plëtnëngTn^ Finland. Zweden weigert directe hulp aan Nederland_ en de oorlog tffilfiïri'Ul Bijzonder hawelijk. FEUILLETON. Orer hun behandeling aan boord wa ren de mannen weinig te spreken. De ka pitein van de „Altmarkwas volgens hen een echte nazi, die vooral op de Engel- schen buitengemeen gebeten was. De be handeling was niet veel beter dan in een concentratiekamp en het geringste ver grijp werd dadelijk zwaar gestraft. Voor ontbijt hadden de mannen dagelijks twee sneden zwart brood gekregen, voor het noenmaal een kom of soms een bord soep en voor middagmaal slechts eert enkele keer een halfonsje vleesch. Toen de man nen in de haven van Bergen getracht hadden hun aanwezigheid aan de Noor- sche controle autoriteiten kenbaar te ma ken had de kapitein dadelijk bevel gege ven hen met de brandslangen te bespui ten en dit had zoo lang geduurd tot nie mand meer een kik had gegeven Ver scheidene leden van de Duitsche beman ning hadden echter zooveel mogelijk ge tracht het lot der gevangenen, die in een der bergruimten waren opgesloten, te verzachten. Onder de bevrijden bevinden zich de kapiteins van de Britsche schepen Hunts man en Talora, twee slachtoffers van da „Graf Spee" en 55 andere officieren. LONDEN VERZOEKT INTER NE ERIN G. Het Britsche ministerie van Buiten- landsche Zaken heeft Zondagavond het volgende communiqué gepubliceerd: „Minister Halifax heeft gisteren bij den Noorschen gezant geklaagd over het feit, dat de Noorsche autoriteiten in ge breke zijn gebleven, de aanwezigheid van 300 tot 400 Britsche gevangenen vast te stellen aan boord van de .Altmark", toen dit schip te Bergen doorzocht werd Aan den gezant is medegedeeld, dat, naar het de Britsche regeering toeschijnt, de Noor sche regeering in deze aangelegenheid is tekortgeschoten in haar plicht als neu trale mogendheid en dat de Britsche re geering van oordeel is, dat ilj met recht er op kan aandringen, de .Altmark" te interneeren. Den Noorschen gezant werd verzocht, met spoed uitleg te verkrijgen omtrent de omstandigheden, die aanlëiding tot deze klacht hebben gegeven." De geallieerden zullen nu wel troepen zenden. achter zijn leger staan. Laat het vertrou wen hebben in ons en in God." Daarbij doelde hij vermoedelijk voor namelijk op de hulp, die Frankrijk reeds een maand lang biedt en die ralles over treft, wat door de andere Volkenbonds leden is gedaan. De hulp van Frankrijk, welke niet goed geheel onder cijfers kan worden gebracht, omvat in de eerste plaats luchtvaart materiaal. In de tweede plaats heeft Frankrijk het Finsche leger het modernste anti- tankgeschut verschaft. Zooals wij Vrijdag reeds meldden, geeft de toestand op de Karelische landengte reden tot ernstige bezorgdheid. Men be greep daaruit, dat het dappere Finsche volk aan het eind van zijn krachten was en npode hulp van anderen behoefde, om de strijd tegen de geweldige Russi sche overmacht te kunnen volhouden. Des te meer schokte het de wereld, toen het officleele bericht kwam, dat Zweden geweigerd had, directe hulp van troepen metmateriaal aan Finland te verleenen. Men herinnerde zich hoe Zweden een drachtig achter de regeering stond, toen deze verklaarde, dat de zaak van Finland ook Zweden's zaak was. Men dacht, dat de Zweedsche regeering had ingezien, dat de verdedigingslinie van Zweden het Ka relische front was. Enkele Finsche^bladen hebben er daar om ook hun verbazing over uitgesproken dat de Zweedsche hulp geweigerd is. Zij waren erkentelijk voor hetgeen de buur staat reeds gedaan had, maar zij gebo den ook strikte eerlijkheid tegenover het eigen volk. En als men die in acht nam, moest men zeggen. „Wij hadden er stellig op gerekend, dat Zwe den hulp zou, verleenen. Finland staat thans voor de keuze: geallieerde hulp aanvaarden of zen vrede slöiten, die voor de Zwedep bedenkelijke voorwaarden zou bevatten." Wij weten niet, wat de Finsche bladen met deze „voor Zweden ongunstige voor waarden" bedoelen. Het is mogelijk, dat «ij doelen qp een bezetting door Rusland van de Finsche corridor, zoodat de Rus sische troepen aan de Zweedsche en Noorsche grens zouden komen. Het is ook mogelijk, dat men hier het oog heeft op de Aalandseilanden. Doch Indien de Finsche regeering de keus laat vallen op de andere mogelijk heid, het aanvaarden van geallieerde hulp, is daar dte moeilijkheid, dat Zwe den het niet in overeenstemming met zijn neutraliteit acht, doortocht aan vreemde troepen te verleenen. Er zijn echter twee lichtpunten. De Zweedsche Senaatscommissie voor buitenlandsche zaken overweegt name lijk om voorstellen te doen, deie houding te laten varen en wel hulp te verleenen, of tenminste doortocht te verleenen, als anderen willen heipen. Het tweede is dat U. P. in Stockholm Verneemt, dat Zweden wel zal toestaan dat kleine groepen indlvidueele vrijwilli gers worden doorgelaten, zooals dat tot nu toe is gebeurd. Dat zou er dus op neer komen, dat Zweden hoog van de toren blaast, zijn neutraliteit te handhaven, om Rusland geen