.4 DE LACHENDE DERDE. a 5p//7 Nederland wordt weer rustig. ,,1 nsullnde” Jan Brouwer ---- Weer auto’s op Zondag Zuinigheid blijft echter geboden. 2000 ongeschiktheid, 600 overlijden. 300 van hand of voet. 200 van een oog. 100 van een duim. 60 TIEN BLADZIJDEN. WOENSDAG 15 NOVEMBER 1939 verdrag rust, ernstig nog dat de K. >er een fcalf n. -i SCH-INDIR), waar, dat een overste onder van spionnage in arrest is de de voedsel, dat het uit de nieuwe wereld In voert. Ook Lopikerstraat 43 SCHOONHOVEN. Rook* on Pruimtabakken vanaf 9 cant par half one Vraagt ze Uwen winkelier of bij W. RIJNEVELD, Haven 66 - Tol. 91 - Schoonhoven Haven 63 Telef. 113 Schoonhoven HAVBANK te Schiedam, van De verzekerde moet in het bezit zijn van een polis. voor Schoonhoven per 3 per post f 1JM3- 15 cents meer. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 1.25; per post f 1.50. Met verzekering Jfo. 8399. Tim BUWlAiUW. TÏUE.13UAU IO .1UTE.OTEK 1939 71e JAARGANG. NIEUWSBLAD VOOR ZUKLHOLLAND EN UTRECHT 1 SCHOONHOVENSCHE COURANT J Telef. 30. TeL-Adres: Vannooten. B. W. N* VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN V. Postrekening 13763. OOK NU tEN PRACHTMODEL HAARDKACHEL met ruime capaciteit, ongepl. voor f 50* De bekende frontward circulatie haardkookkachels indiv modellen. Vul- en huishoudkachels, fornuizen bij de haard en kichdhindel Q.Trompatter Lwpikeratr. 4S, Nrbwwmhovrn. Elect, amedertf In het begin van de oorlog is er een foto verschenen, waarop vastgelegd was het oogenblik, dat de Duitsche minister van buitenlandsche zaken het met Rusland onderteekende. Von Ribben trop zat aan de tafel en schreef met een ernstig, eenlgszlns bezorgd gelaat zijn haam. maar achter hem stond Stalin en die lachte. Hij glimlachte zeer voldaan en eenlgszlns spottend, Ruslands werke lijk hoofd stond er bij als de lachende derde. Twee partijen staan op het punt, elkaar te vermoorden en Wat er van den overwinnaar overblijft, zal niet veel meer zijn dan van den overwonnene. Behalve deze twee is er de derde partij, Rusland, en dat is de lachende derde. Zonder over haasting, zonder eenlg offer ziet men Rusland’ zijn programma uitvoeren. De verovering van de helft van Polen heeft geen Russische soldaat het leven gekost, maar het Roode Leger kon eenlge hon derden kilometers naar het Westen op rukken. De randstaten Estland. Let land en Litauen, die wel Inzagen dat ver zet alleen een groot aantal dooden en materleelverlles tengevolge zou hebben, zonder het geringste uitzicht op het kleinste succes, willigden Ruslan's eischen In en weer kwam de Russische beer wat verder naar het Westen. Finland spar telt tegen, zoo lang mogelijk, het geeft toe wat het maar eenlgszlns kan toege ven, maar niemand twijfelt er aan of Rusland zal ook daar zijn zin krijgen. Zonder verzet zooveel als het nu eischt, na verzet geheel Finland. Naar het Oos ten is de drang minder gemakkelljk ge gaan door de besliste houding van Tur kije, maar op dat punt heeft Rusland nog geen haast. Rusland lacht en wacht; zijn groote beurt komt wel. Die komt als deze oorlog eindigt. Als niet het voorstel van onze koningin en konlng Leopold tot een overleg der oor logvoerenden leidt, dan zal te eeniger tijd de echte oorlog losbreken en zullen de I Geen enkele officier gearresteerd. Kamerlid vraagt inlichtingen. Inmiddels heeft het Tweede Kamerlid De Marchant et d' Ansembourg aan den minister van defensie de volgende vra gen gesteld: „Is het verdenking gesteld? Indien dit inderdaad het geval is, is de minister dan bereid den naam of althans de aanvangletters van den naam van den in arrest gestelden hoofdofficier mede te deelen, opdat een eind wordt gemaakt aan de verdenking, die door een persbe richt over een arrestatie van dezen aard op alle oversten van het Nederlandsche leger is gelegd?" Antwoord verf den minister. Op deze vragen heeft de heer Dijx- hooin, minister van defensie, geantwoord