Het laatste verzet der Polen 1 SCH00NH0VEN5CHE COURANT DE TROONREDE. Regeerders vluchten naar Roemenië - Hitler spreekt te Danzig Een weinig beteekenende rede van Hitler. Smü - „Insuli n de k TIEN BLADZIJDEN. WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1M9 No. 8375. voorsteden K. jk* honderden ►gen moeten. zoodanig gevoel ult- de ko- Geen vredesainbod I De Dultsche rykskanselier, Adolf Hit ler, heeft voor het eerst zijn voet gezet In de stad Danzig. Toen hij de voorma lige grens tusschen het gebied van de Vrije Stad en Polen overschreed, werd hij door den gouwleider Albert Forster verwelkomd, waarna, volgens de Dult sche verslagen, een triomftocht begon. In de stad Danzig, waardoor Hitler’s auto slechts zeer langzaam kon voort komen, omdat de afzettingsmanschappen met groote moeite slechts een smalle doorgang door de juichende menigte kon- i vrijhouden, werd den rllkskaji^elier Jeveha gloeilampen v.af 50 ct. (m. 3 m.gar.) Philips lampen in ruime keuze. Batterijen 25,20,15 en 10 ct. Ronde zaklantaarns compleet v.af 25 ct. bij rijwiel- en naaimachinehandel Stadhuisstr. 7-9, Lopikerstr. 43 Rook- en Pruimtabakken vanaf 5 cant per half ons Vraagt ze Uwen winkelier of bij W. RIJNEVELD, Haven 66 - Tel. 91 - Schoonhoven "8. Verschijnt en VHJdag. Pr«« bU vc ling: voor Schoonhoven maanden 1.25; per Met verzekering 15 Veel burgers naar Roemenië. Ongeveer dezelfde tooneelen spelen zich intusschen af aan de grenzen van Hongarije en Roemenië. Twee vreemde legers rukken in het Zuiden van Polen op. De Duitschers hebben aan Lemberg de elsch gesteld zich over te geven en het Sovjet-communiqué meldt, dat de Rus sen Lemberg naderen. De Poolsche troe pen zijn bij tienduizend ontwapend en geïnterneerd in Roemenië. Doch het is hier vooral ook de burgerbevolking, die haar heil zoekt In een overhaaste vlucht over de grenzen. 4500 burgers zijn reeds aan de Roemeensche grens geteld met vierhonderd kinderen. De meesten hun ner behooren tot de Poolsche aristocra tie. in overeenstemming met de gebrui kelijke, Internationale procedure wordt dezen vluchtelingen op bepaalde punten gastvrijheid verleend. met onstuimig gejubel ontvangen. Hitler werd ingeleid door Forster, die herinnerde aan de laatste woorden van zijn rede, die hij eenige tijd geleden heeft jiitgesproken op de „protestbij eenkomst van de Danzlgsche bevolking tegen de Poolsche bedreiging”. Daarin had hij ge zegd: Moge de dag niet ver meer zijn, dat wij hier weer bijeen komen, doch dan niet voor een protestbljeenkomst, maar voor de viering van de hereeniging van Danzig met het Duitsche rijk. Die dag is nu gekomen, aldus de gouwleider. Daarop kwam Hitler aan het woord. De Führer heeft vtff kwartier gesproken, d.w.z. ongeveer drie kwartier was gewijd aan de rede zelf, terwijl een half uur ge vuld werd met de toejuichingen, applaus en spreekkoren van de toehoorders, die vrijwel na elke alinea volgden. De inhoud van Hitler’s rede heeft over het algemeen genomen niet veel te be- teekenen. Wij laten hieronder een kort uittreksel volgen: De Führer wijst op de onrechtvaardig heden van het dictaat van Versailles, waardoor zoowel Danzig als Duitschland zelf In zijn vrijheid werden getroffen. Doch hij wil niet zoozeer spreken over het onrecht als wel over de onzin van deze vrede. In dit verband noemde hij de oorlog van 1914 tot 1918 de meest zinne- looze aller oorlogen. SNELLE VORDERINGEN DER RUSSEN. Worosjilof leidt de troepen De Berlijnsche correspondent van „Ber- linske Tldende", meldt, dat Worosjilof.de opperbevelhebber der sovjet-Russische strijdkrachten, persoonlijk de operaties in Polen leidt. De opmarsch vordert snel. Het Russische legerbericht van Dins dag luidt: De troepen van het roode le ger hebben de afdeelingen van het Pool sche leger verder teruggeworpen. Des avonds hebben zij In Wit-Rusland vele steden