1 SCHOONHOVENSCHE COURANT I JES Binnen en buiten de Grens 1 *\T ier. EL „Insulinde” Sumner Welles confereert in Europa. oude prijzen TIEN BLADZIJDEN. BRUARI 1946 W 8442. WOENSDAG 28 FEBRUARI 1948 I J TeleX. 20. TeL-Adrea: Vannooten. 8. A W. N. VAN NOOTKN, SCHOONHOVEN, HAVEN 3* Postrekening 13763. L 8. 6 W. N. VAN NOOTKN, SCHOONHOVEN, HAVEN 2S. TeL-Adres; Vannooten. Postrekening 13763. heeft de Amerikaansche Volgens I 1 i berichten mldder- 3.12-091 I Van ge- i I I I Wekelijksche terugblik f 102, dunsel 2218, selderie van verband van bespoe- Flnnen ee- leerschoten. Gulden bij levenslangs «igaschiktheid. rapport, in- bij J. K. Snoei Uwiel- Mnaimaeklnehandel tadhataatr. 7-8, Lopikeratr. 43, Nrbooahavea i bos* 1—38, rop. Rook- an Pruimtabakken vanaf 7 tint per half ons Vraagt ze Uwen winkelier of bij W. RIJMEVELD, Haven 66 - Tel. 91 - Schoonhoven Mussolini snel naar Hitler. De staalmagnaat MYRON C. TAYLOR, Roosevelt’s persoonlijke afge vaardigde aan het Vaticaan. Nog verschillende artikelen voor erkoopen ïrblinden. »n trouw :n zaken, n, hebben konden, favoriete iere, dik- wennen. moet ad- een z.g. rteeren is Koopt null [Haast U!| >racht- heer'ijk •rbaar. da ge waakt, H Blue h voor glas breekp em II 1 Sumner Welles, de Amerikaansche onder-minister van Buitenlandache Zaken, die naar Europa ia gekomen en wiens bedoelingen nog in 't duis ter liggen. T2e JAARGANG. NIEUWSBLAD VOORZUIDtiDLLANO EN UTRECHT Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prils bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 1 25; per Met verzekering 13 t per post 1.60. cenU meer. hoorde ik, dat n hij me zag: Is rla? net den klemtoon Roosevelt's „boodschap”. Amerikaansche diplomatieke kringen verklaren, dat de boodschap, die presi dent Roosevelt door Sumner Welles heeft doen overhandigen aan Mussolini, een eenvoudig schrijven is, waarin tegen over Mussolini gevoelens van hartelijk heid van den president tot uitdrukking worden gebracht. Dezelfde kringen wijzen er op, dat het document Sumner Welles Inleidt als persoonlijk afgezant van president Roo sevelt en is opgesteld volgens de regels van het protocol, zonder eenlge politie ke verklaMng te behelzen. Onderhoud met ambassadeur*. Sumner Welles heeft gistermiddag de lunch gebruikt op de Amerikaansche am baasade te Rome, waarbij de ambassa deurs van Engeland en Frankrijk mede aanzaten. Welles heeft een langdurig on derhoud gehad met belde ambassadeurs. Voorts heeft hU besprekingen gevoerd met den Duitschen ambassadeur te Ro me, van Mackensen. die door den Amerl- kaanschen ambassadeur op de thee was uitgenoodlgd. Onverwachts naar Berlijn. Nog vóór zijn onderhoud met Musso lini had Sumner Welles onverwacht be sloten zijn verblijf in de Italiaansche hoofdstad te bekorten en zoo is hij nog vannacht per speciale gelegenheid naar Berlijn vertrokken. Oorspronkelijk was het plan, dat Sumner Welles 3 a 4 da gen in Rome zou verblijven. Sumner Welles vertrok De Russen, die probeerden een omtrek kende beweging te maken, door over het ijs in de Finsche Golf te gaan, werden ook door de kanonnen van Koivisto ver spreid. De Amerikaansche onderstaatssecre taris, Sumner Welles, die als afgezant van president Roosevelt nac.r Europa is gekomen voor informatieve besprekin gen, heeft al heel spoedig na zijn aan komst in Italië, namelijk nog Maandag ochtend een onderhoud gehad met graaf Ciano, den Itallaanschen minister van buitenlandschp zaken. Het gesprek duur de ongeveer l>/t uur. Maandagmiddag, zoo wordt te Rome officieel medegedeeld, had Sumner Wel le* een hartelijk onderhoud met Mus- Zweden op de tweesprong. Groeiende actie voor hulp aan