De Vee-arts aan 't woord. cUwutiulcohU! De gemaskerde ruiter. [Plaatselijk nieuws P^rktberichten~~| ["Predikbeurten verplaatst Voor het zuiveren Burgerlijke stand GOEDHART DE BRUIJN WOENSDAG g NOVEMBER 1939 weggeroepen en moeten zich met de eerst volgende trein naar hun bestemming be geven. Ook worden escadrilles Jagers en bommenwerpers geconcentreerd Alles zou volgens den correspondent op de voorbereiding voor een groote militai re actie wijzen. Ook in de rijkskanselarij is de bedrijvigheid zéfcr toegenomen; Hit- Ier hield Maandag weer een militaire conferentie. Grootindustrieel uit Duitschland gevlucht. DE REDEN ONBEKEND. De eerste steun voor n.s.d.a.p. kwam van hem. Reeds gerulmen tijd deden in het Roer gebied geruchten de ronde, dat Frltz Thyssen. een zeer vooraanstaande figuur in de West-Duitsche kolen- en ijzer industrie, Duitschland zou hebben ver laten en na(ar Zwitserland zou zijn ge- Vlucht. Van Duitsche zijde is naar aan leiding van deze geruchten medegedeeld, dat het geen verbazing kan wekken, in dien een industrieel met dergelijke uit gebreide internationale relaties al# Thys sen, zich eens naar het buitenland zou begeven en evenmin, indien hij zich daar eenige tijd zou ophouden. Op grond van mededeelingen uit vol komen betrouwbare bron meldt de Tel., dat de heer Thyssen inderdaad naar Zwitserland is gevlucht met achterlating van zijn geheele fortuin, dat op R.M. 200 millioen wordt geschat. Het gerucht heeft groote indruk ge maakt, daar het bekend is, dat de heer Thijssen de eerste was, die groote finan- cieele steun aan de nat.-socialistische partij gaf. Hij koesterde groote sympathieën voor Adolf Hitler. DE JACHT OP SPIONNEN. Een kwart millioen beschik baar gesteld. Een Amerikaansche milllonnair heeft een bedrag van een kwart millioen dol lar ter beschikking gesteld van de New Yorksche afdeeling van het American Legion voor de jacht op spionnen. Ieder, die inlichtingen geeft, welke leiden tot de arrestatie van een spion, zal 500 dol- iar ontvangen. De schenker wil onbe kend blijven. Met weet echter, dat het een oud-officier is uit de wereldoorlog, lid van een der oudste Amerikaansche families. ARBEIDSDIENST VOOR DE BALTEN. De Duitsche landverhuizing. De Times meldt uit Riga, dat de Balten reeds een voorproefje hebben gekregen van arbeidsdienst. Alle mannen tusschen 20 en 28 Jaar zijn opgeroepen voor ver plichte dienst tot het einde van het ver huizingsproces. Een zelfde order heeft alle dokters onder de zestig, verpleegsters on der de vijftig en rechtsgeleerden onder de vijl en zestig Jaar opgeroepen. Het is niet zeker, dat deze dwangmethode in ten hebben er zich tot heden toe niet mee bemoeid, waarschijnlijk omdat allen, voor wie de order geldt, spoedig Duitsche burgers en buiten Letland zullen zijn. een vreemd land wettig is, maar de Let- Himmler, die belast is met de vestiging van de Balten in hun nieuwe land, heeft zich bereid verklaard niet alleen Duit- schers, maar ook de staatlooze personen aan te nemen.- VEILIGE BERGPLAAT* Voor 6 gri ,m. Het Westminster Hospital ^onden heeft de gelukkige beschikking over zes gram radium, waarvan de waarde wordt geschat op 30.000 k 40.000 pond Sterling. Zaterdag heeft men stalen buizen met eert doorsnee van 38 c.M. en een geza menlijke lengte van 15 meter in de grond gedreven, waarin de radiumvoorraad in het vervolg 's nachts en bij luchtaanval len zal^worden opgeborgen. EEN PROPAGANDA-FOUT. Vliegveld „getorpedeerd"; In Britsche marinekringen heeft men veel plezier over de jongste bewering van de Duitsche propaganda, door de radio uitgezonden, volgens welke Hr. Ms. „Kes trel" door de knappe tactiek van' een Duitsche duikboot tot zinken zou zijn gebracht. De tactiek van de duikboot moet inder daad zeer knap zijn geweest, zoo seint Reuter, want „Kestrel" is de naam van een vliegkamp der Britsche marine, flat vele mijlen in het binnenland is geitgen. Er bestaat geen enkel schip van dezf naam. (Zie Telegrammen op pag. 4). Wetenschap Techniek en NIEUWE EXPEDITIE VAN BYRD. Naar de Zuidpool. Het eerste schip van de Byrd-expedi- tie de „Northstar" vertrekt morgen uit Boston naar de Zuidpool en zal een week later gevolgd worden door het vroegere exploratieschip „Bear". De expeditie werd een maand uitgesteld. Wat de uit rusting betreft, zal het de grootste expe ditie zijn, welke de geschiedenis kent. Het Congres der Ver. Staten stelde 350.000 dollar ter beschikking en Byrd hoopt, dat meer gelden zullen volgeq voor dezen tocht, welke 2 a 3 jaar zaj duren. Er zullen topografische en cllmatolo» gische onderzoekingen gedaan wordeft welke de Vereenigde Staten het recht zullen geven beslag te leggen op de Pool* sector, welke iets ten Zuidoosten var» Kaap Hoorn ligt. De schepen zullen door het Panama kanaal varen