I I SCHOONHOVENSCHE COURANT I -s I Koning Leopold spreekt tot Amerika. g». nn. veertien vrijdag n October i»w ,ie jaargano. AANBIEDINGEN! ss?-*3- Vredesklanken boven krijgsrumoer. Hlcwdds - autumns - hoeden Idndecldeedinq. en cegenmantets! DE LANDBOUW ONMISBAAR. DUITSCHLAND EN TURKIJE. de Uit onze prachtvolle collectie slaagt prima en iten verjaardag ouden bard in Special» keuze in zwart en blauw tot de grootste maten RUSLAND WORDT DUITSCHLAND'S BESTE KLANT. HIMMLER LEIDT DE REPATRIEE- RING. Gulden bij verlies van hand ot voet. Gulden by verlies van een oog. xeer ocordtelij! slagen, het Engelsche volk te dat bet bedrogen wordt door 1 tenminste het opperbevelhebber van het leger generaal Duitsche volk onvatbaar hebben gemaakt von Brauchitsch en de chef van het o pw-tegen de geallieerde propaganda. perbevel der Weermacht generaal Keitel. Hoewel men in welingelichte kringen verklaart, dat zulke conferenties niets ongewoons zijn sedert het uitbreken van de oorlog, ziet men in deze kringen toch verband met de pas door von Ribben trop gehouden rede. In weerwil van de In het buitenland geuite meenlng, dat von Ribbentrops op merkingen de voorbode vormden van een Duitsch offensief, verklaart men In wel ingelichte kringen dat het onwaarschijn lijk is dat er tot actie aan het Fransche front zal worden overgegaan. Men acht het hier waarschijnlijker dat de Woensdag gehouden conferentie ver band hield met de voorbereiding van een grooter actie In de lucht en ter zee te gen Engeland. Een nieuw Duitsch voorstel. Von Papen wordt Vrijdag te Istanboel verwacht. In politieke kringen voorspelt men, dat hij een nieuw en belangrijk Duitsch voorstel tot het voortzetten der onderhandellngen. thans gebaseerd op de besprekingen te Moskou, aan de Turk- sche regeering zal voorleggen. SLAGSCHEPEN IN DE OCEAAN. Volgens welingelichte kringen, aldus Reuter, schijnt het thans vast te staan, dat twee Duitsche slagschepen, van het z.g. „vestzakmodel” ,de „Admiraal Scheer" en de „Deutschland” in de Atlantische Oceaan opereeren. Zooals bekend, heeft laatst genoemd schip de „City of Flint" opgebracht. TSUD4G n OCTOBER 1»J» klaart men, daê „aangenomen wordt", dat de kwestie met de „City of Flint” als opgelost kan worden beschouwd. Wan neer de „Flint” wederom zeewaardig Is, aldus voegde men er aan toe, zal zij waar schljnlljk Moermansk verlaten met Duitsche prljsbemanning aan boord. Op de vraag, waarheen hét schip dan zou worden gebracht, werd geantwoord, „zeker niet naar de Verpenlgde Staten". De opvarenden te Moermansk Stelnhardt, de ambassadeur der Veree- nigde Staten te Moskou, heeft het de partement van bultenlandsche zaken doen weten, dat de officieren en,leden der be manning zich gezond en wel aan boord van het schip te Moermansk bevinden. De echtgenoote van den gezagvoerder van de „City of Flint", mevrouw Gay- nard, had reeds een verzoek aan von Rib bentrop en Molotov gestuurd, waarin zij aandrong op telegrafische inlichtingen omtrent het verblijf van haar man en de overige opvarenden van het Amerikaan- sche schip. Op een persconferentie te Washington heeft minister Cordell Hull verklaard.dat de Amerikaansche regeering vastbesloten is in de kwestie van de „City of Flint” te blijven handelen volgens het Intematlo- nale recht eu’dq Amei'kwxschs belan* Advertentlën: 18 regels HO I -1 meer OJO; derde halve prijs Adver- worden gratis ge in „De Gorcumer”. DUITSCHE WAARSCHUWING AAN NEUTRALE SCHEPEN. Ook tegen varen met gedoofde lichten. Het Noorsche blad .Aftenposten" pu bliceert de tekst van de nota, die het Noorsche departement van Buitenland- sche Zaken