Finland. Onder het Zweedsche publiek valt een steeds sterkere strooming waar te ne men voor hulp aan Finland. Naarmate die beweging groeit wordt de kloof tus- schen voor- en tegenstanders van inter ventie dieper. Twee politieke groepen, die anders altijd tegengestelde opvattin gen huldigen, n.l. de socialisten en de rechterzijde, ijveren nu eensgezind voor een actief optreden tegen Rusland. Het bestuur van het Zweedsche vakverbond heeft een oproep gericht tot de Zweed sche arbeiders, om als burger-werklieden achter het front Finland te helpen. Reed» hebben vele duizenden arbeiders zich oe- reld verklaard naar Finland te gaan. Het vakverbond betuigt zonder voorbehoud zijn sympathie voor de vrijwilligers, die de wapenen hebben opgenomen om het Finsche volk te helpen, doch deze,, actie meet noodzakelijk vrijwillig blijven De inzamelingen in geld zijn meer De komt! iny;. tdKe regel tien met dien«- niet van handel- aken-advertentiee per plaatsing Viborg totaal verwoest. Voorts treffen de Finnen voorbereidin gen voor de ontruiming van de stad Skkkljarvl, tegenover Vlipuri (Viborg) aan de andere kant van de Vilpuri-baai. Dit beteekent waarschijnlijk alleen een evacuatie der burgers. De. stad is recht streeks blootgesteld aan het bombaxde- ment der Russen, die Koivisto thans be zetten. Vlipuri is nu geheel verwoest. Iemand die den Spaanschen burgeroorlog mede gemaakt heeft, heeft gezegd, dat de ver nielingen te Viipurl grooter zijn dan die in de meeste Spaansche steden. Vooral de luchtaanvallen moeten deze verwoes tingen veroorzaakt hebben. Bovendien heeft de Russische artillerie de stad elke nacht gebombardeerd. Alle bewoners zijn vertrokken; in de straten ziet men nog slechts énkele patrouilles van de passie ve verdediging. NIEUWE STRIJD IN HOOGE NOORDEN Aan het Finsche front in het hooge Noorden woedt weder een felle strijd. Volgens berichten uit Kirkenes aan de Finsch-Noorsche grens is een hevige slag aan de gang bij Höyenjarvl, ca. 80 k.m. ten Z. van Petsamo. Er was ook actie in de lucht en voor de eerste maal in de oorlog stegen in de zen sector Finsche gevechtsvliegtuigen op. United Press meldt, dat da nlge Russische vliegtuigen Ti< algemeeen bekende Italiaansche elschen betreffende Tunis, de spoorweg van Djlboetl naar Addis Abbeba en een rede lijk aandeel in de contróle op het Suez- kanaal, de Italiaansche leiders ook hun economische elschen te berde hebben gebracht. Men is geneigd aan te nemen, dat onvoorziene omstandigheden uitgeslo ten de missie van Welles vermoedelijk zal lelden tot een hernieuwd vredesini tiatief van Roosevelt in April, nadat de president en zijn raadgevers gelegenheid zullen hebben gehad om het dat Welles bij zijn terugkomst zal leveren, te bestudeeren. Amerika xou het keizerrijk erkennen. den „Daily Telegraph "-cor respondent te Rome is het mogelijk, dat de Vereenlgde Staten, ten teeken de goede betrekkingen en in met het bezoek van Sumner Welles, de erkenning de jure van den konlng Italië als keizer van Abesslnle digen. r. Andijvie f 16 .10, gele savoye iv. kool f 2.50 rei f 18, roode f 16—22, idem 7, glas veldsla 'rpeen f 3 f 17—22, 8.40. alles per van 5 st.) kropsla I hoewel de plaats van de ramp niet voor het eerste pleit. In een conferentie te Kopenhagen hebben de ministers van buiteniandsche zaken der drie Scandinavische landen beslo^n, dat deze tegen da verkrachting van het volkerenrecht gezamenlijk stel ling zullen nemen. Geruchten beweren, dat in deze bijeenkomst tevens de eerste stappen zijn gedaan In de richting van een mogelijke bemiddeling tusschen Rusland en Finland, doch zoo dit al waar mocht zijn, valt er voorloopig toch