1 SCHOONHOVENSCHE COURANT J Teief. 20. TeL-Adre«: Vannooten, S. k W. M. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25 Postrekening 13763. I_ VREDESKANSEN WEINIG GESTEGEN. DRIE SOORTEN WAARHEID r. [RECHT streken Hitler's betoog stelde teleur. Berlijn’s hoop: de neutralen. «•Up MAANDAG 9 OCTOBER 1999. Tie JAARGANG. TTKN BLADZIJDEN. ER 1939 dietan. Italië vecht niet mee. is Washington kan de rede niet aanvaarden. T SUCCES! 1, R’datn rsluis. lam. Duurstede Haven 11, JFORT. fTER. we orde te kofhen. Het belangrijkste Is het herstel van het gevoel van veiligheid in Europa. Duitschland wil volledige dui delijkheid geven wat zijn politieke wen- schen betreft. Behalve de koloniale eisch welke Duitschland natuurlijk moet hand haven, heeft het verder geen eischen meer te stellen. Het wenscht een einde te maken aan alle hindernissen, die zijn Internationale handel op het oogenblik nog In de weg staan. En dat wil de vrede op absolute wijze garandeeren. Daartoe behoort vermindering van de bewapening het afschaffen van de ongeoorloofde wa penen als gasoorlog, dulkoootoorlog, con trabande enz. Voorts moet een oorlog in de toekomst zijn vreeselljk karakter ont nomen worden, vooral wat betreft het voorkomen van slachtoffers onder vrou wen en kinderen. Een vredesconferentie is gewenscht, maar niet onder het dreunen van de kanonnen. Daarom moet heden en niet later deze conferentie bijeenkomen ten einde gruwelijke verliezen nog te voor komen. vraag of Mussolini Jets bemiddelingspoging, loo- ■kel* pakje» paar bij dr weiag geldt Tsjecho-Slowakije te erkennen. Een vre de, die belde staten onder Duitsche over- heersching zou laten, zou niet de zegen krijgen aan deze zijde van de Atlantische Oceaan. Er is geen enkel punt, waarover Hitler verklaart te willen onderhandelen In ruil voor de groote concessies, die hij voor Duitschland elscht. Vrede op Hitler’s voorwaarden, zoo zegt men, zou zeer voordeellg zijn voor Duitschland. sderf ea be- aptyfFertd- cea maaltild. jrhe. autvera persoonlijke n uitstekend ge keel veor reel moeten aan de kin* Bij menig lezer bestaat de geheel on juiste meenlng, dat elke courant dag aan dag moeite heeft zijn kolommen vol te krijgen en dat de redacties daarom het foefje hebben verzonnen om de eene dag iets te melden, wat ze weten dat niet waar is, om het de volgende dag te kun nen tegenspreken. In werkelijkheid Is het tegendeel het geval, vrijwel alle couran ten zitten dagelijks met meer copie en zetsel dan ze kunnen opnemen en de re dactie staat dan voor de moeilijke keuze welke berichten weggelaten moeten wor sen. Daarenboven heeft elke redactie een gruwelijke hekel aan onjuiste berichten, waarvan zij moet erkennen, dat ze on juist zijn geweest. Toch is het niet te ontkennen, dat, alle waakzaamheid ten spijt, er vooral vooral In oorlogstijd nogal eens berich ten worden geplaatst, welke later blijken bezijden te waarheid te zijn. De laatdun kende lezer schuift dan minachtend zijn blad terzijde en mompelt, dat die kran ten er maar op los schrijven. Als hij zich even de moeite gaf om na te denken, zou bij Inzien hoe onbillijk zijn verwijt is. Dan zou hij al$us kunnen denken: in een oorlog zijn twee partijen en elk van hen doet zijn best om zoowel zijn han delingen als zijn strategie In de wereld bijval te doen vinden. Daartoe geven le gerleiding en regeering slechts zulke be richten aan de nieuwsagenten door, wel ke de overwinning melden van het leger en edele gedachten van de regeering. Dat is tegenwoordig heel gemakkelijk, omdat alle bladen over de geheele wereld van Reuter bet doordachte Engelsche nieuws krijgen, van Havas het patriottische Fransche nieuws, van het Duitsche Nieuws Bureau het goed gecontroleerde Duitsche nieuws. Men kan daarom zeg gen dat in oorlogstijd al die berichten niet veel anders zijn dan regeerings- berichten, omdat er nu geen tijdingen doorgegeven worden, die niet eerst door een of