I SCHOONHOVENSCHE COURANT Ö-. L_J ,1 Helsinki wacht in spanning. M DUUR BETAALDE VISCH. Amerika’s neutraliteitswet. Bah/mann U staaft pcettif enr zeec Mocdulif.!! NOVEMBER aantdcditifen! Schitterende keuze in de nieuwste modellen en stoffen. Be- „Als Ame- K. DE BEWAPENING VAN AUSTRALIË. ult- 71e JAARGANG. "1 I a. nadat het door der leden van de SEN TORPEDO- 3T HET SCHIP de overstrooming 3 dezen weg haar dwaarts aan dan den werd die en -<?■ -- Gulden bij verliet van een oog. Mantel», Swaggers, Coituums, Japonnen, Hoeden, Bontmantels, Kindermautcls en Jurken, Regenmantels, enz. COUÖA elke regel .plaatsing 1 tentiën plaatst zoonde In de resi- •-B. organiseerde ir. O. C. A. van nks kapt. Lotsy. in het Turksch. Het is voor het eerst se dert jaren, dat Italië van een zoo wel willende houding deed blijken. kapitein van het tankschip, waarom hij zonder licht voer, waarop werd geant woord, dat de verlichtingsinstallatie de fect was. De kruiser gaf toen bevel te stoppen, doch de „Emmy Friedrich” gaf hieraan geen gehoor en beweerde, dat de machines niet werkten. Toen de kruiser het bevel herhaalde, stopte de Friedrich. Een detachement gewapende man schappen begaf zich aan. boord. De be manning van het tankschip, een veertig- Verochiint Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling- voor Schoonhoven per 3 maanden t U5; P« P»‘ Met verzekering 15 cents meer. te Schiedam, van De verzekerde moet in het bezit zijn van een polis. door Duizenden en ver ten, zooals het vredesverdrag van Dorpat en het Finsch-Russische nlet-aanvals- verdrag. Finland is door geen enkele vreemde staat beïnvloed. Als vrijheidlie vend volk wil het geen conflict. Het heeft getoond tot vergaande offers bereid te zijn, zooals uit de voorstellen blijkt, wel ke vandaag, zoo sprak Erkko, door de Finsche delegatie in Moskou zullen wor den overhandigd. Finland weet, welke weg het heeft te gaan, hoe zwaar die ook moge worden. Finland moet zich angstvallig ver hou den van iedere politiek der groote mo gendheden. Er zijn geen omstandighe den, welke een vreedzame oplossing, ook nu, onmogelijk doen schijnen. FINLAND’S „KLEINE MAGIN0TLIN1E". Een prachtig natuurlijk bolwerk Het gedeelte van Karelié, waarop de Russische eischen betrekking hebben be vat Finland’s „kleine Maginot-linie", wel ke volgens buitenlandsche militaire krin gen alleen overtroffen wordt door de Maginot- en Siegfriedlinies. meertjes, moerassen, wouden sperde hoopen rolsteenen uit de ijstijd, welke met de daar tusschen gelegen mi trailleursnesten een ononderbroken bol werk vormen. Rotsformaties met opgaan de wanden, welke nimmer minder dan een meter hoog zijn, vormen een natuur lijk obstakel voor tanks. In de moeras sen zijn tankvallen opgesteld, welke niet door vorst beïnvloed worden. In Finsche kringen regt men, dat het opgeven van deze linie voor Finland hetzelfde betee- kent als voor Tsj echo-Slowakije het op geven van de versterkingen in de Bo- heemsche bergen en dat door deze over gave het heele land open zou komen te liggen. De Finsche legatie te Kopenhagen heeft medegedeeld, dat het eiland Han- gö met mijnen beschermd is en dat de doorvaart tusschen de eilanden Hastöen Busö gesloten is. „De vlsch wordt duur betaald”, laat Heyermans in zijn drama „Op hoop van regen’’ de visschersvrouwen zeggen, daar mede er op doelende, dat zoovele vls- schers hun graf in de golven vinden. Thans echter geldt van deze woorden niet de figuurlijke, maar de letterlijke beteekenis. De visch wordt thans in volle zin duur betaald. Op de afslag te Umul- iden heeft een treiler met zijn vangst een besomming van f 11.000 gemaakt en een ander schip maakte in één week f 700. Het is in de vorige oorlog ook zoo ge weest. In Dultschland leed men honger <en voor alles wat eetbaar was betaalde men