Mijnhardtjes n Burgemeesters 6* vertellen. Telegrammen Schoonhoven j Kerk en School j jLandbouw en Veeteeltj Marktberichten""] uit deze streek KLEINE GEMAKKEN. Plaatselijk nieuws Sambo de Olifant. VRIJDAG DECEMBER 1I3R DE PRINS Aan de hembrug. DEN HAAta, 8 Dec. Prins Bemhard heeft heden namens de Koningin een bezoek gebrafcht aan de artillerie-inrich tingen aan de Hembrug. DE GEREDDEN VAN DE TAJANDOEN. Allen veilig aan land. AMSTERDAM, 8 Dec. Na de ondergang ▼an het m.s. „Tajandoen" van de Mij Nederland, Waren de 62 geredde opva renden aan jboord genomen door het Belgische stoomschip „Louis Scheid". Dit «chip ia echjter, zooals gemeld, aan de grond gelooppn. De gezagvoerder van de „Tajandoen" heeft vanmorgen geseind, dat alle geredden van zijn schip thans ▼ellig in Engeland aan land zijn geko men. Kapitein "rioeterink kon niet met ze kerheid zeggïn of het schip door een torpedo of door een mijn ten onder was gegaan. BRUSSEL, bemanning OPRUIING 8 Dec. Men gelooft, dat de Van de „Louis Scheid" aan boord zal blijven. Het verluidt, dat het schip niet ernstig lek is geslagen. TOT DIENSTWEIGERING. Majesteitschennis. GRONINGEN, 8 Dec. De marechaussee te Emmer-Cdmpascum heeft voor den officier van justitie te Assen geleld J. d. H., propagandist te Amsterdam, als ver dacht van opruiing tót dienstweigering en beleediging van de Koningin op een openbare vergadering die op 29 October in een café fte Emmer-Compascum is ge houden. Na verhoor is hij in arrest ge steld. MOTORRIJDER OMGEKOMEN. NOORDSCHAriwotJDE, 8 Dec. De mo- torrijder K. Langedijk uit Noordsonar- woude, die gisteravond met een wielrij der in botsing is gekomen en ernstig werd gewond, is vanmorgen aan de ge volgen van het ongeval overleden. BRITSCH SCHIP VERGAAN. OSLO, 8 Dec. Het Briteche schip „Tho mas Walton" is gisteren nabij Vestfjor- den in het Noorden van Noorwegen na een hevige ontploffing gezonken. De 22 man van de equipage zijn aan land ge bracht. DE RUSSEN BLOKKEEREN FINLAND. OSLO, 8 Dec. Volgens een mededee- llng door de Noorsche marine ontvan gen, zal het Russische volkscommissari aat van buitenlandsche zaken van he denmiddag 12 uur af de Flnsche kust in de Botnische Golf en de Flnsche kust aan de "Flnsche golf blokkeeren. HET RUSSISCHE LEGERBEKICHT. MOSKOU, 8 Dec. Het hoofdkwartier van het Roode leger voor het district Le ningrad deelt mede, dat op 7 Decemüer de troepen hun opmarsch hebben voort gezet. Troepen, welke uit de richting Moermansk optrekken, zijn tot 45 K.M. ten Zuiden van Petsamo opgerukt. In de Oostelijke sector van de landengte van Karellë zijn zij door de voornaamste ver dedigingslinie van de Finnen gebroken en 8 tot 12 KM. ten Noorden van de Taipaleenloki-rivier opgerukt. In de Westelijke sector op de landengte heb ben de troepen van het Roode leger de stad en het station Perklarvi aan de Vy- borg-spoorweg bezet en zijn zij 9 K.M. in N.W. richting opgerukt. Tengevolge van het slechte weer is de luchtmacht niet actief geweest. ITALIE'S BELANG BIJ BALKAN EN DONAUBEKKEN. Vriendschap met Duitschland bevestigd. ROME, 8 Dec. In een communiqué, dat Is uitgegeven na de vergadering van de groote Fascistische Raad, wordt ver klaard, dat de raad het beginsel van niet-deelneming aan de oorlog heeft be vestigd. Verder is bevestigd dat de be trekkingen tusschen Italië cn Duitsch land blijven, zooals deze zijn vastgesteld bij hec verdrag van vriendschap en de gedachtenwissellngen van Salzburg, Berlijn en Milaan. Voorts wordt ver klaard, dat alles wat zou kunnen gebeu ren in het Donaubekken en in de Bal kan niet zal nalaten Italië direct te in teresseeren. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. PARUS, 8 Dec. Het legerbericht van de ochtend van 8 December luidt: Niets te melden. STRAATVERLICHTING. In verband met de demping van de Havensloot zullen twee straatlantaarns die anders midden op de rijweg zouden komen te staan, door lampen aan over spanningen vervangen worden. Dit zijn de lantaarns op de hoeken Havenstraat Appelstraat en HavenstraatKerkstraat De uitvoering van dit plan zal nog dit Jaar geschieden. electriciteltsbedrUf heeft een nieuwe lichtmast geplaatst op de Wal, aan de hoek van de nieuwe be- graafplaats. BARAKKEN VOOR MILITAIREN. De scholen komen verder vrij. Naar men ons van bevoegde zijde me dedeelt, is het vraagstuk voor de bouw van barakken, ten behoeve van de alhier gelegerde militairen, thans gevorderd in een zoodanig stadium, dat wellicht nog voor het einde van deze maand de bouw daarvan zal kunnen wórden aanbosteed. In dit geval zouden omstreeks 1 Fe bruari a.s. deze barakken gereed kunnen zijn om te worden betrokken en onge veer de helft van de nu bij de militairen in gebruik zijnde scholen voor het on derwijs kunnen worden vrijgegeven, waarmede dan zou zijn voldaan aan de desbetreffende toezegging door den mi nister van