Ili'Arlitn 's Werelds loop DAMPO Uit ons Regeerings buis feuhxetonT"! SLAAP UW VERKOUDHEID WEG De Russen gebruiken gifgas. Drie neutrale schepen op een mijn geloopen. d(" U"r' lomP.d.Ut^ha 1 T°' 5rtg7"- PHILIPS Drie militaire vliegtuigen in Italië verongelukt. J2SS. i«" q—- WEK UW LEVER-GALOP VRIJDAG DECEMBER IMS. ringen, die het roode leger na zes dagen behaald heeft: lo. de bezetting van Pet- samo (die hierboven nog wordt ont kend); 2o. eenige vorderingen in de streek tusschen het Ladogameer en de Oostzee, waar de grootste terreinwinst op Finsch gebied een diepte heeft van 20 tot 50 kilometer. Op de Karelische landengte, hebben de Russen punten bereikt op 30 tot 40 k.m. van de grens, een van de spoorlijn die uit Leningrad komt en naar Viborg gaat en een langs de spoorlijn van Rexholm. Militaire kringen beschouwen deze ver schillende resultaten niet van werkelijk belang. DE HERDENKING VAN FINLAND'S ONAFHANKELIJKHEID. Radiorede van Kallio. Ter gelegenheid van de 22ste verjaar dag der Fmscne onafhankelijkheid, heeft Kallio, de president van Finland, Woens dag een radiorede uitgesproken, waarin hij o.a. ze de: „Onze kracht ligt in onze eenheid. Finland heeft altijd een groote vijand gehad en heeft moeilijke tijden doorge maakt bij het bestrijden van dien vij and. De methoden der Sowjets toonen aan, dat de veiligheid van Leningrad GELUKWENBCH VAN ZWEEDSCHEN KONING. De koning van Zweden heeft een tele gram gezonden aan president Kallio, ten einde hem geluk te wenschen met de verjaardag van de Finsche onafhanke lijkheid en zijn sympathie te betuigen met het zwaarbeproefde Finsche volk. Te Kaunas (Litauen) hebben ter gele genheid van de Finsche feestdag alle le- gatis gevlagd, ook die der Sovjet-Unie. Pats, de president van Estland, heeft president Kallio een gelukwenschtelgram gezonden. i|' rug «n borit m mei Djmpo Oen U den volgenden morgen beiert 50 et Tube 40 cl Ooo« 30 et President KALLIO. niet ter sprake komt, want wij zijn langs de geheele Oostelijke grens aan gevallen. Het Finsche volk begrijpt, dat het niet slechts zichzelf, doch ook de Westersche beschaving te verdedigen heeft. Daarvoor heeft Finland erken ning verworven, zelfs van bultenland- sche staatslieden". De president besloot zijn rede met de woorden van Luther: „God is onze vas te burcht". Ter glflêgenheid van de herdenking der Finsche onafhankelijkheid is in het ministerie van bultenlandsche zaken te Helsinki een ontvangst gehouden, waar bij vele Finnen en bultenlandsche per soonlijkheden aanwezig waren. Ook de Duitsche gezant was gekomen. Helsinki was Woensdag in vlaggen- tooi. De stad zag er echter minder vroo- lijk uit dan vroeger jaren, daar 't groot ste deel van de bevolking is geëvacueerd Een boodschap van Roosevelt. President Roosevelt heeft aan Kallio een boodschap gezonden van de vol gende inhoud: „Deze verjaardag, waarop het Finsche volk met trots het verwerven van zijn onafhankelijkheid herdenkt, biedt mij een nieuwe, welkome gelegenheid, u'tlng te geven aan de groote achting, welke het volk en de regeering der Vereenigde Btaten voor het Finsche volk en zijn regeering koesteren. Het is mijn ernstige hoop. dat deze tragische dagen binnen niet lange tijd ru'len plaats maken voor een gelukkiger tijdperk, om het Finsche volk in staat te stellen, ongestoord de gestadige ont wikkeling voort te zetWi van zijn vrije politieke en soc'ale instellingen, welke de bewondering h^bhen gewekt van het Amerika anrche volk." Hoewel Poosevelt gewoonliik ter gele genheid van v°riaardsgen telegrammen zendt aan hoofden van vreemde staten, wordt te Washington van pffcleele zij de verklaard, dat ziln boodschap aan Kallio veel verd»r gaat dan de gebruike lijke gelukwensch. MANIFESTATIES TEGEN RUSLAND. In Deensch parlement. De Woensdag gehouden zitting van de Deensche Kamer was een der sensatio neelste der laatste jaren. Het nationaal-socialistlsche lid Fritz Clausen stelde voor, dat Denemarken de betrekkingen met Rusland zou afbreken. Toen» Axel Larson, de leider der Deen sche communisten, het woord vroeg voor het bespreken van een kwestie van on dergeschikt belang, verlieten alle leden de zaal, met uitzondering van twee par- tijgenooten, den minister van handel en den kamervoorzitter. In de Zweedsche Kamer. In de Zweedsfche kamer geschiedde hetzelfde: 166 afgevaardigden verlieten de zaal toen de communistische leider Norström opstond om te spreken. ALLERWEGE HULP AAN FINLAND. Engelsche vliegtuigen, Duitsche geweren, Poolsche vliegers. Te Londen zijn vérstrekkende besluiten genomen met betrekking tot de levering van Engelsche wapenen aan Finland. Het gaat hier om zeer groote leveringen, die via Zweden zullen gaan. Britsche firma's zenden munitie en wapens, alsmede gevechtsvliegtuigen. Reuter verneemt, dat de Finnen 30 toe stellen mogen kropen, die in staat wor den geacht het op te nemen tegen de Sovjet-bombardementsvliegtuigen. Verder moeten onlangs zeer veel gewe