ruim. Engeland echter was er op uit om te voorkomen dat Dultschland le vensmiddelen kreeg toegevoerd en daar door boden soms Duitschers efï Engel- schen tegen elkander op om de harlng- ’buit. Het Is toen wel gebeurd, dat een Engelsch schip de vangst van een ha- rlngvisscher opkocht tegen een veel te hooge prijs en dat na het sluiten van de koop de vlsschen niet meegenomen, maar eenvoudig overboord geworpen werden. De koop was dan alleen gesloten om te voorkomen dat het voedsel naar Duitsch- iand zou gaan. Later ging het minder gemoedelijk. De Engelschen brachten onze visschers- «chuiten op en de Duitschers torpedeer den ze. Toch bleven de onvervaarde man men er op uit gaan. Het was het oude bloed der voorvaderen, die in de 80-ja rige oorlog zeiden: Al moest ik er vour Poor de hel om zaken te doen, ik zou ’t mlet laten. Ook nu is er het gevaar van de mijnei en bij het vertrek der treilers naar zee. «iet men de angstige gezichten der ach- kerblljvenden het schip nastaren met de feange vraag in het hart: Zullen wij hen Cerugzien? De mannen, die er op uit trekken om de zilveren vlsschen te vangen en er zil ver voor te ontvangen, zijn welgemoed en maken zich niet veel zorgen om het mijnengevaar. Er staat een ultkljk en als fleze zoo n bol met voelhorens in de na bijheid ziet, wenkt hij bedaard met de <hand om den roerganger aan te geven /hoe te wenden om de mijn te ontloopen. Nachts laat men de boot zoowat met de stroom of het getij meedrijven, omdat dit het minste gevaar oplevert, daar de mijnen dan in dezelfde richting drijven BRITSCH PROTEST TE KOPENHAGEN De Britsche gezant te Kopenhagen heeft opdracht gekregen bij de Deensche regeerlng protest aan te teekenen tegen de vrijlating van den Dultschen vlieger Nakskov. Nakskov maakte op 7 October met een lesvliegtuig een noodlanding op Laaland. Hij mocht met zijn toestel naar Dultschland terugkeeren, nadat de auto riteiten beslist hadden, dat hij niet ge ïnterneerd kon worden, daar hij ongewa pend was en het vliegtuig niet tot een gevechtstoestel gemaakt kon worden. Men gelooft, dat het Britsche protest wordt gesteund op de overweging, dat zoowel het toestel als de vlieger tot de Duitsche luchtmacht behoorden. HONGARIJE EN HET BALKAN-BLOK Geen toenadering. United Press verneemt te Londen, dat Hongarije de Roemeensche voorstellen om een gemeenschappelijke niet-aan- valsverklanng af te leggen, definitief heeft afgewezen. Voor het eerst had Roe menië dit voorstel te Boedapest gedaan op 14 September, nadat de troepen van beide zijden van de grens waren terug getrokken. De weigering van Hongarije wordt in de kringen van Balkan-diplomaten te Londen beschouwd als een bewijs dat de Duitlsche invloed in Hongarije nog steeds groot is. Het plan Hongarije bij ’t nieuw te vormen Balkan blok te betrekken, kan tengevolge van deze beslissing wel als mislukt worden beschouwd. DUITSCHERS VERLATEN TURKIJE. Op advies van Berlijn. De Dultsche regeerlng heeft door haar vertegenwoordigers den Dtu-schers jn Turkije dringend geraden, zich gereed te maken, om het land zoo spoedig mo gelijk te verlaten. Velen van de Duitschers wonen reeds lang in Turkije. Een groot aantal is reeds vertrokken, anderen hebben hun bagage vast verzonden. Politieke kringen in Turkije zijn eenlgs zins verontrust door deze beweging onder de Duitschers kort na het mislukken der Turksch—Russische onderhandelingen. Vriendelijk gebaar van Rome. Tegenover d^ze houding van Duitsch- land jegens Tu’Ndje valt een vriendelijk Italiaansch gebUr ter gelegenheid van de herdenkingsdag der Turksche repu bliek, sterk op Radio Rome zond het Turksche volkslied 'üt toespraak de lichten. De commandant vroeg NIEUWSBLAD VOOR ZUIDTiOLLAND EN UTRECHT J Telef. 20. TeL-Adres: Vannooten. B. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN Postrekening 13763. als het schip. De ergste tijd ^venwel is op komst, dat is als de Novemberstormen over het zeevlak jagen, als de stormwind de golven breekt en schudt, de schepen voortjaagt, opstuwt en neerploft en als er van uitkijken naar de mijnen geen sprake kan zijn. Dan slaan de gevaar lijke ijzeren peren los van hun veranke ring en drijven door de stroom voottge- dreven in alle richtingen. Het gevaar voor een doodelijke stoot tegen de voel hoorn van een mijn is dan veel grooter maar denk niet dat dit de vlsschers zal weerhouden om uit te varen. Ook dan zullen zij, misschien wat ernstig ar en zorgelijker dan nu, zee kiezen om hun netten uit te werpen en de vrees der achterbil]venden zal nog wat smartelij ker zijn, maar ze zullen blijven varen en de visch zal dan in dubbele beteekenis van het woord duur betaald worden. Ia Egmond aan Zee staat een eenvoudig ge- denkteeken voor de visschers, die in 1? oorlogsjaren 19141918 op zee zijn om gekomen door oorlogsmiddelen. Het *uj a er, alleen in dat eene dorpje, 103. Niet in alle vlsschersdorpen vindt men zulke &>- denkteekenen, maar wel zijn In al die plaatsen nog weduwen en weezen vai hen, die bij het vangen van visch gedood werden. Het is mogelijk dat het weer zal gaan a la toen en dat de harlngvissche -s op zee nog bedreigd worden, behalve door stormen en mijnen, door Duitsche duik- booten en Engelsche marinevaartulgen, maar evenmin als een kwarteeu w gele den, zullen zij aarzelen om de ge\? ar volle tocht te ondernemen. Niet uislui tend is dat om de hooge gages, welke tan zoo’n stoute tocht verbonden zijn, zoo hoog dat in 1914 men visschers in hun vaarplunje zag stappen in een eer ste klasse coupé om in Ams^rdam of Fotterdam te gaan passagieren en dat E'nmaal een varensgezel, die te laai, aan de trein kwam, parmantig een locomo tief huurde om zich naar zijn woonplaats te laten brengen. Het is niet aileen de ruime vergoeding, die hun wacht als zij terugkomen, het is ook d: zucht naar avontuur, de aantrekking van het ge vaar, het verlangen zich te onderschel- d- n en de onversaagde koppigheid der Hollandse he zeevaarders. zich een groot aantal jongen», tal Dultsche zeelieden, bevond zich bij de reddingbooten. De Engelschen gelastten den Duitschers, zich van de booten te verwijderen, doch zij weigerden en daar na verscheen de kapitein van de .Jümmy Friedrich”, die den Engelschen officier mededeelde, dat de waterdichte schotten waren geopend en de buitenboordkranen kapot gemaakt. WIJ zinken dus en doen het beste met de sloepen neer te laten, zoo zei hij. Het Engelsche detachement verliet het schip, dat zonk met een lading van 40.000 barrels Mextcaansche petroleum. Het blad gelooft, dat de bemanning van het Dultsche schip aan boord van de Kruiser naar Jamaica is overgebracht en daar geïnterneerd. EIGEN TANKSCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. Om opbrenging te voorkomen. Volgens een bericht van den correspon dent te Panama van de New York Times heeft een Duitsch tankschip, de „Emmy Friedrich”, dat getracht had, door te gaan voor een neutraal schip, zichzelf tot zinken gebracht, teneinde te ontko men aan opbrenging dooi een Engelsche kruiser. Deze kruiser had op 24 October de „Emmy Friedrich” op de Caraibische Zee ontmoet. Het tankschip voer met ge doof den .BONNE'S, die rich ua onze administrate opgeven voor de verzekering, rijn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK Gulden bij levenslange z A n Gulden bij n n Gulden bij verlies a a a Gulden bij verliea a a Gulden bij verlies a Gulden bij verlies van 2000 ongeschiktheid. O V U overlijden. J U U van band ot voet. I V V van een oog. 1 V U van een duim. 6 0 een anderen rlnger. Speciale collectie in zwart en blauW tot de grootste maten. - Advertentlën: 16 