en ook het spoorwegknooppunt Lida en het station Yaglewitsji aan de spoorweg Minsk-Brest-Lltowsk bezet en In de Westelijke Oekraïne het spoorweg knooppunt Sarny en eenige steden Loetsk, stanlslov, Qallch, Krasne, en Boechach. De voorhoede van het roode leger naderde Lwow en Wilna. Later werd gemeld, dat Wilna, na ee nige gevechten, was bezet. De zender te Belgrado meldt uit Boe dapest. dat de Sovjet-troepen bij de Hon- gaarsche greps zijn aangekomen. MASSAVLUCHT DER POLEN. Bij duizenden naar Litauen. Bij duizenden nemen de Poolsche sol daten, in het nauw gebracht door de oprukkende vijanden, de wijk over de grens. In het Noorden zoeken zij een toe vlucht in Litauen, opgedreven door de Sovjets, die de smalle strook Poolsch ge bied in het uiterste Noorden zijn binnen gevallen en reeds verschillende steden bezet hebben. Men meldt uit Kowno dat tot gister morgen vijftigduizend man over de Li- tausche grens gekomen waren. Het zijn zoowel afdeelingen Infanterie als gemo toriseerde eenheden.. In het district van Wilna was de uittocht het omvangrijkst. Trieste tooneelen spelen zich hier af. Velen verkeeren in een staat van volko men uitputting. Zij vluchten uit het Pool sche land over wegen, die door de voort durende regens en door de eindelooze stroom van voertuigen in modderpoelen veranderd zijn. De mannen voeren zoo goed en zoo kwaad als het gaat hun zie ken en gewonden mee. De koude heeft hen verkleumd. Men verwacht, dat minstens honderd duizend man over de Litausche grenszui len trekken en vermoedelijk nog wel meer De Litausche autoriteiten hebben hun maatregelen getroffen om deze mannen te ontvangen, te ontwapenen en teinter- neeren. Woensdag rooruitbeta- per 3 post 1.50. cents meer. van de voedselvoorziening. Belangrijke stoornissen op dit of ander gebied kwa men tot dusver gelukkig niet voor. Met groote dankbaarheid heb ik ken nis genomen van den geest van toewij ding en dienstvaardigheid, die in dezen ernstigen tijd, zoowel in Nederland als onder de bevolkingsgroepen in de over- zeesche gebledsdeelen, op zoo verheffen de wijze tot uiting komt. Ik verwacht, dat dit besef van saam- hoorigheid tot het einde zal worden be waard. Ook indien de tijden nog moei- lijker worden, zal dan de toekomst met vertrouwen kunnen worden tegemoet ge zien. Met de bede, dat God Mijn volk moge zegenen in de beproeving en aan ieder van ons de kracht zal geven tot datgene waartoe hij thans geroepen is, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Gene- raal geopend. ENGELAND BLIJFT VASTBESLOTEN. Trouw aan verplichtingen* Jegens Polen. Te Londen wordt met betrekking tot de aanval der Sowjets op Polen officieel verklaard; moeilijkheden modder bleef 71e JAARGANG. NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT J Telef. 20. TeL-Adres: Vannooten. 8. 6 W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13783. KBONNE S, die zich aan onze administratie opgeven voor de verzekering, zijn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van n n n G Gulden bij levenslange r ft ft Gulden bij 2 ft ft Qulden blJ verlies O A ft Quldcn verlies 1 ft ft Gulden bij verlies r /a Gulden bij verlies van De verzekerde moet In het 2 V v V ongeschiktheid. O v U overlijden. V U van hand of voet V V van een oog. 1 U V van een duim. U V een anderen vinger. bezit zijn van een polis. 2e. De Poolsche staat was door zijn po litieke incompetentie gedoemd ineen te storten en Is thans eindelijk gevallen. De twee regeeringen trekken uit deze feiten de noodzakelijke conclusies. 3e. Zij zijn het met elkaar eens, dat de toestand der verschillende volken, welke Polen bewonen, een nieuwe regeling eischt, welke moet worden tot stand ge bracht door de Instelling van rechtsper soonlijkheid hebbende organen van deze volken. 4e. De taak van belde staten Is het ma ken van een volkomen nieuwe regeling van hun belangensferen, welke den vrede en de orde zal verzekeren. 