De Vee-arts aan 't woord. Plaatselijk nieuws kaa&zuucul Ilopik Gemeenteraden j Sportnieuws j j Plaatselijk nieuwT] Varia VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1939 OP WELKE LEEFTIJD IS DE MELKGIFT HET GROOTST? Zooals men weet is de melkopbrengst ran oudere koeien in den regel hooger dan bij Jonge dieren. Teneinde eens na te gaan hoe het met de melkproductie en het vetgehalte bij het ouder worden van de ^dieren gesteld is, heeft ir. Bosma ee- nigen tijd geleden daaromtrent een uit gebreid onderzoek ingesteld bij een groot aantal stamboekkoeien, waarvan deze ge gevens precies bekend waren. BU dit onderzoek kwamen eenige bij zonderheden aan het licht, welke voor den doorsnee-veehouder zeer zeker van belang zijn. In de eerste plaats dan bleek, dat de gemiddelde melkopbrengst vanaf het tweede tot het achtste jaar geregeld steeg en daarna weer verminderde. Koelen van ongeveer 8 jaar staan dus op het maximum van hun productie. De stijging van de melkgift bleek ver der geen noemenswaardige invloed uit te oefenen op het gemiddelde vetgehalte, zoodat men dat vrijwel buiten beschou wing kan laten. NU moeten wij hierbij een ding niet uit het oog verliezen en wel dit, dat het bij een dergelijke studie om gemiddelden gaat en er dus zeer zeker koeien zullen zijn, welke op ouderen leeftijd nog een zeer groot kwantum melk zullen kunnen leveren, Ja misschien wel belangrijk meer dan op 8-Jarigen leeftijd. Dergelijke die ren zullen dus het aanhouden ook op hoogeren leeftijd zeer zeker waard zijn. Beschikt men echter niet over nauw keurige gegevens over de hoeveelheid melk, welke de dieren geven, dan kan men gevoeglijk aannemen, dat koeien op den leeftijd van 5 tot 10 Jaar voor den veehouders het voordeellgst zullen zijn, ook al qmdat Zij daarna als slachtdier nog een behoorlijke waarde zullen ver tegenwoordigen. Dr. P. W. B. (Nadruk verboden). Alblaaserdam. Gevonden: een bos sleu tels, een paar beenpij pen en een lederen heerenhandschoen. Een vrachtauto, beladen met grond, reed in het welland van A. Lugthart, om daar een sloot te vullen. Bij het achter uit rijden gleed de wagen van de kant en kwam in de sloot terecht. Met een kraan wagen is de auto weer op de kant ge bracht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Brandwijk. Aan de Chr. School aan den Vullendam is tot tijdelijk onderwijzer benoemd de heer W. Bosman te Glessen- Oudekerk. Simultaan wedstrijd. Gouderak. Woensdagavond heeft de damkampioen van Hoorn en omstreken, de heer Jac. Haring, een simultaanwed- strijd gespeeld tegen 15 leden van de damclub „Gouderak". Niet één van de Gouderaksche dammers kon den Hoom- •chen damkoning verslaan. Haastrecht. Blijkens een advertentie in dit nummer zal na 1 October de speel tuin „De Kleine Betuwe gesloten zijn. Ruilverkaveling. Hoog-Rlokland. Met de betrokken land eigenaren van de polder Blommendaal, -worden onderhandelingen gevoerd om tot vrijwillige ruilverkaveling over te gaan. Hoog-Blokland. Algemeen is men van gedachte, dat in verband met de oorlog het verharden van de wegen in de Al,- blasserwaard geen doorgang zal vinden, omdat het materiaal uit het buitenland moet komen. Wij kunnen echter melden, dat het noodige materiaal reeds aange voerd is, zoodat het werk zal kunnen doorgaan. Hoog-Blokland. Deze week was de vrouw van B. mui het spoelen aan de gracht. Daarbij gleed ze uit en kwam in het water terecht. Met eenige moeite wist ze zichzelf op het droge te werken, zoodat dit ongeval zeer goed afliep. De collecte voor werkverschaffing aan alleenstaande blinden heeft onge veer f 18 opgebracht. Chr. Militair Tehuis te Jaarsveld. Jkarsveld. Dezer dagen is een tijdelijk Chr. MiliUir Tehuis te Jaarsveld opge richt, dame zij eendrachtige en vlotte sa menwerking tusschen Hervormde en Ge reformeerde personen uit Jaarsveld en Lopik. In het bestuur hebben o.m. zitting de Herv, predikant, ds. C. F. Postma en den Geref. predikant, ds. H. Pol, bene vens de heeren Van Dijke en Dappe, S. Hoogendoorn, A. H. Benschop, A. H. Geuze. Op verzoek is als voorzitter van het comité opgetreden burgemeester Schuman. Het tehuis is gevestigd in de consistorie der Ned. Herv. Gemeente en werd geopend door den burgemeester, die allen hartelijk welkom heette, in het bijzonder kolonel Boomsma, chef