Spanning te Helsinki weer gestegen! DE VREEMDE OORLOG. Van Ribbentrop valt Engeland aan I „Insulind e” Erkende Service PJkili^sHa.di6 Haven 63 - Telef. 113 Schoonhoven 20 00 600XdXu 300 200 IQO^ViZ11” éO^^VXZ811 WOENSDAG 25 OCTOBER IMS ACHT BLADZIJDEN. I 1 K. i RUSSISCH-FINSCHE CONFERENTIE ONDERBROKEN. uEN GENOMEN ONTRUIMD EN OOSTEN DE3 BIJGEWOOND. 4. CAVALERIB [J. Océaan twintig De toedracht Volgens een bericht uit Oslo heeft £e aanhouding van het Amerikaansche schip zich als volgt toegedragen: De «City of Flint” pikte den 13den Oc- post 1-50. cents meer. ver» dat tofbain- r RW. ACHT BLADZIJDEN. WUI^buau OCTOBER IMS 71e JAARGANQ NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT 1 SCHOONHOVENSCHE COURANT I J Telet 30. TeL-Adre«: VannooUn. 8. 6 W. N. VAN NOOTKN. SCHOONHOVEN, HAVEN V. Postrekening 13783. I ONDERHANDELAARS TERUG NAAR HELSINKL tober de 38 leden van de bemanning van het Brltsche s.s. „Stonegate", hetwelk die dag door een Duitsche onderzeeboot tot zinken was gebracht, op. Vier en twintig uur nadat de „City of Flint” hen had opgepikt, werd dit schip door ’t Duitsche oorlogsschip „Embden” tot stoppen gedwongen. De lading werd tot contrabande verklaard en een prijs- bemanning aan boord van de „City of Flint” gezet, welk schip bevel kreeg naar Tromsö op te stoomen voor orders. Van daar voer het verder naar Moermansk. De Russische autoriteiten te Moer mansk hebben het schip voorlooplg aan gehouden en de Duitsche bemanning ge ïnterneerd. De „New York Herald Tribune” schrijft: „Het algemeene gevoelen te Washington Is, dat Duitschland, zelfs indien zou wor den vastgesteld, dat het gehandeld heeft volgens de regelen. tmeene luchtbe- eling anders uit. i wasschende In- g verlaten. Rook- en Pruimtabakken vanaf 5 cent per half ohs Vraagt ze Uwen winkelier of bij W. RIJNEVELD, Haven 66 - Tel. 91 - Schoonhoven JEVEHA GLOEILAMPEN met 3 maanden garantie, vanaf 50 cent. PHILIPS GLOEILAMPEN in alle soorten - bij J. K. SNOEI RIJWIEL- EN NAAIMACHINEHANDEL Stadhuisstraat 79 Lopikerstraat 43 SCHOONHOVEN. aten. Onderdeden v. alle toestellen i aan de fabriek een blunder heeft gemaakt, welke de Amerikaansche openbare meening van dat land zou kun nen vervreemden. De In beslagneming zal een krachtige weerslag vinden bij de debatten in de Senaat over de neutrali teit.” De „City of Flint” had geen passagiers aan boord. Het schip heeft bij de ramp met de „Athenla” 220 passagiers van dit Amerikaansche schip aan boord geno men. Om nieuwe instructies. de Finsche delegatie RUSSISCH VOEDERGRAAN NAAR DUITSCHLAND. Contract voor millioen ton. Volgens het D. N. B. Is reeds eenige da gen geleden tijdens de te Moskou gevoer de onderhandelingen tusschen Duitsch land en de Sovjet-Unie een overeen komst tot stand gekomen over de leve ring van voedergranen aan Duitschland. Op grond van deze overeenkomst zal een begin gemaakt worden met de leve ring van éen millioen ton voedergraan aan Duitschland. Volgens het D.N.B. is dit waarschijnlijk de grootste graanovereenkomst, die ooit tusschen twee landen gesloten is. De le veranties zullen dezer dagen beginnen en binnen twee maanden beëindigd zijn. het sterkste en het minst door een ge weten gehinderde leger. Het Is heel anders gegaan, er is, althans in het Westen, niets gebeurd wat daar op lijkt en het ziet er niet naar uit, dat voor de winter nog iets zal wor den ondernomen om een beslissing uit te lokken. We hebben een bericht gele zen dat Fransche en Duitscht soldaten tegenover elkaar zitten te hengelen en elkaar grappen toeroepen. Officieel is de mededeeling dat de Fransche soldaten, zelfs die uit de voorste linie, 4 maanden verlof krijgen en zeker is ook dat de Dultschers in hun Siegfried-linie liggen zonder een schot te lossen. Op zee verdwijnen wel vele