van de Duitsche legatie te Oslo heeft ontvangen, waarin neutrale koopvaardijschepen worden gewaar schuwd niet in convooi te varen onder bescherming van Britsche of Fransche oorlogsschepen. Daarin wordt tevens ge zegd: - „De Duitsche regeering wijst er ook öp, dat alle neutrale koopvaardijschepen'4 met inbegrip van passagiersschepen, die des nachts met gedoofde lichten varen, zich er aan blootstellen, te worden verwis seld met vijandelijke oorlogs- of hulp- oorlogsschepen en daarmede aan het ge vaar te worden vernietigd.” SOLDAAT jer, de 20-jarige Generaal-majoor sprek met Tony. ROOSEVELT ONTVANGT VAN ZEELAND. Terwijl de geruchten blijven aanhou den dat de gewezen Belgische minister president Van Zeeland jfopsevelt zou wil len bewegen, de Ver. Staten als bemidde laar In de Europeesche oorlog te laten optreden en Van Zeeland van zijn kant deze geruchten blijft ontkennen, heeft de Belgische politicus Donderdag met Roo sevelt geconfereerd. Van Zeeland blijft volhouden, dat zijn missie zich beperkt tot het probleem van de vluchtelingen. Toch blijft men veronderstellen, dat de bespreking tusschen Van Zeeland en Roosevelt mogelijk een Belgisch—Ameri kaansche gecombineerde poging, om de vrede in Europa te herstellen, tot onder werp zal hebben. In verband hiermede wordt herinnerd «aan de pogingen van Koning Leopold en Roosevelt In Augus tus J.l. en waarnemers gissen, dat in de toekomst een van hen of beiden opnieuw liet Initiatief gouden nemen. Technici naar Duitsche fabrieken Naar te Berlijn verluidt, is tusschen Dultschland en Rusland prlnclpieele over eenstemmlng bereikt ten aanzien van he tonderbrengen van een nog onbepaald, maar in elk geval groot aantal Russi sche ingenieurs en arbeiders in de Duit sche industrie, waar zij zullen worden opgeleid om de industrieele ondernemin gen, welke Dultschland in Rusland op richten zal, op bekwame wijze te lelden. Volgens schattingen van Duitsche ex perts zou, zoodra het Dultsch-Russlsche warenverkeer op volle toeren draalt, meer dan tien procent van de Duitsche uitvoer naar Rusland gaan, waardoor Nederland zijn positie van Duitschland’s beste klant aan de Sow jets zou moeten af staan. HITLER OVERLEGT MET GENERAALS. Sterker actie tegen Engeland. Hitler heeft Woensdag langdurig ge- te Schiedam, van De verzekerde moet in het bezit zijn van een polis. HITLER'S CONFERENTIE MET DE GOUWLEIDERS. Een nieuwe fase van de oorlog. Uit „over het algemeen betrouwbare Zwltsersche bron" meent Havas de vol gende bijzonderheden te kunnen melden omtrent de door Hitler bijeengeroepen conferentie der gouwleiders: Hitler kondigde allereerst aan. dat een nieuwe fase van de oorlog ging begin nen. Hij betreurde, dat het streven naar herstel van de vrede vergeefsch was ge bleven. Engeland droeg de voornaamste verantwoordelijkheid voor de mislukking. De ervaringen, die wij hebben opgedaan zoo zette hij uiteen, toonen na zoovele andere, dat de veiligheid van het rijk nimmer zal kunnen worden verzekerd, zoolang Engeland geen ernstige les heeft gekregen. Vervolgens deed Hitler een be roep op de toewijding van zijn gouwlei ders. Göbbels gaf hierop een uitvoerige ult- eenzéttlng In tegenwoordigheid van Hit ler. Allereerst verklaarde hij, welke de thema's moesten zijn van de toekomstige propaganda. Göbbels gaf een uiteenzetting van de /tactische middelen» die de spuwleldcrs Verachijnt Maandag, Woensdag -n Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta- linK- voor Schoonhoven pier 3 maanden 135; per post 1A0. Met verzekering 15 cents meer. HAARDEN - KACHELS nog verschillende voor de lage prijzen FORNUIZEN Haard- en