defensie, gedaan in de Me morie van Toelichting op de defensie- begrooting 1940. Binnen enkele weken hopen wij terzake nadere mededeellngen te kunnen doen. ST. NICOLAASAVOND. Zooals telken jare heeft de moderne arbeidersbeweging gisteren in het Nut een Sinterklaasavond georganiseerd. De Nutszaal was geheel gevuld met 160 kin deren en hun ouders. Het hoogtepunt van de avond vormde natuuriijk de komst van St. Nicolaas en Zwarte Plet. Enkele liedjes werden hem toegezongen, waarqp de kinderen werden getracteerd. Tot slot had de gebruikelijke uitdeellng van cadeautjes plaats. De rest van de avond werd gevuld met de vertooning van enkele films. Woensdagavond bracht 8t. Nicolaas een bezoek aan de jeugdleden van D O B die oefenden in het gymnastieklokaal aan de Oranjestraat en deelde er ver snaperingen uit. MIEDEMA BIOSCOOP. „De Terugkeer van de Roode Pimpernel" ls de titel van de eerste hoofdfilm die de Miedema-Bloscoop deze week Vertoont ln het Nut. Deze titel HSèpt visioenen óp aan de vorige avonturen van den Roo- den Pimpernel, die in een film wérden verwerkt, welke groote successen oogst te. Ook deze rolprent is weer van de zelfde kwaliteit en brengt spanning en fijne humor afwisselend ln beeld. De tweede hoofdfilm ia er een van den zingenden cowboy Dick Toran, die weer Wild-West sensatie, afgewisseld met lijn bekende zang, op het witte doek brengt in de film „De Donder der Prairie". TOONEELAVOND. „Utile Dulci", de Bchiedam^che too- neelvereeniging, die in Schoonhoven reeds een goede bekende en een welkome gast is, zal hier Donderdag ten bate "an de Schoonhovensche kleuterschool weer een tooneelavond geven. Er wordt een blijsffel in vier bedrijven „Verwikkeling in Grand Hotel", opgevoerd Een adver tentie ln dit nummer vermeldt nadere bijzonderheden ARBEIDSBEMIDDELING. De lijst van ingeschreven werkzoeken den bij het agentschap der arbeidsbe middeling bevatte op 4 December 90 werkzoekenden, namelijk: 1 Bakker, 1 chauffeur, 1 dienstbode, 8 fabrieksarbeiders, 7 grondwerkers, 3 goud smeden, 1 koperslager, 1 leerlooier, 15 losse arbeiders, 2 metaalbewerkers, 7 metselaars, 1 meubelmaker, 9 opperlie den, 2 pakhuisknechts, 1 reiziger, 5 schil ders, 5 schippers. 1 sigarensorteerder, 3 sigarenmakers. 1 stoffeerder, 1 transport arbeider, 2 timmerlieden, 2 tuinlieden, 1 verzekeringsagent. 1 winkelbediende, 8 zilversmeden. R.-K. RAADSLEDEN. Het bestuur van de Vereeniglng van R.-K. Gemeenteraadsleden ln de Staten- kring Gouda ls als volgt samengesteld: A. C. A. Deerenberg. Schoonhoven, voor zitter: H. J. van de Poll. Bodegraven, se cretaris; W J. Middelweerd. Gouda, pen- ningmeester; A. Brand. Bo-koop. 2e voor zitter; J. P. van Doornen, Óudewater, lid. De snoek. Hekendorp. De heer K., die Dinsdag een dagje uit vlsschen was, zag op zeker oogenbllk een knaap van een snoek springen. Om op deze plek te komen moest hij over een plank een sloot pas- seeren. Van de gewoonte dat planken bij dergelijke gelegenheden in het midden oreken, week ook deze niet af en K. ging dan ook met hengel en kit met aasvisch te water. De onfortuinlijke visscher klau terde schielijk op de wal en begaf zich naar een nabij gelegen woning, waar men zich over hem ontfermde en hem van droge kleeren voorzag. Hekendorp. De heer D. uit H. reed met zijn verlicht motorrijtuig in de H. Buurt. Eensklaps sloeg de zekering door en kwam D. met zijn auto ln de duisternis te zitten. Hij remde zoo krachtig, dat de wagen over de kop sloeg. D., die er won derlijk goed af kwam. wist met befalt van enkele personen de auto weer op de wielen te krijgen. De wagen was licht beschadigd, doch de bestuurder kon sljn reis voortzetten. Krimpen a.d. Lek. De groentenhande- laar A v. d. Velden reed, doordat hy te ver uit moest wijken met zijn carrier van de dijk. V. d. Velden kwam er zonder let sel af, doch eenig fruit was door de val waardeloos geworden. Gevonden: Een Psalmboekje; te be vragen bij J. van Brandwijk, Tuin 19 A. De flnancieele commissie voor den bouw der nieuwe Ned. Herv. Kerk is sa mengesteld uit de heeren: A. Verhoeff Pzn., voórzltter; G. van Halewijn, secre taris: J. Koorevaar, J. Groenendijk en D. Middelkoop, leden. Als kweekeling met akte is aan de 01j. School I toegelaten de heerJ. Twlgt van Krimpen a.d. IJssel. De echte sljn niet rong, meer herteermlfl. Drenkelinge. Lekkertnrk. MeJ. M., uit Nleuw-Lek- kerland, was bij den tandarts geweest. Door plaatselijke onbekendheid geraakte ze, om naar de overkant te gaan, op de steiger van de Reederij op de Lek, ln- plaats van de veersteiger. Bij net zoe ken naar de bel. die daar natuurlijk niet was, greep ze mis en plompte van de steiger in de rivier. Op haar gegil was terstond hulp bij de hand. Met een groo te lantaarn lichtte de heer v. d. Voet bij en ontdekte haar /tan het scheprad van de stoomboot. Aan een der hekken werd een lijn