naar de Stille Oceaan, ver volgens brandstof innemen in Nieuw* Zeeland en daarna in Klein-Amerika. Er nemen 125 man en 100 honden dee\ aan deze expeditie. Ze is voorzien van de nieuwste Instrumenten op astronomisch en meterlologisch gebied, van een reus achtige sneeuwploeg en van een vlieg# tuig. EEN VACCINE TEGEN TETANUS. Er is een vaccine tegen tetanus (klemf ontdekt. De academie van wetenschap^ pen te Parijs heeft de kennisgeving ont# vangen, dat Ramon en Lemayer erin ge# slaagd zijn, dit vaccine te maken. Da proeven hebben bewezen, dat het vaccM ne menseh en diet een sterke en duur# zame onvatbaarheid voor deze ziekt< verleent. Deze ontdekking is van zeer bijzondej belang in de huidige oorlogstijd, nu te tanus een der meest gevreesde ziektefll vormt. Dientengevolge heerscht in politieke kringen alhier wat meer optimisme ten aanzien van het vinden van een bevre digende regeling, in het bijzonder daar Jhet de schijn heeft dat de onderhande laars op eenige belangrijke punten tot overeenstemming zijn gekomen. De bevolking, die uit Helsinki was geevacueerd, begint naar haar haardste den terug te keeren en vele scholen wor den Maandag weer geopend. OSLO-STATEN CONFEREEREN. De economische en financieele samenwerking. Te Kopenhagen zijn Maandagmiddag deskundigen van de Oslo-staten bijeen gekomen, teneifide te beraadslagen over middelen, ter aanvuLUng van de in Sep tember tot stand gekomen overeenkomst, inzake de economische en financieele sa menwerking tusschen deze staten. Er werd allereerst van gedachten gewisseld over de ervaring, welke tijdens de we reldoorlog werd opgedaan. Ook gaf men aan, hoe het eene land van het andere goederen zou kunnen afnemen en omge keerd die producten leveren, waaraan be hoefte bestaat. Denemarken, dat de suiker heelt ge rantsoeneerd, vormt thans voorraden van dit artikel ten behoeye van Zweden en Noorwegen. De Deensche landbouw en de Noorsche houtexport zijn door den oorlog het zwaarst getroffen. Nagegaan werd hoe het invoeren van plantaardige vetten en veekoeken uit het Verre Oosten waaryan het bestaan van de veeteelt voor een deel afhankelijk is mogelijk kan worden gemaakt. De conferentie zal ongeveer een week duren. PROTESTEN UIT ZWEDEN. Tegen schending der vier- mijls-zóne. De groote Zweedsche bladen, met name «Dagens Nyheter" en „Svenska Dagbla- det" protesteeren krachtig tegen de Duit sche beslissing, om voortaan de breedte van de Zweedsche territoriale wateren op slechts drie in plaats van vier mijl te stellen. In verband met de bijzondere aard van zijn kusten is Zweden er reeds in 1779 toe overgegaan, de vlermijlszóne in te stellen, daar de vaart voor schepen met een groote diepgang in een driemij ls- zone moeilijk, Ja, dikwijls onmogelijk is. De bladen herinneren er aan, dat Duitschland in de wereldoorlog dat Zweedsche besluit heeft geëerbiedigd. Thans vormt de houding van Duitsch land een ernstig beletsel voor de scheep vaart, stelt haar aan alle gevdren van inbeslagneming en tc.pedeering bloot en beteekent een ernstige slag voor het eco nomisch leven van het land. Duitschland handelt hier in volmaakte tegenspraak met de verzekeringen, welke admiraal Rkder en maarschalk Goring In het be gin van de oorlog hebben gegeven, name lijk dat Dunitschland de vrijheid van handel van Scandinavië zou respecteeren De bladen verzoeken de Zweedsche re geering in haar antwoord aan Duitsch land met nadruk voorbehoud te maken; zij zijn van meening, dat de aanspraken van Duitschland een ongunstige uitwer king kunnen hebben op de handelsbe sprekingen, welke thans tusschen beide landen worden gevoerd. M0L0T0F TOORNT TEGEN HET KAPITALISME. OOK DUITSCHLAND WORDT AANGEVALLEN. Neutralen, die uit de oorlog voordeel trekken In een Maandag te Moskou gehouden bijeenkomst ter gelegenheid van de 22e verjaardag der Revolutie van 1917, heeft de volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Molotof, het woord gevoerd. Molotof oegon zijn rede met een re quisitoir tegen de „kapitalistische en im perialistische" landen, die, naar hij zei- de geen andere middelen hebben om hun binneftlandsche moeilijkheden te verber gen, dan hun toevlucht te nemen tot in ternationale avonturen. 