Gemengd nieuws] Plaatselijk nieuws Binnenland Aspirin hoi£i*t huis! Sportnieuws Vrije spreekplaats „ie»*" Plaatselijk nieuws Wat geeft de radio? WOENSDAG 17 JANUARI 1M9. *S WERELDS GROOTSTE BOMMEN WERPER. Blijkens een bericht uit Washington bouwen de Douglas-fabrieken een enor me bommenwerper, de grootste ter we- wereld. Het toestel, waarmee a.s. zomer de eerste proefvlucht zal worden ge maakt, heeft een vleugelwijdte van 61 meter, weegt 70 ton en krijgt een actie radius van 9600 k 11.200 km. De plannen voor dit vliegtuig waren gestolen, maar de G-men zijn er in geslaagd ze weer in bezit te krijgen. NIEUW WAPEN TEGEN LUCHT AANVALLEN. Volgens Amerikaansche luchtvaart- officieren is een nieuw soort luchtdoel granaat, dat in de Vereenlgde Staten tot ontwikkeling is gebracht, aan Frankrijk ter beschikking gesteld. De granaat wordt op de gebruikelijke wijze afgescho ten, doch laat een parachute los, we ke een stalen band ter lengte van honder den voeten achter zich sleept, die zich in de schroeven van de aanvallende vlieg tuigen moet Verwarren. DUITSCHLAND EISCHT KOLONIËN. „De wapenen moeten beslissen". De Duitsche minister van binnenland- ache zaken, dr. Frick, heeft voor de oude partijleden een rede uitgesproken, waar- In hij zeide: „Het is de bedoeling van den Führer, dat in de oorlog zoo weinig mo gelijk verliezen worden geleden. Wij zul len al onse krachten inspannen om deze strijd zoo spoedig mógelijk te beëindigen, maar wij willen ook, dat men begrijpt, dat niemand ons in taaie volharding zal overtreffen." Frick zeide, dat een zegevierend Duitschland de oude koloniën zou terug nemen. „Wij handhaven deze eisch en zullen die thans doorzetten. Woorden zijn nu nutteloos, de wapenen moeten beslis sen." WASHINGTON WIJST BRITSCH PROTEST AF. Onlangs heeft de Britsche regeering in een nota geprotesteerd tegen de Ameri kaansche neutr&ilteitswet, die naar haar meening voor de Brltscrfe scheepvaart nadeeilge bepalingen bevat, omdat zij voorschrijft, dat de eigendom van Ame rikaansche goederen aan een eventueel® kooper moet worden overgedragen, alvo rens deze goederen aan boord van een Engelsch schip worden gebracht. Voor neutrale schepen geldt die bepaling niet. De Amerikaansche regeering heeft dit protest thans van de hand gewezen. Cor- dell Huil heeft verklaard, dat de passage ln de wet, waarop het Britsche protest betrekking heeft, bedoelt te voorkomen, dat de Vereenlgde Staten in de Europee- ache oorlog worden gewikkeld. POGING TOT OPSTAND IN TSJECHIE? Er vonden 800 Tsjechische officieren zijn gearresteerd Beuter heeft van goed-ingelichte Tsje chische bronnen vromen, dat sedert Kerstmis bijna 800 Tsjechische officieren lijn gearresteerd. Tot de arrestanten be hoorde generaal Braun, vroeger militair attaché te Boekarest. Hij zou zijn terecht gesteld, beschuldigd van een poging tot het verwekken van een opstand. EXECUTIES IN POLEN. Binnenkort verklaring. Minister-president Chamberlain, heeft fn het Engelsche lagerhuis verklaard, dat de berichten over de executies ln het door Duitschland bezette gebied van Polen door het beschikbare bewijsmate riaal bevestigd worden. Het aantal alachtoffers moet aanzienlijk zijn. Het schijnt, dat met name de lntel- lectueele leiders uit de weg geruimd worden. De Poolsche regeering heeft het voornemen een witboek naar aanleiding hiervan te publlceeren. Onderhandelingen China-Japan? Belde landen bereid tot concessies. Wang Tsjing Wei, de voormalige voor- Bitter van de politieke raad van de Kwo- mintang, thans leider van de ln samen werking met Japan te vormen „nieuwe centrale regeering in China", heeft een boodschap gericht tot maarschalk Tsjang Kal SJek, waarin hij het denkbeeld op pert van efen herziening der Japansch- Chineesche betrekkingen op de grondslag van ds verklaring van Konoje van De cember 1938. Wang Tsjing Wei geeft een aantal bij- ■onderheden over de moeilijke onderhan delingen welke hij met Japanners en Chineezen heeft gevoerd en verzekert, dat thans belde landen gereed zijn om de noodige concessies te doen om tot een goede verstandhouding te komen, waar bij de onafhankelijkheid en nationale vrijheid van China bewaard blijven. Wang Tsjing Wei vervolgt, dat Japan niet de wensch koestert om zijn troepen langer bulten zijn gebied te houden dan strikt noodzakelijk is, op voorwaarde dat het Chineeache verzet gestaakt wordt HU eindigt de boodschap met op te merken, dat het lot van China in handen van Tsjang Kal SJek ligt en dat deze de vraag ooéloc ri vrede heeft op te lossen. Japan's nieuwe regeerinj;. MITSUMASA YONAI, de nieuwe Japansche premier. De onverwachte benoeming van Yonal heeft vooral in Japansche financleele-en handelskringen een zeer gunstige indruk gemaakt. Men herinnert eraan, dat hij het is geweest, die zich het vorige jaftr met kracht tegen het sluiten van een Japansch-Duitsch-Italiaansch militair verdrag heeft verzet. Yonai staat bekend als een vriend van de democratieën en een tegenstander van de totalitaire regi mes. Men verwacht, dat zijn benoeming zoowel te