ZUINIGSTE f.1395 JOZO gejodeerd KEUKENZOUT^^boro teem KROP'srRUM s Werelds loop Plaatselijk nieuws Aspirin £oo*é:Ut.yuuS' Nieuws in een paar 'S WERELDS WAGEN! KLEiNE GEMAKKEN. Sportnieuws Gonne Donker zegeviert. Wetenschap Techniek; en Nederland en de oorlog Gemengd nieuws SPCEUW EN UZEL STREMMEN IET VERKEER. FEUILLETON. 1 VRIJDAG 2 FEBRUARI 1*40 riehten ran irbeid door de wederzij d- sche onderdanen in beide staten moge lijk maken. Oa. werd overeengekomen, dat aan de Nederlandsche arbeiders en bedienden, die in December *1939 en Ja nuari 1940 ten gevolge Van de opheffing der vergunning tot het medenemen van deviezen de arbeid moesten neerleggen, en die hun vroegere arbeid in het grens gebied, weer wenschen op te nemen, de vereischte toestemming moet worden ver leend. Schaatsenrijden op de Lekdijk. Ammerstol, Door de regen waren de wegen hier Donderdagmorgen in ijsba nen veranderd. Verschillende personen maakten van deze gelegenheid gebruik, om op de schaatsen een tochtje te ma ken, Dit trok veel belangstelling, vooral vaft de voetgangers, die zich met moeite op de been konden houden. Vingertop afgekneld. Ammerstol. Donderdagmiddag ver maakten zich eenige kinderen met het sleden van de stoep in de Nieuweweg. Hierbij kwam het zoontje van J. Cronau in botsing met een andere slede. Zijn hand werd zoodanig bekneld, dat de top van de middelvinger werd afgeknepen. De heer A. Brand, lid van EHBO., leg de het eerste verband, waarna het ventje naar dr. Muller werd vervoerd ter ver dere behandeling. Dorpen geven het voorbeeld. Brandwijk. Ongeveer 50 inwoners de zer gemeente maken de wegen die Noord- Zuid loopen, namelijk de Damsche- en Kerkweg vrij van sneeuw. Sinds enkele dagen is het voor auto's onmogelijk deze wegen te berijden. Het opruimingswerk wordt verricht door werkloozen en vrij willigers, veehouders, die door de sneeuw en vorst niet kunnen beginnen. Een voorbeeld dat ongetwijfeld navolging verdient. k De WIJngaardensche steeg, die door de vele opgewaaide sneeuw geheel onbe gaanbaar is geworden, wordt thans door 60 inwoners dér gemeente Wijngaarden sneeuwvrij gemaakt. Vele auto's bleven Seeds bij de eerste 100 meter steken, zoo dat Wijngaarden geheel geïsoleerd was. Brandwijk. Dinsdag zakte G. de W aan de achterwetering tot zijn middel door »t ijs, daar hij 'n bijt, die door de opge waaide sneeuw geheel onzichtbaar was geworden, niet bemerkte. HU kwam met geheel bevroren kleeren thuis. Tooneelavond. Cabaaw. Maandag en Dinsdag gaf de tooneelclutti van de R.K. J. W. en B. B. een tooneelopvoering ln. het R.K. Paro chiehuis te Cabauw-. Opgevoerd werden de stukken „Een paard op zolder" en „Flips en Flap". Nadat de heer A. H. Oerbekke, pastoor van deze parochie, met enkele hartelijke woorden de bijeen komst geopend had, begon de opvoering. De lachspieren van de bezoekers werden spoedig danig in beweging gebracht. Vooral „Een paard op zolder", oogstte enorme bijval. De stukken werden goed uitgevoerd. Feestavond. Cabauw. Wpensdag gaf de R.K. Werk- liedenvareenljnng een feestavond voor de leden in het Parochiehuis te Cabauw. De leden waren goed opgekomen en de f avond werd gezellig doorgebracht». Er werd voorgedragen en .gezongen en het liep reeds tegen'middernacht toen de be zoekers weer hun woning opzochten. Hekendorp. Ook ln deze gemeente kreeg de visch hetop sommige plaatsen benauwd. Een visscher zag kans, eenige honderden ponden snoek, brasem en voorn te bemachtigen. In het diepere water was nog geen spoor van visch te bemerken. Gezellige avond Oranje Vereeniginf. Hei- en Boeicop. Woensdagavond gaf de Oranje Vereen. Hei- en Boeicop, in verband met de verjaardag van prinses Beatrix een gezellige avond voor hare ledéh, in de zaal van café „Het Oude Rechthuis". In verband met de tijdsom-% standigheden was besloten, gpen bijzon derheden aan de avond te verbinden, doch pïleen dat ten gehoore te brengen, dat door eigen leden was tot stand gebracht. Te 7 uur opende de voorzitter, de heer G J. den Hertog, voor een volle zaal met een toepasselijk woord de bijeenkomst, waarbij hij de tweede verjaardag van prinses Beatrix besprak. Het feestprogramma werd geheel door eigen leden verzorgd. Eerst werden staan de twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. Hierna hield de heer F. Spronk een voordracht, getiteld ..De ontgoocheling die zeer ln de smaak viel, en daarop volgden verschillende andere voordrach ten. Na een korte pauze werden uit volle borst enkele Vaderlandsèhe liederen, ge zongen, waarna vier leden „De slapende stoel" opvoerden, welk stuk het hoogte punt van de avond