De Russen vallen Polen binnen EEN NIEUWE BLADZIJDE. Warschau geeft zich over Polen strijden aan twee kanten 20(10 ongeschiktheid. O U U overlijden. J U U van hand of voet. V v van een oog. 1 U U van een duim. O V een anderen vinger. acht bladzijden. MAANDAG 18 SEPTEMBER IMS EMBER 1H» nog met P. I B, Bo. 6 Cop.ohos»» IET SUCCES) 31, R'dam de plan aan belde zijden zullen worden ultge- wlsseld. Een commissie zal worden Inge- van de grenslijn tusschen de Mongool sche volksrepubliek en Mandsjoekwo. nnoeriam en om op elke en In- Zal ZU uit de de Jtussen heden Itscn^ troepen te «874. ACHT BLADZIJDEN. MAANDAG 18 BBr i tan im He JAARGANG. NIEUWSBLAD VUUR ZUID HOLLAND EN UTRECHT I SCH00NH0VEN5CHE COURANT I J TeleL 20. TeL-Adres: Vannooten. 8. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN. HAVEN 85. Postrekening 13763. I te Schiedam, van De verzekerde moet In het bezit zijn van een polis. MOSKOU MOTIVEERT ZIJN DAAD. In de nacht van Zaterdag op Zondag, om drie uur, ontving de Poolsche gezant '*Grybowski, het verzoek, bij Molotov te verschijnen. Deze las hem om vier uur een Russische nota voor, volgens welke aan de troepen opdracht was gegeven de Poolsche grens te overschrijden. De rede- verd zijn aan de willekeur van het lot, onbeschermd, blijven. Met het oog op de ze situatie heeft de Sovjet-regeerlng het opperbevel van het roode leger opgedra gen, Polen binnen te trekken en het le ven en bezit der bevolklng_van de Wes telijke Oekraïne en Westelijk wit-Rus- lanti onder haar bescherming te nemen. De Sovjet-regeerlng wil voorts alle maatregelen nemen, ten einde het Pool-» sche volk te bevrijden uit de rampzalige oorlog, waarin het door zijn onverstan dige leiders is gestort en het de moge lijkheid te verschaffen een vreedzame bestaan te hervatten.” Sinds gisteren heeft het conflict in Europa een wending genomen, die, hoe wel ze niet onverwacht kwam, een nieuwe «chok door ons werelddeel deed gaan: Russische troepen zijn gistermorgen vroeg over de geheele lengte de Oost grens, van de Wilna to de Dnjester, Po len binnengerukt. De Poolsche troepen betten hardnekkig tegenstand, doch heb ben niet kunnen beletten, dat de Rus sen verscheiden dorpen en steden in be- jit namen. Op sommige punten rukten zij dezelfde dag reeds 60 K.M. het Poolsche gebied binnen? Rusland voert als motief voor dat op treden aan, dat het de Russische minder heden in Wlt-Rusland en in de Weste lijke Oekraine moest beschermen. Een 'zegsman van het Duitsche minis terie van Propaganda meldt aan United Press, dat de opmarsch der Sovjets ge schiedt met volledige instemming van de Duitsche regeering. te voorspellen. Zaterdag, toen het slechts dreigde, schreef het Fransche persbureau Havas: In geval van een optreden In Polen van het Sovjet-leger, zou Roemenië vol gens het Poolsch-Roemeensche verdrag moeten Ingrijpen en dan zouden alle Balkanstaten worden meegesleept In de strijd, met name de Turken, die een der gelijke druk niet zouden verdragen. BIJ een optreden der Russen aan de zyde van Dultschland. aldus ging Havas verder, zouden alle antl-communistlsche mogend heden In het conflict worden meege sleurd, zelfs de vroegere bondgenooten van Dultschland en met name de af wachtende houding van Italië zou zich snel kunnen ontwikkelen. DUITSCH CREDIET AAN RUSLAND. United Press seint uit Berlijn, dat, naar In Duitsche handelsknngen bekend Is ge worden, nieuwe economische besprekin gen met Rusland voortgang makqp, wel ke de verdubbeling van het Duitsche cre- dlet van 200 mill Mark ten doel hebben. De onderhandellngen werden te Mos kou met den handels-attaché van het Duitsche gezantschap gevoerd. De grootste belemmering voor den handel tusschen Dultschland en Rusland vormt het gebrek aan vervoergelegen- held. Beide partijen trachten daarom nieuwe wegen te vinden en er wordt over wogen, sommige goederen door de lucht te vervoeren. DE SNELLE OPMARSCH. Nauwelijks een paar