pSl SCH00NH0VEN5CHE COURANT te* tywdz caad, Koopt nu I Hot wordt duurder I Da niouwito Radio! Gramofoon combinaties Stofzuigers, allo modellen lloctrlscho Kachels, -Ketels, -Theelichten, -Strijkijzer», - Broodroosters -Schoorapparaton ome. pGemengdTüêïr^ EEN ANDER GEVAAR. „Inaullpide" Opnieuw een Russische divisie vernietigd. „Britsche mijnenveger vergaan”. Scandinavië tegen het communisme. MUtUAHI IM TaieL SO. TeL-Adrem Vannootea. W. N. TAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 3A Postrekening 13783. te Schiedam, van in een heel jaar over alle zich K. de van of c het in een aparte waarschu- 2e voor- „Bear* wijderd. schrijft gewaar- het ge- Advertentli elke regel plaatsing 1 tentiën r~ >ven per post 1.50. cents meer. Advertentiën: 1—6 regels 1.30. elke regel meer 0.20; derde f V j halve prijs. Adver tentiën worden gratis ge plaatst In „De Gorcumer’. heden over de door de Russen geleden nederlaag worden bekend gemaakt. De tactiek van de staf. De Finsche generale staf schijnt ten tónzien. van éo veneaem bij K’-ela do- zeer intusschen •van andere zijden nog allerlei bljzonder- met de meeste buitenlandsche toestellen. Ook zullen vele geheime vliegvelden wor den aangelegd. De vliegtuigfabrieken zul len in staat worden gesteld haar produc tie op te voeren en haar materiaal zal worden vernieuwd. RUSSEN BOMBARDEEREN ZWEED SCH SCHIP. Gemeld wordt, dat Russische bommen werpers het 700 ton groote Zweedsche schip „Wlrgo”, dat op weg was van de Finsche haven Abo naar Stockholm, tweemaal hebben aangevallen. De be manning vluchtte over het ijs naar een nabij gelegen eiland,, waar zij ’n schuil plaats vond. Geen der opvarenden is ge wond. Het schip is gezonken. Snel stijgt dan het peil rivier, een meter In minder GEEN DUITSCHE BEMIDDELING. Graaf von der Schulenburg, de Dnit- sche ambassadeur te Moskou, kwam naar Berlijn. Aangezien ook von Blücher, de Duitsche gezant in Helsinki, eenige da gen te Berlijn vertoefde, meende men in Internationale perekringen, dat de Füh rer zijn goede diensten aan Finland en Rusland zou aanbieden. Van bevoegde zijde te Berlijn wordt dit echter tegen gesproken. Duitschland ziet geen moge lijkheid, te bemiddelen, aldus een offl- cleele instantie. Rook- on Pruimtabakken vanaf 7 cent per half ons Vraagt ze Uwen winkelier of bij W. RUNE VELD, Haven 66 - Tol. 91 Schoonhoven iBONm, die Heb aan om admüüetratie opgeven vooc da venekering, zijn volgens da vaskgMtelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HA VBANK nnn nn 9nnoaldenb'1 inn au“*“TerU“ ouk1'0 bU «me»d. nr»u«d. mo.. L V V V outMcblktbeld. O V V ora-Ufdea. O V V m bud at roet. L V U tam «m oog. 1 V U na em duim. 0 U een anderen rlnger. bent eljn ren een pollg van de dan een uur is dan geen zeldzaamheid, zwaarder en heviger wordt de druk op het vast zit tende ijs en op de dijken. Indien voor de dooi de waterstand laag geweest was, dan zou er nog wel heel wat ruimte zijn ge weest om water te bergen, maar helaas is juist het tegenovergestelde het geval, de waterstand is tamelijk hoog en indien gebeurt wat we hier omschreven, dan is het gevaar groot voor een vreeselljke overstroomlng. Reeds thans kan men in boerderijen, gelegen in de bedreigde stre ken, de lamp brandende zien; daar wordt gewaakt als het water opkomt om nog te redden wat mogelijk Is. In Nijmegen loopen de kaden reeds onder en bij Lo- blth Is de stand al 2'/i meter boven het normale peil. Er ligt eenige geruststelling in het feit, dat in de laatste tientallen Jaren een dijkbreuk een groote zeldzaamheid Is ge worden en dat de dijken verzwaard en verhoogd zijn, maar gerust mogen we niet zijn en de schepen, die op de rivieren la gen, hebben zooveel mogelijk al toevlucht gezocht In noodhavens. Misschien dat, als dit blad bij de lezers komt, de feiten deze beschouwing reeds hebben