Washington als te Londen en Parijs gunstig zal worden ontvangen. In politieke kringen verklaart men, dat "ifonai niet alleen door figuren uit het bedrijfsleven, doch ook door de partijen en de oudere staatslieden, o.a. prins Ko noje, wordt gesteund. Omtrent zijn hou ding tegenover de Vereenlgde Staten wordt verklaard, dat Yonal een voorstan der van een gematigde politiek Jegens Washington ls en dat hU steeds gewaar schuwd heeft tegen overschatting der Amerikaansche vlootpolitiek. HET COMPLOT IN DE VER. STATEN. - Leden der Nationale Garde en politic-agenten. In de Ver. Staten heeft het onderzoek van de federale politie onder leiding van Hoover, in zake de vertakkingen van het „Christian Front" aan het licht gebracht dat de. helft van de Zondag gearresteer de individuen behoorde tot het reserve- personeel van het leger der Vereenlgde Staten of tot de nationale garde. Verder zouden veertig agenten van po litie te New York lid van de organisatie zijn geweest. Indien de Jury de samenzweerder» schuldig bevindt, zullen dezen veroor deeld kunnen worden tot een geldboete van 5000 dollar of zes jaar opsluiting. Inmiddels hebben zestien van de acht tien gearresteerde leden van bet „Chris tian Front" verklaard onschuldig te rijn. Zij worden beschuldigd van het smeden van een complot tegen de regeering der Vereenlgde Staten. Zij zijn voorlooplg op vrije voeten ge steld tegen een borgstelling van 50 000 dollar per persoon. Op 5 Februari wordt hun zaak in behandeling genomen. JONGE VROUW DOOR KOLENDAMP VERGIFTIGING OVERLEDEN.- Haar man was in dienst. Maandagavond deed te Hilversum een familielid een onderzoek wegens de ver missing van een twintigjarige vrouw, die drie weken geleden gehuwd was met een militair. Hij begaf zich naar de woning van he tjonge echtpaar in de Baaelstraat en trof daar in de voorkamer vari de bo venwoning de jonge vrouw aan, liggende naast het bed; zij bleek te zijn overleden Bij onderzoek waren geen sporen van ge weld noch van Inbraak te -vinden. Wel was de haard nog half gevuld, de sleutel was naar beneden gedrukt, zoodat de haard afgesloten moet zijn geweest. Men leidt hieruit af, dat kolendampvergifti ging de oorzaak van de Jonge vrouw moet zijn geweest Vermoedelijk is zij reeds in de nacht van Vrijdag op Zaterdag over leden. Toevallig waren de benedenbewo- ners al die dagen afwezig geweest, zoodat niemand iets van het ongeluk had be merkt. VECHTPARTIJ AAN STERFBED In het woonwagenkamp te Heerlen wil de gisteravond een veertigjarige man een famllleveete op bloedige wijze beslechten De man is een bekende vechtersbaas, die reeds herhaaldelijk met de politie ln aan raking is geweest en pas in October uit de gevangenis is (Mtslagen. De schoon moeder van den man lag op sterven en vele woonwagenbewoners waren rond het sterfbed verzameld. Deze tragische om standigheid was voor den man, die onder Invloed van sterken drank verkeerde, geen beletsel om alle ruiten van den woonwagen te vernielen. Daarna ls hij naar den wagen van zUrt zwager gegaan, dien hU opwachtte. Toen deze thuis kwam, heeft de woesteling een mes ge trokken en ging daarmee rijn zwager te lijf. Drie diepe messteken bracht hij hem toe. Een dokter heeft het hevig bloeden de slachtoffer verbonden. De woesteling ia later ln rijn woonwagen gearresteerd. ENORME BRAND. 15.998 menschen dakloos. Een geweldige brand heeft de Japan sche stad Sjizoeoka geteisterd. Volgens een bij het Japansche ministerie van blnnenlandsche zaken ontvangen telefo nisch bericht is de vuurzee na 15 uren gewoed te hebben en 6500 huizen in de asch gelegd te hebben, gebluscht. Het politierapport vfrmeldt, dat 35.000 men schen dakloos geworden zijn. Twee bewoners zijn om het leven ge komen en 158 zijn gewond, van wie acht ernstig. Het geringe aantal slachtoffers wordt daaraan toegeschreven, dat de brand overdag uitrak. De omvang van de materieele schade is nog niet bekend, maar de verliezen van de brandverzeke ringsmaatschappijen alleen worden ge raamd op 25 mlüioen yen. NEDERLANDSCHE MISSIE NAAR ITALIË Naar aanleiding Van een uitnoodiging van de Italiaansche regeering aan den Nederlandschen minister van defensie, is een Nederlandsche missie naar Italië ver trokken om in contgct te treden met Italiaansche industrieelen ter bespreking van een mogelijken afzet van Italiaan sche producten in'ons land. De laatste tijd zijn herhaaldelijk voor aanstaande Italiaansche zakenlieden in Nederland geweest om de mogelijkheden van de afzet van industriële producten in ons land te onderzoeken. Als gevolg van deze bezoeken is nu een Nederlapd- sche missie naar Italië vertrokken onder leiding van generaal-majoor H. D. 8, Hasselman. Haar arbeid zal in hoofdzaak van oriënteerende aard zijn. Tegen het einde van deze maand wordt de missie in ons land terug verwacht. WETTELIJKE REGELING VAN VACANTIE, De minister van sociale zaken heeft aan de Hooge Raad van Arbeid advies gevraagd over de wettelijke regeling in zake vacantie met behoud van loon. De regeering gaat in haar ontwerp voor deze regeling