[Nu is 't tijd 4, voor 'n nieuwe, moderne \ybllen Japon Mijnhardtjes Typeerende voorbeelden onzer Wol-collecties! Uit ons Regeeringshuis Nederland en de oorlog Gemengd nieuws FEUILLETON. Gedistingeerde combinatie van zijdenGeorgette en kantLet op de aparte, mo derne blad-ap plicaties. - Prijs Een ideaal mo del voor de mo derne backfish! Vlot, jeugdig en sportief! Yersey Soie met fraai smock-werk Chique Avond japon van Zij den kant met combiné v.eoucf brócaat. - Cein tuur en knoop jes garnv. satijn Nog een Arheri- kaansch model, uitgevoerd in zuiver wollen Duvetire. - Met bijzonder fraaie biezen - garn Een ander voor beeld uit onze ongeévenaard- rijke collecties. Zuiver wollen Duvetine m. mo derne tres-garn. Amerikaansch model v. Bisam- Angora met mo derne, elegante Swing-rok. Jeug dig, vlotèn zéér voordeelig Victoria Stijl in Angora Bouclé met fraaie Sou tache-bröderle Snoezig,flatteus Vlot en modern! model van Wel- Zuiver wol Cos- linéstof m. mo- tuumpje in Ma- derne plissé-rok rine-Wit Slechts Prima wol. Zeer fraaie gamee- ring v. bloemmo tieven op tulle Een luxueuse knoop-en koord- garn. verrijkt dit pr. wollen model Smaakvolle Na middagjapon m. rijke garn. van biais op tulle 5 tweede blad. irmrntrSBLAD VOOIt ZPIP-HQl,tAKl> FN UTRECHT 8ch<»>nhoTen»eli» Courant WOENSDAG J NOVEMBER IS!» VOORLOOPIG GEEN BROODKAAR TEN. En geen oorlogsbrood. De regeering heeft bevestigd, dat er geen aanleiding is om te verwachten.dat op korte termijn broodkaarten ingevoerd zullen worden. Men zal trachten de in voering zoolang mogelijk uit te stellen. De tarwepositie is van dien aard, dat er op het moment ook geen aanleiding is tot het voorschrijven van het z.g. oor*- logsbrood. Intusschen laat de regeering nog voort durend nieuwe bakproeven nemen met brood, n.l. met tarwewitbrood, tarwebruin brood en roggebrood. In het algemeen acht zij de resultaten gunstig. DE BENZINE. Over twee maanden distributie Minister Steenberghe heeft medege deeld, dat naar verwachting over twee maanden tot invoering der distributie van benzine zal kunnen worden overge gaan. De volgorde .van voorkeur bij de ben zinedistributie zal in het algemeen zijn, dat de openbare diensten in de eerste plaats komen, daarna het bedrijfsauto- verkeer en tenslotte het particuliere ver- n. rnnfinjiA»jl la I airlcfhonH 3lt1 Uv rOuimOuitl TB UcllRwnBniiBiiii BELANGRIJK SPOOR LEIDT NAAR DE OMGEVING VAN GOUDA. De vraag: één of twee daders wordt spoedig opgelost. Bij het verdere onderzoek naar de da ders van de te Leidschendam gepleegde moord op den veekoopman C. van der Horst, worden, naar verluidt, thans be paalde sporen gevolgd. Een spoor leidt naar een gemeente on der de rook van Gouda. De hier verkre gen aanwijzingen Worden door Justitie en politie dermate belangrijk geacht.dat men verwacht, in staat te zullen zijn, binnen enkele dagen te weten of het misdrijf door één, dan wel door twee per sonen is gepleegd. De gearresteerde R. A. houdt vol dat niet hij, doch een ander van der Horst om het leven heeft gebracht. In samenwerking met de Leldschen- damsche- en plaatselijke politie, is de Rijksrecherche sinds Maandagochtend doende de verschillende verkregen aan wijzingen in de bedoelde gemeente te De persoon, dien men nu zoekt, en van wien men het vermoeden heeft, dat hij op de middag van de moord in gezelschap van den gearresteerde A. was zou eveneens in militair uniform gekleed zijn geweest. Hij zou in een veeauto hebben geze ten, welke wagen van de Rijksweg Den Haag—Bodegraven is afgegaan, in de richting van Gouda De arbeider van den Heuvel, die het tuniek uit de spoorsloot opvischte, heeft omstreeks half vijf op de middag