schepen door de dulkbootoorlog en de in beslag neming en in alle landen lijdt handel en nijverheid, land- en tuinbouw zeer zwaar, maar op het oorlogsveld Tieerscht vrijwel rust. De belde vijanden weten te goed hoe ontzaglijk zware offers ge- ëischt zouden worden bij pogingen om een der twee onneembaar geachte linies te bestormen en belden deinzen daar voor terug. De geallieerden kunnen dat het gemakkelijkst doen, maar Duitsch land heeft groot belang bij een snelle beslissing. Een rijk als het Duitsche, dat eenige jaren voor een groot deel van de wereld is afgesloten en dat geheel van de zee is weggevaagd, bloedt dood en heeft de zekerheid voor zich, dat, hoe de oor log ook eindigt, een inflatie volgt. Misschien dat daarom het Duitsche leger toch nog tot een aanval zal be sluiten, doch het zal dan geen uiting zijn van zelfbewuste kracht, maar een wanhoopsdaad. Jan Brouwer f^lc„ Philips Raaio 1940 vanaf f 92.50 Philips Meetinstrumentei Philips Documentatie t Philips reparatie's als Philips speciaal zaak Philips Gloeilampen Philips Luchtbeschermingslampen Philips Electr. Scheerapparalen Lantaarn», batterijen, accu a, anode'», gramofoona, ■tofzuiger», electr. weergever», motoren. Vererhljnt Maandac. Wobmóm en Vrijdag- Prijs bij eooraltbeta- Ung: voor Schoonhoven per^ maanden f 1.25; per Met verzekering 15 wordt tot nog toe zoowel van Finsche als van Sovjet-Russische zijde een volkomen stilzwijgen in acht genomen. Pessimisme ondanks ruststelling. Te Helsinki heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken gezegd, dat er geen reden was bezorgd te zijn door de terugkeer van Pa’asiklvi en Tanner. Hij voegde hieraan toe, dat de Sowjet-Unie geen nieuwe eischen heeft gesteld, doch de leiders van de Sowjet- Unie hebben nadere bijzonderheden toe gevoegd aan hun eerste voorstellen, wel ke noodzakelijk maken, dat de Finsche afgevaardigden overleg pleegden met hun regeerlng. Niettemin is te Helsinki de «temming zeer gedrukt. Het optimisme der laatste dagen heeft plaatsgemaakt voor het somberste pessimisme. route, die min of meer buiten de vastge stelde scheepvaartlijnen ligt. Niet alleen Fransche en Brltsche schepen volgden dit systeem, doch ook neutrale koopvaar dijschepen trachten op die manier de ac tiviteit van onderzeeers te ontloopen. In het Kanaal zijn twee Duitsche duik booten gesignaleerd, die het blijkbaar speciaal op van Eastbourne en Le Havre komende schepen voorzien hadden, blij kens de positie, waar zij zich ophielden. Een Duitsche had gisteren positie geko zen op zestig mijl buiten de Straat van Gibraltar, waar uiteraard de hie*- pas- seerende schepen op de gebruikelijke rou te moeten terechtkomen. De indruk te Washington. In een persconferentie heeft de Ame- rikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Cordell Hull, medegedeeld, dat het waarschijnlijk is dat meer dan de helft van de lading van de „City of Flint” bestaat uit voorwaardelijke contrabande en voor een klein deel uit absolute con trabande. Huil zeide niet, welke stappen de geering wilde nemen, als zij al stappen zou doen. Maar de voornaamste zorg geldt het lot van de Amerikaansche be manning. De secretaris van president Roosevelt, Amerikaantch vrachtschip naar Moermansk opgebracht. DOOR DUITSCHE KRUISER AAN GEHOUDEN. Duitsche bemanning aan boord Volgens een bericht uit Moermansk is daar Maandagavond een vrachtschip bin- nengeloopen, dat onder Duitsche vlag voer en geen Russische loods aan boord had. Het bleek dat men hier te doen had met het Amerikaansche s-s. „City of Flint”, groot 4963 ton, dat op 3 October uit New York vertrokken was, met be stemming naar Manchester, Dublin en Glasgow. De „City of Flint” Is op zee aangehou den door een Duitsche kruiser. Achttien leden van de bemanning van dit oorlogs