andere regeerlngs- of legerlei- dingzeef zijn gegaan. Zoo’n bureau meldt dan dat bU eea gbvcdbt tusschen vlieg- Londen geeft weinig hoop. Vredesaanbod is onvol doende. Een op gezag van de Britsche regee ring uitgegeven verklaring zegt: „De redevoering van Hitler is in twee deelen verdeeld. Het eerste deel, dat in hoofdzaak een overzicht is van de afge- loopen gebeurtenissen, vloeit over van verdraaiingen van de waarheid, welke gemakkelijk herkend zullen worden door tuigen de eigen partij geen enkel verlies leed, maar dat er 7 toestellen van den vijand werden neergeschoten. Die vijand bericht echter Ijskoud dat hij geen en kele machine verloor, maar dat zijn te genstander met 10 vliegmachines minder moest vluchten. De redactie, die zulke, elkaar tegensprekende berichten, ont vangt, kan en mag natuurlijk geen keuze doen, zij kan niet beoordeelen welke van de twee het geduehtst liegt en welke het wat nauwkeuriger met de waarheid neemt. Dus kan zij niet anders doen dan te plaatsen hetgeen haar wordt gezon den zoowel van de berichten van partij A als die van B. Komen ze op dezelfde dag, dan wordt de lezer de keuze over gelaten, aan welke van de twee hij het meest geloof zal schenken, maar voigen ze een dag na elkaar, dan Is de lezer ge neigd te zeggen; daar heb je weer zoo’n tegenspraak. Met andere berichten wordt de indruk, als of de bladen maar raak schrijven, nog sterker, zonder dat de redacties ddaraan Iets kunnen doen. ZIJ ontvangen bijvoorbeeld van een der nieuwsbureaux hetberlcht, dat het grootste Duitsche stoomschip „Bremen” op zee is overge daan aan een Italiaansche maatschappij en natuurlijk plaatsen ze dat. Eenlge da gen Jatér meldt het Duitsche nieuws bureau, dat zulks niet waar Is en de bla den zijn dus verplicht die tegenspraak op te nemen. Volgt de tijding, dat het schip door de Engelschen is op gebracht en weer een dag daarna de te genspraak. Nu zullen er redacties zijn, die wat sceptischer worden en een vol gend bericht omtrent het schip niet da delijk plaatsen, maar dan blijkt juist dat deze mededeeling volkomen waar Is, het blad komt dan dagen achteraan met zijn tijding en de lezer is ontevreden. Bij de oorlogberichtun dient men voor al de bekende stelling indachtig te zijn dat er drie soorten van waarheid zijn: namelijk de uwe. de mijne en de echte. De meening in Amerika. Wat de Vereen. Staten betreft, minis ter Huil heeft, aldus meldt United Press uit Washington, tegenover de pers ver klaard, dat hem, behalve uit berichten In de bladen, niets bekend was van het feit, dat Duitschland iets zou voelen voor bemiddeling van of aanbieding van „goe de diensten” door de Vereenigde Staten. Gezien de negatieve reactie op de rede van Hitler in Engeland en Frankrijk is men in bevoegde kringen de meening toegedaan dat Roosevelt af zal zien van tusschenkomst op dit oogenblik. uit vrees dat een staking van de vijandelijkheden th^ns zou leiden tot een „gewapende wa penstilstand" zonder zekerheid van een oplossing. Senator Pittman heeft volgens Reuter als zijn meenlng te kennen gegeven, dat elke vredesstap van Roosevelt zou moe ten worden voorafgegaan door een dui delijk bewijs, dat de geallieerden zelf reeds vredespogingen In het werk heb ben gesteld. steeds gehandeld tegen de Duitsche be langen in. Een werkelijke vrede in Euro pa, aldus Hitler, is slechts mogelijk in- dlen Duitschland en Engeland wederom tot toenadering en vriendschap geraken. Het laatste deel van de rede was het voornaamste. Hierin sprak Hitler in hoofdzaak over zijn voorstellen om tot een vredelievende regeling tusschen Duitschland aan de eene, Frankrijk en Engeland aan de andere zijde te komen. Hij stelde aan de geheele wereld de vraag: Waarom moet op het oogenblik nog verder oorlog gevoerd worden? Het Polen van Versailles is voorgoed voorbij en een oorlog om Duitschland in elkaar te slaan en een nieuw Versailles op te richten is nutteloos. Dat gelukt