uren, nadat Poolsche gezant van het Russische in kennis was gqpteld, begon de uitvoe ring daarvan. De bolsjewistische troepen zijn, volgens mededeelingen van Duitsch Russische zijde, op sommige punten reeds diep het Poolsche land binnenge rukt. De stad Baranowltskj, op 60 k.m. van de grens, is in roode handen geval len eO zelfs hoopten de te Brest-Lltowsk de Duit ontmoeten. De Poolsche troepen aan de i hebben zich uit alle macht verzet, opmarsch geschiedde volgens het sche recept: de roode troepen gen, die eenlgszins maar geleken op com munisme, een verbond zou sluiten met het zuiver communistische Rusland, leek nog voor weinige dagen absurd. Nu ach ten wij het nog onaannemelijk dat Dultschland het waagstuk zou beginnen om de trouw bewaakte Dultschers In aanraking te brengen met eerilge mllll- oenen communisten, maar morgen mis schien vernemen we al dat de Duitsche en Russische legers zich met elkaar gaan verbinden, terwijl Japan China Inpalmt. West Europa weet niet wat Clio zal gaan schrijven op haar nieuwe bladzijde, maar niet met blijde verwachting kan zij naar dat begin zien en vooral voor Engeland begint het er uiterst moeilijk uit te zien. Dultschland, Rusland, Japan, niet als vrienden verbonden, maar als op buit beluste gezellen, gluren naar het Westen, waar Engeland ligt en naar het Oosten, waar de Engelslche bezittingen en belangen zijn. Een samengaan van die drie begeerige en sterke staten zou voor Engeland erger zijn, dan een verlo ren oorlog, want Cllo zou dan boven haar nieuwe hoofdstuk gaan schrijven „Ver plaatsing der hegemonie”. De hegemonie dat men niet kan vertalen met „over- heersching” maar meer met de sterkste, de machtigste staat, heeft Clio In de loop der eeuwen al verschillende malen zien overgaan. Van Egypte naar Griekenland, van Griekenland naar de Romeinen, van de Romeinen naar Spanje, bij het over gaan van Spanje naar de volgende is pen. Hitler woonde de overtocht vantwe® divisies over de San bij. De troepen, die Hitler bij hun op- ondanks I ling- voor Schoonhoven per 3 I maanden 1.25; per post 1.50. I Met verzekering 15 cents meer. 4BONNES, die zich aan onze administratie opgeven voor de verzekering, zijn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HA VB ANK Gulden bij levenslange A ft Gulden bij Q A A GuIden biJ terUe» 0 A A Gulden bi^ Terbea 1 A A GuJden blJ verlies x Gulden bij verlies van VERLAAT RUSLAND. Raad van Amerikaansch* ambassade. Het departement van buitenlandsche zaken te Washington bevestigt, dat da Amerikaansche ambassade te Moskou den Amerlkaanschen onderdanen den raad heeft gegeven, Rusland te verlaten. Deze raad, zoo zegt men, is In over eenstemming met de permanent In structies over de door de ambassade te volgen gang van zaken wanneer gevaar dreigt. Wat het verdrag Inhield. Dat verdrag Is gesloten op 25 Januari 1932 voorlooplg voor de duur van drie jaren en op 5 Mei 1934 verlengd tot 1945. met een clausule, dat het daarna auto matisch telkens met twee jaar verlengd is, als het niet tevoren Is opgezegd. In art. 1 van het verdrag van 1932 za gen belde partijen af van het bezigen van oorlog als Instrument van nationale politiek en verplichten zij zich, zich van tau opanjc iiwtr ue vuigeiiue is alle aanvallende handelingen, vook zonder eenïgen tijd gewankeld of de hegemonie oorlogsverklaring te zullen onthouden. In ten deel zou vallen aan Nederland of aan art. 2 verplichten Polen en Sovjet-Rusland Engeland. Het Is Engeland geworden en zich, een, derde staat niet te helpen, die sinds de 17e eeuw Is de macht en in- de andere verdragsluitende staat zou vloed van Brlttannlë toegenomen. Zal aanvallen. Art. 3 bond elk der belde par- dit nu zoo blijven of zullen de commu- tijen, niet deel te nemen aan een over- Mjiouder aan schouder met de eenkomst, welke als gericht tegen de an aal socialisten en gesteund door dere partij moet worden beschouwd. BIJ de verlenging van het verdrag tot 