UMATIEK Gemengd nieuws Plaatselijk nieuws PAS OP Er is een^ in de maand de van Van Kondom Alleen voor vrouwen [Plaatselijk nieuws f f VRIJDAG 24 NOVEMBER 1989 HET GROOTE GELUK door JAN DISTEL. Joke was verkoopster in een sigaren winkel. Altijd was er een diepe, droome- rige blik in haar mooie oogen, hetgeen de manlijke klanten zeer trok. Ze hielp als in een droom. Waar ze maar liep of stond, droomde Joke van het Groote Ge luk. Maar het kwam maar niet. Deste- meer vertoonde zich het kleine geluk in de gestalte van den boekhouder Bob. die al een groote sympathie voor Joke koes terde, toen ze ais klein meisje nog naar school rende. Nu nam hij het meisje, dat hem al iets over het hoofd was gegroeid, mee naar de bioscoop, naar een restau-, rant en waarheen ze maar wilde. Hij was al een beetje dik, de boekhouder en ook was hij erg goedig. Maar hij was ze ker niet zoo, zooals Joke zich het groote geluk voorstelde. Ais ze met hem uit- giflg, zat ze bijna altijd zwijgzaam naast hem, maar dat vinden mannen heel ge woon van meisjes met diepe droom - oogen. Joke hield het kleine geluk in re serve, voor het geval het groote, waar ze zoo op hoopte, niet zou komen opdagen. En toen, op een stralenden dag, kwam het plotseling binnen, het groote geluk zooals het altijd overal plotseling is. Het had een bruin verbrand, lachend gezicht, stak in een lichte kameelharen jas en had breede schouders. „O," zei het groote geluk, toen de ver koopster naar zijn wenschen informeer de, „helpt u gerust eerst die andere menschen af. Ik heb geen haast!" Daarbij liet het een rij spierwitte tanden sien het kleine geluk bezat slechts een ry opgevuld met goud. De verkoopster kreeg een knalroode kleur en hielp zoo snel ze kon de andere klanten af, terwijl ze telkens een blik wierp op het geluk. Er kwamen nieuwe klanten in den winkel en het geluk stond nog steeds in zijn hoek het was alsof het Joke in de gelegenheid wilde stellen om het eens goed aan te kijken. Maar toen was er ineens niemand meer in den winkel behalve Joke en de man in de lichte jas. Hij kwam vlak voor Joke staan en vroeg om een doosje sigaretten. Daarna voelde hy in zyn vestjeszak en haalde een biljet van vijftig gulden te voorschyn. Joke's hand trilde, terwijl ze het geld wisselde. Ze lette minder op het geld dan op den man, die net als een slang een muisje, het blozende meisje in het oog hield. Hy stak het geld on verschillig weer in zyn vestjeszak en keek de verkoopster daarna nog dieper in de oogen. Toen zei hij: „Ik hoop, dat u my niet voor opdringerig houdt maar het moet heerhjk zyn om met u een tango te dansenVoelt u er misschien iets voor om vanavond met me uit te gaan? Ik kom u graag na slui ting van den winkel halen." Natuuriyk wil ik! had Joke het liefst gezegd, maar dwaas als ze was, aarzelde ze ze bleek niet tegen het groote geluk opgewassen te zyn. Wat zal hy denken, als ik meteen „Ja" zeg, dacht ze en ze deed tegenover het groote geluk alsof het iets heel onbelangrijks was en alsof ze het eiken dag kon krijgen. Bo vendien herinnefde ze zich plotseling, dat Bob op haar zou wachten. „Het spijt me," zei ze daarom en er klonk lichte trots in haar stem door, „het gaat niet, want ik word vanavond door myn tante afgehaald." .Jammer," zei het groote geluk en glimlachte. „Maar misschien kan het morgen? Ik biyf hier nog een paar da gen." En het liet nog eens zyn oogen, zyn tanden en het wonderiyke van zyn heele wezen glanzen. Daarna ging de man ln^de lichte jas weg. Morgen! droomde Joke, morgen! En ze nam zich voor om nog dienzelfden dag een einde te maken aan de vriendschap met Bob. Ze hield toch niet echt van hem. En nu was het groote geluk er im mers ze deugde niet voor het kleine Morgen, morgen! Een half uur later kwam de chef om de kas op te maken. Hy haalde het bil jet van vyftlg gulden uit het la'tje, be keek het en duwde het daarna onder den neus van zyn verkoopster. Een blinde kon zien, da* het biljet valsch was. De sigarenwinkel begbn om Joke te draaien. Dat was dus het groote geluk geweest: een avonturier. Wat was de wereld