oorlogsaanleiding te ver schaffen, doch ondertusschen oogluikend toelaat, dat vrijwilligerscontingenten Worden doorgelaten. Zweden heeft immers behalve met Rusland ten opzichte van zijn neutrali teit, ook rekening te houden het Duitsch- land, want dat land zou het als een vij andige daad beschouwen als Zweden wel geallieerde legers doorliet. Ondertusschen is er nog steeds geen zekerheid of Fin land al dan niet de hulp van de Weste lijke mogendheden met troepen zal aan vaarden Zaterdag ging het gerucht, dat die dag een overeenkomst geteekend zou worden, doch kort daarop werd dit offi cieel door Helsinki tegengesproken. Daar staat tegenover, dat maarschalk Man- n*rh*lm, de opperbevelhebber van het Finsche leger, Verklaard heeft, dat de buitenlandsche hulp steeds toeneemt. HU zelde in een proclamatie het vol gende; „Ons volk strijdt van nu af aan niet meer alleen. In aanzienlijke hoeveelheid ls er buitenlandsche hulp tot ons geko men en dagelijks stroomen nieuwe con tingenten onder onze vanen. Het Finsche volk blijft eendrachtig en vastberaden hDUITSCHLAND zal de rekening PRESENTEEREN". Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De onbeschrijfelijke verontwaardiging, wel ke de Britsche overval op het Duitsche koopvaardijschip Altmark" in de Noor sche territoriale wateren, en de vermoor ding van weerlooze Duitsche zeelleden in Duitachland hebben gewekt, vindt haar weerslag in de^ commentaren der Duit sche pers. Na eeh opsomming van de Britsche schendingen van het volkenrecht in de ze oorlog, constateert de „Volkischer Beo bachter dat alles door het gebeurde in de Jossingfjord diep in de schaduw werd gesteld. Sedert honderd jaar is het in de geschiedenis van den zeeoorlog niet meer voorgekomen, dat een oorlogsschip vreem de territoriale wateren ver binnendrong, een ongewapend koopvaardijschip over viel en een deel van zijn bemanning af maakte. Het uitdrukkelijke bevel der ad miraliteit, aldus het blad, doet de ver wachting te niet, dat het een op zichzelf staand geval betreft. Het begrip neutra liteit is sinds den nacht van 16 op 17 Februari officieel geschrapt uit het En- gelsche woordenboek. Men moet te Londen weten, dat de tra gedie in de Jossingfjord het geheele Duit ache volk met dit eene besluit vervult: Wij zullen de rekening presenteeren. THANS ONBEPERKTE DUIKBOO- TEN OORLOG? Uit bevoegde Duitsche bron wordt te Berlijn vernomen, dat de Duitsche duik- booten van nu af aan de „onbeperkte duikbootenoorlog tegen Britsche en Fransche schepen" zouden voeren, als ge volg van de verklaringen van Churchill, dat alle schepen der geallieerden voort aan zullen zijn bewapend. Men verklaart dat, nadat de geallieerden hiertoe zijn Zoo verkouden als een snip? Had dan oofc bijtijds Aspirin geno- I Zorg steeds Aspirin bij de hand ta hebben, het onovertroHen middel bij verkoudheid en griep. im JL weg was naar Londen, heeft op een hal ve mijl ten Zuiden van Schouwenbank de bemanning aan boord genömen van het Noorsche stoomschip „Kvernaas", dat vermoedelijk op een mijn ls geloopen. De geredden, van wie eenigen lichtge wond zijn, zijn door de „Oranjepolder" te Hoek van Holland aan land gebracht. De gezagvoerder vertelde, dat de „Kvernaas" die nacht te circa half twee zich bevond ter hoogte van Schouwen bank, circa 25 mijl uit de kust, toen hij wakker schrok door een geweldige explosie. En ten derde ls reeds sedert 15 Janu- overgegaan, al hun schepen als oorlog- Allen renden naar het dek en reeds aan- arl Fransche zware artillerie aan het Finsche front in actie. Dit is geen ultramodem materiaal. De Finsche technici hebben het zelf uitge kozen. In streken, waar de wegen vaak niet meer dan wagensporen zijn, ls mo dern materiaal niet practlsch. De Fin- scne artilleristen gaven de voorkeur aan minder modem, doch sneller vervoerbare stukken geschut. Finland heeft bovendien een groot# hoevëelheid munitie vcot al deze wapens ontvangen, alsook voor zijn eigen mate riaal en voorts vele automatische pisto len en kisten granaten. Ten slotte heeft men voor het Finsche leger een onbeperst crediet geopend voor de levering van wapens door de arsenalen der geallieerden. ■Van het oude materiaal, dat het Fran sche leger niet gebruikt, kan het nemen zooveel het wenscht en de Finnen hebben er dan ook met spoed gebruik van ge maakt. Alle wapentransporten zijn zonder schepen kunnen worden beschouwd en dus zonder waarschuwing tot zinken mo gen worden gebracht. Met nadruk wordt betoogd, dat de on beperkte duikbootenoorlog geen betrek king heeft op neutrale schepen, tenzij deze in Engelsch of Fransch convool va ren of een geallieerde haven aandoen. TWEE DEEN8CHE 8CHEPEN GETORPEDEERD. Vrijdagnacht zijn twee Deensche sche pen voor de Oostkust van Engeland ge torpedeerd. Het zijn de .Rhone" (1064 ton) en de „Sleipner" (1066 ton) De over levenden van beide schepen zijn aan boord van een ander vaartuig genomen. In een haven a«A de Oostkust van En geland zijn 30 'overlevenden van de Deensche schepen