kachelhandel G. TROMPETTER Lopikcrstraat 49 - Schoonhoven Electrische smederij I SOLDATEN de meeste zorg ren gewéerschié- in een kami*.' Vroeger was een minister een vrijwel ongenaakbare Excellentie, die troonde in zijn kabinet en die van de hoogte zijner waardigheid alleen in de Kamer inlich tingen gaf. Onze democratische tijd heeft dat sterk veranderd. In Den Haag kan men ministers zien, niet meer in een pompeuze equipage, maar op een een voudige fiets om zich naar hun depar tement te begeven en nu en dan plaatst een minister zich voor de radio om aan zijn landgenooten een juister Inzicht te geven in zijn beleid. Men heeft in ons vorig nummer kun nen lezen dat de minister van economi sche zaken, Mr. Steenberghe, „een per soonlijk woord tot de land- en tuinbou wers" heeft gericht. We gaven een korte samenvatting van die rede en menig le zer zal hebben staan kijken van wat de bewindsman meedeelde. De minister gaf eenige cijfers en zelde dat voor dezs oorlog de prijs van de tarwe was f 8.50 en die van de rogge f 3. Nu zijn ze f 0 en f 5.30, maar volgens mr. Steenberghe moeten ze respectieve lijk worden f 11 en f 9. omdat bij die prijzen de verbouwer eerst voldoende winst maakt. De spreker zei daarbij niet dat bij een verhooging van f 3.50 tot f 11 en van f 3 tot f 9 de verkooper wel goede zaken kan maken, maar dat de moeilijk heden voor de koopers en verbruikers toenemen. BIJ zoo'n verhooging toch, wordt het graan dat'voor mensch en dier als voedsel moet dienen, zoo duur, dat dit nadeel heel wat grooter is dan het voordeel, dat er voor een kleinere groep aan verbonden is. De boterprijs is voor het binnenland f 1.60 per k.g., doch in het buiterAmd leveren wij dat kostelijke product voor de helft, voor f 0.80. Het ^verschil in al deze prijzen past de regeering bij en de regeering krijgt dat geld wèer van hen, die geen tarwe, rogge of boter vóórt brengen, zoodat het eene deel van het land een bijslag betaalt aan het andere. Dat is nogal wat. Het bedrag dat de re geering uitkeert aan de verbouwers en producenten van landbouwartikelen om hun prijzen te geven die hooger zijn dan die op de wereldmarkt, raamt de minis ter op 100 millioen per jaar. Het Is billijk en goed dat steun ver leend wordt aan de landbouw, teneinde deze genoegzaam in stand te houden, maar nu komen de winkeliers, de indus- trieelen e.a. en zeggen tot den minister: wij zijn er ook nog, wij hebben evenzeer behoefte aan steun en in de eerste plaats aan flnancieele steun. Zie ook voov ons een fonds van 100 millioen te vinden. De minister zou dan moeten antwoor den: jullie hebt aan dat bedrag niet ge- Advertentli elke regel plaatsing tentlën i plaatst NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT J Telet 20. TeL-Adres: Vannooten. 8. A W. N. VAN NOOTKN, SCHOONHOVEN, HAVEN V Postrekening 13763. RUSLAND ACHT BRITSCHE BLOK KADE ONWETTIG. Moskou til vergoeding eischen voor verliezen. De Russische assistent-volksoommis- saris voor bultenlandsche zaken, Potem kin, heeft den Britschen ambassadeur te Moskou, Seeds, een antwoord overhan digd op de Britsche nota's van 6 en 11 September betreffende de oorlogscontra- bande. De Russische regeering acht het ontoe laatbaar,b de vreedzame bevolking levens middelen, brandstof en kleeding te ont houden. Daarom heeft zij verklaard, dat zij het niet eens is met de npta van de BritAhe regeering van 6 September en dat zij weigert de geldigheid te erken nen. Ook Is de Russische regeering het niet met de Britsche nota van 11 Sep- welke -- zullen moeten gebruiken. Zij zullen ver gaderingen moeten organlseeren, niet al leen In het binnenland, maar ook aan 't front. Toen hij afscheid nam van de gouw leiders, zelde Göbbels: Zelfs wanneer wij er niet in ----- overtuigen, confereerd met eenige generaals, ow.'de «Kin le.