570 millioen men- schen zijn op dit oogenblik betrokken bij een oorlog, in het Verre Oosten en in Europa. De pogingen der kapitalistische en im perialistische landen om de Sowjet-Unie in de oorlog te betrekken, zijn mislukt. Deze laat zich niet lelden door de geest van anderen, doch vertrouwt op eigen kracht. Indien deze oorlog moet voort duren zal het aantal neutrale landen steeds kleiner worden. Maar sommigen maken gebruik van hun neutraliteit om uit de oorlog zekere geldelijke voordee- len te behalen, ten koste van het onge luk van anderen. De kapitalistische wereld is vermolmd. Zij kan niet meer bestaan zonder oorlog en zonder imperialistische avonturen, ondanks alle rijkdommen welke zij be zit. De oorlog sou zich du3 kunnen uitbrei den, en daarmede tevens de kapitallsti- sdw hfietrkMQi}. De SowUt-Unie i«i be sloten, zich er tegen te verzetten, daar mede handelend in het belang van de geheele menschheid. Beroep op arbeiden. In een manifest der Communistische Internationale worden de „bourgeois"- regeeringen, die in oorlog zijn, gelaakt en wordt een beroep gedaan op de arbei ders der oorlogvoerende landen, in op stand te komen tegen hun regeeringen. Het heeft te Moskou, aldus Reuter, eenige verrassing gewekt, dat het mani fest blijkbaar ook gericht is tot de Duit sche arbeiders. Ook Italië wordt beschul digd, omdat het afzijdig staat en af wacht om zich bij de winnende partij te scharen. Engeland, Frankrijk en Duitschland zoo vervolgt het manifest, voeren oorlog om de wereldoverheerschlng, de kapita listische landen, die later dan de andere in de arena der koloniale uitbreiding ge treden zijn, strijden tegen de Engelsche, Fransche en Amerikaansche overheer- sching. Het manifest verschilt in zooverre van dat van het vorige jaar, dat thans de anti-fascistische leuzen, waaraan 'ttoen zeer rijk was, thans geheel ontbreken. FRANSCHE OVERWINNING IN LUCHT GEVECHT. Negen Duitsche toestellen neer geschoten. Het Fransche communiqué van Maan dagavond maakt melding van een groot luchtgevecht, dat ten guhste van de Fransche luchtmacht verloopen is. De tekst van het communiqué luidt als volgt: „Groote activiteit van de luchtmacht van beide partijen. Tijdens een hevig luchtgevecht hebben negen Fransche Jachtvliegtuigen een escadrille van 27 Duitsche jachtvliegtuigen aangevallen. Van deze laatste zijn negen neergescho ten, waarvan minstens zeven op ons ge bied. Onze patrouille is voltallig en on beschadigd teruggekeerd." Omtrent de plaats, waar dit luchtge vecht geleverd is, geeft het communiqué geen nadere aanduiding, het is echter mogelijk, dat het hier gaat om de strijd in Noord-Frankrijk. In elk geval zijn uit verschillende deelen van Bel Havas geeft over het luchtgevecht een geestdriftig gestelde commentaar, waarin op de voorgrond wordt gesteld, dat ne gen Fransche jachtvliegtuigen de strijd hebben aangebonden tegen een driekeer zoo groote macht. Negen Fransche toe stellen zijn opgestegen en alle negen heb ben zij veilig hun basis weer bereikt. Vooral dit laatste feit acht Havas van beteeken is, want hieruit blijkt, dat er bij de Fransche vliegers een snelheid van Aandelen bestaat die wonderbaarlijk mag heeten. De Franschen zyn onmiddellijk op den vijand afgegaan en zij hebben de eerste slag toegebracht en deze bleek be slissend te zijn. De lucht was onbewolkt toen de Fran sche toestellen in drie groepen van drie opstegen bov ende Elzas om vliegtuigen te begeleiden, die boven Duitsch gebied verkenningen moesten verrichten. De Duitschers waren op hun post en negen groepen van drie toestellen verschenen. Verkenningen geschieden doorgaans in groepen van drie, die. naar de ervaring heeft geleerd, de meest doeltreffende re sultaten kunnen bereiken. Onmiddellijk nadat het gevecht geopend was, keerde een van de Duitsche vliegtuigen terug naar zijn basis en een ander stortte in een lange, zwarte rookpluim neer. Officieren en soldaten op de grond, die het gevecht hebben gadegeslagen, hebben zeven Duitsche vliegtunlgen op Fransch gebied zien neerstorten, ten minste twee toestellen zijn brandend op Duitsch ge bied gevallen. De Fransche vliegers acht ten het echter waarschijnlijk dat nog meer Duitsche toestellen zijn neergescho ten. Havas voegt hieraan toe, dat in dit ge vecht de deugdelijkheid van de Fransche vliegtuiga® en de vliegers is bewezen. De Duitsche Messerschmidt toestellen hebben in rechte lijn wel eens iets grootere snel heid, doch in het luchtgevecht zijn de Fransche toestellen superieur, aldus Ha vas. DUITSCHERS HALEN DRIE VLIEG TUIGEN NEER. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend; In het Westen, behalve geringe activi teit van verkenners en zwak artillerie vuur aan beide zijden geen noemens waardige gevechtshandelingen. Bij luchtgevechten werd een Britsch vliegtuig bij Malnz en werden 2 Fran sche vliegtuigen bij Saarlautern omlaag geschoten. DE CITY OF FLINT. Prysbemanning wordt Woensdag geïnterneerd. Te Oslo is officieel medegedeeld, dat de prysbemanning van de „City of Flint" heden in de driehonderd Jaar oude ves ting Kongsvinger bij de Zweedsche grens zal worden geïnterneerd, tezamen met de Duitsche vliegers, die eenige tijd geleden aan de Zuidkust van Noorwegen werden gered. De kapitein van de City of Flint heeft in een radio-uitzending voor Amerika verteld over de zwerftochten van zijn