Mijnhardtjes Schepen door de storm gebeukt. N ederland en de oorlog Plaatselijk nieuws DE OORLOG TER ZEE. Heftige radio-aanval op Rusland. Gemengd nieuws Alet brandende munitiewagen op hol. [Plaatselijk nieuws GEMEENTERADEN. 2 MAANDAG 20 NOVEMBER 1939 den opperbevelhebber van het Zwltser- sche leger, generaal Guisan, die hierin laat weten, dat de beshssende factor de algemeene militaire situatie ia. Er kan geen sprake zijn van het naar huis sturen van troepen, zoo zegt hij, zoolang de onzekerheid voortduurt. On der de wapenen blijven, tot alles gereed zijn, is een opoffering, maar ze betee- kent niets in vergelijking met wat een Inval zou kosten, indien Zwitserland het tooneel van de oorlog werd. Ons volk moet begrijpen, dat het gevaar niet is geweken, integendeel, en dat het afdan ken van troepen het gevaar slechts zou kunnen verscherpen." DE OPPERSTE OORLOGSRAAD BIJEEN Blijkens een officieel communiqué heeft de Opperste Oorlogsraad Vrijdag te Londen een vergadering gehouden. De bijeenkomst werd bijgewoond door Daladier, generaal Gamelm, admiraal Darlan en generaal Vuillemln van Fran- sche zijde en door den minister-presi dent en de ministers van buitenlandsche zaken, coördinatie der defensie en lucht vaart van Engelsche zijde. De raad kwam te 11.15 uur bijeen en heeft de mi.itaire toestand en zijn mo gelijke verdere ontwikkeling bestudeerd. Men kwam tot volkomen overeenstem ming ten aanzien van de beste methode voor een gecombineerd gebruik der Fransche en Britsche strijdkrachten, met het doel de operaties zoo doeltref fend mogelijk te doen zijn. De bijeenkomst, zoo meldt Reuter na der, de derde sedert het uitbreken van de oorlog, heeft ongeveer drie uur ge duurd. Daladier, Gamelin en de andere Fransche leden van den Raad waren vroeg in den ochtend per vliegtuig uit Frankrijk gekomen. Een uur na hun aankomst ontmoetten zij Chamberlain, Klngsley Wood en de andere Engelsche leden. Schier onopgemerkt kwamen zij bij 'het gebouw, waar de vergadering werd ge houden, aan, waar zich echter een klei ne groep personen had verzameld. Dala dier en Gamelin werden hartelijk toege juicht, Chamberlain kreeg een ovatie, hij had voor de eerste maal sedert zijn Jicht- aanval, zijn woning verlaten. Leningrad had beweerd, dat eenlge 3al- kanlanden de Sowjet-Unie om nauwe samenwerking hadden gevraagd. Dit is onwaar, aldus de Italiaansche omroeper, zij hebben dit nooit gedaan nn zij zullen nooit iets van de Sowjet-Unie verlan gen. Zij willen niet te maken hebben met een regeering, die onafscheidelijk verbonden is met de misdadige Komin tern. Wat zij in werkelijkheid verlangen is een eenheidsfront tegen het communis me. Zij herinneren zich nog de roode ter reur van Bela Kun en de millioenen slachtoffers, die vielen door de hand van het communistische Rusland. Zij zijn verontwaardigd over de mogelijkheid van een Russisch ingrijpen op de Balkan. Als Rusland, ondanks de afschuw, die het op den Balkan heeft gewekt, zich er mee zou durven gaan bemoeien, zal het op zulk een wijze worden ontvangen, dat het overhaast zal moeten terugtrek ken. De omroeper van radio-Rome vergeleek vervolgens de politiek van Rusland met die van Italië. Het was Italië, dat alles deed om Eu ropa bulten een oorlog te houden en het is Italië, dat nog steeds te allen tijde bereid is zijn goede diensten aan te bie den om een eind te maken aan de vijan- de'ijkheden. Rusland heeft echter op schandelijke wijze gebruik gemaakt van de over winning van één mogendheid en van de nederlaag van een andere om met een onbeschaamdheid zonder voorbeeld ge bied voor zichzelf te rooven. HITLER RICHT ZICH TOT DE BOEREN. De Führer heeft de volgende procla matie aan het Duitsche volk uitgevaar digd: „De oogsttijd van dit Jaar is thans ten einde. Het zaad voor het volgende jaar bevindt zich, ondanks het slechte weer en het gebrek aan werkkrachten, weer in de aarde. Het Duitsche volk dankt zijn boeren voor de groote arbeid, welke in de ons opgedwongen strijd van beslissende beteekenis is. Met hulp van den Almachtige zal de Duitsche volks voeding uit eigen bodem daarmede ook voor het volgende Jaar verzekerd zijn." waren er ruim 20 ontploft. Een der paar den was aan de knie gewond. Dappere korporaal onderscheiden. De man, die de op hol geslagen paar den tot staan wist te brengen, terwijl de projectielen in die wagen stuk voor stuk ontploften, en die op deze wijze een ramp heeft voorkomen, is Zaterdag door de militaire autoriteiten daarvoor op wel verdiende wijze onderscheiden. Het was de dienstplichtige korporaal Bart van Dijk. Zaterdgmiddag twee uur heeft voor het front van de troep, waar bij Van Dijk Is lnfeedeeld, de tweede af- deeling van het le regiment artillerie, ergens ln de provincie Utrecht, de regi mentscommandant, luitenant-kolonel P. H. Schoute, namens den minister van de fensie aan Van Dijk medegedeeld, dat de minister zijn moedig gedrag bewondert en hem als blijk van waardeering een gra tificatie van f 50 toekent, zoomede twee dagen uitzonderingsverlof op 19 en 20 November. Daarna heeft de regiments-commandant een order van den commandant van het veldleger, lt.