ren uit Duitschland naar Finland zijn gezonden. De geweren waren gedeeltelijk Tsjechisch en zijn eerst naar een Noor delijke haven gezonden en vandaar per spoor naar Helsinki. In gezaghebbende kringen wordt gezegd, dat Dutiachland thans Finland geweren tegen een lagere prijs heeft aangeboden. Het Poolsche telegraafagentschap meldt uit Parijs, dat generaal Zarac, de chef van de Poolsche luchtmacht, talrijke aanbiedingen van Poolsche vliegers ont vangen heeft, die dienst willen nemen en strijden bij de Finsche luchtmacht. FÏNLAND KAN TOT JUNI WEERSTAND BIEDEN. De Finsche consul-generaal in New- York Kaarlo Kusano, heeft gezegd, dat de Finnen tot Juni van het komende jaar uit eigen middelen weerstand kun nen bieden. Hij voegde hieraan toe, dat het duidelijk is, dat niet slechts de Fin sche onafhankelijkheid, doch de toe komst va"n de democratie op het spel staat. Ook Zweden en Noorwegen wor den bedreigd. RUSSISCHE VLIEGTUIGBASI8 GEBOMBARDEERD. Naar Reuter uit Kopenhagen meldt, hebben Finsche vliegtuigen het Sovjet- Russische vliegveld Baltiski in Estland gebombardeerd. De hangars van de Rus sen zouden in brand geraakt zijn. Finnen vernielen een brug bij Moermansk. United Press meldt uit Stockholm, dat een handjevol Finsche soldaten in het uniform van de Sovjet-soldaten, de Rust sische grens zouden zijn overgestoken en de brug in de nabijheid van Moermansk met dynamiet hebben opgeblazen, waar na zij, zonder dat him iets was overko men, naar Finland zijn teruggekeerd. Tweehonderd parachutisten gevangen genomen. Volgens een radiostation te New York is een detachement van 200 Russische parachutisten Woensdag bij de Finsch Noorsche grens gedaald. De Finnen be weren, dat allen werden gevangen geno men. Het aantal der door Finland ge maakte krijgsgevangenen bedraagt nu ongeveer 2000. FINSCHE TROEPEN OP DE ALAND- EILANDEN. De Finsche marine is met het leggen van mijnen rondom de Aland-eilanden gereedgekomen en daarna zijn Finsche troepen in grooten getale op de Aland- eilanden geland. FINSCH GEZANTSCHAP UÏT MOSKOU VERTROKKEN. Donderdagavond ls eindelijk het uit 26 personen bestaande personeel der Fin sche legatie te Moskou uit de Russische hoofdstad vertrokken om over Riga, Duitschland en Kopenhagen naar Fin land te gaan. Uit verschillende bronnen verneemt Havas, dat de Duitsche ambas sade den vertegenwoordigers van onder scheidene kleine staten heeft doen we ten, dat de Sowjet-Unie hun aanwezig heid op het station bij het vertrek dér Finnen als een demonstratie tegen Mos kou zou beschouwen. Elf Finnen omgekomen. Het Finsche Telegraafagentschap meldt dat volgens het officieele legercommuni qué de Russen hun toevlucht hebben ge-' nomen tot het gebruik van gifgas. De Russen zijn zeer verbitterd over de onverwachte, 'tex sterks tegenstand. de- Finnen, en de groote verheien, die zij aan het Roode Leger toebrengen. Op de dag der herdenking van de Finsche on afhankelijkheid hebben zij nu bij ge vechten ten Noorden van het Ladoga meer, naar het verschrikkelijkste aller wapenen gegrepen, het gifgas. Alle Finsche soldaten zijn echter voor zien van gasmaskers. Zoodra de Russi sche artillerie begon met afschieten van gaagranaten, beschermden allen zich met de maskers eh de strijd werd voort gezet. Desondanks zijn 11 Finsche solda ten verrast door deze onverwachte over val en kwamen op verschrikkelijke wijze in de sneeuw om. (De Russen gebruikten een gas. dat de longen verteert). De berichten van deze aanval hebben in de Finsche steden een paniekstem ming tengevolge gehad. De winkels en militaire magazijnen, waar gasmaskers verkocht worden, werden bestormd, doch zij konden niet in de groote vraag voor zien. Tengevolge daarvan ontstond 's avonds een nieuwe vlucht uit de steden naar veiliger oorden. Yele dooden en vermisten. Het 3500 ton metende Deensche vracht schip „Ovetoft" blijkt Zondag op de Noordzee op een mijn te zijn geloopenen gezonken. Zes opvarenden zijn omgeko men. De 15 geredden, die door een Zweedsch schip werden opgepikt, zijn naar een Scandinavische haven gebracht. Het Orieksche stoomschip „Paralos" (3934 ton), dat een lading Duitsche steenkolen aan boord had. is Woensdag in de monding van de Theems gezon ken. De eerste officier en twee machi nisten zijn gedood; 22 andere leden der bemanning zijn aan land gebracht, waar tien hunner in een ziekenhuis ter ver pleging moesten worden opgenomen. De „Paralos". welke haar lading te Antwerpen had Ingenomen, was op weg naar Piraeus. Ongeveer een uur na het aanbreken van de dag stoomde het schip op naar Duins, toen het of op een mijn ls geloopen of werd getorpedeerd en door midden brak. Tien leden der bemanning werden door het omvallen van schoorsteen en masten gewond. Een prltsch stoomschip heeft de overlevenden aan boord genomen. Voorts wordt gemeld, dat het Noorsche stoomschip „Primula" (1024 ton) Maan dagmiddag na een ontploffing op de Noordzee ls gezonken. Het schip is in twee