EEN ECHTE VOLKENBOND. De „Simon Bolivar" op een mijn geloopen en gezonken. Ruim 90 opvarenden vermist; 8 dooden; 305 geredden. MAANDAG M NOVEMBMl 1»M ACHT BLADZIJDE* NOVEMBER I»3t ’S WERELD’S LOOP. een 130 passagiers I ver- van dat niet gewond, doch hun zenuwgestel was geschokt. mc Eenlgen deed het wat den, aangeeft, dat dit niet op al te sombere wijze zal geschieden. In dit nummer beginnen wij op pagina 3 een nieuwe rubriek. Uit opschrift daarboven blijkt, daarin behandeld zal wor- terwijl des schrijvers naam ven in een radlo-rede gisteren opmerkte: hetgeen er bestaat geen haat tusschen de volken. K. vooraanstaande Tsjechen hebben te Pa rijs een Tsjecho-Slowaaksche regeering onder de titel van „Nationaal Comité" opgericht. De Fransche regeering heeft van de oprichting van dit comité ken nis genomen, dat met name bevoegd zal zijn het accoord toe te passen van, 2 Oc tober j.l. betreffende de hervorming van het Tsjecho-Slowaaksche leger. Van het uit acht personen bestaande comité zijn vijf Tsjechen en drie Slowaken. Behalve genoemde drie personen maken er deel van uit de heeren Outrata, Ripka, Sla vik, mgr. Schrameck en generaal Wlest. Jean Schrameck behoorde indertijd tot de Tsjechische katholieke partij. Gene raal Ingre onderscheidde zich in de We reldoorlog aan het Fransche front. Ge neraal Wlest Is oud-Inspecteur van het Slowaaksche leger. Outrata is een eco nomisch en financieel expert. Eén dag na het vertrek.... Het stoomschip „Simon Bolivar”, dat kort geleden na een vrij lang oponthoud in de Engelsche wateren in de haven van Amsterdam was aangekomen, vertrok Vrijdag weer naar West-Indië. Het was zoo goed als volgeboekt. De opvarenden waren: in de eerste klasse, 45 in de tweede en 55 in de derde klasse, benevens een beman ning van ongeveer 170 koppen. Gezag voerder van het schip was kapitein Voor- spuy. De „Simon Bolivar” behoorde tot de drie groote passagiersschepen van de K. N. S. M. en was 7906 br. r. t. Een goed en nog lang niet verouderd passagiersschip is hiermede voor de Ne- derlandsche koopvaardijvloot te loot ge gaan; een schip dat tien jaar lang de vaderlandsche driekleur met eere over de Atlantische Oceaan heeft gedragen. De „Simon Bolivar” werd in 1927 ge bouwd op de werf van de Rotterdamsche Droogdokmaatschapplj vijftig Ucht gewonden. Bataafsche Petroleum Maatschappij en ook eenlge religieuzen. De „Simon Bolivar” is vermoedelijk ge zonken, zonder dat iets van de lading ge borgen kon worden. STANDRECHT IN PRAAG. Opnieuw terechtstellingen. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De protectoraats-regeering heeft het stand recht afgekondigd voor Groot-Praag, het platteland rondom Praag, Kladno, raun en Horchowitz. Deze geldt niet voor Duitsche staatsburgers. Zaterdag zijn drie Tsjechen een overval op een Duitscher terechtge- Slavische grens is gevlucht,vis deze grens steld. Onder hen bevinden zich twee po- Dohderdag de geheele dag hermetisch litle-beambten. gesloten geweest. Te Splelfeld werd de Zoowel te Praag als te Berlijn Is van gezaghebbende zijde aan United Press zich éen tweede even hevige ex- verklaard, dat het die dag volkomen rus- plosle voor. Even na de laatste ontplof- tig is geweest, flng kapse’sde het schip. Ik weet nau welijks nog, hoe ik ontkomen ben.” Men verneemt, dat op de plaats, waar de „Simon Bolivar” Is gezonken, nog twee andere vaartuigen door mijnen be schadigd zijn. tlngen bijeen te rapen, schrikkelijk.” Een hofmeester zelde: „De Simon Bo livar” bevond zich voor de Oostkust, toen zich zonder eenig voorteeken een vreese- lljke ontploffing deed hooren. Iedereen begreep direct, dat de toestand ernstig was, doch er ontstond geen groote pa niek. De menschen haasten zich naar haat, de reddingsbooten. Sommigen verzamel den in allerijl nog wat van hetgeen hun toebehoorde. De sloepen aan stuurboord zijde werden gestreken en men trachtte ook de booten