uit van de volgende be ginselen; Voor elke dertig dagen arbeid wordt een halve dag vacantie toegestaan; deze moet zooveel mogelijk ln de zomermaan den tusschen 30 April en 1 October val len en aaneengesloten worden gegeven. De regeling geldt voor fabrieken, werk plaatsen, winkels en kantoren. Een reeds door het bedrijfsleven zelf getroffen regeling heeft voorkeur boven do wettelijke regeling, mits z\j voor het personeel niet ongunstiger is. Wacht U voor verkoudheidsbacillen Laai ze U niet de baas worden I Een opkomende verkoudheid zoo gemakkelijk met Aspirin te onderdrukken. BAYER Werkloosheid. Capelle a d. Ussei. Op werf I der firma A. Vuljk en Zonen, ls wegen gebrek aan reparatie-orders weer een aantal arbei den ontslagen. Chr. Jongel. Vereeniging. Capelle a.d. Ussei. De Chr. Jonge!. Ver een. Pred. 12 la, hield onder leiding van ds. Joh. Booy haar 46e Jaarvergade ring in het wijkgebouw aan de Kanaal- weg. Na de gebruikelijke opening volgden jaarverslagen van diverse functionaris sen, welke blijk gaven van een gezond vereenigingsleven. Verschillende afge vaardigden van zusterrereenlglngen spra ken hun gelukwenschen uit. Voorts werden op vlotte wijze een aan tal Inleidingen, voordrachten en een sa menspraak afgewerkt. Ds. Booy sloot met dankgebed. Groot-Ammers. Op onverdachte wijze heeft het bestuur van de IJsclub „De Te legraaf" het initiatief genomen tot ver lichting van de ijsbaan. Op meer dan één Jaarvergadering zijn redevoeringen gehouden, totdat plotseling Donderdag avond het bestuur het besluit nam en reeds Vrijdagavond om 7 uur kon de ver lichting plaats hebben. Dit is echter ten deele niet gelukt, daar de voorr D. Hendrlkse, in verband met z tijk als dierenarts plotse ling vc J werd het openingswoord te spreKt- xoch werd op de gezette tijd de knop omgedraaide Het bestuur maak te de eere-rondrlt, gevolgd door 'n groot publiek dat allengs groeide. Ook de mi litairen ontbraken niet. Dit werk is door bestuursleden met hulp der militairen kosteloos voor elkaar gebracht, zoodat geen arbe dsloon, doch alleen het materiaal ten koste der ver- eeniging kwam. Zaterdag had een hardrijderij plaats voor dames op de korte baan om prijzen van f 20, f 10 en f 5. Ie prijs mej. M. Dogterom; 2e prijs mej. N. v. d. Hek; 3e prijs mej. Verkaik te Wilieskop. Bij den veehouder B., in deze ge meente is varkenspest geconstateerd. Krimpen a.d. Lek. Op de banen der ijs- club „Thialf" werd Zaterdagmiddag een wedstrijd met hindernissen gehouden voor werkloozen. De uitslag was* le prijs A. Vogelenzang van Wijnen, 2e pr. J. Oosterom; 3e pr. C. Ponsen, 4e pr. H. Ponsen, 5e pr. H. v. d. Voorden, 's Avonds had op de verlichte banen een estafette- rij derij plaats voor paren, met als uit slag; le pr. W. Verduin en mej. Van Wij nen, 2e pr. A. Schouten en mej. v. Oos terom, 3e prijs C. Verduin en mej. den Ouden, 4e pr. A. de Boom en meJ^^Dogte- rom. Zondagmiddag werd een hardrijderij op de korte baan gehouden voor mannen De uitslag was: 1 C. Taxonis^Zoutkamp; 2e prijs P. de Bruin, Ouderkerk a.d. Ussei, Se pr. A. Boelen te Lekkerkerk. Mej. A. de JongHuijzer kwam zoo danig op het ijs te vallen, dat zij een pols brak. SPORT EN LIEFDADIGHEID. Lekkerkerk. Zondagmiddag werd op de banen van de Ijsvereeniging .JJs-Lant" de aangekondigde wedstrijd om een vet varken gehouden, met ais inzet„altijd prijs". Niet minder dan 170 deelnemers gaven zich op om voor zichzelf of een behoeftig gezin te kampen. Het gevolg van de groote deelname was, dat ln plaats van één, twee varkens beschikbaar moesten worden gesteld. Na vele span nende ritten werden de prijzen resp. be haald door G. de Jong, J. van Dam, J. L. Mudde, P. de Bruin, M. den Ouden en P. van Herk, die ieder nog verrast wer den met een'kistje sigaren. Er bestond zeer veel publieke belang stelling voor deze bijzondere wedstrijd. Woensdagavond vanaf 7 uur kunnen de 170 porties afgehaald worden bij de firma D. v. d. Graaf, Voorstraat, die be langeloos haar medewerking heeft toe gezegd. Lekkerkerk. De gladheid heeft ook hier moeilijkheden veroorzaakt. De bakker D. uit Berkenwoude hield er bij het rijden geen rekening mee. In Schuagt begdn hij te glijden maar had het geluk geen on heil aan te richten. Bij de Boerenbond echter begon de auto weer te slippen. De 78-jarige v. Z. werd gegrepen en van de dijk gereden. Hij kwam op de trappen- stoep terecht en werd met een hoofd wond opgenomen en bij den dokter ge bracht. De auto kwam in de heg terecht. Lekkerkerk. Aan de Zaterdagavond door de ijsvereeniging „IJs-lant" gehou den nationale hardrijderij namen 24 ri ders deel. De prijzen f 30 -, f 15.-, f 10.-, f 5.-, f 2.50 en f 1.