schip. Te Moermansk, zoo zeide hij, had hij tevergeefs getracht zich met den Amerikaanschen ambassadeur te Moskou in verbinding te stellen. Na langs de Noorsche kust begeleid te zijn door een Noorsch oorlogsschip, ontmoette het schip de Duitsche vrachtboot 8chwaben, welke de prijsbemannlng opdracht gaf, koers te zetten naar Haugesund en daar het anker uit te werpen. Wat gebeurt met de lading? Naar United Press uit Bergen meldt, hebben zich daar in besloten kring in de havenwijken wonderlijke tooneelen afge speeld bij het bieden op de lading van de „City of Flint", toen het gerucht opdook, dat het schip naar Amerika zou moeten vertrekken met alle lading, die er in is. De makelaars telefoneerden en de boden renden heen en weer en iedereen, van wien verondersteld werd, dat hij een aan wijzing zou kunnen geven over wat er besloten was, werd bestormd met vragen en opgebeld door handelaars. Zelfs hebben eenige makelaars, naar verluidt, getracht van boord berichten te verkrijgen of de lading ln het publiek geveild zou worden. De lading van de „City of Flint" be staat om. uit staal, olie en appelen en zou veel geld opbrengen indien de eige naars de beste oplossing zouden kiezen door de „City of Flint" vlug ledig naar huis te laten komen. AMERIKAANSCHE SCHEPEN ONDER PANAMEESCHE VLAG. Wegens de neutraliteitswet. De scheepvaartcommissie heeft de United States Lines gemachtigd, acht van haar schepen onder Panameesche vlag te brengen. De schepen zullen met niet-Amerikanen bemand worden. Daar door zullen de schepen kunnen varen op Engelsche, Fransche en Iersche ha vens, hetgeen volgens de nieuwe neutra- liteitswet niet mogelijk ls onder Ameri kaansche vlag. De president van de United States Li nes, John Franklin heeft in verband hiermee verklaard dat een der eerste schepen, die Voor de overschrijving ln aanmerking komt, de „President Roose velt" is, daar dit 13.869 ton metende schip reeds geladen en voor vertrek ge reed is. De andere schepen zullen van kleiner type zijn. LUCHTGEVEéHT BOVEN DE NOORDZEE VerscheidefflÉBfcroote bommenwerpers, komende uit whfcrdelijke richting en ach tervolgd door een dozijn gevechtsvlieg tuigen, werden gistermiddag waargeno men boven de Noordzee naby Ringkoblng (Denemarken). Er ontstond een kort ge vecht, waarna de bommenwerpers ver dwenen, gevolgd door de gevechtstoestel len. Geen der machines kon geïdentifi ceerd worden. Een vlsscher zeide, dat het gevecht plaats had aan de grens van de Deensche territoriale wateren. Hy meen de, dat de bommenwerpers Duitschers waren en de gevechtsvliegtuigen Engel- «chen. POOLSCHE TORPEDOBOOTJAGERS OP DE NOORDZEE IN ACTIE. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat een aantal licht Britsche zeestryd- krachten, waarby ook eenige Poolsche torpedojagers, gisterochtend in het Zui delijk deel van de Noordzee in een ge vecht met Duitsche vliegtuigen gewik keld geweest is. Geen enkel schip heeft schade opgeloopen. Of de vUand verlie zen heeft geleden, is niet bekend. DE .JDEUTSCHLAND" GEVONDEN. Londen meldde Maandagavond, dat de plaats, waar het vestzakslagschip „Deutachland" zich bevindt, is vastge steld door Britsche en Fransche oorlogs schepen „ergens in den Atlantischen Oce aan". Er werden voorbereidingen getrof fen om een aanval op de „Deutachland" in te zetten. Bij de Axoren? In neutrale scheepvaartkringen te Lon den verklaart men, dat Britsche en Fran sche schepen de „Deutschland" in de na by held van de Azoren gesignaleerd heb ben. Men bevestigt er, da^ de „Deutsch land" tien dagen geleden uit de omge ving van New Foundland vertrokken is. Waar de „Von Scheer" zich thans be vindt, weet men by geen benadering te zeggen; men geloolt echter, dat dit schip zich nog steeds in het Zuideiyke deel van de Atlantische Oceaan ophoudt. MILITAIRE BEDRIJVIGHEID IN DUITSCHLAND. Volgens de Beriynsche correspondent van „Polltlken" wordt de laatste dagen in Duitschland een gro/te militaire bedrij vigheid waargenomen. Sinds Zaterdag zoo meldt hij worden de militairen, die met verlof gezonden waren, telegia- flsch teruggeroepen en er wordt hlerby voor geen en Kei wapen uitzondering ge maakt. Officieren worden uit hun Wenin gen, uit restaurants en andere gi legen- heden. wwr znj ook yertoeven, plotseling 149. Tonto alleen was niet erg verwonderd by het verschynen van het groote, witte paard. Hij wist nu met zekerheid, dat de Gemaskerde in de buurt was, misschien met de cowboys van de F .B. ranch. Het was de taak van Zilver geweest hun den weg te wyzen naar dit gesloten fort. Hy grynsde in de duisternis. Met zyn twee goede vrienden zoo dicht by de hand, Zilver binnen en de Gemaskerde buiten het fort. was zyn toestand tenslotte niet zoo wanhopig. Met het geduld en het kalme uithoudingsvermogen hem eigen, zette Tonto zich tot wachten. Toen Wij tenslotte er van overtuigd was, dat ieder lid der bende, met inbegrip van Engel, sliep, floot hy een zachten toon als van een vogel. 