aan bakboordzijde te la ten zakken, doch het schip helde over, loeflijkheden veroorzaakte. tW na de eerste ontploffing een tweede even hevige ex- De geredden komen aan wal. Artsen en ambulance-auto’s stonden aan de kust te wachten, toen de eerste geredden aan land werden gebracht. Er waren vele vrouwen en kinderen onder; bij de laakten bevond zich ook een kindje van elf maanden, dat schreide en om zijn moeder riep. Zeventien geredden zijn In ziekenhui zen opgenomen. Daaronder bevinden zich drie kinderen van minder dan een jaar oud. De meesten dezer geredden hadden een poos in zee rondgedreven. Zij waren kele actie van beteekenls in staat was gebleken. Toen in Augustus van dit jaar de oorlog steeds dreigender nabij kwam, heeft men op veel tusschenkomst ge hoopt, maar geen oogenblik is het be staan van een volkenbond iemand te binnen geschoten. Nu is het weer de tijd dat de jaarlljk- sche bijeenkomst gehouden zou moeten worden, maar men heeft wel ingezien, zien was of er blanken onder ons waren. Een ander vertelt, hoe hij, eerst zwem mende, later drijvende op een stuk wrak hout, minutenlang ronddobberde In een dikke ollelaag en een Engelsch meisje Vijftig ernstig en Een zware slag heeft de Nederlandsche Scheepvaart getroffen. Het ministerie van buitenlandsche za- fcen te ’s-Gravenhage ontving Zaterdag avond van onzen gezant te Londen tele fonisch bericht, dat het s.s „Simon Bo livar” van de Koninklijke Nederlandsche fetoomboot Maatschappij nabij de Engel- Uche kust op een mijn was geloopen. Volgens de voorloopige berichten wa- Iren honderd gewonden te Harwich aan iland gebracht. Van hen waren vijftig «waar gewond. Onze gezant had het .Great Eastern Hotel aldaar voor hen ge reserveerd. In de loop van de nacht ver nam ïhen nader bij het Departement van (Buitenlandsche Zaken» dat van de 400 ^opvarenden 310 personen aan land wa ren gebracht. Er werden dus nog 90 per sonen vermist. Er zijn Vrijdag nog meer S.S.-mannen te Praag aangekomen, waardoor hun to taal aantal in de Tsjechische hoofdstad is gestegen tot 10.000. Volgens U. P. gelijkt de benedenstad te Praag na de publicatie der genomen besluiten een doode stad. De Tsjechen vermijden de openbare plaatsen en blij ven zooveel mogelijk in hun woningen. Opvallend Is, dat het D.NJB. kort vóór de publicatie van zijn bovenstaand com muniqué had gemeld, dat in het protec toraat orde en rust heerschte. Aanslagen In het Maasgebied. EEN VERIJDELD PLAN. Bij de Maasbrug bij Seraing heeft zich een Incident voorgedaan, dat er volgens den Brusselschen correspondent van het Hdbld. op wijst, dat vorige Incidenten bij bruggen over de Maas in het gebied van de vesting Luik, zooals voor enkele da gen nog bij een andere brug en dat mis schien ook wel de verschrikkelijke ont ploffing, die de spoorbrug van Val Be noit te Luik zelf vernielde, niet aan een ongelukkige samenloop van omstandig heden (in dit bepaalde geval aan het inslaan van de bliksem) geweten moe» ten worden. Zaterdagmorgen om vijf uur merkten nl. twee arbeiders, die te Seraing'over de Maasbrug gingen, een man op, die zich onder de brug trachtte te verbergen. Zij waarschuwden den schildwacht en deze zag toen, dat de man langs de ladder van de mlddenpijler afdaalde naar de plek, waar de dynamietlading is aangebracht Toen de man geen gehoor gaf aan zijn sommaties, schoot de soldaat op hem. De man, waarschijnlijk getroffen, stortte in de Maas, zwom nog even verder en ver dween daarna. Men heeft niets meei van hem gezien en men neemt aan dal hij 13 verdronken. BELGIE HERSTELT DE VERLOVEN. De Belgische minister van defensie, heeft met Ingang van Zaterdag j.l. den militairen opnieuw verlof toegestaan. De verloven, die, zooals meh weet, eenlge tijd waren Ingetrokken, zullen drie da gen per maand bedragen. Thans zijn echter maatregelen getroffen, om d< reistijd buiten de verloftijd te doen val len, zoodat elke