1945 (op 5 Mei 1934) werd er eep proto col aan toegevoegd, waarin de geest van vreedzame verstandhouding tusschen de twee landen nog eens bijzonder werd on derstreept. Het heeft fltalln ’Weinig moeite ge kost, zich,van de verplichtingen die dit verdrag hem oplegde. >te ontdoen. Hij heeft eenvoudig verklaard, dat de Pool sche staat niet meer bestond en dat Rus land zich dus moest ontfermen over uljn minderheden In Oost-Polen. GEVOLGEN NOG NIET TE OVERZIEN. Tot welke gevolgen het Ingrijpen van tuisland zftl lelden, valt nog ónmogelijk van Brlttannlë toegenomen. commu nisten spjiouder aan schouder met de nationaal socialisten en gesteund door het gele ras Engeland de hegemonie ont nemen om dan onderling te gaan strijd voeren over wie haar zal uitoefenen bo ven de anderen? We zijn dit artikel met een mytholo gische figuur begonnen, we zullen met een andere eindigen. Eplmtheus had een doos en hij had zijn vrouw Pandora ge waarschuwd, die nooit te openen, overtrad dat? verbpd bh toen vloden die doos alle rampen en zorgen op menschheld los. Verschrikt deed Pando ra het deksel weer dicht, maar slechts een ding was lp de doos achtergebleven; de hoop! VLUCHT UIT POLEN. Regeering nog in ’t land. De Poolsche ambassadeur te Parijs spreekt nadrukkelijk de verklaring van Molotof tegen, dat de Poolsche regee ring Polen verlaten heeft. Niettemin ko men berichten uit Boekarest binnen, waaruit blijkt, dat eenlge leden van de Poolsche regeering reeds In Roemenië zijn aangekomen of allthans zich op weg naar Boekarest bevinden. Gisteravond werd kolonel Beek te Czernowltz, dus op Roemeensch gebied, verwacht. Daar zijn ook reeds 60 vliegtui gen met vluchtelingen ook burgers uit Polen aangekomen en tal van andere vluchtelingen komen over de Dnjester naar Roemenië. Volgens de Poolsche berichten heeft de Poolsche regeering zich gevestigd In het gebied van Lwow. Ze blijft in voortdu rend contact zoowel met het opperbevel als met de centra van tegenstand. In te genspraak met de van Duitsche zijde verspreide berichten is slechts een klein aantal leidende Poolsche personen aan de Roemeensche grens bijeen en worden de ambassades der geallieerde mogend heden gehandhaafd; alleen het perseb neel is naar Roemeensch gebied gezon den. Onderhandelingen over Warschau. Na Duitsch ultimatum. Over hetlot van Warschau zal op het grens De Duit- kwamen bliksemsnel oprukken met tanks en ge motoriseerde eenheden en daartegen konden de Polen weinig inbrengen. EEN STREEP DOOR HET RUSSISCH— POOLSCH VERDRAG. Reeds enkele dagen heeft eigenlijk al les erop gewezen, dat Rusland zich klaar maakte om In Polen zijn slag te slaan. Toen het met Dultschland een nlet-aan- valsverdrag sloot, kreeg men weliswaar de indruk, dat Stalln zich alle moeilijk heden In Europa van de schouder^ wil de werpen, teneinde de handen vrij te hebben In het Verre Oosten. Maar de feiten volgen elkaar met duizelingwek kende snelheid op en sinds dat verdrag heeft Rusland zoowaar een wapenstil stand met Japan aangegaan, waaraan moeilijk een ander doel kan worden toe geschreven. dan dat Moskou het nu weer noodzakelijker achtte, al zijn aandacht aan de toestand in Europa te kunnen schenken. Toch achtte men het nog Zaterdag In de Russische hoofdstad niet waarschijn lijk, dat het Roode leger deelen van Po len zou bezetten en eenlge vertegen woordigers der Sovjet-regeerlng zouden bovendien verklaard hebben, dat het niet aanvalsverdrag met Polen onaantast baar was. DUITSCHLAND EN JAPAN. Ambassadeur uit Tokio teruggeroepen? Verscheidene Japansche bladen mel den, dat de Duitsche ambassadeur Ott Woensdag door von Ribbentrop, den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, is teruggeroepen, teneinde de be trekkingen tusschen Dultschland en Ja pan te herzien, tengevolge van de irieu-^ i we situatie, ontstaan door het sluitetf A van het nief-aanvalsverdrag tusscheQ A Dultschland en Rusland. De juistheid van dit