minuten gezonken. Acht leden der bemanning borden vermist. Men vreest dat zij zijn omgekomen. De overige ze ven leden der bemanning werden door een Deensch schip opgepikt. Britsch stoomschip vermist. Het Britsche stoomschip „Huntsman" metende 8196 ton, wordt vermist. Men neemt aan, dat het verloren ls gegaan. NOG MEER SLACHTOFFER* IN DE NOORDZEE. Vermoedelijk door mijnen. Het Noorsche stoomschip Britta is Woensdagavond om elf uur ten Zuid- Vesten van Landsend vergaan. De trei- ler uit Oostende O - 295, die op de En gelsche vischgronden voer, heeft 25 schipbreukelingen van de Britta aan boord genomen. De Britta was e^n schip van 10.000 ton met een bemanning van 31 koppen. Men vreost. dat zes hunner verdronken zijn. De geredden, onder wie zich zes gewonden bevinden, zijn te Newlyn aan land gezet. Het Zweedsche schip Vtnga (1930 toni ls volgens een uit Gothenburg ontvangen telegram door een ontploffing vergaan. De geheele bemanning, 21 koppen, is een Deensch stoomschip gered. De Engelsche admiraliteit deelt voorts mede, dat de treiler Washington (209 ton) op de Noordzee op een mijn is ge loopen. Acht opvarenden zijn hierbij om gekomen. Slechts één opvarende is in leven gebleven en aan land gebracht. DUITSCH SCHIP BUITGEMAAKT. De Zuidafrikaansche scheepvaartauto riteiten hebben bekend gemaakt, dat een Britsch oorlogsschip het Duitsche passa giersschip „Ussukuma" (7834 ton) van de „Deutsch Ost-Afrika-Linle" in het Zuiden van de Atlantische Oceaan heeft buitgemaakt. Het schip was voor het uit breken van de oorlog uit Lorenzo Mar- ques vertrokken. Een poging van de be manning, om het schip tot zinken te brengen, mislukte. TWEE VLIEGTUIGEN BU TEXEL NEERGESTORT. Hét opperbevel Tan de Duitsche weer macht maakte Donderdagmiddag; be kend: In het Westen zwakke plaatselijke ac tiviteit van de artillerie. De luchtmacht heeft verkenningsvluchten ondernomen naar Engeland en Schotland. De toestel len wisten weer tot de Shetland-eilanden door te dringen. Bij een luchtgevecht ten Westen van het Nederlandsche eiland Texel zijn een Duitach en een Engelsch vliegtuig met elkaar in botsing gekomen en in zee gevallen. In de avonduren zijn vijfmaal Britsche vliegtuigen verschenen boren het gebied I "'BU» IQBuf ïl». W/ip. ,^00" door *"inlg„i I «Poring con I ..n de oon»chaff°°m van de Duitsche bocht tot Sleeswijk-Hol- stein. Luchtdoelgeschut dwong den vijand te keeren naar het Noorden, waar hij trachtte te ontkomen via Deensch terri toriaal gebied. Boven Duitach gebied werden geen bommen geworpen. MAGINOT-LINIE AANMERKELIJK VERSTERKT. Reuter meldt uit Parijs dat in de af- geloopen drie maanden de versterkingen van de Maginot-llnie ongeveer zijn ver dubbeld. Duizenden tonnen aarde zijn verplaatst en er zijn nieuwe versterkin gen gebouwd, zoowel voor als achter de bestaande kazematten van de linie. Thans strekt zich van Genève tot Duin kerken een krachtige militaire linie uit, die in staat ia, artillerie en luchtbom bardementen zoowel als infanterie- en tankaanvallen te weerstaan. Langzamer hand is een combinatie van een Magi- not- en een Siegfriedlinle op het Fransche gebied ontstaan, die zoowel de voordeelen van de krachtige Maginotforten met hun geweldige vuurkracht als de groote ver spreiding over een diep terrein met klei ne kazematten heeft. Deze linies liggen niet alleen langs de FranschDuitsche grens, doch loopen door in de Ardennen en de vlakten langs de Noordelijke grens. Nag maar oorlog? RUSLAND BEDREIGT ROEMENIE. Toen Rusland de aanval op Finland inzette, heerschte de meening in bulten landsche politieke kringen, dat Molotof zijn handen aan de Finsche golf vrij wil de hebben, om daarna „de Russische be langen in de Balkan te regelen". Die meening blijkt niet ver bezijden de waarheid geweest te zijn, want het offi cieele orgaan van de Komintern is thans begonnen met waarschuwingen te rich ten tot Roemenië en Turkije. Het tijd schrift „De communistische internatio nale" schrijft o.m., dat de volkeren van Estland, Etland en Litauen geleerd hebben, dat een pact van wederzijdsche bijstand met Rusland hun veiligheid te genover Imperialistische landen waar borgt. Het ia ook yoOr Roemenië van het grootste belang de vriendschap van Rus land te bewaren, gaat het artikel voort, „dat is een vitale noodzakelijkheid". Voorts wijst het orgaan op de „onmen- schelijke uitbuiting van de minderheden in Roemenië". Het artikel verklaart, dat het de taak is van de Roemeensche com munisten om te werken tegen „de im perialistische oorlog" en voor het zelf beschikkingsrecht, dut zoo ver moet kunnen gaan, dat afscheiding van Roe menië mogelijk is. In een ander artikel ln hetzelfde tijd schrift is een waarschuwing aan Turkije verwerkt. Het Fransch-Britsche pact met dat land beoogt, om Turkije te gebrui ken als strategische basis voor die beide landen wanneer zij de oorlog tot de Bal kan uitstrekken. In Roemenie heeft men zich nog geene zins laten verontrusten door