achterhaald en dat reeds bekend zal zijn hoe de nieuwe bedreiging is ver- loopen. Moge het dan zijn dan de onrust voor niets Is geweest en dat ijs en water niet verwoestend door het land trekken. lende vakvereeniglngen hebben alle com munisten uitgesloten. Carl Lindstrom, een van de leidende communisten, heeft verklaard, dat hij de communistische partij verlaat. Oorlog en moord is het tegengestelde van het socialisme, zeide hij. In Noorwegen hebben de communisten geen vertegenwoordigers in het parle ment. Verscheidene vooraanstaande communisten hebben verklaard, dat zij de partij de rug hebben toegekeerd. De zoem van een der communistenleiders, Nissen, heeft dienst genomen In hetFln- sche leger als protest tegen de houding van zijn vader. In het Deensche parle ment verlaten alle leden de zaal, zoodra een van de communisten het woord neemt. EEN SLECHTE GROC. In het R.K. ziekenhuis te Zutphen zijn twee broers van de familie R. te Hal (ge meente Brammen) opgenomen, die thuis een verwarmend drankje tegen griep haden Ingenomen. Uit een flesch hadden zij zich leder een glaasje vol Ingeschon ken, maar spoedig, nadat zij er van had, den gedronken, werden zij onwel. Het bleek, dat zij ammoniak hadden ingenomen. Een van de broers verkeerde aanvan kelijk In levensgevaar, maar thans Is hef gevaar geweken. De toestand van belden is gunstig. 5 1 1 11 mtN EN t KUll Fereen. Groenten- cht en omstreken, per 100 stuks; 0, andijvie f 25— gekookt f 811, - f 3—6.90, groene 1.20, prei f 6—22, lof f 44—54, sprui- -580, waschpeen irtelen f 35.80, gnons f 70, peter- f 50—192, bulten- iven blauw f 62- zelfde tactiek te volgen als bU de groote overwinning bij Suómussalmi. Er worden geen mededeelingen verstrekt, alvorens de laatste resten van de vijandelijke strijdkrachten vernietigd zijn. Het staat vrijwel vast, dat, wanneer de militaire autoriteiten de tijd voor volledige inlich tingen gekomen achten, blijken zal, dat de geheele divisie vernietigd is. De Fin nen zuiveren langzaam en stelselmatig het terrein. Zij hebben ook het hoofd kwartier der divisie gevonden en vernie tigd. Daarna viel de divisie uiteen, zoo- dat de deelen gemakkelijk vernield wer den. REEDS 48 DUITSCHE DUIKBOOTEN VERNIELD’ De Fransche minister heeft Maandag verklaard, dat van de 55 dulkbooten, waarmede Duitschland de oorlog begon, tenminste 40 reeds zijn vernield. Londen: gekapseisd. Berlijn: op mijn geloopen. De nieuwe Britsche mijnenveger „Sphinx" is in de monding van de ha ven vergaan. Het officieele communiqué hierover luidt: „De secretaris van de admiraliteit be treurt te moeten mededeelen, dat Zr. M. „Sphinx” (mijnenveger), commandant J. R. M. Paylor, bij zwaar weer is ver gaan, terwijl het schip met onklaar ge raakte machines een haven werd binnen gesleept. Er stonden zeer hooge golven toen de kabel brak en het schip tenslot te kapseisde. De „Sphinx” was Zaterdag J.l. tijdens vijandelijke luchtaanvallen beschadigd. De bevelvoerende officier en vier min deren zijn, naar bekend is, gedood. Vier officieren en 45 minderen werden ver mist. Gevreesd wordt, dat zij zijn omge komen. De geredden, twee officieren en 44 min deren, zijn aan land gebracht. De „Sphinx" (875 ton) is een van de zeven tien mijnenvegers van de „Halcyon"- klasse. Het schip was op 7jAFebruari 1939 te water gelaten. 