Europa's lot op de weegschaal. De „Mees” van de K.LM. beschoten. HET LIEGT. •7t „Insulinde” Zal de strijd in het Westen losbranden? duikboot POOGT ENGELAND BELGIE IN DE en Het K. te<e» teveel OP in dood het on een ln- West- grens Gulden bij verlies van een oog. te Schiedam, van De verzekerde moet in het bezit zijn van een polis. .Winklelgh" .Statendam’ or een der We. 8378. ACHT BLADZIJDEN. WOENSDAG 17 AKTTEBUR M» jAARGAjf« NIEUWSBLAD VOOR ZUIDflDLLAND EN UTRECHT SCHOONHOVENSCHE COURANT I J Telef. 20. TeL-Adrest Vannooten. 8. A W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13753. I DultschlandAmerika. Terwijl aan het eind van deze week een speciale gedelegeerde van de Belgi sche regeering naar de Vereenigde Sta ten zal vertrekken, om de Belgische eco nomische belangen in Amerika te behar tigen, verneemt de correspondent van het Amerikaansch persbureau in Berlijn, dat de Duitsche regeering van plan zou zijn, om haar ambassadeur in Washing ton, die indertijd naar Berlijn werd te ruggeroepen, wper naar zijn standplaats tenU in de rue van den heer Lamm, die te LUCHTAANVAL OP FRIEDRICHS HAFEN? Zeppellnfabrieken het doel. Een communiqué, dat de Zwitsersche generale staf Maandag heeft gepubli ceerd, meldde, dat naar alle waarschijn lijkheid Zondagavond na negen uur, een aanval uit de lucht op de Zeppellnfabrie ken te Friedrichshafen was gedaan. Men hoorde het geluid van bomontploffingen en Intensief luchtafweergeschut. Ook heeft men lichtsignalen gezien De Duitschers gaven daarna in een DN. B.-bencht toe, dat Fransche vliegtuigen boven Friedrichshafen en het meer van Constanz waren waargenomen. Voorts was er een mededeeling van het Duitsche op percommando der weermacht, dat nog acht Fransche vliegtuigen waren neerge haald. Het Duitsche Nieuws Bureau ver nam, dat het hier vliegtuigen betrof, die boven Friedrichshafen en het meer van Constanz waren gesignaleerd en waarop het vuur was geopend. Deze vliegtuigen hebben echter volgens het D.NB- geen bommen uitgeworpen en geen schade op Duitsch gebied aangericht. Het staat EEN LAATSTE VREDESPOGING. Gepaard met dceigement. Blijkbaar op een aanwijzing van hoo- gerhand houdt de heele Berlljnsche pers zich in de ochtend-, middag- en avond edities van gisteren, wederom uitvoerig bezig met de bekende verklaringen van Mussolini. Het is duidelijk dat de Führer Zwaar geschut Siegfried-linie. Volgens een bericht uit Parijs gaat de zware Duitsche artillerie door met de Fransche „zak” ten Zuid-Oosten van Zweibrücken te bestoken, echter zonder succes. Verkenningsvliegtuigen, geëscor teerd door Jagers zorgen ervoor dat de Fransche zware artillerie, hetwelk tegen- over verscheidene hoofdverdedigings werken van de Slegfrled-linlé in stelling Is gebracht, effectief kan optreden. Ondertusschen zou het Duitsche con sulaat bij het Amerikaansche departe ment van buitenlandsche zaken hebben geïnformeerd. om de Duitsch-Ameri- kaansche betrekkingen te verbeteren, waartoe de terugkeer van den ambassa deur zou kunnen bijdragen. United Press gelooft, dat de Amerikaansche regeering veel belangstelling toont voor dit plan. oorlogvoerende landen Douglas-machl- nes gebruikt of In bezit heeft, met uit zondering van de weinige Douglas-vlleg- tuigen, waarover de Duitschers beschik ken. Kt PHILIPS’ luchtbsichermlngslampen glotilamptn •lactr. «cheer apparaten Luchtbeschermingskspjes 25 ct. Lucht- beschermingslantaarns. Vele soorten batte rijen Gloeilampen tot 40 watt 34 ct. Gloei lampen 100 watt 79 ct. Philips Radio f 1.- per week. Radio-centrale 50 ct Per.W"k- JAN BROUWER Haven 63 - Telef. 