1 z X 1 SCHOONHOVENSCHE COURANT I I Russische opmarsch vordert traag. DE ROODE VLOED. 1 JAN BROUWER Sterke tegenstand in Karelië. 2000 Helsinki wacht op de voltrekking van het vonnis. Helsinki ontruimd. No. 8407. - li 6 uur, Ds. H. uur en ’s av. afge- 0 uur en a* uur en *i ar. Avonds 7 uur, de o I DECEMBER 1931 - 'J naties aan berich- hebben bericht Ha».o43 -Tel 113 Schooehoree Radiotechnici!». Service v Philip»radio tudMvti Philip» radio 1940 contant of reeds v at Aansluiting radiocentrale slechts ft*j ct. ft. week te Schiedam, van De verzekerde moet in het bezit zijn van een polis. DE BOMBARDEMENTEN VAN HELSINKI. Burgerbevolking zwaar getroffen De correspondent van de National Zel- tung te Bazel geeft een beschrijving van den eersten dag van de oorlog te Hel sinki. De bevolking van de Fmache hoofd stad heeft verschrikkingen ineegemaakt, FINLAND WENDT ZICH TOT DE VOLKENBOND. De Flnsche regeering heeft besloten, Weldra de ERK. 0 uur en< *a av. -ILS.. g: Vjn. 10—21 de Veerpoort: ger; de heer IBONNE'S, diptf Electrihcbe «cheerapparMX (Philips). Elactnsch gramofoon combinatie. We leven angstig snel in deze maan den. We weten niet hoe het lot van Fin land zal zijn als dit nummer verschijnt, het is mogelijk dat de nieuwe regeering zich aan Rusland heeft onderworpen en alle eischen heeft Ingewilligd, het is mo gelijk dat de ongelijke strijd nog voort duurt en dat In het ongelukkige land de dooden bij honderdtallen vallen door de Russische bommen uit de vliegmachines en door kogels en granaten. Over het einde zal niemand in onzekerheid ver- keeren, 4 millioen tegen 160 millioen is geen verhouding, die lang kan stand houden. Evenals Polen, zal Finland on der de voet geloopen worden door het land dat zich boven alle andere er op laat voorstaan de zwakken te bescher men en een afkeer te hebben van alles wat naar imperialisme lijkt. De overwel diging van Finland is nog erger dan die van Polen. In laatstgenoemd land be- itonden inderdaad chaotische toestan den, vooral op het platteland, en de be volking daar had de uiterste grens van verarming en verwildering bereikt. Fin land daarentegen is een zeer beschaafd, een ruim ontwikkeld en een goed geor ganiseerd land, dat de 20 jaren van zijn onafhankelijkheid uitnemend heeft be steed. Natuurlijk zullen de 160 millioen Rus sen het winnen van 4 millioen Finnen en van de Finsche onafhankelijkheid zal dan wel niets meer overblijven. Polen, Llthauen, Letland, Estland, Finland en dan? Zullen dan Noorwegen, Zweden, Roemenië volgen? Menigeen vreest het. Het oude ideaal van het bolsjewisme, de wereldrevolutie, dat in de laatste jaren verlaten was, omdat Rusland wel zag dat de wereld in het geheel niet gediend Was van de Russische leer, krijgt thans nieuw leven en nieuwe kans. Het Russische deel van Polen is direct gebolsjewiseerd, de grondbezitters zijn weggevoerd, de grond is verdeeld, de geestelijkheid ver jaagd en de intellectueelen worden ver volgd. In Finland zal het denkelijk pre cies zoo gaan en het is niet onmogelijk, B.eep-, ketel», Meel- en klop- model «tofïujjrer Coat, v.ftt f 295(1 V Eleotr. tneeiicot ketel of brood» rooster. Zaterdag haar conflict met de Sovjet unie aan de Volkenbond voor te leggen. De Finsche vertegenwoordiger te Genève heeft opdracht gekregen daartoe denoo- dige stappen te ondernemen krachtens art. II en 15 van het Volkenbondsver- drag, welke voorzien in de bijeenroeping van den Volkenbondsraad of van de As semble. MOREEL EMBARGO TEGEN RUSLAND. OPROEP VAM ROOSEVELT. President Roosevelt heeft Zaterdag de volgende officiële verklaring legd: „De Amerikaansche regeering en het Amerikaansche volk hebben sinds «eni ge tijd een politiek gevoerd van oprech te veroordeeling van niet uitgelokte bom bardementen en van machinegeweer vuur op burgerbevolkingen uit vliegtul- Finsche hoofdstad pamfletten gen. De regeering hoopt, dat, opdat der- uitgeworpen, waarin