HITLER'S VOpRSTELLEN I AFGEWEZEN! Geen vrede zonder waarborgen. Groote spanning rondom Finland. MODERNE VOLKSVERHUIZING. deradioj Btik/mann ▼BIJDAO 13 OCTWHO 1» TWAALF BLADZIJDEN. 5o. 8385. 11 OCTOBER 1D39 Verschijnt Maandag. Woensdag I en Vrijdag. Prijs bij voorultbeta- I ling: voor Schoonhoven per 3 I maanden 1.25; per post 1A0. I Met verzekering 15 cents meer. Postrekening Telef. 30. TeL-Adras Vannooten. M. AVRO uitzen- sitnatie K. 14 J. (te Nieuw en P. van Smk van Irene. ia Japonnen, oituums en Bontmantels in elke gewenschte prijslage. De nieuwste modellen in klokken en kiok- plooien toonen wij u m In Kindermantels en Jurken een zeer uitgebreide sorteenng ook in Bieyle. r de Fln- Muilwijk en den van Johanna, d. van Kalle. Johan- J. L. Steen*:amer hangt voor u gereed! rienen, 81 er. i sltje, d. van P.de - Jan Aria, z.van i Ouden. Hen ri M .Slingerland, ong, 28 J, en A hierna: 10.15 1035 00 en rDat is nu vooral van het grootste belang evenals de zeer voor» deelige prijzen. ber. n A van J. van llemjjntje, d. ins.? em, 38 j-, eehtge- 1.30. J derde Adver ts ge- imer”. naar en verschaffen vari doeltreffende haar wij het HET LOT VAN FINLAND OP HET SPEL. ONDERHANDELINGS MET RUSLAND BEGONNEN. De ontruiming der groote steden Sinds Woensdag zijn in Finland de mi litaire voorzorgsmaatregelen in een snel ler tempo voortgezet en de spanning in het geheele land is toegenomen, als ge volg van de onzekerheid over de aard der Russische voorstellen. De ontruiming van Helsinki en andere steden werd uitgestrekt tot alle niet- ambtenaren en nlet-militalren. De scho len zijn gesloten, de unlverslteit en de technische colleges zijn nog geopend, maar de mannelijke studenten houden zich gereed om zich bij de eerste oproep bij een vrijwilligerscorps aan te sluiten. van De verzekerde moet in het bezit zijn van een polis. Door Prins Bernhard cpgencmen foto van Prinses Beatrix cn wijk en L. C van lacoba, d. van A re vaar, 25 j-, en van Leeuwen, 27 20 J. Wijk lappen”; 8 00 SOS berich te Kamerkoor .nvi.c-: ..Onderwljs- tericbten ANP en NCRV Salon orkest- i012.00 Schriftle- KBONNE’S, die zich aan a n A Gulden bij levenslange 2 0 v v ongeschiktheid. Advertentiën: 16 regels elke regel meer f 0_20; plaatsing halve prijs, tentlën worden g r a plaatst in ..De Gorcui In het geschiedenisboekje dat we op school in gebruik hadden stond een jaar tal met daarachter „Begin der groote volksverhuizing”. Het jaartal kennen we niet meer en dat is jammer, omdat de schrijver van dat boekje de eenige is ge weest, die opit heeft kunnen zeggen wan neer die volksverhuizing begon. Niemand weet het, niemand kan het bij benade ring van een eeuw gissen. We weten dat er reeds in de voortijd een groote volks verhuizing van het Oosten naar het Westen geweest is en dat in de bekende geschiedenis de Germaansche stammen opdrongen naar en in het Romeinsche rijk, maar we kunnen niet eens zeggen wanneer die volksverhuizingen geëindigd zijn. Eén ding echter weten we met ze kerheid, namelijk dat die verplaatsingen van volksmassa’s zijn begonnen uit be hoefte naar het bezit van meer land, wat soms voortkwam uit gebrek aan voedsel. Nu in de 20e eeuw worden opnieuw volksverhuizingen georganiseerd, maar thans om andere redenen. Het zijn de drie dictatorstaten, die nu een volksver huizing organiseeren, Italië heeft met toestemming van Duitschland de Duit- sche Inwoners van Tirpl van haard en hof verdreven. Rusland en Duitschland verwisselen inwoners van Polen, Estland, Letland en Litauen met het doel om de vermenging van rassen en volken te be perken. Een gerucht spreekt zelfs van nog ultgebreider volksverhuizing, van het terugbrengen van Duitschers