regels 1.30, l meer 0.20; derde halve prijs. Adver- worden gratis in „De Gorcumer". MOLOTOFS CRITIEK OF ROOSEVELT. Terugroeping van ambas sadeur bepleit Tijdens de debatten in het Amerikaan- sche Huis van Afgevaardigden over het neutraliteitsontwerp, verlangde Maccor- mack, dat de regeerlng haar ambassa deur te Moskou zou terugroepen ia ver band met de critiek, welke Molotot in zijn rede op president Roosevelt heeft geoefend. Hij noemde Molotof's woorden over de stap van Roosevelt ten behoeve van Finland een poging oip het Ameri- kaansche publiek te beinvlr-'den en een ernstige schending van het internatio nale recht. De verklaring van MacCormack leidde tot een felle gedachtenwisseling. De re publikein Hamilton Fish noemde de ver klaring de meest oorlogszuchtige rede voering sedert 1917, toen de Vereenlgde Staten in den oorlog gingen. MacCormack antwoordde: rlkanen moeten wij er voor zorgen, dat ons land niet de goddelooze krachten steun verleent, doch hen, die op de bres staan voor christendom en democratie, helpt”. De opheffing van het wapenembargo. Ook Huis van Afgevaardigden beslist. Donderdag heeft ook het Huis van Af gevaardigden der Ver. Staten de wet, waarbij het wapenembargo wordt opge heven, goedgekeurd en wel met 243 tegen 181 stemmen. Het Huis verwierp de motie van afgevaardigde Shanley, waarb-j voorgesteld het embargo te handhaven en de export van wapenen en munitie te verbieden. Ook de motie van John Voorhis, voorstelde, de uitvoer van wapens munitie te verbieden, doch de export van vliegtuigen toe te staan, werd ver worpen met 244 tegen 179 stemmen. Een amendement van Wolcotts, waar bij aan financieele instellingen, die on der controle van de regeerlng staan, ver boden zou worden, geld aan oorlogvoe renden te leenen, werd eveneens ver worpen, met 228 tegen 196 stemmen. Aanzienlijke uitbreiding. Na een bijeenkomst van het Australi sche oorlogskabinet heeft minister-pre sident Menzies medegedeeld, dat het be- wapeningsprogram een belangrijke breiding zal ondergaan. In plaats van vijftig, zullen honderd Lockheed-vliegtuigen van de Ver. Staten worden gekocht, wanneer de Neutrali teitswet zal zijn opgeheven. Drie inplaats van twee torpedojagers zullen worden ge bouwd. Het leger zal worden gemotori seerd; de kosten hiervan bedragen 1 500.000 pond sterling. Voorts zullen nog vier munitle-fabrieken worden gebouwd. Een Australisch expeditie-corps van 20.000 man zal over zee worden gezon den, tenzij de omstandigheden dit onmo gelijk maken. De regeerlng zal een aantal snelle en krachtige koopvaardijschepen charteren en bewapenen, opdat ze in staat zijn op te treden tegen vijandelijke bewapenoe koopvaarders torpedojagers. Zestig JAPANSCHE GOEDEREN ONDER BRITSCH CONVOOI. In officieele Britsche kringen te Ko penhagen is Woensdag bevestigd, dat Japan definitief heeft besloten, in de toe komst gebruik te maken van Engelsche convooien. Een aantal Japansche firma’s heeft de Engelsche regeerlng medege deeld. dat zij Japansche goederen, be stemd voor Nederland, onder bescher ming der Engelsche marine zullen, ver zenden. AAN HET FRONT. Slechts piaataeljjke gevechten met Duitsche „stoottroepen”. In een beschouwing over de gebeurte nissen aan het front zegt de militaire correspondent van Havas om. het vol gende; De Duitschers maken steeds meer ge bruik van z.g. stoottroepen bij hun da- geiijiLsche pavrouilletochten en gevech ten van man tegen man. Men kan daar door de onjuiste indruk krijgen, dat het Duitsche offensief aan heftigheid heeft toegenomen. Dit is in het geheel niet het geval. Aan het front blijft fust heerschen, nauwe lijks onderbroken door strikt plaatseiijke incidenten. De Duitsche „stoottroepen” zijn eenheden, die gespecialiseerd zijn in operaties op kleine schaal. Onder de krijgsgevangenen, tijdens