(Iers, zullen wij gen, tot de kwestie haar logisch einde zal hebben gevonden. „CITY OF FLINT’ KIE^T WEER ZEE. Te Moskou wordt thans officieel mede gedeeld, aldus meldt het D.NJB., dat de „City of Flint" van de haven-autoriteiten order gekregen heeft, de Sovjet-wateren weer te verlaten. De Duitsche prljsbe manning bevindt zich, naar verluidt, weer aan boord van het schip. ft ft Gulden bij O U V overlijden. 1BONNE a, die Zich aan on» administratie opgeven voor da verzekering, zijn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HA VB ANK 600 overlijden. 300 van band of voet. 200loo van een duim. 60«“r“n“X’“ noeg, want in ons land zijn 1.235.810 personen werkzaam in de industrie en in de landbouw slechts de helft, namelijk 639.023. Jullie zoudt dus om op gelijke voet behandeld te worden, aanspraak kunnen maken op 200 millioen. per jaar. Deze redeneerlng wordt dan ook door de Industrie wel aangevoerd, maar zij Is on juist. Het is een drogreden, omdat de In dustrie die steun niet, althans niet in zoo dringende mate, behoeft als de land bouw. Deze laatste zou zonder de regee- rlngssteun onherroepelijk ten onder gaan en het geheele land, de Industrie daarbij inbegrepen, zou zich toch niet kunnen staande houden, omdat de prachtigste onderneming niet in leven kan blijven als het voedsel ontbreekt. Er worden nog andere motieven aan gevoerd om de regeering te bewegen de steun aan de landbouw te verminderen of in te trekken. Zoo wordt met cijfers aangetoond dat de toename van arbei ders in de industrie en de handel veel grooter is dan bij de landbouw en dat niet de landbouw, maar de nijverheid gelegenheid geeft tot opname van bevol kingsaanwas. Sedert de laatste 50 jaren nam het aantal arbeiders bij de indus trie toe met 147 en bij de landbouw met slechts 22 terwijl de geheele be volking vermeerderde met 76 Dus.... zegt men, ziet u van hoeveel grooter be- teekenls de nijverheid is dan de land bouw. Blijft dus die landbouw niet met zulke groote bedragen op de been hou den, maar geeft uw hulp aan de in dustrie. Als de regeering dat eens deed, wat zou er dan gebeuren? Een onvermijdelijk en kort prpces, de landbouw zou zich niet staande kunnen houden, de veeteelt zou verdwijnen en het vrij komende per soneel zou in de vermaarde industrie werk zoeken en dus de loonen drukken. Bij die lagere loonen zouden de prijzen der eerste levensmiddelen tot het onbe taalbare toe stijgen. Melk, vleesch, graan enz. zou dan welhaast niet meer te koop zijn, alles zou uit het buitenland inge voerd moeten worden. Alleen de grond prijzen zouden snel dalen en het dus aan de industrie mogelijk maken nieuwe fa brieken te bouwen, nieuwe concurrenten te doen opstaan en de prijzen der pro ducten dus lager te stellen. Er zouden nog heel wat meer nare ge volgen zijn vast te stellen als ooit de re geering het oor zou leenen aan zulke ad viezen, maar gelukkig is daarvoor geen gevaar, omdat de regeering wel begrijpt, dat een land veel kan missen, maar nooit zijn landbouw en veeteelt. Havas voegt hleraaa nog toe, dat, hoe wel Frankrijk in het algemeen en Dala- dler In het bijzonder, door de Duitsche propaganda zullen worden gespaard. Paul Reynaud voor die propaganda In Frank rijk een gelijke ról zal vervullen als Chur chill in Engeland. Deze mededeelingen laten wij geheel voor rekening van het persbureau Ha vas. ste adjudant van den president Is) en van Nykopp (bureauchef