van twee auto's zii een veeauto en een personenauto. A. heeft toegegeven over Bodegraven, Lelden naar Amsterdam te zijn gereden en veekoopers op de Leidsche markt her inneren zich, dat tegen het sluiten van de markt een veeauto is weggereden, in de cabine waarvan een militair was ge zeten. In het belang van het onderzoek kunnen nog geen nadere mededeelingen worden gedaan. Het schijnt, dat de Leidschendamsche politie voor het volgen van bovenge noemd spoor, zeer belangrijke gegevens heeft verschaft. In geruchten is de arrestatie van een bekend strooper te Leidschendam, doch deze aanhouding heeft niets met de moordzaak uitstaande. De Haagsche rechter-commlssaris heeft medegedeeld, dat binnenkort een reconstructie van de moord ter plaatse zal worden gehouden, waarbij dan na tuurlijk de gearresteerde tegenwoordig zal zijn. DE UNIFORMEN-SMOKKELARIJ. Een tweede arrestatie. In verband met de smokkelarij van Het onderzoek, dat sindsdien is inge steld, heeft uitgewezen, dat hier niet aan misdaad behoeft te worden gedacht. De politie neemt aan, dat er sprake is van een verkeersongeluk. De man is die nacht vermoedelijk tijdens hevige storm en regen met zijn fiets van de ka- op het scheepje gesmakt, waarbij het 'rijwiel in het water is gevallen. Bij z\jn buiteling heeft de man ee» wonde aan het hoofd gekregen, waaraan de doods oorzaak geweten moet worden. Op het scheepje vond de politie een stuk van een fietslantaarn, dat ontbrak aan de fiets. Deze is uit het water opgehaald. tegen Hoofdpijn, Kiespijn, Migraine hij later naar Dultschland werd gezon den. In November 1918 keerde hij naar België terug. Mag heelt ala liberaal zitting gehad In de Belgische Kamer, waar hij voorzitter was van de fractie der llnks-geörlënteer- de liberalen. HIJ was minister van staat en verder gekozen ild van de Belgische academie. Na de wereldoorlog hervatte hy zijn functie als burgemeester van de hoofd stad. In Maart van dit jaar kreeg Max van Koning Leopold opdracht een nieuw ka binet te vormen. De heer Max wees ech ter de opdracht af. DE NOBELPRIJS VOOR DE VREDE. President Roosevelt zou hem niet dammer gearresteerd. Het is de man, die in zijn woonplaats in gezelschap van den reeds eerder aangehouden Aibrink Jr. op 1 en 2 Nov. bij den koopman M. Blom de uniformen heeft gekocht, welke Aibrink later trachtte naar Dultschland over de grens te brengen. Aibrink bleef hier in de auto zitten, de Amsterdammer kocht de diverse uniformen en na lijk met de gevraagde prijzen gene Bij het verhoor kon een inspecteur der recherche dezen tweeden verdachte op tal van onjuistheden in zijn verklaringen betrappen en de onhoudbaarheid aan- toonen van het verhaal, als zou hij in de meening hebben verkeerd, dat de uni formen gebruikt moesten worden bij een tooneelvoorstelling te Osnabrück. Ver dachte bleef evenwel ontkennen, dat hij het werkelijke doel van de aankoop der uniformen keiide. Niettemin is de man voorlooplg in polltle-arrest gehouden. Te Denekamp is gebleken, dat er grond is voor het vermoeden, dat A. al weken achtereen uniformen over de grens heeft gesmokkeld en men acht de kans niet uitgesloten, dat er nog medeplichtigen in deze zaak zullen worden gearresteerd. Omtrent hetgeen A. en zijn trawanten inzake spionnage ten laste kan worden gelegd, bewaren de autoriteiten zoowel in Twente als in Den Haag en Amster dam een volstrekt stilzwijgen. Geschorst door de N.S.B. De gearresteerde Aibrink Jr. is lid van de N S B. Hangende het onderzoek in de zaak, waarvoor hij thans in voorlooplg arrest zit, heeft de districtsleider der Nat. Soc. Beweging te Enschedé hem geschorst als N.SB.