uit Roeme nië, Finland, Joego-Slavië en Hongarije, ’t Zou een overbrenging zijn van enkele millioenen en dus de grootste volksverhui zing, welke er ooit is geweest. De bedoeling is om met die Duitschers, die sii/ds jaar en dag en velen sinds eeuwen, In die andere landen wonen, het nieuwe gebied in Po len te bevolken. De Dultsche regeering jset er haast achter, want volgens berich ten In niet-Duitsche bladen hebben de in Estland en In Letland wonende Duit schers slechts 48 uur tijd gekregen om hun zaken te regelen en huh bezittingen te verkoopen. De Letten en Esten van Dultsche afkomst kregen daarvoor twee weken. Voor de meesten zal dat wel een volkomen ruïne beteekenen, want wie binnen 48 uur zijn zaak moet overdoen, zijn bezitting moet verkoopen, Is er zeker van daarvoor niet veel te krijgen. De bedoeling van deze verhuizing zal wel zijn om In Posen, de Corridor en Op- per-Sllezlë een zuiver Dultsche bevolking 1,. October van Joh. v. d. k Völd. 32 J- en J. merk en de bezieling geweest zijn van den menschelijken vooruitgang. WIJ zoeken geen materieel voordeel voor ons zelf, wij verlangen van ’t Duit- sche volk niets dat zijn zelfrespect zou kunnen kwetsen. De vrede, welke wij besloten hebben tot stand te brengen, moet een waarlij- ke en stevig gegrondveste vrede zijn en niet een onzekere wapenstilstand, telkens onderbroken door onrust en herhaalde bedreiging. Wat staat een dergelijke vre de In de weg? Dat is de Dultsche regee ring alleen. Duitschland moet de redden. Er moet voldaan worden aan een eer ste voorwaarde en alleen de regeering kan hieraan voldoen, zij niet wil, kan Rusland’s eischen. Volgens het Deensche dagblad „Politl- ken” is men in politieke kringen te Mos kou van meening, dat Rusland bij deon- derhandellngen met Finland, welke he denmiddag aanvangen, de volgende voor stellen zal doen: lo. Finland móet aan de Sovjet-Unle eenige eilandjes in de Finsche Golf ge legen, op de route, welke de vloot van Leningrad moet passeeren, afstaan. 2e. Een militair verbond, waarbij ech ter geen Finsch gebied zal worden bezet 3e. Nauwere politieke en economische samenwerking. 4o. Uitwijzing van alle Duitschers uil Finland, naar het voorbeeld van Estland en Litauen. OP HET ERGSTE VOORBEREID. Intusschen gaat Finland door met voorbrfeidingen van verschillenden aard; men wil op het ergste voorbereid zijn Over de militaire maarregelen wordt wei nig meegedeeld. Er is nog geen Mobi lisatie afgekondigd, maar de weermacht is toch in feite en in sterke mate gemo biliseerd. Woensdag en Donderdag zijn opnieuw enkele categorieën reservisten onder de wapenen geroepen en in ver schillende deelen van het land zijn ook de burgerwachten, die een goed geoefen de reserve van ruim 120 000 man vormen in dienst getreden. Alle stellingen in de grensstreken zijn ingenomen en evenali Er valt te praten. Men wijst er op, dat de speciale Fin sche afgezant naar Moskou niet de be voegdheid bezit, definitieve schikkingen te treffen, aangezien een dergelijke be voegdheid alleen aan de Kamer is voor behouden. Men geeft over het algemeen de mogelijkheid toe van onderhandelin- gen met Rusland over de Hogland-eilan- den in de Finsche Golf, waar men het bestaan van gegronde Russische belan gen erkent, maar geheel anders Is het gesteld met de kwestie der Alands-eilan- den en de aanleg van Russische forten op deze eilanden, zou men als een on draaglijke bedreiging voor de veiligheid van Finland beschouwen. Voorts spreekt men reeds van de aan spraken, die Rusland zou kunnen doen gelden op het Ijzererts In Noord-Zweden en op de Noorsche haven Narvik. Donderdagmiddag zijn de onderhande- lingen te Moskou begonnen. i Volgens