van Generale Staf, groep Lek. De burgemees ter wees op de ernst der tijden, het gemis dat vele gemobiliseerden voelen en de pogingen van het comité, bm daarin eenlgszins een vergoeding te geven. Met een oproep, het oog alleen op God ïe- richt te houden, verklaarde spr. het te- huls geopend. Hierna werd een drieweri hoera aangeheven voor de Koningin. Kolonel Boomsma sprak dank uit voor de zeer snelle wijze waarop het comité am Tehuis heeft georganiseerd. Spr. ver zocht de vele aanwezige manschappen hiervan een druk gebruik ie maken en hoopte dat zij later aangename herinne ringen aan het tehuis in Jaarsveld zullen blijven behouden. Zij, die nog iets *unr*en afzonderen, hetzij in geld, hetzij in ont- spanningsspelen of lectuur. *orde" v;*" zocht, dit kenbaar te maken aan het co mité, waarvan secretaris is de heer Ocnz en penningmeester de heer 8. Hoog doom. Laatste concert. a.d. Lak. Da muaiekrereeni- „CnK»oA>~. (UrecWui <U f" Horsman, gaf Dinsdagavond haar laatste zomerconcert in de tuin van Den Boer's Dierenpark. Twaalf muzieknummers wer den op keurige wijze afgewerkt en oogstten veel bijval van 't talrijk opge komen publiek. Na afloop heeft de heer Den Boer den directeur met een toepas selijk woord namens het publiek, een fraaie bloemenmand aangeboden. Krimpen a.d. Lek. De postduivenvere niging „De Reisduif" hield een wedvlucht uit Gorlnchem, afstand 24 K.M. De uit slag was: 1, 7, 17 en 24 A. van Meieren; 2, 5, 18, 25 en 37 K. Kooiman: 3, 22, 30 en 33 J. Brand; 4, 10, 15, 27, 31 en 35 C. v. d. Linden; 6 en 29 D. Visséfr; 8, 9, 21 en 39 M. Westbroek; 11 en 32 L. Sleeu- wenhoek; 12 A. Vogelenzang-van Wij nen; 14 en 28 J. H. Roelofs; 18 en 25 J. Streef land;- 19 en 38 M. de Hon; 20 T. Bouwman; 26 J. Romijn; 34 D. Nobel. Krimpen a.d. IJssel. Gevonden: een rijwielbelastingmerk, door rijksveldwach ter Looy; een rol van een wringer, door idem; een manchester werkbroek door T. den Ouden, IJsseldljk 118. De postduivenvereniging „De Snel- post" heeft een wedvlucht met oude en Jonge duiven gehouden vanaf Tilburg, afstand 55 K.M. De eerste duif kwam om 2.19.43 uur aan, de laatste om 2.28.20 uur. De prijzen werden als volgt behaald I, fl, 15, 19 en 32 L. v. d. Linden; 2 en 5 P. Schouten; 3, 9, 11, 12, 13 en 25 H. van Housselt; 4, 10 en 30 A. van Buuren; 7, 17, 24, 20, 27, 28, 29 31 en 33 J. Mourik; 8 J. v. d. Ham; 14 en 16 K. Jansen; 18 W. Westbroek; 20 en 22 A. Spek; 21 G. F. den Boer; 23 M. v. d. Blom. „De Vriendschap" hield een wed vlucht vanaf Gorkum. De 268 duiven werden om 10.30 uur in vrijheid gesteld. De eerste 10 prijzen werden als volgt be haald: 1 en 2 W. Heuvelman; 3 S. Vis ser, 4 C. Twigt, 5 J. Nobel, 6 K. Visser, 7 G. Schouten, 8 J. Veer, 9 E. Twigt, en 10 H. Braanker. Aankomst 1ste duif 11.12.26 uur; aankomst laatste prijswinnende duif II.18.45 uur. Het concours had een bui-, tengewoon snel verloop, daar de 68^ prij zen in slechts 6 minuten gedraaid wer den, wat op een gemiddelde van 10 prij zen per minuut neerkomt. Met goed gevolg werd van een der hellingen van C. van der Giessen en Zo- nen's Scheepswerven te water gelaten het motorschip „Beyerland", in aanbouw voor de Scheepvaart- en Steenkolen Mij. te Rotterdam. Het schip is van eeq open shelterdek-type. Het heeft een draagver mogen van circa 700 ton en zal worden voortgestuwd door een diesel-motor van 750 P K. Langeruigeweide. Bij de gewone collecte tijdens den dienst in de Herv. Kerk van Waarder c.a. werd een gift voor de dia- conie-armen gevonden van f 25. Lekkerkerk. De Onderlinge Brandwaar borg Maatschappij „Lekkerkerk en Om streken" hield Dinsdagavond haar jaar- lijksche a gemeene ledenvergadering in café „Het Bonte Paard". Uit de rekening en verantwoording over het afgjeloopen boekjaar, waaruit we aanstippen, dat het verzekerd kapitaal was vermeerderd met f 133.585 en thans bedraagt voor onroe rend goed f 1 539 895 en voor roerend goed f 1.905.025. Dat f 95 uitgekeerd was aan brandschade. De voorzitter noemde tot leden van het stembureau de heeren T. den Ouden en A. P. Streefland. Na stemming bleken de beide aftredenden, de heeren D. Dogterom en W. Ooms Oz. herkozen. Tot commissarissen werden herbenoemd de heeren A. Broere, P. G. Broere, C. Bouter, L. Noordergraaf en D de Vries Az. Daarna ontstond een uit voerige