-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, voorgelezen, blijkens welke korporaal Van Dijk wordt bevor derd tot dienstplichtig wachtmeester. Eenlge slachtoffers. De plotseling opgekomen hevige Noord Westerstorm heeft op verschillende pun ten in ons land Zondagmorgen vroeg ernstig huisgehouden. Er zijn vele sche pen van de kleine vaart overvallen door het noodweer en menig vaartuig gezon ken of op de wal geloopen. Bij Wemeldmge is een Belgisch Rijn- schip, de „Phllligone", (schipper De Roeck) gezonken. Het schlt> was geladen met duizend ton betonijzer en op weg naar Andel, toen het in de Witte-ton- nenvallei- door storm werd overvallen; alle opvarenden, de schipper De Roeck, diens vrouw en twee kinderen en een knecht, zijn verdronken. Bij Arcen ls het 483 ton metende mo torschip „Schreckhom", uit Bazel, dat op weg was naar Mannheim, ten gevol ge van de zwaren Noordwester storm op de Maas gezonken. Het schip, dat met kolen was geladen, had veel deklast. Er spoelde veel water over het dek, waar door het schip plotseling slagzij maakte; binnen twee minuten was het gezonken. Van de twee opvarenden, den gehuwden kapitein H. van Loock, uit Antwerpen en den 19-Jarigen schippersknecht H. de Gelder uit Rotterdam, kon alleen de laat ste zich redden. De kapitein, dié niet zwemmen kon, verdronk, niettegenstaande de knecht nog alle moeit# heeft gedaan hem te redden. Twee marechaussees, die spoe dig ter plaatse waren, hebben nog red dingspogingen aangewend, echter even eens tevergeefs. Voorts is op de Rijn de schipper Derk- sen van de „Volant" door een losgesla gen luik getroffen en te water geraakt. De man, die afkomstig is uit Rotterdam, ken niet meer gered worden. Bij de Mlrdumerhoek is Zondagoch tend de visschersschult „Lemmer 102", met aan boord den schipper H. Visser en diens broer, dobr storm overvallen. De zeilen werden stukgeslagen en de schuit kwam hulpeloos rond te drijven. De nood vlag werd eerst omstreeks halftwaalf aan land opgemerkt. De reddingsboot „Hilda" wist een verbinding tot stand te brengen met het in nood verkeerende schip en bracht het transport te Lem mer terug. Het motorschip „Excelsior", uit Gro ningen is bij de haven van Vlissinven op de steen en glooiing geworpen en blijven zitten. De schroefbladen zijn afgeslagen, het roer is ontzet, de bodem lekgeslagen. DE UNIFORM-SMOKKELARIJ. Een derde arrestatie. De Almelosche politie is er in geslaagd de derde verdachte ln de uniformenzaak aan te houden. Kort nadat de eerste, Al- brink, was gearresteerd, toen hij tracht te in een auto met uniformen over de grens te gaan, heeft de justitie huiszoe kingen gedaan in de woning van L., die toen niet thuis was. Volgens verklarin gen was hij voor zaken naar Duitsch- land. Thans is WJ, toen hij in Rammels beek weer over de Nederlandsche grens wilde komen, aangehouden en opgeslo ten. N.S.B.-ER AANGEHOUDEN. Twee rechercheurs hebben Vrijdag middag in de bus van de Geld. Tram wegen te Doesburg zekere W. uit Doe- tinchem genoodzaakt uit te stappen. Bij onderzoek bleek, dat hij onder zijn bur- gerkleeding een soldatenuniform aan had. Hij werd geattesteerd. L. is lid van de N.S.B. Twee soldaten in arrest. De politie te Eindhoven heeft twee sol daten in arrest gesteld, die leeren over jassen, voorzien van de onderacheidings- teekenen der militaire luchtvaartaf dee ling, hadden verduisterd en deze hadden verkocht aan een schoenmaker, die we gens heling eveneens gearresteerd is. Het geval hoodt geen verband met de uniformsmokkelarij, waardoor eenige tijd geleden onrust is gewekt. DREIGBRIEFSCHRIJVER GEPAKT. Door veldwachter in vrouwenkleeren. Ongeveer zes weken geleden kreeg de familie B. te Oegstgeest een dreigbrief waarin bevel werd gegeven, een bedrag van f 300 op een bepaalde plaats te de- poneeren. Dit bedrag moest bij avond in een couvert in de Leidsche Hout worden neergelegd. De politie heeft alle moeite gedaan om Zoo si«n to or yl», «lui nUt \y rond. doch HARTVORMIG. den dader in handen te krijgen, doch deze verscheen niet op het door hem af gesproken uur. Eenige dagen geleden evenwel ontving de familie B. opnieuw een dreigbrief, waarin werd herinnerd aan de eerste brief. Zaterdagavond om 8 30 uur moest het bedrag op dezelfde plaats als in de eerste brief genoemd, worden gedepo neerd. De politie kwam op het Idee, om een veldwachter in kleeren van een der da mes B. te kleeden en deze de weg te la ten volgen, welke door den schrijver van de dreigbrief was aangegeven. De veldwachter was nauwelijks in de Leidsche Hout toen een wielrijder hem volgde en het commando gaf het bedrag aan geld te laten vallen. Inplaats van geld te laten vallen haalde de veldwach ter zijn revolver te voorschijn en arres teerde den man, die bleek te zijn de 23- Jaripe O., uit Lelden. Hij heeft inmiddels een volledige be kentenis afgelegd. DE ONGELUKKEN MET „NACHTE GAAL" EN „KREKELTJE". Gebrek san dicipline bij de opleiding. De Raad van Luchtvaart heeft uit spraak gedaan in de onderzoekingen naar de ongevallen met de vliegtuigen „Nachtegaal" en „Krekeltje". BIJ het eerste vernielde de machine tijdens een noodlanding, in lesvlucht gemaakt, bij het vliegveld Schiphol, een militair wachtlokaal, waardoor één persoon werd gedood en vijf gewond en ln het andere ongeval stortte de machine bij een over- landvlucht in lesverband van de Rijks opleiding tot bestuurder van Verkeers vliegtuigen op het strand te Vlissingen neer, waarbij de bestuurder en de twee inzittenden werden gedood. In beide gevallen constateerde de raad, dat de Instructeurs zich niet aan de voorschriften hielden en dat er over het algemeen een gebrek aan discipline heerschte bij de opleiding tot verkeers vlieger. De Raad vertrouwt Inmiddels, dat van wege de K.L.M. de noodlge maatregelen zullen worden genomen om hierin ver betering te brengen. AUTO VAN 'S PRINSEN GEVOLG AANGEREDEN. Er gingen Vrijdag allerlei geruchten door het land over een auto-ongeluk, dat aan Prins Bernhard zou zijn overko men. De lezingen omtrent het gebeurde en die omtrent de gevolgen daarvan lie pen zoo sterk uiteen, dat het aanstonds duidelijk was, dat hier fantasie en over