113 - Schoonhoven Rook- on Pruimtabakken vanaf 5 cant per half ons Vraagt ze Uwen winkelier of bij W. RIJNEVELD* Heven 66 - Tol. 91 - Schoonhoven oorlogvoerende landen komen, Is het zoo gesteld dat men ze alle onder benefice van inventaris moet aanvaarden en pas na enkele dagen ongeveer kan beoordee- len welke der tegenstrijdige mededeeiin- gen het minst gewantrouwd behoeft te worden. De Duitschers rapporteeren dat de Polen geen enkelen Duitscher krijgs gevangen hebben gemaakt; de Franschen publiceeren een foto met een groep ont wapende Duitsche militairen, bewaakt door Poolsche soldaten. Men kan nu niet meer zeggen: er wordt gelogen, maar „het liegt”, zooals men zegt het regent en eveneens mag gelden „het lastert”. Dat is een der ge volgen van de oorlog, dat alle moreele grenzen zijn weggevallen en dat wat voorheen deugd was, nu misdaad wordt en omgekeerd. Nog maar kort voor de oorlog ging in Engeland een C verloren, waarin zich 99 menschen be vonden. De geheele wereld leefde mede met de pogingen om de bemanning te redden en toen het bleek dat zij verloren waren, ontving de Engelsche regeering betuigingen van deelneming uit de ge heele wereld. Een van die telegrammen van rouw-beklag was van Hitler. Nu Juicht de andere partij als gemeld kan worden, dat door een of andere vljande- lljke daad een aantal jonge mannen zijn gedood. Niet alleen komt die verruwing tot uiting in de oorlogvoerende staten, ook in de neutrale landen ziet men het. Naarmate de sympathie verdeeld is, toont men zich verheugd als een der partijen een ernstig verlies lijdt aan le vens en goederen en hetzelfde feit wat voor korten tijd deernis en medegevoel wekte, brengt thans blijdschap. Dat zijn de begeleidende verschijnse len van de oorlog, de groei van haat, leugen, verwildering en laster, het ver loren gaan van edele gevoelens, van het juiste besef van goed en kwaad, van recht en onrecht, van leugen en waar heid, het genieten In een anders leed. De oorlog zelf tast lichamen aan, de gevol gen vergiftigen de geest en het herstel nieuwsuitzendingen weer een bericht van daarvan duurt zeer lang. Duitsche troepenconcentraties aan de Belgische grens. Het Duitsche Nieuwsbureau heeft naar aanleiding van deze berichten nogmaals verklaard, dat Dultschland geen enkel belang heeft bij het schenden van de Nederlandsche of Belgische neutraliteit. Het voegt hieraan toe, dat Engeland nieuwe incidenten zoekt uit te lokken, daar het thans voor zijn openbare mee- nlng geen redenen meer heeft, om oor log te voeren, nu Polen vernietigd is. De Engelsche regeering en speciaal het In Dultschland zoo gehate driemanschap Duff Cooper, tracht tie op zijn redevoering te Danzlg toch nog, alvorens zich met volle kracht op het Westen te storten, het z.g. vredes offensief wil voortzetten, schrijft de Ber- lijnsche corr. van de N.R.Ct. Deze aller laatste vredesactie wordt thans door deze perscampagne, zoo is de indruk, publi cistisch voorbereid. Opmerkelijk is, dat niet alleen in de Duitsche bladen, maar ook in de passa ges, welke deze ter versterking van hun betoog ulf de Itallaansche bladen over nemen, het beroep op Engeland om den oorlog thans te staken, resp zooals dat heet, niet te beginnen, gepaard met de vreeselijkste bedreigingen, voor het ge val Engeland daarop niet toestemmend zou reageeren. Men spreekt steeds over middelen, die In 1914 onbekend waren en die „een doo delijke en verwoestende uitwerking heb ben van besilssenden aard." Deze mid delen worden nog in reserve gehouden, maar Indien het noodlg is zal men ze gebruiken. Hier bij het publiek Is het vermoeden, dat in dergelijke aanduidin gen toespelingen zijn vervat op een nieuw soort gasbommen, te gebruiken bij aanvallen uit de lucht. BELANGRIJKE GEBEURTENISSEN TIL? Hitler weer naar Berlijn. Maandag heeft Hitler zich weer naar Polen en wel naar het gebied ten oosten van de Bzura begeven. Zijn vliegtuig landde op een vliegveld in de nabijheid van Warschau, te midden van de Duit sche troepen. Later heeft hij een bezoek gebracht aan de gevechtsterreinen tusschen Bzu ra