geland. In het geheel worden 22 man vermist. Vier personen, onder wie de kapitein zijn naar het zie kenhuis vervoerd. De Deensche consul te Edinburgh heeft tegenover den „United Press"-correspon- moeilijkheden en zonder Incidenten te- dent rerkja&rd: „Belde «chepen waren schied. Doch ondanks dat alles zijn de Finnen over het geheele Karelische front terug gedrongen in de tweede linie van de Mannerhèimlinie. De Russen schijnen hierdoor ietwat beduusd. De groote ver liezen, die zij overal geleden hebben, wa ren behalve aan de slechte organisatie en de nog slechtere uitrusting te wijten aan de tegenzin waarmede de soldaten stre den. De eerste twee oorzaken waren bij de laatste aanvallen tegen de Manner- helmllnie voor een groot deel weggeval len, omdat de beste Russische troepen werden ingezet. Na de aanvankelijke suc cessen slonk ook de derde oorzaak en de Russen maakten vorderingen. Doch nu ze na een strijd van enkele weken, de eer ste linie bezet hebben en ze niet veel op geschoten zijn, daar nog een tweede en een derde linie wachten, zijn ze ontmoedigd en re&llseeren zich wat een ontzettende verliezen dit schijnsucces heeft geëischt. Het is vermoedelijk daaraan te wijten, dat de Russische aanvallen gisteren en Zaterdag snel ln hevigheid afnamen en de Finnen in hun legerbericht konden melden, dat behoudens wat artillerievuur een kalme dag geheerscht had aan het front. Te oordeelen naar de successen, die de Finnen tegenwoordig in de lucht beha len, zijn veel meer goede Fransche en Italiaansche, wellicht ook Engelsche vliegtuigen, met of zonder bemanning, aan het werk tegen de Russen, dié ever het algemeen machines gebruiken van veel minder kwaliteit en capaciteiten, dan de hulptoestellen der Finnen. Dat de Italianen recht hebben, zich te verbazen over de traagheid waarmede in andere landen de sympathie voor Fin land in daden wordt omgezet, moge be halve uit de hoeveelheden vliegtuigen en materieel, dat sij reeds zonden, ook nog blijven uit het bericht, dat 10.000 Garri- haldlanen gereed staan, naar Finland te vertrekken. En ondertusschen worden door de nood, die ln Finland blijkt te heerschen en de voorbeelden van ande ren, ook Engeland en Amerika tot meer spoed aangezet met de hulpverleening. Laten we hopen, dat die niet te laat komt met het Malthezerkruis gemerkt, zooals met de Duitsche regeering in het begin van de oorlog waa overeengekomen. Dit merkteeken geeft aan, dat bet schip slechts zuivelproducten vervoert en dus niet tot zinken zal worden gebracht. Het is voor het eerst dat schepen met dit merkteeken zijn getorpedeerd. De „Rhone" had een bemanning van 40 koppen en ongeveer 20 passagiers aan boord. De „Sleipner" had ongeveer 35 personen aan boord, onder wie eenige leden van de Deensche legatie te Lon den ais passagiers. De schepen werden binnen tien minuten na elkaar getorpe deerd. TWEE ZWEEDSCHE SCHEPEN GETORPEDEERD. Zonder waarschuwing. Twee Zweedsche stoomschepen, de „Liana" (1656 ton) en de „Osmed" (1545 ton) zijn, naar de kapitein der „Llana" mededeelde, in de Noordzee zonder eeni ge waarschuwing door een duikboot ge torpedeerd en tot zinken gebracht. Van de „Liana" zijn tien menschen omgeko men. Van de bemanning der „Osmed" zijn slechts zeven menschen gered, de andere 31 opvarenden, onder wie ook de kapitein, worden vermist. Beide schepen werden Vrijdagnacht door de duikboot aangevallen. Zij voeren dicht bij elkander en brachten kolen van een Britsche haven naar Zweden. Kort na elkander werden beide booten mid scheeps door een torpedo getroffen. ZU, die zich nog met de sloepen konden red den, zijn Zaterdagavond aan een der ha vens aan de Schotsche Noordkust aan gekomen. De meeste geredden moesten naar een ziekenhuis vervoerd worden. TWEE FINSCHE SCHEPEN BUIT GEMAAKT. De radio van Helsinki heeft Vrijdag avond medegedeeld, dat de Duitschers twee voor Engeland bestemde Finsche schepen met een lading hout opgebracht en verbejrd verklaard hebben. NOORSCH SCHIP GEZONKEN.. Opvarenden door Neder- landsch vaartuig gered. Het Nederlandsche ss. „Oranjepolder" van Cornelder's Scheepvaart en Agentu- stonds was te zien, dat het schip in zeer korten tijd in de diepte zou verdwijnen. De explosie had aan stuurboordzijde in het achtetschip een groot gat geslagen. Met het strijken van de motor redding boot en van de reddingsloep waren slechts drie minuten gemoeid. Rustig, maar bijzonder snel, gingen allen in de booten. Nog maar enkele tientallen me ters was men weggeroeid, toen van de „Kvernaas" niets meer te zien was. Bin nen 5 minuten had het geheele drama zich afgespeeld. Zelfs had de marconist geen tijd gehad, S OS.