drijving een groote rol speelden. Aange zien het onder deze omstandigheden zeer moeilijk was, de Juiste toedracht nog tij dig te vernemen, maar het ons al spoe dig bleek, dat den Prins heelemaal geen ongeval was overkomen, hebben wij die dag van deze geruchten geen melding gemaakt en ons eerst nauwkeurig op de hoogte gesteld. Het bleek, dat op de Lekdijk, tusschen Vianen en Vreeswijk,, twee militaire auto's met elkaar ln bot sing waren gekomen. Het feit, dat een van deze wagens deel uitmaakte van een file volgauto's, welke prins Bernhard begeleidde bij zijn bezoek aan deze om geving, was oorzaak van de geruchten. De oorzaak van het bovenbedoelde on geluk was, dat de chauffeur van een mi litaire auto, komende uit Vianen, ln de bocht met zijn schoen van het pedaal gleed. De chauffeur zag geen kans vaart te minderen; de militaire auto maakte een zwenking naar links en viel van de dijk. Langs de kant van de weg stonden de militaire wagens, waarvan één die van den Prins was. Een andere echter werd door eerstgenoemden auto aange reden en vrij ernstig besdhadigd. De chauffeur van de auto, welke van de dijk viel, werd gewond. Hij is door het Roode Kruis vervoerd. SLACHTOFFERS VAN GODSDIENST TWIST. Een doode, zes gewonden. In Pelaoe, op het eiland Haroekoe, on- derafdeeling Saparoea, kwam een relle tje voor, waarbij een persoon werd ge dood en zes anderen werden gewond. De moskee en alle huizen fijn beschadigd. De oorzaak hiervan is gelegen in een godsdienstig meeningsverschil onder de Mohammedanen. De „nieuwlichters" wa ren genoodzaakt de vlucht te nemen naar Kailolo. Het bestuur en de politie Attesteerden tientallen cersonen. DUITSCHE VLIEGBOOTEN BOVEN ONS GEBIED. Door Nederlandsch toestel b«w schoten. Zaterdagochtend ls nabij Vlieland op korte afstand van de kust (zonder twij.» fel binnen de Nederlandsche territorial^ wateren), een Duitsche vliegboot ont dekt. Een Nederlandsch Jachtvliegtuig naip de vliegboot onder vuur, waarop heti Duitsche toestel de Nederlandsche ter-, ritorlale wateren verliet, doch daarbij met zijn achtermitrailleur het vuur be-, antwoordde, voorzoover thans btkencty zonder te treffen. Vervolgens ontmoette het Nederland* sche toestel nog twee puitsche vhegboo ten, die eveneens, na te zijn beschoten ons rechtsgebied hebben ver'aten. De Nederlandsche regeering heeft de Duitsche regeering geprotesteerd te gen de hierboven vermelde neutraliteit^ schendingen, alsmede tegen de beant woording van het vuur door een ln over treding zijnde vliegboot. BEUTER FANTASEERT. Over vredesvoorstel. Het Engelsche persbureau Reuter meldj uit Kopenhagen: Hier wordt gemeld dat Koningin Wil-* helmina en Koning Leopold aan de Ko ningen van Noorwegen, Zweden en De nemarken hebben laten vragen of zij bereid zijn mede te werken aan het op stellen van vredesvoorstellen. Deze in lichting zou zijn Ingewonnen door be middeling van de diplomatieke vertegen woordigers dezer landen te 's-Gravenha- ge en te Brussel. Bij informatie te 's- Gravenhage bleek bovenstaand bericht geheel uit de lucht gegrepen te zijn. BOOTDIENST OP ENGELAND WORDT STOPGEZET. De directie van de Stoomvaart Maat schappij Zeeland heeft besloten de gere gelde dienst op Engeland voorlooplg tot nader order stop te zetten. De laatste boot is Zaterdagmorgen naar Engeland vertrokken en zal Dinsdag terugkeereiv Gouden huwelijk. Giesaendmm. Het echtpaar J. Kam steeg—Tleleman hoopt a s. Dinsdag zijn 50-jarig huwelijksfeest te herdenken. Zangvereenlging. Giessendam. Met ongeveer 60 leden ls hier opgericht een Gemengd Geref. koor] Tot bestuursleden zijn gekozen de hee- ren W. Hartog, A. van Houwelingen, jj van Noordennen, J. Huisman en mej. sj Huisman. De heer W. Hartog ls tot voor zitter benoemd, terwijl de overige be stuursfuncties onderling zullen wordeij verdeeld. Hollend paard. Hoornaar. De heer W. van G. stond Donderdag een glerwagen te vullen* waardoor het paard schrok en aan da haal trachtte te gaan. Nauwelijks was het gerij het erf af of de kar sloeg oip en hierdoor kwam een einde aan de ont^ snapping. Het ongeval liep met mate* rieele schade af. De heer A. Bongers verkocht aan Giessendamsche fokkers een stier kail voor f 300: Begrafenis D. Mudde. Lekkerkerk. Donderdagmiddag werd onder groote belangstelling ter aarde besteld wijlen de heer D. Mudde, die na een ongeluk op zijn schip was overle den. Als dragers fungeerden leden van de Onderlinge Schippersvereen. Na aan komst ln de kapel op de begraafplaats, sprak de heer Jac. Btreefland, voorzitten van voornoemde vereeniglng woorden van waardeering voor hetgeen wijlen Mudde gedurende een reeks van JtMH als penningmeester van de vereetnglnfl had gedaan. Nadat twee behuwdbroedert neg hadden gesproken, sprak tot «lot os. IJ. van Dijk een stichtelijk woord, waarna de oudste zoon dankte -voor da laatste eer aan zijn vader bewezen. On der de aanwezigen waren burgemeesten Van der Willigen, gemeente-opzichter G, van der Voet, opzichter der Heide-Maat- schappU, Dt ten Houten en tai van schip pers en oufl-schippers. Gevonden: Een ceintuur van dames mantel en een vulpotlood. Lub., bij rijk* veldwachter P. M. Merk. Ongeval. Oud-Alblas. Bij het wegbreken van da stelling om het viaduct aan de Veerweg viel een werkman van het viaduct en kwam terecht op de betonnen rijbaan van de nieuwe rijksweg no. 15. Na on derzoek moest hU vervoerd worden naai het ziekenhuis te Dordrecht. Gevonden; een jas, te bevr. bij yipt Azn, o DE „ADMIRAL SCHEER" IN EEN DUITSCHE HAVEN. De „Deutschland" op de Oceaan. De Reuter-correspondent te Kopenha gen merkt, naar aanleiding van een be wering van een neutralen waarnemer, dat de