dat geen officier, van welke rang ook, onder verdenking van spionnage of soort gelijk misdrijf in arrest is gesteld. In verband hiermede acht de minister beantwoording van de tweede vraag on- noodlg. De Regeeringspersdienst meldt: De minister van Economische Zaken meldt, dat de aanvoer van benzine in de laatste weken niet onbevredigend is ge weest. De Regeering meent daarom het risico te mogen aanvaarden, om de maat regel van het nlet-rljden van motorrij tuigen op Zon- en feestdagen met In gang van 19 November op te heffen. Hierbij heeft tevens gewogen het feit, dat de voorbereiding van de dlstributierege- ling van benzine thans zoover is gevor derd, dat deze regeling indien dit on verhoopt noodig mocht zijn op korts termijn kan worden Ingevoerd. Met nadruk voegt de Regeering hier aan toe, dat het van groote beteekenis1 is, dat de automobilisten hun medewer king blijven verleenen door zuinigheid te betrachten bij het benzineverbruik. Dil kan geschieden door het achterwege la ten van niet noodzakelijke ritten, door het combineeren van vervoer in één auto en bovenal door niet te rijden met een te groote snelheid, wat zoowel op het ben zineverbruik als op de bandenslljtege van groote Invloed is. Deze medewerking is in de eerste plaats het belang van de auto mobilisten zelf, aangezien opnieuw maat regelen zouden moeten worden genomen wanneer de voorraadpositie. bijvoorbeeld door te groot verbruik, ongunstiger zor worden. Zou dan tot distributie worden beslo ten, dan onderschatte men niet de be zwaren van deze maatregel. welke in d< practijk onvermijdelijk stroef werkt Vandaar dat het aanbeveling verdient dat door vrijwillige medewerking der be langhebbenden het in werking trede» eener distributie zoo lang mogelijk wordi uitgesteld. Dok de nuütaite medewerker van ge noemd blad acht de toestand minder ge spannen. Hij onderscheidt twee strategi sche mogelijkheden, welke Dultschland kan hebben overwogen. De eene is een inval in Nederland alleen met het doel dichter bij Engeland te kunnen komen DE REDE VAN MINISTER DE GEER. Waardeering te Berlijn en te Londen. In Duitsche politieke kringen, aldus meldt United Press uit Berlijn, begroet men de rede van jhr. De Geer met vol doening. vooral omdat, zoo zegt men een zoo bevoegde autoriteit de „leu gens omtrent Duitsche aanvalsplannen tegenover Nederland weerlegt". In welingelichte kringen te Londen, al dus Reuter, juicht men het vertrouwen, dat uit de radiotoespraak van jhr. De Geer sprak, toe. Men heeft bewondering voor de kalmte, die het Nederlandsche volk getoond heeft en waarmee het zich op alle gebeurlijkheden heeft voorbe reid. In kringen van neutrale diplomaten te Londen beschouwt men, aldus U. P., de ze rede als een vêrstandigen zet. Ook instemming in Italië. In Italië brengen alle bladen een uit voerig uittreksel uit de rede van minis ter De Geer. De couranten, die commen taar aan het uittreksel toevoegen, noe men de woorden van den Nederlandschen eersten rhinlster overtuigend en energiek en juist de woorden, die op dit moment noodig fijn om eenerzijds de Nederland- sche bevolking gerust te stellen en an derzijds de buitenlandsche pers te wijzen op de ongewenschtheid van alarmeeren- de berichtgeving. de is een binnenrukken, zoowel van Ne derland als van België, wat alleen denk- baarais als deel van een algemeen offen sief [n het Westen. Zulk een offensief is, militair gesproken, thans bij de toestand van den grond, uitgesloten, hoewel poli tieke overwegingen het zouden kunnen voorschrijven. Als een aanval op Neder land alleen, door België zou worden op gevat als een schending van het wezen der Belgische neutraliteit dan, gaat deze schrijver voort, zouden de twee mogelij ke situaties in elkaar vloeien en zou een Invasie van Nederland direct een reeks groote veldslagen tengevolge hebben tus- schen de Duitschers aan den eenen en de Nederlanders. Belgen en geallieerden