bevestigd en het hek te water geworpen. Met een lange haak werd het hek naar de drenkelinge gestuwd. Wel dra stond ze op de vaste wal. De dren kelinge werd bij en heer Van Riemsdijk binnengebracht en daar van droge klee ren voorzien. Auto's doemen op uit de uist .,.1 Langerak. Woensdagmorgen had bij het Boveneind een aanrijding plaats tus schen een autobus van de „Reederij op de L«k" en een luxe auto, bestuurd door den heer D. L. V. De bestuurder van de autobus wilde een stilstaand wagentje passeeren, toen uit de richting Tienhoven de luxe auto naderde. Vermoedelijk door de dikke mist zag de chauffeur van de autobus deze auto niet tijdig, met het gevolg, dat de auto, welke met groote snelheid reed, aangereden en op de helhng van de dijk geworpen wetd. Eerst daar kwam de auto tot stiktand, hoewel, blijkens een spoor van ongeveer veertien meter, de bestuur der krachtig geremd had. De auto be kwam schade aan de beide spatborden en aan het chassis, terwijl de autobus aan de zijkant een halve meter werd opengereten. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Moercapelle. St. Nicolaas bracht, de traditie getrouw, weer een bezoek aan de openbare school. De kinderen ontv.ngen allen versnaperingen, welke dankbaar werden aanvaar^. Eierenveillng Donderdag 7 Dec. Aanvoer 5741 stuks. Prijzen kippene.eren f 4.104.C0; hene»eren f 3.60f 4.10, al les per 100 stuks. Molenaarsgraaf. Bij een groote drijf jacht, gehouden in deze gemeente, wer den niet minder dan 54 hazen geschoten. J. Notting. f Meerkerk. In de ouderdom van ruim 65 jaar is te Zeist overleden de heer Jur- jen Notting, gepensionneerd hoofd der bijzondere school alhier. De overledene, geboren 2 Januari 1874 te Leeuwarden, werd, na eenige jaren als onderwijzer aan een bijz. school te Gorinchem werk zaam te zijn geweest, ln 1905 benoemd tot hoofd der bljz. school alhier, welke betrekking hij heeft vervuld tot 1935. Toen verliet hij het onderwijs met pen sioen. Ouderavond. Nieuwpoort. Woensdagavond werd ln de openoare lagere school een buitenge woon druk bezocht ouderavond genou- den. Het hoofd oer scnool, de heer H.P. Dekkers, richtte een speciaal welxomsi.- woord tot den burgemeester en «prak er verder zijn voldoening over uit, dat zoo velen door hun aanwezigheid belangstel ling toonden voor de school. Hij bracht het aftredende lid der oudercommissie, den heer G. Slob Jr., warme dank voor het vele, wat hij voor de school gedaan had. Ook de voorzitter der oudercommissie, de heer C. Looijaard, dankte den heer Slob voor den steun, die de commissie achttien jaar van hem ondervonden had. In de plaats van den heer Slob werd de heer P. J. Blonk gekozen. De op deze avond vertoonde films vielen zeer in de smaak. Na afloop was er gelegenheid het werk der leerlingen, dat door de keurige verzorging de aandacht trok, te bezich tigen. Deze ouderavond was des middags voor afgegaan door een kinderfeest, ter gele genheid van 8t. Nicolaas, dat uitstekend irnslztgi ie. Papkinderen werden rijkelijk getracteerd en genoten zeer van de toe passelijke films. Bij de Donderdagavond gehouden verkiezingen werd de aftredende diaken der Nederl. Herv. Kerk, de heer G. den Hoed, herkozen. Te water. Reen wijk. De bakkersknecht O. Ach terberg, die ln dienst ls bij de fa. J. Slegt, verloor op de Oudeweg de macht over zijn stuur, met het gevolg, dat hij met de met brood beladen fiets te water ge raakte. Omwonenden schoten te hulp en hielpen den bakker op het droge. Het brood ging verloren. Duurte-toealag? Reeuwijk. De drie plaatselijke land arbeiders-organisaties stellen pogingen in het werk ter verkrijging van een duurte-toealag op de loonen. Hiertoe zal binnenkort een conferentie worden ge houden met de drie landbouworganisaties, nX de Holl. Mij. v. Landbouw, de L.T3. en de CB.TB. JEUGDIGE VANDAAL. Goede vangst van de politie. Sliedrecht. Vooral in de laatste veer tien dagen bereikten de politie klachten over de vermissing van damesrijwielen. De meeste dezer rijwielen werden later weer elders teruggevonden met opzette lijk stukgesneden banden. Twee fietsen bleken spoorloos verdwenen. Dinsdag kon politie evenwel de hand leggen op een 16-jarlgen jongen, die, naar al spoedig bleek, deze wandaden had bedreven. De twee vermiste rijwielen werden op lijn aanwijzing resp. in de havenmond en in de rivier nabij de Merwesingel boven wa ter gehaald. Ook van deze rijwielen wa ren de banden, de kettingkasten en de zadels stuk gesneden. Ook aan reeds vroeger bedreven soortgelijke gevallen bleek de dader schuldig te zijn. De poli tie onderzoekt welke aanleiding de Jon gen tot deze zonderlinge daden kan heb ben gedreven. Stolwljkiohi DroglaUrlj Gedurende de maand December ontvangt U tegen inlevering van f 10- caasabons own leuk» moondkalondor van 1940 en een mooie wandplzzt, of een album van mooi Nederland met tachtig plaatjes met beschrijving. A. Nattlj. Drogist ftwlwlfk Aanrijding. Sliedrecht. Door het openen ran de nieuwe rijksweg ls het verkeer op de Stationsweg heel wat drukker geworden. Het eerste ongeval heeft zich dan ook reeds voorgedaan. Het zoontje van B., wonende aan de Stationsweg, stak Dins dagmiddag plotseling de rijweg over en werd toen gegrepen door een auto. Het knaapje kreeg een hoofdwonde. Evenals ieder Jaar heeft Sint Nico laas een bezoek gebracht aan alle open bare scholen en bewaarscholen. De kin deren der laagste klassen hebben hun klomp of schoen mogen zetten, waarin ze een verrassing vonden. 