150. Byna op hetzelfde oogenblik voelde hi| de aanraking van een vochtige, kouds neus tegen zyn opgezwoleln handen. Eed gefluisterd woord, een kleine verandering van houding en Tonto glimlachte weerj toen hij voelde, hoe de tanden van Zili ver begonnen te knagen aan de stevig^ touwen, waarmede hy gebonden was. Eed gewoon paard, zelfs al was het goed ge4 traind, zou de taak onmogeiyk aan gei kund hebben, maar het begrip van defl witten hengst was zoo groot en zyn lief de voor zyn meester en Tonto zoo dieft dat hy niet ophield met knagen, voordal hy zyn vriend had bevrijd. WOENSDAG 8 NOVEMBER 193» ONTSTOKEN UIER. Iedere veehouder kent ze wel, die uier aandoeningen welke zeer plotseling op treden en maken dat een koe waarbij men des morgens nog niets byzonders aan het uier bespeurd heeft, des avonds met een of meer hard ontstoken kwar tleren staat. Wat doet men dan ln zoo'n geval? Soms kykt men de zaak eerst nog even aan of wel men waarschuwt direct den veearts. In beide gevallen gaat er echter toch vaak nog veel kostbare tyd verlo ren. Want om het aangetaste kwartier misschien nog te kunnen redden is zoo spoedig mogeiyk ingrypen noodzakeiyk en is om het nu maar eens overdreven uit te drukken, elke minuut er één. Neem daarom, zoodra gy een uierziek dier in de koppel ontdekt, terstond Uwe maatregelen. Denk er daarby aan dat ge ringe afwykingen van de melk. zooals byvoorbeeld vlokjes, ook al op een ont steking wyzen en een behandeling nood zakelijk maken. Want hoé langer de abnormale melk in boeren en op de weg neersmakte Met een het uier aanwezig biyft, hoe meer zy het Woedende hoofdwond werd hy by den verder voortschrijden van de ontsteking heer De Hartog binnengebracht waar maar er werd geen gehoor aan wreven Het gevolg was dat de en Johanna Maria, d. van J. 1WV-I20; werkpaarden 386-270—170; hit. zijn arm la aan^al^ LTm mÏÏ d" 250 220 '!2!i "«""«'en 255-1.0- in de hand zal werken. Een eerste ver- eischte ls dus dat wy de dieren zeer vaak uitmelken, byvoorbeeld om het uur, ten einde de ontstekingproducten zooveel mo- geiyk te verwUderen. Een voorzichtige massage van het aan getaste kwartier ls daarby wenscheiyk, teneinde een goede verwydering van de ontstekingsproducten te krijgen. Smeer het kwartier daarvoor in met ongezou ten reuzel en wryf voorzichtig doch ste vig naar beneden. Daarna de speen uit trekken tot er niets meer uit te krijgen is. Wees voorzichtig met de uitgemolken melk. Vaak toch is de uierontsteking be- smetteiyk en bevat de melk dan zeer veel smetstof. Melk daarom nooit zoo maar op de stand of in het gras, maar vang de zieke melk op in aparte pan. Maak ze daarna onschadelijk door ze diep te be graven of met creoline te vermengen. (Nadruk verboden). P. W. B. Geen waterleiding-uitbreiding. ReeuwUk. Reeds meermalen maakten wy melding van de onderhandelingen tusschen deze gemeente en de gemeente Zwammerdam over aansluiting aan de Reeuwyksche waterleiding van de onder de gemeente Zwammerdam gelegen wo ningen aan de Oud-Reeuwykscheweg en de afd. Tempel. Reeuwijk wil deze Zwammerdamsche bewoners van waterleiding voorzien tegen dezelfde tarieven en voorwaarden als voor de Reeuwyksche aangeslotenen gel den. Zwammerdam verlangt van Reeu- wyk echter bovendien nog een winstuit- keerlng van f 4 per perceel per jaar. Deze laatste voorwaarde is door Reeuwyk van de hand gewezen, waarop Zwammerdam mededeelde, dat het ook zyn standpunt handhaaft. Deze aangelegenheid werd toen door Reeuwyk opnieuw behandeld, evenwel biy ft Reeuwyk niet bereid om aan Zwammerdam een winstuitkeering te betalen, zoodat hiermede is komen vast te staan, dat de betreffende inwo ners van Zwammerdam van waterleiding verstoken zullen biyven. Het is an üe Oud-Reeuwykscheweg en de afd. Tempel wel een eigenaardige situatie, nJ. dat de ten Zuiden van deze wegen gelegen woningen, die onder Reeuwyk behooren, alle waterleiding hebben, terwyi de aan de andere zyde gelegen woningen, die onder de gemeente Zwammerdam liggen, geen waterleiding hebben. Voor de Zwam merdamsche buren een hard gelag. HALLO I HALLO! Koop nu nog voordeelig een haard et vulkachel Wij hebben nog keus in de 10 mooiste modellen. Tevens zijn wij het voordeeligste adres voor radio, stofzuigers lampen en huish. artikelen Vraagt vrijblijvend één van onze nieuwe serie toestellen op proef: het verplicht u tot niets Nog te koop een gebruikt fornuis en enkele goede vulkachels Aanbev. E. VOfl Andel Telefoon no. 5 - Groot-Ammers Solisten-concours. Anunerstol. De muzlekvereen. „Excel sior" organiseert een solisten coneours, Ipp 24, 25 en 26 Dec. in het „Gebouw". Geslaagd. Capelle