genoemd- kan wor den. Er volgde nog een reeks van aardi- ge voordrachten en toen Bloot de voor zitter deze bijeenkomst met een toepas selijk woord. Tot besluit werden nog maals twee coupletten van het Wilhelmus staande gezongen. Collecte. Hel- en Boeicop. De opbrengst van de buscollepte, Dinsdag gehouden ten bate van het Roode Kruis, .heeft f 13.14 opge bracht. Vier leeningen der openbare lag. school hebben als collectantjes na school tijd jpet deze strenge koude, de collecte tot een goed eind gebracht. Jaarsveld, De heer G. van den B. had hét ongeluk dat hij door de zolder viel, terwijl hij aan het werk was bij den^ landbouwer De L. Op advies van den ge neesheer werd hij naar de Rijkskliniek te Utrecht overgebracht. Daar werd gecon stateerd, dat een rib gebroken was. De diaconie der Ned. Herv. Kerk werd verblijd met een extra gift van f 25. Gouden bruiloft. Lopik. Het echtpaar Joh. de Lange— Vermeulen hoopt Dinsdag 6 Februari zijn vijftigjarig' huwelijksfeest te vieren. Langeruigewetde. l5oar verschillende personen in deze gemeente zich bezig houden met het vangen van visch en men bij diverse inwoners baklucht kan waar nemen, wordt een ieder aangeraden met het nuttigen van deze visch voorzichtig te zijn. Van visch, afkomstig uit stil staand en door ijs afgesloten water, is het niet uitgesloten, dat ze nadeellg ls voor de gezondheid. bevonden: een rljwlelbelastlngmerk ln' etui. Inl. gem.-veldwachter. Ook hier zijn op verschillende ge deelten van de wegen door de win£ zoo danige sneeuwhoopen ontstaan, dat di verse chauffeurs eerst hun auto moesten uitgraven, alvorens verder te kunnen rij den. Een sneeuwploeg ls te werk gesteld bedoelde belemmeringen van de weg te verwijderen. Veilingveréeniglng Drlebruggen e.o. Aanvoer 3019 stuks. Prijzen kipeleren 3 85 —4.30 de 100 stuks. Zoete boter 75—76 ct. per pond. Grasdrogerij. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Dinsdagavond werd in de zaal-van den heer Joh. Boer- op een vergadering gehouden teneinde te komen tot oprichting van een Coopera- tieVe Grasdrogerij. Te Nieuwerkerk ad. IJssel zijn reeds twee maanden plannen in bespreking om te komen tot exploita tie van een dergelijke inrichting. Het rijk heeft alle hiervoor in Aanmerking komen de fabrieken in ons land zooveel opdrach ten verleend, dat zij allen op volle capa citeit werken tot het vervaardigen van grasdrogers, zoodat deze alleen vla het departement van Ec. Zaken zijn te ver krijgen. De totale kosten van zoo'n in richting zullen f 20.000 bedragen, tot welk bedrag het Rijk een renteloos voor schot wil verschaffen, terug te betalen binnen 10 Jaar. Aangezien echter het risico geheel voor rekening van de leden komt en velen dit risico zijn gaan overschatten t.o.v. de groote economische voordeelen, ftaat het thans nog te bezien of de bestaande plannen zullen kunnen worden verwe zenlijkt. Daar het hier niet alleen een boerenbelang maar een landsbelang geldt, is bet te hopen dat de veehouders zullen weten hoe zij de medewerking der regeering op prijs moeten stellen, de vèe- houders moeten de roep van den minis ter „haal meer uit eigen bodemgoed verstaan en door medewerking te verlee- nen ln gunstige zin beantwoorden. Dinsdag moest van de 2e Tochtweg een begrafenis plaats vinden. De familie slaagde er niet in de noodige auto's voor gevolg bijeen te krijgen, daar de garage houders geen kans zagen er te komen of weg te'komen in verband met de buiten gewone slechte toestand der weg, en de groote, opgehoopte sneeuwmassa. Dins dagavond waagde het echter een garage houder er door heen te rijden om eenige familieleden af te halen. De auto slaagde er ln de woning te bereiken, maar kon niet meer terug komen; een takelwagen werd ontboden, welke de auto door de sneeuw heeft gesleept. De begrafenis zelf werd met paarden uitgevoerd, welke wit met schuim waren overdekt, toen zJJ de reis volbracht hadden. loopen en konden niet heen of weer. Een groot aantal werkloozen zal te werk wor den gestpld voor het sneeuwruimen en zoo spoedig mogelijk zullen de wegen weer begaanbaar worden gemaakt. Vroeger posten. Reeuwijk. In verband met de verkeers- stagnaties allerwege is de laatste bus- lichting aan het postkantoor vervroegd, en geschiedt de laatste lichting des avonds om half zes. Ernstige^ water-verspilling. Reeuwijk. Gebleken is dat de waterin- voer in het hoofdbuiiennet van het ge meentelijk waterleidingbedrijf in de laat ste wekenilfie maal zoo groot is als nor maal. DêToorzaak hiervan is, dat de vele aangeslotenen, die geen watermeter heb ben, de kraan dag en nacht open laten