- werden behaald door le J. C. Heijden te Usselmonde, 2e H.. v. d. Giessen te Klaaswaal, 3e J. TMudde te Lekkerkerk, 4e W. de Kwant te Krimpen a d. Ussei, 5e C. Brouwer te Scheemda, 6e H. Groen te Ouderkerk a d. Ussei. Het zeer talrijke publiek genoot van de prachtig verlichte banen. Moercapelle. Tot meteropnemer en geldophaler van de gemeentelijke licht fabrieken te Leiden, is benoemd den heer J. Breedljk. Door de overdracht van het llchtbedrijf aim Lelden, worden deze werkzaamheden niet meer door deze ge meente verricht. Mej. van Driel kwam onder de ge meente Waddinxveen op het ijs zoodanig te vallen dat zij bewusteloos in een wo ning werd gedragen. Dokter Wormgoor constateerde een hersenschudding en ge lastte overbrenging van de patiëntenaar het Goudsche ziekenhuis, Nieuwerkerk a.d. IJssel. Aan de Chris telijke sphool aan de Onderweg werden Dinsdagmorgen een aantal leerlingen naar huis gestuurd wegens ziekte van 't onderwijzend personeel. Zoowel het hoofd der school, de heer P. Boer, als de heer A. Kos zijn wegens ziekte absent. Gevonden: een geldstuk, inl. bij P. A. Stolk, Dorpsstraat; idem bU M. van Reeuwt, Parallelweg. Bij de door de rijksgebouwendienst gehouden aanbesteding voor de bouw van een versterkerstation voor de P.T.T., on der de gemeente Waddinvxeen, was de heer A. A. van Weelde, alhier met f18865 laagste inschrijver. Maandagmorgen werd in de Chris telijke school aan de Onderweg, door het onderwijzend personeel, met enkele ge voelvolle woorden aan de schoolkinderen het overlijden van den heer H. de Blouw, inspecteur van het L.O. te Gouda mede gedeeld. Gememoreerd werd de positie, welke de overledene in onderwijskringen innam. Hierna werd den kinderen he» verdere van de dag vrijaf gegeven. De dirigent van ed gemengde zang. vereeniging „De Lof stem" en de dirigent van het gemengde koor „Nieuw Leven", zijn beide gemobiliseerd. Met groots moeite worden de repetitie'! voortgezet, ook verschillende leden zijn onder dienst Niettemin heeft .Nieuw Leven" het voois nemen deze winter een uitvoering te ge> ven. Naar de Pijpenstad. Zevenhuizen. Twee Jongetjes van 9 eg 10 jaar uit Schiebroek waren Zaterdag morgen op de schaats naar Gouda ver trokken. Op de terugreis kwamen de Joo gens oververmoeid in deze gemeente aan en doordat de jongste huilende verteld* niet meer verder te kunnen, heeft eeo inwoner de- kinderen medegenomen om hun honger te stillen en zich wat te ver warmen. Hierna werden de Jongens dooi de zorg van de politie bij de ouders te ruggebracht. De heer D. Bos heeft vergunning gevraagd tot het bouwen van een wa renhuis. KERES VERSLAAT DR. EUWK. Volgend jaar revanche-match. De tweekamp schaken tusschen dr. Euwe en Keres is Maandagmiddag beëin digd met een overwinning van eerstge noemde in de afgebroken 14de partij. De eindstand was 7»/>6'/» ten gunste van Keres, die dus op het kantje af de wed strijd heeft gewonnen. Dr. Euwe heeft zijn tegenstander uit gedaagd voor een revanche-match in het volgend jaar, welke uitdaging Keree heeft aangenomen. Waarschijnlijk zullen het volgend Jaai drie partijen in een week worden ge speeld, zoodat de match dan een maand zou duren. Keres denkt voorlooplg nog niet aan een match tegen Aljechln om het we reldkampioenschap. IJ Ui mrnrt mm éit btaé kmuwm te** Uj+» Mi de+trubr*rk acV^wn. A—m m mdrei mrdtn tpgagewm, *oek twww* mt Mt mrUkti wordén waggiiett*., UITNOODIGING. Geachte Redactie. Vergun mij, naar aanleiding van het Ingezonden stuk van X, een kleine plaat» ruimte. Daar het mijn principe is op ingezon den stukken niet te antwoorden, vooral wanneer men niet den moed heeft met zijn volledigen naam te onderteekenen, noodig ik X uit die zaak met open vizier met mij te behandelen, waarvoor ik in zender deze week 's morgens van 8—9 uur te mijnen huize in de gelegenheid stel. DR P. INGEL8E, Voorz. IJsclub Bleskensgraat Hoe kan het publiek Uw kennen indien ge deze niet bekend maakt O DERDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND UTRECHT Schoonhovenscbe Ceoraat De veerdienst. Ammerstol. De veerdienst op Groot- Ammers wordt zoo goed en ..zoo kwaad ais het gaat weer uitgevoerd. Bij eb is zoo goed als geen ijs te zien, alleen bij opkomend water komt nog wat ijs mee. Dit wordt echter door 'de sleepbcoten van de pontonniers te Groot-Ammeis zooveel mogelijk gebroken, teneinde zoo lang mo gelijk verbinding te houden, ten gerieve van de verlofgangers, die van het spoor gebruik maken. Het wachtlokaal. Ammerstol. in deze gemeente circuleert een lijst .waarop handteekenlngen wor den verzameld. Deze lijst zal worden ge- Eonden aan de directie der Ned. Spoor wegen, als protest tegen het sluiten van® de kaartjesverkoop en het onverwarmd laten van het wachtlokaal aan de halte Ammerstol, hetwelk tegen 5 Febr. a.s. is aangekondigd. Deze lijst zal ook in Groot-Ammers circuleeren. Jubileum Jongeiingavcrecniginf. Capelle a.d. IJssel. De Geref. Jongelings Vereeniging „Johannes" aan de Usael- mondsche Laan, viert eerstdaags haar 60- Jarig bestaan. Ze werd aanvankelijk op gericht in de Chr. School aan de Berm- weg, maar ln 1907 verplaatst naar de Chr. School aan de IJsselm. Laan. Mej. A. Poots slaagde voor het di ploma Duitsche handelscorrespondentie (Ver. van Leeraren). Vergoeding onderwas. Capelle a.d. IJsseL. De heer L. Boom, onderwijzer aan de openbare school aan de Kanaalweg, heeft een verzoek tot de gemeenteraad gericht, om vergoeding voor de tijd, dat hij