a.d. IJsseL Te 's-Gravenhage Is voor het examen wiskunde 1. o. ge slaagd de heer B. J. Vermaat. Gouda. By de gisteren gehouden pe riodieke verkiezing van leden van de Ka lmer van Koophandel en Fabrieken voor pouda en omstreken, zijn bij enkele can- klidaatstelllng herkozen verklaard: Voor de afdeeling Orootbedrijf de hee ten: P. Bokhoven, E. J. Jaspers en J. van Kranenburg, allen te Gouda, G. van der V5o te Waddlnxveen. Voor de afdeeling Kleinbedrijf de hee- ren: J. Beyen te Bodegraven, P. J. Groe nen te Schoonhoven, Jac. van Vliet te pouda, A. van wynen te Gouda. Geslaagd. Grcot-Ammws. Mej. T. de Kater Slaagde te Leiden voor de Kon. Erk. Al- gemeene Stenografenbond voor bet di ploma steno-typist. Krimpen a.d. Lek. Het is de gewoonte, ^at de eerste Zondag in de maand in de Ned. Herv. Kerk gelegenheid wordt ge geven tot bediening van den H. Doop aan kinderen. Daar het voor gemobiliseerde vaders niet altyd mogeiyk is op den. eer sten Zondag aanwezig te zyn, is voor hen een uitzondering gemaakt; zy kunnen hun kinderen elke Zondag doen dopen. Pols gebroken. Krimpen a.d. Lek. De werkman J. Ver waal Gzn., die by de N V. Houthandel Boogaerdt werkzaam is, geraakte met zijn hand tusschen een stapel planken bekneld, met het gevolg, dat een pols brak. Dr. van Lindern heeft hem verbon den. Gevonden: Een regenjas; te bevra gen by J. Rodenburg, Middelland. ADRES AAN DE RAAD. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Mr. J. Smit te Gouda, heeft in opdracht van verschil lende belanghebbenden een adres aan den raad dezer gemeente gericht, inzake het niet naleven van de bebouwingsvoor schriften, by de voorgenomen bouw van een woonhuis met garage aan de Paral lelweg, voor rekening van den heer H. Sterkenburg. Adressanten wyzen er op, dat hier iets werd toegestaan, dat tot nu aan anderen steeds werd geweigerd met beroep op bedoelde bebouwingsvoor schriften. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Tot kweeke- iing met akte aan de Chr. Nat. Schpol, Onderweg, hoefd den heer P. Boer, werd toegelaten mej. A. van Eerden te Zuid laren (Dr.). Zy zal op 10 November in de plaats van mej. C. Sterk, in dienst treden. Petroleum In beslag genomen. Reeuwijk. De politie heeft tegen H. U. uit Zwammerdam proces-verbaal opge maakt wegens overtreding van de Prijs- opdrijvings- en Hamsterwet. vyftig liter petroleum ls in beslag genomen. Voor de competitie van het dam- district Gouda speelde de Damclub „OD. I." een wedstryd tegen de Damclub Hos- koop". Deze wedstryd werd door Reeu wijk met 11—9 gewonnen. Gevonden: een belastingplaatje, te bevr. by A. Besteman, Raadhuisweg E 110; een peddel, te bevr. by Bik, Vente- weg H 104; een manchester Jas, te bevr. ter gemeente-secretarie. Gemeenteraad. Streefkerk. De gemeenteraad komt mor genochtend half tien i» openbare verga dering byeen ter behandeling van de volgende punten: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Aanbieding der gemeente-begrooting 1940. 3. Bespreking verbetering van de Kerkstraat. dokter Barten ontboden werd, die hem naar zyn woning vervoerde. Na'verbonden te zijn kon de motorrijder huiswaarts keeren. Hij zal een aanklacht tegen de beide landbouwers bij de politie indie- nen. jLandbou w*eriV eetêeïtj DE GERINGE VOEDERRANTSOENEN. En de invoer van veekoeken. Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over eenige contingentee- ringsontwerpen vestigden verscheidene leden de aandacht op de geringheid vaa de toegekende voederrantsoenen voor vee. Gelet hieróp, achtten deze leden het min der gewenscht, dat nu aan de invoeu van veekoeken eenige beperking zou worden opgelegd. De te bedoelder zake vastge stelde nonnen zyn van dien aard, dat «onder verhooging van even vermeld rantsoen ernstige schade zal worden toe gebracht, niet slechts aan onze veestapel in zyn geheel, doch inzonderheid aan ons Jonge fokmateriaal, zoowel paarden als koeien. Uit de vorengenoemde normen biykt, aldus besloten de hier aan het woord zynde leden, wel zeer duidelijk het tekort op dit punt ln Nederland. Ondertrouwd: J.J Wieïenga, 27 J„ en 130melkkoeien 245-^180^1307 varëkoelen M. S. Timmermans, 24 J. 180—130—100; vaarzen 140—120—90- pm- Overleden: D. van Asperen, 07 J., we- ken 8060, graskalveren 45^-25— - J 15; bokken en gelten 11—7—4. Overzicht: Vette koeien en ossen aan- duwnaar van M. van der Tak. BRANDWIJK. October. Getrouwd: A. G. Versteeg en J. M. Brandwijk. GOUDERAK. November. Ondertrouwd: C. Bergstra, 24 J., en Ch. de Pater, 25 j. Getrouwd: A. v. d. Vlist en J. D. Be- pers (te Gouda). LEKKERKERK. November. Geboren Christina Jacoba, d van A. Amoudse en M J v. d Hoven. Dirk. z. van G. D. Buyense en L. Kaptein. Wil lem Gerrit. z. van E Mudde en J. Kap tein. Cornelia Dirkje, d. van P. D C Neven en J. J. Vis. Ondertrouwd: C. de Bode, 2fl en M. van Dam. 22 J. Getrouwd H Kalkman. 