de Russi sche bedreiging. Er is geen officieel® elsch gesteld, zoodat er ook nog geep diplomatieke onderhandelingen zijn aan geknoopt. Men wijst er voorts op, dat da minderheden, die volgens Moskou schan delijk onderdrukt worden, een vrijheid genieten als nergens anders ter wereld. Roemenië is vast besloten zijn neutrali teit te handhaven en wacht de verder® houding van de Sovjet pers en -regee< ring af. In Turkije is men verontwaardigd ovei de Duitsche geruchten, als zou er eeq Turksch—Russisch conflict op uitbreken staan. Men is veeleer van meening, dat Rusland tracht Turkije er door bedrei ging of politiek gepraat toe te krijgen ta berusten ^n een Russische expansie in Klein Azië. Deze methode, naar Dultsch model, is echter geenszins naar de zin van Turkije. Het maakt geen handeltj# van de belangen van andere volken. In verband met de bedreiging, die Ru», land tegen de Balkanstaten uit, heeft de Italiaan sche katholieke pers gewaar schuwd tegen het bolsjewistische gevaan Verschillende bladen plaatsen een oproep aan de landen rond de Middellandsche Zee om een front te vormen tegen dé Sovjet-expansie De bladen verklaren ook, dat Italië gezamenlijk „met hel dappere Hopgaarsche volk" waakt aan de Donau en bereid ls tezamen met dé beschaving rond de Middellandsche Zee de Russen terug te werpen als zij de Bal kan zouden aanvallen. ERBARMELIJKE TOESTAND IN POLEN Mishandelingen en hongersnood De Poolsche zaakgelastigde heeft oy het Fransche ministerie van bultenland sche zaken een protest tegen Duitsché wreedheden in Polen overhandigd. In dit protest wordt gezegd, dat uil alle deelen van het door de Duitschers bezette gebied ontstellende berichten komen en dat dagelijks en in ieder» plaats lndlvidueele of collectieve te rechtstellingen plaats hebben. De bezit tingen der bevolking worden geroofd en weggevoerd, bezitters van onroerende goederen worden met hun gezinnen ge deporteerd. Een speciale correspondent van de „Times" geeft in een artikel över de toe stand van Polen als zijn meening weer dat het land thans bedreigd wordt door hongersnood. Over twee of drie maanden zullen de voorraden in War schau geheel en al verdwenen zijn, ter wijl van vele artikelen de prijzen reed» thans zijn vervijfvoudigd. Zelfs de oogst van aardappelen, het voedsel van de armsten, heeft er zelden slechter vooi gestaan. Bovendien is een groot deel van de oogst door militaire operaties verlore» gegaan. Uit Posen meldt het D. N. B.: De bij zondere rechtbank te Posen heeft drie Polen wegens moord op Duitschers te* dood veroordeeld. Veertien dooden. Bij Lucques in Italië heeft zich een ernstig vliegongeluk voorgedaan, waarbij 14 personen om het leven zijn gekomen. Drie bombardementsvliegtuigen, welke van Milaan op weg waren naar Rome, zijn in de buurt Van Lucques veronge lukt. Van de in het geheel 18 personen tellende béfhanningen der vliegtuigen konden 5 met hun valschermen behou den dalen. De 13 andere yerden op slag gedood. Eén der vliegtuigen heeft in zijn val een boer gedood. De oorzaak van hel ongeluk is niet bekend. DUITSCHE CONSULAATSECRETARIS VERMOORD. De secretaris van het Duitsche consu laat te New York, de 40-Jarige Walter Engelberg, is in zijn woning dood te bed gevonden. Het schijnt dat hij het slacht offer van een aanslag ls geworden. De politie verklaarde op Engelbergs lichaam bloedsporen te hebben gevonden. Toen Engelberg niet op de gewone tijd op het consulaat was gekomen en hij ook niet telefonisch te bereiken bleek, werd de politie gewaarschuwd. D*ze stelde een onderzoek in en forceerde de 'deur. Het Duitsche consulaat heeft tot nu toe geen nadere gegevens ontvangen. De justitie is van meening, dat Engel berg het slachtoffes van een wraak 1» geworden. Het slachtoffer was ln de buurt waar hij woonde niet zeer gezien. Men veron derstelde dat hij spionnen ontving. In verband met tegen hem ingediende aan klachten werd zijn huis door de recher che bewaakt. De politie heeft een radio toestel in de woning verzegeld, het zal later onderzocht worden. JJToor Tetegretnmea zié Bladzijde Al door JAN VAN LOCHTOP. Nu eens niet over de oorlog, maar over de film. Ik heb twee berichten ge lezen over de film, ten eerste dat er een tekort dreigt aan die celluloidbanden en t©n tweede, dat ze een riekende film hebben gemaakt. We hebben in ons land nog aan niets gebrek, er dreigt ook nog geen tekort, als alleen nog maar aan film*. De directie van de Ned. Bioscoop bond heeft aan de leden een circulaire gezonden, waarin het zegt, dat ze hun oude films maar eens moeten opzoeken, want dat er best kans is, dat se te wei nig nieuwe «allen krijgen. Als dat gebeurt, ga ik ook weer eens naar de bioscoop, als de zwijgende films weer komen. Sinds de sprekende is uit gevonden, derft de bioscoop mijn en tire's. Ik heb t geprobeerd, maar ik moest *t opgeven. De films, die ik te zien kreeg bestonden uit een langdurige voorstel ling met niets anders dan een schrikker lijk lawaaimakende Ja «band met een nare, zelfingenomen dirigent, daarna *n (Zitting van Woensdag). Landsverdediging. Aan de orde is de begrooting van de fensie voor 1940. De heer DUYMAIR VAN TWIST tar.) brengt een woord van hulde voor de offers, die voor de handhaving van onze neutraliteit worden gebracht. Die offers zijn niet gering. HIJ vroeg of on der de veldpredikers geen nat. socialis ten zijn. Hij kan zich vereenigen met de regeling van de kostwinnersvergoeding Doch is de terugwerkende kracht in over eenstemming met gepaste zuinigheid? 