waarnemend hoofd aan gemelde school is geweest. CREMATIE H. DE BLOUW. Gouda, Onder zeer groote belangstelling la Maandagmiddag te Velzen de veras- sching geschied van het stoffelijk over schot van den heer H. de Blouw, inspec teur bij het L. O. te Gouda. Als eerste voerde de hoofdinspecteur, de heer P. van Nes, het woord namens het rijksschool toezicht in Den Haag. Spr. herdacht dankbaar hoeveel goeds de thans overledene voor het onderwijs heeft tot stand gebracht. Vervolgens kreeg de heer L. Verjaal, het oudste schoolhoofd te Gouda, het woord. Sinds 1920 heeft spr. altijd op de aangenaamste wijze met den Inspecteur samengewerkt. Hij kende het schoolwezen tot in alle finesses en elachte stipte plichtbetrachting. Ds. Nienhuls, remonstrantach predi kant te Gouda, dankte den overledene voor zijn werk als bestuurslid van de ver eeniging Tot Steun, die zeer veel aan hem te danken heeft. Namens de vrijmetselaarsloge De Ware Trouw te Gouda, waarvan de h^er De Blouw twintig jaren lid is geweest, sprak de heer G. J. Pot, gemeente-secretaris van Gouda. De thans overledene heeft ln deze loge als voorzittend meester vele Ja ren leiding gegeven. HIJ was een vriend in de beste beteekenis van het woord, die zijn critlek niet onder stoelen of ban ken stak. Nadat nog ds. A. E. F. Junod uit Was senaar eenige woorden had gesproken, dankte een,zoon voor de belangstelling. Terwijl de cellist Charles van Isterdael en de organist Georges Robert „Het le ven is een kruisbanier" speelden, daalde de kist. Kinderpostzegels. Groot-Ammers. Door bemiddeling van ïnevrouw Hendrlkse—Keyzer ls ln onze gemeente «voor een bedrag van f 18350 aan kinderpostzegels verkocht. Dit is het grootste bedrag, dat hier voor 't comité voor de weldadigheidspostzegels ooit is ontvangen. Een firma hier tfis plaatse nam 500 zegels af voor frankeering harer nieuw- Jaargelukwenschen aan de eliëntèle. Een mooie geste, weike, naar gehoopt wordt, door andere zakenmenschen nagevolgd «tal worden. Gouderak. Vrijdag hield de Ijsclub een hardrijderij. De uitslag was: le prijs To- xophëus te Zoutkamp; 2e prijs J. van Ooijen te Boskoop; 3e prijs J. Schouten te Bodegraven; 4e prijs J. Redelijkheid te Waddinxveen. De tweede storing. Haastrecht. Na de groote storing in de Watervoorziening op Vrijdagavond, waar van groote moeilijkheden het gevolg wa- ren, ontstond Zaterdagmiddag, toen de besprongen buis nauwelijks hersteld was, in de buislefding in de volkswijs de KJei- ne Haven een lek. De hulpdienstvan de waterleiding maatschappij te Gouda kon direct aan het herstel van de twee de breuk beginnen. Het benoodigde geld voor de bloed transfusiedienst, dat Haastrecht als aan deel in deze dienst moet bijdragen is ruimschoots gecollecteerd. Het officieele bedrag is nog niet vastgesteld. Van be voegde zijde deelde men ons echter me de, dat het ruimschoots bijeen is. Haastrecht. De voetbalvereeniging heeft Zaterdag een hardrijderij voor le den gehouden op schaatsen. De prljzcg. bestonden uit voetbalartikelen. De le pr. viel ten deel aan P. Versteeg; 2e pr, aan W. Stijnis; 3e prijs aan H. Gibkes en 4e prijs aan C. Versteeg. Ook de junioren lieten zich niet onbe tuigd en behaalden in huq groep in volg orde 4 prijzen, n.l. le A. van Duuren Cz., 2e A. Baan; 3e W. den Besten JMzn. en 4e C. den Besten Mzn. Haastrecht. Begunstigd door mooi winterweer had Zaterdagmiddag de na tionale hardrijderij voor mannen op de korte baan plaats. De prijzen waren 50, f 25, f 10 en f 5. De le prijs viel ten deel aan den heer C. Brouwer te Scheemda; de 2e prijs aan den heer Disselkoen te .Poeldijk; de 3e prijs J. Schouten, Bode graven; de 4e prijs F. Bartels, Gouda. Op de Haastrechtsche ijsbanen werd een gecostumeerde rijderij gehouden, waaraan 11 groepen deelnamen. De Jury was samengesteld uit de dames mevr. v. Hemert tot Dingshof, mevr. Zeevat en mevr. Heusdens, die geen gemakkelijke taak hadden. Er waren 6 prijzen uitge loofd, n.l.. f 7.50, f 5, f 3, f 2, f 1 en een troostprijs van f 1, welke gewonnen wer den door: le dames Verkerk en Van der Linde; 2e de heer en mevr. Bakker van Dam; 3e den heer C. Versteeg en mej.C. Raateland; 4e den heer en mevr. Majpr schot tHekendorp); 5e den heeren C. v. Dijk en E. Brouwer de Koning; 6e den heer M. Eegdeman. Hoofteaon. Hei- en Boeicop. In verband met het bewonen van de pastorie der'Ned. Herv. Kerk, iraar in een der kamers de hoog- tezon van de Vereen. „Het Groene Kruis" was ondergebracht, heeft het bestuur naar een andere gelegenheid daarvoor moeten uitzien, die zij thans heeft ge vonden ln een der kamers van de woning van den heer H. de With Gz. De ijsclub „Volharding" hield vele wedstrijden waarvan wij de uitslagen van enkele laten volgen: Hardrijden voor dames: 1ste prijs A. Holl Jd 2e prijs P. den Hartog Jd Sde prijs A. Bogerd Ad.; 4de prijs G. den Hartog A.Cd. Hardrijden met hindernissen voor jon gens en meisjes van 1014 jaar. Hier voor waren 7 deeln. Ie" prijs J. de Leeuw Az.; 2e pr. Cor de Jong Dd.; Je prijs W. Brouwer G».; 4e pr. A. van der Linden. Idem voor