schip brachten de „City of Flint” op naar de Kolabaai, waaraan Moermansk gele gen is. De lading bestaat volgens de ree- ders uit levensmiddelen, o.a. graan en vleesch, naaimachines, tractors, oliën en katoen. De oorlog van 1939 Is begonnen op het pun* ,waar die van 1918 eindigde. Men had In de vorige krijg eerst de bewe gingsoorlog gehad door Belgie en door het Noorden van Frankrijk, tot beang stigend dicht bij Parijs en daarna ver starde die in de loopgraven, waar de le gers tegenover elkaar lagen, aanvallen en uitvallen deden zonder dat zij beide noemenswaardige winsten behaalden. Op dat punt is deze oorlog aangevangen. De geallieerden zijn enkele kilometers Duitschland binnen gedrongen, maar toen de Dultschers tot de aanval over gingen, hebben de Franschen voor die begon hun troepen teruggetrokken tot bij of over de Fransche grens. Deze beweging teekent wel het doel der geallieerden. Zij hebben geen haast, de tijd werkt voor hen, zooals minister Chamberlain zeide. Engeland en Frank rijk willen blijkbaar zware en nuttelooze offers aan menschenlevens voorkomen en daarom geven zij den vijand geen gele genheid op hun troepen een aanval te doen. In 1914 had men een geheel andere verwachting van de loop des oorlogs en nu weer. Van deskundige zijde is ons in vredestijd vele malen voorspeld hoe een moderne oorlog zou verloopen. Het zou een zoogenaamde bllksemoorlog zijn, een oorlog van snel toeslaan en van verras singen. Zonder aankondiging of oorlogs verklaring zou de vijand een land bin nenrukken met gemotoriseerde troepen; de vechtwagens en de tanks zouden on weerstaanbaar tot in het hart van het land binnenstroomen, de vliegmachines zouden de steden bombardeeren en met gassen vergiftigen en na enkele weken zou het pleit beslist zijn, ten gunste van Duitschland aanvaardt Engeland's oorlogsverklaring. Von Ribbentrop legt de volle verantwoording op Londen. De Duitsche minister van Buitenland sche Zaken, Von Ribbentrop, heeft giste ren te Danzig een groots radio-rede ge houden. De minister deed daarin talrijke mededeelingen o^er de diplomatieke voor geschiedenis van de oorlog. Hij zeide, dat de oorlog Duitschland in de volste zin des woords is opgedrongen en ging uitvoerig het verloop der onderhandelingen met Polen na. Hij concludeerde dat zes maan den lang een ongekend edelmoedig aan bod is gehandhaafd en nog een half Jaar heeft Duitschland toegezien, hoé Polen de minderheid territoriseerde, Danzig be dreigde en het Rijk provoceerde. Pas toen Poolsche soldaten invallen op Duitsch gebied gingen doen, heeft de Führer toe geslagen. Drie weken later was de veld tocht ten einde en de Poolsche staat als een kaartenhuis ineengestort. De handhaving van orde, rust en vrede in Oost-Europa wordt thans voor alle tijden gegarandeerd door Groot-Dultsch- land en Sowjet-Rusland. De minister betoogde, dat de annulee- Stephen Early, heeft, volgens Reuter, me degedeeld, dat de „City of Flint" overeen komstig de Amerikaansche wetten een volkomen wettige reis maakte. Op de vraag of de internationale wet Duitsch land toestond, het schip in beslag te nemen, zeide Early, dat het ministerie van Buitenlandsche Zaken de zaak on derzocht en den Amerikaanschen verte genwoordiger in Duitschland opdracht had gegeven, inlichtingen in te winnen. TWEE DUITSCHE DUIKBOOTEN VERNIETIGD? Britsche vliegers kregen ster ke aanwijzingen. Het Britsche ministerie van Luchtvaart deelt mede, dat Britsche vliegtuigen de zer dagen twee Duijsche duikbooten heb ben aangevallen, éep in de Noordzee en een ander in den Atlantischen Oceaan. Men neemt aan, dat beide aanvallen succes hebben gehad. De vliegers hebben na de aanvallen nog rondgecirkeld bo ven de plaats, waar de duikbooten in de diepte verdwenen. Van de duikbooten zelf is