slecht, wat ontzettend gemeen en geraffineerd was dit alles. Het arme meisje had genoeg gedroomd voor haar verdere leven. Ze had haar leergeld be taald. Dien avond verloofde Joke zich offi cieel met den boekhouder. Het was geen uitbundig feest, maar ze klonk glim lachend met het kleine geluk en nam zich voor om haar best te doen voor hem en om vroohjk te ïyken. Den volgenden morgen verscheen een politieagent in den winkel en mèt hem kwam.... het groots geluk. Du* ze had den hem al gepakt! Goed zoo, dat was zyn verdiende loon! „Juffrouw," zei de agent, „heeft deze heer hier gisteren een biljet van vyftig gulden gewisseld?" „Ja," zei Joke kortaf en keek den man in de lichte jas fel aan, „ja, het biljet was valsch en ik moet het vergoeden!" „Ontzettend is dat!" riep het groote geluk uit. „Moet u toch eens hooren, ik ben er op een vreeseiyke manier inge- loopen. Gisteren vroeg een dame me by het postkantoor of ik twee biljetten van vyftig gulden voor één van honderd wil de wisselen. Ik deed het natuuriyk en nu biykt, dat beide biljetten valsch wa ren!" „We hebben de oplichtster al," brom de de agent, nam het valsche bankbiljet ln ontvangst en verdween. „Ik wil niet, dat u er schade aan hebt." troostte het groote geluk de ver bouwereerde verkoopster en gaf haar nu een echt biljet van vyftig gulden. Weer begon de winkel om Joke te draal en en toen hoorde ze als van heel ver zyn stem: „En hoe ls het met vanavond? Vanavond komt uw tante toch niet, is het wel? Vanavond bent u toch vry?" „Ik ben nooit meer vry," zei Joke met trillende stem. „Ik heb me gisterenavond verloofd Het bruinverbrande gezicht van het groote geluk werd een oogenbltk een graad donkerder. Toen lachte hy en zei harteiyk: „O, dan wensch ik u van harte geluk! Je moet het geluk grypen, als je daar de gelegenheid toe krygt daar hebt u geiyk in!" Toen stak hy een si garet aan en liep na een korten groet den winkel uit. (Nadruk verboden). litairen afgezocht, doch men kon geen spoor vinden. Er biyft dus geen andere conclusie over, dan dat de bestuurder met het toe stel in de veenbodem ls gedrukt. Van officieele zyde ls de naam van t slachtoffer nog niet genoemd, doch de Telegraaf noemt den heer J. J. Clinge Doorenbos als den ongelukklgen piloot, en richt woorden van deelneming tot diens vader, den bekenden dichter-zan- ger, die tevens tot de medewerkers van dat blad behoort. DOOR EEN TIJGER VERSCHEURD. In de kampong Boekit Karam op de onderneming. Aloer Djamboe (Sumatra) is een man, die in zyn in aanbouw zynd huis lag te slapen, door een tyger aan gevallen en verscheurd. De volgende avond kwam de tyger terug, vond 'zyn slachtoffer niet meer en verscheurde de mat, waarop de man had geslapen. Bevreesd voor een mogeiyke terug komst van het beest, verzochten de kam- pongmenschen de politie om hulp. Op nieuw kwam de tyger opdagen om een vyftal geiten neer te slaan en er twee van het bosch in te sleuren. Een In- landsche Jager van de kampong kreeg het dier onder schot, dat slechts verwond werd en daarna de vlucht nam. De politie doodde het beest op- de der de avond na het verscheuren van den kampongman. De kampongmenschen rapporteerden, dat er nog een tyger in de buurt rond zwerft, doch dit beest is nog niet onder schot te krygen. Doodelijk vliegongeluk bij Hiliegersberg. Piloot J. J. Clinge Doorenbos het slachtoffer. Een militair vliegtuig is Woensdag om kwart over twee op een weiland achter de Molenlaan te Hiliegersberg brandend neergestort. Het was een é'én-persoona kleine Jager van het type D 21; Arbeiders, die ln de nabyheid werk zaam waren, zagen het toestel met groo te snelheid op zeer geringe hoogte het weiland overVHégeh. Kort daarofc hoor den zy een slag. Op de plaats gekomen Autobotsing. Arkel. Dinsdagmorgen ontstond mid den ln 't dorp een autobotsing tusschen eén melkauto van de wed. Kooy en een trailer met aanhangwagen uit Amers foort. De botsing ontstónd doordat de melkauto, die een voor hem ultrydende boerenwagen wilde passeeren, de hem tegemoetkomende trailer te laat bemerk te. Beide auto's kwamen dwars