Jongens en meisjes van 6— 10 jaar: 10 deeln. le pr. A. Holl Ld.; 2e pr. P. Verkerk; Se prijs Jo de Leeuw Ad.; 4e pr. Jo Holl Ld.; 5e pr. E. Stravers Bd. Hardrijden op streek voor mannen; le pr. E van Dijk, Lexmond; 2e pr. A. Holl La le prijs B. Stravers; 4e prijs H. K. Bchultemaker. Hiervoor waren 14 deel nemers. Jaarsveld. Bij den landbouwer W. Dor restij n zijn twee zwanen in het ijs ge vroren. In afwachting van het komen opdagen vah den eigenaar heeft D. een bijt gehakt en voorziet de dieren van het noodige voedsel. Ontspanningsavond. Krimpen a.d. Lek. In de zaal van den heer P. Nomen, had Donderdagavond een ontspanningsavond plaats voor de alhier gelegerde militairen. Medewerking ver leenden de muziekvereeniging „Crescen do" en de tooneelvereeniging „K.D.O.". In verband met de veel, tijdelijk alhier ver blijvende pontonniers, was de zaal geheel bezet. Burgemeester Van Oordt heeft de avond gappend. Het optreden van de bei de vereeniging was een succes en een daverend applaus was hiervan hét be wijs. Na afloop heeft de commandant der pontonniers dank gebracht aan allen, die tot het slagen van deze avond had den meegewg^t. Een gezellig bal, tot diep in de nacht, besloot de zeer geslaag de avond. Aanrijding door gladde weg. Lange Ruige Weide. Vrijdagmiddag reed in het Laageind een vrachtauto, die uit haalde voor een bakfiets. Toen de be stuurder van de auto zich daarna naar het midden van de weg wilde begeven, reed deze tegen een langs de weg staan de paal van de electrische geleidingen. De paal knapte juist boven de grond af. De bestuurder reed zonder zich over de aanrijding verder te bekommeren door, doch had buiten den waard gerekend. Het autonummer was genoteerd, en de gemeente-veldwachter werd met het ge val in kennis gesteld. Na onderzoek was de eigenaar spoedig gevonden, die zich bereid verklaarde de schade, die onge veer f 25 a f 30 bedraagt, te vergoeden. Patrimonium. t Lange Ruige Weide. Het Nederlandsch Werklieden Verbond „Patrimonium", af- deeling Lange Ruige Weide, hield een le denvergadering. De voorzitter las na het gebed, een Schriftgedeelte en sprak naar aanleiding van het voorgelezene het openingswoord. Tevens wenschte hij de leden, en "hun gezin een gezegend 1940. Na lezing der notulen, werd meegedeeld, dat de bibliotheek: met ruim 100 boeken is vooruit gegaan. Hierna behandelde de heer Slingerland een onderwerp, getiteld, „Toezicht der overheid ten aanzien van de Kerk". Dit mderwerp bracht een aangen,,"e en leerzame* bespreking met zich. Besloten werd op een volgende vergadering een besluit te nemen, betreffende de te hou den jaarvergadering. Na nog eenige pun ten te hebben besproken werd deze ver gadering gesloten. De gemeente-veldwachter heeft te gen M. S., alhier, proces-verbaal opge maakt terzake overtreding der visache- r ij wet. De fleuren werden ln beslag ge nomen. Lange Ruige Weide. Gevonden: Een kussen van een bagagedrager van een rijwiel, alsmede twee kinderhandschoe- nen. Inl. bij den gemeente-veldwachter. Lopik. De plaatsvervangend geneesheer dr. Hertzberger, iaat op het dorp een noodwoning bouwen. Het ligt in de be- WOENSDAG 17 JANUARTofM». de plaats van den heer H. bestuurslid gekozen de heer I'zn. Bij de door de ijsclub maakt macht" alhier gehouden dcrij op Zaterdagavond, behaalde mej. A. Blonk JPd. de eerste prijs. Jaarvergadering.' Ouderkerk a.d. IJssel. Vrijdagavond hield de Jongelingsvereen. op Gereform. Grondsl. „Eben Haezer" in de consisto riekamer der Geref. Kerk haar 47ste jaarvergadering. Ds. D. A. Vogel opende met te laten zingen Ps. 95 2, waarna htf voorlas Spr. 1 en voorging in gebed. In het openingswoord van de voorzit ter, den heer W. Vermeer, werd met te leurstelling gesproken over het vertrek doeling van dokter Hertzberger o_m hier van diens voorganger, den heer G. de te komen wonen. Moercapelle. Loop der bevolking: Het aantal inwoners bedroeg 1 Jan. 1939 950 personen. Ingekomen zijn 52 personen, geboren 21 personen, totaal 1023 perso nen. Vertrokken zijn 60 personen, over leden 6 personen. Op 1 Januari 2940 be droeg het aantal inwoners 957. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Bij de Zater dag gehouden hardrijderij voor ingezete nen behaalden den heer J. de Jong dele en H. Hagendoorn de 2e prijs. Aan komen loopen een honjj, inl. bij de gemeente-polltie. De heer A. J. Verklelj, voorzfl de plaatselijke afdeeling van het tuut voor Middenstandsontwikkeling heeft wegens vertrek voor deze functie bedankt. n4 inl. 'bU inwWtta het msii- Jong, wegens militaire dienst. Zeven en veertig Jaar, aldus spr., heeft dé J.V. be staan. Soms dreigde zij te vergaan, maar steeds werden weer krachten gevonden, om de vereeniging voort te zetten. Spr. heette verder alle aanwezigen hartelijk welkom. De secretaris, de heer J: v. d. Vlist, las een gecombineerd Jaarverslag voor; de inkomsten waren dit Jaar f 68.70'/», de uitgaven f 74.71, nadeelig saldo f 6.00'/». Dit Jaar werden maar enkele boeken aan geschaft. De Meisjesvereen. „Maria en Martha" twee zangstukjes ten gehoore en verder bestond het programma uit voordrach ten, inleidingen enz. In de pauze werdefi de aanwezigen getracteerd. Namens de kerkeraad sprak de heerC. Vermeer Sr. een kort, maar krachtig Op het Kanaal kwam een uit Rot- WOOrd en ds. D. A. Vogel sprak een kort terdam komende dame bij het schaat- slotwoord over „De vreeze des Heeren ls senrijden te vallen en liep verwondingen beginsel der wetenschap". De heerC. op. De E HBO.