discussie over de aansluiting van het spuitmaterlaal en het personeel bij de Vrijwillige Braridwecr. De tegenstanders wilden baas in eigen huis blijven en ook uit traditie zelfstan dig blijven. De voorzitter en burgemeester Van der Willlgerf releveerden de taak van de over heid en de brandweer en hoe dat tegen woordig geregeld is, waarna het voorstel om het materiaal in eigendom te houden met aansluiting bij de Vrijwillige Brand weer en over de kosten een rexelinr te D« fijnste Soptemberkaas wordt gemaakt mot LEKKERKERKER's maken met het gemeentebestuur, aange nomen met 31 tegen 17 stemmen. Lekkerkerk. De wed. A. Borsje heeft van den heer P. L. van Vlijmen te Rot terdam aangenomen het bouwen van twee woonhuizen en van twee keukens en bergplaatsen te Krimpen a d. Lek. De uitslag van de wedstrijd, uitge schreven door ,De Postduif Lekkerkerk" vanaf Gorinchem (afstand 21 k m.) is als volgt: In concours 172 duiven. Los 10 45 uur; snelheid 1ste duif 936 km. per mi nuut. P. Slingerland 1, 2 en 6, Bas de Jong 3; H. Mudde 4 en 15; Graafland- Broer 5, 9 en 21; Joost den Boon 7 en 34; A de Groot 8, 18, 25 en 31; Stoppelen burg 10, 19, 20 en 30; Mart. Mudde 11,22 en 33; J. van Breningen 12; Zwartbol 13 en 14; Eikelboom—Bravenboer 16, 26 en 32; Joh. de Jong 17; Hofwegen 23, 28 en 35; Mudde—Ros 24; T. Roest 27; Bron- sema 29. Aankomst 1ste duif 11.5.54 uur; laatste 11.11.50 uur. Lekkerkerk. De heer P. Vos is benoemd tot tijdelijk directeur der chr. zangver- eeniglng „Omnia Cum Deo" te Nieuw- Lekkerland, daar de directeur in mili tairen dienst is. De collecte voor de Christelijke Scholen (Unie Collecte) heeft opgebracht f 166,75. De heer A. v. d. Graaf Oz. heeft be dankt als voorzitter van de tooneelver- etniglng „Nieuw Leven". In zijn plaats is benoemd de heer Jo v. d. Graaf Gz. Vellingvereenlging „Lekkerkerk": Kaas f 21f 22 per 100 K.G.; stamprin- cessen f 8.50—f 9, stamdoppers f 5—f 6.50 stoksnijboonen f 9—f 9.05, tuinboonen f 1.50f 1.55, rijspeulen f 8 50—f 9, Roem van Holland f 9f 9.05; snijboonen (stek) f 6.45—f 6.50; peen f 3—f 3.50; waschpeen f 1.50—f 1.55; kroten f 0.80 f 110, rabarber f 2—f 3, uien f 2—f 2 45; pieterselie f 0.50f 0.55; selderie f 0.80 f 1.25; boterboonen f 5—f 6; oloemkool Ie soort f 7.30—f 11; id. afw. f 4.30— f 4 35; id. stek f 2—f 2.20; savoye kool f 2—f 2 20; eigenheimers f 4—f 5, keize rinnen drieling f 4.55—f 4 85; oomskin deren 1ste soort f 8.85—f 12.10; id. 2de srt. f 5.25—f 5.40; suikerperen 1ste soort f 3.30—f 4; roode bessen f 8.05—f 8.10; komkommers wit A f 3.05f 3.70; kom kommers groen A f 3.90f 3.95; id. groen B f 3.60; paarspltters f 3.65—f 3.70, Ju- liaantjes f 2.45f 2 50; zw. bessen f 13 f 13.50, kropsla f 1.55—f 1.85; Yellow le sexprt f 10; id. 2e srt. f 7. Stijgende werkloosheid. Reeuwijk. De werkloosheid is de laat ste tijd weer toegen omen. Deze week stonden bij de arbeidsbemiddeling inge schreven 81 werkzoekenden tegen 75 in de vorige week. De extra-collecte voor kerkelijke be langen der Néd. Herv. Kerk van Reeu wijk bracht over Augustus f 27.88 op. Luchtbescherming. Willige-Langerak. Ook in de gemeenten Lopik, Jaarsveld en Willige-Langerak is een avond-oefening van de Luchtbe scherming gehouden. De oefening stond onder leiding van den heer H. v. d. Weerd. Verschillende opdrachten wer den aan de posten doorgegeven en met de meeste spoed uitgevoerd. De oefening werd door den burgemeester gecontro leerd. Na afloop werden zoowel de tekort komingen als de verdiensten naar voren gebracht. De fouten werden besproken, de oorzaken opgespoord. Hei- tn Boeicop. In de raadsvergadering van 5 Septem ber waren alle leden aanwezig. De VOORZITTER, burgemeester mr. A. J. de Wolff, opent de vergadering met het formüliergebed, waarop hij de notulen leest, die onveranderd worden vastgesteld. Hierna richt de VOORZITTER tot de vergadering enkele woorden, waarbij hij voornamelijk doelt op de bijzondere redenen, waarvoor zij thans bijeen is ge- 'Igomen, n.l., dat nieuwe wethouders geko zen moeten worden. De omstandigheden, waarin dit moet plaats hebben, zijn zor gelijk. Wij mogen bidden, gespaard te blijven, doch in de eerste plaats moe ten wij bidden dat de menschen tot in keer zullei^ komen. Ook in Nederland kunnen ons rampen boven het hoofd, hangen. Als een of ander vliegtuig met verdelgende Inhoud boven ons land een defect aan de motor krijgt en neerstort kan dit nét zoo goed boven Hei- en Boei cop gebeuren als ergens anders. Daarom moet een ieder doen, wat hij kan, niet alleen door financieele offers, maar ook met andere dingen. 