over de weg te staan; de mateneele schade was aanzleniyk. Het verkeer ondervond eenl- ge stagnatie, maar werd later door de politie geregeld. Arkel. De collecte voor het nationaal steuncomité heeft hier f 28.89 opge bracht. omdat zy geen schoolgaande kinderen meer hebben, werden vervangen door de heeren J. Dukel, J. C. van der Waal van Dyk en A. W. Smit Daarna werd nog besproken en bésloten om ook dit Jaar weer een Sint Nicolaasfeestje op school te houden. De damclub Denk en Zet I speelde in „gebouw Rehoboth een damwedstryd tegen de damclub van Heerjansdam met het volgende resultaat: Denk en Zet— Heerjansdam: W. VlotT. Tors 20; W. KoppelaarJ. Vermeulen 11; T. Lock L. P. de Ruiter 11; J. VersteegJ. Pors 02; L. BaxJ. de Jong 02; J. Herwaarden—P. Spernaweiland 20; A. OvergauWP. Dekker 20; C. Boxman J. van Oorschot 02; J. W. de Jong Lzn.J. van de Waal 20; T. RozaC. Vermeulen 20. Einduitslag 128 voor Denk en Zet. Groot-Amme». Maandagmiddag werd het 8-jarig dochtertje van den heer J.» Zwynenburg door het plotseling overste ken van den weg door een wielryder aangereden. Haar boventanden werden uit den mond gestooten, terwyi haar bovenlip zoodanig werd verwond, dat de ze door dokter Flohil moest worden ge hecht. Gevonden: een paar beenpypen; te bevr. by den gem.-veldwachter. Hoornaar. In de Ned. Herv. Kerk ls in totaal f 108.37 gecollecteerd voor het pastoriefonds. Lèxmond. De collecte voor de zeven samenwerkende zendingscorporaties heeft in deze gemeente ruim f 95 opgebracht. In de bestuursvergadering van de Zondagsschool „Maranatha" werd de datum waarop het Kerstfeest zal worden gehouden, bepaald op Vrydag 22 Decem ber. Vooraf zal ln de gemeente weer een collecte voor dit doel gehouden worden. Ongeval. Nieuw-LekkerUnd. De 14-Jarlge J. 8., werkzaam op de puddlngfabriek „Hapé" had Maandag het ongeluk met de rech terhand ln aanraking te komen met een snymachine, waardoor het voorste lid van den middelvinger werd afgehakt. Dr. H. Roelink uit Streefkerk, verleende ge neeskundige hulp. GEEN FRAUDE BIJ „MAATSCHAPPE LIJK HULPBETOON". SUedrecht. Ongeveer een Jaar geleden heeft het parket uit Dordrecht de boe ken en bescheiden van Maatschappeiyk Hulpbetoon alhier in beslag genomen, teneinde een onderzoek in te stellen in De aanleg van de Maastunnel te Rotterdam. Bhui waar het vliegtuig was neergestort, von den zy slechts de wrakstukken van het toestel. Deelen van de motor werden op een afstand van 500 meter teruggevon den, terwyi de verbryzelde vleugelplaten by een sloot werden aangetroffen. De wielen werden op groote afstand in het weiland gevonden. P De romp en de staart hadden zich met groote kracht in de weeke veenbodem gedrongen, waardoor de cabine twee k drie meter onder de grond zat. Militairen en arbeiders begonnen met het uitgraven van deze deelen, doch het werk werd zeer bemoeliykt door 't grond water, dat men steeds moest wegpom pen. De officier van Justitie, mr. Reumer, deburgemeester van Hiliegersberg, de heer F. H. van Kempen en enkele hooge militairen van het vliegveld Waalhaven waren spoedig ter plaatse. Aangezien de mogeiykheid bestond.dat de piloot even voor het ongeluk met zyn parachute het toestel had verlaten of tydens het ongeluk uit de cabine was gesprongen, werd de omgeving door mi- Bleskensgraaf. De collecte voor het al gemeen steuncomité heeft in deze ge meente f 308,60 opgebracht. Ouderavond. Giessendam. Dinsdagavond is in de openbare school een goed geslaagde ouderavond gehouden. De belangstelling Was zeer groot. De voorzitter der ouder commissie, de heer Van der Linden, opende de vergadering met een kort wel komstwoord. Het hoofd der school, de heer C. Sterrenburg, nam daarna de lei ding over. Daarna werden door leerlingen van de twee hoogste klassen enkele lied jes gezongen. Vervolgens werd overge gaan tot de opvoering van een tooneel- stukje getiteld: „De Wondergans". Op uitnemende wyze werden de rollen door de leerlingen vervuld, terwyi allen biyk gaven alles goed Ingestudeerd te hebben. Het geheel kwam heel goed uit en viel by de aanwezige ouders zeer in