-seinen te geven en geen der opvarenden kon iets van zijn bezittingen redden. In de open booten was het buitenge woon koud, vooral door het overkomende ijskoude water, dat met groote golven ln de booten sloeg. Drie uren dobberde men op .de woelige zee, toen de „Oranjepolder" in zicht kwam. De kapitein had het buitengewoon op prijs gesteld, dat de gezagvoerder naar Hoek van Holland had willen fcerugkee- ren om hem en zijn mede-schipbreuke lingen aan land te zetten. NOG MEER NOORSCHE SCHEPEN VERONGELUKT. De Noorsche Middellandsche-Zeelijn deelt mede, dat het motorschip „Sego via" (1387 ton) thans als verloren moet worden beschouwd ten gevolge van de oorlogsmaatregelen. De „Segovia" had een bemanning van 22 koppen en 1 passagier aan boord. Het schip was op weg naar Noorwegen. Voorts is het Noorsche tankschip „Ga- 11a", dat vorige week van IJmuiden was vertrokken naar O3I0, Zaterdag op een mijn geloopen. Bij dit ongeluk werd het voorschip zwaar beschadigd, zoodat de boot terug keerde naar IJmuiden. Het schip dreef nog op de waterdichte schot ten en de machines waren onbeschadigd zoodat het zich op eigen kracht kon voortbewegen. Drie Noorsche protesten. Tegen schendingen van intern recht. Officieel wordt medegedeeld, dat Noor wegen onlangs tot drie keer toe te Ber lijn heeft geprotesteerd tegen het tot zinken brengen van Noorsche schepen. Het eerste protest betrof het tot zin ken brengen door Duitsche vliegtuigen van de „Tempo" op 3 Februari, waarbij vijf man om het leven kwamen en het beschieten van sloepen met opvarenden. Op 12 dezer protesteerde de legatie te gen het tot zinken brengen door een Duitsche duikboot "van hét s.s. „Songa", waarbij de bemanning in open booten midden, op den Atlantischen Oceaan aan haar lot wérd overgelaten. Dit beteekent een schending van het Londensche pro tocol. Ten slotte heeft het Noorsche gezant schap Dinsdag geprotesteerd tegen het tot zinken brengen van de „Enid" en wel zonder voorafgaande waarschuwing, terwijl dit schip zocht naar overleven den van een Britsch schip. Ook was het in strijd met het internationale recht, dat de Duitsche duikboot het schip be schoot. terwijl de reddingboot met de be manning in het schootsveld was. In alle drie de gevallen heeft de Noor sche regeering zich het recht voorbe- r0P te Botterdam, dat pp houden, ecÖAdevexgqediPs te fiischeh sa verzocht degenen, die verantwoordelijk zijn voor deze schendingen, om een ver« klaring te vragen. OOK DENEMARKEN PROTESTEERT. Voorts verneemt Reuter in officieel» kringen te Kopenhagen, dat Denemar ken te Berlijn stappen hééft ondernomen naar aanleiding van het torpedeeren vaq het Deensche s.s. „Chastine Maersk". DREIGEMENT VAN NOORSCHE ZEELIEDEN. Resolutie tegen D ui tv h land. De bonden van Noorsche zeelieden hebben aan Koht, den minister van bui tenlandsche zaken, een gemeenschappe lijke resolutie overhandigd, waarin wordt gedreigd, den leden van de bonden t» verzoeken te weigeren op schepen tóe va ren, welke lading brengen naar „dat oorlogvoerehde land, dat zich ten doel stelt, weerlooze zeelieden te vermoor den." De bonden protesteeren met kracht te gen de huidige vorm van oorlogvoering ter zee, waarbij wordt gewezen op een aantal Noorsche schepen, dat door Duit sche duikbooten tot zinken is gebracht De bonden, waarbij ook de stuurliedenen machinisten zijn aangesloten, wijzen op de gevallen van de „Songa", de „Tempo" en d| „Enid". Niemand, aldus de reso lutie kan de Noorsche zeelieden zoo bang maken, dat zij hun schepen verlaten en aan land gaan. Doch wij vragen onzen autoriteiten te denken aan de oorlog te gen onze handelsscheepvaart, als nieuw» handelsovereenkomsten moeten worden gesloten. Wij vragen hun, garantie» te eischen, dat zeelieden niet meer blootge steld zullen zijn aan de huidige vorm van oorlogvoering, welke met het roP kenrecht in strijd is. VERZOEKEN VAN DEENSCHE ZEELIEDEN. Aan Londen en Berlijn. De bond van Deensche zeelieden helfl zich gericht tot de Britsche en Dultsch» regeering. De bond vraagt de Britsch» regeering „dat zij alle Britsche controle havens uit de Britsche territoriale wate ren zal doen verdwijnen." Van de Duit sche regeering verlangt zij, dat „een eind zal worden gemaakt aan het zonder waarschuwing tot kinken brengfen van schepen." De beteekenis van het verzoek aan En geland ls, dat men de Britsche contra bandecontroles in volle zee wenscht te zien geschieden teneinde de gevaren t» ontloopen, welke aan het verblijf ln wa teren der oorlogvoerenden zijn verbon/ den. Het bestuur van den bond heeft een onderhoud gehad met den Deenschen minister van handel teneinde tf berei ken. dat alle Deensche schepen door vls- scherskotters worden gevolgd. DE SCANDINAVISCHE SCHEEP VAART. Conferentie van drie ministers De ministers van Buitenlandsche Za ken van Zweden, Denemarken en Noor wegen zullen Zatendag te ^open- hagen bijeen komen, om van gedachten te wisselen over de oorlogvoering ter ze», voor zoover deze de neutrale scheepvaart betreft. Naar hierover wordt gemeld, zullen d» ministers tevens spreken over de Rus- slsch-Finsche oorlog. Vermoedelijk heb ben zij daarbij Finlands verzoek a&» Zweden, om militaire hulp, behandeld. WEER EEN DUITSCHE DUIKBOOT GEZONKEN? Het Engelsche ministerie van Lucht vaart deelt mede, dat een Engelsch vlieg tuig een Duitsche duikboot op de Noord zee