heeft die dwaze ontsteltenis niet geduurd, we zijn tot inzicht geko men, dat de oorlog vreeselljk was, maar voorlooplg ons land niet trof. Nu is di.e ervaring ons nog bij gebleven en toen het lang gevreesde eindelijk gebeurde en de oorlog verklaard was, bleef men kalm Er werd heel weinig gehamsterd en ken nelijk alleen door hen, die of te dom waren om de toestand te begrijpen of door zulke zelfzuchtige menschen, dat zij aan niets konden denken dan aan hun eigen dierbare persoonlijkheid. Ook de banken zijn niet lastig gevallen en de handel is veel minder zwaar getrof fen dan voor een kwart eeuw. Dit geldt ook voor de middenstand, maar voor deze slechts gedeeltelijk. Een deel van de winkeliers en kleine indu- strieelen gaat het zelfs bijzonder goed. In plaatsen, zooals Schoonhoven waar een sterk garnizoen gekomen is, zijn er heel wat zaken die een gulden tijd be leven, maar lang niet alle deelen in de vergroote omzet. De dreigende tijd noopt tot bijzondere maatregelen, men kan niet voortleven Bonder te denken aan hetgeen de toe- OPPERSTE RAAD VERGADERT IN FRANKRIJK. Chamberlain cn lord Chatfield vliegen heen en terug. Het bureau van den Franschen minis ter-president deelt mee, dat Dinsdag op Fransche bodem een vergadering van de Opperste Raad is gehouden. Hieraan werd voor Groot-Brittannië deelgenomen door minister-president Chamberlain en Lord Chatfield, minster voor de coördi natie, terwijl Frankrijk werd vertegen woordigd door minister-president Dala- ■dier en den opperbevelhebber van het Fransche leger, generaal Gamelln. In deze vergadering is opnieuw het vaste besluit van Frankrijk en Engeland gebleken, aï hun krachten en al hun hulpmiddelen aan te wenden om ’t hoofd te bieden aan het conflict, dat hun is op gedrongen. Zij hebben besloten, Polen, dat met zooveel moed weerstand biedt aan den Inval op zijn gebied, zoover in hun vermogen ligt, hulp te bieden”. Chamberlain en Lord Chatfield hebben hun reis naar Frankrijk gemaakt in een militair vliegtuig. Zij zijn in de namid dag teruggekeerd en reeds heeft Cham- den koning rapport uitge- DUITSCHERS OMSINGELEN WARSCHAU. DE REGEN BONDGENOOT DER POLEN. Sinds de verschijning van ons vorig nummer zijn de Duitschers nog aanzien lijk verder In Polen doorgedrongen en hoewel op dit oogenblik de val van War schau, die Berlijn reeds zoo lang had verwacht, nog steeds niet is gemeld, wordt de positie der Polen uiterst moei lijk, omdat hun vijand de stad nu reeds vrijwel geheel heeft omsingeld. Zij staan zelfs reeds ten Oosten van de hoofdstad. Intusschen wordt rondom Warschau wéér hevig gevochten. De Polen, die nu een zooveel korter front hebben, dan aanvankelijk, bieden tegen de Duitsche overmacht met heldenmoed weerstand. Het opperbevel van de Duitsche weer- jnacht maakte gisteren bekend: De groote slag in Polen gaat ten Wes ten van de Welchsel zijn einde tegemoet. De Zuidelijke troepenafdeeling dringt in geforceerde marschen op naar en over de San. Bergtroepen hebben aan den uiter sten Zuidelijken vleugel Chyrow, Zuiden van Przensyl, bereikt. In streek tusschen Zwolen, Radom en Lysa Gora legt de vijand de neer. komst kan brengen, maar bij^dle voor zichtigheid en zorg, hoede men zich voor overdrijving. Laat hetgeen gedaan moet worden, uitvoeren en stel geen noodzake lijke herstellingen, verbeteringen, uitbrei dingen en vernieuwingen uit. Koop niet meer dan ge noodig hebt, maar ook niet minder. Er zijn In ons land tal van za ken die op ernstige wijze de terugslag gevoelen van de tijd, en vele en zeer vele van de orders worden teruggetrokken. Er blijken heel wat personen, die hun plan nen opbergen en nu opdrachten betref fende timmeren, metselen, verven, klee- ding, meubelen, weelde-artikelen e.d. terugnemen of die daarin tot het uiter ste bezuinigen. Dat is niet noodig, het is bovendien verkeerd. Doe zoo veel moge lijk zaken als vroeger, laat u niet be vreesd maken door hetgeen de toekomst misschien wel en misschien niet' zal bren gen. Wie nu zijn bestellingen blijft door geven, alsof er geen