United Press overweegt het Finsche kabinet de mogelijkheid, de re geering uit Helsingfors naar elders over te brengen. Amerika en Scandinavië doen beroep op Moskou. Alvorens de Russisch-Finsche bespre** klngen te Moskou begonnen, heeft Donderdag een onderhoud van een mir plaats gehad tusschen den Amerikaan- schen gezant te Moskou, Stelnhardt en Molotof. De gezant heeft uitdrukking ge geven aan de ernstige hoop der Vereenig- de Staten, dat er niets moge gebeuren, wat schadelijk zou kunnen zijn voor vreedzame betrekkingen tusschen 1 land en de Sovjet-Unle. Dezelfde middag hebben ook de ge zanten van Denemarken, Noorwegen en Zweden te Moskou, op instructie van hun regeeringen, een bezoek gebracht aan de Sovjet-regeering en medegedeeld, dat alle Scandinavische landen met de groot ste aandacht de onderhandelingen vol gen. die thans tusschen Rusland en Fin land ingeleid worden. Zij uitten hun verwachting, dat hierbij niets voorvallen zal, dat Finland belet, in de toekomst volkomen onafhankelijk zijn neutrale positie te handhaven, die het in de nauwste samenwerking met de overige Scandinavische staten inneemt en men heeft uitdrukking gegeven aan de wensch dat deze onderhandelingen integendeel de vriendschappelijke verhouding tus schen de Sovjet-Unle en Finland zullen versterken. De banken betalen nog slechts bedragen uit tot een maximum van 2000 Finsche marken (ongeveer f 75) en lange rijen staan te wachten om geld op te nemen, dat noodig is voor de evacuatie. Denge nen, die In staat zijn hun onderhoud tij dens de periode van evacuatie zelf te be talen, wordt verzocht dit te doen. Men schat dat 40 pCt. der bevolking hiertoe in staat is. Degenen, die dit niet kunnen krijgen het geld van de staat. Naar aan Hasler Nachrichten" volgens Havas uit Helsinki wordt gemeld, is de volmaakte overeenstemming, die in alle Finsche partijen ten aanzien van de bui- tenlandsche politiek heerscht, indruk wekkend. en L. den Oudén te Schoonhoven onae administratie opgeven vooc de veraekering. zijn volgens de vastgestelde bepalingen togen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, n n Gulden bij Q A A Gulden by verilea AAA Gulden by vqrhea 1 A A Gulden by verlies s zi Gulden bij verlies van O U V overlijden. r J U U van hand of voet. Z U V van een oog. 1 V v van een duim. O v een anderen vinger. I October, en 414 4 M 8 00 NCRV; 11.00 KRO; O A ft Oulden v’rnea L V V van een oog. te krijgen, zoodat Duitschland het be zwaar van het fheerschen over een Pool- sche minderheid weet te ontgaan. De eigenlijke Polen zullen dan ook wel ge transporteerd worden naar het Polen rondom Warschau. Om dit te bereiken ontziet de Dultsche regeering niets. Men vergete toch niet dat in Baltlsche landen waaruit de Duit schers nu verdreven worden, al bijna 7 eeuwen lang door die Duitschers bewoond zijn, de landen zijn ontgonnen en gecul tiveerd door de Duitschers, zij zijn daar de groothandelaars, de grootgrondbezit ters en de aristocraten van het land. Zij worden nu geheel tegen hun zin overge bracht naar een ander land en moeten de eeuwenoude banden, welke hen met het land hunner geboorte en het land hunner vaderen verbinden, verbreken terwllle van Dultschlands grootheid. Toch is er iets wat die verjaagden eenl- germate met hun lot zal verzoenen. Het is de wetenschap, dat met de soldaten van het Russische leger, die in deze lan den zullen binnentrekken, ook het bols jewisme meekomt. Dat wil zeggen dat die groothandelaars, grootgrondbezitters, fa brikanten enz. hun bezit toch zouden verliezen, dat zij naar bolsjewistische grondslag, beroofd zullen worden van hun bezit en dat hun verder lot als kapi talist of als bourgeois