vestzakslagschepen „Admiral Scheer" en „lpeutschland" zich ln een Duitsche haven zouden bevinden, nog op, dat deze mededeeling vermoedelijk Juist is wat de „Admiral Scheer" betreft. Dit schip ligt waarschijnlijk in 'n Duit sche haven. De „Deutschland" echter zet haar operaties voort en bevindt zich vermoedelijk lfï den Atlantischen Oceaan tezamen met een „pseudo"-vestzakslag- schlp. In dit verband zij er aan herin nerd, dat de „Deutschland" nog slechts eenige weken geleden tegen de „Stone- gate" en de „City of Flint" is opgetre den. LETLANDSCH SCHIP OP MIJN GE LOOPEN. De „Llbre Belgique" meldt, dat ln de o acht van Vrijdag op Zaterdag een Let- landsch vrachtschip, dat ter hoogte van Zeebrugge voor anker lag, met een mijn in botsing gekomen ls en binnen enkele minuten gezonken. Een matroos is door de ontploffing gedood, de zestien andere opvarenden zijn gered door de treiler „H. 18" van den reeder J. Vlietmck. Zij zijn te Zeebrugge ondergebracht. NOG DRIE SCHEPEN OP MIJN GELOOPEN. Bij de Engelsche kust Zondagmorgen zijn ln de Noordzee bij de Engelsche Oostkust weer drie sche pen van verschillende nationaliteit op mijnen geloopen. Het zijn: het Italiaansche schip „Gra- zla", metend 5875 ton, toebehoorend aan de reederij Gavarone, voorts het Britsche motorschip „Blackhlll", groot 2494 ton, van de Consett Iron Co. Ltd., geregis treerd te New Castle en tenslotte een 1580 ton metend Zweedsch stoomschip, waarvan de naam nog niet bekend ls. Alle drie schepen zijn na de explosie gezonken. Omtrent het lot van de be manningen was vannacht nog niets be kend. Rome waarschuwt: I.aat de Balkan met rust. In zeer scherpe toon heeft Vrijdag avond Radio Rome een aanval gedaan op Rusland en d*t land gewaarschuwd, zich niet met de zaken ven de Balkan te bemoeien. De uitzending geschiedde in het Rus sisch en was blijkbaar bestemd voor^ luisteraars in de Sowjet-Unie. Da omroeper telde, dat de radio van BUITENLANDSCHE RADIO. Zware atraf voor Duitsche vrouw. De correspondent te Berlijn van „Po- lltiken" meldt, dat een Duitsche vrouw tot 9 maanden gevangenisstraf ls ver oordeeld, omdat zij naar een buitenland sche radio-uitzending had geluisterd; de politie had toevallig de radio gehoord. DUITSCHERS VERLATEN TURKIJE. Spionnen gearresteerd. Het vertrek van de Duitschers uit Tur kije, die daar hetzij id officieele dan wel in particuliere functie werkzaam waren, duurt voort. Tot hen, die het land veria ten hebben, behooren generaal VonMit- telberg, generaal Schindler, admiraal Wuifing, admiraal Von Ditten, die ver bonden waren aan het Turksche leger en de Turksche vloot. Overeenkomstig ontvangen orders, die naar verluidt van Hitier afkomstig zou den zijn, zijn ook kapt. Loyke en kapt. Braunn, die docenten waren aan de Turksche militaire accademie, naar Duitschland vertrokken. Te Istanboel zijn acht Duitschers, on der wie een vrouw en een fotograaf, ge arresteerd, verdacht van spionnage en van nat.-soc. propaganda. Meer dan 21 granaten ont ploft. Te SoestdiJk reden Vrijdagmorgen kwart voor tien eenige munitiewagens op de Beetslaan. In een der wagens ontplof te door onopgehelderde oorzaak een pro jectiel en een tweede ontploffing volgde kort daarop. De manschappen, die bij de wagen behoorden, zagen geen kans meer de zes paarden af te spannen. Verschrikt door de knallen, sloegen de dieren op hol en trokken de wagen, die intusschen in brand geraakte, mee. Op den Ossendamweg wist een moedi ge korporaal een der voorste paarden om de nek te springen. Hij liet» zich eenlge honderden meters meesleursen en het ge lukte hem op de Bundweg de paarden tot stilstand te brengen. Hoewel de wagen nog steeds in brand stond en herhaalde lijk projectielen ontploften, waagden twee burgers zich erbij en sneden de strengen door om de paarden te bevrijden. Terwijl de omgeving door de politie was afgezet, bluschte de brandweer1, ver schanst achter een muur, de vlammen. De caisson was geladen met 7 cm ar tillerie granaten, en het mag een wonder heeten. dat tijdens deze rit geen persoon lijke ongelukken zijn gebeurd. Langs de route, die de paarden op hun snellen tocht gevolgd hadden, lagen de scherven van granaten verspreid. Er 7 MAANDAG 29 NOVEMBER 1939 Groene Kruis. AmmerstoL Vorige week hield de af- 'dceling „Groene Kruis" haar ledenver gadering in „Hei Gebouw". De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter, burgemeester J. II. Winkler, waarna de secretaris verslag uitbracht. Vervolgens was de begrooting 194üaan de orde. De voorzitter deelde mede, dat het aantal leden zeer was toe^nomen. Dit jaar was aan contributie ontvangen f 2300 tegen het vorige jaar f 2000. Het ledental was gestegen tot bijna 100. On danks de vooruitgang was er toch een nadeelig sdido van f 235, dat zoonoodlg door beide gemeenten gedekt zal wor den. De aftredende bestuursleden dehee- ren J. H. Winkler, voorzitter, Buising, secretaris en ds. J. B. Th. Hugenholtz, werden herbenoemd. Bij de rondvraag vroeg de heer A. Broere of het mogelijk zou zijn een kleu terzorg in te stellen. De voorzitter was hier ln beginsel voor en verzocht dr. Soeteman eenlge inlich tingen te geven. Deze vond een dergelij ke instelling zeer goed, maar men moet met de kosten rekening houden. Het ls mogelijk de kinderen in Gouda te laten behandelen, waar deze instelling bestaat. Het bestuur ls van de doelmatigheid overtuigd en zegde toe de kosten te zul len onderzoeken. Op de rivier de Lek is drijvende aangetroffen een Hollandsche roeiboot, zonder riemen, roeldoppen met ijzeren roeipennen, bovenrand groen geverfd. In lichtingen hieromtrent zijn bekomen bij den burgemeester of bij den