namens den Sovjet- gelijke orfhitgelokte bombardejnentert premier Molotof bedreigd wordt met een massa-bombardemept door achthonderd vliegtuigen, indien Finland zich niet al geheel overgeeft. De autoriteiten hebben bevel gegeven dat alle in de gevaarlijke zone liggende steden voor Maandagmorgen door de in woners verlaten moeten zijn, voor zoover hun aanwezigheid niet absoluut noodza kelijk is. Elndelooze rijen van mannen en vrouwen zijn op de wegen, die van Hel- die klaarblijkelijk schuldig staan FINNEN BIEDEN KRACHTIG TEGEN» STAND. Sneeuwstorm ab bondgenoot Twee Finsche legerdivisies, samen 40.000 man sterk, houden in Karelië moe dig stand tegen de Russische troepen, die in ongeveer de dubbele sterkte de grens hebben overschreden. He toorlogscommuniqué van de Russi sche staf in het district Leningrad meldt vorderingen van 40 a 50 K M., doch hoog stens kunnen die op enkele punten ge maakt zijn, want over het algemeen heb ben de Finnen de opmarsch gestuit en van Russische zijde is dan ook reeds toe gegeven, dat hij met groote moeilijkhe den gepaard gaat. De Russen hebben trouwens op de landengte van Karelië voordeel van hun numerieke meerder heid, aangezien hun bewegingsvrijheid, juist door he tgroote aantal, belemmerd wordt. Sneeuwstormen bemoeilijken voorts de Russische opmarsch, terwijl de Finnen verder melding maken van weinig vechtlust onder de roode soldaten. Vol gens de Finsche bladen moest een Rus sisch officier twee zijner manschappen wegens dienstweigering doodschieten en de overigen met een machlnegeweej dwingen verder te trekken. Zaterdag zitting. Ingevolge het verzoek van de Finsche regeering heeft de secretaris-generaai van den Volkepbond, Avenol, de leden van den Raad tegen Zaterdagmiddag 9 dezer om 12 uur bijeengeroepen. Hij stelt voor, de Assemblé op Maandag 11 dezer bijeen te roepen. Een Russische gedelegeerde bekleedt het voorzitterschap van de Volkenbonds raad, doch waarschijnlijk zal nu de Bel gische vertegenwoordiger als voorzitter optreden. OPWEKKING TOT REVOLUTIE. De Moskousche radio wekt het Finsche volk tot opstand op. De Russische radio wekt het Finsche volk op, tot de opstand. Zaterdagmiddag zond de omroep van Moskou een bood schap uit van den volgenden inhoud en voorgelezen door kolonel Pogodin: „Het roode leger zendt een broederlijke groet aan het Finsche volk, dat in opstand is gekomen. Het roode leger is het eerste legercorps der boeren en arbe.ders van Finland te hulp gekomen. Finsch volk, wij komen je te hulp. Weldra zul je even gelukkig zijn als de volken der Sovjet-Unle”. De oproep eindigde met den uitroep: „Leve het onafhankelijke Finsche volk, leve Stalin, de leider der arbeiders inde geheele wereld Advertentiën: 1—4 regels 1.30, elke regel meer 0 20; derde plaatsing halve prijs. Adver tentiën worden gratis ge plaatst in „De Gorcumer”. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling; voor Schoonhoven per 3 maanden 1.25; per post 1.50. Met verzekering 15 cents meer. dat Rusland’s plan is om de wereldrevo lutie, die het niet langs propagandisti sche weg kon verkrijgen, nu met geweld door te voeren. Vreemde toestanden. Duitschland was tot voor eenige weken de doodsvijand van het bolsjewisme, nu is het zijn bond genoot en laat Rusland de vrije hand. Duitschland, dat zich zelf noemde een dam tegen het bolsjewisme, helpt nu die leer verbreiden en de democratische sta ten, die er van overtuigd zijn dat een overwinning van het bolsjewisme de uit roeiing van de democratie zou beteeke- nen, strijden tegen Duitschland, maar bevorderen daarmede tevens de politiek van Rusland, want de ondergang van Duitschland zou voor Rusland de baan vrij maken. Deze oorlog is, hoe hij ook zal eindi gen, winst voor Rusland, voor het bols jewisme. Reeds tijdens de krijg zal Rus land voortgaan in Oost- en Noord Euro pa zijn gebied en daarmede zijn leer, uit te breiden. Rustig wacht het af hoe