staan ter voorkoming van bevriezen. Hierdoor heeft een groot waterverspil ling plaats en bestaat de mogelijkheid van watergebrek voor alle aangeslote nen. Tegen het laten openstaan van de kranen zal thans streng worden opgetre den. Aan het waterleidingbedrijf bezorgt die handelwijze belangrijke schade. Auto's ingesneeuwd. Reeuwijk. De felle Oostenwind, die de sneeuw over de wegen Joeg, veroorzaak te Woensdag en Donderdag voor het ver keer in deze gemeente overal ernstige stagnatie. D« eerste autobussen die Woensdagmorgen vanuit Reeuwijk in de richting Gouda' vertrokken, zijn even voorbij het café Rietschoten in de hoog opgewaaide sneeuw blijven steken. De passagiers moesten de bussen verlaten en te voet de reis naar Gouda ondernemen. Ook de Nieuwdorperweg vanaf de Reeu- wijkschebrug naar Reeuwijk-Dorp is voor het geheele verkeer onmogelijk gewor den. Drie auto's zijn in de sneeuw blij ven steken en moesten worden uitge graven. Ook in de afd. Sluipwijk zijn ver schillende auto's in de sneeuw vastge- de automatische pistolen, Dinsdagavond vond met te Wapen veld een oude man aan de kant van de weg liggen. Het bleek de 78-jange J. van Leersum uit Wapenveld te zijn, die door de koude was bevangen. Een ter assis tentie ontboden geneesheer kon slechts de dood constateeren. Op dt Oostelijke Ringdijk te Am sterdam is Donderdagmorgen een 70- Jarige vrouw met bevroren handen en voeten, bewusteloos in de sneeuw aange troffen; vermoedelijk was°zij de vorige avond verdwaald. Het oudje is naar het Oh2e Lieve Vrouwe Gasthuis vervoerd. Haar toestand is zqrgelijk. De 18-Jarlge mej. Adr. v. P. te Rot terdam geraakte in brand toen zij den schoorsteenmarilel stofte. Het meisje liep met brandende kleeren naar bulten, waar zij zich ln de sneeuw liet vallen, zoodat het vuur spoedig doofde. Ze heeft echter ernstige brandwonden aan armen, beenen en romp gekregen. Haar toestand ls zorgelijk. - De 63-Jarige echtgenoote van den kleermaker Domburg te Zwammerdam, was bij de kachel gaan zitten en be merkte plotseling, dat haar kleeren op de rug vlam hadden gevat. De vrouw liep gillend naar de keuken, waaf Jiaar dochter eenige emmers water ovèr haar uitstort^. Dit had evenwel geen resul taat. Eeïst toen haar echtgenoot haar in zijn jas wikkelde, konden de vlammen worden gedoofd. Het slachtoffer ls ech ter na korte tijd aan de brandwonden overleden. DKW MEISTERKLASSE: Slechts één l op 15 KM Moor uitent hoog rijcomfohl Elegante, royaal gebouwde carrosserie. 4 Perfoons DKW reeds vanof fSSSSj f1135 Speztalklosse f1295 rV^fl Imp Hort Nibbrlg S Greeve N.V., I W I Parkstrapt 91a Den Haag11 Agcm voor Schoonhoven en omsteken Goedhart A de Bruyn. Lopikervtraat 75 derdaad nummer één was. Verder is de volgende rangschikking vastgesteld: 2. A. Adema. Franeker; Coen Jongert, Alk maar; 4. D. v. d. Duim, Warga; 5. 8. Wei tra. Warmenhuizen. De kleine gouden medaille van de Kon. Ned. Schaatsenrüdersbond werd uitge reikt aan Jongert, als waardeering voor de prachtige prestaties tijdens de Elfste dentochten 1929 en 1933 geleverd. Voor de tweede prijs werden vier win naars aangewezen: J. v. d. Bij te Anna Paulowna: 3. Dykstra te Comjum: A. de Vries te Giethoorn Noord en L. Oeveke te Leeuwarden. De telling van de controlelijsten heeft uitgewezen, dat de wedstrijd door 4M deelnemers ls volbracht en de toer door 1058 deelnemers, waarbij wordt aangeno men. dat zij. die tot Wier. Vrouwbuurster- molen of Dokkum kwamen, de geheele tocht hebben gereden. Een paar Flnsche selda»en berlg hun vermaarde automatische pistolen na te alen het wapen, waarmede zti zooveel succes hebben gehad. Er kunnen met dat kleine en lichte pistool 700 tot 800 schoten ln de ffllnuut warden getost. Donderdag ls op de banen van de Ko ninklijke IJsvereenigmg „Thialf" te Hee renveen de met zooveel spanning tege moet geziene wedstrijd tusschen mej. Gonne Donker, kampioene van Neder land op de lange baan, en twee snelle Friesche rijdsters, mej. Sietske Pasveer, kampioene van Nederland op de korte baan en mej. Metje Njenhuls. oud-kam- piqene van Drenthe, verreden. Mej. Don ker heeft op alle afstanden over de Frie zinnen gezegevierd. Op de 140 meter voor den wind startte mej. Donker tegen mej. Pasveer. Eerst genoemde zegevierde in de tijd van 15.4 sec. Mej. Pasveer noteerde 15.45 sec. Ook tegen mej. Nienhuis noteerde mej. Donker een tijd van 15.4 sec Haar te- genstandstèr had nu een seconde langer noodig. Tegen den wind in w^s de strijd nog fraaier. Met een handbreedte verschil snelden mej. Donker en mej. Pasveer over de eindstreep in 16.2 sec. In den rit tusschen