kanton- nier-lichtwachter. Luchtbescherming. Benschop. Teneinde te komen tot de oprichting van een afd. van de Ned. Ver eeniglng voor Luchtbescherming, werd in de zaal van D. de Haan een propaganda- avond gehouden, waarin als spreker op trad de heer Blanson Henkemans uit Wijk. Na een kort Inleidend woord van den burgemeester, gaf de spreker een kort historisch overzicht van de verschillende methodes van oorlogvoeren. Bij de te genwoordige oorlogen ls aan het lucht- wapen een groote beteekenis toe te ken nen. De vijand is in staat de burgerbe volking achter het front aan te vallen. Het doel van deze laatste aanvallen ls het verbreken van de weerstandskracht van de burgers. Slaagt de vijand er daar om in door luchtaanvallen het moreel der burgerbevolking te vernietigen, dan zul len de militairen aan het front hiervan het medeslachtoffer worden, omdat de burgerbevolking een belangrijke taak heeft bij den toevoer van krijgsvoorraad, munitie, levensmiddelen enz. Daarom ls hier voor de luchtbescherming zoo'n be langrijke taak weggelegd en vormt ln het kader van moreele herbewapening een factor van groote beteekenis. We moeten weten welke gevaren er dreigen en hoe te handelen. Belangrijk, zoo niet het voornaamste, ls ln geval van nood het hoofd koel te houden, bij bezinning blijven. Dat is veel belangrijker dan zandzakken voor het huls. Spreker gaf vervolgens nog een over zicht van de gevaren die ons bedreigen alt de lucht en noemde achtereenvolgens brisantbommen, brandbommen, gasbom men en papleren bommen. De laatste vormen het moreele gevaar. Luchtbe scherming ls zelfbescherming, ls een ver zekeringspremie voor eigen levensbe houd. De overheid heeft de luchtbescher mingsdiensten Ingesteld en georgani seerd. In de eerste plaats echter zelfbe scherming, omdat de luchtbeschermings diensten ook niet alles kunnen doen. Het doel van de Ned. Ver. voor Luchtbe scherming ls dan: het dienen van voor lichting van de bevolking Inzake de lucht- en zelfbescherming. Door woord, beeld en geschrift wordt propaganda ge maakt voor deze Instelling en in talrijke plaatsen afdeellngen opgericht. Met den wensch dat ook de gemeente Benschop ln deze me» zou achterblijven, besloot Bpr. zijn interessa»*» uiteenzetting. Van de mlm 100 aanwezigen lieten 58 zich inschrijven als li«* van de vereeni glng. waarmede ln beginsel tot de op richting van een plaatselijke afdeellng was besloten. Nog zij vermeld dat de burgemeester ln een krachtig slotwoord de opwekking van den spreker ten volle onderstreepte en tenslotte dank bracht voor het gebo- dene. Een nieuw pand. Capelle a.d. IJraeL Een groote veran- lering ondergaat de Kanaalweg nu het jroote dubbele winkelpand van de hee ren v. d. Meer en de Vogel, gereed ls ge komen. Waar voor eenige maanden een paar bouwvallige huisjes stonden ls nu een groot modem winkelpand verrezen. Mede door deze nieuwbouw ls de Kamal- weg een belangrijk winkelcentrum ge worden. Het nieuwgebouwde pand werd geheel door ^apelsche ambachtslieden uitgevoerd. DE KORENBEURS WORDT HERSTELD. Gouda. Dezer dagen zal begonnen wor den met het herstel van de zwaar be schadigde Korenbeurs, ln Gouda meer bekend als de Bloemenmarkt, aan de Hooge Gouwe. Zooals men zich herinneren zal, werd dit vroeg-15e-eeuwsche bouwwerk in Sep tember van dit Jaar door een vrachtauto uit Woerden aangereden op een zoodanige wijze, dat de pilaren doormidden knap ten en het bouwsel schuin kwam te lig gen en daardoor een gevaar voor de om geving werd. Dinsdagmorgen J.L is een heining om de Korenbeurs geplaatst en het verkeer tusschen Peperstraat en Keizerstraat om gelegd. De dienst van Gemeentewerken zal de herstellingswerkzaamheden in eigen be heer uitvoeren. De kosten zijn op circa f 3000 geraamd. De reparatie van het beeldhouwwerk zal bij aanbesteding worden uitgevoerd. Nieuwerkerk a.d. IJssel. De expediteur C. van W. alhier reed met zijn vracht auto aan de Wolfoppenweg een dubbele paal van het electrisch licht aan. De ge meentepolitie te Zevenhulzen maakte proces-verbaal op. Oudewater. In een vergadering van de voetbalvereeniging O.V.S. werd de heer H. Dijns herkozen als secretaris, terwijl ln de vacature Oostrom als bestuurslid werd gekozen de heer J. Oudshoorn. Aan de elftalcommissie werd toegevoegd de heer J. de Bruijn. In de kascommissie werden gekózen de heeren K. Benschop, C. v. d. Klis en J. de Bruijn. Het bestuur bestaat thans uit de heeren W. de Pij per, voorzitter; H. Dijns, secretaris; J. de Groot, penningmeester en J. Prins en J. Oudshoom, commissarissen. Inlichting gevraagd. Sliedrecht. In verband met de op 5 No vember gepleegde inbraak, vestigt de po litie de aandacht op twee Jonge mannen van normale lengte en postuur, beiden gekleed in donkere regen- of overjas. De eene was zeer waarschijnlijk blootshoofd terwijl de andere een slappe deukhoed droeg. Beide mannen, die niet opvielen door hun verschijning, of kleeding, kunnen behooren tot degenen die zich Zaterdags en Zondags meermalen in de kom der gemeente vertoonen en ook ls mogelijk dat het vreemdelingen zijn. Deze Jongemannen hebben zich om streeks 6 uur n.m. in de Middeldiepstraat en omgeving vertoond. Naar alle waar schijnlijkheid bereden zij een rijwiel of hadden een rijwiel bij zich. Zij, die omtrent hen nadere inlichtin gen kunnen verstrekken, worden ver zocht, zich hetzij mondeling hetzij schriftelijk, zoo spoedig mogelijk te wen den tot den Inspecteur van politie, al hier. Reepelsteeltje. IJsselsteln, Hoewel de premiere van dit stuk reeds Jaren achter ligt, trok de belangstelling hiervoor in onze gemeen te een stampvolle zaal van Uzai, waar het chr. kinderkoor „Zanglust's