8pr. is van oordeel, dat de oudste Uch tingen door jongeren behooren te wor den vervangen. Tienduizenden Jonge,- mannen doen niets aan de verdediging van ons land. Men had met hun inlij ving in September niet mogen wachten. Spoedige Inlijving is een belang van de eerste orde. Wegens gebrek aan kader bij de de pots kan men geen groote aantallen bul tengewoon dienstplichtigen inlijven. Waarom doet men echter de opleiding niet bij het Veldleger geschieden? Spr. is van oordeel, dat van regeerings wege don gemobiliseerden te hulp geko men moet worden. De mobilisatie-uitgaven dienen ge schat te worden op 1,7 mlllloen per dag. Dit is een ontstellend cijfer en slechts een onderdeel van de totale uitgaven. Dene toeneming moet tot groote voor zichtigheid stemmen. Men betrachtte de uiterste zuinigheid. Men zoeke een weg, teneinde te voor komen, dat de auto's in de buitenlucht niet waardeloos worden. Spr. dringt aan op versterking van de vioot, hier en in Indië. Spr. behandelt vóórts het gebrek aan beroepsofficieren bij de anderdeelen van het leger. Ons leger moet niet zijn een vredesleger, doch een oorlogsleger. De drama, waarin niet voel anders voor kwam dan twee met elkaar pratende menschen en tenslotte nog een voor stelling, die gemaakt bleek te zijn al leen om een luidruchtig aangelegde juf fer gelegenheid te geven te zingen en te gillen. Maar als nu de zwijgende film terugkeert met actie, gebeurtenissen en handelingen, dan ga ik weer eens kijken Dan is er de geurende film, waarbij men ruikt, hetgeen men op het witte doek ziet, bij rozen snuif je bloemengeur en bij een riool een ander luchtje. Er zullen dan S van onze 5 zintuigen bij een bioeeoop-benoek in actie rijn ge richt, gehoor en reuk. Zal de volgende uitvinding een vierde inschakelen, bij voorbeeld de smaak? l Wie dan iemand aan diner mei bord papieren aardappelen en houten vleesch riet eten. zal dezelfde rare smaak ln z*n mond krijgen. Als iemand drinkt, koffie wijn, whiskey, Jenever, zal hij dezelfde gewaarwording als de speler ondergaan en het is dan heel goed mogelijk, dat dé toeschouwer ten slotte dronken naar de uitgang waggelt, hoewel hij geen drup pel over zijn lippen heeft gehad. De techniek staat voor niets. vredestoestand mag de encadreering niet bepalen. De heer RUYTER (r.k.) vestigt de aandacht op de gevolgen der inundatie voor de landbouwers. Spr. heeft lof voor de regeling voor de bedrijfsbelangen der landbouwers. De regeling is billijk. Blijft het water langen tijd op het land staan, dan zal 't lang duren om het land weer tot cultuurland te maken. Spr. meent, dat de regeling waarbij de boeren een garantiebedrag kregen voor het gebruiksvee en later een stuk vee van dezelfde soort, thans is vervallen bij de volgende inundatie. Spr. vreest, dat de vee prijzen zoo zullen op- loopen, dat de boeren voor het ontvan gen taxatiegeld minder vee kunnen kro pen. Spr. vraagt hiervoor de aandacht van den minister. Men leggs eerst den toestand van de te vorderen terreinen vast. Vele klach ten zijn over deze kwestie gehoord. Zon der afgifte van bewijs wordt hout, enz., gevorderd, worden vruchtboomen gekapt wordt beschikt over landerijen o.m. door het afgraven van graszoden, enz. Ook voor verrichten arbeid werd geen bewijs gegeven; slooten werden gedempt, waar door landerijen overstroomden. In al deze gevallen zal de schade later niet meer zijn vast te stellen. Bij alle vorde ringen dienen schriftelijke bewijzen te worden uitgereikt. Spr. behandelt voorts de versterkking van boter san militairen. Reeds dikwijls ls het vraagstuk margarine-boter over wogen. Wanneer de boter voor defensie even duur zou zijn als de margarine, dan zou boter worden verstrekt, aldus minister van Dijk. Landbouworganisaties hebben toen een regeling bepleit; de minister van oeconomische zaken heeft twee maanden geleden verklaard. dat deze oplossing thans niet mogelijk ls. Is het rok de meening van de over heid, dat de soldaten boter moeten heb ben? Kan het Landbouworlrisfonds nog een suppletie dragen voor de verstrek king van boter? Reeds jarenlang maakt men veel meer margarine dan destijds is overeengeko men. Men beware de margarine en ete de meer aan bederf onderhevige, boter op. De heer dr. L H. J. V O S (lib.) Juicnt de geestelijke verzorging in het leger toe doch ie verbaasd dat er geen Joodsehe veldpredikers zijn. De Joodsehe militai ren leven reeds dikwijls niet volgens den ritus en rijn aan zichzelf overgelaten. Ook de bijstand aan stervenden en Ble ken sou niet georganiseerd rijn, als er onverhoopt oorlog mocht komen. Voor het Roode Kruis zijn veie duizen den dragers, enz. noodig Spr. behandel de de doeltreffende verdeeüng van de geneeskundige verzorging over het land. De heer VAN DER ZAAL (a.r.) ls dankbaar, dat de benoeming van een vierden en vijfden legerpredikant bin nenkort zal geschieden, hij bepleit hun belangen. Spr. citeert uit het weekblad van „Eenheid door Democratie", waarin ver band wordt gelegd tusschen ds. Ouwer- kerk en de N.SH. Op 21 November werd deze dominee benoemd tot veldprediker. Ook ds. Ter Laak Poot zou volgens spr. N.S.B.