5e. Het beroep op Frankrijk en Brlt- tannië om Polen te hulp te komen is volkomen nutteloos gebleken en de bond genootschappen m'et Polen bestaan niet meer. 6e. Frankrijk en Brlttannlë zien zich opnieuw voor de vraag geplaatst, met! welk doel zij feitelijk tegen Duitschland1 oorlogvoeren. Advertentlën: 1—8 regels 1.30, elke regel meer 0.20; derde plaatsing halve prijs. Adver- tentiën worden gratis ge plaatst in „De Gorcumer”. Duitschland zelf afhing. Maar al zou de oorlog drie jaar duren, aan het einde zou niet geschreven staan, capitulatie door Duitschland.’’ En dat zou nog zoo zijn als de oorlog vier, vijf, zes of zeven jaar duurde. Hitler besloot met te zeggen, dat hij ’t een groote dwaasheid vond, dat Enge land, omelet het regime in een ander land niet aan Brlttannlë beviel, drie jaar frisch fröllch oorlog te gaan voeren. Commentaar. De diplomatieke medewerker van Reu ter noemt de rede van Hitler de gebrui kelijke aaneenschakeling van leugens en verdraaide waarheden. Over de Inhoud zegt hij, dat de passage's over Dultsch- land’s verhouding tot Rusland de belang rijkste zijn, omdat Hitler daarbij zeer sober en haast angstvallig was in het vermijden van uitdrukkingen, die Rus land zouden kunnen kwetsen. Het Poolsche antwoord op de rede is eert verklaring van de legerleiding, dat men zal trachten nieuwe legers samen te .stellen en te vechten tot de ultelndelljke overwinning voor Polen. DUITSCH—RUSSISCHE OVEREEN STEMMING INZAKE POLEN. Een „nieuwe regeling". De Duitsche bladen bevatten een in zes punten samengevatte verklaring van de Dultsch-Russlsche overeenkomst In zake de inval in Polen. Volgens dit communiqué handelen Berlijn en Moskou in overleg met elkaar en in den geest van het tusschen hen ge sloten nlet-aanvalsverdrag: De punten lulden: le. De twee regeeringen zijn van oor deel dat den Poolschen staat van het oogenbllk zijner oprichting af, de na tuurlijke bestaanvoorwaarden hebben ontbroken. PHILIPS’ luchtbetchermlngslampen gloeilampen electr. scheer apparaten Luchtbeschermingskapjes 25 ct. Lucht- beschermingslantaarns. Vele soorten batte rijen Gloeilampen tot 40 watt 34 ct. Gloei lampen 100 watt 79 ct. Philips Radio f 1.- per week. Radio-centrale*50 ct. P" JAN BROUWER Haven 63 - Telef. 113 - Schoonhoven U dacht Immers, dat u nog best vóór die andere auto het kruispunt kon passeerenl - Maar langs den weg moet u dat niet „den ken", u moet 't sokor wetenl Hitler releveerde daarop uitvoerig het voorspel van de tegenwoordige oorlog. Hij wees op de aanbiedingen die hij bad geda^p, doch die alle door Polen waren afgewezen. Hij had zich afgevraagd wie Polen zoo verblind had, dat de pers zelf eischen begon te stellen om ’t bezit van Oost Pruisen. Hij verviel daarna in eenige hatelijke passages tegenover Engeland, die het publiek met gelach beantwoord de. Tenslotte zeide Hitler, dat de vrede nog te redden was geweest bij het onder- handellngsaanbod van zijn vriend Mus solini. Zoowel Frankrijk als Duitschland hebben dit aanbod aanvaard, aldus Hit ler, doch Engeland heeft het afgewezen. Dat land wilde blijkbaar de oorlog. Het ging zelfs zoo ver, Duitschland een ulti matum te stellen, doch de Engelschen hebben zlqh vergist. Het Duitschland van heden stelt men geen ultimata meer (langdurige toejuichingen). De Engel schen hebben het huidige Duitschland verward met dat van 1918. Zij denken dat door de oorlog en door hun kinder achtige propaganda het Duitsche volk van mij vervreemd kan worden. Doch dat hebben zij mis. Het Duitsche volk is niet even karakterloos en dom als het Engelsche. De Führer sprak daarna over de over winning in Polen en het mishandelen van Duitsche gewonden door Polen, waar over hij zich vertoornd toonde en zich af vroeg of Duitschland zich in zijn wijze van