Voorbe reiding" voor het voetlicht trad. Aan het einde klinkt uit die 50 kinder monden een machtig slotkoor en het is of één Jubel zich over de aanwezigen uitstort. Een Jubel die bewees, hoe de Jeugd ln haar eigen spel had meege leefd, er in opgaande of het hen zelf ge beurde. Er waren er zelfs die een werkelijk le vendig gebeuren ln hun rol wisten te leggen. Weer anderen verrichtten nauw gezet him opdracht, soms angstig nauw keurig, maar het geheel was het vele voorbereidende werk overwaard. Ver schillende medewerkers(sters) bespreken zullen we niet doen, daar was het mate riaal te Jong voor. We moeten volmon dig toegeven, dat hier door het kinder koor iets ls gegeven, waarop zij trots kan wezen en hetwelk een daverend suc ces ten gevolge had. In de pauze, die op een half uur was gesteld, werden twee taarten verloot, mede ter tegemoetkoming in de kosten. Voorts werden we even beziggehouden met zg. volkszang. Dit was natuurlijk bedoeld ter verkorting van de pauze die zich ongeveer tot een uur uitstrekte In- plaats van een half uur. Het bezighou den gelukte; of de volkszang ook geluk te, laten we ter beoordeeling over. Onze conclusie ls een goed geslaagde uitvoering, waarvan we de kleine, kin derlijke abuizen zagen overvleugeld door het vele goede en Imposante. Een woord van dank aan den heer en mevrouw Van Beek, aan wien het welslagen van dezen avond ln de eerste plaats la te danken. Medewerking aan de plano verleende mej. Tenprlk, aan wie dat werkje wel is toevertrouwd. Zevenhuizen. De ln militairen dienst verblijvenden, die tot nu toe'niet voor kostwinnersvergoeding ln aanmerking kwamen, kunnen, nu nieuwe voorschrif ten zijn verschenen, op de secretarie in lichtingen verkrijgen of zij thans wel hiervoor in aanmerking komen. De collecte ten behoeve van de licha melijke verzorging van militairen, heeft in het gedeelte Oudver laat opgebracht t viy Vliet. Raadsvergadering op Dinsdag 14 Nov. Aanwezig alle leden. De voorzitter, baron van Hemert tot Dingshof, opent de vergadering, waarna de secretaris ae notulen leest, welke wor den goedgekeurd. Punt 1 is een voorstel tot vaststelling van een arbeidsovereenkomstenbesluit. Het wordt zonder stemming goedgekeurd. Volgt een voorstel tot verkoop van de boomen langs de Slangeweg (104 stuks). B. en W. vragen machtiging daartoe. Op een vraag van den heer SLIN GERLAND zegt de VOORZIT TER, dat het met de Slangenweg in or de komt; 8'leen Ged. 8taten moe wen nog een beslissing nemen. Of de boomen bij inschrijving of onderhands verkocht zul len worden, zullen B. en W. beslissen. De machtiging wordt verleend. Punt 3 is een verzoek tot het verleenen van een bijdrage ad f 1.— per avond voor zaalhuur (inbegrepen vuur en licht) voor een curus E.H.B.O. Dr. Pasmooy te Polsbroek heeft zich beschikbaar gesteld om een cursus te geven van 20 lessen. B. en W. adviseeren gunstig op het verzoek te beschikken, waarmede de raad accoord gaat. Daarop is aan de orde een voorstel tot goedkeuring van de begrooting van het burgerl. armbestuur voor 1940. De inkomsten en uitgaven bedragen f 1586.75, de subsidie van de gemeente is berekend op f 1400, dus f 100 minder dan verleden jaar. De begrooting wordt goedgekeurd, evenals die van het^lectriciteltsbedrijf voor hetzelfde dienstjaar 1940. Een begrootingswijziglng, dienst 1930, wordt goedgekeurd. De motorspuit der brand- - verzekering. De VOORZITTER zegt dat van de Onderlinge Brandassurantie te Vlist een schrijven is Ingekomen, betreffende het gebruik door de gemeente van de motor spuit der Assurantiemaatschappij. Deze wil de spuit ter beschikking van de ge meente stellen tegen een vergoeding van f 100 per jaar, waaraan de voorwaarde ls verbonden, dat de gemeente alleen dan de benzine betaalt, wanneer de spuit bij brand dienst doet. Voor het houden van oefeningen behoeft niet betaald te wor den, ook geen benzine. Aangezien bij het vroegere contract f 180 per Jaar betaald moest worden, vinden B. en W. de voor gestelde regeling alleszins billijk en ad viseeren tot aanneming van het contract. Op een vraag van den heer BOERE, of ook andere gemeenten over dezespuit kunnen beschikken, antwoordt de voor zitter, dat de gemeente Vlist er verder niets over te zeggen heeft. Hierna wordt besloten; het contract aan te gaan. Tenslotte wordt de gemeente-begroo ting, dienst 1940 behandeld. De heer SLINGERLAND vraagt Inlichtingen omtrent enkele punten, oa. de post van f 25 voor de kleine spuiten. Spr. dacht, dat deze buiten dienst ge steld waren. De VOORZITTER zegt, dat dit niet zoo ls. aangezien deze spuiten ge bruikt kunnen worden voor de luchtbe scherming. Verder vraagt de heer SLINGER LAND hoe de kosten voor de luchtbe scherming worden geregeld. De VOORZITTER antwoordt hier op. dat de luchtbescherming hem alleen aangaat. Vlist betaalt 1/5 van de geza menlijke kosten voor Haastrecht en Vlist. De heer SLINGERLAND vraagt hoe het met de post keuringsdienst staat. Blijft deze zooals voorgesteld, nu de directeur gemobiliseerd ls? De VOORZITTER heeft vernomen, dat de directeur van den keuringsdienst vrijwillig in dienst is. Daarom hebben de gemeenten er bezwaer tegen, het ver schil tusschen het tractement als direc teur en dat als militair paardenarts te betalen. Tenslotte wijst de heet SLINGER LAND nog op een z.i. fóutieve overboe king in de begrooting Deze opmerking blijkt Juist te zijn. waarvoor de VOORZITTER den Keer Slingerland een compliment maakt, om dat het een bewijs ls, dat deze de be grooting nauwkeurig nagezien heeft. De begrooting wordt z. h. st. vastge steld. De ontvangsten en uitgaven bedragen f 20014 87, waarin een post onvoorzien