de smaak Na afloop gingen de kinderen naar huis en werd nog een hulshoudeiyke vergade ring gehouden. De bestuursleden, de hee ren Van der Linden, J. van der Stelt en h de Kok, die lUten mesten Aftreden, verband met vermoedens omtrent onre gelmatigheden. Het onderzoek is thans geëindigd en heeft geen aanleiding ge geven om tot vervolging over te gaan. Deze dagen zyn alle in beslag genomen bescheiden op het bureau van Maat schappeiyk Hulpbetoon teruggekeerd. (of uw recMer-richting- aenwijzer) steekt u na tuurlijk altoos tijdig uit, voor u een bocht naar rechts neemt U weet zeker wel, wat tijdig be- teekent? (vóór u de bocht ingaatJ) Wie gejïiaagd worden door Rheumatt* sche pynen, behoeven niet op de kalen der te kyken. Die voelen wel aan hun ondrageiyke pynen en scheuten irt ïyt en leden, dat de tyd van onafgebroken martelingen weer is aangebroken. „Slapelooze nachten van Rheumatlscha pynen vier, vyf maal n»yn bed in en uit en niet in staat een been te verzet ten. Dat heeft zoo Jaren geduurd tot dat ik met Kruschen ben begonnen, op aanraden van een vriendin. De eerste dagen had ik weinig verlichting, maar ik ben Kruschen Salts regelmatig blyvep gebruiken en ik ben nu vry van pynen T.och hlyf ik het nemen, lederen mor genzoo verklaart een dankbaar ge- bruikster van in de 70. De aansporende werking van Kruschen's zes minerale zouten op lever, nieren en ingewanden geeft deze organen nieuwe kracht. Ze komen tot krachtiger actie en het bloed wordt gezuiverd van overtollig schadeiyk zuur, dat zich anders vastzet in de spier weefsels en dat oorzaak ls van Uw lijden en die tergende pyn. Néem toch Kru schen Salts Tienduizenden deden hel envonden er baat by. Kruschen Salts, verkrygb. by apoth. en drog. a 0.40, 0.75 en 1.60 (extra grool pak). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd, Manchester (Engeland). Opgericht 1756, (Adv.) Landbouw en Veeteelt Gemalen gedroogd gras als varkensvoer. Proeven te Giessen-Nleuwkerk BU het mesten van varkens zyn op de proefmestery te Giesaen-Nieuwkerk proe ven genomen met 't voeren van gemalen gedroogd gras. Het Hollandsch Landbouwweekblad meldt daaromtrent het volgende: De proef werd genomen met 24 var kens. die met afstamming en wicht zoo gelijk mogeiyk over drie hokken ver deeld werden. De varkens in het eerste hok kregen het gewone gemengde voer; voor die in het tweede en in het derde hok werd dit voer onderscheideniyk voor 10 en 20 percent vervangen door in Fries land aangekocht grasmeel, dat ongeveer 13 percent eiwitachtige stoffen bevatte. By het begin van de proef wogen de varkens gemiddeld ongeveer 35 kilogram; toen ze gemiddeld ongeveer 125 kilogram wogen, zijn ze afgeleverd aan de Uit- hoomsche baconfabrteken, waar ze zyn uitgesneden en beoordeeld door en on der leiding van lr. Th. C. J. M. Ryssen- beek. De groei van groep 1 bedroeg 0 6 k g. per dag, d.L 8 pond en 2 ons per varken per week by een voederverbruik van na genoeg 4 kg. per kg. aan groei. De groep van groep 2 was 0.57 k.g. per dag. d.i. 8 pond en 2 ons per varken per week by een voederverbruik van 4.2 kg. per k g groei. Van groep 3 was dit 0 51 k.g. d.i. bUn* 7 pond en 1 ons per varken per week bij een voederverbruik van nagenoeg 4.5 k g. per k.g. groei Uit de slachtbeoordeelingen bleek, dat de varkens uit groep 1 gemiddeld gaven: 48 1 pet. vleesch en 44.2 pet. vet; die van groep 2: 49,7 pet. vleesch en 42 2 pet. vet; die van groep 3: 51.2 pet. vleesch en 41 pet. vet. Hieruit viel op te maken, dat het gras- meel een gunstigen invloed heeft op den vleeschaanzet. Kleur en vastheid van het vleesch der varkens, die grasmeel in hun voer hadden gehad, waren op zyn minst zoo goed als die der controlegroep en dit gold ook voor spek en reuzel. Het verslag komt tot de conclusie, dat een gedeelte van het aan de varkens te verstrekken voer kan worden vervangen door grasmeel, doch niet meer dan ten hoogste 10 pet., omdat by hoogere per centages groeisnelheld en voederverbruik per k.g. groei te wenschen gaan laten en dat de kwaliteit van vleesch en spek door die grasmeel-by