nooit. Na vijf tot tien jaren zal de situatie nog de zelfde blijven. Hitler sprak de volgende wenschen uit: In het Oosten moet een rijksgrens tus schen Duitschland en Rusland opgericht worden, waarbij de mogelijkheid bestaat om ook nog een kleinere Poolsche staat wederom in het leven te roepen. Een nieuwe orde moet worden gesticht tus schen de nationalisten, in het belang van alle aan elkaar grenzende staten. Het Joodsche probleem moet in elk geval tot een oplossing worden gebracht. Polen mag geen brandhaard in het Oosten blij ven, Duitschland en Rusland nemen de verantwoording op zich om tot deze nleu- den zullen de regeeringen van Londen en Parijs zeker niet nalaten, rekening te houden met de werkelijke gevoelens van hun volken en met de ware belangen van hun uitgestrekte, rijke en zeer trefbari wereldrijken." Intusschen worden met de dag de tee*. kenen duidelijker, dat Italië vastbesloten is, zelf buiten het conflict te blijven. Het bereidt zich voor op een langdurige neu traliteit. Ook van militairen samenwer king tusschen Italië en Rusland schijnt geen sprake te zijn. Spreken is silver.... Mussolini het woord Te Washington wordt in welingelich te kringen verklaard, dat de Vereenigde Staten geen vrede kunnen onderschrij ven, zooals Hitler die voorstelt, aangezien de regeering der Vereenigde Staten eerst kort geleden heeft geweigerd de verove- ring en deellng van Polen te erkennen, de bevolking in" ons land en inderdaad ®v®na? wej8eBdf devernietiging van in de geheele wereld. Bijvoorbeeld de bewering dat humane methoden van oorlogvoering zijn ge bruikt in Polen, is weerlegd door verkla ringen In het parlement en door het rap port van den Amerikaanschen ambassa deur in Warschau. De wereld heeft reeds een eigen oordeel gevormd over het z.g. verzoek van de Tsjechen om ingeiijfd te worden in Duitschland, terwijl Hitler’s verklaring, dat hij zijn belofte nooit ge broken heeft, alleen aantoont, dat woor den voor hem een beVekems hebben, welke totaal verschilt van die, welke ge meenlijk daaraan gehecht wordt. De herhaalde suggesties, dat Groot- Brlttannië verantwoordelijk is voor de oorlog zijn niet op feiten gegrond. Inte gendeel, de pogingen van de Britsche re geering om de vrede te behouden gedu rende de opeenvolgende, door Duitsch land in de laatste twee jaar veroorzaak te crisis, zijn welbekend en door de ge heele wereld erkend. Ook Parijs afwijzend. Welingelichte kringen te Parijs, aldus Havas, zijn van meenlng, dat de rede voering van Hitler beantwoordt aan het geen men ervan kon verwachten. Afge zien van de oude thema's, waarop Hitler naar zijn gewoonte terugkomt, onder scheidt de redevoering zich door edkele bijzondere trekken. In de eerste plaats door het cynisme, Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 1-25; per post 150. Met verzekering 15 cents meer. United Press meldt uit Londen: In politieke kringen is men van mee nlng, dat de rede van Hitler geen basis vormt voor de vrede. Men is er van over tuigd, dat de regeering zoowel als het parlement de voorstellen als geheel on aanvaardbaar beschouwen, daar zU in geen enkel opzicht tegemoet komen aan het doel, waarom Engeland en Frankrijk zich in de oorlog hebben begeven. Zaterdag heeft gevoerd tot fascistische leiders van Sar dinië. Hij maakte daarbij geen gewag van de rede van Hitler en evenmin van ds oorlog. RUSLANDS POLITIEK AAN DE OOSTZEE. FINLAND AAN DE BEURT. Zaterdag publiceerde het Flnsche tele graaf-agentschap het volgende bericht: „Zooals de minister van buitenlandsche zaken, Erkko, reeds op 18 September heeft medegedeeld, zijn tusschen Fin land en Rusland langs diplomatieke weg onderhandel!ngen over zekere punten van politieke en economische aard ge voerd. -- De Sowjet-regeerlng heeft thans ge vraagd of de Flnsche regeering bereid is een specialen gevolmachtigde- te zenden ter bespreking van hangende vraagstuk ken. De Flnsche regeering overweegi