soldaat zijn drie dagen verlof ten volle thuis zal kunnen doon- brengen. NOG GEEN TROEPEN NAAR HUIS. In Zwitserland. De kwestie van het naar huls zenden van troepen, welke in verscheidene krin- t het onder- Benésj, generaal Ingr, Osusky en anders werp van een officieel communiqué var De volkenbond met welk een jube lende geestdrift, welk een vast geloof en jvclk een hecht vertrouwen werd die ont vangen, toen de totstandkoming in 1919 pekend werd. Lang hebben die geestdrift, geloof en vertrouwen niet geduurd, het alsof de staatslieden zich inspan den om dat geloof weg te nemen op de spoedigste en meest afdoende wijze. Het Jjegon er al mee, dat het land van den gtlchter, Amerika, weigerde toe te treden Itot den bond, waarvan het noodzaak |>epleit had. Dat was echter het ergste piet, men zou niet veel minder gelukkig geweest zijn met een bond van Europee- ■che staten. De volkenbond evenwel was pltgebroed In de door politiek en over winningsroes verpeste atmosfeer van (Versailles. De mannen, die daar de vol kenbond samenstelden, dachten niet aan Ide toekomst, de vrede en het geluk der (volken, maar uitsluitend aan de engere belangen van hun land en aan de glo- (rieuse overwinning, die zij meenden be haald te hebben. Daarom mocht de over wonnene, Duitschland, niet mede aan kitten aan de tafel van de volkenbond ten daarmede was het levensbeginsel van Me bond weggenomen. Nog geloofden de gnenschen aan de belofte, dat nu de ont wapening zou volgen en om alvast daar- piee een begin te maken werd aan fc)ultschland de ontwapening bevolen, flrfaar helaas vergaten alle andere staten pe afgelegde beloften en begonnen on- knlddellljk nadat zij die hadden af ge legd, hun bewapening uit te breiden en fte versterken. Op die wijze was het natuurlijk ón mogelijk dat deze zoo dringend noodlge bond het leven kon houden. Het was fceen krachtig opbloelend leven, maar een pwljnend bestaan, In stand gehouden ■net kunstmiddelen. De groote mogend heden waren er de baas en zij behandel den de kleinere staten als leden, waar mede zij geen rekening behoefden te pouden. Achtereenvolgens verlieten Ita lië, Japan, Duitschland en eenlge kleine ■taten de bond en niemand schonk meer aandacht aan de bijeenkomsten van de (Verminkte volkenbond, die tot geen en- De gezagvoerder omgekomen. Een hofmeester der eerste klasse heeft medegedeeld, dat gezagvoerder Voor- spuy onmiddellijk om het leven is geko men, terwijl hij zich op de brug bevond. Het leek, alsof de ontploffing zich vlak onder hem voordeed.” Allen zwart van de stookolie. Bijna alle geredden waren met stook olie overdekt. Een van hen vertelt: „Wij dat het zou zijn de dwaasheid ten top j waren zoo zwart, dat het gewoon niet te voeren, Indien men nu nog In alle ernst een volkenbondsvergadering bijeen ging roepen. Tot welk een vreemde ontmoe tingen zou zoo’n vergadering niet lelden. De republiek Polen is nog lid van de bond en zou er dus de Russische afge- ®el omtrent de uitwerking van de ont- vaardlgden ontmoeten. De Russische de legatie zou als vrienden van het afwezi ge Duitschland kunnen weigeren de af vaardiging van Polen en van Tsjecho- Slowaklje te erkennen en de leden van deze overweldigde landen zouden weer In de mogelijkheid komen om voor het forum van de volkenbond en van de wereld vurige betoogen te houden over de agressie, waaraan zij hebben bloot ge staan. Om zulke bedenkelijke samen komsten te vermijden, is op voorstel van Nederland en Zweden aangenomen geen vergadering te houden van de bond, maar alleen een samenkomst van de bond, die verleden jaar verdaagd Is, die geen verder gevaar kan doen en waar- y 84S1. ACHT BLADZIJDE* MAANDAG XS NOVEMBER 1WJAARGANG. NIEUWSBIAD VODR ZUID HOLLAND EN UTRECHT SCHOONHDVENSCHE COURANT I J Telel. X. TeL-JUta»; Vaaaooten. 