8int kwam la ter zelf nog even met Pieterman wat 'strooien. Hierbij werd hij door de kin deren op vele versjes verrast. Werk opgedragen. Sliedrecht. De N V. Adriaan Volker"s Maatschappij tot het Uitvoeren van Openbare Werken, heeft aan de N V. Scheepswerf en Gashouderbouw v.h Jon ker Stans te Hendnk-Ido-Ambacht opgedragen de bouw van twee stalen ele vator bakken van 400 M3. De wereld in Zevenhuizen. De politie trof hier zwer vend aan den 16-Jarigen Jongen B. Mar- jée, uit Den Haag. Hij was Woensdag morgen om 7 uur uit de ouderlijke wo ning vertrokken en had het voornemen in deze gemeentel bij een landbouwer ln een veestal zich onderdak voor de nacht te verscheffen, wat werd opgemerkt. De politie heeft den Jongen naar het bureau kinderpolitie te Den Haag overgebracht. De zoo gevreesde ziekte varkenspest is hier weer uitgebroken en wel onder de varkens van den veehouder P. Dullaard. De collecte, gehouden in de Ned. Herv. Kerk tildens de dankstond voor 't gewas, heeft f 127.45 opgebracht. NED. HERV. KERK. Bedankt: voor Linschoten, ds. P. P. J Monster te Aalburg en Heesbeen. DE BOTERNOTEERING. De commissie-noteering voor Neder- landsche boter is Donderdag vastgesteld op 80 cent per K.G. (onveranderd). DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en steun- ultkeerlng op boter ls, behoudens tus- schentijdsche wijziging, voor de week van 714 Dec. eveneens vastgesteld op f 0A0 p«r 1l«. (als de vorige week). WEERBERICHT. Naar waarneming in de morgen van 8 December. Verwachting tot Zaterdagavond: Matige, aan de kust tijdelijk kiachtlge, meest Zuidelijke wind; zwaar bewolkt tot betrokken, vooral in het Westen; kans op eenige regen; weinig verandering ln temperatuur. De atormwaarschuwingsdienst meldt Hedenochtend geseind aan alle posten; Weest op Uw hoede. Waterstand: Schoonhoven hg. water 3 30 uur, 2 07M, Keulen stand 5 68 M.( val 0.26 M* Maastricht 7 Dec.. 43.90 M., val 0 20M. Vrijdag 8 December: Op 4.49, onder 14.31. Zondag 10 December: Nieuw# Maan. Op 7.05, onder 15.57. PAARDEN EN VEE. Veemarkt Aangevoerd in totaal 890 stuks, waarvan 44 siaehtvar- kens: vette van 30—32' i cent per pond levend met 2 pCt. korting; 295 magere varkens f 25—45; 463 biggen f 8-12, Gel- dersche biggen f 10—14, 11 runderen f 200 —240, 64 nucht. kalveren f 4—9; 3 scha pen. 10 bokken en gelten f 2—5, alles per stuk. Handel matig. BOTER. KAAS EN EIEREN. LEEUWARDEN, 8 Dec. Vereeniglng van Zuivelmaatschappijen. Edammer kaas 20 plus f 12—12.50,* 40 plys f 19— 19 50, Goudsche kaas 20 plus f 12—12.50. 40 plus f 19.5020, Volvette kaas 45 plus f 25—26, Broodkaas 40 plus f 19.60—20, Leidsche kaas 20 plus f 12.50—13. Alle# per 100 K.Q. Stemming kalm. GOUDA, 7 Dec. Coop. Zuld-Hollandsche Eierveiling O.^. (C.Z.HJE.) te Gouda. Vel- llngsbericht van 7 December. Aanvoer: 113 500 kippeneieren, prijzen: 66-58 kg f 4.15-4 40, 58-80 kg. f 4.40—4.80. 80^2 kg. f 4.80-8.10, 82-70 kg. f 5.10—5.70. bruin# 58-72 kg. f 4 60— 6 80. kleine eieren f 3.70—4.20, alles per 100 «tuks. Aanvoer 500 eendeieren, prijzen: f 3 30 per 100 it. GOUDA. 7 Dec. Kaas. 224 partyen. Ie' kwal. met rijksmerk f 28—30, 2# kwal idem f 28—7.50, zware tot f 33. Crisis, aftrek 19.2 ct. Handel matig. 187 pond boter. Goéboter van 80—85, weiboter 7580 cent per pond. Handel vlug. 66000 eieren. Kippeneieren 44.»ó, eendeleren 44.25 per 100 stuks. Handef matig. AARDAPPELEN. GROENTEN EN FRUIT. 'S-ORAVENHAGE. 8 Dec. Haagscb velling voor fruit en groenten N V. Velling van fl December. Goudreinetten extra 12 —16, I 8—10, II 4—6, bellefleur extra 6* 7M, I 5—6, H 2—4, dubb, bellefleur 6~ 7, fransche bellefleur 68, sterappels I 7 —10, H 3-5. bosappels I 5—7, H 3-4, zu re pippeling 46, cox oranje pippin 13- 25, comt. de paris 20—25, gieser wildeman 68, ysbouten 5tlA, bergamot 56, brederode 68, champignons 1.00—1.20, witlof I 12.50—13.40, n 11—11.50. Pryzen per KG. Veiling: Maandag, Woensdag en Vrijdag namiddag 3 uur. UTRECHT, 6 Dec. Wortels 190—8 30 per 100 bos; andijvie 2.604.10, bloemkool 1.5011, bleekselderie 67, knolselderie 2.407.30, sla 803AO per 100 stuks; an dijvie 3—14, bieten 1.40—3.20, idem ge kookt 49. boerenkool 3.709 30, chin, kool 2.90^-3.20, gele kool 23.30, groeée kool 2—5.30, roode 24.40, witte kool 