8pr. hoopt, dat wan neer deze 4 Jaren van den ambtsperiode om zijn, Hei- en Boeicop "nog niet een puinhoop maar po» steeds een welvaren de gemeente zal zijn. De eeden worden afgelegd. De voor zitter wenscht de leden geluk en hoopt dat zij haar mandaat naar hun beste weten zullen uitvoeren. Weth. DE HEER brengt namens de geheele raad den voorz. dank voor zijn woorden en hoopt, dat de Raad onder zijn leiding de gemeentebelangen weer goed mogen behartigen. Volgt verkiezing der wethouders. Als eerste wethouder wordt de heer De Heer met algemeene stemmen herkozen. De heer DE HEER aanvaardt deze benoeming onder dankzegging. Vervolgens wordt gestemd voor de va cature van den heer D. J. Brouwer als tweede wethouder. Hij wordt eveneens met algemeene stemmen herkozen, aan vaardt ook onder dankzegging deze be noeming. Nadat de beide wethouders door de overige leden gefeliciteerd zijn, neemt de VOORZITTER het woord, Hij spreekt zijn blijdschap uit dat deze stemming zoo vlot is verloopen. Spr. hoopt dat allen weer met genoegen zul len samenwerken om het beste te doen wat in hun vermogen ligt. Het is niet altijd even gemakkelijk, om ieders zin te doen. Weth. DE HEER dankt den voorzit ter voor zijn waardeerende woorden en betuigt hiermede zijn volkomi De VOORZITTER brengt vervol gens een belastingreclame aan de orde van den heer J. de With, die wegens de aan hem verleende vermindering van in komsten-belasting, vermindering van schoolgeld vraagt. Aan de hand hiervan wordt besloten zijn aanslag, gelijk te ma ken aan het door den Rijksinspecteur vastgestelde inkomen.. De VOORZITTER wijst nog op ver schillende kosten, die mogelijk gemaakt zullen moeten worden met het oog op de internationale toestand. Allereerst voor de Luchtbeschermingsdienst. Daar er ge regeld geluisterd wordt naar de radio berichten die 's nachts worden uitgezon den, moet de gemeente ook in het bezit zijn van een radio luisterapparaat, dat hier nog niet aanwezig is. Voorts moe ten er menschen zijn die geregeld komen 'luisteren. De heeren Stravers en Schuitemaker hebben hier al eenige nachten aan opge offerd, doch men kan dat niet op twee menschen aan laten komen. De VOORZITTER deelt mede, dat het hoofd van de luchtbeschermings dienst een lijst met 30 hiervoor uitgeko zen personen heeft. Bpr. twijfelt er niet aan, of de menschen zullen gewillig doen wat van hen verlangd wordt, temeer als zij aan de soldaten denken, die menige nacht aan de grens vertoeven en onein dig veel meer onaangename werkjes op knappen. Spr. deelt nog mede, dat hij de bevoegdheid heeft gekregen, verschillen de menschen aan te wijzen,en deze be voegdheid ook aan den heer Stravers geeft, daar spreker niet altijd in de ge meente aanwezig kan zijn. Omtrent het radioluisterapparaat stelt de VOORZITTER nog voor, een een voudig toestel te nemen, een goed twee- dehandsch bijvoorbeeld. Qok zal een on derlinge telefoonverbinding noodzakelijk zijn, terwijl ook de distributie-regelingen onkosten zullen meebrengen. Straks zal er weer ëen regeling komen, waarbij ge regeld kaarten uitgegeven zullen worden. Dit alles zal wel eenige tientallen gul dens aan onkosten meebrengen. Wel is een circulaire van de regeering ontvan gen, waarin gevraagd jyordt de kosten van deze maatregelen te ramen, opdat het rijk hiervan een deel zou betalen, maar tbch moet er op gerekend worden, dat er kosten gemaakt moeten worden. Van de rondvraag wordt weinig ge bruik gemaakt. De heer BIKKER is al eens in de toren wezen kijken en acht het wel noo- dig, dat de trap eens nagekeken wordt. De VOORZITTER beaamt dit; de heer Stravers zal de trap nazien, terwijl tevens hier en daar nog een beveiliging KLEINE GEMAKKEN. aangebracht zal worden. Ook zal er een klein electrisch lampje in de toren aan gebracht worden. De heer DE JONG vraagt nog, of ie^s gedaan kan worden tegen de kou, die men 's nachts op de toren te lijden zal hebben. De VOORZITTER antwoordt, dat het geen lange wachten zullen zijn, daar deze gemeente in de 3de gevarenklasse