voedering niet geschaad wordt, doch integendeel verhoogd. De varkens eten het grasmeel me» graagte. DE BOTERNOTEERING. De commissie-noteering voor Neder- landsche boter is Donderdag vastgesteld op 80 cent per k.g. (onveranderd). DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en steun- uitkeering op boter is, behoudens tus- schentydsche wyziging, voor de week van 23—30 November eveneens vastge steld op f 0.80 per kJL (als de vorige *eekX NIEUWSBLAD FOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT HfhoonhsTtnuilu Courant VRIJDAG 24 NOVEMBER 19X9 door JAN KIJKUIT. Tante zuchtte eens, vouwde bedacht zaam en nauwgezet de Schoonhovensche Courant van Woensdag op. Toen bleef te voor zich uit zitten staren. „Staan er zuike vreeseiyke dingen in de* courant, tante?" vroeg ik, „dat u er coo over ontdaan is?" „Ik heb de heele courant gelezen," antwoordde tante en er zyn een paar dingen die me erg getroffen hebben „De Simon Bolivar," veronderstelde ik. „Ja, die natuuriyk ook, maar in deze tyd beschouw Je zulke gebeurtenissen van een paar dagen alweer als oud nieuws. Er zyn 86 reizigers omgekomen, er zyn een paar honderd familieleden in rouw, er liggen nog enkele tientallen cwaargewonden in ziekenhuizen en alle opvarenden hebben alles verloren, wat zij by zich hadden. Na enkele dagen is de courantenlezer dat drama vergeten, omdat er nieuwe gebeurtenissen zyn." „Ik denk," viel Teun in, „dat jy je eigen zit zenuwachtig te maken van- wege die meisiea in Amsterdam, die daar verdonkeremaand bennen." „Kn ia denk," veronderstelde Jod, „dat het nieuwe feuilleton u bezig houdt." „Zoo jongens, nu hebben jullie alle drie wat geraden en alle drie heb je 't mis. Ik sai t je dus maar vertellen wat me bezig houdt. Al lezende dacht ik: wat leven wy toch gelukkig, ais ik zie dat wat ons land betreft, de courant er eigenlijk net zoo uitziet alsof er geen oorlog ia, behalve dan natuuriyk die misdaad met de Simon Bolivar. Maar overigens lees ik van een kwestie of er op Zondag gevoetbald zal mogen wor den, een Tweede Kamer dié gezellig over allerlei prutsdingetjes zit te keuvelen, vergaderingen van IJsclubs, uitvoeringen, concerten, een groot verslag van een gemeenteraad of er nu een tweede Her vormde school gebouwd moet worden of niet, Sinterklaasadvertentles en al van zulke dingen meer. Maar dan komt er in eens een bericht dat me zoo deed zuchten. Dat was over de man denmakers in Ameide en Tienhoven. Dur is nu groote opleving en dan denk je al dadelijk: by je eigen: o, gelukkig dat die menschen 't nu eens wat beter zullen krygen, maar als je verder leest, dan zie je wat een treurige toestan den er nog zyn in de hedendaagsche maatschappij. Als zoon mandenmaker de heele week zoo hard werkt als hy kan en hij maakt 120 manden, dan verdient hy nu, in ds tyd van de zoogenaamde opleving, op zyn best 13 gulden in de week en vroeger 9 gulden. Als nu die groote opleving nog wat aanhoudt, dan kan hy misschien 't wel tot 15 gulden brangen. En nou hoef ik Jullie niet te gaan voorrekenen, wat een huishouden kost, maar alls Je de huur, de belasting, het schoolgeld, de brandstoffen en klee- ren en schoenen er af trekt, dan verze ker lk je, dat er maar een klein bedrag- Je kan overbiyven voor het eten. Dat wind ik treurige toestanden. „Ja, tante," viel Jod by, „en 't wordt nog treuriger ais men bedenkt dat het niet zoo behoeft te zyn. Die toestanden worden niet veroorzaakt, omdat er niet genoeg is, maar alleen omdat de men schen nog niet aoo knap zijn, om wat er li behoorlijk te verdeelen. Er is niet dichts genoeg, maar zelfs te veel en om dat men dat vele niet goed kan verdee len, daarom is er zoo'n gebrek. In het klein teruggebracht is het zoo: voor een groep menschen van laat lk zeggen 1000 personen liggen in magazijnen stapels voedsel, kleeren, schoenen en alles wat ze noodig hebben. Er is voorraad voor wal 1500 personen, dus ieder kan dik op zyn portie krijgen. Nu gaan die 1000 men schen eerst flink wat ruzie maken onder elkaar, over hoe ze de voorraden zullen verdeelen, maar omdat die ruzie erg lang