-lid, op grond van het feit, dat hij Nederlandsche uniformen vervoerde, toen hij per auto de grens bij Rammel beek wilde passeeren, hetgeen de N.S.B. leiding tegen het landsbelang acht. GEEN MISDAAD. Zooals gemeld, is te Groningen op een scheepje, dat gemeerd ligt tegen de" muur in het Schultendiep, door den brugwach ter van een nabij liggende brug het lijk van een man gevonden, met een wonde aan het hoofd. BURGEMEESTER MAX OVERLEDEN. De burgemeester van Brussel, Adolphe Max, is Maandagmiddag overleden. Max werd op 31 December 1869 te Brussel geboren en is dus bijna 70 jaren oud geworden. Van 1894 tot 1903 was hij onderscheidenlijk lid van de provinciale staten van Brabant, lid van de gemeen teraad en schepen van Brussel. In 1909 werd hij burgemeester van Brussel. Toen de Duitsche troepen in 1914 te Brussel aankwamen, onderhandelde hij over de overgave van de stad, om de his torische gebouwen te sparen. Hij weiger de onder het Duitsche gezag zijn functie voort te zetten, werd gearresteerd en in de vesting Namen opgesloten, vanwaar Het Zweedsche blad „Tidens Tegn" schrijft in verband met de toekenning van de Nobelprijs voor de vrede, dat het uit verschillende betrouwbare bronnen heeft vernomen, dat er geen reden is er aan te twijfelen dat de Nobelprijs voor de vrede zal worden toegekend aan Roo sevelt als die prijs namelijk dit jaar wordt toegekend. Eenige leden van het Nobelcomité zijn reeds bezig, te werken voor de toekenning van de prijs aan den president der Vereenigde Staten; ande ren echter willen de prijs dit jaar niet Naar de „United verneemt, wenscht Roosevelt de prijs niet te aanvaarden. Andere bekende can- didaten zijn Chamberlain en BenesJ. (Vergadering op Dinsdag.) Verhooging crediet voor werk verruiming. Aan de orde was de stemming over het wetsontwerp tot verhooging van de be grooting van financiën voor 1939 (ver hooging van het crediet voor werkver ruiming met f 30 millioen). Het wetsont werp werd met algemeene stemmen aan- Inenting tegen pokken. Vervolgens was aan de orde het wets ontwerp tot vaststelling van nieuwe be palingen betreffende de .inenting tegen pokken (neerkomende op een gereg'e- menteerden drang tot vaccinatie van kinderen beneden den leeftijd van één Jaar). Mevr. BAKKER—KORT (V.D.) wees erop, dat het gevaar voor een be smetting door pokken door den oorlogs toestand in Europa zeer is toegenomen. De vaccinatietoestand van ons land is zeer slecht, getuige het feit, dat 1 milli oen kinderen niet zijn ingeënt en de her-vaccinatie van volwassenen is ver slapt. Gezien het nog bestaande encephalitls gevaar is het echter niet verantwoord om den lndirecten vaccinatiedwang te doen herleven. Alhoewel de kosten van den ad- mlntstratieven rompslomp wel grooter zullen zijn dan is geraamd en spr. liever vaccinatiedwang weder ingevoerd had ge zien, zou zij, onder de gegeven omstan digheden, haar stem aan dit wetsont werp geven. De heer K R IJ G E R (C.-H.) zeide, dat de voorgestelde drang hem nog te ver ging en dat hij vermoedelijk daarom zijn stem niet aan 't ontwerp zal kunnen ge ven, alhoewel hij den ernst van den toe stand erkende. Hij betoogde, dat het nog bestaande encephalitlsgevaar tot groote voorzichtigheid maant, zelfs indien men de kinderen binnen den eenjarigen leef tijd inent. Hij had ernstig gevaar tegen den verschijnlngsdwang en eveneens te gen den administratieven rompslomp, welke veel kosten meebrengt. Bij de verschijning ten stadhulze moe ten de ouders door voor- en tegenstan ders van de inenting worden Ingelicht. De heer ZANDT (S.G.P.) betoogde, daf de voorstanders van de vaccinatie nooit het verzet van de tegenstanders hebben kunnen Spr. critlseerde vervolgens de omvang rijke administratieve maatregelen, welke worden vereischt en betoogde, dat de ge meente-secretarieën overbelast zullen worden. Spr. wees vervolgens op het nog be staande encephalitlsgevaar en betoogde, dat het bewijs, dat Inenting beneden één jaar onschuldig is, niet is geleverd, zoo dat de gecamoufleerde dwang ongeoor loofd is. De heer RUYS DE BE.EREN- BROUCK (R.