4 Het DJJ.B. vermeldt hieromtrent, dat dit weer een van die gevallen Is, waarbij een schip z.g. is vergaan. Er zijn op de Britsche kusten, volgens Berlijn, In de oorlogsmaanden meer schenen eestraad JUWEELENDIEFSTAL IN DE HOOFD* STAD. Gisternacht hebben Inbrekers de éta- lageruit van de juwelierswinkel der fir ma Speyer op het Koningsplein te Am sterdam ingeslageh, en vervolgens het metalen vlechtwerk achter de ruit ver bogen, waarna zij met de hand een aan tal uitgestalde kostbaarheden stalen. De daad moet zich in een oogwenk heb ben afgespeeld. De buit bestaat uit een aantal gouden armbanden, cigaretten- kokers en andere voorwerpen van waar de. De dader heeft een groot gedeelte van de onder zijn bereik liggende kost baarheden laten liggen. Een nachtwaker heeft op de Singel den man haastig om een hoek zien komen, doch schonk hier geen aandacht aan. Even later ontdekte hij de inbraak. FINSCHE ZIEKENHUIZEN OVERVOL. Minstens 25.000 bedden onmlddellljk noodig voor hulp aan burgerbevolking,” aldus de Irihoud van een telegram, dat het hoofdkwartier van het Amerlkaan- sche Roode Krals van zijn vertegenwoor diger te Helsinki, Spencer, heeft ontvan gen. Hij voegde er bij, dat de Finsche ziekenhuizen overvol zijn met gewonde Finnen en Russen. br. Boerenkool pei gele sav. kool pet •oene sav. kool pel knolselderij (1 bof :roten f 1.605.20, idem B f 11—34, kool f 4.20—6 40, -15, uien f 2 80— -3, witlof 1 f 20— vaschpeen f 6.50— EEN SPOEDIG EINDE VAN DE OORLOG* Men beweert te Berlijn, dat Hitler bij de eedsaflegging der jonge officieren, omstreeks 10 dag-en geleden in het Sport- palast te Berlijn, gezegd moet hebben: „Het zal niet al te lang duren; ik derik dat jullie in Juli weer bij moeder thuis zijn.” Een ander dan oorlogsgevaar bedreigt thans ons land. Reeds zijn berichten ge komen van overstroomingen in Limburg, tengevolge van de plotselinge was der kleine rivieren, die de massa smeltwater niet kunnen afvoeren, maar dreigender dan die hooge waterstand Is het ijs- gevaar. De Rijn Is gaan kruien in Duitschland, maar in ons land zitten de rivieren nog onwrikbaar vast. In 1929 was de toestand omgekeerd, toen begonnen de rivieren in de benedenloop te kruien, zoodat het van boven komende water vrije af voer vond, maar nu dringt met ontzaglijk geweld de water- en Ijsmassa van boven op naar een plaats, waar het ijs niet verder kan en het water een dam verspert. Het uit Duitschland komende ijs zal bij Lobith op de vastzittende ijsvloer stooten en het zal dan de Vraag zijn, wat er gebeuren zat Als die onweerstaaanbare jjsvracht van duizenden tonnen, zich stort op het vastzittende ijs, zal dit dan breken of standhouden? In het eerste geval zal, met knallen als kanonschoten, het ijs barsten, de Ijsvloer zal in schotsen uit een vallen en deze zullen in woeste Jacht zich baan breken. Die alles vernielende schotsen kunnen veel schade doen, maar veel erger is als het tweede gebeurt, als het ijs de aandrang weerstaat en het uit Duitschland komende ijs vastlegt. Dan stapelt zich dat ijs op tot een dam, die met elke minuut zwaarder en hooger Wordt en die als een muur zoo vast wordt door het steeds opdringende ijs en het toestroomende water. ITALIË VERDUBBELT ZIJN LUCHT MACHT. Generaal Pricolo, de Italiaansche on der staatssecretaris voor de luchtvaart, heeft in het blad „A Vie dell Aria” me degedeeld, dat het aantal Italiaansche vliegers en vliegtuigen in de loop van het Jaar zal worden verdubbeld. Hij heeft ook medegedeeld dat nieuwe typen wor den beproe welke zich kunnen meten OORLOGSRAAD TE PARUS BIJEEN. Maandag is in de Fransche hoofdstad de opperste oorlogsraad voor de vijfde maal bijeengekomen. Engeland werd ver tegenwoordigd door den premier Cham berlain en de ministers Halifax, Chur chill, Kingsley Wood en Oliver Stanley. De raad heeft zoowel *1 morgens als ’s middags vergaderd. Voor Frankrijk waren er o.a. minister president Daladler, eenige andere minis ter, generaal Gamelin en admiraal Dar lan. De raad besprak de huidige toestand en de samenwerking der geallieerden. Ook he tvraagstuk der bevoorrading werd behandeld. dan anders wereldzeeën. Het D. N. B. concludeert, dat de „Sphinx” niet is gekapseisd, maar opeen mijn is geloopen. Velen verlaten de partij. De campagne tegen de communisten in Zweden wordt steeds scherper. Uit het openbare leven worden