oorlog was, die ver sterkt daarmede zijn zelfbewustheid, hij maakt daarmede zichzelf rustig en ze ker, hij geeft een goed voorbeeld aan an deren en hij helpt de middenstanders, die thans een bijzonder moeilijke tijd doormaken. Niet alleen dat zij getroffen worden in hun zaken, maar bij velen is ook de leidende kracht opgeroepen voor de militaire dienst en staat zijn plotse ling in functie gekomen vervanger of vervangster voor de opgave een zaak te drijven, waarvan hij of zij heel weinig weet en dat op een tijd dat de zaak juist groote behoefte heeft aan degelijke, doel bewuste en deskundige leiding. In een artikel van 14 April schreven we te dezer plaatse o.a.: „Laat men geen dwaze dingen gaan doen door ondernomen, voorgenomen of bestelde opdrachten af te zeggen of uit te stellen en daardoor de moeilijkheden nog te vermeerderen.” Dit geldt ook nu nog, zelfs meer nog dan toen. MEER DAN IN 1914. Te Parijs neemt men nog een volledig stilzwijgen in acht omtrent de bewegin gen van de Britsche troepen en vliegers in Frankrijk. AI wat te Parijs bekend is, is dat zij er zijn. Uit verscheiden steden en dorpen komen berichten binnen over de hartelijke wijze, waarop zij door dg bevolking verwelkomd worden. Ook de Britsche bladen, die het nieuws van de aankomst der Britsche troepen met groote koppen vermelden, wijzen op de geestdriftige ontvangst door de Fran sche bevolking. Over het aantal dezer troepen Is niets bekend. Slechts schrijft de „Times”, dat „huna antal grooter is dan in 1914” en de Fransche oorlogscorrespondent Ro land Dorgelles heeft in een radiorede verklaard, dat het aantal voortdurend zal toenemen. Deze verwoedde strijd heerscht alleen tusschen de Moezel en den Rijn. Langs het ovenge Duitsch—Fransche front heerscht kalmte en nergens staan Duit sche troepen op Fransch grondgebied. De resultaten, bereikt tusschen Moezel en Rijn, komen erop neer, dat de Duitsche verbindingswegen in de Saar alle onder controle staan van het Fransche geschut en dat twaalf Saarsteden, met Saar- brücken als belangrijkste, moesten wor den ontruimd. De industrieën liggen stil, omdat zij bloot staan aan het Fransche geschut. Verder hebben de Franschen in het Niemandsland tusschen dé grens en de Siegfriedlinie heuvels in handen ge kregen, die hooger liggen dan de forten van de Siegfriedlinie, hetgeen een stra tegisch voordeel is. Is de Siegfriedlinie niet gereed? De strijd, die nu volgt, zoo gaat United Press verder, zal hoofdzakelijk een artil- leristisch karakter dragen, omdat niet alleen de Siegfriedlinie zelf voortdurend beschoten zal worden, doch tevens de strook erachter, aangezien de rugzijde van de Siegfriedlinie nauwelijks half ge reed kan zijn, en er aan de voltooiing met man en. macht gewerkt wordt. Op papier zou de Siegfriedlinie in dat rayon dertig kilometer diep zijn, maar militaire deskundigen schatten de groot- zijn onze aanvallen voortgegaan ste diepte op het oogenblik op acht kilo- „.i meter. Er wordt koortsachtig gewerkt aan het maken van loopgraven, vlechten van prikkeldraadversperringen en het storten van beton voor artlllerlebeddin- gen, waardoor al deze menschen onttrok ken worden aan de werkelijke gevechts- waarde van de Siegfriedlinie, terwijl het geen zij klaarmaken slechts een geringe gevec^tswaarde bezit. „Och, waren alle Wienschen wijs (Dat Is heelemaal niet noodig, als ze achter het stuur maar n klein beetje beter wilden opletten, dan konden we al héél tevreden ztjnl) het langdurig en krachtig verzet Warschau, dat de Duitschers nog steeds niet wisten te nemen. Door de moedige tegenstand van de hoofdstad, wordt de bek van de tang, waarin de aanvallers de Polen hebben willen vernietigen, opengehouden en men moet ongetwijfeld respect hebben voor de rustige en doelbewuste wijze, waarop de Polen, al strijdende, over een zoo groote afstand hun strategische terugtocht uitvoerden, zonder zich ook maar een oogenblik door de Duitsche omklemming tot een vlucht te laten verleiden.

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 1