thans deze vraag". Reservisten opgeroepen. Het* ministerie van oorlog te Helsinki deelt mede: „Daar het noodig schijnt te zijn, de neutraliteitsdefensie van Finland te versterken, zijn de reservisten der troepenafdeelmgen voor buitengewone oefeningen onder de wapenen geroepen. Daar hierdoor gebrek aan ruimte wat de mogeiykheld voor inkwartiering in de garnizoenen betreft, is ontstaan, zijn deelen der troepen uit de stedelijke gar- F*. W«S. NIEUWSBLAD VOOR ZUID HDLL4ND EN UTRECHT IBONNE’S, die zich aan onze administratie opgeven voor de verzekering, zijn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van Gulden bij levenslange n n Gulden bij a n Gulden bij verlies O ft ft Gulden b0 verÜM 1 ft ft Gulden bij verlies z n Gulden bij verlies van De verzekerde moet in het 2000 ongeschiktheid. O U V overlijden. J U U van hand of voet. 4 U V van een oog. 1 V v van een duim. U U een anderen vinger. bezit zijn van een poMs. hoop ontvangst, die Duitschland hoopt op diplomatieke hulp. Roosevelt of Mussolini? In nlet-ófficieele Duitsche politieke kringen te Berlijn heeft men blijkens verschillende berichten nog steeds hoop op vrede. Men baseert deze hoop o.a. op mogelijke bemiddeling van Roosevelt, ten einde tot een wapenstilstand te komen, doch vooral heeft Berlijn het oog op Het vredesoffensief. Mussolini gericht. De tweede helft van de rede van Hit ler behelst zijn „vredesvoorstellen". In hun huidige vorm zijn deze in vele opzichten vaag en duister. Opgemerkt wordt echter, dat zij geen voorstel behel zen, betreffende een weer goed maken van door Duitschland aan andere volke ren aangedaan onrecht. Desalniettemin zullen zij, gelijk ver klaard Is door den premier en den mi nister van buitenlandsche zaken, onder worpen worden aan een nauwgezette be- studeerlng in overleg met de regeeringen van de Dominions en van de Fransche republiek. Het is echter noodzakelijk te herinneren aan twee dingen. 1. Geen vredesvoorstellen hebben kans aanvaard te worden, welke niet daad werkelijk Europa bevrijden van de be dreiging van agressie. 2. De verzekeringen, welke door de Duitsche regeering in het verleden zijn gegeven bij vele gelegenheden, zijn waar deloos geworden en thans zal iets meer dan woorden noodig zün om het vertrou wen te vestigen, dat de basis voor de vrede moet vormen. Geen basis voor vrede? te beleedigen, niet alleen In zijn leiders, maar zelfs in zijn combattanten, en in de tweede plaats door zijn persoonlijke hoogmoed. Hitler’s toon echter blijft ge forceerd en demagogisch. Zijn aanval op de Engelsche ministers wordt een persoonlijke zaak, zooals vroe ger de aanvallen op Schuschnigg en Benesj In de internationale politiek dient Hit ler zich aan als een kampioen voor de Europeesche vrede en vrijheid. Een som matie aan de andere mogendheden om de exploitatie van Midden- en Oost-Eu- ropa af te staan voor leder bevel, voor lederen wensch van Duitschland als een Duitsch koloniaal gebied, ziedaar de grondslag, waarop Hitler den vrede in Europa wil grondvesten. Ook „United Press” heeft de Indruk, dat men In vooraanstaande Fransche kringen Hitler’s voorstellen als geheel onaanvaardbaar beschouwt. Advertentlën: 1—6 regels 1.30, elke regel meer f 0.20; derde plaatsing halve prijs. Adver- tentiën worden gratis ge plaatst in „De Gorcumer” Omtrent de voelt voor een pen te Rome de meeningen nog uiteen. Berlijn zal waarschijnlijk nieuwe putten uit de gunstige Hiller’s rede in de Italiaansche bladen Is ten deel gevallen. Het Livorneesche blad „Telegrafo” (het blad van de familie Clano) schrijft: „De rede in haar geheel overtreft ver re de verwachtingen, die men in de bui tenlandsche kanselarijen had geformu leerd. Deze rede Is een daad van diep ge loof. Deze man, dat kan niemand tegen spreken, gelooft aan wat hij zegt. Wie na deze rede nog durft spreken over een. .manoeuvre" begrijpt niets van de gehei men der geschiedenis. Deze rede, aldus