niets meer waargenomen: slechü zag men voorwerpen op de zee drijven en eenige olievlekken. De duikboot in de Noordzee werd waar genomen door een verkenningsvliegtuig, dat tot de aanval overging en loodrecht boven het schip, vóór de periscoop, een lading dieptebommen liet vallen. De duikboot zonk steil naar beneden. Het vliegtuig keerde daarop terug en liet op dezelfde plaats nog een tweede lading dieptebommen vallen. Na het eerste sal vo werden olievlekken waargenomen en na het twee salvo kwamen er nog meer olievlekken aan de oppervlakte. De be manning van het vliegtuig heeft ten stel ligste verklaard, na de explosie van ds bommen nog een nieuwe explosie onder water gehoord te hebben. Van de duik boot heeft men niets meer waargenomen. De aanval in de Atlantische Oceaan verliep ongeveer op dezelfde wijze. Een Britsch vliegtuig, dat er patrouilledien- sten verrichtte, q.am een duikboot waar, en liet op het oorlogsschip, dat snel on derdook, verscheidene zware bommen vallen. Naar de piloot verklaart, was reeds de eerste bom een voltreffer. Na de aanval zag men donkere voorwerpen op het water, terwijl luchtbellen naar de op pervlakte stegen. Het vliegtuig liet daar op nogmaals een aantal bommen vallen op ongeveer dezelfde positie. Hoewel hel vliegtuig nog eenige tijd boven de plek bleef ronde'rkelen, heeft men niets meel van de duikboot waargenomen. NIEUWE TACTIEK DER DUIK BOOTEN. In Frankrijk hebben de marine-auto- rlteiten de Indruk gekregen, dat bij de Duitsche duikbootenoorlog sedert enkele dagen een gewijzigd systeem wordt ge volgd. Er zijn teekenen, die er op wijzen, dat de Duitsche onderzeeërs zich meer concentreeren nabij de zee-engten en de vijandelijke havens en zich daartoe te rugtrekken uit het midden van de Atlan» tlsche Oceaan. Hierin ziet men een bewijs, dat het verbod voor handelsschepen om te seinen en hun posities op te geven, een goede uitwerking heeft. Vooral den laatsten tijd namen tal van koopvaarders een andere ring van het verdrag van Versailles en gevolgen daarvan steeds het doel der Duitsche buitenlandsche politiek is ge weest. Tot deze laatste herziening heeft Duitschland alle noodzakelijke herzienin gen zonder bloedvergieten bereikt. Nooit heeft de Führer de levensbelangen der westelijke democratieën ook maar aange raakt. Niettemin heeft men geregeld, vooral van Engelsche zijde, zijn streven gedwarsboomd. Steeds weer heeft de Führer getracht een redelijke verhou ding tot Engeland en Frankrijk in het le ven te roepen. Men was in de zomer van 1933 tot over eenstemming gekomen omtrent een sa menkomst van den Führer en den Fran schen minister-president Daladier, waar bij de Dultsch-Fransche betrekkingen zouden worden geregeld en een overeen komst aangaande de bewapening zou worden getroffen. Daladier zegde echter op het laatóte oogenbiik de bijeenkomst af en eenige weken later was hij geen premier meer. In opdracht van den Führer heeft spr. ook Engeland steeds weer concrete voor stellen gedaan, zooals het vlootaccoord, de eeuwige onschendbaarheid van Ne derland, België en Frankrijk enz. Steeds heeft Engeland een afwijzende houding aangenomen. De Führer heeft zijn pogingen pas gestaakt, toen hij moest inzien, dat Engeland niet wilde. Met het Dultsch-Russische niet-aan- vals- en vriendschapsverdrag is eenprin- clpleele herorlënteering der Duitsche bui tenlandsche politiek tot stand gekomen. Een territoriale wrijving tusschen de twee staten is voor altijd uitgesloten. De economische behoeften vullen elkander op ideale wijze aan. Met de Vereenigde Staten bestaat geen enkele wrijving. Terwijl Duitschland de Monroeleer steeds heeft gerespecteerd, beteekent het beslaan der vele Engelsche koloniën, vlootbases, epn. op het Ameri kaansche continent een voortdurende in