2— 2.50, pjei 3.505.60, rapen 1.20—3.20, spi nazie winter 614. spruiten 511, nero 12—15, uien 603 10, waschpeen 3.50— 9.10, winterwortelen 1 80—3.20. witlof 3 10 14.80, peterselie 1634, selderie 1436, tomaten 8—38, druiven bl 20—26 per 100 aardbeien 3, terong blanda 3 per 100 stuks. UTRECHT, 7 Dec. Groenten- en Vruchtenveiling Utrecht en omstreken. Veilingsbericht van 7 December. Allington pippin 17, armgaard 27, bellefleur 2 —10, benderzoet 1—5, bosappels 1—4, bramley seedling 1-4, campagnezoet 1— 6, cox oranje pippin 629, dijkmanzoet 3 6, gert roelof 14, goudreinetten 320, gron. kroon 2—15, hooilaars 1—7, huis- manzoet 1—6, jasappels 1—5, jonathan 6 —28, kaneelzuur 14, konlngszuur 412, landsberger remet 2—11, pippelingen 5— 9 present van england 524, sterappels 2—18, zoete reiuetten 2—10. bergamotten 16, br. clairgeau 152Q, bon louise 5 £8, brederode 1—7, comtesse de paris 6— 28. conference 4—25, Ie curee 8—22, gie- zer wildeman 1—10, groenpeer 1—4, herfst suikerpeer 113. legipont 1233, lex lec- tier 521, louwtjespeer 1—8, nouv. poi- teau 3—15, pondspeer 1—4, st. remie 1— 7, winterjannen 1—7, ijsbouten 2—6, yzen dykers 1—5, zwijndr. wynperen 2—14. Al les per 100 K.G. ZWUNDRECHT. 6 Dec. Andyvie I f 4 —8.50, boerenkool f 3.704.20, gele sa- voye kool f 2.30—2.70, groene sav. kool f 2 60—3 80, stoofsla f 2—5, kroten f 1.50 f—3.30, prei f 3.50—4, roode kool f 2.70— 3.60, spmazie f 5.90—8.90, spruiten 1ste soort f 6.60—8.10. spruiten (groote) f 5— 5.80, uien I f 2.60—3, breekpeen f 1.90— 2.10, witlof I f 11.7013 10, idem n f 7 40 —8.10, witte kool f 1 00—2.40, wortelen (waschpeen) f 3.60-4.90, alles oer 100 kg bloemkool I f 6—10, idem II f 2 505 10, idem HI g 1.50—3.20. knoïielderij B f 12— 15, alles per 100 stuks; knoiseldery (1 bos van 5 st.) f 19—30, peterselie f 1.703.60, radys (wintpunt) f 1.20—2.60. wortelen f 3—8 40, alles per 100 bos; glas kropsla f 1.80—3.40, koudegrond kropsla f 050- 1 per 100 krop; seldery 13—24 cent per dozyn; tomaten f 51—3.40 per 100 pond 5 DERDE blad. NTFFWSRLAD TOOR zuiii-HOI.LAND FN UTRECHT Schoonhovensche Courant VRIJDAG 8 DECEMBER 1939. burgemeester Brouwers, van Nieuwpoort, Groot-Ammers en Langerak uitnoodigden, het een en ander te ver tellen voor zyn gemeentenaren, uitte hy het bezwaar, dat hy eerst een half jaar burgemeester was en dus nog niet veel te vertellen had. Op ons aandringen evenwel verklaarde de burgemeester zich bereid de spiraal rondom Schoonhoven niet te verbreken en ons te ontvangen. Toen wy den heer Brouwers bezochten begon de burgemeester met aan dit be zwaar te herinneren en hy achtte zich niet bevoegd nu reeds een oordeel te vel len of verwachtingen uit te spreken, daar de mogeiykheid zeer groot ls, dat hij dan Burgemeester J. BROUWERS. ha ongeveer weer een half Jaar tot de ontdekking Zou komen, dat zyn oordeel of verwachting onjuist Was. De mobilisa tie heeft bovendien verhinderd, dat de heer Brouwers zich inwerkte, hiervoor alleen al zou een half Jaar niet te ruim zyn. Zooala iedere jonge burgemeester had burgemeester Brouwers bij zyn in trede bepaalde hjnen in het hoofd, die hy hoopte te volgen. Doch daarby had hy zich voorgenomen voorloopig alles te laten, zooals het was, uitgaande van het principe, dat iedere verandering nog geen verbetering behoeft te beteekenen. Een verandering zou hy alleen dan in voeren als hy overtuigd was van de nood- zakeiykheid daarvan. Zoo is langzamer hand een plan gerypt over een eenvou diger administratie. Thans is het zoo, dat elke post, die voor de drie gemeen ten geldt, gesplitst moet worden en alle drie ontvangers er een gedeelte van moe ten uitgeven en verantwoorden. Dat geldt zoowel voor een declaratie van den bur gemeester van drie gulden als hy naar Den Haag, by voorbeeld naar de provin ciale griffie, is geweest, als voor het uit betalen van salarissen aan ambtenaren, die in dienst der drie gemeenten zyn. Het denkbeeld van den burgemeester Is, dat één gemeente van de drie alle uit gaven ln zyn geheel doet, die admini streert en de daarby behoorende beschei den opbergt. Aan het einde van een kwartaal of van het Jaar kan dan de af rekening geschieden over alle posten ge- zameniyk, hetgeen natuurhjk een groote arbeidsbesparing en een nauwkeuriger administratie geeft. Ditzelfde principe ls gevolgd bij de distributledienst, waar voor de drie gemeenten een kring vor men, Nieuwpoort als centrale gemeente fungeert, alle uitgaven en inkomsten boekt en naar het zielental met de beide andere afrekent. In verband hiermede beschouwt de burgemeester de flnancieele toestand van de drie gemeenten. Langerak is byna noodiydend. Dat komt niet omdat het altyd zoo royaal geleefd heeft; verre van dat. Men zal in de gemeente geen enkele luxe aantref fen. Zoo is er bijvoorbeeld geen fatsoen- lijke brandspuit. Wel zyn er twee aardi ge handspuitjes, die