van f 2690.84 (vorig Jaar f 1975.34). Hierna sluit de voorzitter de vergade ring. Onder voorzitterschap van den burge meester. tnr. J. J. Abblnk Spaink, kwam de voltallige gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. Nadat de vergadering met gebed is ge opend, staat de voorzitter stil bij het overlijden van den heer N. P. Doesburg, in leven ontvanger en administrateur der gemeente-bedrijven. Tal van Jaren is hij een trouw dienaar geweest van de ge meente en bij alle samenwerking werd steeds de groote opgewektheid en liefde, waarmede hij rijn taak opvatte, gewaar deerd. Hij was een man. zooals onze tijd ze zoo hard noodig heeft, een goed bur ger, een trouw vaderlander, die ook de plaats fijner Inwoning een warm hart toedroeg. Ondanks het feit dat hij met zijn gezondheid te kampen had, heeft hij tot het laatste toe zijn beste krach ten gegeven. Dat is nog gebleken op het terrein van de luchtbescherming, waar aan hij als leider van de blokbrandweren een werkzaam aandeel had. Voor degenen die hem als hun vriend beschouwden, was hij een hartelijke vriend. Daarom ook was het een droevig, doch tevens grootsch moment, toen hij, gedragen door zijn vrienden en omstuwd door velen die met hem hadden samen gewerkt, en docc zijn dierbaren, ter rus te werd gelegd. IJsselsteln zal den heer Doesburg nim mer vergeten, zoo besloot de voorzitter. Aan de behandeling van de agenda toegekomen, besloot de raad, aan de Prov. Ver. van Moeder en Kind. voor het jaar 1940 een subsidie toe te kennen van f 100 Aan de Landbouwschool te Mont- foort wordt een subsidie toegekend van f 5140 voor het bezoeken van die school door een 20-tal leerlingen uit deze ge meente. Goedgekeurd wordt de begroo ting van de Vleeschkeuringsdienst voor 1940 van de keuringskring Oudewater. Benoemd worden tot leden van de gas- en waterleidingcommissie de heeren v. d. Linden. Schimmel. Stlgter en v. RoolJen; tot leden der commissie voor het uitbrei dingsplan, de heeren Schimmel, Veldhui zen, Stigter en van den Bergh. Als leden ln de commissie voor Georganiseerd Overleg worden aangewezen de heeren v. d. Linden en Stigter. Als vertegen woordiger der gemeente voor de vergade ringen van Stemgerechtigde Ingelanden der Drie Waterschappen onder IJssel- steun wordt aangewezen de heer Joh. v. Schalk. Vervolgens stellen B. en W. voor, de heffing der hondenbelasting in het vervolg te doen plaats hebben op grond van op te maken kohieren. De heffmgsbedrugen hebben geen verande ring endergaan. De veranderingen zijn slechts van administratieven aard. De heer DE GIER is van meening, dat de bestaande verordening goed vol deed, wat betreft de Invordering. De praktijk heeft zich daarbij aangepast en de politie was, zoo meent spr., steeds op de hoogte of een hond aangegeven werd of niet. Bij de nieuwe verordening zal de controle moeilijker zijn. De VOORZITTER zegt, dat de practijk niet veel moeilijkheden mee zal brengen. Uit een oogpunt van beheer wordt de verordening nu zuiverder. De heer STIGTER is de meening toegedaan van den heer De Gier. Het voorstel van B. en W. wordt met 8 tegen 3 st. aangenomen. Tegen de hee ren De Gier, Stigter en Wildschut. Besloten wordt, op advies van het Staatsboschbeheer te Utrecht tot 'tdoen rooien van 61 stuks boomen en om de verkoop daarvan en de weder inplanting over te laten aan B. en W. Goedgekeurd wordt een voorstel van B. en W. tot het instellen der functie van commies ter secretarie. De heer STIGTER ls huiverig voor grootsteedsche allures. De VOORZITTER zegt dat hierin geen gevaar schuilt. De heer VELDHUIZEN brengt hulde aan B. en W. voor hun initiatief in dezen, waar het hier betreft den ambte naar den heer De Leeuw. Hierdoor stelt men een ambtenaar in de gelegenheid, op latere leeftijd van de voordeelcn te genieten. Volgens spr. leert de practijk anders. In de regel worden ouderen min der geteld. Gemeente-ontvanger. In verband met de vacature van ont vanger oer gemeen ue en administrateur der bedrijven, door het overlijden van den heer N. P. Doesburg, is ingekomen een schrijven van Ged)- staten, waarin gewezen wordt op art. 3, 2e lid, en art. 105, 2e lid, der gemeentewet, welke be palingen inhouden „centralisatie" van het ambt van ontvanger voor verschil lende gemeenten en de waarneming van het ambt van cien secretaris en dat van ontvanger in gemeenten met een zieicn- tal van 5000 en daar beneden door den zelfden persoon. De heer DE GIER is van meening, dat de functies gescheiden behooren te zijn. Er zijn thgms zooveel menschen die uitzien naar een behoorlijk gesalarieerde betrekking. Spr. wil nu van deze gelegen heid gebruik maken om beide functies te schelden. De VOORZITTER zegt, dat 'tvol gende agendapunt Inhoudt de combina tie der functies van gemeente-ontvanger en administrateur en meent goed te doen door beide punten gelijktijdig te behan delen, waarmede genoegen wordt geno men. In het prae-advles van B. en W wordt gezegd dat na Ingewonnen advies van bij uitstek deskundigen, zij tot de overtui ging zijn gekomen, de functies blijvend aan één persoon te moeten opdragen met toevoeging van een bescheiden hulp kracht. Voorgesteld wordt het salaris te bepalen op f 2704.77 in minimum en f 3387 60 in maximum. Het salaris voor de bestaande functie bedroeg f 3005 ln minimum en f 3720 in maximum. In ver band met de eischen, welke voor ge noemde functies gesteld worden, meenen B. en W., de scheiding der beide func ties ten sterkste te moeten ontraden; bovendien heeft de praktijk van de laat ste tijd voldoende geleerd, dat het vaak moeilijk i*. ook zelfs op behoorlijk sala ris, voor hun taak berekende personen te vinden. B