zeker nog niets van te verwachten. Het is dan ook wel jammer voor de Finnen, dat Tanner, hun minister van bultenland- sche zaken, heeft moeten constateeren, dat de hulp, die men thans Finland biedt, te laat is gekomen, om te beletten, dat de Russen vorderingen maken, pat wil niet zeggen dat die bijstand nu over bodig zou zijn, maar er zijn teekenen, die wijzen op een mogelijkheid, waaruit de Finnen misschien meer hoop kunnen putten. Die teekenen vindt men in het naburige Oosten, waar generaal Weygand een troepenmacht van een paar hon derdduizend man in Syrië gereed houdt en waar de spanning tusschen Rusland en Turkije toeneemt. Vele geruchten, die daaromtrent tot ons doordringen, blij ken sterk overdreven te zijn, maar zeker is, dat de Turken hun militaire maat regelen de laatste tijd aanzienlijk heb ben uitgebreid en tusschen verschillen de Balkanlanden openbaart zich een eensgezindheid, die te denken geeft. Al deze dingen zeggen nog geenszins, dat het in Europa’s Zuld-Oosthoek tot een botsing met Rusland zal komen, maar reeds de dreigende mogelijkheid van een dergelijk hieuw conflict in deze uiterst belangrijke «treek moet Stalin wel dwin gen op zijn hoede te zijn en niet al te kwistig om te springen met zijn troepen, die tot nu toe als massale offers in het barre noorden in de strijd zijn geworpen. Een tweede maatregel, die, evenals die In het Oosten, een indirecte bedrei ging voor Rusland vormt, is de aan komst van een sterk Britsch eskader in de Noordelijke Ijszee, vóór Petsamo en Moermansk, zelfs al wil men ook in dit optreden niet anders dan een blokkadp- maatregel tegen Dultschland zien, dan nog wordt door de nieuwe situatie zoo wel in het Noorden als in Oost-Europa het gevaar voor een uitbreiding van de conflicten vergroot. Onder deze weinig bemoedigende omstandigheden heeft Roosevelt's afge zant, Sumner Welles, in Europa voet aan wal gezet en heeft dadelijk zijn moeilijke taak aanvaard door besprekin gen met Ciano en met Mussolini. Zeer opvallend is. dat hij daarna, drie dagen eerder, dan in zijn bedoeling lag. haas tig is doorgereisd naar Berlijn om met Hitler en von Ribbentrop te confereeren. Zullen de indrukken, die de begaafde di plomaat in Europa's voornaamste hoofd steden opdoet, eenlg perspectief openen voor de vrede? Zeker is. dat in veler harten een stille hoop zal rijzen en eigenlijk zal daarmede al iets gewonnen zijn, want een groeiend verlangen naar vrede zal tenslotte toch de stoot moeten geven tot het einde van dit roekelooze avon tuur. DE FINNEN MOETEN WIJKEN. KOIVISTO-EILANDEN ONTRUIMD. Helsinki geeft officieel toe, dat de Finnen de Koivisto-ellanden ontruimd hebben. Ook de forten zijn verlaten. Dit is een ernstig verlies, want met het vuur van de Koivlsto-batterijen werden de Russische oorlogsschepen op een afstand gehouden en werden landingspogingen om de Mannerhelmlinie heen voorkomen. Russische opmarsch in het Noorden. De Russen hebben, volgens uit Helsinki, de IJszeeweg In Petsamo thans bezet tot bij Nautsi; de Finsche troepen werden gedwongen langs de Noorsche grens terug te trekken van Höyenjdrvl naar een vijftien kilometer zuidelijker gelegen punt. De rechterflank der Russische strijd krachten werd bij het zuidwaarts op rukken langs den IJszeeweg beschut door de Noorsche grens, doch dit voor deel voor de Russen zal wegvallen als zij hun opmarsch in de richting van Ivalo vervolgen. verwelkomt door den kamerheer van den paus, mgr. Melia, die vervolgens den hoo- gen gast langs de breede marmeren trap, dë z g. koninklijke trap, naar de particu liere vertrekken van den paus voerde. Myron Taylor werd voorafgegaan door een aantal