in een museum goed op hun plaats zouden zyn, maar voor brandblussching zyn ze heel wat minder geschikt, dan om door weetglerigen, die hun kwartje offerden aanschouwd te worden. Neen, de benarde toestand van Langerak schuilt veel meer ln de alge- meene omstandigheden en de werkloos heid. Bovendien is er nog de strop van de woningstichting, die nog steeds na werkt; het gevolg is, dat vele woningen leeg staan. Nieuwpoort staat er iets beter voor, al kan het zich ook geen luxe veroorlo ven. Zoo is daar het raadhuis, dat noo- dlg gerestaureerd moet worden. Toen de burgemeester kwam was er een restau ratie-plan gereed, het ls verzonden, maar hier of daar biyven steken. En een voor ziening zou zeker geen luxe zyn, want op het oogenbllk is de raadszaal lntwee deelen gesplitst om voor de distributie- dienst een apart kantoor te verkrygen. Als er een eepigszins omvangryke ver gadering gehoüden moet worden, moet het tusschenschot weggebroken worden. Ook hier ligt d|e oorzaak van de beperk te middelen meer aan de sobere inkom sten. dan aan de groote uitgaven. Groot-Ammers staat er beter voor, hoewel door de groote uitgaven, die ge daan zyn en nog komen, de belastingen het maximum bereikt hebben. Tot die uitgaven behoort o.a. de bouw van de byzondere neutrale school op het Burge meester Fortuynplein. Deze bouw heeft veel stryd opgeleverd tusschen diegenen, die voor de bouw waren en zy die er te gen waren. Ook waren er die de school op de plaats van de tegenwoordige open bare school wilden zien verryzen en ook dat verlangen ondervond tegenkanting. Thans ls de bouw begonnen Ingevolge een beschikking van den minister, die bepaalde, dat de school gebouwd moest worden op het Burgem. Fortuynplein en dat de oude school niet afgebroken zou worden. De strijd is nu gestreden en de burgemeester hoopt, dat by de opening van de school alle verschillen van mee ning voorgoed vergeten worden, zoodat men met een schpone lel kan beginnen en er geen aanleiding tot stryd in de toekomst blUft bestaan. Een andere groote uitgaaf ln de toe komst is de restauratie van de toren, die door deskundigen een edelman onder de torens genoemd wordt. Het stelgerwerk ls aanbesteed en uitgevoerd, doch op de uitvoering van het restauratieplan heeft Monumentenzorg nog geen beslissing ge nomen. De burgemeester hoopt, dat ln het vroege voorjaar met de uitvoering begonnen zal worden. In verband met zyn korte ambtsperio de verzocht burgemeester Brouwers nog eens ln de gelegenheid gesteld te worden om te vertellen, maar dan als alle colle ga's uit de streek gesproken hebben. Hy ls dan langer ln de gemeente. Als die ambtsgenooten geen bezwaar hebben, dat de jongst-aangekomene twee maal vertelt, zullen wy gaarne aan dit verzoek voldoen. ïyke diensten voor hulp by militaire werkzaamheden). 6. Opnieuw vaststelling van de gemeenterekening voor het dienstjaar 1938. 7. Beschikbaarstelling van een bedrag ad f 0 02 per inwoner voor de Inrichting van een noodzieken huis te Sliedrecht, in verbarid met luchtbescherming. 8. Wijziging van de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1939. Nieuwpoort. De gemeenteraad is bij eengeroepen tegen Maandag 11 Decem ber, des namiddags 3 uur. De agenda luidt als volgt: 1. Mededeelingen en in gekomen stukken. 2. Benoeming lid van het Burgeriyk Armbestuur. Voordracht van B en W.: 1. C. Verhey Izn. (aftr.); 2. T. Schlppers.( 3. Benoeming leden van de Commissie tot Wering van Schoolver zuim. 4. Verordening Ingevolge artikel 12 van de Oorlogswet (het verrichten van persooniyke diensten by militaire werk zaamheden). 5. Verzoek van den heer J. J. Spek om vermindering van de huur van de Zuid-west-buitensingel. 6. Op nieuw voorloopige vaststelling van de gemeenterekening over het dienstjaar 1938. 7. Beschikbaarstelling van een be drag ad f 0.02 per inwoner voor de in richting van een noodziekenhuis te Slie drecht, in verband met de luchtbescher ming. 8. wyziging der gemeentebegroo ting voor het dienstjaar 1939. Nieuw-Lekkerland. De EHBO. afdee- llng Nieuw-Lekkerland, hield Vrijdag avond een verbandwedstrijd. In de groep van de eerste Jaarscursis ten behaalde mej. M. Deelen de le prijs, mej. P, 't Hoen de 2e en mej. A. Ooster- wUk de 3e pr. In de groep van de tweede Jaarscursisten behaalde mej. W. de Bes de le prys, de heer H. de Lange de 2e pr. en mej. N. v. d. Rhee de 3e pr. Als Jury traden op de heeren D. J. Terpstra, arts, S. M. Busé en mevrouw E. M. Voorsluys —den Engelsen. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Dinsdagmid dag werd in de lokalen der Openbare School op het dorp het traditloneele St. Nicolaasfeest met de kinderen gevierd. Nadat een serie lichtbeelden was ver toond, werd aan allen een geschenk als mede versnaperingen uitgereikt. IJsclub. Oudewater. In de vacatures, ontstaan door het bedanken van de heeren Fre- derikze en Quee, zyn tot bestuursleden der ysclub gekozen de heeren Th. v. d. Steen en P. Verwey. Ouderkerk a.d. IJssel Dinsdagmiddag heeft Sint Nicolaas de Openbare Lagere School aan den Kerkweg met zyn bezoek vereerd. Ongeveer twee uur trad hy de school binnen, waar hy de kinderen op allerlei lekkers tracteerde. Ongeveer vier uur verliet hy de school. Het was voor de scholieren een prettige en aangena- Btrflken met een yzer, dat eenigermate geroeet, óf slechts een beetje aangeloo- pan is, is moeiiyk. Men kan de roest on middellijk verwijderen met een mengsel Tim messen poetspoeder en poetspomade Gi essen dam. Tegen 1 Januari heeft de heer T. Schreuders ontslag gevraagd als weger van de gemeentelyke weeg brug. De begrooting van den schoolart- sendlenst van de Merwedekring sluit in totaal aan ontvangsten en uitgavtn op f 7883. Berkenwoude. Aan den heer C. Both is een subsidie van 90 pCt. van de arbeids loonen toegezegd in de kosten van het dempen van eenige slooten. Het werk zal worden uitgevoerd onder toezicht van de Nederlandsche Heide Maatscha- py De besmetteiyke ziekte, varkenspest welke heerschte onder de varkens van de wed. P. van Vliet ln de Achterbroek, is geweken. Langerak. De gemeenteraad is byeen- geroepen tegen Dinsdag 12 December, des voormiddags 10.30 uur. De agenda is als volgt samengesteld: 1. Mededeelin gen en ingekomen stukken. 2. Benoeming lid van het Burgeriyk Armbestuur. Voor dracht van B. en W. 1. W. A. van Hof (aftr.); 2. A. van Middelkoop Tzn. 3. Benoeming leden van de commissie tot wering van schoolverzuim. 4. Voorstel om over te gaan tot aanschaffing van brandslangen voor de bediening van de brandkranen. 5. Vaststelling van een verordening Ingevolge artikel 12 der Oorlogswet (het verrichten van persoon- Schelluinen. In verband met de aan leg van nieuwe wegen, wordt thans een deel van de Lange Weg omgelegd. Het omgelegde deel wordt met klinkers be straat, het overige'gedeelte behoudt de vrij slechte grintbedekking. Wegens het drukke vervoer van militaire verlofgangers is^de autobus dienst langs deze gemeente uitg'ebreid. Er is weer een beperkte Zondagsdienst ingevoerd; ook is er een late verbinding met Gorkum (ongeveer 11 uur 's av.) gekomen. In een ledenvergadering van de jon geliedenysclub „De Vliet" is het dage- ïyksch bestuur als volgt samengesteld: A. van Houwellngen, voorz.; mej. W. v. Hoogdalem, secretaresse; J. den Braven penningm. Als opvolger van den heer C. Duy- zer, die tot kerkvoogd benoemd ls, is de neer J. Kroon als notabel gekozen. Kantongerecht Gouda Op de scherpe bocht in de Kromme, waar al vele 'ongevallen zyn voorgeko men, zal thans een yzer hek worden ge plaatst met de aanmaning voorzichtig heid te betrachten. Burgerlijke Vrijwillige Dienst. Reeuwijk. De in deze gemeente ge vormde Burgeriyke Vrywillige Dienst is, zooals bekend, verdeeld in 7 afdeelingen over de geheele gemeente. Tot algemeen leider is benoemd de heer C. L. Hack, hoofd van de o.l. school A te Reeuwyk- dorp. Voorts zyn tot leiders benoemd: Afd. I, Randenburg-M'ddelburg, de heer K. Oosterom; afd. II, Reeuwyk-dorp, de heer J. Th. v. d. Weel; afd. III, Tempel- Oud-Reeuwyk, de heer H. v. d. Laan: afd. IV. Stein, de heer Th. J. Moons; afd. V. Sluipwyk, de heer D. Vis; afd. VI, Reeuwykschebrug. de heer E. C. de Greef afd. VII, Weth. Venteweg en Platteweg, de heer Joh. van Wensveen. Reeuwijk. Voor de leden van de afdee- ling Reeuwyk van de Land- en Tuin- bouwbond werd Vrydagavond door het Inlichtingenbureau voor Chilisalpeter, een lezing met filmvertooning gehouden. Het was een origlneele, hoogst interes sante avond, waarin ook de humor niet ontbrak. Tot slot werd een 2-tal komi sche filmpjes vertoond. (Zitting van Woensdag). Oude zaken afgehandeld. De eerste zaak betrof die tegen een zuivelfabrikartt uit Moordrecht, die een maand geleden terecht heeft gestaan, wegens he|fe ryden met een auto, die een gevaar op den weg mocht heeten. By verstekvonnis was hy al veroor deeld, doch de fabrikant kwam er tegen in verzet. De brigadier der Rotterdamsche ver keerspolitie, die verdachte had geverba liseerd, achtte óf grondige reparatie welke op een 300 gulden werd getaxeerd noodzakeiyk, óf vernietiging van het vehikel, met uitzondering van de ban den, als zynde de eenige deelen van den auto, die nog in bel^ooriyken staat verkeerden. Op dringend verzoek van verd. en zyn raadsman, besloot de kantonrechter, nu 4 weken geleden, den zuivelfabrikant in de gelegenheid te stellen, zyn gammele auto te doen herstellen en te doea keu ren. Allebei is thans gebeurd. De auto is vernieuwd en de verkeerspolitie heeft de vernieuwing goedgekeurd. De fabri kant mag weer ryden! Voor het ryden zonder deugdehjke remmen en stuurinrichting werd hy nu conform den eisch van het O.M., nog maar veroordeeld tot 2 x f 12.50 boete subs. 2x5 dagen hechtenis. Was het