oorlogvoeren nog wel eenige beper kingen moest opleggen. Ook tegenover Engeland geldt deze vraag. De Führer zinspeelde blijkbaar op een nieuw oor logswapen, toen hij zeide, dat de Engel schen nog wel eens konden verlangen naar Duitschlands humane wijze van oorlog voeren in deze tijd. Over het pact met Rusland zeide Hit ler, dat beide landen blijven wat zij zijn. Zij willen de Westersche staten slechts het nuttelooze van oorlogvoeren doen inzien. De wederopstanding van de Poolsche staat in de vorm als doorbet verdrag van Versailles geproduceerd, wordt niet alleen door de Duitsche, maar ook door de Russische weermacht onmo gelijk gemaakt. Duitschland begeert de Oekraïne niet. Naar aanleiding van het feit, dat En geland op drie jaar oorlog rekent, zeide Hitler, dat zulks niet alleen aan Enge land lag iraar dat dit ook nog iets van Onder sombere omstandigheden kom Jk heden in Uw midden. Andermaal wordt ons werelddeel geteisterd door de Verschrikkingen van een oorlog. Dankbaar, dat ons land den vrede be waren mocht, vervult Mij nochtans deer nis met de velen, die elders onder het oorlogsleed gebukt gaan. Het verheugt Mij, dat Onze vriend schappelijke betrekkingen met alle Mo gendheden onverzwakt voortduren. In het bijzonder geldt dit ook Onze verhouding tot die neutrale landen, met Welke reeds in een vroeger tijdperk nau were aanraking was verkregen. De gezamenlijke vredesoproep, kortge leden door Zijne Majesteit den Konlng der Belgen mede namens zes andere Staatshoofden gedaan, heeft aan dien Zin tot samengaan opnieuw uiting gege ven. Dat deze oproep, evenals het aanbod van goede diensten van Zijne Majesteit en Mij, in breeden kring instemming heeft gevonden, bevestigt MIJ in de over tuiging, dat, ondanks ondervonden te leurstelling, velen de hoop blijven koes teren, dat door vreedzaam overleg betere internationale verhoudingen kunnen wor den in het leven geroepen. Ter handhaving van de volstrekte on tijdigheid, waartoe ons land geroepen is en waaraan het zich met inzet van alle krachten wijdt, heb Ik Mij genoopt ge zien bevel te geven tot de mobilisatie van zee- en landmacht. Tot Mijn groote vol doening heeft die mobilisatie, evenals de daarop volgende concentratie, zich op voorbeeldige wijze voltrokken. Beide dee- len Onzer weermacht .vervullen, met den besten geest bezield, hun moeilijke en soms gevaarvolle taak. Het economisch leven van ons land, dat zich den laatsten tijd in belangrijke ma te had hersteld, wordt door den uitge broken oorlog in al zijn geledingen zwaaf getroffen. Het verkeer ter zee is ont wricht, waarvan in de eerste plaats de scheepvaart en de visscherlj den terug slag ondervinden. Tal van ondernemin gen missen den aanvoer van noodzake lijke grondstoffen. Land- en tuinbouw, reeds vóór het uitbreken van het Inter nationaal conflict in een moeilijke posi tie, ondervinden nieuwen tegenslag door de stagnatie van den uitvoer. Bij deze beproevingen ontbreken ge lukkig ook de lichtpunten niet. Van een ernstigen schok bij ons geld- en bank wezen is geen sprake geweest. Hoewel prijsstijgingen niet konden en kunnen uitblijven, is prijsopdrijving niet in ver ontrustende mate voorgekomen, terwijl, waar noodig, van wettelijke bepalingen met goed gevolg gebruik wordt gemaakt. Ten behoeve van de regelmatige voedsel voorziening zijn reeds maanden geleden zoodanige voorbereidingen getroffen, dat er voorloopig geen enkele reden tot on gerustheid behoeft te bestaan. Maatre gelen voor bodynproductie, voorraadvor- mlng en distributie vormen hier een aan eensluitend geheel. Voorts zijn voor de Industrieele productie Rij ksbureaux inge steld, waarin het bedrijfsleven met de Overheid samenwerkt bij de regelmatige verdeeling van die artikelen, waaraan een tekort kan ontstaan. Het beleid der Regeering zal er op ge richt blijven de opkomende nooden der bevolking