t ■A EEN UITVINDING NADERT ^4 ill NIEUW AANBOD VAN GOEDE DIENSTEN. - I ’A f J\ PHILIPS’ speciaalzaak ,,ln su linde” WOENSDAG 8 NOVEMBER l»2t KONINGIN WILHELMINA. Telegrammen aan drie KONING LEOPOLD. f* SN IN EEN w.g. LEOPOLD. Met K- erkingen, welke ter van Straats- ER1NGERMEER- week is om eeo w.g. WILHELMINA. ’s-Gravenhage, 7 November 1939. Philip* radio IMO Philip* gloeilampen Philips scheerapparaten Philip* gram combinatie* Philips luchtbeschetmingslampen Philips Erkende Service Zr' s op de klippen g is ondermijncV Parijs afwijzend. Te Parijs weigerden de officieele krin gen tot nu toe. zich uit te spreken over "w 1L V Rook- en Pruimtabakken vanaf 5 cant par half ons Vraagt ze Uwen winkelier of bij W. HIJNEVELD, Haven 66 - Tol. 91 - Schoonhoven HET OOGENBLIK GESCHIKT GEACHT. Bereidheid tot vrede? De telegrammen, aan den Duitschen Rljkskanselier, aan den President der Fransche Republiek en aan den Koning van Groot-Brittannië, zijn gistermiddag om half vijf uitgegaan. Het feit, waarom deze stap betrekke lijk zoo plotseling werd genomen, wordt aldus verklaard, dat het initiatief, indien het eenige weken zou zijn voorbereid, te voren tot mislukking zou zijn gedoemd. In sommige Haagsche politieke krin gen hoorde het Hbld. verder de meening verluiden dat er eenige, zij het schaar- sche, maar toch duidelijk aanwijsbare teekenen zijn, dat er onder de oorlogvoe rende mogendheden in het algemeen een zekere bereidheid tot vrede bestaat. Rljkskanselier Hitler heeft in zijn rede van 6 October duidelijk doen dóórsche meren, welke waarde hij hecht aan niet voortenten en geen verdere uitbreiding De vredespoging van Nederland en België. VERRASSEND BEZOEK VAN KONING LEOPOLD. Reeds twee dagen besprekingen. Geheel onverwachts althans voor niet-ingewijden is koning Leopold der Belgen Maandagavond laat te ’s-Graven- hage aangekomen en heeft zich naar het Paleis van H.M. de Koningin bege ven. Minister Spaak vergezelde den Koning en ook minister van Kleffens was die gvond ten Paleize. In de hal van het paleis werd koning Leopold, die gekleed was in generaals uniform, verwelkomd door Prinses Juliana Gistermorgen te kwart voor tien heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, mr. E. N. van Kleffens, zich wederom naar het paleis Noordeinde begeven. Om kwart voor twee gistermiddag is Koning Leopold weer van het Paleis Noordeinde per auto vertrokken. Op het bordes van het paleis deden de Koningin, de Prinses en Prins Bernhard den koninklijken gast uitgeleide. Verrassing alom. De reis van den Belgischen Koning naar Den Haag heeft, naar Belga meldt, in politieke kringen te Brussel en in het buitenland levendige verrassing gewekt. staatshoofden. De Regeeringspersdienst meldt: De Koningin der Nederlanden en de Koning der Belgen hebben een ontmoeting in Den Haag gehad op 6 en 7 November. De souve- reinen waren vergezeld door de heeren Van Kleffens en Spaak, mi nisters van Buitenlandsche Zaken. De Koningin en de Koning hebben besloten, een telegram te richten tot de staatshoofden van Dultschland, Frankrijk en Groot- Brittannië, teneinde eventueele onderhandelingen te vergemakkelij ken. Dit initiatief der souvereinen is een nieuw blijk van het ge meenschappelijk inzicht en de solidariteit, welke tusschen Nederland en België bestaan. De tekst van het telegram luidt: Londen niet optimistisch. Te Londen kan het beroep op vrede, volgens United Press van een sympathie ke ontvangst verzekerd zijn, maar men verwacht niet, dat het een basis voor vrede zal verschaffen. De geallieerden zullen waarschijnlijk hun appreciatie voor de koninklijke pogingen doen blij ken, zooals zij dit ook hebben gedaan, toen een dergelijk beroep vlak voor het uitbreken van de vijandelijkheden werd gedaan, hoewel de geallieerden niet ge neigd zullen zijn de strijd op te geven, behalve op voorwaarden, welke Hitler ongetwijfeld niet zal accepteeren. Ook wordt te Londen wel het vermoe den uitgesproken, dat de vorsten zich niet hebben voorgesteld, dat hun beroep zal slagen, maar dat zij hebben gehan deld in de hoop, de steeds grooter wor dende druk te verminderen van de zijde van de Dultsche pers, dl») zooals hierbo ven gemeld, in haar artikelen de neu trale landen er van beschuldigt zich ge dwee te onderwerpen aan de Britsche controle ter zee Het is mogelijk, dat Chamberlain mor gen. in antwoord op een vraag van de oppositie, een verklaring zal afleggen over het aanbod Van goede diensten van Koningin Wilhelmina en Koning Leo pold. plaats heeft, dan ontlaadt men daarmede een hoeveelheid energie, waarbij die van alle electrische centrales ter wereld in het niet verzinkt. Een gram radium heeft nu 32 eeuwen. 