-K.) zeide, dat'aan het stelsel van gereglementeerden indivldu- eelen dwang de R.K. fractie gaarne haar stem zal geven, uit het oogpuht van alge meen belang. Spr. wees op het pokkengevaar, dat vooral in oorlogstijd grooter is. Mevr. DE VRIES—BRUINS (S.D. A P betoogde, dat het pokkengevaar in de laatste Jaren sterk is toegenomen. De aangeboden oplossing is knap ge vonden. Het is zéér belangrijk, dat die beslissing éénstemmig door de Staats commissie is genomen. Er schuilen algemeene voordeelen in het wetsontwerp, o.a. dat het publiek meer belangstelling voor het vraagstuk zal krijgen en dat de geneesheeren zich meei rekenschap zullen geven van den elsch van een nauwkeurige selectie. Dr. V O 8n(L.) wees erop, dat het wets ontwerp is een compromis; al is het wei nig bevredigend, tóch brengt het een verbetering in den bestaanden toestand, èijn geen practische bezwaren verbonden aan den toekomstplicht van honderddui zenden ouders in de groote steden? Zullen de geneeskundige diensten niet te zwaar belast worden? De heer Vos gaf in overweging voor elke verschijning 50 cent te verlangen. De heejr TERPSTRA (A.R.) be toogde, dat men niet met zekerheid kan zeggen, dat vaccinatie van kinderen be neden den 2-Jarigen leeftijd ongevaarlijk is, om niet te spreken vah andere com plicaties, welke het gevolg van de inen ting kunen zijn. Is het dan zoo verwon derlijk, dat vele ouders tegen het laten inenten van hun kind opzien? Het voornaamste bezwaar van spr. was gericht tegen den verschijningsplicht; hij vreesde, dat daardoor aan de vrijheid der ouders geweld zou worden afgedaan. Vol staan moet kunnen werden met het in dienen van een verklaring, of men zyn kind al of niet heeft laten inenten. De. heer DUYMAER VAN TWIST (a.r.) maakt enkel« opmerkingen over de samenstelling van de1 staatscommissie. Waarom heeft er geen homoeopaath zit ting in gehad? De minister was van oor deel, dat er voor zoo'n arts geen plaats wijs. De minister is partijdig tegenover de homoeopathie. De homoeopathen wij zen thans de oplossing aan langs een anderen weg. Antwoord van den minister. De MINISTER VAN SO CIALE ZAKEN, de heer Van den Tempel, verdedigt dit ontwerp, ondanks de verdergaande adviezen, con aiqore, vooral in dezen tijd. Het brengt het mi nimum. Spr. had kunnen hopen, dat het de algemeene instemming had gekregen. In de meeste landert is een vaccinatie dwang; wij zijn echter individualistisch. Men heeft nu een compromis gevonden, dat nu nog bestrijding vindt. Had men niet mogen vragen, of pokken een ge vaarlijke ziekte is. Men lette niet alleen op wat de ouders willen. Van een levens gevaarlijke kunstbewerking ia geen spra ke. Wij moeten meer nadruk legggn op de belangen van de gemeenschap dan op die van" het invividu. Verliest men ook niet uit het oog, dat Inenting op lateren leeftijd grootere ge varen meebrengt dan beneden twee ja ren. Dit weegt, als men eventueel tot in enting op groote schaal moet overgaan. Men mag het gemenschapsbelang niet verwaarloozen. De aangehaalde gevallen van postvac cinal encephalitis in ons land betroffen kinderen van 4 jaar en ouder. Doch dit is slechts een kant van het groote pro- <2 11 DE GESTOLEN BROCHE. door REINHOLD ORTMANN. 