mej. Pasveer en mej. Nienhuis reed eerstgenoemde 0.2 sec. sneller, welken tijd mej. Donker la ter ln j&aar rit tegen mej. Nienhuis eve naarde. Mej."Nienhuis noteerde beide malen 16.7 sec. De beslissing moest, dus vallen op de 500 meter en hier wal. mej. Donker su perieur. In den rit tegen mej. Pasveer noteerdefczij 55 sec en in die tegen mej. Nienhuis 57 sec. De beide Friesche rijd sters noteerden resp. 1 min. en 1 min. 2 sec. De snellere tijd van mej. Donker was hoofdzakelijk te danken aan het beter nemen van de bochten. Het eindklassement luidt: 1. mej. Don ker 15.713 pnt.; 2 mej Pasveer 16.281 pnt.; 3. mej. Nienhuis 16.990 pnt. DE ELFSTEDENTOCHT. Toekenning der prijzen. De einduitslag van de Elfstedentocht heeft het centraal bestuur voor een moei lijke beslissing geste.d. De groote gouden medaille der vereeniging ls tenslotte toe gekend aan Plet Keizer te Lier (in het We§tlaQdh Stte volgens nxr. öepjsepia in- Als mep de kaarsen van de piano of die in een kandelabre, versieren wil, kan men dat heel gemakkelijk doen. Men kiest daartoe een plaatje, dat niet bree der is dan de omvang van de kaars. Dit T drukt men tegen de (witte) kaars, ver warmt het papier dan door er een bran dende lucifer onder heen en weer te be wegen. Men vindt dan het plaatje keurig afgedrukt op de kaars. Met gekleurde plaatjes moet men behoedzaam te werk gaan om een goed resultaat te verkrijgen. DR. EUWE. Geeft hij het onderwijs prijs? Dr. Max Euwe, die leeraar wiskunde is aan een lyceum voor meisjes te Amster dam, zal zeer waarschijnlijk het onder wijs verlaten om zich aan een nieuwe werkkring te geven. Deze zal hem. naar verluidt, in staat stellen, zich ifog meer damvoorheen aan de schaakkunst te wij den, zoodat hij beter beslagen ten ijs kan komen op wedstrijden dan b.tf. tegen Ke- res, toen hij tevoren feitelijk te weinig tijd heeft gehad, om volkomen schaak- zeker voor het borcfr té verschijnen. DE TELEVISIE. Reeds oyer 1600 K.M. Een nieuwe uitvindirig, die Ingenieurs van de Radio Corporation of America als de merkwaardigste ontwikkeling in radio- overbrengst sinds verscheidene jaren be stempelden, ls Donderdag bekend g®" maakt. Deze nieuwe uitvinding maakt bet- mogelijk, dat televisie-uitzendingen tot op een afstand van 1600 KM. kunnen worden opgevangen. Dit geschiedt door middel van relayeer-stations. Tot dusver bedroeg de teievisie-radius 80 KM. 3 TWEEDE blad. NIEUWSBLAD VOfiR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT gchoonhovcnsche Courant VRIJDAG 1 FEBRUARI 1MB JAN VAN LOCHTOP. In Zweden, het land waar men het dynamiet, de Nobelprijzen en de Zweed- sche lucifers heeft uitgevonden, is een nieuw stelsel bedacht om aan geld te ko men. De Zweden hebben, zooals de ge heele wereld, Rusland slechts uitgezon derd, levendige sympathie voor de Fin nen >en bij hen gaat dat gevoel nog ge paard met een zeker eigenbelang, omdat zy wel begrijpen, dat als Rusland Fmlapd verslaat, Zweden aan de beurt komt om ln het Russische gebrek aan levensruim te te voorzien. Om geld voor de Finnen bijeen te krij gen hebben de Zweden het volgende be dacht. Ze hebben in Stockholm een anti quiteitenwinkel geopend, de daarvoor be- noodigde artikelen Werden door de Zwe den gratis ingezonden. De eene zond een oud geweer, een ander een antieke laf el, ejn derde een overjarige vaas, een vierde een bejaarde schilderij enz. Dat was al een, goed idee, maar toen kwam er nog iets bij. Als verkoopers namen ze ditmaal geen bevallige jonge meisjes, maar be roemde mannen, namelijk prins Wilhelm en Lennart Bernadotte, den kleinzoon van den koning, die, om met een eenvou dig meisje te trouwen, afstand heeft ge daan van zijn titels en rechten. Nu heb ik dezer dagen mijn aanslag biljet voor de rijksinkomstenbelasting ontvangen en uit de pijnlijke stijging, welke het rijk my oplegt, maak ik op, dat ook 's lands financiën wel wat ver sterking mogen hebben en dat de be trokken minister het wel aardig zou vin den als we by voorbeeld eens l1/» millioen byeen brachten, waarmee hy dan een dag de mobillsatiekosten zou kunnen dekken. Als lk dat herlees, is het te ontmoedi gend om te beginnen. Het land maanden, lang laten werken en een aantal be roemdheden eenige dagen of weken ach ter een toonbank zetten, alleen om voor één enkele dag mbblllsatlekosten byeen te brengen dat komt me niet opwin dend voor. Maar l'/t millioen krijgen we lang niet byeen, op geen honderdduizen den na. Als we met zoo n antlqultelten- handel tienduizend gulden maken ls het knap en dat is dus voor ongeveer* tien minuten mobillsatiekosten. Neen, dat animeert