-er zijn. Van het grootste belang is, dat hier klaarheid komt; dit is van belang voor de rust in ons volk, in ver band met de gebeurtenissen in hoogere kringen. Laten wij breken met cabarets e.d. A M E R I CAN BLEND „Iclmakerljen". Ontwikkeling en ont spanning moeten ln goede richting wor den geleid. De heer VAN SLEEN (s.d.) betrèurt het, dat de werkloozen en de ongehuwde zelfstandigen nog niet voldoende zijn geholpen. Over kleeding en legering bestaan ge rechtvaardigde klachten. Nog steeds zijn honderden militairen zonder vol doende kleeding en legering. De minister betrachte spoed met de vervanging door Jongeren. Kunnen niet alle dienstplichtigen*, die sinds April onder de wapenen zijn, worden afgelost? Spr. vraagt voorts clementie ten aan zien van enkele andere groepen. De heer KIEVIT (s.d.) behandelt de wettelijke bescherming van de koop vaardijvloot. Spr. is het met den minis ter eens. dat wij niet moeten overgaan tot defensieve bewapening van de han delsvloot. Begeleiding door een sleep boot met paravanes wordt door de zee lieden als de grootste veiligheid gezien. Daarvoor dienen bindende voorschriften getroffen te worden. De vergadering wordt verdaagd «et Donderdagmiddag. (Zitting van Donderdag). Defensie. Voortgezet worden de algemeens be schouwingen over de begrooting van de fensie voor 1&40. De beer WINDILAAR (Mb.) ver klaart dat wat de kleeding en uitrusting betreft, dat de minister blijkbaar niet op de hoogte ia. Vele lacunes bij officie ren en onderofficieren zullen ln kleeding en ultreating aan den dag komen bij een algemeens inspectie. Het contact tusschen defensie en ka mer is thans beneden normaal. In an dere tijden worden vele details bespro ken. Thans voteeren wij extra-credieten van 100 mlllloen tegelijk. Deze credleten worden niet of nauwelijks gespecificeerd Het contact behoort Juist in dezen tijd innig te zijn. De minister streve naar samenwerking met de Kamer. Het volk is bereid het gevraagde te geven. Doch is het goed ingelicht? B.v. wat weet het volk ervan, of het al of niet moet worden weggeleid. De zwijg zaamheid van begin September acht spr. begrijpelijk. Doch de rede van minister De Geer acht spr. niet juist. De soldaten hebben niet begrepen, dat er geen ac- cuut dreigend gevaar zou zijn. Men ne me tijdig maatregelen tegen wilde ge ruchten. De regeering zorge ervoor, dat ons volk pro-Nederlandsch is. Daaraan schort helaas veel. Een groot deel van ons volk ls te suf om ons belang te ver dedigen. De regeering wijze duidelijk den weg. De arrestatie van twee hooge ambte naren en de inval in een N.SB.-vergade ring wijzen in de goede richting. Spr. begrijpt niet, waarom niet is opgetreden tegen een vergadering van de N.S.B. te Arnhem, waar de wet werd overtre den. Spr. wijst ook op een vergadering van de N S B. in Den Haag. Wat de smokkelarij van uniformen be treft, hierover hoort men niets meer. Spr. citeert uit een artikel uit E. d. D., vaaruit blijkt, dat ln een hotel, waar soldaten waren gelegerd, een N S B. ver gadering in uniform werd gehouden; dit geschiedde in een in staat van beleg verklaard gebied. De kapitein, die toe stemming gaf, is leider van den Natio- nalen Jeugdstorm- Deze reserve-kapitein is niet alleen leider van den Natlonalen Jeugdstorm, doch is rok lid van de NSB. Dat de troep zich hieraan ergert, wekt geen be wondering. De militairen dienen ver trouwen te hebben in hun leiding. De regeering ls te lankmoedig tegenover de NSB. De tijden zijn niet normaal; daar om dient men rok een onbelangrijke be weging in het oog te houden. 