bericht wordt op de Dultschè ambas- sade echter ontkend. omstreken, dlplloma- vastgesteld, dat er dertig personen gedood en honderd gewond. Men beves tigt, dat Duitsche vliegers uit mitrail leurs de markt hebben bestookt. Diplomatieke vertegenwoordigers ts waren tijdens de luchtaan val In een schuilplaats bijeen. Zij heb ben besloten een beroep te doen op hun onderscheiden regeeringen Sn te verzoe ken te Berlijn zeer krachtig te protes- teeren tegen de Duitseh^Qflrlogsmetho- den. Er dient op te wordW liezen, al dus vervolgt Havas, dat de Duitsche re geering er door den Nederlsmdschen ge zant. die de Duitsche belangen behar tigt, officieel van werd In kennis-gesteld, dat het diplomatieke corps te Krzemle» nlee •verblijft. De Brltsche ambassade heeft duizend zloty voor de getroffen burgerij bestemd. De gezanten van Hongarije. België, Est land, Nederland, Zweden en Zwitserland hebben elk vijf honderd -zloty gegeven. De zender van Lwow heeft In verschel- dene talen een beroep uitgezonden, waaf- bij geprotesteerd wordt tegen de „DuiU uur. sche barbaarschheld". De Dultschers hebben alle steden ea 4 Polen biedt van tot het zuiden een beeld van ver- HITLER BEZOCHT OPNIEUW HET STRIJD TOONEEL. Het D NB. meldt uit het hoofdkwartier van Hitler dat deze Vrijdag wederom een oogepbllk, dat wij dit schrijven, wel be- uitgebreide tocht ter bezichtiging van 1 slist zijn. front gemaakt heeft, waarbij hij eenbe- De Dultschers hebben Zaterdag de stad zoek bracht aan de ten Noorden van het ultimatum gesteld, zich met het Przemysl in Gallcle opmarcheerende troe- garnlzoen over te geven. De commandant der stad weigerde toen nog, den schen onderhandelaar, die Warschau waarop In de stad bekend maakten, door mllll- oenen biljetten uit te werpen. Dat ulti matum liep Zondagochtend om 3.10 af. Na afloop van dien termijn zijn de Oostenrijkse he Dultschers blijkbaar nog niet tot een aanval overgegaan en In de loop van de dag heeft de commandant van Warschau zich per radio tot het opperbevel van het Duitsche le^er gericht met het ver zoek een Poolschen vertegenwoordiger te ontvangen tot het voeren van onder handellngen over de ontruiming der stad door de burgerbevolking. Het Duit- gebombardeerd, sche antwoord was, dat het opperbevel bereid was gisteravond om 10 uur een Poolschen parlementariër en een verte genwoordiger van het corps tlque te ontvangen. Volgens de Hongaarsche radio zouden de besprekingen over de ontruiming van Warschau pas hedenochtend om 10 uur, uipiumauci te Praga, een voorstad van Warschau, jKrzemieniec, beginnen. HET RUSSISCH—JAPANSCHE ACCOORD Vijandelijkheden Zaterdag stopgezet. Omtrent het accoord, waartoe de on derhandellngen te Moskou tusschen den Japanschen ambassadeur Togo en den volkscommissariaten buitenlandsche za ken, Molotof, hffilen geleld, deelt het officleele Tass-agentschap mee, dat Ja pan en Mandsjoekwo eenerzljds en de sovjet-Unie en Bulten-Mongollé ander zijds het?ben besloten De Japansch-Mandsjoerljsche en Rus sisch-Mongoolsche troepen staken alle «vijandelijkheden op 16 September te twee uur. De troepen blijven In de linies, welke zij bezetten op 15 September to 1 's middags. De krijgsgevangenen en gesneuvelden dorpen gebombardeerd. Centrum van bewogenheid. Bledlce, een stad steld voor do nauwkeurigs vaststelling ao.000 inwoners, werd bijna geheel Advertentlën: 1—6 regels 1.30, elke regel meer f 0.20; derde plaatsing halve prijs. Adver tentlën worden gratis ge plaatst In ..De Gorcumer”. Dult- zlch naar begeven had, te ontvangen, marsch bezocht, toonden z..h Duitsche vllegërs het ultimatum de groote tnarschfjrestatles, die zij gele verd hebben en die nog steeds van hen worden geëischt, In beste conditie en In geestdriftige stemming. Het waren meest troependeelen, die een bijzonder aandeel hadden In de zegevie rende opmarsch. PROTEST VAN DIPLOMATIEK CORPS Tegen bombardement va« Krzemieniec. De Poolsche stad Krzemieniec Is