-er Gijsb. de Jong, ver- vermeer Sr. sloot met gebed, leende de eerste hulp. Gedurende de^ Ijs- Vrijdagmiddag organiseerde de ijs- periode wordt dagelijks verschillende ma- „Eendracht maakt Macht" een na- len de hulp van den heer of mevr. De tjonaie hardrijderij, voor marfnen. De Jong ingeroepen voor ongevallen. Het eergt« prijs zou «bijzonder op prijs gesteld worden als uwelmonde, een ieder, die geholpen wordt door de keer(je E HB O. het verband betaalt of dit in ge- QeV0nden: zuiverde toestand terugstuurt. De kas van deze nuttige instelling is leeg, sub sidie wordt niet ontvangen, zoodat dit werk ernstig gevaar loopt. Nieuw - Lekker land. Zaterdagavond werd op de verlichte baan van de ijsclub „Ons Genoegen" te Kinderdijk een hardrijderij met hindernissen, een s.g. „amusante- wedstrljd", gehouden voor paren, ingese- tenen, om prijzen van f 8, f 6, f 4 en f 2. De uitslag was: le pr. mej. N. de Klulj- ver en de heer J. van Lent; 2e pr. mej. C. Veen en de heer Vonk; Se pr. mej. T. de Ridder en de héér F. Visser; 4e pr. mej. 8. Brouwer en deneer G. Brouyer. De ijsclub „Heemskerk" was tot nog toe niet ln het bezit van een vaste ijs- tent. Thans heeft het bestuur de ge bruikte tent van de ijsclub „Ons Genoe gen" te Kinderdijk aangekocht. In een groote behoefte is hiermede voorden. Nieuw poort. Gevonden: een handschoen een paar handschoenen en een zilveren vulpotlood. Inl. bij den gemeente-veld wachter. Bij de eindrit van de Zaterdagavond gehouden hardrijderij begaf mej. M. den O. uit Langerak zich te ver op de baan, welke voor de deelnemers aan deze behaalde J. v. d. Heide te die met f 40 huiswaarts een damestaschje, terug te bekomen ter gemeente-secretarie. Owdewaier. De uitslag van het geccy- tuuieerde Ijsfeesv is: le prijs W. Verkerk, Fineche skilooper; 2e prijs groep Koster manKortland, Ijskoningin met gevolg: 3e prijs mevr. Van Dijk, sneeuwpop; 4e prijs de dames G. v. d. Linden en A. Ver kerk. De heer N. A. v. Wijk is te Utrecht geslaagd voor het diploma Schoenwinke- 11 er D. Jubileum. Oudewater. Burgemeester J. M. v. Door- nlnck hoopt op 31 Maart gedurende 25 Ja ren zijn ambt in deze gemeente te ver- vullen. Het verbeteren van de Breededijk Papekopperdijk en Tuurluursdijk, is door Burg. en Weth. opgedragen aan den heer W. vai} Dijk, voor de som van f 46.666. De politie heeft wegens het visschen met verboden vlschtuig tegen B. de K. al hier proces-verbaal opgemaakt. Door een onbekende is een gift «van f 50 geschonken voor de diaconie der Geref. Kerk, L. T. B. Reeuwijk. Onder voorzitterschap van wedstrijd was bestemd, met het gevolg, den heer h. Groenendijk hield de afd. dat zij door één der deelnemers tegen fteeuwtjk van de Land- en Tuinbouw- het ijs gesmakt werd. Min of meer em- bond L.TB., afd. kweekers, Maandag- stlg gewond aan het neusbeen, moest zij avond haar Jaarvergadering. Na de <^>e- zich onder behandeling van Dr. Pincus ning werd met eenige toepasselijke woor- stellen. Een andere toeschouwster liep den kapelaan A. H. Schrama geinstal- een bloedneus op. Nieuwpoort. Zaterdagavond werd op de ijsbaan onder groote belangstelling een nationale hardrijderij voor heeren gehouden. De heer G. Temmer te Streef kerk behaalde de eerste prijs, n.l. f 25. De 2e, 3e, 4e en 5e prijs werden behaald resp. door de heeren O. de Reuver te Hoog-Blokland (f 15), J. Schakel 1e Gies- sen-Nieuwkerk (f 10); J. F. Noorland te Streefkerk (f 5) en W. Meerkerk te Streefkerk (f 2.50). Ouderkerk a.d. IJsseL In de Zaterdag avond gehouden Anti Revolutionaire Jon geren Actie (Arja) vergadering, werd in leerd als adviseur der vereeniging, waarna kapelaan Schrama een kort woord sprak. Hierna werden de jaarverslagen behan deld. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat er een batig saldo van f 18,24 was. De aftredende bestuursleden de heeren C. P. v. d. Hoorn en W. Ver- 'kleU, werden herkozen. Tot plaatsver vangend bestuurslid voor den heer C. Kalshoven, die in militairen dienst is, werd gekozen de heer A. Vergeer. Hierna werd de afkoop van boomen door de Sier teelt-Centrale besproken. Het bleek dat dit geen bevrediging schenkt. Er werd dan ook een commissie benoemd, die bij B. en W. zal aandringen om te bevorde- Eén van de vieren toen piaatste ik een Seiniichtje in de Schoonhovensche Courant voor een koffer. Nou, brieven g enoeg hoor en toen heb ik dit mooie valies voor weinig geld kunnen koopen. In de andere coupéEen Seiniichtje ia de Schoonhovensche Courant dat moet ik onthouden. I Donderdag 28 Januari. Hilversum I. 1875 M. en 414.4 M. AVRO uitzending. 