niet, werkeiyk niet. We moeten een ander te" begiftigen object zoeken. De Finnen? Ze krijgen meer Roode Kruis ambulances, dan ze kunnen ge bruiken. Wapenen en vliegmachines zou den we hun gaarne Benden, maar dat mag niet. Neen, we zitten er mee en het «cm er op gaan ïyken, dat wy ook een prijs vraag moeten uitschryven hoe dat geld weer kwyt te raken. Daarom adviseer ik geen nationale uitverkoop van antiqui teiten, maar een lokale met plaatseiykp beroemdheden als verkoopers bfjvoor beeld Jan van Lochtop en het in die gemeenten verkregen geld ook plaatseiyk aan te wenden, in 't byzonder aan nood druftige belastingbetalers. OPKOMST BUITENGEWONE DIENST PLICHTIGEN, LICHTINGEN 1938 en 1939 De regeeringspersdienst meldt: Waarschyniyk zullen de hierna ver melde ploegen buitengewone dienstplich tigen van de lichtingen 1938 en 1939 in werkeiyke dienst moeten komen op de volgende datums. Regimenten infanterie (inbegrepen de regimenten grenadiers en jagers) 1 April a.s.; Korps motordienst 1 April; Batal jon geneeskundige troepen le ploeg 1 April; 2e ploeg 6 Mei; Regimenten veld artillerie (beredenen en onberedenen) 17 Juni; Regimenten motorartilerie 17 Juni; Regimenten luchtdoelartillerie 17 Juni. Weqschen omtrent inlijving. Voor zoover deze buitengewone dienst plichtigen nog nlet by een korps zynln- geiyfd, kunnen zy, eventueel met wyzi- ging van daaromtrent reeds by de keu ring geuite wenschen, aan den comman dant van het lndeelingsdistrict nader kenbaar maken by welk korps zy gaar ne zouden worden ingedeeld. Het verzoek moet de dienstplichtige met de meeste spoed richten aan den indeelingsdis- trictscommandant die woont in de hoofd plaats van de provincie, waarin hy voor de dienstplicht is ingeschreven. Hiervan zyn uitgezonderd de dienstplichtigen uit Drenthe, Amsterdam en Rotterdam. De ze zenden hun aanvraiag onderscheiden- UJk aan den indeelings-districtscomman- dant te Groningen, Amsterdam en Rot terdam. In de opgaaf vermeldt de dienstplich tige: a. rijn geslachtsnaapi en voorna men; b. dp gemeente waar hy woon plaats heeft; e. de lichting, waartoe hy behoort en de gemeente, waar hy voor de dienstplicht is Ingeschreven; d. de wenschen omtrent zyn Indeeling; de jeden, waarom op deze indeeling wordt prijs gesteld; f. zyn beroep, betrekking en genoten onderwijs; g. of hy met paar den kan omgaan; h. of hy in het bezit is van een rijbewys; a. dan wel kan chauffeuren. HET GEBEURDE TE MOERDIJK. Politie verzoekt opsporing. Zooals gemeld, zyn te Moerdyk ln de avond van 27 Januari eenige militaire uitrustingstukken ontvreemd. De cliefstal werd ontdekt, doordat een militair-chauffeur de avond op de Ry ka- weg van Breda naar Moerdyk een burger in het bezit van een karabyn, ln een luxe auto zag stappen. Toen de soldaat naar de herkomst van de karabyn vroeg ontstond een gevecht. De soldaat wist den burger de karabyn te ontrukken. In de auto was nog een tweede persoon gezeten. De mannen wisten in hun auto te ontkomen. Later vond de politie ter plaatse een militair gasmasker, een militaire overjas en een paar rubberlaarzen. De Brigade-commandant der Konink- ïyke marechaussee heeft nu opsporing en aanhouding van de onbekende daders verzocht. Daartoe zyn het signalement van één hunner (van den ander is het niet be kend) en dat van de auto verspreid. LICHTSEINEN AAN VREEMDE VLIEGERS? Op zoek naar automobilist. In een buitengewoon politieblad ver zoekt de commissaris van politie te Zeist te worden bekend gemaakt met den be stuurder van de auto, gekenmerkt H 13138 die verdacht wordt op 27 Januari om streeks 6.30 uur 's namiddags in Wouden berg. ln de omgeving van het kruispunt by Quatre-Bras, lichtseinen vermoe- deiyk ten dienste van de oriënteering van vreemde vllegtuigbestuurders te heb ben gegeven. By aantreffen wordt ver zocht de betreffende auto te onderzoeken of daarin materieel aanwezig ls om licht seinen te kunnen geven. Het moet niet onmogeiyk worden ge acht, dat de auto, waarvan het signale ment niet kan worden opgegeven, van een valsch nummer ls voorzien. tweetal ls meegenomen naar het politie bureau en in bewaring gesteld. De ver dachten zyn Inmiddels ter beschikking van de Justitie gesteld. NEDERLANDSCH VAARTUIG REDT ENGELSCHE SCHIPBREUKELINGEN. Te Vll—ingen aan wal ge bracht. Het Nederlandsche mi. „Rian" van de reederij D. Buining, heeft te Vlissingen de geheele bemanning van het Engelsche s.s. „Highwave" aan land gebracht. De „Highwave", welke 1178 ton mat, en niet bewapend was, lag, naar de ge- Tedden mededeelden, Dinsdag 13 myi uit de Oostkust van Engeland, in de buurt van een