de commentator, moet op de meest ern stige wijze In overweging worden geno men, om Europa de gruwelen van een nieuwe oorlog te besparen. rVoorts schrijft bijv. Vlrglnlo Gayda in mi Meft Polen, de Glornale d’Italia: »Jn hun antwoor- Hoofdpunten uit Hitler’s rede. Wegens het late uur, waarop de Duit- iche rijkskanseller Vrijdagmiddag zijn rede voor de Rijksdag hield, hebben we toen in een deel onzer oplage daarover slechts een zeer beknopt verslag je kun nen plaatsen. In verband daarmede geven we hierbij nog een samenvatting van de voornaam ste punten uit Hitler’s betoog. De lange Inleiding van de rede vormde een breedvoerig overzicht van de politie ke en militaire situatie met een opgave ran de Duitsche verliezen en de Poolsche jevangenen. Vervolgens zette Hitler de oorzaak van het uiteenvallen van Polen en het niet nakomen der beloften van de westelijke mogendheden jegens dit land uiteen, waarbij Hitler ook de nieuwe Duitsch- Russlsche vriendschap besprak. Hij ver klaarde, dat Duitschland1 niet naar een wereldheerschappij streeft. Daarop volgde een overzicht van de wijze, waar op het Duitschland gelukt Is een herzie ning van het Verdrag van Versailles door te zetten, waarbij slechts de laatste pe riode, n.l. die tegen Polen, veel bloed heeft gekost. Hitler betoogde dat Duitschland met zijn buurstaten een zuivering der betrek kingen nastreeft, waarbij hij ook in het bijzonder wees op de tradltloneele vriend schap met Nederland. Hij verklaarde dat de grenzen met Hongarije en Joegoslavië „eeuwig” zul len zijn en dat ook de vriendschan met Italië een eeuwig karakter draagt. Duitschland heeft geen eischen aan Frankrijk te steflen, noch op het oogen- bllk, noch in de toekomst en het heeft steeds getracht met Engeland op vriend schappelijke voet te bleven en zelfs vriendschap met dat land te mogen slui ten. Engeland heeft echter zijnerzijds DE „BIMtENDMK” IN HET KANAAL VERGAAN. DE BEMANNING GEBED. Vermoedelijk op mijn ge* stooten»^. Een maand nadat het eerste Neder- landsche koopvaardijschip tengevolge van de oorlog verging, is het tweede slacht* offer gevallen. In de nacht van Zaterdag op Zondag is het vrachtschip van de Holland Amerlka-lijn, de „Binnendijk", in het kanaal vermoedelijk op een mijn geloopen en enkele uren later gezonken. Het schip was met een lading graan et veevoeder voor de Nederlandsche regee ring en een hoeveelheid stukgoederen op weg van Amerika naar Rotterdam toen aan de Ingang van het Kanaal, In het donker, plotseling een hevige explosie plaats had aan bakboord van het voor schip. De kapitein Het enkele vuurpijlen af schieten, omdat door de ontploffing de radio-lnstallatle onklaar was geworden» evenals de machines en de olieleidin gen. Terwijl een deel van de bemanning bij de booten bleef, klaar om die te strijken, trachtten de andere mannen de olie- leidingen en de waterdichte schotten te herstellen en zoodoende het schip drijvende te houden. Daarin Is men niet kunnen slagen -De boot zonk steeds diep'er. Ondertusschen was een Engelsch con- tróleschip, door de ontploffing en de vuurpijlen opmerkzaam gemaakt, langszij gekomen, zoodat de bemanning en de gewonden konden overstappen. Juist toen men zich op veilige afstand van de Bin nendijk bevond, begon de olie te branden en volgden nog eenlge kleine ontploffin gen, waarschijnlijk veroorzaakt door dr brandende olietanks. Toen het schip in de diepte was ver dwenen, zette het reddende vaartuig koers naar de Engelsche kust, waar de bemanning in Weymouth aan wal werd gezet. Men zal trachten met den „Volen dam", een schip van de Holland-Ameri- kalijn, dat ter controle in Engeland ligt naar het vaderland over te steken. De (Binnendijk" was een schip van een serie van acht, die in 1921—'22 werd ge bouwd. Het vergane vaartuig werd ge leverd door de werf de Noord te Alblas* serdam en mat omstreeks 6000 ton.

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 1