Don derdag door de Dultschers uit de lucht Havas meldt, dat dit bombardement een zeer groote indruk heeft gemaakt op de bevolking van de stad en haar omstreken. Officieel is zijn Clio, de muze der geschiedenis, de godin met het ernstige pensleve gelaat, heeft een blad van haar boek omgeslagen en begint een nieuw hoofdstuk. Er kan haast geen onzekerheid meer over be staan of we gaan een nieuwe wereld orde tegemoet. De nieuwe gewelddaad tegen Polen luidt er begin van In. Dultschland ten Westen en Rusland ten Oosten In Polen zullen als bentgenooten het ongelukkige dappere land verdeeleni En dan? De vragen stapelen zich op, dringen rich In massa op aan de In bange onze kerheid levende menschen van deze tijd. Automatisch zijn Engeland en Frank rijk nu ook in oorlog met Rusland, hoe wel dit land de onverklaarbare stelling Verkondigt, dat het „strikt neutraal” falljft. Rusland heeft 4 mlllloen mannen onder de wapenen geroepen en die heeft het zeker niet noodig om zich meester te maken van zijn deel der Poolsche bult. Het moet dus nog nieuwe oogmerken ver bergen. Het heeft ook niet voor niets haastig vrede gesloten met zijn ouden /vijand Japan eh het wil, met voorlooplg '4 mlllloen soldaten, zijn handen geheel yrlj hebben in het Westen. Van Rusland weten we, dat een zijner oude Idealen Is, een of meer havens aan de Oostzee en reeds heeft het een deel van zijn le gerscharen naar de Oostzeestaten Est land, Letland, gezonden. Ook naar de Dardanellen hunkert Rusland sinds lang, maar nu komt daar, bij alle vreemde en onbegrijpelijke berichten, nog de verras lende boodschap, dat Rusland en Turkije op het punt staan een verdrag te sluiten, terwijl Turkije aan de andere zijde met Frankrijk en Engeland een bondgenoot schap heeft tot hulpverleenlng In de Mlddellandsche Zee. In het Oosten heeft PRusland blijkbaar zijn vroegere plannen prijs gegeven om zich naar het Westen te wenden en misschien te trachten zijn poolt vergeten beginsel door te zetten: leen wereldrevolutie, een verbolsjewleklng Ean het Westen, waarbij het welllchtoJa- pans hulp kan gebruiken, hoe vreemden i tegengesteld de principes van die twee Itaten ook moge zijn. Op dit punt zijn we Immers gewoon geraakt aan feiten, die we tot voor kort Ónmogelijk genoemd zouden hebben. Dat het streng bewaakte Natlonaal-soclalls- tlsche Dultschland", dat zijn gedweeë volgelingen met uiterste zorgvuldigheid behoedde voor elke aanraking met an dere denkbeelden en vooral met ultln- nen, welke voor deze Inval werden opge- somd, achtte de Poolsche gezant van dien aard, dat hij weigerde de nota te aanvaarden en krachtig tegen de Inhoud protesteerde. De Sovjet-regeerlng heeft voorts een nota aan de buitenlandsche regeeringen overhandigd, waarvan de inhoud naarde lezing van het DN.B. als volgt luidt: „De Poolsch-Dultsche oorlog heeft de Inwendige onhoudbaarheid van de Pool sche staat bewezen. In de loop der ope raties, welke nu tien dagen duren, heeft Polen al zijn Industriegebieden en cultu- reele centra verloren. Warschau bestaat niet meer als residentie der Poolsche re- eerlng. De Poolsche regeering Is uiteen gevallen en toont geenerlel levensteeken. Dit beteekent, dat de Poolsch» staat en zijn regeering fettelijk hebben opgehouden te bestaan. Daardoor hebben de verdra- en, die tusschen Polen en de «jGvjet-Unie bestonden, hun geldigheid verloren. Over gelaten aan zichzelf en zonder leiding, Is Polen veranderd In een gemakkelijk veld voor allerlei toevalligheden en ver rassingen, welke een bedreiging kunnen vormen voor de Sovjet-Unle. Dientengevolge kan de flovjet-regee- rlng, die tot dusver neutraal was, niet langer haar neutraliteit tegenover deze feiten handhaven. Ze kan ook niet on verschillig blijven tegenover het feit, dat de naar het bloed met de Russen ver wante Oekraïners en wit-Russen, die op het gebied van Polen wonen en overgele-

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 1