en Weichsel. Men gelooft te Berlijn, dat dit voor- loopig wel het laatste bezoek van den Führer aan het strijdtooneel In Polen zal zijn geweest en dat Hitler, die giste ren weer zijn Intrek in de Duitsche hoofd stad heeft genomen, van daaruit spoe dig ook weer een bezoek aan het Weste lijk front zal brengen. In bevoegde kringen verluidt, dat deze week er een van belangrijke polltiek-dl- plomatleke gebeurtenissen zal worden. Men spreekt van verrassende wendin gen, die op komst zouden zijn, doch waaromtrent niemand zich in bijzonder- heden wenscht pit te laten. De aankomst op Schiphol. wall over de De „Mees” is te 15 u. 28 op Schiphol Dultschland binnen te vallen. De Duitschers hebben graan. Ondertusschen schijnt Dultschland In derdaad niets dan vreedzame bedoelin gen te hebben met de neutrale landen. Bij de Belglsch-Duitsche handelsbespre- klngen In Brussel heeft de Duitsche on derhandelaar namelijk aangeboden om aan België een vrij aanzienlijke hoeveel- heer held graan te leveren. Dit aanbod heeft In Belgische kringen eerst verbazing gewekt en evenzoo In de ook Fransche bombarde- te snel zijn voor de Fransche waarnemers zagen verscheidene Duitsche toestellen naar beneden storten. Alweer een Italiaansch com pliment voor de Franschen. Het laatste wordt bevestigd door d« Itallaansche Journalisten bij het Duit sche hoofdkwartier. In hun berichten over de activiteit van de Fransche lucht macht bij Saarbrücken melden zij, dat de Fransche vliegers zeer dapper zijn. De Tribuna schrijft, dat de Fransche lucht macht een belangrijke rol heeft gespeeld In de artillerle-operatles bij Saarbrücken. De lichte vliegtuigen vlogen voortdurend boven de Duitsche stellingen en hebben veel bijgedragen tot de juistheid van het vuur. Tijdens de tientallen luchtgevech ten bleek voortdurend, dat de Franschs vliegers meer initiatief toonden en in hef acrobatisch vliegen Iets beter waren. Verder wordt medegedeeld, dat de zwa re Fransche artillerie de achterwaarts gelegen stellingen van de Duitschers on der vuur heeft genomen en dikwijls ra- vltallleeringsconvoolen trof. bericht gezonden naar Schiphol en de vlieghaven op de hoogte gebracht van de beschieting van het vliegtuig. Na de beschieting Is het marlnevlleg- tulg in Oostelijke richting verdwenen. Bismarck moet eens gezegd hebben, dat er nooit brutaler gelogen wordt dan voor een verkiezing, tijdens een oorlog en na een Jacht. Ieder weet bij ervaring, dat men bij verkiezingen het niet nauw neemt met de waarheid, ieder kent ook oe uitdrukking Jagerslatijn", waarmede gedoeld wordt op de onwaarschijnlijke verhalen, welke jagers na hun thuis komst plegen te doen en weder onder vindt men nu hoe tijdens een oorlog de waarheid behandeld wordt. Men kan zonder eenige moeite dage lijks aantoonen, dat tenminste een der partijen liegt, maar soms lijkt het wel dat zij belde over hetzelfde onderwerp de waarheid geweld aandoen. De eerste oor logsdaad werd gevolgd door een leugen- campagne, toen het Engelsche stoom schip „Athenla” getorpedeerd was, werd van Duitsche zijde verkondigd, dat dit niet was gedaan door een Duitsche, maar door een Engelsche onderzeeër, hetgeen natuurlijk de Engelschen ten stelligste ontkennen. Een van de twee moet dus Uegen. Zoedra de berichten kwamen, dat de Roemeensche eerste minister Calinescu vermoord was, wierpen belde partijen daarvan de schuld op elkaar. Dultsch land betoogde, dat Engeland er de hand In had om Roemenië te pressen zijn neu traliteit prijs te geven. Engeland verze kerde dat aangezien de moord gepleegd was door aanhangers van het nationaal Socialisme, het duidelijk was wie daar achter zat. Minister Goebels heeft dezer dagen zelfs moeten tegenspreken dat hij zou overleden zijn en Mussolini heeft In zijn jongste rede ook gezegd, dat dwaze ge ruchten over hem In omloop waren ge