een eendenkooi? De m^n smeekte en beloofde beter schap, zoodat de kantonrechter de hand over het hart streek en zei, het dan nog eens een jaartje met hem te willen pro- beeren. Hy zou onder toezicht van een reclasseeringsambtenaar worden ge plaatst en na een jaar zou de kanton rechter definitief uitspraak doen. Dat jaar is nu verstreken en zoo stond de man uit Oudewater andermaal voor de groene tafel. Op deze tafel lag een rapport van den reclasseeringsambtenaar en dat luidde niet gunstig. De man bleek zich dit jaar weer herhaaldeiyk aan openbare dron kenschap te buiten te zyn gegaan en heeft het zelfs een keer gewaagd om in beschonken toestand by den reclassee- ringsambtenaar te komen. Dat was al te bar en de ambtenaai van het OM. eischte een hechtenis van 3 dagen, tot welke straf de kantonrech ter hem ook veroordeelde. Zware straf voor dronken chauffeur. Een transportarbeider uit Gouda reed van de Julianasluis op den Provincialen verkeersweg zonder licht en links van den weg. zoodat een ryksveld- wachter hem wilde aanhouden. Maar hy kreeg geen kans en de auto reed verder, totdat hy op eenigen afstand van de Ju lianasluis tot stilstand kwam en de rijks veldwachter hem op zyn fiets kon in- Daar constateerde de ryksveldwachter dat de chauffeur te veel gedronken had, dat hy reed zonder rijbewys en zonder licht, terwyi hy ook niet rechts van de weg had gereden. Hy was dien dag met vrienden ln Rot terdam „uit" geweest en nu zat het heele gezelschap ln de wagen, danig onder de Invloed van alcohol. De ambtenaar eischte een viervoudige straf, namely k: f 5 of 2 dagen voor het niet rechts houden, f 7.50 of 3 dagen voor het ryden zonder licht, f 10 of 4 dagen voor het ryden zonder rijbewys en tenslotte voor het ln staat van dron kenschap besturen van een motorrytuig, een gevangenisstraf van 14 dagen met intrekking van het rijbewys voor de tyd van 1 jaar. Verdachte vroeg een clemente straf en bovenal behoud van zyn rijbewys, om dat Intrekking daarvan voor hem betee- kent, dat hy ook zyn betrekking zal ver- Een andere „oude zaak" betrof een vader en een zoon uit Stolwyk, die zich onlangs te verantwoorden hadden, om dat zy eenden in een kooi gehouden zou den hebben zonder daartoe vergunning te bezitten. Het kantongerecht is zich ter plaatse gaan overtuigen, of de kool al dan niet een „eendenkooi" was, omdat de beide verdachten beweerden, dat dit niet het geval was. Dit laatste hoorden zy nu voor den kantonrechter bevestigen door den bur gemeester van Berkenwoude, die als deskundige was gedagvaard. Overeenkomstig de eisch van het O.M. werden vader en zoon thans door den kantonrechter vrij gesproken, zoodat schynt vast te staan, dat de „eenden kooi" tóch geen eendenkooi is! Geen woord gehouden! Een jaar geleden had een inwoner van Oudewater zich voor den kanton rechter te verantwoorden wegens open bare dronkenschap. 't Was reeds toen niet de eerste keer dat hy daarvoor met den kantonrechter te maken kreeg en eigeniyk wilde deze hem een paar dagen naar het Huis van Bewaring in Rotterdam laten brengen. De kantonrechter wees den verdacht# op het ernstige van de hem ten laste gelegde feiten en veroordeelde hem ach tereenvolgens tot f 5 of 2 dagen, f 7.50 of 3 dagen en f 1 of 1 dag voor de eer ste drie feiten en voorts f 100 boete of 25 dagen hechtenis, alsmede ontzegging van de bevoegdheid tot het besturen van motorrijtuigen voor den tyd van 1 Jaar. Bovendien een voorwaardeiyke gevange nisstraf van 14 dagen met een proeftyd van twee Jaren. 482e STAATSLOTERIJ. TWEEDE KLASSE DERDE LIJST Trekking van 6 December. ƒ1600 No. 5108, 14259. 100 No. 2012, 14712, 18484, 20881. PRIJZEN VAN 30. 1130 4189 8038 10767 13931 16834 20038 1271 4359 8054 11419 14026 17455 20321 1289 4735 8955 11740 14291 17487 20423 1320 4742 9041 12210 14747 17628 20436 2541 5160 9141 12348 14787 17843 20455 2607 5289 9169 12506 14861 18159 20605 2835 5442 9507 12854 15212 18290 20776 2838 6022 9384 13172 15532 18922 20836 2366 6?39 9602 13331 15822 19111 21310 3077 6539 9696 13350 15907 19355 21373 3196 6999 9900 13536 16131 19715 21532 3420 7304 10337 13818 16246 19947 21554 3732 7336 10419 13932 16310 20023 21754 3940 7568 10474 In de vorige lijst stond 6055, m. z. 6043. 3. Toen Lange Jan langs het hek liep te zoeken, naar een plekje om er over te klimmen, kwam Sambo aan en dacht: „Wacht, Jou heb ik in da gaten" en meteen blies hy. Wat gebeurde er toen? Lange Jan schrok maar merkte meteen, dat Sambo hem leta ln de ooren had gespoten, waardoor hy de dierentaal kon verstaan. 4. Ineens dacht Lange Jan: „Wat hoor ik nu?" Tot zyn schrik merkte hy, dat zyn ooren gegroeid waren. En dan.... wat was dathy hoorde Sambo zeg gen: „Jan, laat je vriend morgen maar hier komen, dan zal lk hem mei mfji slurf over het hek tillen."

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 3