duurt, beginnen se vast met 't noo- dige uit de magazynen te halen en eenl- gen van hen gooien het voedsel, de klee ren en alle andere goederenlukraak over de menschen heen. De een kan dus aas bussen met voedsel te pakken krij gen en een andere 4 stel kleeren, en daar zijn er die maar een vest en een klein busje eten kunnen grypen, ook zyn er die niets kunnen bemachtigen. Als nu die 1000 menschen zooveel verstand krij gen, dat ze roepen: „houdt op met dat grijpen en gooien en geef ieder een be hoorlijke portie" dan zyn we er. De wereld zoekt nu al een paar eeuwen naar zoo'n verdeeling en er staan tus- die 1000 man ook wel eenige die plan hebben, maar ze kunnen genover de massa, die steeds luider om voedsel en kleeren roept." „Is dat nu waar Jullie 't regulier over hebben?" vroeg Teun, „dat rare wcord, de komenie?" „Ja, Teun," antwoordde Jod met diepe ernst, „dat is de economie." „Zoo." hernam Teun, en hy herhaalde: „Zoo. Dan mot lk zeggen dat ik niet veul rispek heb voor de mannen die dat spulletje hebben uitgeknobbeld. As die nou al, zooas Jod zelt, met z'n alle een paar eeuwen doende bennen om dat schoenenmagazyn te verdeelen en ze hebben 't nog niet verder gebracht ai het scheeve zaakie, waar dat we nou weer inzitten, dan zou ik wel eens vragen of ze myn dat_ geval eens willen, laten opknappen. Ik 'weet toch zeker, dat ik in een dag of twee die zaak voor mekaar heb." „Zoo eenvoudig is t nu ook weer niet, Teun, want om het vraagstuk goed te regelen zou het noodig zyn dat de heele wereld zich zou onderwerpen aan de nieuwe verdeeling." „Laaf ze dan by ons maar vast be ginnen. Nederland kan toch zeker zei vers doen wat 't wil?" „Neen, dat kan helaas niet, evenmin als onze gemeente op eigen houtje een nieuwe goederenverdeeling zou kunnen invoeren." „Misschien," zelde lk, „dat uit het groote kwaad van deze oorlog nog het goede kan voortkomen, dat de menschen gaan inzien dat zy niet langer tegen el kaar moeten staan schreeuwen, maar dat ze emdeiyk moeten komen tot samen werking, dat niet hun voornaamste zorg moet zyn om zich te bewapenen, dat ze niet het geluk van hun volken moeten zoeken in de grootheid van staatsgébled, maar dat rust, vrede, welvaart en geluk alleen mogeiyk zyn als de volken elkaar gaan vertrouwen en samenwerken." „De volken zelf doen dat wel," iel tante. „Als meneer Brown uit Engeland, meneer Du val uit Frankryki meneer Schultze uit Duitschland en meneer Kra- binski uit Polen samen komen, dan gaan ze zitten praten en misschieneen party bridgen of zaken doen, maar als Je die zelfde mannen een hooge post ln hun landen geeft, dan gaan ze elkaar be dreigen." „En bedriegen," voegde ik er by. BLOEDGEVERS. U kunl m«1 Uw bloed Kjd oan nood hef leven uan Uw «uenrvienrch redden HET BESTELLEN VAN PATRONElL By nel nestellen van patronen steeds opgeven het nummer dat gedrukt staat onder de afbeelding en ae verlangde maat. Bestellingen van knippatronen, welke Donderdag met in ons bezit zyn, kun nen eerst in de volgende week in oe- handeling komen. De prys van de patronen staat by de afbeeldingen aangegeven. Men kan bet bedrag overmaken per postwissel, in postzegels of gireerefl op postrekening 13763 aan 8 8e W. N. van Nooten, Schoon hoven. Toezending geschiedt alleen na ont vangst van bovengenoemd bedrag. DOPERWTJES MET SPEK EN TO&ATEN. Een groot blik doperwten; 100 gram doorregen spek; 1 gla| water, waarin 1 bouillonblokje is opgeiost. 3 kleine toma ten; 40 gr. boter; 1 eetlepel bloem. 