bracht. HIJ zelde er niet bij wat die ge ruchten Inhielden. Er werd in Italië be weerd, dat een ernstig conflict was uit gebroken tusschen Mussolini en de hoog ste legerautorltelten. dat de duce zelfs bij een twist door maarschalk Badogllo aan de arm gewond zou zijn en ook ver zekerde men, dat de staatsman een be roerte gehad zou hebben. Met de berichten, welke thans uit de Advertentlën’ 1—6 regels 1.30, elke regel meer 0.20; derde plaatsing halve prijs. Adver tentlën worden gratis ge plaatst In „De Gorcumer”. daarna nog slechts kort leefde. Als door een wonder bleef mej. Wynoldi, die ach ter In de cabine stond, gespaard. De beschieting van de .Mees” heeft In luchtvaartkringen een diepe indruk gemaakt. De duidelijk, sedert het uit breken van den oorlog aangebrachte naam „Holland” in zeer groote letters, aan onder- en bovenkant op romp en vleugels geschilderd, kan geen twijfel laten omtrent de nationaliteit der KL. M-vliegtuigen en deze aanduiding Is vooral uit de lucht reeds op groote af stand zichtbaar. Daarbij komt, dat geen der luchtvaartmaatschappijen van de geland. De passagiers hadden zelf haast niets bemerkt wat er was gebeurd. Echter bleef de heer Lamm in de cabine achter en men dacht, dat hij bewusteloos’ was door het schot. Dr. Slotboom van de K.L. M., die reeds op de hoogte was van het gebeurde, begaf zich onmiddellijk In het vliegtuig, waarna hij een onderzoek Stelde naar de toestand van den Lamm. Dr. Slotboom moest de constateeren. u o Mej. Wynoldi had den heer Lamm In bultenlandscfie gezantschappen. Doch het Is wel degelijk van Belgische officieuze Hoewel men deze eenerzijds beschouwt als eeh uiting van het verlangen der Dult- schers, om de wereld te toonen, dat zij over meer dan voldoende levensmidde len beschikken, ziet men er ook In een poging van Dultschland, om tegen elke prijs zijn handelspositie in België te handhaven. Zweedsche passagier gedood. Toestel had wel 50 kogelgaten. Het Douglas DC 3-vliegtuig, de „Mees” dat gisterochtend 11 u. 55 van Kopen hagen naar Amsterdam was vertrokken, Is tusschen Ebsjerg en Helgoland be schoten door een marlne-vliegtulg Een der passagiers van de „Mees”, de heer Gustav Robert Lamm, een 38-jarige Zweedsche Ingenieur uit Malmö, die op weg was naar een schoenfabriek te Brus sel, werd gedood. De „Mees” vloog te 14 u. 10 op onge veer 800 meter hoogte, 120 km ten Noor den van Helgoland, toen men vreemde geluiden waarnam. Aanvankelijk drong het niet tot de inzittenden van het vliegtuig door, dat de Douglas onder vuur werd genomen, doch eerst nadat deze geluiden geruime tijd aanhielden, begon de stewardess mej. Wynoldi, argwaan te koesteren. Tot dat oogenblik had nog niemand het aan vallende vliegtuig, dat de „Mees” gedu rende meer dan vijf minuten onder vuur heeft genomen, en de K.L.M.-Douglas met mitrailleurs bestookte, gezien. Stewardess doet vreeselljke ontdekking. Mej. Wynoldi begaf zich naar de stuur hut, waar zij commandant Moll en den boordwerktuigkundige op de hoogte •telde van naar bevindingen. Bij nader onderzoek bleek, dat toestel werd beschoten door een -narme- v lieg tuig. Dit heeft geruime tijd de .Mees” onder vuur gehouden, waarbij de Douglas vrij zwaar werd beschadigd. Een der kogels was via de deur naar binnen gedrongen, waarna het projec tiel den heer Lamm in de rug heeft ge troffen. Nog bemerkte men niet, dat de heer Lamm gedood was. De passagiers dachten, dat hij onwel was geworden, ten gevolge van luchtziekte. Slechts de •tewardess besefte, wat gebeurd was en dekte het stoffelijk overschot met een kleed af. Allen bleven kalm. Eerst nadat het vliegtuig ongeveer 5 minuten onder vuur was genomen, ver- Nieuwe actie aan het Westelijk front. Fransche kanonnades successen In de lucht. Na een week van betrekkelijke werk loosheid hebben de Franschen het initia tief weer genoden