aan de andere kant. De moreele veroordeellng, welke de wereld aan een schending van de Neder landsche neutraliteit zou geven, zoo meent de medewerker, zou Dultschland ook geen materleele voordeelen verschaf fen, hetgeen het moet beseffen. Op het oogenblik profiteert Dultschland, ondanks de blokkade, van de omstandigheid, dat Nederland een groot handelsentrepot Is. Het zou ophouden dit te zijn als de Duit sche troepen de grens overschreden. Ne derland verdeelt on het ocwenbllk zijn surplus, in het bijzonder zijn landbouw producten, in twee deelen en Dultsch land krijgt tenminste de helft. Ook daar zou een etnde aan komen, daar Neder land zijn veestapel in den winter niet kan onderhouden zonder het wlnter- Amerika ongerust. Do „Times” meldt uit Washington, dat president Roosevelt in zijn rede in het Militaire Instituut van Virginia, ter gele genheid van de wapenstilöiandsdag niet heeft gesproken over het mogelijk gevaar voor Nederland en België, dat in de Ame- rikaansche pers zoo somber wordt be sproken. Maar de Amerlkaansche regee ring maakt er zich ernstig ongerust over. De New York Herald-Tribune schrijft dat het Amerlkaansche volk, als Neder land en België geschonden zouden wor den, eindelijk zou gaan beseffen, hetgeen het nu nog niet doet, dat Amerika niet onverschillig kan blijven voor de uitslag van de worsteling. Wat geruchten en fantasieën waard zijn. Onnoodige geheimzinnigheid. Na een onrustig weekeinde, waarin de verscherping der defensieve maatregelen, Mngevuld met de fantasie van schrijvers \n het buiten- en praters in het binnen land, tot de dolste geruchten hadden ge leid, die onder een groot deel van ons tolk ernstige ongerustheid, Ja hier en daar een ware paniekstemming hadden teweeg gébracht, begon Maandag lang zamerhand de ongerustheid te wijken. Van de eene bewering na de andere kwam de onjuistheid aan de dag; de Duitsche pers gaf de reeds vermelde te genspraak van de geruchten over de be weerde plannen van Dultschland om on ze neutraliteit te schenden en de minis ter-president hield een radio-toespraak, waaruit bleek, dat van een onmlddellljk dreigend gevaar voor ons land geen spra ke was. Sindsdien is lp allengs ruimere kringen ’t vertrouwenteruggekeerd, dank rij nog verschillende toelichtingen en rechtzettingen. De gunstige uitwerking daarvan heeft tangëtqond. hoe goed het ware geweest als met name onze eigen fegeeriAg er xvat spoediger mee ware ge komen en wat minder gehelmzlnnlghe’d hadde betracht op die punten, waar de ze niet door het landsbelang werd gebo den. Duitschlands houding jegens Nederland en België. Een officieuze verklaring. Van officieuze Duitsche zijde wordt ge meld: Een der voornaamste onderwerpen der internationale persbesprekingen van de laatste dagen was het z.g. Duitsche voor nemen om Nederland en België binnen te rukken. Van Duitsche zijde bestond, naar men In Berlijnsche politieke kringen verklaart geen aanleiding ten aanzien van dit feit In de Engelsche en Fransche en een deel *&n de neutrale pers stelling te nemen, want de Duitsche houding tegenover de neutrale staten is ondubbelzinnig vastge-. legd en bekend. Naar men weet, zal Dultschland, vol gens zijn duidelijke verklaringen, de neu traliteit van Nederland en België zoolang rrxn eerbiedigen, als Engeland en Frankrijk deze neutraliteit respecteeren en als Ne derland en België zich zelf in staat too- nen, hun neutraliteit strikt te bewaren. Wanneer niettemin uitgebreide kringen in Nederland en België in een ongewo ne opwinding geraakten met daarop vol gende zeer nadeellge verschijnselen voor het binnenlandsche leven van deze sta ten, en ook in andere landen ernstige bezorgdheid ontstond, dan zijn deze sta ten (aldus de verklaring), het slachtof fer geworden van het minder nauwgezet te propagandawerk in de eerste plaats van Reuter en Havas, die in een toege nomen onrust van Europa een van hun oorlogsdoeleinden