22 J. (te Wel tevreden. Ned. O.-I.). en H Speksnyder, 20 J. J Brand, 23 j. (te Waddlnxveen voer ruimer, handel kalm. pryzen als vorige week; stieren aanvoer gering, handel tamelijk, pryzen le kwal. Iets sty ver. 2e en 3e kwal. onveranderd; vet te kalveren aanvoer als vorige week. han del matig, pryzen constant; schapen en lammeren aanvoer iets grooter, handel kalm. pryzen als Maandag; nuchtere slacht- en fokkalveren aanvoer grooter, handel stroef, pryzen ruim prijshoudend: paarden aanvoer iets ruimer, handel slap, pryzen onveranderd: kalf- en melk koeien aanvoer als vorige week. handal Iets levendiger, pryzen le en 2e kwal. Iets stijver. 3e kwal onveranderd; varekoelen aanvoer als vorige week. handel slecht, prijzen ie's lager; vaarzen en Dinken aanvoer a's vorige week. handel stil, pryzen stabiel graskalveren aanvoer kleiner, handel rcdelllk. nrilshoudend; -w j J lie TV dUUiUAVECil 1 - en A Brand. C Lingen. Si J, en M. de en ,'plten *B*™oer kleiner, hatv Gruljter, 28 J. D. Verwaard, 21 en fc- PriJsh°udend. KLEINE GEMAKKEN. C. C. de Jong. 25 J Overleden: M. Molenaar. 78 J. MOLENAARSGRAAF October. Overleden: C. Slob, 72 j., weduwe van J. Beusekom. NOORDELOOS. November. Geboren: Cornells, z. van A. Molenaar en M- Hooikaas. Getrouwd A. Klein, van Hoog-Blok- land, en A. v d Kant. R. Klosse, van Boskoop, en J M de Haas. Overleden: P. Bikker. 79 J„ weduwnaar van M. de Jong. J. Bikker, 81 j., we duwe van F. van Meeteren. OUDEWATER. November. Geboren: Comtlis Gerardus, r. van H. van Kuik en A. W. C. v. d Pol. Maaike, d. van A. Kortland en A. Versluis. Jo hannes, z. van J. C. de Gooyer en P. Roo- zenboom Getrouwd: A. J. Versluis en J. de Lan ge. Overleden: M C. Raateland, 14 J. REEUWIJK November. GROENTEN. AARDAPPELEN EN FRUIT GROOT-AMMERS. 0 Nov. Eerste Al* blasserwaardsche Veilingsvereenlging te Groot-Ammers Veiling 0 Nov. Aanvoer 1315 stuks eieren, 1084 K.G. appelen en 472 KG. peren. Pryzen: Eieren vanaf f 8.35 tot en met f 090 per 100 stuks; 21 pond boter vanaf f 0.79 tot en met f 0.83 per pond; Jodenperen vanaf 4y, tot én met 5K cent, giessen wildeman vanaf 6 tot en met 7 cent, góudrelneï 9) 2 cent. alles per K.G. UTRECHT, 7 Nov. Groenten- en Vruch* tenvtmng utreent en omstreken. Ap- pcis. aringaaia i—8, üeüeueur i—8, beu- cteizoet i—Dismaick 14, bremiej seeanng io, carnpagnezoet 10, cox oranje pippin 5—<w, uyxmanzoet 1—*, gione vaa ujnand ir—8, goudpermain 4— 21, goudreinetten 3—18, gromnger kroon 4—ia, hooiiaars 1—8,, ja^appel i—5, jo nathan 4u, Juliana 1b, xeulsche pa radijs 1-5, kan. zuur 1-5, kest. wljnz. 1-5, laxton superbe 7—10, landsberger reine» W. v. d. Bosch Otto G., z. van M. A. Broere en O. v .d. Akker. 8CHOONHOVEN. November. Geboren. Maria, d. van K. Terlouw en B. E. Broere. Ondertrouwd: W. van Hoof, 20 J., en A. Rous, 21 J. Getrouwd; A. van Vliet, 23 j^ en A. J. M. Deckers, 23 J. Overleden: A. Vermey, 7 j. C. J. Deerenberg, 74 j., echtgenoot van C. M. Miltenburg. BOTER. KAAS EN EIEREN. BODEGRAVEN, 7 Nov. Kaas. Aange voerd 199 partyen Goudsche kaas, totaal 9855 stuks, wegende 80.595 K.O. Prijs met rijksmerk le soort f 32—34, 2e soort f 30 —31, Handel matig. UTRECHT, 7 N ov. Ver. Eierveiling zoodat het licht voor den gebruiker ver- Utrecht (V.E.V.U.) Eieren f 4.53-0.70 per mindert. Men kan dit euvel wegnemen stuks. Vele lampekappen hebben van binnen zoo'n kleur dat zy het licht oDnemen. Geboren. Dirk, z. van F. Schouten en 2lentsche roodjes 15, lemoenappel ■gggWtattiM mm m 2—9, notarisappel 2—14, pater v. d. eisen 4—8, peterselieappel 2—6, pippelingen 2 —10, present van engeland 4—18, pre* sent van lunteren 4—12, princesse noblc 520, rynzoet 20, sterappel 2—14, tuin- zoet 26J warners king 2—7. zoete reine» 211, zonzoet 15, zure bloeme 2—8; peren: bergamot 1—5, beurre alex lucas 7—14, beurre d' anjou 015, beurre clair- geau 4—18, beurre six 10—12, bezie de chamotel 410, bonne loulse 1230, bre- derode 28, conference S14, cons, de la cour 28, comtewwe de paris 412, doyenne du commice 15—27. duch. d' an- gouleme 7—11, emile d' heyst 6—14, gie- ser wild&man 211, groenpeer 14, herfstsulkerpeer 1—0. k. k. van wurtem- berg 2—7. legipont 5—25, louwtjespeer 2 —6, herfstmaagdepeer 2—8, nouveau poiteau 2—11. passé crazan 015, ponds peer 1—5, seigneur d' esperen 1214. sol- dat labourour 6—17. st. remie 1—8, ven deurpeer 1—5, Williams duchesse 0—12, wlnterjannen 1—0. witte kozyn 38. Us- bouten 1—4, yzendykers 1—8, zwyndr. wynneer 3—18; noten 22—30, mispels 2- 12. Alles per 100 K.G. door de kap van binnen te bestrijken met zinkwit, opgelost in terpentyn. Met een kwast zou het strepen geven, gebruik daarom een stukje spons. Waddlnxveen. Tot onderwijzer aan de School met de Bybel, hoofd