aan het Westelijk front. De laatste operaties hadden vol gens Reuter tot gevolg een versterking der posities en het bezetten van eenige goede observatiepunten, ondanks de le vendige Duitsche reacties. De Du.tschera onthouden zich thans van verdere te- gen-aanvallen en bepalen zich tot artil lerievuur in het gebied ten Zuld-Oosteq van Zweibrücken. Gisteren, hebben zich, naar gemeld wordt, de eerste ernstige operaties voor gedaan aan het front tusschen Straats burg en Bazel en wel iri de vorm van langdürige, hevige kanonnades over de RUn. Naar Reuter beweert, hebben lucht- gevébht^n boven de strijdende linies niet alleen de superioriteit bewezen van ondanks de weinig aanmoedigende reac-’ Fransche gevechtstoestellen, maar getoond, dat de mentsvllegtulgen te snel j Duitsche gevechtsvliegtuigen. OORLOG TE BETREKKEN? DE BERICHTEN OVER TROEPEN CONCENTRATIES. Duitsch-Amerikaansche ver zoening. Belgische ministerie van natio nale voorlichting deelt mede: Verscheidene vreemde dagbladen heb ben samentrekkingen van Duitsche troepen gemeld te Aaen in de nabijheid der Belgische grens. Na inlichtingen te hebben ingewonnen bij een goede bron, kunnen we aan onze bevolking zeggen, dat dit nieuws geheel valsch is. Het Belgische ministerie bedoelt met de „vreemde bladen” Engelsche bladen, die een dergelljk bericht reeds eenige malen hebben beplaats^, dat telkenmale door de Belgische regeering werd tegen gesproken. Het is niet geheel duidelijk, wat Engeland voor heeft met het ver wekken van onrust in LWgié. Doch on danks de tegenspraken, houdt Engeland vol. Het hier bovengegeven bericht is eerst gisteravond door het Belgische te- legraafagentschap publiek gemaakt en reeds hedenmorgen feavet\ de Engelsche dween de aanvaller even plotseling als hij was gekoihen. Hierdoor was het niet mogelijk de natlonaliteitsteekens van ’t vliegtuig duidelijk waar te nemen. Onmlddellljk heeft commandant Moll Eden, Churchill, daarom België in de oorlog te betrekken en zoo mogelijk ook Nederland. Ten eer ste zou men c een nieuwe reden heb ben om de ki^ voort te zetten en ten tweede zou men kunnen trachten, plaats van door de onneembare 1 wall over de Nederland-che Regeering overweegt stappen. De regeering heeft zich omstandig over het gebeurde laten Inlichten en is ter zake aanstonds een onderzoek begon nen. Zij is thans nog eenige gegevens wachtende, die noodig zijn, om te kun nen bepalen, welke stappen ten deze ge nomen dienen te worden. (Zie Telegrammen pag. 4) het vliegtuig hulp verleend; hij had ge zegd „Het is een schot” en was daarna zijde bevestigd, bewegenloos in zijn stoel blijven zitten, aanbieding De officier van Justitie te Haarlem, die inmiddels ook door de K.LM. op de hoogte was gebracht van het gebeurde, bevond zich reeds op het vliegveld toen de „Mees” aankwam en heeft eep derzoek Ingesteld. Te half acht werd op Schiphol vergadering belegd, waarbij de verschil lende getuigen werden gehoord. Meer dan 50 kogelgaten wferden In alle deelen van het vliegtuig aangetroffen. In het staartvlak zat o.a. een groot gat, dat een doorsnee van on geveer 10 cM. had. De heer Lamm zat in de achterste stoel, ter rechterzijde van de cabine. De kogel drong door de wand en door de dik bepolsterde rugleuning van de fau- Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 1.25; per post 1.50. Met verzekering 15 cents meer. •BONNE’S, die zich aan onze administratie opgeven voor de verzekering, zijn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK n n n n OuWen bij levenslange z n a Gulden bij o n A Gulden bij verlies a a a Gulden bij verlies 1 A n Gulden bij verlies z a Gulden bij verlies van 2 U U U ongeschiktheid. U V U overlijden. J U U van hand of voet. 4 U V van een oog. I V V van een duim. O V een anderen vinger.

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 1