zien. legerberichten andere taal gaan spreken dan zooals nu regel is „Kalme nacht", „Geen gebeurtenissen van beteekenis” en dergelijke. Direct of na de winter zal de krater zijn vuur over Europa gaap bra ken en naarmate in de Westelijke staten de nood stijgt, de weerzin tegen de oor log toeneemt, het revolutiegevaar drei gender wordt, zal Ruslafid zijn kans be nutten. Ook dan zal het geen leger zen den, geen offers behoeven te bren gen, het zal slechts spreken, door de aether, op papier en door uitgezonden propagandisten. Dan zullen de geesten der arbeiders in de eerste plaats toe gankelijk zijn voor de taal der bolsjewis ten. Als de levensmiddelen schraal en duur zijn, als de gemoederen opstandig zijn door de geleden verliezen, als de geesten verwilderd zijn door onmensche- Wjkheid en ruwheid, dan zal men het oor willig leenen aan hem die een betere toe komst en directe hulp komt bieden. Dan zullen de arbeiders In Dultschland het Hakenkruis als een echt kruis leeren kennen, dat zij niet langer wenschen te dragen en zullen zij vol hoop opzien naar de Sovjet-ster. Dan zal ook in andere landen, waar de oorlogsellende de Inwo ners tot wanhoop brengt, de bolsjewisti sche boodschap met vreugde worden be groet en aanvaard. ‘Dat is het gevaar van deze oorlog, het gevaar dat eerst komt als de oorlog ten einde is of ten einde loopt. Het kan voor komen worden als de oorlogvoerenden deze bedreiging inzien en ais zij nog ge hoor geven aan de oproepen der twee souverelnen. Gebeurt dat niet, dan zal de oorlog, hoe hij ook verloopt, uitputting en armoede brengen aan vele landen en daarmede een welbereide bodem voor het zaad, dat Stalin wil uitstrooien en waar op hij nu met een lachend gelaat kan wachten. GERUCHTEN TEGENGESPROKEN. Nederlandsche regeering heeft niets te verzwijgen. Te bevoegder plaatse in Den Haag wordt pertinent tegengesproken, dat de leider der N.B.B., ir. Mussert, gearresteerd zou zijn. BovencLen worden ook de tal rijke geruchten, die op het oogenblik de ronde doen, met kracht ontkend. Van officieele zijde wordt er de aan dacht op gevestigd, dat het sterke afkeu ring verdient, geloof te hechten aan on controleerbare geruchten. In Den Haag verzekert men, dat de regeering niets wil verzwijgen wat het openbare leven raakt en waaromtrent men recht heeft, te worden ingelicht. 1BONNE 3, die zich aan ome administratie opgeven voor de verzekering, zijn volgens de vtstgertelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE onnoodig ongerustheid gekweekt heeft. Verschillende maatregelen moesten de indruk wekken, alsof er op een bepaalde dag iets geweldigs te gebeuren stond, ter wijl een rustige overweging moeilijk tot een andere conclusie kon leiden, dan dat het in 't algemeen wel gewenscht was om voorzorgen te treffen, maar niet om dit te doen op schrikwekkende wijze. Elke bijzondere actie doet demenschen opschrikken en maakt ze zenuwachtig; Jdaarom is het beter, de militaire voor zorgen zoo in te richten, dat ze onder alle omstandigheden voldoende geacht kunnen worden. Of althans zoo, dat de wijzigingen, die men noodig oordeelt, om zoo te zeggen binnenshuis kunnen blijven. En is het dan noodig om op een gege ven oogenblik iets te doen, dat verder gaat, dan acht ik het gewenscht, dat ge lijktijdig een zekere uitleg aan ons publiek wordt gegeven. Dat schijnt ons Neder landsche volk nu eenmaal noodig te heb ben. Het is een behoefte, evengoed als eten en drinken. Maar ook om een andere reden is een geruststelling op tijd gewenscht. Als wij voortdurend demonstreeren, dat wij be ducht zijn voor een vijandelijke daad van een bepaalde mogendheid, hoewel die mogendheid uit en te na getuigd heeft van zijn wil om onze neutraliteit te eer biedigen en dat geldt voor belde par tijen dan behoeft men er toch niet over verwonderd te zijn, dat daaruit on welwillende beoordeelingen voor ons land voortvloeien. Koelbloedige