3200 jaren, noodig om geheel uit elkaar te vallen, Joliot met zijn vrouw en medewerkers zijn er reeds in geslaagd die tijd zeer veel korter te maken, het geen dus zeggen wil, dat zij reeds naar verkiezing een aantal radium-atomen uiteen kunnen doen vallen. Hoe meer de voor volkomen ulteenbarsting benoodig- de tijd kan worden Ingekrompen, hoe verder de samentrekking van de atoom- ontploffing kan worden doorgevoerd, des te dichter komen zij tot het einddoel: de gelijktijdige explosie. Geleidelijk vorde ren zij en zij kunnen haast uitrekenen wanneer het groote doel zal zijn bereikt. Als dat doel bereikt is, zal het mogelijk zijn om op een eenvoudige en weinig kostbare wijze zulke kolossale hoeveel heden energie vrij te maken, dat alle in dustrieën der wereld er drijfkracht door bekomen en dat de menschen licht, ver warming, voedsel en gemak kunnen ver krijgen, onafhankelijk van de natuurlijke energie en warmtebronnen, zooals steen kool en petroleum. Als dat bereikt is zal geen oorlog meer gevoerd behoeven te worden om kolen mijnen en petroleumbronnen, dan zal de werktijd, die nu reeds niet meer dan 8 uur zou behoeven te zijn, nog veel ver minderd kunnen worden, dan zullen de prijzen van alle goederen sterk dalen, dan zal een omwenteling ontstaan van grooter omvang dan door de uitvinding van de stoommachine en de ontdekking van de electrlcitelt. een omwenteling, waarvan zich de gevolgen nauwelijks la ten denken en waarbij de fantasie ge- makkelljk verward geraakt in het strenge economische materiaal. Als de ontdekking nog gedaan wordt tijdens de duur van de oorlog, zou het denkbaar zijn, dat die een einde zou maken aan de strijd, orh- dat het aanschijn der wereld er door zov veranderen. van den oorlog. Engeland en Frankrijk hebban in het algemeen herhaaldelijk doen uitkomen, hoezeer zij een vrede door overleg als nuttig en goed voor Eu ropa beschouwen en in het algemeen schijnt de stemming in de wereld en in Europa in het bijzonder voor een vredes initiatief misschien niet al te ongunstig te zijn. Nieuwe grondslag voor overleg te Meskou. Helsinki zendt nadere in structies. De Flnsche minister van financiën, Tanner, heeft gisteren uit Moskou een langdurig telefoongesprek gevoerd met Helsinki. Naar verluidt, heeft Tanner de Flnsche regeerlng er van in kennis gesteld dat een nieuwe grondslag is gevonden voor de voortzetting der Russlsch-Flnsche be» sprekingen. Naar de regeeringspersdienst uit Hel sinki meldt, heeft de Flnsche regeerlng gisterenmorgen om elf uur in een vol tallige zitting, waaraan ook de partijlei ders deelnamen, het rapport behan deld van haar Moskousche onderhande laars. Hierbij zijn nieuwe instructies voor de onderhandelaars opgesteld, welk» reeds naar Moskbu zijn overgebracht. Helsinki schept weer moed. Te Helsinki heeft men met voldoening geconstateerd dat Molotof in zijn rede met geen woord van Finland of de on- dêrhandellngen heeft gerept. Bovendien zijn de aanvallen in de Russische pers op Finland gestaakt. DUITSCHLAND EN DE NEUTRALEN. PERSAANVAL OP DE KLEINE LANDEN. In verband met de Nederlandsch—Bel gische vredespoging wordt te sterker de aandacht getrokken door een belangrijke wijziging, uie tegelijkertijd aan de dag treedt in de houding van Duitschland te genover deze kleine neutrale staten. United Press meldt uit Berlijn: Ver antwoordelijke nazi-kringen hebben gis termiddag door middel van de Dultsche pers een sterke aanval gericht op de kleine Europeesche neutrale landen, hen er van beschuldigend, dat