bedenkelijk, zooal niet gevaarlijk zou kunnen worden. Ge dachtig aan het lot van hun standgenoo- ten In Rusland, zouden zij vermoedelijk toch een onzekere toekomst in een vreemd land verkiezen boven de zeker heid van een doodvonnis of een verban ning naar Siberië. De vraag blijft wat gebeuren zal met Moravië, dat ook een Dultsch land heet, maar dat door Tsjechen is bewoond. Zal ook daar een stroom van elders gehaalde Duitschers heengevoerd worden? Bij de vroegere volksverhuizingen werden de menschen opgejaagd door ge brek aan voedsel, door gebrek aan ruimte of door een natuurramp. Toen was er de bittere noodzaak tot het verlaten van hun land en men ging vrijwillig. Nu Is er van dat alles niets. ZIJ die rustig, te vreden en in welvaart In hun land leef den, werden op bevel en naar de wil van een enkelen man naar een ander land verjaagd, omdat zulks past in zijn plan. Dat is nogal eenlg verschil. CHAMBERLAIN’S ANTWOORD. GRONDSLAG1 ONAANVAARDBAAR. Tijdens zijn verklaring in het Lager huis heeft minister-president Chamber- lain Donderdagmiddag gesproken over de vredesvoorstellen van Hitler. Hij zelde hierover: „Het zou onmogelijk zijn voor Groot- Brittannië, een dergelijke grondslag te aanvaarden, zonder te kort te doen aan zijn eer en zijn elsch op te geven, dat internationale geschillen moeten worden geregeld door besprekingen en niet door geweld. De voorstellen zijn besproken in over leg met de Dominions en Frankrijk. De minister-president voegde hieraan toe, dat de voorstellen, welke de Dult sche kanselier naar voren heeft gebracht om, wat hij noemt het tot stand bren gen van de „zekerheid van d? Europee- sche veiligheid”, gegrondvest moeten worden op de erkenning van zijn ver overingen en zijn recht te doen, wat hij wenscht met de overwonnenen. „Wij kunnen niet voorbijgaan”, zoo zel de Chamberlain, „dat Hitler is afgewe ken van zijn lange tijd beleden politieke beginselen en geloof. Dit herhaald bre ken van zijn woord en de plotselinge wendingen in zijn politiek, ma^kt het tot een fundamenteele moeilijkheid, te spreken over de verdere voorstellen inde ■rede van den rijkskanselier. VERSTREKKENDE BESLUITEN VERWACHT. In DuitschItaliaanschRus sische conferentie. Volgens goedlngelichte nationaal-soci alistische kringen te Berlijn werden daar gisteren tegen heden (Vrijdag) dringen de besprekingen verwacht tusschen Duitschland, Italië en (Rusland, over de door deze drie mogendheden in de toekomst te voeren politiek, indien, zooals men reeds verwachtte, Cham berlain Hitlers vredesvoorstellen zou ver werpen. Volgens deze kringen zouden deze be- sprekingenHen hoogste 48 uur duren, waarna waarschijnlijk „vérstrekkende belangrijke beslissingen” zouden worden aangekondlgd. CHAMBERLAIN VOOR DE RADIO. Chamberlain zal Zaterdagavond een radiorede houden, waarin lüj de jongste ontwikkeling van de internationale toe stand zal bespreken. Berlijn concludeert: Strijd tot het bittere einde. Donderdagavond heeft Adolf Hitler zijn voornaamste medewerkers in de Rljks- kanselarij om zich vereenigJft om de tekst van Chamberlain'8 red» te bestudeeren. Er Is nog geen officieel commentaar van Dultsche zijde bekend geworden, maar vast staat, dat in de Wilhelmstrasse de opvatting heerscht, dat aan een vrede lievende oplossing van het conflict niet meer mag worden gedacljt, zoodat wa pengeweld de beslissing zal moeten bren gen. Men neemt aan dat Berlijn nu met Moskou en Rome zal confereeren. De rede van Chamberlain heeft in de Wilhelmstrasse een verpletterenden in druk gemaakt. Ook zij, die nog gehoopt hadden, dat de vredeskansen niet geheel behoefden te worden opgegeven, zijn thans ervan overtuigd dat Engeland de vernietiging vari het Dultsche rijk wil, en voor geen enkel vredesvoorstel, hoe con creet ook gesteld, te vinden zou zijn ge weest. Hitler ziet daarom nog slechts één •mogelijkheid: strijd tot het bittere einde. 