Zwitsers en een aantal in rood atlas gekleede dienaren, terwijl zijn ge volg slechts bestond uit zijn secretaris Tittman. In de z.g. zaal van de Zwitsers stond een cordon Zwitsers opgesteld, die bif binnenkomst van Myron Taylor in de houding sprongen en het eeresaluut brachten. Het gesprek met den paus duurde veer tig mlunten, hetgeen buitengewoon lang genoemd moet worden Wanneer gewone ambassadeurs geloofsbrieven overhan- d'gen, eischt de paus een publieke toe spraak. De audiëntie 'van gistermorgen echter bleef geheel particulier. Na afloop der audiëntie werd Tittman, de secretaris van Myron Taylor, aan den paus voorgesteld. Naar verluidt, heeft Myron Taylor den paus een eigenhandig schrijven van Roo sevelt overhandigd. Na de audiëntie bij den paus bracht Myron Taylor een bezoek aan den pause- lljken staatssecretaris, kardinaal Ma'g- lione. Dit onderhoud duurde twifitlg mi nuten. In enkele dagen heeft zich een zoo ra dicale ommekeer in de natuur voltrok ken, dat we ons in een andere wereld wanen. Overal verdwijnt het ijs uit ri vieren en kanalen, de scheepvaart her leeft en op de ontdooide velden zien we de vogels in ontelbare aantallen druk fourageeren. Onder dje bedrijvige groepjes vallen ook reeds eenlge lente boden op te merken en de voorjaars luchten versterken het gevoel, dat we, staande op de drempel van de lente maand, inderdaad reeds op het punt •Mn, het mildej-e Jaargetijde binnen te treden. Geen nieuwe lente komt over een land, zonder een volk met nieuwe hoop en nieuwe moed te bezielen en onwille keurig putten we uit de opwekkende stralen van de voorjaarszon de Illusie, dat we een betere tijd tegemoet gaan. Maar nauwelijks reallseeren we ons dit onbewuste optimisme of het wordt over- schaduwd door dat onbehaaglijke gevoel van zorg en onzekerheid, dat de oorlog ook over de neutralen brengt. Een ge luld, dat men hier in dé eerste weken van de oorlog vrijwel ih het geheel niet hoorde, het geronk van vliegtuigen. 13 de laatste tijd bijna niet meer van de lucht en de wetenschap, dat onder de toestel len, die daar boven ons kruisen, vele van vreemde nationaliteit zijn, doet ver re van prettig aan. Erger wordt het, als /nen daaraan in Dultschland, blijk baar van regeerlngszljde, de uitleg geeft, dat schendingen van ons gebied door Britsche vliegtuigen aan de orde van de dag zijn, ja in één week twaalf maal voorkwamen. Een dergelijke bezorgdheid over onze neutraliteit is te minder wel kom, omdat de waarheid dier bewering hier in niet één geval kon worden ge constateerd. terwijl daarentegen met ze kerheid bekend is. dat van Dultsche zij de dé gewraakte overtredingen bij her haling zijn gepleegd. Ook Zondag heb ben de Duitschers weer boven ons land gevlogen; dat toen zelfs een Neder- landsch jachttoestel bij het verdrijven van een Dultsche Heinkelmachine drie treffers kreeg te incasseeren. getuigt stellig niet van veel respect voor onze neutraliteit, doch moet integendeel als een zeer ongepast optreden van de be trokken Duitsche vliegers worden aan gemerkt. We meenen dit nog in alle beschei denheid te mogen zeggen, aangezien Berlijn het ons nog niet verboden heeft, zooals ten opzichte van de gedragingen der Duitsche duikbootkapiteins. Blijk baar zijn die boven alle twijfel verhe ven, want de Duitsche pers heeft aan- gekondlgd, dat onze bladen over hen niet meer op verontwaardigde toon mo gen schrijven. Derhalve zijn wij genood zaakt de torpedeerlng zonder waar schuwing nog wel van de Nederland- sche vrachtboot „Tara" als een nobele en heldhaftige zeemansdaad te roemen. Maar deze toon zou óns ongepast lijken, als we hem doorvoerden, wanneer we spreken