de jongste plaatselijke gevechten tusschen Fransche en Duitsche stellingen gemaakt bevindt Sommigen zijn achttien of negentien jaar oud. Onder deze jonge soldaten van nieu we lichtingen zijn ook afdeehngen van de Hitlerjugend en de Arbeidsdienst, waaruit de stoottroepen ztfn geretru- teerd. De Duitsche artillerie nam in hevig heid toe. Er werd kort maar vrij heftig geschoten. Hierbij werd het kleine Fran sche stadje Forbach, ten Oosten van de Wamdt, op drie kilometer van het front, het doel van een bombardement. DE DUITSCHE „VESltAK”- SLAGSCHEPEN. P Churchill heeft in het Lagerhuis mede gedeeld, dat gemeld wordt, dat twee Duit sche oorlogsbodems van het type .Deutschland”, in de Atlantische Oceaan opereeren, een in het Noordelijk en een in het Zuidelijk deel. Churchill voegde hieraan toe. dat men er zeker van kon zijn, dat althans één Duitsch oorlogsschip van het „Deutsch- land”-type buitengaats vertoefde. In het Lagerhuis werd voorts gevraagd wat gedaan werd, om te verhinderen, dat Duitsche dulkbooten zouden schuilen of zich weer van brandstof voorzien in in hammen van de lersche kust. Churchill verklaarde, dat dit tot de verantwoorde lijkheid van de lersche regeerlng behoor de: in volle zee was de Engelsche marine echter actief. VERONTWAARDIGING IN ZWEDEN. United Press meldt uit Stockholm: De rede van Molotoff heeft in de open bare meening in Zweden verrassing en verontwaardiging gewekt. De vlootbases tegenover de Oostzeeha- vens worden hier niet alleen als een be dreiging tegen Finland, maar tegen alle Scandinavische staten beschouwd. De eenlge verzachtende omstandigheid acht men, dat ^(olotof's toon in de pas sage over de vtóotbases iets gematigder was dan bij de andere eischen. Er is een sterke stroomlng in Zweden ten gunste van actieve hulp aan Finland, hoewel de mogelijkheden voor militaire hulp beperkt zijn. Rusland kan Finland van twee kanten aanvallen en beheerscht bovendien de zee en de lucht. Zweedsche hulp zou slechts verleend kunnen worden vla Noord-Zweden en Finmarken, hetgeen een zwaren last zou leggen op één van de meest kwetsbare punten van de Zweedsche defensie. DE FINSCHE DELEGATIE TE MOSKOU I De Finsche delegatie onder leiding van |»aasikivi is Woensdagochtend om 7 uur 110 (Ned. tijd) te Moskou aangekomen. I Barkov, de chef van het protocol te Moskou, heeft de delegatie aan het sta tion ontvangen. Ook de gezanten van Rweden en Denemarken en de gezant schapssecretaris van Noorwegen te Mos kou waren aanwezig. I De Finsche gedelegeerden probeerden lonmlddellijk met het volkscommissariaat van Buitenlandsche Zaken In contact te treden. Zij kregen echter ten antwoord, idat Stalin en Molotof door de zittingen (van de opperste Sovjet zeer in beslag genomen worden. Donderdag was er dus jgeen sprake meer van onderhandelingen. FINLAND BEREID TOT VERGAANDE OFFERS. Maar het wil neutraal blijven. De Finsche minister van buitenland- fcche zaken, Erkko, heeft Woensdagavond |te Helsinki een redevoering uitgesproken. H-ij zeide allereerst, het te betreuren.dat floor de rede van Molotoff bijzonderhe den bekend zijn gemaakt over de Rus- ■isch-Flnsche onderhandelingen. Ver bolgens verklaarde hij o.m.: Finland ziet jin de door Rusland voorgestelde maatre gelen een Russisch „imperialisme”. Fin- |land kan ingaan op niets, dat zijn eigen (neutraliteit in gevaar zou brengen. Dat pou echter het geval zijn voor iedere dienstbaarheid ten gunste van een bui- Itenlandsche mogendheid op Finsch ge bied. Hierover bestaat naar Erkko’s mee ting overeenstemming met Rusland. Fin- jlands wil tot neutraliteit is tevens een - ’bescherming voor Rusland. 1 Finland gaat er van uit, dat zim ver dragen met Rusland vrijwillig zij^ iteslo- VRUDAG 3 NOVEMBER 1938

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 1