rust, onbewogenheid, voorloonende paraatheid, tijdige voorlich ting zijn de pilaren, waarop onze ge dragslijn moet rusten. MINDER GEVAAR VOOR NEDERLAND, meent de „Times". De diplomatieke correspondent van Times constateert, dat in Nederland ongerustheid wat verminderd is. Het is ongetwijfeld mogelijk, Duitschers, naar zij verklaren, hun troe pen nabij de Nederlandsche grens heb ben verzameld, omdat zij deze reserve zoo weinig mogelijk bloot willen stellen aan luchtaanvallen. Toch meent cfWe correspondent, dat het hoofddoel van de Duitsche concentratie is, di^k op Ne derland te oefenen, teneinde het te be wegen zich meer te vereenigen met het Duitsche Inzicht over de blokkade en de contrabande-controle. de Fransche bladen bespreken de ontspanning, die hier inde toestand gekomen schijnt te zijn. Enke le bladen meenen, dat de Duitsche troe penconcentraties aan de Nederlandsche en Belgische grenzen vooral ten doel heb ben. de beide landen te dwingen tot eco nomlsche concessies. „Volgens betrouwbare inlichtingen”, schrijft de gewezen Berlijnsche corres pondent van het „Journal", zou de cam pagne tegen de neutralen thans in hef kader komen van de „zenuwen-oorlog”, dien de Duitsche propaganda tegen dt democratieën onderneemt. Niettem n blijft Nederland het gevoelige punt in Europa en de leider en zijn raadgevers hebben de hoop nog niet opgegeven, Nederland en België in de toekomst tot op zekers hoogte te zien wijken voor de aanhou dende pressie, waaraan zij onderworpen zullen blijven.” Philipi Radio 1940, f 92.30 tot f 325.- Philips huurkoop of contante betaling Philips Meetinstrumenten, Onderdeelen Philips Documentaties v. alle toestellen Philips reparaties als aan de fabriek Philips Speciaalzaak Philips Gloei- en Luchtbescherm.lampen Philips Electr. Scheerapparuten Lantaarn*, batterij*!, accu’*, anodea. grtmofoonplate*, motoren, pick up'», groote keuze «tolzui^er». Oloeilampnfi 1UU watt 79 cl, 75 watt 7u ct. Nog een verklaring. Ook de opperbevelhebber deelt in ver band met de geruchten omtrent hande lingen van officieren en onderofficieren, welke zelfs tot arrestaties zouden hebben geleid, mede dat deze geruchten van alle grond ontbloot zijn. In verband hierme de wordt een dringend beroep gedaan op het publiek, geen waarde te hechten aan niet-officieele berichten en zich er- van te onthouden geruchten verder te ver spreiden. ONGEOORLOOFDE UITDRUKKIN GEN. Op vergadering der N.S.B. Het Tweede Kamerlid Van der Goes van Naters heeft eenige vragen tot den; met vliegtuigen en duikbooten. De twee- minister van justitie gericht, waarin de aandacht wordt gevestigd op uitlatingen welke gedaan zouden zijn in een bijeen komst der NJ3B., Vrijdag 10 November te 's-Gravenhage gehouden. De heer Van der Goes van Naters vraagt of de minister niet van meening is, dat door dergelijke uitdrukkingen de Nederlandsche neutraliteit in gevaar wordt gebracht, alsmede wordt opgeruid tot desertie en rebellie. Wil de minister dan mfededeelen, aldus het Kamerlid, of het gesprokene hem tot het bevorderen eener strafvervolging en/of andere maat regelen aanleiding heeft gegeven, en Is hU bereid, van die maatregelen mededee- llng te doen? DE MEENING VAN DR. COLIJN: Onnoodig ongerustheid verwekt Na een bezoek aan Dr. H. Colljn, geeft A. Ingwersen in de Tel. diens meening weer over de ongerustheid, die in ons land heeft geheerscht. Dr. Colljn was van meening, dat men KOOPT NU! DAT IS OOK UW VOOKDFEL. Nog steeds Rijwielen - Buitenbanden - Binnenbanden - Jasbeschermers - Been- pijpen - Batterijen - Mondorgels - Gloei lampen - Naaimachines voor de, oude pijzen. I—: J. K. SNOEI, Stadhuisstraat 79 Advertentiën: l—« regels 1.30. elke regel meer f 0.20; derde plaatsing halve prijs. Adver tentiën worden gratis ge plaatst in „De Gorcumer”. Radiotechnicus Lv.R Service van Philips Radio, Eindhoven

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 1