Engelsch lichtschip, voor- anker, toen plotseling boven het schip een viermotorig Duitsch vliegtuig ver scheen. Dit liet vyf bommen vallen," die geen doel troffen. Daarna keerde het te rug, wierp nogmaals 5 bommen uit, die wederom hun doel misten. Het vliegtuig cirkelde toen steeds lager boven 'b sch p en trachtte 't nogmaals door middel van vyf bommen te vernietigen. Toen ook dit mislukte werd het schip bestookt met mitrailleurvuur. Twee opvarenden wer den hierdoor gewond. Nogmaals keerde het vliegtuig terug. Toen trof tenslotte een bom het dek; een geweldige ontplof fing volgde en ln enkele minuten tyds was de „Highwave" gezonken. Alle opva renden zagen kans, een sloep te berei ken. Op de Nederlandsche kustvaarder „Ri an", die slechts op enkele honderden me ters afstand van het aangevallen schip voer, heeft men de geheele aanval kun nen volgen. De Duitsihe bommenwerper vloog ook meermalen boven de „Rian", maar liet het schip ongemoeid. Zoodra men op de „Rian" bemerkt had, dat de opvarenden van het Engelsche stoom schip zich in een sloep hadden begeven, is men te hulp gesneld. Door de ontploffing was de „Rian", die toch enkele honderden meters van het Britsche schip verwyderd lag, ongeveer vier voet uit het water getild; de opva renden dachten, dat ook hun schip ge troffen was. NÏEUW SPIONNAGE-GEVAL. Twee penonei gearresteerd. De politie te Nymegen heeft verleden week de hand weten te leggen op twee personen, die blijkbaar van plan waren een aantal bescheiden tn handen van een bultenlandsche mogendheid te wpe- len. De aandacht viel op een persoon, die gedurende de laatste jaren in Duitschland werkte en sedërt eenige da gen in een hotel te Nymegen vertoefde en in verschillende eafé's en restaurants besprekingen voerde, zyn gangen wer den nagegaan, totdat hij biykbaar van plan was te vertrekken. Toen achtte de politie het tydsttp gekomen om in te grijpen. Hy werd met zyn koffer in een café aangetroffen ln gezelschap van een tweeden persoon. In de koffer werd een pakje gevonden, dat teekeningen van Nederlandsche bruggen e.d, bevatte. Het OVERAL GROOTE MOEILIJK HEDEN. In vrijwel bet geheele land ia de toe stand der wegen Donderdag ongeveer ge weest als Woensdag: de meeste waren nog soo goed als onbegaanbaar, sommige zelfs absoluut afgesloten. Hier en daar was sinds Woensdag eenige verbetering Ingetreden, maar op andere punten was de toestand daarentegen zelfs veel slech ter. De aanhoudende wind had op vele ook op de groote wegen sneeuw dui men opgejaagd, die den automobilisten de grootste moeliykheden opleverden. Elders vorderde de gladheid als gevolg van de bevroren regen de grootste han dicap. De toestand op de Rijkswegen ln West-Noord- Brafeant was Donderdag van dien aard, dat de A. TO. alle autobusdiensten heeft moeten stopzetten. De diensten van Breda op Lage Zwaluwe en Gorinchem werden ge heel gestaakt. De toestand op de wegen was zoodanig, dat autobussen, die onder weg waren. Breda niet konden bereiken. De chauffeurs deelden telefonisch me de, dat zy de bussen langs de weg had den moeten zetten. De vrachtdienéten van de A.T.O. werden geheel stopgezet. Woensdag hebben deze diensten de plaat sen ln het land van Heusden en Aitena kunnen bereiken. De Brabantsche Buurtspoorwegen en Autodiensten hielden nog. alhoewel met urenlange vertraging, de dienst gaande. Niet alleen in West Noord-Brabant was de toestand echter zoo slecht: ln tal van andere streken was van het verkeer vrij wel of absoluut geen sprake. Rijkswaterstaat werkt met man en macht. De Rykswaterstaat trok Donderdag met man en macht aan het werk, om de Rykswegen berijdbaar te houden of te maken. Behalve met sneeuwploegen werd gekerkt met auto's, welke zand en zout tegen de gladheid strooiden. Zoodra glad- hpid wordt geconstateerd, wordt onmid- deliyk het noodige materiaal uitgezon den, ook 's avonds en 's nachts. Het veranderiyke weer maakte echter een definitief resultaat niet mogeiyk. Zooveel mogeiyk extra-personeel werd in dienst genomen, doch op verschillende plaatsen was dit moeiiyk te krygen. Op he traject UtrechtRotterdam wa ren byv. in totaal 300 man werkzaam. Donderdag was o.a. de weg van Den Haag naar Utrecht weer goed berijdbaar, In het centrum des lands. De rijksweg van Gorcum naar Méteren (by Geldermalsen) was Donderdag we der berijdbar. Het verkeer UtrechtVlanenWaarden burgden Bosch en terug moest tus schen de Linge en Waardenburg de thans in gebruik zynde omweg over Geldermal sen biyven volgen. Zeer slecht was overal ook de toestand m in het Noorden, Zoo had de wind bUv. de weg Leeuwar den—Groningen