is en dus geen directe aanvallen te vree zen zijn. Hierna sluiting op de gebruikelijk© wijze. VOETBAL. DE KOMENDE WEDSTRIJDEN. Zaterdagmiddag 3 uur: „Sport club" „Bataljons-elftal". Competitiewedstrijd voor het derde elftal tegen „Ammerstol III". Schoonhoven. De derde wedstrijd te gen de militairen staat Zaterdagmiddag op het programma. Nu is het geen Com pagnie-elftal, maar een Bataljons-elftal, Als men het militaire elftal op papier aanziet, dan moet aan onze stadgenoo- ten geen schijn van kans worden gege ven, want daarin komen uit zes speler» van „Velox" (Utrecht), twee spelers van „Excelsior" (Rotterdam), twee spelers van „U.V.V." en één speler van „St.m. Mau- rits". Twee overwinningen hebben de Blauw-Witten nu op onze landsverdedi gers behaald, en dit Bataljons-elftal wil nu deze nederlagen wreken, om altham de eer op te houden van de Genie. Wij kunnen niets voorspellen, maar dat we ten wij wel, dat het eveneens weer zoo'n pittig partijtje wordt als Dinsdagavond. Wij verwachten daarom, dat het weer niet aan belangstelling zal ontbreken. Zondagmiddag om 2 uur vangt „Sport club m" de competitie voor de G.V.B. aan met een wedstrijd tegen „Ammerstol III", AANVANG K.N.V.B.-WEDSTRIJDEN. Op Zondag 24 September. De indeeiing van „Sportclub". De door de KN.V.B. in- ipetitie, zal op Zondag 24 Het eerste elftal van „Sportclub" is voor dit seizoen Ingedeeld in Afdeeling II, en ondergebracht in Afd. I. Er moeten 10 wedstrijden gespeeld worden en onze plaatselijke vereeniging treft het weer buitengewoon, omdat zij is ondergebracht met elftallen, waarin voor het meerendeel derde klassers zijn in ondergebracht. De indeeling luidt als volgt: ON.A., Olympia en G.S.V., allen te Gouda; A.S.C., L.F.C. en Lugdunum, allen te Leiden; Alphen te Alphen ad. Rijn; Woerden te Woerden; en Sportclub. „Sportclub H" zal, indien door dit elf tal aan de competitie wordt deelgenomen, een dubbele competitie moeten spelen en wei met de volgende elftallen: Bodegra ven 2, G.8.V. 2, Olympia 2, OJ(A 2 en ON.A. 3. DE INDEELING VOOR DE OMGEVING. Allen In AfdeeÜng P. 'De eerste elftallen uit dit rayon zijn allen voor het a.s. seizoen door de KN.V.B. in één afdeeling ondergebracht en vor men met 12 clubs Afdeeling P. Hier luidfc de indeeling: Ammerstol, Bolnes, C.K.C, Gouderak, Dilettant, Lekkerkerk, I.F.C, Moordrecht, Olivio, Zwervers, Haastrech|| en Oudewater. Een aardige en goedkoope wieg kan men maken van een vat, dat met wat kleurige verven een frisch uiterlijk krijgt en dat op een onderstel wordt geplaatst, aopall op. hat plwtUi i§ aangegaven. GOUDSCnE VOETBAL BOND. Programma Zondag 17 September. le klasse: Gouda 4—G.S.V. 3; Moerca- pelle 1—Nieuwerkerk 1; Stolwijk 1Berg ambacht 1; Nieuwveen 1—Groene weg 1; O.N.A. 4Gouderak 2. OvergangsklasseOlympia 3—Lekker kerk 2; Moordrecht 2—Dilettant 2; Zwer vers 2—Haastrecht i; Groot-Ammers 1— Ouderkerk 1. 2e klasse A: O.N.A. 5—Gouda 5, 11 uur; Waddinxveen 2—Olympia 4; Woerden 2— Bosk. Boys ,2; Overschdtje l^Nieuwveen 2. 2e klasse B: Nieuwerkerk 2—Gouderak 3; Ammerst. S. V. 2—Stolwijk 2; Olympia 5—Gouda 6, 11 uur; Woerden 3—O.N.A. 6, 11.30 uur. 3e klasse A: Groeneweg 2Moercapelle 2; Moordrecht 3—Zwervers 3, 11.30 uur; Bosk. Boys 3—Gouda 7. 3e klasse B: Bergambacht 2Groot- Ammers 2; Schoonhoven 3Ammerst. S. V. 3; Ouderkerk 2Oudewater 2. 3e klasse C: Haastrecht 3G.S.V. 5; Bodegraven S-^-O.N.A. 7. JUNIOREN-COMPETITIE. Zaterdag 16 September. Afdeeling A. Groep 2: O.N.A. bZwer vers a; Bosk. Boys aMoordrecht a. Afdeeling B. Groep 1: Woerden b— Bosk. Boys b; G.S.V. b—Waddinxveen a; Bodegraven b-M3ouda c. Hoornaar. G.H.D. competitie. De eind stand is als volgt: 1 D.J.S., Gorlnchem; 2 D.V.V., Dalpm; 3 H.B.S., Hoornaar en Stormvogels, 4 H V.V., Hoog-Blok land; 5 P.V.lHfcssen-Nleuwkerk. Tus schen H.B.S. Stormvogels wordt geen beslissingswedsnW gespeeld, daar vel® spelers van Stormvogels gemobiliseerd zijn. Later zullen de prijzen worden uit gereikt. f strijdwagen. drie kopjes water toevoegen, daarna al les tezamen nog een minuut of vijf laten stoven. Rijst opdienen met lever en de gebonden saus. DEUX PIECES. Twee in één patroon 3292. Prijs 35 cent. Bovendeel in aanslui tend model, dat op ge plooide rok gedragen wordt. Men kan de plooien b.v. tot over de heupen opstikken, het geen