8 00 Berichten ANP en Gramofoon; 10 00 Morgenwjjdiffg; 10,15 Twee Violen en Orgel topn.i; 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Omroep Orkest; 11.00 Voor de vrouW; 11.25 Omroep Orkest en Soliste; 12.15 En semble Spezialetti; 12.45 Berichten ANP en Gramofoon; 1.00 Ensemble Spezialet ti; 1.30 Gramofoon; 2.00 Voor de vrouw; 2.30 Vioolvoordracht; 3.00 Brei- en Bor- duurcursus; 3 45 Gramofoon; 4 00 Voor -zieken erf thuiszittenden; 4.30 Gramo foon; 5.00 AVRO Weekkaieidoscoop; 5.30 AVRO Amusements Orkest en Solist; 6.30 Sportpraatje; 7 00 Voor de kinderen; 7.05 Voor miltiiaren; 7.30 Engelsche les; 8.00 Berichten ANP en Mededeelingen; 8.20 Concertgebouw Orkest en Solist (ca. 9 25 Lezing over Jan Pieterszoon Coen) 10.35 Gramofoon; 10.40 „Een Nederlander bij de Karelische landengte", vraagge sprek, 11 00 Berichten ANP; hierna tot 12.00 AVRO Dansorkest en Gramofoon. Hilversum II.*301.5 M. 8.00—9.15 KRO; 1000 NCRV; 11.00 KRO; 2.00—12.00 NCRV. 8 00 Berichten ANP; 8.05—9 15 en 10.00 Gramofoon; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gramofoon; 11.30 Godsdienstig halfuur; 12.00 Berichten; 12 15 KRO Orkest (12.45 —1.10 Berichten ANP en Gramofoon); 200—2.55 Handwerkuurtje; 3 00 Gramo foon; 3.45 Bijbellezing; 445 Gramofoon; 5 00 Handenarbeid voor de jeugd; 5.30 Orgelspel; 6.30 Lezing „Donkere wolken, maar met zilveren randen"; 7.00 Be richten; 7 15 Boekbespreking; 7.45 Gra mofoon; 8.00 Berichten ANP en Herha ling SOS berichten; 8 15 Reportage; 9.15 De Postillons; 10.00 Berichten ANP en Actueel halfuur; 10.30 De Postillons; 11.10 Gramofoon; ca. 11.5012.00 Schriftle zing. Vrijdag 19 Januari. Hilversum L 1875 M. en 414 4 M. 8.06 VARA, 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 12.00 AVRO; 4.00 VARA; 7.30 VPRO; 9.00 VARA; 10.40 VPRO; 11.00—12.00 VARA. 8 00 Berichten ANP en G'-amofoon; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Gramofoon; 10.40 Declamatie; 11.00 Residentie Orkest (opn 12 00 De Palladians; 12.45 Be richten ANP en Gramofoon; 1.00 AVRO Amusements Orkest; 2.00 Voor de vrouw; 2.10 Vioolvoordracht; 2.39 Pianovoor dracht; 3.00 Lezing; „Muggenmterij"; 3.30 AVRO Dansorkest; 4 00 GramofoonmU- ziek met toelichting; 4.30 Residentie Or kest (oRn); 5.00 Voorde kinderen; 5.30 Gramofoon; 6.00 Cello en Orgel; 6.30 Letterkundig overzicht; 6.50 Zang mo* Pianobegeleiding; 7.00 Cyclus: „De grond slagen van het democratisch socialisme"; 7.18 Berichten ANP; 7.30 Berichten; 7.35 Voor de jeugd; 8 00 Pianovoordracht; 8.30 Cyclus: „De nooden van de hedendaag- sche beeldende kunst en him geestelijke achtergrond"; 9.00 Radiotooneel; 9.20 Gramofoon; 10.15 Muzikale show (opn.); 10.40 Avondwijding; 11.00 Berichten ANP; 11.10 Jazzmuziek (Gr.pl 11.30 Hammond orgelspel; 11.46—12.00 Grame*-on. Hilversum II. 301.5 M. Algemeen Pro gramma verzorgd door de KRO. 800 Berichten ANP; 8.05—9.15 en 10.00 Gramofoon; 11.30 Bijbelsche causerie; 12.00 Berichten; 12.15 Musiquette; 12-45 Berichten ANP en Gramofoon; 1.10 KRO Orkest; 2.00 Orgelconcert; 3.00 Gramo foon; 3.15 Cello-voordratfht ;4.00 Gramo foon; 4.10 Pianovoordacht; 4.30 Gramo foon; 5.15 KRO Melodi^ten en Solist; 6.00 Gramofoon; 6.20 Rococo Octet; 6.40 Cau serie: „Jeudgregistratie en arbeidsbemid deling"; 7.00 Bericht o; 7.15 Gramofoon; 7 25 Causerie: „N derlandsche volks- krachtvemieuwing van levensvormen"; 7 45 Berichten ANP; 8.00 Bouwmeester revue „Jolijt" (om 10.25 Berichten ANP); 11 2512.00 Grampfoon. 12.00 Gramofoon. ren dat directe geldelijke steun wordt verleend, daar de afkoop veel te lang op zich laat wachten en velen hierdoor in moeilijkheden geraken. Ernstig ongeluk. Reeuwijk. In deze gemeente heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan. De heer J. Macdaniël te Oegstgeest had op het Kaagjesland zijn vrachtauto langs de weg neergezet. Toen de heer M. na eenige tijd terug kwam om weg te rijden, bemerkte hij niet, dat aan de andere zijde van de auto een drietal kinderen op de tree plank vah de auto was gaan zitten. Zon der iets te vermoeden reed de heer M. weg. Weldra werden de drie kinderen van. de treeplank afgeslingerd.. Een der kin deren, het 6-jarig dochtertje van de fa milie Moerings, kwam hierbij onder de auto terecht en kreeg een der achterwie len van de auto over het lichaam. Ter stond werd een dokter gewaarschuwd, die het meisje in ernstige toestand naar het ziekenhuis te Gouda vervoerde.. De twee andere kinderen kwamen er n^t enkele lichte verwondingen af. Op het ijs van de Elfhoeven-plaa kwam een schaatsenrijdster, mej B., uit Waddinxveen, zoo ernstig te vallen, dat zij bewusteloos bleef liggen. Een dokter werd gewaarschuwd, die de ongelukkige behandelde, waarna zij is overgebracht naar het ziekenhuis. Haar toestand is ernstig. Geslipt. Reeuwijk. Toen de veehouder C. Ver klei), wonende aan de 's-Gravenbroek- scheweg met zijn fiets de draai vo9r zijn woning wilde oprijden, slipte hij en kwam zoo ernstig te vallen, dat hij verschillen de inwendige kneuzingen opliep en zijn opname in een ziekenhuis noodzakelijk werd geacht.

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 2