en W. meenen dat de kans bestaat bij combineering der beide func ties, iemand te vinden, die ten volle zal zijn opgewussen, tegen de hem wachten de taak. De heer DE GIER blijft bij zijn mee ning, dat de functies gescheiden kunnen worden, waardoor dan 2 personen nog een behoorlijk salaris hebben. Meer leden zün van meening, dat voor twee ambtenaren het salaris niet hoog is te noemen en stellen meer prijs op één ambtenaar tegen hst *>»«esielde sa'a- Dinsdag 21 November. Hilversum I. 1875 M! en 414.4 M. KRO Uitzending; 4.005.10 HIRO. 8 00 Berichten ANP; 8.05—9.15 en 1000 Gramofoon; 11.30 Godsdienstig halfuur; 1200 Berichten; 12 15 Gramofoon; 12.45 Berichten ANP en Gramofoon; 110 Roco co Octet; 1.40 Gramofoon; 2.00 Vrouwen- uurtje; 3 00 Modecursu3, 4.00 Gramo foon; 4 05 Causerie: „De economische ontwikkeling van de laatste 10 jaren en de reactie daarop van de wetenschap"; 4.20 Gramofoon; 4.25 „Iedere weg leidt tot het doel", Causerie; 4.40 Gramofoon; 4 45 Berichten; 4.50 Gramofoon; 4 55 Cause rie: „Zij. die roepen"; 5.10 KRO Melodis- ten en Solist (5.45—6.05 Felicitaties); 6.35 Spcnhalfuur; 700 Berichten; 7.15 Cau serie: „De actie naar de nieuwe Gemeen schap thans meer dan ooit noodzaak"; 7 35 Reportage; 8 00 Berichten ANP en Mededeelingen; 8.15 KRO Kamer Orkest en Solist; 9.00 Gramofoon; 9.20 KRO Ka mer Orkest; 10.00 Gramofoon; 10.10 Bcr- tus van Dinteren en zijn Tzigane Orkest; 10.30 Berichten ANP; 10 40 KRO Boys en Solist; in de pauze: Gramofoon; 11.20— 12.00 Gramofoon. Hilversum II. 301 5 M. AVRO uitzen. ding; 0.30—7.00 RVU. 8.00 Berichten ANP en Gramofoon; 8 30 Orgelspel; 8 50 Gramofoon; 10.00 Mor genwijding;; 10.15 Gramofoon; 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Viool en Piano; 11.00 Huishoudelijke wenken; 11.30 Orgelcon cert en Zang; 12.15 Puszta Orkest; 12.45 Berichten ANP en Gramofoon; 100 Om roep Orkest: 2 00 Voor de vrouw; 2.10 Omroep Orkest; 2.45 Knip- en Naaicursus: 3.45 Het Lyra Trio: 4.30 Kinderkoor; 5 00 Kinderhalfuur; 530—0.27 Omroep Or kest 0.30 Cyclus: „Waar moet lk het zoe ken?'"; 7 00 Voor de kinderen; 7.05 Pia no-voordracht, 7.3u Engelsche les; 8 08 Berichten ANP en Mededeelingen; hier na. Causerie: „De bewegelijke wereld"; 8 30 Bonte Mobilisatietrein; 9 45 Gramo foon; 10.35 Filmpraatje; 11.00 Berichten ANP; hierna: Jetty Cantor's Ensemble; 11.40—12.00 Gramofoon. Woensdag 22 November. Hilversum I. 1875 M. en 414.4 M. NCR^ uitzending; 6.30—7.00 Onderwijsfond/ voor de Scheepvaart. 8.00 Berichten ANP; 8.05 Schriftlezing en Meditatie; 8.20 Gramofoon; (9.30—945 Gelukwenschen)10.30 Morgendienst; 11.00 Gramofoon; 11.15 Ensemble v. d. Horst en Gramofoon (12.0012.15 Berich ten; om 12.45 Berichten ANP) 1.15 Gra mofoon- 2.00—2 55 Zang met Pianobege leiding 'en Gramofoon; 3.00 Chr. lectuur; 3.30 Marcando Ensemble en Gramofoon; 4 45 Felicitaties; 5 00 Voor de Jeugd; 5.45 Gramofoon 6.00 Land- en Tuinbouwcau- serie; 6.30 Taalles en Causerie„De be diening, het onderhoud en samenstelling van) stoomketels en stoommachines aan boord van schepen"; 7.00 Berichten; 7.15 Causerie: „Onze gemeenschappelijke schuld"- 7.30 Gramofoon; 8.00 Berich ten ANP en Herhaling /BOS berichten; 8.15 Reportage: 9 15 Gramofoon; 9.30 Ka mer Orkest ..Ars Nova et Antiqua"; 10.00 Berichten ANP Actueel halfuur; 10.30 Kamer Orkest „Ars Nova et Antiqua en Solist; 11.15 Gramofoon; 11.5012.00 Schriftlezing. Hilversum II. 301.5 M. VARA uitzen ding 102)0—10.20 v.m. en 7 30—8.00 VPRO. 8.00 Berichten ANP en Gramofoon; 9.30 Causerie: „Onze Keuken"; NJ.00 Morgen wijding; 10.20 Voor arbeiders \i de Con tinubedrijven; 11 30 Voor de vjyjw; 12M Gramofoon; 12.15 VARA Orkest-\12.45 Be richten ANP en Oramofoon; 110 VARA Orkest 115—145 Orgelspel rfi Zang; 2 00 Kniples; 2.30 Residentie-OrKést en So liste (opn); 3.15 Voor de kinderen; 5 30 —6 35 VARA Orkest; 6 40 Grafologlsche causerie; 7.00 VARA Kalender; 7 05 Feli citaties; 7.10 Koorzang met Orgelbege leiding; 8 30 Bijbelvertellingen; 8 00 Herhaling SOS berichten; 8.03 Berichten ANP en VAPA Varia; 8.15 Het Rosian Orkest 9 00 Rpdlotoone-1: 9.30 Orgelspel en Zang; 10.00 Causerie* „Schuldig of Onschuldig?": 10 C8 De Ramblers; 10 40 Medische vraagbaak 1100 Berichten ANP 1110 Gron'nger Orkest Vereeni glng.' Arbeiders Zangvereenlging „De Da geraad" en Solisten (opn); 11.45—12.01 Gramofoon. ris van B. en W., waartegenover men dfl noodige eischen kan stellen. De VOORZITTER zegt, dat, wan neer de functies gescheiden zouden wor« den, men de kans beloopt, een district* ontvanger te krijgen. De heer VELDHUIZEN zou zulk» niet gaarne zien; we hebben hier toch al genoeg ervaring opgedaan met een dergelijken ontvanger der dir. belastin gen, die te Vreeswijk is gestationneerd; spr. beveelt zulks niet aan voor een ge. méente-ontvanger. Na nog breedvoerige besprekingen wordt een voorstel van den heer De Gier om de functies te scheiden, niet voldoen* de gesteund. Het voorstel van B en W. wordt hier na aangenomen met 9 tegen 2 stemmen (tegen de heeren De Gier en Stigter). Bij de rondvraag, zegt de heei SCHIMMEL, dat de laatste tijd veel klachten gehoord werden, inzake da straatverlichting. Spr. vraagt of maatre gelen tot verbetering kunnen worden to gemoet gezien. De VOORZITTER zegt, dat dit een maatregel ls tot bezulnigin daar men zuinig moet zijn met de Ljlen. We we ten nu eenmaal met, hoelang de toe stand, waarin wij thans leven, zal du ren, waarom voorzienigheid gebodun 1* Evenwel zegt spr. aat dezer dagen d« verlichting zal worden opgenomen ei zal worden nagegaan, op welke «wljz- verbetering is aan te brennen. Hierna aluitü»"

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 2