met bommen heeft bestookt. Men ge looft, dat de onderzeeër tot zinken ls ge bracht. Dit zou dan de zevende vernie tigde Duitsche duikboot in een weektijdJ zijn. FRANKRIJK EN ENGELAND „VEROVEREN" DUITSCH AFZETGEBIED. Geen Britsch-Fransche con currentie meer. Tusschen Frankrijk en Engeland is een overeenkomst geteekend, die beoogt, dat de beide landen tezamen de afzetgebie den van de Duitsche en van de vroegere Oostenrijksche, Tsjechoslowaaksche en Poolsche export, voor de geaiWeeréen te veroveren en op die wijze de Duitsch» uitvoer nog meer te benadeelen. Bovendien ls in het verdrag opgeno-' men de bepaling, dat tusschen Frankrijk en Engeland op handelsgebied geen con currentie meer gevoerd zal worden. Over de middelen, die aangewend zullen wor den, om deze beide punten te verwezen lijken. wordt nog niet gerept. De export van Frankrijk naar Engeland en omge keerd zal belangrijk uitgebreid worden en thans zijn onderhandelingen aan de gang om te trachten de dominions in het verdrag op te nemen. Het geld- en teie- graafverkeer tusschen Frankrijk en En* geland zal vergemakkelijkt worden. (Zie vervolg Buitenland en Telegram- mm o£ hlkdz AU t J fwmi BLAD Ar» VOOR 7UTD-HOLLAVD I™ rv?FrpT Scbootihovcn-che Courant MAANDAG 15 FEBRUARI 154» S.S. „AMELAND" DOOR ONT- PL0FFWG VERGUN. HET SCHIP VERLOREN, DE OPVARENDEN GERED. Wederom viel een Nederlandsch schip ten offer aan de see-oorlog Het 4537 bru to reg. ton metende stoomschip „Ame land", eigendom van de N V. Stoom vaartmaatschappij Rotterdam, onder di rectie van Willem Ruys Si Zonen, weik schip gecharterd was door de Rotterdam- sche Lloyd, om met een lading stukgoe deren een reis van Rotterdam naar Java te maken, was Zondagmorgen om 2 uur, uitgerust met paravanes, uit Rotterdam vertrokken; om half vijf verliet het de nieuwe Waterweg en^ om negen uur ls het even ten Noorden van Schouwenbank door een explosie getroffen en gezonken. MIJN OF TORPEDO? De kapitejn kon niet zeggen of de ont ploffing door een mijn of door een tor pedo veroorzaakt is. liet schip, dat aan stuurboordzijde ter hoogte van ruim III achter de machinekamer werd getroffen, maakte dadelijk water; de opvarenden, in totaal 48 man, onder wie 21 Chlnee- aen, begaven zich, met achterlating van hun bezittingen, in een der beide red dingbooten. De tweede boot was ais ge volg van de ontploffing versplinterd. De bemanning werd opgepikt door het Nederlandsche stoomschip „Mcmtfer- land'Vvan de Kon. Hollandsche Lloyd te Amsterdam, dat op korte afstand vóór de „Ameland" voer. Later zijn de schip breukelingen, o. w. Zich enkele lichtge wonden bevonden, door de Belgische loodsboot No. 15 overgenomen, vanwaar sij opnieuw overstapten op de zeesleep boot „Zwarte Zee" van L. Smit en Co., met uitzondering van drie gewonden, die naar Vlissingen werden gebracht, waar ■U ln »en ziekenhuis werden opgenomen. Reeds bijna gezonken. D» „Zwarte Zee", die des morgens op verzoek van de directie van de Rotter damse he Lloyd vau Vlissingen was uitge varen om te trachten de „Ameland" nog te bergen, trof dit schip Zondagmiddag omstreeks 1 uur reeds in vrijwel gezon ken toestand aan; de sleepboot zette daarop weer koers naar de kust en kwam Zondagavond om halfzeven met de ge redde bemanning in Maassluis aan Nog geen etmaal nadat de bemanning uit Rotterdam was vertrokken, was zij dus reeds weer thuis. In dat korte tijdsbestek verloor zij niet alleen haar schip, maar ook al haar persoonlijke bezittingen, want er was geen tijd om nog iets te redden. Behalve de drie gewonden, die te Vlis singen aan land zijn gebracht, hebben d» overige gewonden slechts lichte kwet suren opgeloopen, veroorzaakt door de neervallende wrakstukken; voornamelijk werden zij aan het hoofd getroffen. NIEUWE MUTATIES IN DE LEGER LEIDING. M»t ingang van 19 Februari zijn de volgende mutaties in de hoogere leger leiding te verwachten; De tegenwoordige sous-chef van de ge nerale staf, generaal-majoor N. T. Car- Lv.u s.s. .„mnciauu \aji ue Maaiscnappij Rotterdam, dat Zondagmorgen even ten Noorden van 8chouwenbonk door een exploisie getroffen en gezonken iz stens, zal worden overgeplaatst naar het wapen der artillerie als opvolger van ge- neraal-majoar J. Harberts, tot dusver in specteur van dat wapen, die zal worden benoemd tot commandant van het 2e le gercorps, waarbij hij zal opvolgen gene raal-majoor W. F. Sillevis, die tot luite nant-generaal zal worden benoemd en met pensioen gaat. Generaal Sillevis is bestemd om te worden benoemd tot commandant van de luchtverdedigings kring UtrechtSoesterberg, welke func tie tot voor kort door generaal H Q. Winkelman, den tegenwoordige-! opper bevelhebber, bekleed werd. Tot sous-chef van de generale staf zal worden benoemd generaal-majoor H. F M. baron van Voorst tot Voorst, di» al» commandant van de lichte divlsi» zal worden opgevolgd door luitenant-kolonel H. C. van der Bijl, thans commandant van het eerste regiment wielrijders. Over ste Van der Bijl zal bovendien tot kolo nel worden