27 Zij had dus Rudolfs aanzoek afge wezen, hoewel zij hem liefhad en hoewel dit aanzoek voor haar alles beteekende, wat haar op aarde begeerenswaardig toe kon schijnen. Waarachtig, dit meisje was een hel din, en Volkmar had een prinses van koninklijken bloede niet met meer ach ting en onderscheiding kunnen bejege nen, zooals hij haar vanaf dit oogenblik behandelde. Hij stelde haar over Rudolfs toestand in zooverre gerust, als hij met zijn ge weten kon overeen brengen. Maar het was toch altijd nog maar een weinig hoopvol nieuws, dat hij haar mocht ge- Ten. De professor had Juist des morgens verklaard, dat de vooruitzichten om den patiënt in het leven te houden, lederen dag beter werden, dat hij echter zelfs in het meest gunstige geval waarschijnlijk voor zijn geheele verder leven een kreu pele zou blijven. Van alles, wat er bij deze mededeelln- ten in Greta's ziel omging, verried nau welijks een trek op haar gelaat. Zij weende ook niet, maar zij verzocht Volk-- mar slechts haar zoo snel mogelijk aan een rijtuig te helpen, dat haar aan het doel van haar treurige reis zou brengen. „U bent dus werkelijk alleen om zij nentwille gekomen?" vroeg Volkmar. „En la het uw bedoelio* bij h»m te blijven?" „Ja," antwoordde zij eenvoudig, „zoo lang, tot dat hij mij niet meer noodig heeft of tot totdat hij mij wegzendt." „En uw moeder, Juflrouw Willisen? Hebt u haar toestemming en kan zij u missen?" „Zij heeft mij voorlooplg niet noodig, want zij is bij een bloedveswant gast vrij in huis genomen, met wien zij zich onlangs na een lange vervreemding heeft verzoend. Ik kan wat haar betreft heel gerust zijn." „Gaat u dan maar mee," zei hij, „en de hemel geve, dat mijn arme vriend nog eenmaal in staat moge zijn, u voor liet grootsche offer te danken, dat u hem thans brengt. Maar voor enkele oogen- bllkken moet u mij nog verontschuldi gen." Hij had de gestalte van Mevrouw Hal- ler ontdekt, die in de onmiddellijke na bijheid stond en half verwonderde, half verontwaardigde blikken op hem en op haar vroegere gezelschapsdame wierp. Hij ging op haar toe om eenige woorden met haar te wisselen, die betrekking hadden op Lili's aanwezigheid en om haar zijn bezoek in den loop van den middag aan te kondigen. Daarop geleide hij Gre ta naar een der voor het station gepos teerde rijtuigen en ze reden snel weg. Toen Rudolf Imberg voor de eerste maal de trouwe verpleegster herkende, die nu ftl sedert dagen van onvermoeide toewijding met hem bezig was. gleed er een zonnig licht over zijn bleek, ingeval len gelaat. Maar hij liet toch nog eenige minuten voorbijgaan, alvorens hij zachtjes vroeg: ,.Is dat geen droom? Bent u het werke lijk, juffrouw Greta?" „Ja, mijnheer Imberg. Ik ban het." zei ze verlegen, terwijl zij zich onwillekeurig een weinig van zijn bed verwijderde, waarbij zij beurtelings bleek en rood werd. „U bent toch niet boos op my, dat ik bij het hooren van het u overkomen ongeval ongeroepen hierheen gekomen ben, niet waar?" „Ik. zou boos op u zijn?" Hij deed een zwakke poging om te glimlachen. „Neen, waarlijk niet. Maar ik kan het nog maar niet goéd begrijpen. Hoe hebt u dat toch feitelijk kunnen bewerken? En wat wat zullen de menschen ervan zeggen? „O, daarover moet u zich niet bezorgd maken," antwoordde zij snel, „en later zullen wij daar wel verder over praten. In de eerste plaats moet u nu alle moeite doen gezond te worden, verder niets." „Maar geeft u mij dan tenminste uw hand en buigt u zich wat meer over mij heen. Ik kan mij immers niec oprichten, en ik zou u zoo graag wat willen zeg gen." Zij deed, zooals hij /erlangde en hij hoorde het hevige kloppen van haar hart, toen haar gezicht het zijae naderde. „Ik heb den dief gevonden," fluisterde hij, nog slechts