zij in gebreke zijn gebleven, hun neutraliteit te verde digen tegen de Britsche blokkade. Naar aanleiding van de bijeenkomst van Ko ning Leopold en Koningin Wilhelmina, zeide de woordvoerder van de Wilhelm- strasse: Het is nu aan de kleine mo gendheden om iets meer te doen dan en kel papieren klachten in te dienen tegen de Britsche blokkade. Zij hadden zeker al lang geleden de Britten op de proef moeten stellen. Zij staan Engeland toe, dat het hun sche pen wekenlang vasthoudt, zonder daar iets tegen te doen. Volgens onze mee ning. aldus de woordvoerder, is een der gelijke houding nauwelijks jereenigbaar met de ware neutraliteit. Tevens beschuldigen de mlddagbladen In een geïnspireerd artikel, de kleine neutrale staten er kortweg van een on voldoende bereidheid aan de dag te leg gen, om de neutraliteit te verdedigen. De vraag kan nu gesteld worden of Enge land al zoo ver is gegaan met maatrege len voor te schrijven, dat neutrale lan den afhankelijk zijn geworden van En geland (zoo er al niet sprake is van sla vernij) en zich geplaatst hebben onder het Britsche oppertoezicht. De ontvangst in de hoofdsteden. Voldoening te Berlijn. Berichten uit Berlijn melden, dat gis teren in de loop van de avond de Duit- sche regeerlng met groote belangstelling en met voldoening kennis heeft genomen van het gemeenschappelijk vredesmani- fest en het bemiddelingsvoorstel van Ko ningin Wilhelmina en Koning Leopold. Het is aan te nemen, dat Hitler het Ne- derlandsch-Belgische initiatief met zorg zal bestudeeren, echter betwijfelt men in de Dultsche hoofdstad of het optreden der twee landen een einde aan de oor log zou kunnen maken, gezien het gerin ge succes van de vorige pogingen. KOOPT NU! Nog steeds de oude prijzen voor rijwielen banden, jasbeschermers, hand beschermers, zaklantaarns, batterijen, mondorgels, bij J. K. Snoei Stadhuisstraat 7-9, Tel 131, Lopikerstraat 43, Tel. 59, Schoonhoven Allerlei geruchten te Brussel. dat al beleefde Brussel gisteren een dag vol onrust en geruchten. Toeval lig waren daar en in Antwerpen die dag autobussen gerequireerd en eenige mili tairen tijdens verlof plotseling naar hun troepen teruggeroepen. Voorts versche nen Dultsche vliegtuigen boven Luik en andere plaatsen aan de grens en zelfs boven Brussel. Dat alles deed In de hoofdstad in een ommezien allerlei ge ruchten opduiken, waar de onverwacht- sche reis van den Koning met al die din gen in verband werd gebracht. Een stukje hout niet grooter dan 'n halve lucifer houdt voldoende energie in zich om de grootste stoomboot, welke bestaat, heen en weer naar Amerika te laten va ren; met de krachten die in een stukje metaal zoo groot als een cent vastge houden worden, kan men de Eiffeltoren 50 kilometer door de lucht schieten of een trein, bestaande uit 40 volgeladen wa gens, zes maal de aarde laten rondrijden. Of om het onder een getal te brengen, een cent houdt In zich 2400 milliard paardenkrachten. Het lijkt een grapje. Iets dat men te vergeefs poogt aan een goedgeloovige wijs te maken, en toch is het een weten schappelijke, onomstoo telijke waarheid. De moeilijkheid zit alleen nog maar daar in om die gebonden krachten vrij te ma ken en daarnaar Is men al een goed eind op weg. Zooals men weet, bestaat elke stof uit atomen, uit een onnoemelijk aantal on zichtbaar kleine deeltjes, die weer ver deeld zijn in een kern met daarom heen wentelende nog kleinere deeltjes, electro- nen genaamd. Om de energie uit de ato men vrij te krijgen is het noodig de ato men te verbrijzelen en men is daarin ook al geslaagd, maar de ulteenbarsting daarvan geschiedt nog niet gelijktijdig, de atomen springen een voor een uit el kaar. De schoonzoon van den bekenden ont dekker van het radium, Curie, professor Joliot te Parijs, heeft in de voorstad Ivry een gebouw van 7 verdiepingen staan, waarin zijn opgesteld twee groote cylin ders, waaruit electrische vonken sprin gen met een kracht van 3 millloen volt en die enorme kracht is noodig om de atomen te versplinteren. Dat hij daarin is geslaagd, is reeds een belangrijke stap in de richting van