8.05—9.15 en 10.00 irgendienst. 10 45 dsdienstig halfuur KRO Orkest (12.45 en Gramofoon 3.003.55 Vocaal- cert; 4.00 Bijbelle- 5 15 Handenarbeid Ipollo” en Gramo- tier; 7 00 Berlch- ng; 7.45 Causerie- eedschf naling ndsche iserle: 8 00 VARA; 10 DO 12.00 AVRO; 4 00 9.00 VARA; 10.40 ARA. m ANP; hierna: ;enwijding; 10.20 jvoordracht; 11.10 rpel; 12.00 De Pal- i ANP en Oramo- usements Orkest; 05 Het Lyra Trio; 4.00 AVRO Dans- nmuzlek met toe- Orgelspel (in de <0 Voor de klnde- 6.00 Teun Klomp 6 30 Letterkundig oon; 7.00 VARA ..Het Beglnselpro- fl)); 7 23 Berich- ,.De dijk"; hler- clüs: ..De boeken Pi ano voord rac h t iap van het Vrij- IV)”: 9 00 Vraag eralda en Solist: 10 15 Verkorte je”- 10.40 Avond- ANP; 1110 Jazz- 12 00 Gramofoon: Dultsche Indien er voorloopig geen nieuwe of betere .wereldorde komen van het soort als waarnaar alle landen ver langend uitzien. Het ligt dus voor de hand: ofwel de Dultsche regeering moet een overtuigend bewijs geven van haar verlangen vrede door ondubbelzinnige daden door het waarborgen voor haar voornemen 1 verplichtingen na te komen, ofwel moeten in onze taak volharden tot einde. De keuze is aan Duitschland.” 1.05—9.15 en 10.00 belsche causerie; LRO Melodisten en ANP en Gramo- 2.00 Orgelcon- •pera „De Barbier 3.40 Gramofoon; Gramofoon; 5 15 list; 6.00 Gramo- tep eh Solist: 7.00 srie: „Het KRO- 'oon; 8.00 Berlch- Octet; 8 35 Gra- »eel; 9.15 Gramo- ■t; 9 45 KRO Or- 0 Berichten ANP: Lajos Veres en 11 25—12 00 Gre en ANP; 1 genwijding; de vrouw; olist (om 11vu 0 Gramofoon (c.a. 1 15 De Romancers O Aeolian Orkest; irsus; 3^5 Gramo. en thuTszittenden; "RO Weekkaleldos- deren; 5.30 AVRO Solist: 6.30 Sport- :inderen; 7.05 Pro- n; 8 00 Berichten eventueel: Vraag Iet Concertgebouw pauze: Causerie; 20 Gramofoonmu- 11.00 Berichten KVRO Dansorkest’ ’s Puszta Orkest. )ctober. en 414.4 M. Al- verzorgd door de De waarheid Is, dat na onze ondervin ding in het verleden, het niet langer mogelijk is, te vertrouwen op het Ijdele woord van de huidige Dultsche regee ring. Het maakt geen deel uit van onze po litiek om een Duitschland, dat in ver trouwde vriendschap wil leven met an dere landen, uit te sluiten van de plaats in Europa waarop het recht heeft. Niet uit wraak, maar voor de vrijheid. Wij zijn niet ten strijde getrokken met een wraakgierig doel, doch alleen tot verdediging van de vrijheid. Niet alleen de vrijheid van de kleine mogendheden staat op het spel, ook het vreedzame be staan van Groot Brlttannië, de Domi nions, Indië en de rest van het Britsche imperium, Frankrijk en In het algemeen alle vrijheidlievende landen, is er bij be trokken. Wat ook de uitslag van den huldigen strijd moge zijn, op welke wijze deze strijd ten einde wordt gebracht, de we reld zal niet gelijk zijn aan die welke wij tevoren kenden. De Britsche regeering weet maar al te goed, dat in een moderne oorlog tus schen groote mogendheden, de overwin naar en de overwonnene beiden gruwe lijke verliezen lijden. Doch buigen voor onrecht zou hdt einde beteekenen van alle hoop, en vernietiging van die levens waarden, welke eeuwen door het ken- 71e JAARGANG. NIEMIADVOÜRZUID HDLLANO EN UTRECHT SCH00NH0VEN5CHE COURANT I J Telet 90. TeL-Adre« Tannooten. 1 W. M. TAM NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN IA Postrekening 13763. In groote maten slaagt U even eens naar wensch en raden U aan nu zeker met te wachten. GOUDA

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 1