over de ondergang van de tank boot „den Haag", want daarbij verloren zoo moet wel worden aangenomen 28 der opvarenden het leven, zoodat el ke scherts hier misplaatst zou zijn. Het is dan ook maar goed, dat van dit schip niet vaststaat of het door een mijn cf door-een torpedo ten gronde is gegaan, en natura boven alle verwachting .geweest, dan 100000 personen in Zweden lier ben besloten. Finland iedere maand het loon van een dug arbeid te geven en veel arbeiders en ambtenaren hebben be- slc en op feestdagen te werken ei het loon van die dag te schenken aan Fin land. De Zweedsche regeering blijft niet hee- lemaal achterwege en heeft het parle ment verzocht, een credtet van een mil- Hoen 'kronen terstond in willigen om Zweedsche ziekenhuizen in staat te stel len voorbereidingen te treffen voor het opnemen van ongeveer duizend gewon den, die binnenkort uit Finland zullen komen, nacht. Hij reisde niet, zooals eerst was gemeld, over Bern, doch over Zürich, waaruit blijkt, dat hij geen bezoek zal brengen aan den president van de Zwit- sersche bondsraad. Geheimzinnigheid duurt voort. Te Rome ontving Sumner Welles de journalisten, doch zij zijn bij deze pers conferentie niet veel wijzer geworden. Een van de geruchten was, dat Sumner Welles zou hebben gesproken over sa menwerking der neutralen ter gemeen schappelijke bescherming hunner be langen. Welles ontkende dit. Ook ver klaarde hij, niets te weten van eenig Duitsch vredesplan of van pogingen hem IBONNIT3, die zich aan onze administratie opgeven voor da verzekering, zijn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van n A n n Ould*n by levenslange n a Gulden bij Q n A Gulden by verlies A A A Gulden bij verlies 1 A n Gulden bij verUes z n Gulden bij verhei van De verzekerde moet in het It V V V ongeschiktheid. O V V overlijden. V U van hand at voet. L v U van een oog. 1 U U van een duim. O V een anderen vinger. bezit zijn van een polis. Advertentlën: 1—6 regels 1.30, elke regel meer 0J0; derde plaatsing halve prijs. Adver tentlën worden gratia ge plaatst in ..De Gorcumer". voor zulk een plan te spannen. Ten ein de raad, maakten de reporters uit het feit, dat Welles gisteren een lang tele gram naar Washington had gezonden, de gevolgtrekking, dat zijn gesprek met Mussolini belangrijke resultaten had op-, geleverd. Na eenlge aarzeling zeide Wel les: „het spreekt vanzelf, dat ik mijn regeering nauwkeurig op de hoogte houd." Zoo heeft de Amerikaansche diplo maat de geheimzinnige sfeer, waarin hij zich beweegt, volkomen weten te be waren en de Amerikaansche bladen we ten al even weinig als die lp Europa. Myron Taylor bij den Paus. Audiëntie van 40 minuten. Gistermorgen om halfelf heeft de paus den persoonlijken afgezant van president Roosevelt, Myron Taylor, die tegelijk met flumner Welles naar Europa is gekomen, in audiëntie ontvangen. De plechtigheid geschiedde volgens het gebruikelijke ce remonieel. Myron Jaylor werd van zijn hotel af- gehaald door een auto van het Vaticaan, waarin gezeten was ir. Galeazzi, geheim- kamerheer van den paus. Op het plein van St. Damascus in Va ticaanstad werd Myron Taylor allereerst solini en heeft daarbij den Duce uit naam van Roosevelt een persoonlijke, eigenhandig door den president scltteven boodschap overhandigd. Italiaansche etechen ter sprake gebracht? United Press meldt uit Londen: Men onderstelt, dat Muss’ inl en Ciano aan Welles duidelijke aanwijzingen hebben gegeven, betreffende de Italiaansche eischen in eenlg toekomstig vredesver drag. In diplomatieke kringen wordt als vaststaand aangenomen, dat peiia>e de

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 1