zij zooveel moge lijk geweerd. De communistische bladen worden niét langer meer verkocht door de verkoopsorganisaties van de couran ten. Door de zaken worden de commu nistische bladen geboycot, ztjpdat zij geen advertenties meer krijgen. Maar zij ver schijnen nog steeds; blijkbaar worden zij financieel gesteund door de sovjets. Velen hebben na het uitbreken van den Finsch-Russichen oorlog de rijen van de communistische partij verlaten. Het grootste deel van de bevolking eischt.dat de communistische partij verboden wordt of tenminste uit de Rijksdag ver- Het blad „Socialdemocraten” dit openlijk en men verwacht, dat een dergelijk voorstel in het parle ment gedaan zal worden. De verschil- MONDJE DICHT! Zwijg-campagne in Engeland De Britsche regeering heeft een cam pagne op groote schaal Ingezet, teneinde eiken onderdaan van het Britsche Rijk te leeren, dat hij zijn woorden moet wikken en wegen en geen geruchten moet ver spreiden, die niet met de waarheid, in overeenstemming zijn. Sir Kenneth Xee, de directeur-generaal van het mlnistrie van inlichtingen, heeft een groot aantal biljetten laten verspreiden, die overal op de Britsche eilanden zullen worden aan geplakt. Op deze platen, die door bekende tee- kenaars zijn vervaardigd, ziet men „het gevolg van een paar onbedachtzame woorden”. Zoo stelt een der platen een zinkend schip voor, terwijl de overleven den zich in veiligheid trachten te stel len; de consequentie van een onopzettelij ke uitlating. In de steden en dorpen van Wales zul len de platen van opschriften dialect worden voorzien. Op talrijke affiches wordt schuwd tegen loslippigheid op bied van schepen, vliegtuigen en muni tiefabrieken. Schotland zal wing krijgen. De hulp aan Finland. De diplomatieke medewerker BRITSCHE LIJNBOOT GETORPE DEERD. Eén slachtoffer. De fraaie lijnboot van de Canadian Pacific Railway Co., „Beaverburn", een dubbelschroefstoomschip van 9874 ton is voor de Britsche Zuid-Westkust getor pedeerd en gezonken. De „United Press” deelt uit Londen mede, dat de „Beaverburn” werd getor pedeerd kort nadat het schip had ge seind, dat een onderzeeër in de onmid dellijke nabijheid was opgedoken. Men veronderstelt dus, dat het schip dooreen Duitsche onderzeeër tot zinken is ge bracht. Verscheidene schepen begaven naar de plaats van de ramp. Het schip had 80 menschen aan boord en was op weg naar een Canadeesche haven. Er waren geen passagiers. Van de 77 opvarenden zijn 76 gered. Eén lid van de bemanning wordt ver mist. Naar men gelooft, is het aantal ge wonden niet groot. De „Beaverburn” behoorde tot de snel ste vrachtschepen ter wereld. VERLIES VAN 15 i 29 DUIZEND MAN. Reuter meldde Maandagavond dat de geheele achttiende Russische divisie te Kitela, ten Noord-Oosten van het Lado- gameer, is vernietigd. Tusschen de 15.000 en 20.000 man wa ren gesneuveld, gevangen genomen van koude en honger omgekomen. Deze overwinning van de Finnen be- teekent de definitieve mislukking van de poging der Russen de Mgnnerhelmlinle te omsingelen. Het Engelsche persbureau voegt aan zijn bericht toe, dat de divisie van haar basis afgesneden werd, toen zij gedurende een reeks door generaal Stern ontketende groote offen sieven trachtte op te rukken. Elke aanval, door het Russische opper bevel op touw gezet, ten einde de.