de heer Vus- se, is tydeiyk benoemd de heer K. Roden burg te Uithoorn. Geruime tyd geleden werd voor re kening van de N.V. Carrosseriefabriek „Verheul" aanbesteed het maken van een paalfundeering voor een nieuw te bouwen fabriek aan de Hene.gouwerweg in deze gemeente. De directie heeft thans tot uit voering besloten en de eerste palen zyn geslagen.. In de wetering gereden. Willige-L&ngerak. Maandagmiddag gingen enkele scholieren per fiets naar Schoonhoven. De sturen kwamen onder weg met elkaar ln aanraking, met het gevolg, dat de 11-jarlge J. Kaptein tegen een boom reed en in de wetering te recht kwam. Zijn metgezellen brachten hem op het droge; de fiets was bescha digd. DE WEG VERSPERD. Motorrijder gewond. Willige-Langerak. Maandagmiddag om 3 uur kwam de koopman de G. uit Jaarsveld per motorrijwiel uit de rich ting Schoonhoven. Op de Noord Zevender Voordyk, by de woning van den heer P. H. den Hartog, stond een vrachtauto stil. Daarnaast stonden een paar landbouwers D® motorrijder gaf voldoende rign»^it NED. HERV. KERK. BENSCHOP. Donderdag 9 November, 's avonds 7 uur, Ds. J. C. Hooykaas. Dankstond voor het Gewas. BRANDWIJK. Woensdag 8 November, 's avonds 6.30 uur, Ds. C. Streefkerk. Dankstond voor het Gewas. CAPELLE a.d. IJSSEL. Geref. Evan- lisatie „Rehoboth". Nijverheidstraat 55. Donderdag 9 November, 's avonds 7.30 uur, de heer J. Kars. Herv. Evangelisatie. Bermweg 240. Donderdag 9 November, n.m. 3 uur en 's avonds 7 uur. de heer C. Spreeuwen- berg. Dankdag voor het Gewas. GIESSEN-OUDEKERK. Donderdag 9 November, 's avonds 7.30 uur, Ds. H. J. Groenewegen, van Alblasserdam. Jeugd dienst. Onderwerp: „Putten graven". HOORNAAR. Woensdag 8 November, 's avonds 7 uur, Ds. G. Samson. NOORDELOOS Donderdag 9 Novem ber, 's avonds 6.30 uur, Ds. G. Lans, van Meerkerk. Dankstond voor het Gewas. OTTOLAND Woensdag 8 November, 's avonds 7 uur, Ds. F. Anker. Dankuur voor het Gewas. OUDEWATER Donderdag 9 November, 's avonds 7 uur. Ds. P. J. Steenbeek. Dankstond voor het Gewas. VRIJE GEREF. GEM. ALBLASSERDAM. Donderdag 9 No vember, n.m. 2.30 uur en 's avonds 7 uur, Ds. H. Hoffman, van Schiedam. OUD GEREF. GEM. CAPELLE a d. USSEL. Dacostastraat. Donderdag 9 November, 'a avonds 7.30 uur, Ds. A. van Zon. EVANGELISATIE. GEESSENDAM. Gebouw „Rehoboth". Woensdag 8 November, 's avonds 7.30 uur, Ds. Siegers, van Utrecht. Onderwerp: „Een ernstige roepstem ln donkere da gen". PAARDEN EN VER. ROTTERDAM, 7 Nov. Vee. Aanvoer 133 paarden, 13 veulens, 1521 magere runde ren, 1045 vette runderen, 40 vette kalve ren, 476 graskalveren, 1208 nuchtere kal veren, 58B schapen en lammeren, 1 var ken, 80 bokken en geiten, totaal 5101 stuks. Pryzen per K.G.: Vette koelen 74—60— 38—48; vette ossen 68—62—40—50; stieren 86—5444; vette kalveren 1 008050— 65; schapen 44—40—35; lammeren 48—45 40; graskalveren 46—34; nuchtere kal veren 4136—31 slachtpaarden 5648 —38 Prijzen per stuk: Schapen 25—20—16; lammeren 171410; nuchtere slacht- kalveren 9.50—7 50—4. nuchtere fokkal veren 17—14—10; slachtpaarden 250— UTRECHT, fl Nov. (Ver. Groenten- en Vruchtunveiling Utrecht en omstreken. Radys f l—l.au, wortels f 1.20—8.10 per 100 bos; andyvie f 1—3.50, bloemkool f 1.50—19, bleekselderie f 1—5. knolselde- rie f 1—5, komkommer geel r 2—5, sla f 0.30—3 per 100 stuks; aardappelen f 3 20 andyvie f 2—7.30, bieten f 2.10—4, ld. ge kookt f 5—7, boerenkool f 2.10—5.50, kool Chineesche f 2.30—3, idem gele f 2.20— 5.40, idem groene f 1.60—5.70, id. roode f 2—4.50, idem witte f 2—2.50, prei f 1.60 —4 40, pronkboonen f 3—12, rapen f 2.20 —4 10, slaboonen f 29, snyboohen f 22— 41. spinazie winter f 5—15, idem zomer 14 —14, spruiten f 3—18, uien f 0.60—4, waschpeen f 1 805, winterwortelen f 1.90 3 40, witlof f 1218. champignons f 74, peterselie f 4—20, selderie f 2—12, toma ten f 2—20 60. druiven blauw f 10—34, id. wit f 48. frambozen f 30—110. per 100 kg.; paprika's f 4.30—4.70 per 100 stuks. Het tandheelkundig instituut „HOLLANDIA" is vanaf heden naar Groota Markt CAFI «Dl MU«t, Gouda. flpr«ektin»n lederen Donderdagochtend van 9.80-12 uur. van huizen en gebouwen geheel reukloos, onder garantie A is ha a drea: L. c. su IJK ei««kar»lng»l 49 Gouda Tclalana sis». ALBLASSERDAM. November. Geboren. Herman us. z. ran J. Ezkelen# WIJ bladen aan divers# automobielen luxe personenwagens Speciaal vaar bamlnaba>parln|i 1 D. K. W. Meisterkl. 1938 Limousine f 775 1 D. K. W. Spez kl. 1937 Cabriolet f BSO 1 D. K. W, Reichki. 1937 Limousine f 425 1 D. K. W. Spez. kl. 1936 Cabriolet f 3SO Verder bieden wij aan diverse zwaardere personen wagens, als: Ford V-8, slechts 50000 K M. geloopen, Chevrolet Twoseater, prschtiutomobiel en div. 4- en 6-pers. automobielen. Telef. 96 Schoenhoven

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 2