8. i W. N. VAN NOOTKN, SCHOONHOVEN, HAVEN V. Pottretenüig 1310. - L JbONNE’S. die ach ui «i» «dmlnlstraUe opgeven voor de verzekering, UJn volgen, de vartgertelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK t. Schiedam, van n A n o Gulden bU levenslange zon Gulden t>U o o A Gulden b|] verlle, a a a Gulden bn verllee 1 A n Gulden by verilea z a Gulden bij verlies van De verxekerde moet In be» 2 0 0 0 ongeaehllrUield. O V U overlijden. J U V van hand ot voet. Z V V van een oog. 1 U U van een duim. O V een anderen vinger. beat xljn van een pollA het aantal opvarenden de „Simon Bolivar” wordt gemeld, zich onder de passagiers ongeveer 90 van Engelsche en 50 van andere bultenland- ■che nationaliteit bevonden, vooral uit Duitschland en andere Centraal-Euro- peesche landen. Er'waren veel vrouwen en kinderen aan boord. Onder de Nederlandsche passagiers k'aren verscheidene beambten van de REARRESTEERD, RECHTGESTELD. r Universiteiten voor drie jaar gesloten. Uit Tsjechië komen reeds eenlge tijd allerlei berichten omtrent ernstige gis tingen onder de bevolking cn zelfs over veelzeggende uitingen van verzet, die met kracht werden onderdrukt. Gezien de bron, waaruit d^e berichten kwamen, las men ze In de regel met de, noodlge reserve. Een Vrijdagavond door het DN.B. afgegeven bericht werpt eph- ter een scherp licht op de gespannen toestand In het protectoraat. Het Duit sche Nieuwsbureau meldt namelijk het volgende: Sedert eenlge tijd probeert een groep Tsjechische intellectueelen, in samen werking met den gevluchten ex-presi dent Benesj, door kleine of grootere da- J aw n-cJn tv» hoi EEN „BEMOEDIGEND VERSCHIJN SEL.” Jean Masarijk, de oud-gezant van Tsjecho-Slowaklje te Londen, heeft ver klaard, dat „het een bemoedigend ver schijnsel is, dat het Tsjechische volk te gen het Duitsche bewind rebelleert.” De Tsjechische leiders In het buiten land pogen thans de rust In het moeder land te handhaven. In Tsjechische kringen wijst men er op, dat de demonstraties en onlusten der laatste dagen spontaan zijn geweest; het is een toeval, dat zij op dezelfde datum hebben plaats gehad als de vorming van het Tsjecho-Slowaaksch Nationaal Co mité te Parijs. De Duitschers weten ech ter zeer goed, dat het Tsjecho-Slowaak sche volk volkomen op de hoogte Is van de activiteit van zijn leiders In het bui tenland ten gunste van een herstel der onafhankelijkheid van de Tsjecho-Slo waaksche natie; vandaar, aldus het oor deel Ih genoemde kringen, dat zij waar schijnlijk hun waakzaamheid verdubbe len. plofflng: „Het was of een reusachtig olievat uiteenspatte.” Geredden vertellen. Een Jonge Nederlander vertelde: „Wij bevonden ons ongeveer twintig mijl van de Oostkust, toen zich een ont zettende ontploffing voordeed, gevolgd door een tweede, welke groote schade aanrichtte. Tientallen menschen werden vermist. Ik kan niet zeggen* hoe ik ont komen ben. Ik werd van drie dekken naar beneden geworpen.” „Het was verschrikkelijk”. Een andere schipbreukeling verklaar de: „Na de ontploffing sprongen velen van ons in het water. Wij hadden zelfs aan niemand eenlge aandacht behoeft te geen tijd om onze kleeren en onze bezit- geven. tlngen bijeen te rapen. Het was ver- De volkenbond van 1919, kan men zeggen, heeft afgedaan, hij wacht op het doodsuur, dat wellicht nog eenlge jaren kan uitblijven, omdat er nog zijn, die van deze bond Iets verwachten. Ten on rechte, de stervende bond kan zonder eenlge schade verdwijnen en de wereld moge ultzlen naar een andere, een echte volkenbond, niet gebaseerd op 1 vrees en macht, maar op liefde, vertrou wen en gelijkheid. Mogelijk Is het stel lig; mogelijk niet slechts, de wereld snakt er naar, de geheele menschheld hoopt er op, want zooals prof. Van Schel- Nadere opgaven. Gisteravond heeft de dlrectel van de KNBM. een lijst van vermisten gepu bliceerd, die op dat oogenblik nog 135 namen droeg. Vannacht zijn echter aan tallen genoemd, die meer met de hierbo ven genoemde overeenstemmen. Volgens deze Jongste opgave telt