de strijd tusschen de democratie en het na- tionaal-socialisme zal eindigen en ter wijl het zijn voorlooplge buit binnen haalt, ziet het hoe die twee elkaar af matten en verzwakken. Men kan er ze ker van zijn, dat in Duitschland, waar voor het Hitler-regime ruim 6 millioen communisten waren, dat aantal thans zeker niet kleiner is en dat de aanhan gers van die leer, vrienden van Rusland, hun beurt afwachten. Krijgt Rusland tijdens of na de oorlog vaste voet In Duitschland, dan zal daar een commu nistisch bewind het Hitler-regime op volgen en het is zeer onzeker of in Frankrijk, waar het communisme thans gewelddadig onderdrukt, maar niet uitgeroeid tfbrdt, het bolsjewisme niet zal worden ingehaald. Duitschland heeft zijn stevig gegren delde poort naar Rusland wijd geopend en het zal nu met ontstelllng zien dat roode stroom moeilijk is te dammen. K. FINNEN MELDEN GROOTE SUC CESSEN. Volgens een Zaterdag te Helsinki ge publiceerd communique van de Finsche regeering waren tot dusver de Russische aanvallen afgeslagen. De activiteit der Russische troepen was zeer groot langs de Zuidoostelijke grgns, met name inden sector ten Noorden van het Ladogameer, waar vooral bij het dorp Buojarvi zeer hevig is gevochten. Bij een aanval werden volgens dit be richt, twee Russische compagnieën ver nietigd. Dit resultaat werd voor ’n groot gedeelte bereikt door het gebruik van een nieuw Finsch wapen, dat is gecon strueerd voor gevechten in bosschep (een automatisch geweer, dat even snel vuurt als een machinegeweer). Verscheidene dorpen in het district van Buojarvl zijn door brand vernield. Op de Karelische landengte is zeer fel gestre den, maar de vijand werd ook hier te ruggeslagen, met uitzondering van en kele punten. De strijd duurt nog voort Zaterdag hebben minst acht tanks verloren en Zondag ge droegen deze verliezen 11, aldus meldt Helsinki. AANVALLEN OP HANGO. Russische oorlogsschepen hebben gis teren het fort Russaro, een strategisch fort voor de bescherming van Hangovan verren afstand gebombardeerd, doch er werd onnauwkeurig gemikt en de meeste projectielen vielen in zee. De kanonnen van het fort beantwoordden het vuur. De Finnen beweren, dat zij een van de drie Russische torpedobootjagers, welke het fort bombardeer en, tot zinken b*b- ben gebracht. Van het fort is een treffer op den torpedoboot jager gelost. Het ar- tillerieduel tusschen het fort en de oor logsbodems duurde een geheele middag. Strijd om Petsamo. Petsamo dat na een hevig bombarde ment door de Russen is ingenomen staat in brand. Honderden vluchtelingen trek ken de Noorsche grens over. Volgens te Tromsö ontvangen ten zouden de Finnen Petsamo heroverd. Ook een United-Press uit Svanvlk in Noord-Noorwegen maakt melding van een herovering van Petsa mo. De Finnen zouden daarbij een groot aantal gevangenen hebben gemaakt. delen, doch kunnen er niet in toestem men een handeltje te maken van onze onafhankelijkheid of van ons recht over onze eigen zaken te beslissen. Het Finsche volk vraagt het recht te blijven leven in „volledige politieke onaf hankelijkheid”. De „Volksregeering”. Radio Moskou deelt mede, dat de „volksregeering” in T^rijoki ten doel heeft, de regeering te^Tielslnki omver te werpen en vrede te sluiten met de sovjet vrienden. Ze heeft aan de regeering der sovjet-Unle verzocht, haar te hulp te ko men met haar Roode leger. Voorts wordt de oprichting gemeld van een speciaal leger, dat tot taak zou hebben in Hel sinki de vlag der revolutie te planten. KUUSINEN’S LEVENSLOOP. Het Fransche persbureau Havas meldt over de levensloop van den minister president van de communistische Fin sche „volks-regeerlng”, Otto Kuusinen, dat deze sedert twintig jaar niet meer in Finland heeft gewoond. In 1919 moest hij uit het land vluchten. Vóór 1914 was hij de leider van de Finsche sociaal-de- mocraten. Na de October-revolutie ging hij over tot het Leninisme. Hij moest zich