breuk op deze leer. Breedvoerig betoogde Von Ribbentrop, dat Engeland de schuld Is van alles. Duitschland neemt de Engelsche oor logsverklaring aan. Het Duitsche volk is thans vastbesloten, dien door de Engel sche oorlogsophltsers opgedwongen oorlog te voeren en het zal de wapens niet neer leggen voordat het de zekerheid verkre gen heeft, dat een dergelijke aanslag op het Duitsche volk voor altijd uitgesloten Isf LDONNE'S, die rkh administratie opgeven voor da verzekering, zijn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van Advertentlën: 1—6 regels 1.30, elke regel meer 0.20; derde plaatsing halve prijs. Adver- tentiën worden gratis ge plaatst in „De Gorcumer”. Gisteravond is de Finsche delegatie onder leiding van Pasasikivi uit Moskou Daar Helsinki teruggekeerd, om nieuwe Instructies in ontvangst te nemen. In officieele Finsche kringen wordt er de nadruk op gelegd, dat de onderbre king van de onderhandelingen niet als van verontrustenden aard wordt be- •chouwd, doch het schijnt wel zeker.dat de onderhandelingen tusschen Finland en de Sovjets in een kritiek stadium zijn ge komen. Maandagavond hadden de Finsche ge delegeerden Paasikivi en Tanner twee uur lang beraadslaagd met Stalin en Molotof, in de particuliere vertrekken van Stalin in het Kremlin. Om 8 uur werden de besprekingen on derbroken, die te half 11 hervat werden »n tot 2 uur ’s nachts duurden. Gistermorgen werd de Finsche delega tie opnieuw naar het Kremlin geroepen. Naar het Finsche persbureau mede deelt, hebben de Sovjets nieuwe voorstel len aan de Finsche delegatie voorgelegd en het feit, dat de Fkische onderhan delaars, die toch vérstrekkende volmach ten hadden over die voorstellen„ niet selfstandig konden beslissen, wijst erop, dat de Russen hooge eischen hebben ge steld. Blijkbaar hebben de Russische staatslieden de Finsche tegenvoorstellen, die na het overleg te Stockholm met de vertegenwoordigers der andere Scandina vische landen opgesteld waren, als on voldoende beschouwd. Hoe ernstig de Sovjet-regeering deze kwestie opvat, blijkt wel uit het bericht, dat de Russische gezante te Stockholm, pievr. Kollontay, gisternacht telefonisch naar Moskou ontboden is voor het uit brengen van rapport. Zij is gisteroch tend per vliegtuig van Stockholm naar Moskou vertrokken. Ov-r den inhoud der besprekingen VIER BRITSCHE SCHEPEN GEZONKEN. Twee kleine Britsche schepen zijn, al dus Reutër, tot zinken gebracht. Het te Londen thuisbehoorende schip ,.Sea Ven ture”, dat 1375 ton meet, is door vijan delijke actie tot zinken gebracht en het kustvaartuig „White Mantle", is na een ontploffing gezonken. De „Sea Venture” is in drie uur gezon ken en de 25 opvarenden zijn er in ge slaagd, met een kleine boot een Engelsch eilandje te bereiken. Een reddingboot heeft ze vervolgens naar een van de Noordelijke havens gebracht. Veertien opvarenden van de „White Mantle” worden vermist, doch het is mo gelijk, dat zij door een ander schip zijn opgepikt. Vijf anderen werden door een treiler gered, twee van hen zijn gewond. De mannen verklaarden, niet te weten of de ontploffing, ten gevolge waarvan het schip is gezonken, is toe te schrijven aan een duikboot of aan een mijn. De maritieme commissie van de Ver- eenlgda Staten heeft uit Washington medegedeeld, dat het Amerikaansche schip „Crown City” de geheele bemanning van het Britsche vrachtschip „Ledbury” en vijf opvarenden van de „Menin Ridge” aan boord heeft genomen. Beide sche pen zijn in den Noordelijke Atlantischen tot zinken gebracht. Twee en opv.arenden van de „Menin Ridge” zijn verdronken. De „Ledbury” mat 3500 ton en de „Me nin Ridge" 2500 ton. Te Londen is officieel toegegevei het Brltsche s.s. „Menin Ridge" f ken Is gebracht.

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 1