8pr. wijst op Finland, waar de vijand gebruik heeft gemaakt van de verraders. Ook wijst spr. op het antwoord in het Nationale Dagblad aan den heer Joekes; de N.S.B. vereenzelvigt zich blijkbaar met een bui tenlandsche mogendheid. De N.S.B. is thans gevaarlijk. Vreemde geruchten hebben de ronde gedaan. Moeten de officieren, die op het groote rogenblik hun koppen kwijt raken niet worden vervangen? Is er wel voldoende controle en toe zicht op den troep? Scholen en woningen ivan burgers, die bezet zijn. behooren te worden ontzien. Er staan hoogere be- VKHDAG 8 DECEMBER 1939. langen op het spel dan geld. De heer SCHIL THUIS (v.d.) is verheugd, dat fouten bij de mobilisatie slechts op ondergeschikte punten zijn voorgekomen. Spr. bepleit uitbreiding van het aantal vrijzinnige veldpredikers. De indruk be stond nJ., dat een benoeming tot veld prediker voor die predikanten niet in aanmerking kwam. Spr. hoopt, dat dl* thans zal veranderen. Ten aanzien van dient meer rekening gehouden te wor den met de particuliere belangen, naast algemeene belangen. Voor kleine zelf standigen is zakenverlof dikwijls nog niet voldoende. Wij dienen de mogelijk heden tot verlichting van de lasten zoo veel mogelijk te gebruiken. Daarom juicht spr. toe. dat de oudere lichtingen zullen worden vervangen door jongeren Spr. acht juist, dat gebruik zal worden gemaakt van de buitengewoon dienst plichtigen. Spr. wijst op de oud-gepensionneer- den, enz., die ieder jaar ter sprake ko men. Spr. dringt aan op verbetering van hun positie in bepaalde gevallen. Spr. is zich bewust van de vitale be langen der defensie-vraagstukken; daar om is het beter deze niet in debat te brengen. Spr. wijst er op, dat hij als lid van de legercommisaie tot dit Inzicht is gekomen. De heer DE MARCHANT ET D'ANSEMBOURG (n.s.) wijst er op, hoe de weermacht sinds den vorigen oorlog door de politieke partijen ls ver waarloosd. Het parlement had zijn stem en steun moeten onthouden aan de re geering, die zoo nalatig ls geweest. Spr komt op tegen de critlek t.a.v. veldpre dikers, die tot de N.S.B. behooren. Is het juist, dat onze mobilisatiekosten 1.7 millioen bedragen; België heeft slechts t 600.000 per dag noodig. Een groot deel van het volk. de N.SJ3. wordt bulten het contact met het leger gehouden. Dit ls geen schande voor de N.S.B. Men leidde alle burgers, die daartoe ln staat zijn. in de behandeling van de wa pens op. Er is geen bezwaartegen In voering van den algemeenen dienst plicht. De heer SCHAEPMAN (r.k.) be handelt de kwestie van de Kamerleden, die reserve-officier zijn. De regeling van de industrieele zaken verloven werkt goed, doch er komen wel eens onjuiste beslissingen voor. Spr. heeft waardeering voor den arbeid van de verlofbureaux. Hij bepleit een be roepsregeling. Hij is van oordeel, dat te gen extremistische propaganda in het le' ger onvoldoende wordt gewaakt. De vergadering wordt verdaagd tot Vrijdagmiddag 1 uur. en u zult 'i morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever- §al ln uw ingewanden doen vloeien. Wanneer eze stroom van lever-gal onvoldoende la. ver teert uw voedsel niet, net bederft. O voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam ia vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. U moet CARTER S LEVER-PIL LETJES nemen om deze liter lever- gal vrtite doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Elscht Carter s Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. EBROKEN TROTS. Roman van VIOLETTE CARR. M Hij nam de witte bontcape op en legde «ie om haar schouder*. Toen bood hij baar zijn arm. Buiten gaf de bediende hem zijn over jas aan. Spoedig daarop zaten ze in de gesloten auto, die weldra gevuld was met de lucht der viooltje*. Lore wist niet, hoe dikwijl* haar man gevaar Mep zijn zelf- beheersching te verliezen en toch op het laatste rogenblik steeds weer terugschrok roor een overijlde daad. Frank Daalman wist niet, hoe lang hij zichzelf nog in bedwang zou kunnen houden tegenover z«n mooie, jonge vrouw. En toch behoorde zij hem niet! Hij be aat alle rechten op haar en ze waren el kaar nog net zoo vreemd als op den dag, dat zij elkaar voor het eerst hadden ge ilen. Eenmaal had hij haar gekust! zij faM hem van zich afgestooten en hem geaegd dat zij hem haatte. Zij haatte hem niet ze had hem lief! De wagen reed nu de oprijlaan, aan weerszijden met mooie kastanjeboomen bezet, op, welke naar Leringen, voerde. Op het terras stonden de familieleden en wuifden hen toe. Ze waren er allen bij elkaar. Het vrooüjke gezicht van Chris van Stetten zag men dicht bij dat van Dolly. De elegante gestalte van Prins Ot to von Lichtenberg naast Elisabeth, Koert en zijn verloofde Herta arm in arm en de vaciet. die ik* de tingpen afkwam. Alleen de moeder ontbrak, zij wachtte binnen bij de theetafel op haar dochter en schoonzoon. Frank Daalman sprong uit de auto en hielp Lore uitstappen. »Ach, wat ziet Lore er beeldig uit, daar vallen wij heelemaal bij ln het niet," zei Dolly op een kwaaie nijdige toon. De vader drukte Frank stevig de hand en sloot zijn mooie, slanke dochter in de armen. „Gaat het goed, kindje?" vroeg hij haar fluisterend ln het oor. „Ja, vader, lk ben gelukkig!" „Nu, zie Je wel dom kindje, dat heb ik immers wel geweten," zei de vader, ver licht adem halend. De anderen omringden haar. Er werd gekust, handen geschud en gelachen. Toen kwamen zij bij Mevrouw Lorin gen. Deze huilde van vreugde bij het weerzien. Maar haar oogen keken onder zoekend naar het smalle gezichtje van Lore. Zij vroeg niets, haar man daaren tegen vertelde haar, dat Lore gezegd had, dat