korten tijd moeten we geduld hebben, dan zult u rein en ge rechtvaardigd voor de gansche wereld staan „Och, denkt u toch niet om zulke din gen," smeekte zij, „dat laat ons nu toch onverschillig. Wat is er aan mij gelegen en hoe de menschen over mij denken?" „Wat daaraan gelegen is?" Hij keek haar in de oogen en bet was hem, alsof hij in den stralend blauwen voorjaars hemel blikte. „Alles is my daaraan ge legen, Greta, allfs! Aan u, uw eer en .uw smetteloozen goeden naam teruggeven, dat is de laatste wensch, dien ik nog op aarde koester." „Zoo mag u niet spreken, mijnheer Im berg, als u mij niet bedroefd wilt maken. U zult nog heel veel wenschen kunnen uitspreken, en u zult ze allemaal in ver- vulling^ien gaan, alvorens de tijd voor uw' laatsten wensch is aangebroken." HIJ zweeg een oogenblik, alsof hij ovër iets nadacht. Maar hij keek haar voort durend aan en liet ook haar hand niet los, zoodat zij gedwongen was, beweging loos in haar houding te volharden. „Ja, ik heb nog een anderen wensch," zei hij eindelijk, maar het is een wensch, die stellig niet vervuld zal worden." „Ja. Ik wenschte, dat bij mij s*! Vij ven, totdat het einde daar is, &pd*t Ut u steeds voor mij zie. Maar het is onmoge lijk, dat weet ik." „Dat is in 't geheel niet onmogelijk. Zoo lang ik mij hier nuttig kan ma ken, blijf ik stellig hier." Maar deze belofte was Rudolf lang niet voldoende. „Dat zegt u maar, om mij ge noegen te doen. En het is u toch niet ernstig gemeend." „Wat moet ik dan doen, om u het te gendeel te bewijzen? Wat verlangt u dan opdat u mU zult gelooven?" „U moet mij zweren, dat u mij niet zult verlaten, zoolang ik leef, opdat u in mijn laatste uur bij my zult zijn, zooals u thans bU my bent!" 'Een angstige spanning lag in *yn trek ken en in den blik, waarmee hy het ant woord van haar gelaat trachtte te lezen. Zy echter zeide: „Ik zweer u, dat ik niet zal weggaan, totdat u zelf beveelt, dat ik gaan moet." „O, dan gaat u nooit nooit!" Jubel de hy. O, hoe dankbaar ben ik u! Wat maak je me daarmee gelukkig, Greta I" Op dit oogenblik ging de deur zachtjes qpen en de gebogen gestalte ran den pandhouder gleed geruischloos over den drempel. Maar toen hy de verandering ontdekte, die er met zyn eenige uren geleden nog geheel bewusteloozen zoon had plaats gehad, toen hy het glimlach je om zyn lippen zag en de ievetdige uitdrukking van de tot nu toe zoo slappe gelaatstrekken, vergat hy in zyn over gelukkige verrassing alle voorzichtig heid. „Rudolf, myn jongen, myn beste, on deugende Jongen!" riep hy snikkend uit. „Herken Je me dan nu? En zul je nu eln- deiyk eeiW een woord tegen my zeggen?" „Ja vader, ik herken u, en ik verheug me van ganscher harte u te zien. Nu kan ik u toch om vergiffenis vragen voor al het verdriet, dat ik iri myn dwazen hoogmoed heb aangedaan." „jy om vergiffenis vragen my? Neen maar, dat zou beteekenen de din gen op den kop te zetten, jy had immers geiyk, volkomen gelyk. Ik heb, zy het dan ook zonder het te weten en te wil len, werkeiyk een valschen eed afgelegd, en Je bent nog*veel te toegevend tegen my opgetreden ln je kinderiyire liefde." „U weet het dus?" vroeg Rudolf ver wonderd. „Hoe bent u het te weten ge komen?" August Imberg duldde met een hoofd beweging op Greta Willisen. „Hoe ik dat weet? Wel, zie ik het dan niet van den vroegen morgen tot den laten avond voor myn eigen oogen, het edele Jonge meis je, dat door my in het ongeluk is .ge stort? En zou ik haar nog langer voor een dievegge houden haar? Maa» maak je geen zorgen, myn Jongen! Ik heb het al lang met mezelf overlegd, wat my te doen staat. (Mot

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 3