een goede lijn be vordert. Afwerking met gladde band. De blouse rechts geeft een omliggende kraag te zien en heeft aan voor- en rugzijde plooitjes op taillehoogte. Ook kraag loos doch met bescheiden V-vormlge halsafwerking is dit zeer geschikt om door meer gezette dames gedragen te worden. Ben. stof 3 M. van 1.30 M. Patronen in grootte 44 —46 en 48. ALLES VAN STOFRESTEN. Wanneer alle stofresten van japonnen enz. zorgvuldig bewaard worden, kan men verschillende gebruiksvoorwerpen ma ken. Niet alleen kussens en theemutsen, doch ook een bonte lappendeken voor klnderledikantjes, die practisch en apart is. Hoe meer afwisseling de resten bieden, hoe fleuriger zoo'n stuk als geheel zal werken. Aan te bevelen ls om voor kus sens een apart overtrek te maken, ter wijl men zelfs de kleinste resten aan el kander kan stikken. Eventueele naden worden onzichtbaar gemaakt door een rij kruis- of flanelste- k«n, terwijl men er ook heel geschikt een zig-zag-bandje over kan werken, door de puntjes met kleine dwarssteekjes met ge kleurd katoen op de stof te bevestigen. HIT BESTELLEN VAN PATRONEN. Bij h«t bestellen van patronen steeds ®pgeven het nummer dat gedrukt staat onder de afbeelding en de verlangde maat. Bestellingen van knippatronen, welke Donderdag niet in ons bezit zijn, kun nen eerst In de volgende week in be handeling komen. De prijs van de patronen staat bij de afbeeldingen aangegeven. Men kan het bedrag overmaken per postwissel, in poste*cel* of glreeren op postrekening 13703 aan S. Si W. N. van Nooteh, Schoon hoven. Toezending geschiedt alleen na ont vangst van bovengenoemd bedrag. hANGOP MET ROOM. 2. 1. karnemelk; 1 dl. room; beschuit; hchte basterd. In een vergiet wordt een uitgesp^ Witte doek gelegd, hierop giet men hangop, dife zoolang uit moet lekken, tot dat de Juiste dikte is verkregen. Uit scheppen met zilveren eetlepel en ver mengen met de room. Men kan ejpfentueel vlugger te werk gaan door reikens de dikke melk van de doek af te scheppen en in een schaal te doen. Presenteeren met suiker en be schuit. EENVOUDIGE THEE-BISCUITS. 225 gram zelfrijzend bakmeel; 100 gr. boter (margarine); 125 gram lichte bas terdsuiker; 2 eieren; 1 theelepel dubbel koolzure soda; een eetlepel water; tikje zout. De bloem zeven en in een kom doen. Boter bijvoegen en met de vingertoppen tot een kruimelige massa verdeelen. Men kan dit ook met behulp van een mes doen, doch dan kan men de bloem beter op een brood- of deegplank uitstrooien. Suiker door de massa mengen en in het midden van de ingrediënten een kuiltje maken, waarin de eieren gebroken wor den, tikje zout toevoegen en de ln het water opgeloste dubbel koolzure soda, daarna kneden tot een soepele deegbal en zoo noodig nog een weinig melk toe voegen. Een uur op koele plaats laten rusten en daarna uitrollen tot een deeg lap van V« c.M., waaruit men met een blikken vorm of met een waterglas ron de plakjes snijdt, die op een Ingevet bak blik gelegd en 10 minuten in warmen oven gebakken worden. Koud laten wor den en in afgesloten trommel bewaren. KALFSLEVER MET RIJST. 500 gram kalfslever; 60 gram bloem; 60 gram boter; 1 gehakt uitje; peper; zout; 2 kopjes rijst; 4 kopjes water. Water koken, zout toevoegen en rijst herhaaldelijk wasschen en bij het koken de water voegen, daarna eenige minuten goed door laten koken, vuur temperen en op kleine pit gaar laten worden. Lever wasschen en afdrogen, daarna in smalle reepjes snijden, die ln bloem gewenteld worden en met peper én zout bestrooid. Boter smelten en uitje er in gaar smoren, daarna de lever in de pan doen en een minuut of vijftien, la ten stoven, restant bloem overstroolen en Opbrengst collecte. Capelle a.d. IJssel. De collecte ln de Uitbreiding West, gehouden voor het Chr. onderwijs aan schipperskinderen, heeft f 43.87 opgebracht. Brug afgesloten. Hardinxveld. In verband met de ver vanging van het houten wegdek dooreen van beton op de brug in de Parallelweg, zal het verkeer over deze brug gestremd zijn: a. voor alle verkeer van 18 tm. 25 September en b. voor alle verkeer, met uitzondering van wielrijders en voetgan gers, van 26 September t.m. 9 October. De toegang naar de ten noorden van de spoorlijn gelegen woningen en lood sen na de spoorwegovergang blijft vrij. In „de Harmonie" had onder voor