zij gelukkig was. De scherpkijkende oogen van de moe der ontdekten echter in de blauwe oogen van haar dochter geen Juichende blik. En ze zag rok op het gezicht van Frank niet de vrede, die een groot geluk met zich meebrengt. ZESDE HOOFDSTUK. Het diner was uitstekend en alle aan wezigen vol sprankelende humor. Stetten maakte de meeste grappen. Hij zorgde voor de humor, wat hem gemakkelijk viel, omdat zijn oom hem wilde belasten metde uorg van zijn uitgestrekte lande rijen. HU wilde zelfs afstand van het slot doen, waarin hij woonde, maar dat aan bod had Stetten ntot aanvaard. „Ik wil me met Dolly niet gaan begra ven. Wij blijven vrorloopig hier. Mijn oom weet het reeds en heeft me nu een zeer ruim salaris verzekerd." Prins Otto Lichtenberg was ook niet meer zoo ernstig als vroeger. Hij scheen met de liefde van Elisabeth heel gelukkig te zijn. ..De mooiste van de drie zusters heb jij," zei hij tegen Frank. „Ja, ja," antwoordde deze tusschen de tanden door. Lichtenberg kneep een oog dicht en vroeg verwonderd: „Nu, en?" „Nog steeds niet, maar ik heb nog hoop Zwijg liever over deze kwestie, ouwe Jon gen!" „Natuurlijk, Frank!" Arm in arm gingen de belde vrienden naar de anderen toe. Koert, die zichzelf een beetje overbodig voorkwam tusschen al die gelukkige pa ren. ging naar Herta, die eigenlijk een zelfde gevoel koesterde, want hoewel ze elkaar reeds hun Jawoord" hadden ge geven, was de verloving nog niet offi cieel. „En wanneer trouwen julMe?" vroeg Stetten opeens aan Koert. Herta nam het woord en iel met hoog rood® kleur: „Waar denk je aan? Ik blijf bij mijn ouders. Als al hun kinderen hen verlaten, wil ik bij hen blijven." ..Bravo HeeU.1" Meneer Loringen klopte het meisje op de schouder Opeens klonk er een schelle lach door de kamer. Toen zei Lore: „Natuurlijk Herta! Wie dwingt jou ook Je ouderlijk huis te wrlehn?" Een donkere waarschuwende bOk uan Frank trof de jonge wuuw. De andaren zwegen verschrikt. Be iMui hurueia al len hoe het huwelijk van Lens tot stand t"lr—va waa Maar m ÈmÊÊm hoM» gedacht, dat ze gelukkig was. En moest ze dat dan niet zijn? Kon er werkelijk een vrouw bestaan, die de liefde van Frank Daalman terugwees? Zoo dacht tenminste Otto Lichtenberg, hoewel de anderen eigenlijk nog in twij fel verkeerden. En weer was het Stetten, die de stem ming redde. Later zong Elisabeth eenige liederen, die haar verloofde haar op de piano be geleidde. Stetten declameerde een paar gedichten van zichzelf, waarover men hartelijk lachte. „Wil jij niet wat op de viool spelen?" vroeg meneer Loringen aan Lore. Zij kromp ineen en zei haastig afwe rend: „Neen, papa! Laat me alsjeblieft! Ik heb veel te lang niet gestudeerd!" Frank had toegeluisterd, doch zei niets. Lore wist echter, dat zij dien avond toch niet zou kunnen spelen, want zij had zoo Juist gehoord, dat Frits Rohrbeck zich verloofd had. Frank keek scherp naar Lore. Haar ge zicht was angstig bleek, ofschoon zij koortsachtig met haar zusters praatte. Zij speelt viool! Dat heb lk tot nu toe niet geweten! Nu weet lk tenminste waar mee ik haar plezier kan doen, dacht Frank. De viool, die zij heeft, zal wel niet al te veel waarde hebben, nu zou hij haar -en mees terviool kronen. Eigenaardig was het, hoe hij er van overtuigd was, dat zij goed speelde. Ondertusachen had Mevrouw Loringen haar dochter scherp gadegeslagen. Zou Lore toch ongelukkig zijn? Als al het ge luk, alle zorgeloosheid en welstand, die m Hf Loringen heerschte, maar niet was gegrondvest ten koste van twee ver- stoórde levens. Een flauwe glimlach kwam om haar mond, toen zij zich tot Frank wendde met de woorden: „Als je ooit voor zaken op reis gaat. Frank, dan hopen wij, dat Lore bij ons kómt logeeren!" Hij kuste haar hand. „Dank u wel, Mama, op die manier behoef ik me niet bezorgd te maken. De huishouding kan dan intusschen in orde gemaakt worden. Op Mevrouw Keiler kan men zich niet verlaten, want ik zou niet willen, dat Lore de huishoudelijke lasten op zich nam." ,Als zij zich maar niet gaat vervelen," meende de moeder. Intusschen werd Lore stiller en stil ler. Zonder dat zij het zelf wist drukte ze haar linkerhand tegen het hart. want zij had daar een hevige pijn. Als ze hier wisten, wat voor een ge sprek aan hun komst was voorafgegaan, zouden ze dan ook zoo vrrolijk lachen? Misschien toch. Op Loringen kon de armoede zijn intrede niet neer doen, want Prins Otto Lichtenberg :oowel air Chris Stetten waren allebei '«eer vermo gend. Dus was het doel van Lore's op offering vervuld. Ze zou dus wel weer op Loringen terug linnen komen en Frank zou rok wel een scheidingsgrond vinden, die niet al te veel stof tot praten zou op wekken. Weer voelde zij een scherpe steek in haar hart. Zij kromp ineen, was klein, slank, niet meer dan een pop naast de krachtige gestalte van Frank. „Ik wil naar huis!" Lore zei het in een rogenblik van stilte. AWordt vervolgd)

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 2