1 groote en 8 kleine uitjes, half bosje pe terselie; 1 klein mespunt saffraanpoe der. Boter smelten en dobbelsteentjes spek uitbraden, echter niet donker laten wor den. Uien schoonmaken en fynhakken; tomaten in heet water leggen en het huidje afnemen, daarna aan kleine stuk jes verdeelen. Inmiddels het spek opeen bordje leggen en de bloem verméngen met boter en spekvet, steeds roerende 't glas bouillon toevoegen en eenige minu ten zachtjes laten koken, peper en zout naar smaak. Gehakte uien en fyngesne- den tomaten bijvoegen, de gewasschen peterselie toevoegen, nadat deze meteen draadje samengebonden is, zoodat men ze gemakkeiyk kan verwyderen vóór het opdienen. Kleine uitjes schoonmaken en eveneens byvoegen met de dobbelsteen tjes spek. Saus zachtjes laten koken ge durende drie kwartier, liefst pan op as- bestplaatje plaatsen. Doperwten overgie ten met water, uit laten lekken en vyf minuten in de saus verwarmen Opdie nen op platte schaal. APPELSNE1UW. 1 k.g moesappelen; 100 gram suiker (lichte basterd), 2 eieren; eenige aman delen i - Men schilt de rhoesappelen, snydt ze in vieren en haalt de klokhuizen eruit. Daarna zet men deze appelen met zoo weinig mogeiyk water op, zoodat men een dikke moes krygt, welke men flink klopt met" de garde, weer even verwarmt en de basterd erin oplost, daarna Van het vuur, twee geklopte eierdooiers door roeren en de moes in een niet te diep vuurvast schoteltje doen, daarna bedek ken met de twee -eiwitten, die mem met eenige lepels suiker zeer styx heeft ge klopt. Men heeft eenige amandelen in warm water gebroeid, ontdoet ze van hun velletjes en snydt ze ln lange reep jes. die over het eiwit gestrooid worden, daarna gaat het schoteltje in den oven, om het eiwit vlug lichtbruin te laten worden. RIJS1/ CROQUETTEN MET SELDERIJ 3 kopjes rijst (gekookt); 2 eieren; 3 eetl. gehakte selderij; 1 kleine ui; pe per; zout; 1 bouillonblokje opgelost in 1/4 kopje kokend water; paneermeel; frituurvet; 40 gram boter. KNIPPATRONEN. SUCCESPATROON A 148. Prys 35 cent. Japon van tweeërlei stof, bedoeld als middag] apon, en gemaakt van zwarte kant met pas en mouwen van zy de. De omgekeerde combina tie zal eveneens een zeer ge slaagde japon geven. Sluiting met knoopjes Patronen in ae maten 4044. SUCCESPATROON A 149. Prijs 35 cent. Moderne middagjapon van dunne wollen stof met inge haalde ruimte aan zijkant. Klokkend rokje aan de zij kant. Patronen 4044. SUCCESPATROON A 1M. Prijs 35 cent. Fluweelen japon met opge stikt middenstuk in ruit vorm, waarop met lusjes de ingehaalde ceintuur wordt geknoopt. Verslering aan hals met speld en shawl. Het Nederiandsche Roode Kruis Zoekt tal van menschen vrinden Die zich vrywillig en spontaan Elk oogenblik verbinden Om met hun bloed een medemensch, Die worstelt om zyn leven, De laatste hoop, de laatste kans Op redding te hergeven. In onzen tyd vol van rumoer En strijd aan alle zijden, Waarby men eiken dag weer hoort Van zooveel mensch'iyk jyden, Daar dringt zich de behoefte op Om voorbereid te wezen Op rampen, die er nog niet zyn, Maar die steeds zyn te vreezen. Men maakt de ui schoon en hakt deze vervolgens heel fyii, smoort hem gedu rende eenige minuten in de boter, voegt het opgeloste bouillonblokje erby en de seldery, daarna de gekookte rijst, pe per, zout, en het laatst de twee geklopte eierdooiers mot 1 eiwit. Men doet de mas sa op een schaal om deze te laten be koelen en ziet men dat het geheel niet samenhangend genoeg is, dan roert men nog een weinig bloem door, Is alles door en door koud, dan verdeelt men het in 8 k 10 deelen, waarvan croquetten ge vormd worden, die eerst door het achter gehouden eiwit (dat los geklopt is met 1 eetl. water) daarna door paneermeel gerold en in het frituurvet gebakken worden. Warm opdienen op een schaal. waarop een papleren servetje is gelegd. WENKEN. ,Vielüun, ouu >,aan aoor trafiapuaue, verdwjnen int gexueurae weefsels, indien men ze afwrijit met amoniak of azyn. Brillenglazen slaan met aan, indien men de giazva uiwiylt met een we.rvg g y- cerrne of zachte zeep en daarna aiwrxjft met een zeemieeren lapje. Aangesneden uien kan men verschei dene aagen bewaren, uid.en het snyvlak met boter wordt bestreken. Indien men in de filtreer door de ge malen koffie een mespunt chocoiaoe- poeder mengt, geeft dit een pittige smaak aan het extract. m Jarige officier. ArkeL Maandag defileerden de hier ge legerde manschapen voor hun eersten luitenant, die zyn verjaardag vierde. De manschappen boden him officier een fraaie bloemenmand aan, terwyi de twee de luitenant den Jarige toesprak. De jeugdherberg is door het bestuur voorloopig gesloten verklaard voor het