bevorderd. De commandant van net 2e regiment veldartillerie, luitenant-kolonei D. M. Lu- cardie, zal tot kolonel worden benoemd en, naar verluidt, het commando krijgen over een van de divisies. Ten slotte is de bevordering te ver wachten van luitenant-kolonel V. E. Wilmar, van de generale staf, tot kolonel. In zijn nieuwe rang zal hij chef van de staf van het commando luchtverdediging blijven. MARINE-MISSIE NAAR ITALIË. Een marinemissie onder leiding van den gep. vlce-admlraal A. Vos heeft zlcb naar Italië begeven teneinde daar eenige fabrieken en inrichtingen op het gebied van marinematerieel te bezoeken. WEERBAARHEIDSBELASTING OF KOMST? Ven personen, Ai» buiten de mobilisatie staan. In een Vrijdagavond gehouden verga dering van de r.k. kiesvereenlging „Ieders Recht" te Groningen heeft dr. L. G. Kor- tenhorst, lid der Tweede Kamer, een rede gehouden, waarin hij om. mededeelde dat in voorbereiding is de invoering van een weerbaarheidsbelasting, die zal wor den geheven van personen, die bulten de mobilisatie staan. LETLANDSCH SCHIP VRIJGEGEVEN. Na Nederlandsohc garantie. De derde zitting van t prijzenhof te Hamburg heeft zich oa. bezig gehouden met het opbrengen van het 2747 br. ton metende Letlpncische ss. „Konsul P. Dannenbergs", thuizhoorende te Riga. Het schip werd onderweg van Riga naar Rotterdam, wegens zijn uit hout be staande lading, op 24 October in de Oost- ze» opgebracht. Na ontvangst van een garantie der Nederlandsche regeering. dat de lading alleen in Nederland zou worden gebruikt, stelde de voorzitter een vergelijk voor, dat aangenomen werd. Schip an lading werden vrijgegeven, waarbij de betrokkenen afstand deden van schade verg oedlngseisc hen. KA/KRN KBRAN TE AMKlt.Sf DORT. Zaterdagmorgen vroeg is brand uitge broken ln een der voor militair verblijf ingerichte blokhuizen, behoorende bij de lnfanteriekazernes te Amersfoort. Een van de wacht komend» soldaat ontdekte dat uit een der huizen vlammen sloegen. Hij waarschuwde ia allerijl d» manschappen, die in dat gedeeit» nog hun nachtrust genoten. Zij pakten zoo veel mogelijk nog hun uitrustingsstukken bij elkaar, om haastig de bovenverdie ping, waar de brand hevig woedde, te veriaten. Een belangrijke hoeveelheid munitie, welke op de benedenverdieping was opgeslagen, werd tijdig naar bulten gedragen. Ondertusschen hadden de vlammen een prooi gevonden in de slaap plaatsen en de achtergebleven uitrus tingsstukken van de soldaten. Onder het knallen van karabijn- en geweerpatronen, terwijl de vlammen wild uitsloegen, brachten de manschappen wat nog te redden viel. naar buiten. Het meerendeel van de inboedel alsmede een motorrijwiel werden door het vuur ver nield. De kazerne-brandweer kon niets uitrichten, daar de brandkranen bevro ren waren. Gfoote bezorgdheid bestond er voor een kruithuis, dat onder dit complex is onder gebracht. De militair, die hierover de controle had, wiet in samenwerking met anderen, met groote krachtsinspanning ln een minimum van tijd het geheele vertrek te ontruimen. Juist toen men het laatste deel van de munitie naar buiten had gebracht, werd ook dit deel van het bijgebouw door het vuur aangetast. DE „ALKMAAR" OP EEN ROTS GELOOPEN. Drie ruimen maakten water. De directie van de K.N.S.M. ontving Zaterdag van den gezagvoerder van het Nederlandsche ss. „Alkmaar", bericht dat dit was gestrand op een rots van Scouth Cima Island (Santosgroep), O N O. van Madeira, 33.3 gr. N., 16,16 gr. W.). De ge zagvoerder «einde hierbij, dat hulp drin gend werd verzocht. Voor de bemanning bleek geen gevaar te bestaan. De .Alkmaar", metende 6982 ton, ls op 5 Februari van Amsterdam vertrokken, op weg naar La Plata om een lading graan voor de regeering te halen. Zaterdagmiddag werd een bericht ont vangen, dat de positie van het schip niet verbeterd was. De ruimen 1, 2 en 4 maak ten water. Een Portugeesch oorlogsschip was ln de nabijheid van de „Alkmaar" en ver schillende schepen zijn uitgevaren om de Alkmaar hulp te bieden. De „Stnyvaaant" isiiriig. De directie van de KNJ3JUL, de reede- rlj van het sa. „Alkmaar", deelt mede, dat er volgens haar geen enkele aanlei ding bestaat, te denken aan iets anders dan een stranding, waarvan zij de oor zaak op dit oogenbllk evenwel niet kan beoordeelen. De gezagvoerder van het sa. JStuyve- sant" van dezelfde reederij, dat omstreeks Dinsdagmiddag op de strandigspiaats kan aankomen, heeft radiotelegrafisch op dracht gekregen, zich naar het sa. „Alk- m aar" te begeven, ten einde zoo noodlg te aseiateeren. Volgens Lloyd's te Londen zijn zoowel de machine als de schroef nog Intact. BESCHUUHGTNG VAN DIEFSTAL EN VERGIFTIGING. Wijkverpleegster ia arremt. De wijkverpleegster van Dal!sen, zus ter M, heeft bij de politie een aanklacht ingediend tegen baar dienstbode, die zij beschuldigde van diefstal Toen de politie een onderzoek kwam bistellen, bleek de dienstbode plotseling ziek te zijn geworden. Op haar ziekbed beschuldigde zij de wijkverpleegster van vergiftiging en