het vrijmaken der atoom-energie en nu is Joliot bezig aan het laatste bedrijf Wanneer hij ook daar in slaagt, zal de wereld een andere maat schappij zien groeien. Wanneer het hem namelijk gelukt de explosie der atomen, zoo volkomen te doen samenvallen, dat die niet na elkander, doch gelljktljdla In een uur van angstige spanning voor de wereld, voor de oor log in West-Europa met vol geweld begint, hebben wij de overtuiging, dat het onze plicht is, onze stem opnieuw te verheffen. De oorlogvoerende partijen hebben reeds eenige tijd geleden ver klaard, dat zij niet weigerachtig staan tegenover een onderzoek naar redelijke en vaste grondslagen voor een billijke vrede. Het komt ons voor, dat, in de tegenwoordige omstandigheden, het voor haar moei lijk is met elkander in verbinding te treden ten einde haar stand punten te preciseeren en dichter bij elkaar te brengen. Als souvereinen van twee onzijdige staten, die goede betrekkin gen onderhouden met al hunne naburen, zijn wij bereid hun onze goede diensten aan te bieden. Mocht hun zulks aangenaam zijn, dan zijn Wij bereid hun, met aanwending van alle middelen, die zij Ons in overweging zouden geven en waarover Wij beschikken, en in een geest van vriendschappelijk begrip, het vinden van factoren voor een te treffen accoord te vergemakkelijken. Dit schijnt Ons de taak te zijn, die Wij te vervullen hebben voor het welzijn Onzer volkeren en in het belang van de geheele wereld. Wij hopen, dat Ons aanbod zal worden aangenomen en dat aldus een eerste schrede zal worden gedaan op de weg naar de vestiging van een duurzame vrede. Door Koningin Wilhelmina en Koning Leopold. het aanbod, vooral omdat dit volkomen onverwachts kwam. Van eenigerlei offi cieele reactie is dan ook nog geen spra ke. Uitlatingen van andere zijde geven echter de Indruk, dat men over het al gemeen de nieuwe bemiddelingspoging welwillend van de hand wijst. Rome verheugd. In Italië is men zeer verheugd over het initiatief der souvereinen. Men meent dat Nederland en België meer dan wie ook in aanmerking komen voor een suc- ces-belovende bemiddelingspoging. Instemming te Washington. In de kringen van 't Congres der Ver- eenigde Staten begroet met den stap van Brussel en Den Haag met instem ming. Advertentlën: 16 regels 1.30 elke regel meer 0.20; derde plaatsing halve prijs. Adver tentlën worden gratis ge plaatst in JDe Gorcumtr”. Toch waren reeds sinds een paar da gen besprekingen gehouden tusschen de belde residenties, als gevolg waarvan Koning Leopold aan Koningin Wilhelmi na heeft voorgesteld voor een persoonlijk onderhoud met HM. over te komen. Heel Nederland en België en stellig ook velen buiten deze landen, verdiepten zich gisteren in de vraag, aan welk on derwerp de besprekingen ten paleize ge wijd waren. Het meest waarschijnlijke scheen wel. dat het onderwerp behoorde tot de zaak des vredes, maar zoowel te ’s-Gravenhage als te Brussel werd dit in bevoegde kringen tegengesproken. Toch bleek die meening juist, want in de avond werd het bericht gepubliceerd omtrent de vredespoging, die de Konin gin en Koning Leopold hadden onderno men. JK CMTIEN KUADZODCtWGBNSAAU NOVEMUm JAARGANG NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT pBSffl SCHDONHOVENSCHE COURANT I I Met rereekertng 15 cents meer. Telet M ^.44^ Vknnooten, S. W. M. VAM NOOTKN, BCSOONBOVKN, HAVEN Postrekening U783. I_ raOHNE-B. die üch MD onze administratie opgeven voor de reraekering. sljn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van - Gulden bij levenslange z A A Gulden bij A A Gulden bij verlies a a a Gulden Ml verllee Gulden blj Verliet z Gulden Ml verlies van De verzekerde moet In hel 2000 ongeechlktheld. O U U overlijden. J U V ran hand ut voet 4 W V van een oog. 1 U U van een duim. O V een anderen vinger. bezit zijn van een polls Jan Brouwer Haven 63, tel. 113, Schoonhoven Radio contant en gemakkeiijk* betaling. Reeda vanai t - per week Radio centrale 5U ct per week. Oloeila pen v.a. 100 watt Ti et. .5 watt 70 ct. 10, 15, 16, 4U watt 3* ct

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 1