trekkersverkeer. IJsclub. Bleskensgraaf. Onder voorzitterschap van dr. P. Ingeise hield Maandagavond in de zaai van G. van Vuur en de ijscluo „Vooruitgang" haar jaarvergadering. De voorzitter opende de vergadering, waar na ds notulen werden geleeen en vast gesteld. Wegens afwezigheid van den penningmeester wordt het financieel ver slag aangehouden. Alleen deelt de voor zitter mede, dat het batig saldo f 190 bedraagt. Vervolgens brengt de heer H. G. Pott verslag uit van de bondsverga dering. Tot bestuursleden worden her- kosen de heeren J. Slotboom en H. G. Pott en tot leden der flnancieele com missie de heeren A. Moerman en T. M. Ooms. Tot bode wordt aangesteld T. Zwynenburg en de ystent wordt ver pacht aan den hoogsten inschrijver R. Prins. Na de verloting sloot de voorzit ter deze geannhneefdc vc-gadering In den „totalen oorlog zyn Er geen noncombattanten, De helsche bommen spreiden dan Verderf naar alle kanten. Dan zal het wakk re Roode Kruis zyn heilzaam werk verrichten: Het leed van de getroffenen Zoo mogeiyk verlichten. Eikeen die daartoe is in staat Dient thans zyn steun te geven Aan 't Nederiandsche Roode Kruis Voor dit menschenlievend streven, Want, schoon natuuriyk ieder hoopt Dat 't ergste wordt voorkomen, Dient daarvoor toch te rechter tyd De zorg ter hand genomen. Brandwijk. Vrijdagavond hielden de Ned. Herv. Jongelingavereen. op G.G. „De Heer is onze Wetgever" en de Ned. Herv. Knapen vereen, op G.G. „Onderzoekt de Schriften", een gecombineerde jaarver gadering in de OL. School. Deze verga dering stond onder leiding van da. O. Streefkerk. Het programma werd vlotaf- gewerkt, de belangstelling was tameiyk goed. Schoorsteenbrand. Giessen-Nieuwkerk Zondagmorgen ontstond tydens de storm een begin van schoorsteenbrand by den heer J. A. V. De opperbrandmeester, de heer J. H. Rob ben werd gewaarschuwd, door wiens krachtig optreden erger werd. voorkomen. Met enkele emmers water wist hij het vuur te blusschen. Hardinxveld. De collecte voor het Al gemeen Steuncomité heeft f 212,24 opge bracht. Tot directeur van „Opyneq's. Man nenkoor" is benoemd de heer H. H. Ad vocaat alhier. Ottoland. De in de Ned. Herv. Kerk ge houden extra collecte voor de Kerk heeft f 22.88 opgebracht. Tot hulpbesteller by de posteryen is aangesteld de heer Adr. Stuy, alhier. Schclluinen. De storm van Zondag was oorzaak, ,dat alle abonné's van de Radio centrale op genoemden dag en op een groot deel van den Maandag van de uit zendingen verstoken bleven. Een zestal palen voor de geleidingsdraden zyn door den storm afgeknapt. Een dezer vallende palen heeft een schutting vernield. Scheliuinen. Maandagavond heeft de ysclub een drukbezochte ledenvergade ring gehouden. De waarn. voorzitter, de heer E. de Kuyper, herdacht by de ope ning wylen den heer J. de Hoop, die byna 20 jaar voorzitter der club geweest ls, tevens een der oprichters. De rekening van den penningmeester werd goedge keurd met een batig saldo van f 151,78. Herkozen werden tot bestuursleden de heeren T. de Bruijn, M. Stoutjesdijk, en D. C. de Kuyper en tot commissarissen de heeren G. de Bruyn Tz. en A. van der Zouwen. De heer L. Pierhagen zal ook ais comm, optreden als opvolger van d hr. J. Kroon, die bedankt heeft. Be&lor ten werd de gemobiliseerde leden vrij te stellen van contributie en de hier gele gerde militairen op voordeelige voor waarden toe te laten tot de y3baan. De nieuwe omkading van de ysbaan zal in dagloon uitgevoerd worden of zoo mo gelijk aanbesteed worden. Dit werk ge schiedde voorheen meestal door een groep leden. Een gratis verloting aan het slot bezorgde veel leden een prys. Gesloten voor auto's. Streefkerk. By besluit van Gedeputeer de Staten is in verband met een schrij ven van het bestuur va nde polder hét gedeetle Tiendweg, van het Kerkepad tot de grens tusschen Nieuw-Lekkerland en Streefkerk gesloten verklaaixi voor het verkeer met motorrij tuigen op meer dan twee wielen. De melkboeren hebben de prys van de consumptiemelk met ingang van de- as week met 1 cent per liter verhoogd.

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 4