bovendien wederkeerig van diefstal van f 1300. Kort daarop werd ook de zuster ziek; tij hield de diefstal door haar dienstbode vol en beweerde, dat zij zelf vergiftigd vaa De politie vond boven in ecu kast eeni ge met arsenicum vergiftig gemaakte ge bakjes. Zoowel de dienstbode als de wijk verpleegster zeiden wel te weten hoe de Hoornaar. In deze gemeente zal een huwelijk worden voltrokken, waaraan twee bijzondere feiten verbonden zijn, n.l. het zal de eer ste huwelijksvoltrekking in het nieuwe gemeentehuls zijn, en deze zai plaats hebben op 29 Februari. Dit paar viert dus eerst over hon derd Jaar de zilveren bruiloft. arsenicum op de taartjes kwam en voor wie het bestemd was Dus ten derde mal» een wederzijdsche beschuldiging. De zuster M is in het Huls van Bewa ring te Zwolle in voorarrest gesteld. DE KOUDSTE WINTER. Sinds 18291834. Tot hoe var moet men teruggaan oa een winter aan te treffen, die het van de tegenwoordige in strengheid wint? Nu da record winter van 1890/1891 is overtrof fen, wordt van verschillende zijden deze vraag gesteld. Door het ontbreken van waarnemingen die geheel met de tegenwoordige vergelijk baar zijn aldus deelt h/>t Meteorolo gisch Instituut te De Bilt mede is hel antwoord niet soo gemakkelijk. Door ge bruik van de oudere waarnemingen (van Zwanenburg) kan men met vrij groote zekerheid vaststellen, dat na de winter van 1829/1830 er geen geweest ls, zóó streng als de winter, die wij nu hebben. Er is echter niet aan-te twijfelen, dat de groote winter van 1829/1830 nog niet 1/ ingehaald. Om het record van 1829/1830 (toen de vorst reeds half November begon) t« slaan, sou deze winter zich nog een eind in Maart moeten voortzetten. PER FIETS EN AUTO OYER TP LfSSEL- Vrijdagmiddag zijn in Stavoren veer tien personen aangekomen, die over het Usaelmeer waren komen fietsen van het West friese he kustplaatsje An dijk, dat *U om één uur verlaten hsidden. Zij keerden om halfvier per flets naar Noord-Hollané terug. Zaterdagmiddag kwam de eerste per sonenauto over het Us uit Noord-Holland te Stavoren aan. Het was de wagen van den heer H. Bultama, die vergezeld waa van 3 passagiers. Men was om halfdri» uit Andijk vertrokken. IS HET DEN MINISTER BEKEND T JU het den minister bekend, dat de leerlingen van ie Zaandijker U.LO.- school nog maar één vrijen ijsmlddag hebben gehad?" Deze vraag, in de vorm zooals een Ka merlid haar aan den minister stelt, stond met koëien van letters op een schoolbord in een der klaaeen van de U-L.O-school te Zaandijk. De onderwijzer, die bij zijn binnentreden de hanepooten zag, infor meerde niet naar de naam van den vra gensteller, maar ging rechtstreeks naar het hoofd der school de klas in spanning achterlatend. Het hoofd kwam, zag en.. lachte smsüteUJk. Het resultaat was een vrije middag voor de heele school. BE VALSCHE AANKLACHT door VIOLETTE CARR. 14 .Ooedendag! Is dtt de stoomboot naar Lindau?" „ja, maar je mag Je wel haasten, want DU vertrekt dadelijk." Neen, deze man met de melkemmer bad niets van een moordenaar, die, zoo- als er zooeven uit Chur was getelefoneerd 's nachts kans had gezien uit de gevan genis te ontvluchten. Deze zeker aietl Trouwens zijn heele hoofd moest in ver band zitten, terwijl zijn eene hand lam wax. Zoodoende had de gendarme in het geheel geen argwaan en daarbij op de stoomboot was de pascontrole. Wie wat cop zUn kerfstok had, ging heusch niet met de stoomboot mee, Xaver zette echter de melkemmer naast zich neer en betaalde de overtocht. Nu deed hij alsof hij moe was en gluurde door zijn half gesloten oogen Toen de pascontrole op het voorschip was, had Xaver juist iets op het toilet te doen en toen de ambte naar op het middendek was, stond hij met de douane bij de honing en liet het zien. Xaver wist wel, dat het niet gemak kelijk zou zijn de passencontrole te ver mijden In Lindau kwam niemand van boord die geen geviseerde pas kon too- nen. Xaver wist, dat zijn vlucht reeds ontdekt was nu zou Iemand zonder pas heelemaal niet van boord komen. Volkomen beheerscht en rustig zat hij op een bank en rookte zijn onafscheide- lljke pijp, toen echter daar doken reed de torenspitsen van Lindau op bet schip maakte een bocht en wax ta melijk dicht bij den oever. Toen kwam er een einder toeristenschip voorbij en alles drong naar dien kant om de voorbijgan gers met zakdoeken en sjaals toe te wul ven. Toen het schip voorbij was, bleek de man op de bank verdwenen te zijn. Nie mand had daarop gelet, dat uit het pa trijspoortje van het toilet een man zich naar buiten werkte, die dadelijk onder dook en in de golven verdween. Toen riep plotseling een toerist: „Daar zwemt iemand!" De passencontroleur schudde geërgerd hethoofd. „Zeker een lichtzinnige badgastI Die zwemmen wie weet hoe ver van de kust af en dan begeven zich hun krachten, het is bij het waanzinnige af." Even later legde het schip in Lindau aan en toen alle gasten van boord wa ren gegaan, verwonderde de steward er zich over, dat een groote melkemmer