onbegaanbaar gemaakt. Er zyn „duinen'.' gevormd, welke even zoovele vallen voor het autoverkeer zyn. Overal zyn auto's ingesneeuwd en konden niet voor- of achteruit. De sneeuwval te Amsterdam. In één week viel ln de hoofdstad 25 centimeter sneeuw. Teneinde een indruk te krygen van deze hoeveelheid sneeuw, is het interessant te weten, dat alléén op de ry wegen en de trottoirs ongeveer twee millioen kubieke meter is gevallen. Wan neer men deze massa in spoorwagens zou willen laden, om naar bulten af te voe ren, zouden hiervoor 40.000 goederenwa gens noodig zyn, een trein dus van 300 kilometer lengte, zynde een afstand van Amsterdam naar Luxemburg. Om de sneeuw ln Amsterdam weg te werken zou een credlet van ongeveer f 450.000 noodig zyn. TE VOET NAAR SCHIERMONNIKOOG Donderdagmorgen is het gelukt het eiland Schiermonnikoog van den. vasten wal af te voet over het ys te bereiken. Om halfnegen vertrokken vier heeren, te weten de twee gebroeders Toxopeusen DE VALSCHE AANKLACHT door VIOLETTE CARR. 1 Het begon reeds te schemeren, toen hy met een schok wakker werd. In zyn droom tiras de herinnering teruggekomen aan wat <er gebeurd was. Thomas Infan- ger had hy gezien, eén schreeuw had hy gehoord, en nuja, vlak by, een ge kreun. Een gekreun uit een door pyn sa mengeknepen keel. Met Ingehouden adem luisterde hy toe. Hy greep met beide handen naar zyn hoofd. Een mensch? Hierboven? Thomas Infanger? Niet dooh? Krankzinnigneenalles was stil. Klets dan een zinsbegoocheling was het geweest. Een droom, een fantasie! Neen, toch niet, daar was het weer. het gesteun •ls van Iemand die hevig pyn hjdt. Hier *lak by hem, in dezelfde spleet. Versteend van schrik en afgryzen zat hy daar, niet by machte zich te verroe- leo. Het was immers krankzinnig, om te Veronderstellen, dat hier een mensche- Mjk wezen zou liggen! Hier by dezen af gelegen bergwand, waar nooit toeristen kwamen. En dan toch zeker niet de doo- 8e, of althans doodeiyk gewonde Infan ger. Toch stond hij op, hoewel bevend over •1 zyn leden. Nu hoorde hy het toch heel duideUjk, er was geen twyfel meer mo- ••4)k, deze ontzettende klageiyke kreet, hoogstens drie of vier pas van hem af. Zou het „dan toch een mensch zyn? •en smokkelaar, een verdwaalde reiziger? _Xaver deed een paar stappen vooruit, «et w^s daar een punt van de rots, die Vooruitsprong, naar die diepe kloof, waar °1J ln lag, ging onder da punt verder. Het was in werkelijkheid ook niets an ders dan een richel, een strookje zachter gesteente, dat de tand des tyds van den gladden wand had afgebrokkeld. Een smalle zoom, nauweiyks drie a vier vpet breed, en daar naast, vele honderden meters glad naar beneden, in den af grond. Terzyde van dezen rotspunt was een kleine uitholling ontstaan. Hier was het steen zoo verweerd, dat er zelfs geen gras gloeide, en zoo was er tusschen het ys een kleine groene oase ontstaan. Hier, die paar schreden van de plek wj&r hy geslapen had, zou hy veel beter hebben kunnen rusten en toch hy stond daar en had het gevoel, dat zyn jiaren te ber ge' rezen. Weer hoorde hy diezelfde kreet, en nu zag hy ln een hoek in elkaar gedoken iets donkers, een léVend wezen, dat steeds de kop ophief. Een dier Xaver kon in het halfdonker niet zien of het een gems was of misschien een wilde kat. Het hee- le lichaam was byna zonder huid en met vreeseiyke, bloedende wonden bedekt. Een kop met blinde oogen keek zyn rich ting uit, als om hulp sméekend voor dit vreeseiyke Ujden! Het was een ongeluk kig dier, dat hier door een toeval was be-* land, dat hier njèt kon leven en ook nog niet sterven kon. Wat kon hy anders doen, dan het arme, hulpelooze schepsel uit zyn ïyden te helpen? Hyi kéék om zich heen, nam een steen, sloot de oogen om niet te zien, gooide, verbryzelde de doodeiyk gewonde kop; toen stond hy stil, zuchtte: het gekreun was verstomd; toen hy eindeUjk keek, zag hy, dat het dier dood was. Een bloedplas ontstond naast den verbrijzelden schedel. Bloed! En dit bloed riep de herinnering weer by hem wakker. De gems Thomas Infan ger hier dit doode dier. Had hy het recht te dooden? Bloed! Bloed! Hy leunde tegen den rotswand aan en hield zyn beide handen tegen de oogen gedrukt. Moordenaar! Hy richtte zich op en schudde het hoofd. Niet denken, nu niet denken! In hem kampte zyn jonge levenslust met de stem van zyn geweten. Hy keek om zich heen. De eeni ge weg, als hy deze spleet zoo noemen kon, ging over de plaats, waar het doode dier lag. Hy kon den aanblik nigt ver dragen, wist dat hy in elkaar zou zak ken van angst, als hy met zyn voet het dier zou aanraken. Met de punt