naar vermogen te lenigen en in het bijzonder een tekort aan de nood zakelijke levensmiddelen te voorkomen. Distributie van verbruiksartikelen zal niet op het bestaan van zulk een tekort be hoeven te wijzen, doch zal reeds plaats hebben, wanneer een rechtvaardige ver deeling gevaar zou kunnen loopen. Daarnaast zax de Regeering alles In het werk stellen om het normale verloop van het bedrijfsleven te bevorderen. De Regeering hoopt hierdoor tevens zooveel doenlijk te voorkomen, dat de twerkloosheid, waarvan zij ook overigens de bestrijding krachtig en onverdroten wil voortzetten, uit den Ingetreden oor logstoestand nieuw voedsel ontvange. Ook In Nederlandsch-Indlë, Suriname en Curasao heeft de internationale toe stand het treffen van een aantal bijzon dere maatregelen noodzakelijk gemaakt. Op maritiem en militair gebied zijn voorzieningen getroffen om, wanneer zulks noodig mocht blijken, de plichten der neutraliteit stipt na te komen, ter wijl daarnaast maatregelen zijn en nog zullen worden genomen op economisch terrein, la het bijzonder in het belang x X X By het lezen van de Troonrede gaat men in gedachten naar de Troonrede die de koningin, onder vrywel gelijke om standigheden, heeft uitgesproken op 15 September 1914 en we hebben die er dan ook eens op nagesiagen. Evenals nu hield die rede geen enkele aankondiging in en ook toen vermeld de de regeering niets dat de bevolking al niet’bekend was. Uit de aanvang van de Troonrede van dit jaar zou men opmaken, dat de re geering de toestand thans donkerder in ziet dan in 1914. In laatstgenoemd jaar begon de rede met deze woorden: „On der zeer buitengewone omstandigheden kom ik hedfen weder In uw midden.” Thans zeide de koningin: vOnder som bere omstandigheden kom ik heden weder In uw midden." Bijzondere be- teekenis behoeft men natuurlijk hieraan niet te hechten. De vervanging van zeer „buitengewone" door „sombere" is ver moedelijk een woordkeuze, waarbij de in 1914 uitgesproken rede niet is geraad pleegd. Een gunstig verschil is de alinea over de financieele verhoudingen. In 1914 werd In de Troonrede gezegd: „In den geld- en fondsenhandel bracht de toe stand een heftige crisis teweeg.” Dit jaar kon de koningin getuigen: „Van een ern stige schok bij ons geld- en bankwezen Is geen sprake geweest.” In 1914 moest de regeering verklaren dat nog begonnen moest worden met maatregelen ter voorziening in de be hoeften aan levensmiddelen.” Maatrege len zijn, door de regeering genomen ter voorkoming dat gebrek aan levensmid delen ontsta,” heette het toen. Ditmaal klonk het geruststellender: „Tenbehoe ve van een regelmatige voedselvoorzie ning zijn reeds maanden geleden zooda nige voorbereidingen getroffen, zoodat er voorloopig geen enkele reden tot onge rustheid behoeft te bestaan.” De slotalinea Is dit jaar uitvoeriger dan voor 25 jaren. De koningin besloot toen met de woorden: „Met de bede dat God ons kracht moge schenken, ver klaar ik de gewone zitting van de Sta- tengeneraal geopend.” Ditmaal eindigde de koningin aldus: „Met de bede, dat God Mijn volk moge zegenen in de beproeving en aan ieder van ons kracht zal geven tot datgene, waartoe hij thans geroepen is, verklaar ik de gewone zitting der Statengeneraal geopend. Toen heeft het geduurd tot de ver- eenigde zitting van 1919 voor de konin gin op 17 September van dat jaar kon zeggen: „De omstandigheden, waaronder Ik my thans weder In uw midden bevind, zyn in menig opzicht gelukkiger dan in de laatste jaren het geval was.” Laat ons hopen dat, als in de Troon rede weder aan drukking gegeven kan worden, ninkiyke spreekster ook dan weer er op kan laten volgen, wat ZU in 1914 zeide: „MU vervult innige dankbaarheid je gens God, dat Hij ons Vaderland voor de verschrikkingen van den oorlog heeft willen sparen.”

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 1