met honing, waaraan een douknezegel ge plakt zat, eenzaam en verlaten op het dek stond 1 De inspecteur der gevangenis in Chur liep nijdig ln zijn kantoor heen en weer. Voor hem stond de bewaker met een zon daarsgezicht. „Weet je dan niet, dat je alle twee uur moet controleeren." „Om tien uur sliep de kerel als een ot ter, hij werd niet eens wakker toen lk mijn lantaarn op zijn gezicht liet schij nen „Om twaalf uur is hij gevlucht." „Hij zag er heelemaal niet uit als iemand, die zoo lets van plan was. want hij verlangde gisterenavond nog te wor den verhoord „Je bent een stommeling, «Uande- Ungl" Een^ agent trad binnen. „Inspecteur, wij hebben een oude vrouw gevangen genomen, die hier vreemd is in de buurt. ZU heeft een pa- Vier bij zich, een oude pas, ten name van Loisl Kernbacher, maar de pas is al jaren verouderd." „Hoe heet de vrouw?" „Dat weet ik niet, alleen de pas Is uit geschreven ten name van Loisl Kern bacher." De oude vrouw trad binnen. Haar klee- ren waren gescheurd, ze zag er groezelig uit, maar ze had een harden trek op haar gezicht „Goedendag, mijnheer de inspecteur." Deze beantwoordde den groet niet. „Wie bent U?" „Wie zou ik zijn? Ik ben Barbara Kern bacher uit Bemlnahulzen bij Pontresi- na." „Wat doet U hier ln Chur?" „Ik heb hier wat zaken te doen gehad. Is het niet geoorloofd dat een oude vrouw ln Chur komt?" „Vooruit er mee1 U bent de moeder van Xaver Kernbacher, die vannacht ont vlucht is." De Inspecteur vond bet noo dlg tegen da vrouw I04 Ie bulderen en haar daardoor angst aan te jagen, maar zij antwoordde heel rustig: „Zeker, mijnheer de inspecteur." „Bent Uw toon nagereisd?" „Ja, mijnheer de inspecteur." „Vooruit met de waarheid I Hebt U Vw zoon helpen ontvluchten?" „Ja, mijnheer de inspecteur „Loop naar den duivel met je »Ji mijn heer de Inspecteur!" „Ik dacht dat ik moest antwoorden .Natuurlijk!" Woedend sloeg de in specteur met zijn vuist op de tafel. „Ik aal Je laten arresteeren!" «Als U daar plezier in hebt, maar U mag het niet doen." .^Als U...." .Mijnheer de inspecteur, ik ben een oude vrouw, maar mijn man zaliger, die wikt het precies. Hij waa een oude, er varen berggids en toen het niet meer ging met zijn beenen, heeft hij thuis ge zeten -- hij was wel geen advocaat, maar hU wist er a Ilea van hoe de wet ln elkaar zat en veie menschen, die in moeilijkhe den waren, heeft hij geholpen." „En nu zeker ook zijn zoon?" .Mijnheer de inspecteur, hij ls reeds tien Jaar dood, hU kan niet meer hel pen, maar lk heb veel geleerd." „U schijnt een gevaarlijk persoon tóe zijn „Ach kom, maar dat een moeder niet gestraft kan worden als zij haar zoon raad geeft „Uw zoon ls een moordenaar De oogen van de vrouw vlamden op. „Mijnheer de Inspecteur, dat mag U niet zeggen. Dat mag U niet! De gems heeft hij geschotepl Daar is niets tegen ln te brengen, maar hij kan het niet hel pen als plotseling Lnfanger te voorschijn komt en Juist de kogel krijgt, die zijn ge weer ontschiet, als hij door den schrik ultglUdt „Dat liegt hU Steeds dreigender werd de stem van de eude vrouw, dis zicb boog oprichtte en ia haar gescheurde kleeren, met het ver warde witte haar en de stekende zwarte oogen werkelijk op een heks geleek. „Zoo, mijnheer de inspecteur Nu, Xa ver liegt niet! Mij. rijn moeder heeft bij alles verteld en ik zou hem niet hoi pen hebben als hij een moordenaar was ge weest Maar U wilt het niet gelooven! U schijnt van een eerlijk, dapper mensch beslist een moordenaar te willen maken en daar kan ik niets aan doen. Ik ben alleen ds moeder!" „Wij weten. „U weet niets! Heelemaal niets! Ik ken hem drie en twintig jaar, U kent hem heelemaal niet. Ik weet het, U wilt hem alleen ln het ongeluk storten." „Ik laat U verwijderen." „Ooed, doe wat U niet laten kunt. Het zal me een vreugde zUn ook een een tijd onschuldig in het cachot door te bren gen, waar mijn Xaver gezeten heeft. Dri» maanden kunt U hem geven, voor het schieten van een gems, maar tot moordenaar laat ik hem niet stempelen. Daarom heb ik hem de vijl gebracht. Heb beneden op hem gewacht. Ik heb hem een melkemmer met honing en wat boerenkleeren gegeven en hem wat geld toegestoken, dat ik voor hem had opge spaard en als de hemel het goed met m» meent, dan is hij nu al weg." „Waarheen?" De oude vrouw lachte. „Dat kan ik U niet vertellen, mijnheer de inspecteur aan U niet!" „Breng de vrouw weg. In arrest, tot dat de rechter komt „Ooedendag, mijnheer de Inspecteur, lang zal het niet duren, lk zal er me ten minste maar niet druk over maken. Ge lukkig dat Xaver ontvlucht is, alleen jammer, dat de oude pas niet meer gel dig was Een spottend lachje om den mond, liet Barbara Kernbacher zich wegleiden. „Oude heks had hij gezegd Kijk maar goed uit, bewaker! Een heks heeft nu eenmaal geen rtjl noodtg, die vliegt tos- schen de staven van het raam door, alf sij daar zin ln heeft Woedend deed de bewaker de deur van de cal achter haar op slot. tWordt vervoritd).

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 2