van zyn bergstok betastte hy het lichaam. Het dier was dood hy schoof het naar de wand toe eindeiyk gleed het over den rad den afgrond in. Weer kwam de angst over hem! Zoo was gisternacht Thomas Infanger, een mensch, dien hy had dood geschoten, ook in den afgrond gestort. Hy moest weg, moest zyn krachten in spannen, zyn gedachten afleiden, hij voelde, dat hy anders zelf nog in de diepte zou storten. De zon was nu ge heel opgekomen, op den naehtelljken sneeuwstorm volgde een stralende dag. Wonderiyk schoon lag de heele berg pracht van den Palü voor hem uitge spreid. Heel ln de verte, nog nauweiyks te herkennen, lag de Alp Ra-al Masone, daarvoor echter rotsen en daartusschen een schitterende, glinsterende gletacher. Om zyn hfoofd waaide een zoete wind, de lucht was hekier 2Hjn oogen verlustigden zich onwillekeurig aan de pracht van deze machtige natuur. Het was hem, als waschte deze schoonheid de leeMjke bwar te vlek uit zyn ziel weg. Xaver zocht naar een mogelijkheid on verder te komen. Overal lag bedrkegehffce versche sneeuw. Gevaarlijke sneeuwmas sa s hadden zich ver over de randen van den afgronden heengeschovem en vielen hier en daar naar beneden. Terwijl hy langzaam zyn rug voelde komen, maakte Xaver zich ge reed tot een verderen stryej. met de ber gen. Hy nam uit zyn rugzak een stuk brood, dronk een slok brandewyn om warm te worden. Hy had nog maar wei nig voedsel, dat over gebleven was van gisteren. Hy had immers 's nachts nog over de Diavolezza willen trekken. Xaver kwam uit zyn schuilplaats te voorschyn, en begon te klimmen, rustig, voetje voor voetje kroop hy tegen de stei le helling op. Een honderd meter boven hem was het bergpad dat van Sassal Masone hierheen liep en in verhouding gemakkeiyk begaanbaar was. Hy kende het» en ofschoon hy het nooit voor moge- ïyk had gehouden, dit pad vanuit den afgrond te bereiken, moest hy het nu toch probeéren. Gelukte het hem, dan ston den hem twee mogeiykheden opén: te rug naar Basaal Masone of weg naar Italië. Hy had een rotspiek bereikt en moest, om verder te kunnen gaan, over een af grond heenspringen en zich weer tegen den volgenden stellen wand opwerken. Hij stond op de scherpe punt en tot zyn ontzetting voelde Xaver, dat zyn knieën sidderden en zyn stap niet meer vast was. Voor het eerst ln zyn leven werd hy duizelig toen hy in den afgrond keek. Hy waagde den sprong en kwam op een kleine uitstekende richel terecht. Hy was biy. toen hij den wand bereikt had, stond stil, hield zich aan een kleinen struik vast, die utt een bergkloof te voorschyn kwam. Nu he tlaatste stuk nog, ongeveer een vyftig meter naar boven. ltyn Mik zweelde naar boven daar een sneeuwklomp, ver vooruitgescho ven, en het was nog slechts een kwestie van tijd dat deze naar beneden zou stor ten. Plotseling gleed er een steen onder Mjn voeten uit onwillekeurig gilde hij. Or hetzelfde oogenblik viel da sneeuw klomp, trof Xaver, wiens voet naar een- steun zocht en bedolf hem. Het was een kwestie van seconden! De sneeuw, die geen lawine veroorzaakt had, had hem slechts het evenwicht doen verliezen, hy viel, maar werd niet van den rand af geduwd. In dit oogenblik van het groot ste gevaar kwam de gescherpte tegen woordigheid van geest van den bekwa men bergbeklimmer weer by hem boven. Zyn oogen zagen een smalle kloof. HU had zichzelf geen rekenschap kunnen ge ven hoe het mogeiyk was. zyn handen grepen toe, zyn voeten vonden een steun punt, zyn lichaam drukte hy tegen den bergwand, zyn lichaam gleed langs den gladden wand en kwam éen tien meter lager dan hy eerst was tot stilstand en met bevende ledematen stond hy nu op een smal pad zag vlak voor zich een breeder stuk. een vooruitspringende vlak te, dacht niet verder na, sprong er op en dacht, £at hy gered was. Toen zyn hart weer een beetje rustiger klopte, keek hy om zich heen. Het plateau waarop hij stond was ongeveer drie meter in het vierkant. In den rotswand ontdekte hy zoowaar een yzeren haak, een bewijs, dat reeds eerder hier een bergbeklimmer voorby gekomen was. Een oude, verroeste haak, die reeds jaren geleden hier moest zyn aangebracht. Doch het pad, dat hier waarschyniyk eens langs geloopen had, was verdwenen, da steenblokken in den loop der jaren verweerd. Koelbloedig keek Xaver om zich heen. Hy keek om hoog, keek over het plateau ln den ga penden afgrond. Hier was zyn kunnen ten einde. Van hieruit kon hy zonder vreemde hulp niet meer weg. Voor hem echter lag, heeriyk in haar bovenaardA sehe schoonheid, de glinsterende glet- «cher vin de PMÜ. jdt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 2