na de overwinning van de Witte garde onder generaal Mannerheim uit Finland terugtrekken. Kuusinen is 60 jaar. Hij is vtce-secre- tarls geweest van de Komintern en op fe,et laatste internationale congres dien de hij het rapport in over de an tl-fas cistische actie. Moskou sluit verdrag met de „Volksrepubliek”. Gebiedswil en wederzijdsche bijstand. Zaterdagavond om elf uur heeft Radio Moskou bekend gemaakt, dat de Russi sche regeering en de nieuwe Finsche „democratische”»volksregeering een ver drag yan wederzijdsche bijstand “U sink! in Noordelijke richting voeren. Ve le auto’s zijn op de gladde wegen geslipt. Gedurende de nacht hebben verpleeg sters aan degenen, die zich nog in de stad bevonden, medegedeeld, dat alle kinderen en zieken onmiddeliyk Helsinki moeten verlaten. Er speelden zich hart verscheurende tooneelen af bij het plot seling afscheid. In open vrachtauto's werden zij naar een veiliger plaats in *t land gebracht. Na de zieken en kinderen zijn in de afgeloopen nacht duizenden vrouwen uit Helsinki weggevoerd. Dat Helsinki tot nu toe geen hevig bombardement te doorstaan heeft gehad is misschien te danken aan het feit, dat het Russische schip ,Donau” in de ha ven van Helsinki lag en eerst tegen 12 uur 't nachts met de Russische legatie 700 Dultschers, 150 Italianen en 100 Est- landers, zou vertrekken, terwijl een twee de schip gistermiddag eerst vertrokken is. Men verwacht evenwel, dat de Russen probeeren zullen, de Finsche hoofdstad van zee uit te bombardeerqn, terwijl dan tegelijkertijd de vliegtuigen aan 1 bom* bardement zullen deelnemen. De politieke gebeurtenissen te Helsinki. De geruchten over een wapenstilstand tusschen Finnen en Russen 'zijn niet be vestigd. De Sovjet-troepen zijn verder in Finland opgerukt, maar de Finnen bie den nog steeds heftige tegenstand. Zij hebben op verschillende plaatsen de Rus sen teruggedrongen en hun zware ver liezen toegebracht. Ryti, de gouverneur van de Bank van Finland, heeft te Helsinki een nieuw kabinet gevormd, waarin Tanner minis ter van bultenlandsche zaken en Paasl- klvi minister zonder portefeuille is. Alle partijen in de Kamer zijn in dit kabinet vertegenwoordigd De regeering-Cajander is afgetreden, omdat omstreeks 25 procent der Finsche politieke ipqrtijen niet in de regeering vertegenwoordigd waren. Vdn nu at wordt' de verantwoordelijkheid gedeeld foor de geheele Finsche bevolking. Tegelijkertijd heeft inmiddels Kuusi nen, een naar Rusland uitgeweken com munist, in Karelië een communistische tegenregeering gevormd, die gesteund wordt door Moskou en ten doel heeft de regeering' te Helsinki te verdrijven. De Russische volkscommissaris van buiten landse he zauen Molotof, heeft verklaard niet met de regeering te Helsinki te wil len onderhandelen, doch heeft met die ran Kuusinen een verdrag gesloten. VERKLARINGEN VAN RYTI. De premier Ryti verklaarde In een te lefonisch onderhoud uit Helsinki aan United Press; „Ondanks het feit, dat Rusland de volksfrontregeering erkend heeft, hebben we nog steeds hoop opeen regeling door middel van onderhande- Ungen”. In een voor de Vereenlgde States uit gezonden radicredevoering heeft nieuwe Finsche premier verklaard: „Wij zijn bereid over alle kwesties, wel ke zich kunnen vQpttiatn, te onderhen - o uur en WA .30 uur, Hnu 3 i. M Hofman, lur en *i %vond» die doen denken aan die van hèt bom bardement van Warschau. Vooral vrou wen en kinderen zijn het slachtoffer ge worden. Veien hunner liggen nog onder het pum van de huizen waarin zij pich bevonden, toen de bommen vielen. De bevolking werd door deze aanval* in volle vrede verrast, niemand had een vermoe den van gewapend optreden. In alle scholen werd het onderwijs normaal ge geven tot de eerste bommen vielen. Van de leerlingen maakte zich een paniek meester. Het onderwijzend personeel trachtte de Jongens en meisjes naar de schuilplaatsen te lelden, doch vele kin deren waren zoo verschrikt, dat zij door de ramen op straat sprongen, vele kin deren kregen een flauwte, anderen vle-4 len flauw in de schuilplaatsen. De ern stigste aanval geschiedde des middags tegen twee uur door vijftien bombarde- mentstoestellen. Het huis van minister Erkko werd geheel vernield,_zljn doch tertje werd ernstig gekwetst uit t püln te voorschijn gehaald. De geheele nacht heeft men doorge werkt om gewonden uit het puin te ver lossen en de lijken van slachtoffers te bergen. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat nog 100 000 bewoners uit Helsinki vertrokken zijn. De vrouwen en kinderen leverden een deerniswekkende aanblik op. Zij moesten bijna allen te voet gaan, terwijl honderden de nacht doorbrachten op de met sneeuw bedekte wegen. BIJ het door zoeken van de verwoeste gebouwen te Helsinki zijn vele verkoolde lijken gevon den. orfhitgelokte bombardejnentett geen materieele aanmoediging zullen krijgen en gezien de herhaling van der- gelijke daden in de Jongste dagen, Ame rikaansche fabrikanten en exporteurs vah vliegtuigen, Vliegtuiguitrustingen ën -materialen, welke van wezenlijk belang zijn voor de vliegtuigvervaardiging, dit feit indachtig zullen zijn alvorens te onderhandelen over contracten voor den uitroer van deze artikelen naar Opnieuw bommenwerpers. Om 13.15 uur, Vrijdagmiddag, werd opnieuw luchtalarm gemaakt te Helsin- di. Van 13 20 tot 13 25 vlogen Russische toestellen boven de stad. Bij Skatudden, waar zich de manne-werf bevindt, zijn bómmen neergeworpen en ook op de pe troleumhaven. Beiden vlogen in brand. Het aantal dooden en gewonden Is nog niet bekend. Later in den middagverschenen er wederom tien Russische bom vliegtuigen boven de Finsche hoofdstad, die vele bommen lieten vallen. De terreinerj van de waterleid ng schenen het doel van de Russische vliegers te zijn. Zij trachtten ook het Centraalstation te bombardee- ren. doch dit werd niet geraakt. Bijzonder wreed zijn de bombardemen ten in de provinc’e Vooral de steden Vi borg, Klapka en Abox hebben erg gele den. Viborg staat in brand. Abo is ge bombardeerd door schepen van de Roode vloot, die meer dan honderd granaten op de stad afschoten. Te Imatra, dicht bij Viborg, werd een ziekenhuis getroffen. Eerst kinderen en zieken, toen vrouwen weggevoerd. 3 UUU.IL. 1JUK VUVIV. de Russen op HjZ» Zaterdag en Zondag hebben de bom- bardementen van Helsinki zich niet her haald. Wel hebben Russische vliegers bo ven de vriendschap hadden gesloten, nadat be sprekingen waren gevoerd tusschen Mo lotof, Stalin en Worosjllov namens de Sovjet-Unie, en Kuusinen namens de Finsche „volksregeering”. Het verdrag Is onderteekend door Kuusinen en Stalin. In het verdrag wordt de overtuiging uitgesproken, dat de huidige vijandelijk heden zijn veroorzaakt in het belang van de „imperialisten". Daarom is het ver drag dat de onschendbaarheid van het grondgebied der twee landen moet waar borgen, gesloten. Overeengekomen wordt, dat Hangö en omgeving Voor een beperkte tijdsduur worden afgestaan aan Sovjet-Rusland voor het vestigen van vlootbases. Ander zijds zal Rusland van een gebied van 70 060 vierkante kilometer in Karelië, dat door Finnen wordt bewoond, afstand doen, ten einde „de droom dezer Finnen met hun broeders te worden vereenlgdln vervulling te doen gaan.” ACHT BLADZIJDEN. MAANDAG 4 DECEMBER ItSI Ut JAARGANG NIEUWSBLAD VOOR HOLLAND EN UTRECHT J Telef. 20. TeL-Adres: Vannooten. 8. A W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. L k*n onze administratie opgeven voor de verzekering, zijn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK Jj levenslange n O Gulden bij O A O Gulden bij verlies n a n Gulden bij verlies 1 n A Gulden by verlies z a Gulden bij verlies van itheid. U v V overlijden. U U van hand of voet. L U U van een oog. 1 U V van een duim. O v een anderen vinger

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 1