van de politie ke afdeeling van het Finsche departe ment van Buitenlandsche Zaken) wekte verrassing, gezien het feit, dat er Woens dag gepubliceerd was, dat zij In Moskou zouden blijven. Paasiklvl stak, aldus de „United Press" Chamberlain de loef af, doordat hij twee paraplules bij zich droeg Toen de foto grafen er slechts één hadden „genomen" zelde minister Tanner schertsend: „Laat ze allebei zien.” Van officieels zijde weigert men de aard der Russische voorstellen te onthul len; naar gemeld wordt zouden zij niets nieuws bevatten. De woordvoerder van het ministerie van bultenlandsche zaken heeft ver klaard dat er nog zekere punten waren ten aanzien waaraan Finland niet kon1 toegeven. eens i tember, welke de eenzijdige Instelling door de Britsche regeering van een stel sel van controle op de koopvaardijsche pen van neutrale landen In speciaal voor dat doel door de Britsche regeering aan gewezen havens ter kennis brengt. Der- gelljke maatregelen schenden de voor naamste beginselen van de vrijheid der koopvaardij. De regeering te Moskou verklaart, dat de Russische koopvaardijschepen staats eigendom zijn en alleen reeds om deze reden niet onderworpen kunnen worden aan eenige dwangmaatregelen, welke zou den Worden toegepast op particuliere koopvaardijschepen. Op grond van het bovenstaande be houdt de Russische regeering zich het recht voor van de Britsche compensatie te eischen voor verliezen, veroorzaakt aan organisaties, Instellingen, of burgers door bovengenoemde maatregelen der Britsche regeering en daden der Britsche autori teiten. Geheele Finsche delegatie uit Moskou terug. Nog ponten, waarop Finland ♦niet kan toegeven. De geheele Finsche delegatie is Don derdagmorgen uit Moskou te Helsinki aangekomen. Verwacht wordt, dat zij zal terugkeeren na nieuwe instructies van de regeering te hebben ontvangen» De „United Press* meldt, dat Paasikl vl, Tanner, Paasonen en Nykopp werden verwelkomd door een menigte van dui zenden, onder wie de minister-president Cajander, en- andere leden van het ka binet, en de gezanten van Noorwegen, Zweden en Denemarken. De terugkeer van den militairen des kundige kolonel Faiwgncn. (dlq de WI DE „CITY OF FLINT’. Interneering der Dultschers ojtfeheven. Te Washington beschouwt men de aan houding van het Amerikaansche stoom schip „City of Flint" als een ernstig inci dent. De Vereenlgde Staten wachten thans op de verdere ontwikkeling en de gegevens omtrent de inbeslagneming van 4iet schip. Cordell Hull heeft verklaard, dat de regeering zich voorbereidt, Rusland om de vrijlating van het schip te verzoeken, Roosevelt zelde, dat hij hoopte, dat het ■chip teruggegeven zou worden en hij had daaraan toegevoegd, dat dit Incident nooit gebeurd zou zijn, Indien de neutra- Uteltswet gewijzigd ware geweest. Volgens een bericht uit Moermansk Is de Intemeering van de Duitsche beman ning van de City of Flint door de vloot- autorlteiten van Moermansk opgeheven, •kngezlen Is vastgesteld, dat het schip naar de haven Is gebracht voor herstel ▼an machines. Voorlooplg blijft ’t stoom- ■chlp te Moermgnsk ten behoeve vaneen nauwkeurige vaststelling van de samen stelling der lading. Het schip niet naar Amerika, ïn welinfeliAhtQ Duitsche kringen yei- Hltler heeft den chef der Gestapo, Hirnml^. belast met het toezicht op de repatriëring van de Dultschers In Euro pa. Hij heeft machtiging gekregen alle maatregelen te treffen voor de tehigkeer en voor de vestiging van Dultschers In de nieuwe gebieden Zijn taak Is, allo daarmede verband houdende problemen op te lossen.

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 1