zitterschap van den heer O. J. Voogel een ledenvergadering plaats van de bur gerwacht. In zijn openingswoord heette de voorzitter de vele aanwezigen harte lijk welkom. Na eenige woorden aan de nagedachtenis te hebben gewijd aan wij len burgemeester van Aken, stond spre ker stil bij de benarde tijden, ook voor ons land, en sprak de hoop uit, dat ons land voor de geesel van de oorlog ge spaard zou blijven. HIJ wees verder op de Kon goedkeuring der statuten en constateerde met vreugde de gestadige groei der 'vereeniging. H'ema had de be stuursverkiezing plaats. In de plaats van den heer K. de Boer en M Brouwer wer den gekozen respectievelijk de heeren J. W. Emous en K. A. den Breejen. De burgemeester hield een causerie en begon met een woord te wijden apn de vele vaders, zoons en broeders, die ln de militaire dienst hun plicht voor het va derland vervullen. Spreker herinnerde eraan, dat de bur gerwacht een voorgangster had gehad, welke evenwel wegens gebrek aan be langstelling was opgeheven. Vandaar, dat bij de oprichting van de thans be staande burgerwacht nieuwe statuten moesten worden vastgesteld, welke thans in overeenstemming zijn gebracht met de wet op de weerkorpsen en waaraan de Kroon de goedkeuring heeft gehecht. Uitvoerig stond spreker stil bij de begrip pen staat van oorlog en staat van beleg en noemde de gevallen, waarin van de diensten der burgerwacht gebruik zou kunnen worden gemaakt. Spreker ein digde met de toezegging, dat al kon hij, uit hoofde van zijn tegenwoordige posi tie. geen deel meer uitmaken van het be stuur der burgerwacht, hij de vereeni ging met raad en daad zou blijven bij staan. Nauw lijks is de strijd begonneu Op het Europeesch gebied, Of er is aan onze kusten Reeds een groote ramp geschied Dertig Jonge menschen vielen BIJ 't vervullen van hun plicht! Zoo werd buiten d' ooriogszóne Reeds verwoesting aangericht. Hoiianu siaat nu sm-eemeaig Aan de droeve doodenbaar Van degenen die zich waagden, In 1 verraderlijk gevaar. En hun kameraden brengen Hun een allerlaatsten groet, In hun houding onbewogen, Doch met deernis in 't gemoed. Dan begeven deze mannen Zich weer moedig naar hun post, Wetend dat hun taak ook misschien Eenmaal hun het leven kost. En ons volk brenge een offer, Naar vermogen, groot of klein, Opdat zij die achterblijven Voor gebrek gevrijwaard zijn. Hoornaar. Tegen een ingezetene is proces-verbaal opgemaakt omdat dbze zijn toren wachtpost niet wiiue betrek ken. Luchtbescherming. Langeruigeweide Alhier had een open bare vergadering plaats, waar het hoofd van de luchtbeschermingsdienst, de heer B. van Vliet, het woord voerde. Na allen een nartelijk welkom te hebben toege roepen, wees spr. op de gevaren uit de lucht. De menschi n in het a'gemeen, doch ten p.attelande :n het bijzonder moeten zichze.f leeren beschermen tegen die- aanvallen. Dank zij de activiteit van den burgemeester was deze gemeente een van de eerste waar een luchtbeschermings- plan kiaar was. Hoewel zich voor de plat telandsgemeenten veel moeilijkheden voordoen, vooral financieel, zal het- van de Inwoners afhangen of de oefeningen kans van slagen hebben. De daarop ge volgde oefeningen hadden de volste me dewerking der inwoners. Langeruigeweide. Vellingvereenlging Drlebruggen en Omstreken. Aanvoer 3974 stuks. Prijzen kipeieren groot 3.854.20; idem klein 2.50—2.75, alles per 100 stuks. Diverse soorten peren 50 ct. en idem ap pelen 25—50 ct. per mand. Oude kippen 35 ct. per stuk. Kon. Ned. Middenstandshond. Nieuwerkerk a.d. IJssel. In de zaal van den heer Honkoop hield de plaatselijke afdeeling van bovengenoemde bond een ledenvergadering. De voorzitter, de heer H. Boele, opende de vergadering en riep de aanwezigen een welkom to«; spr. wees op de buitengewone omstandigheden, waaronder deze vergadering ,was bijeen geroepen. Meer dan te voren bestaat er thans aanleiding zich aaneen te sluiten, teneinde de steeds toenemende moeilijk heden het hoofd te bieden. Vervolgens zelde spr„ dat verschillende Jeden in 's lands dienst zijn, het is de taak van hen, die in hup eigen zaken kunnen blijven, de last van de anderen mede te dragen. De strijdbijl moet begraven worden. Met bijna algemeene stemmen wordt besloten tot het deelhemen aan de actie Ingaande Vrijdag 16 September; het bestuur