de Volledige lijst van bemanning en passa giers van de „Simon Bolivar” 406 na men. Er zijn In verschillende Engelsche plaatsen toaatl 305 geredden en 8 doo den zoodat nog 93 personen worden mist. Omtrent Advertentiën: 1—6 regels 1JO, elke regel meer 0J0; derde plaatsing halve prijs. Adver tentlën worden gratis ge plaatst in „De Gorcumer”. den van tegenstand, rust en orde in het protectoraat Bohemen en Moravlë te verstoren. Daarbij kan worden geconstateerd, dat de raddraaiers van deze daden van tegenstand vooral ook aan de Tsjechi sche Hoogescholeji te vinden zijn. Daar deze elementen zich op 28 Octo ber en 15 November er toe hebben laten verleiden tegen eenlge Duitschers hand- tastelijk op te treden, zijn de Tsjechi sche hoogescholen voor de duur van drie Jaren gesloten, negen daders doodge schoten en een vrij groot aantal betrok kenen gearresteerd. United Press vult dat bericht aan met de mededeellng, dat het aantal door de Duitsche autoriteiten gearresteerde Tsje chische studenten ongeveer twaalfhon derd bedraagt. Aanvankelijk waren er tweeduizend in hechtenis genomen, doch 800 zijn later weer vrijgelaten. ERNSTIG VERZET M TSJECHIË. TWAALFHONDERD STUDENTEN NEGEN TE- VERMANING VAN PRESIDENT HACHA. Staatspresident Hacha heeft zich Za terdagmiddag in een radiorede tot de Tsjechische bevolking gericht. Hij betoogde, dat de Tsjechische bevol king, die door haar voorbeeldige houding gedurende de oorlog tot dusver getoond had haar positie volkomen te beseffen, zich door klelnie groepen onverantwoor delijke personen tot onverantwoordelij ke daden heeft laten verleiden. Deze ver blinde elementen werden beïnvloed door de vijandelijke propaganda en de op ruiing der emigranten. Het Tsjechische volk Is In de levens- ruimte van het Duitsche volk ingescha keld en moet begrijpen, wat daarvan de consequenties zijn. Hacha noodigde de bevolking uit zich te onthouden van Verstoring der orde en rust. Elke handeling tegen de openbare macht zou onafzienbare nadeelen zoowel voor personen als voor het volk na zich sleepen. Nieuwe Qffers zouden zinneloos zijn, de bevolking moest zich niet opeen dwaalspoor laten brengen. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs by vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 1.25; per post 1.50. Met verzekering 15 cents meer. HACHA GEÏNTERNEERD? Volgens uit Praag te Belgrado ontvan gen berichten, aldus Havas, zou presi dent Hacha van Tsjecho Slowakije In feite in zijn kasteel Lany geïnterneerd zijn, onder een administratief voorwend sel. Zelfs zou het vrijgeleide van de Duit sche politie Ingetrokken zijn, dat den president het recht gaf, zich vrij door het geheele protectoraat te bewegen. De Intemeering zou verband houden met de weigering van den president In te gaan op de uitnoodlging, om een bezoek aan Berlijn te brengen. Men beweert, dat de president te Berlijn een decreet had moe ten teekenen tot mobilisatie van een mil- lloen Tsjechen, die in de Duitsche regi menten opgenomen zouden worden in de verhouding van één Tsjech op drie Duit schers. TSJECHO-SLOWAAKSCHE REGEERING GEVORMD. Zetel te Parijs. De Tsjecho-Slowaaksche oud-president gen besproken wordt, vormt DE AANSLAG TE MÜNCHEN. Moord op Weensch politieman Het Fransche persbureau Havas meldt dat volgens een in Marlbor ontvangen bericht, een politie-ambtenaar te Wee nen is vermoord. De aanslag zou verband houden met talrijke arrestaties, welke Be- dagelijks in Oostenrijk verricht worden maatregel sedert de bomaanslag te München. Aah- gezlen, naar de Gestapo beweert, da wegeqf moordenaar in de richting Bn de Joego- or>httra_ ■laviaz'ha trrens in trovliiAhL. in How aronn Dohderdag de gesloten geweest. Te Splelfeld werd sneltrein Weenen—Triest verscheidene uren opgehouden. De reizigers moesten uitstappen en werden door de S.S. nauw lettend gefouilleerd.

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 1