<divisle te ontzetten, werd afgeslagen. Intusschen waren Finsche skipatrouilles door de dichte bosschen rondom Kitela getrok ken, terwijl het zware geschut op het Finsche eiland Mansinaari in het Lado- gameer granaten Het regenen op de eeni ge weg van Kitela naar het Russische gebied. Ofschoon de weg op sommige plaatsen volkomen is opgeblazen, meende men tot dusver, dat de Russische divisie slaag de in haar pogingen, zich al vechtende te bevrijden uit de Finsche omsingeling. De geïsoleerde Sowjet-troepen, wier le vensmiddelentoevoer was afgesneden en die vluchtten als bezetenen, kwamen er ten slotte toe, zelfs hun paarden op te eten en toen Russische vliegtuigen trachtten brood voor de divisie te laten vallen, viel dit nog binnen de Fi nsche linies. Men verwacht niet, dat de veroverde buit zoo groot zal zijn als die na de over winning van Suómussalmi, doch hij zal «eker aanzienlijk zijn. Een tegenspraak. Volgens den correspondent van de Stockholm Tidnlngen worden de geruch ten, volgens welke de 18de Russische di visie volkomen omsingeld en vernietigd ®ou zijn, uit officieele Finsche bron te Helsinki tegengesproken. Deze geruchten zouden volgens genoemden correspondent ontstaan zijn, doordat bij Kitela twee Russische bataljons verslagen zijn Deze tegenspraak doet echter vreemd aan, temeer omdat ZES POLEN ONTVLUCHTEN DUITSCH- LAND. In Nederland aangekomen. Zes Polen een student en vijf zee lieden zijn over de Nederlandsche grens gekomen en te Nieuw-Beerta doof militairen aangehouden. Zij waren uestijus, toen zij van plan waren naar Engeiand te gaan, door Duit- schers in de Oostzee van een schip ge haaid en te Leer, ongeveer vijftien meier van de Nederlandsche grens, te werk ge steld bij het lossen van schepen. De mannen hebben kans gezien, onopge merkt Leer te verlaten, voorzien van wit te lakens, om zich onopvallend door de besneeuwde velden te kunnen bewegen. Een der zeelieden was bovendien zien van een compas, dat hij op handige wijze in een mouw van zijn jas had ge naaid. Hun tocht ging dwars over het veld, over bevroren slooten en vaarten en de open gehouden vaargeul in de Eem werd met behulp van planken gepasseerd. Na een moeilijke reis bereikten de Po len Nederland. Zij zijn in een café te Nieuw-Beerta ondergebracht, in afwach ting, hoe verder over hun lot zal worden beschikt. Waarschijnlijk zullen ze worden geïnterneerd. BYRD S ZUIDPOOLEXPEDITIE. Admiraal Byrd heeft een radiobericht, uitgezonden, dat zijn schip de zich bevindt ten Westen van de Ross- barrière tusschen het Us. Drie en dertig leden der bemanning zijn in Klein-Ame- rika achtergelaten, waar zij gedurende 14 maanden zullen moeten verblijven, terwijl de anderen een basis zoeken op duizenden mijlen afstand en nieuwe ge bieden zullen exploreeren. Byrd bevindt zich aan boord van de „Bear”. Het mo torschip „Northstar" is nu onderweg naar Valparaiso voor proviand. DE „ASAMA MARU”. Engeland laat 9 Duitschers vrij. De Japansche minister van bulten landsche zaken, Arlta, heeft in de senaat medegedeeld, dat de Britsche regeering „gedreven door het verlangen tot een minnelijke regeling te komen,’, er in heeft toegestemd, 9 van de 21 Duitschers die van de „Asama Maru” zijn gehaald, vrij te laten. De beide regeeringen zouden dan tot overeenstemming moeten komen om trent plaats en datum van vrijlating. De minister verklaarde, dat de Japan sche regeering door dit aanbod niet vol daan is en zal blijven aandringen op vrijlating van alle 21 Duitschers. „Times” weet mede te deelen, dat de Oorlogsraad ook de kwestie van de hulp aan Finland heeft besproken. De behoeften van Finland zijn steeds grooter geworden. Engeland en Frankrijk behoorden tot de eersten, die zich verplichten om Fin land te helpen in overeenstemming met het besluit van den Volkenbond. Die be loften werden gehouden, verzekert de „Times”. I JAN BKOUWtR Mawam «s leheoubovou Radio-trebaim*. Berwira vaa Pbilipa Radia slachtkoeien 3e soort f 0.3( lm, prijshoudend; ikkoelen f 176— —280, varekoeien ndel gedrukt, la- kalveren f 4096 inveranderd; 1050 L0 per stuk, hari- per stuk lager; —37; schrammen - fl—14 per stuk, ■nde prijzen; 85 1 per stuk, han« 72e J.AARGANO NimiAD VOOB ZUID HOLLAND EN UTRECHT 1 J >0. Td.-Adr<w: VumooU*. a W. M- VON NOOIKN, SCBOONBOVKN. HAVEN M PoKrMimln. U7SA

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 1