zal zich met die leden ln verbinding stellen die in 'a lands dienst zijn teneinde na te gaan wat kan borden gedaan voor deze leden. Hierna volgt bespreking Winkel week, zoowel voor- als tegenstanders ko men aan het woord. Besloten wordt een commissie te benoemen, welke als taak heeft, na te gaan of de mogelijkheid be staat tot het houden van een winkelweek en welke t.z.t. aan de vergadering nadere vooratellen tal doen. Besloten wordt tot oprichting van een afzonderlijke afdee ling voor onderlinge glasverzekering. Benoemd. Reeuwijk. De heer G. van Hofwegen, volontair ter gemeente-secretarie, is be noemd tot tHdeUJk 2e ambtenaar ter se cretarie ln Stolwijk Genoeg liefhebben. Reeuwijk. Voor de betrekking van me- teropnemer-geldophaler bij het gemeen telijk waterleidingbedrijf, hebben zich 53 sollicitanten aangemeld. HET RIJTUIG. Er zijn verschillende teekenlngen ge vonden van de strijdwagens van de Egyp- tenaren en Assyricrs. Daaruit kunnen we zien, dat de Egyptenaren mooi versierde wagens hadden en dat de Assyriérs nog veel minder ver ln deze kunst waren, want hun strijdwagens waren grove, zware karren. Maar behalve voor strijdwagens wer den de wagens hoofdzakelijk voor het vervoeren van vrouwen en kinderen en van koopwaar gebruikt. De mannen re den liever op een paard Ze vonden een loopen dan ef!n z'tten. Snel vooruit kwam men natuurlijk ook nog niet. Pa3 toen de wegen be'er werden en de wagens beter gemaakt werden, kwam het vervoer van menschen meer in trek. Nog steeds waren de wagens niet gemakkelijk. Pas ln het eind van de 15de eeuw lieten de hoogge plaatste personen wagens voor zich bou- den hielden ze bij elkaar. Vele hadden I zelfs al glazen ramen. Het allernieuwste I was toen, dat de eigenlijke koets met lee- I ren riemen tusschen de wielen werd I opgehangen. Dit diende om het sehok- I ken tegen te gaan. Veeren kende men ooE toen nog niet In m.dden- en West-Europa werden 1 de koetsen in Dultschland het eerst ge- 1 brulkt en vandaar uit gingen ze over naar de andere landen. In 1564 werd een 1 Hollander koetsier van de koningin van I Engeland en door zijn toedoen werd toen 1 ook het eerste praalrljtulg in Engeland ingevoerd. De koningin genoot niet lang het voorrecht om iets bijzonders te heb ben, want al gauw lieten de edelen en I aanzienlijken ook rijtuigen maken. Sinds- I dien heeft het gebruik van rijtuigen zich meer en meer verbreid. ,miLITfllR€C0L0n,^3 hebben altijd voorrang, ook al kruisen zij den voorrang*- weg, waarop e rijdt. Een Egyptische strijdwagen. wagen beneden hun waardigheid. Pas ln de tijd van de Romeinsche keiiers reden ook de mannen ln de wagens. Men moet zich zoo'h rit van zooveel eeuwen geleden niet als een pleziertje, voorstellen. De wegen waren bijzonder slecht en veeren kende men nog niet, zoodat de wagens héén en weer hotsten oonkten, dat ieder ér liever naast zou Een rijtuig van omstreeks 1650. wen, die „een beetje op luxe voertuigen gingen lijken. Zoo wordt bijvoorbeeld in de oude overleveringen verteld, dat Kei zer Frederlk III in 1494 Jn een wagen met een baldakijn en met schitterende gordijnen versierd, naar Frankfurt reed Dit werd als ietè heel bijzonders be schouwd en drarom werd het ook met nadruk ln de geschriften vermeld. In de 16de eeuw kon men, vooral groote feesten en wedstrijden,' al ver schillende van deze wagens zien, die ln het gevolg van een vorst of een heel voornaam heer meereden. De banken ln deze rijtuigen war,en mét prachtig leer overtpokken en met fluweel bekleed. De gordijnen, altijd van de'duurste Btoffen, waren met »oud besttkt en zijden koor- ten wagen uit de twaallde eeuw. DE RAMP VAN DE „VAN EWIJCK". BRAND IN MEUBELFABRIEK. Capelle a.d. IJssel. Dinsdagmorgen ontstond door onbekende oorzaak brand in de meubelfabriek van J. c. Bouman Jr. aan de Usselmondsche laan. Op het alarm, dat door personeel der fabriek werd gemaakt, verschenen spoedig de brandspuiten van Kralingsche Veer en een motorspuit van Rotterdam; met drie stralen water mocht men er spoed.g ln slagen het vuur meester te worden, zoo dat de schade beperkt bleef. Op het ter rein van den brand waren aanwezig de politie van Kraling :che Veer en de heer J. Verloop, burgemeester van Capelle aan den IJssel.

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 5