J De Vee-arts aan 't woord. Vrije spreekplaats e° wfnmsDAo ci februari ism Plaatselijk nieuws De Lek vrij van ijs. Wetenschap en Techniek uO°* GEMEENTERADEN. AFSLUITING VAN DE SLOKDARM. Het gebeurt nog al eens en vooral bij iet op stal staan, dat een dier een Stuk koek, een aardappel of een stuk biet in de keel of de slokdarm krijgt, dat niet verder wil en een meer of minder ernsti ge afsluiting teweeg brengt. Is de afslui ting totaal, dan is hiervan het gevolg, dat de gassen, welke anders door de dieren geregeld opgerispt worden, nu niet meer kunnen ontsnappen en zich in de pens gaan ophoopen. Deze raakt daardoor sterk uitgezet. De druk, welke zich hier in ontwikkelt, plant zich ook voort op de longen en het hart, waardoor in ernstige gevallen de dieren stikken kunnen. Spoe dige hulp aal in zulke gevallen noodig zijn om onheilen te voorkomen. Is de slokdarm door het vreemde voor werp niet heelemaal afgesloten, dan zal er-^altijd nog wat gas kunnen passeeren en'zullen de dieren dan ook niet 200 erg „aan de wind staan" als bij een totale afiluiting. Is een stuk koek de oorzaak, dan korpt In vele gevallen de zaak vanzelf in orde, daar het speeksel dat doorgeslikt wordt ln' de slokdarm op het stuk koek blijft staan en dat vanzelf verweekt, zoodat het op een gegeven moment verder schiet. Ziet men aan de linkerzijde van de hals het vreemde voorwerp in de slokdarm als een uitbochting zitten, dan kan men probeeren, om het voorzichtig naar be neden te duwen. Doe dat echter niet te ruw en lukt het niet dadelijk, )>lJJf dan niet aan het probeeren, want dan is er alle kans dat de wind van de slokdarm beleedlgd wordt, wat na verloop van tijd een blijvende vernauwing op die plaats tengevolge kan hebben. Probeer verder nooit het vreemde voor werp zelf door te stoten door een zweep- stok of iets dergelijks, want er is dan groote kans dat de slokdarm ernstig ver wond of geheel verscheurd wordt, waar door het dier opgeruimd zal moeten wor den. Laat dergelijk werk aan den dieren arts over. Dr. P. W. B. de benedenrivier zijn nog steigers, meer palen en bakens vernield. Aan de stut- dommen en kribben is uiteraard nogal schade aangericht; doch de omvang daar van valt erg mee. de onderwijzer Blok een referaat over: „Opvoeding en Levensbeschouwing". Het slotwoord werd gesproken door 't hoofd der school den heer A. Brussaard, waar in hij o.a. meedeelde, dat er bij de a s. cursus minstens 195 kinderen da school zullen bezoeken, waardoor er gebrek aan lokalen komt. Over de beste oplossing wordt onderhandeld. Voor en na deze bij eenkomst bestond gelegenheid töt het be zichtigen van de vervaardigde handwer ken, waarvoor veel belangstelling be stond. RESTAURATIE VAN HET GOUDSCHE STADHUIS. Gouda. De raad heeft een uit zijn mid den gedaan voorstel aangenomen, om B. en W. te machtigen, een plan te laten ontwerpen voor de restauratie van het stadhuis, in verband waarmede een cre- dlet van f 750 werd toegestaan, eventueel aan te vullen door subsidies van rijk, pro vincie en particulieren. De bedoeling is, dat B. en W. in Overleg met Monumen tenzorg een architect zullen aanzoeken, en deezen opdracht verleenen een voor- loopig restauratieplan, ontwerp met kos- tenberekning, te maken. Na het ontwer pen zal de uitvoering, ook op de flnan- cieele mogelijkheid, verder beoordeeld worden. Met de restauratie wordt be oogd de achter- en zijgevels in overeen stemming te brengen met de architectuur van het mooie, vijftiende eeuwsche Goud- sche stadhuis, waarvan de achter- en zij gevels bij een restauratie in vroeger ja ren hun stijl hebben verloren. Wethouder Polet heeft medegedeeld, dat de voltooiing van het door de vorst vertraagde tunnelwerk thans over vier maanden is te verwachten. Veerdienst. Gouderak. Nu t ijs in de IJsael op sommige plaatsen reeds los geraakt is, en met de vloed heen en weer drijft, onder vindt de veerdienst hierdoor veel stag natie. De exploitant van 't veer wist ge durende de strenge winter, door hakken en zagen de pont ln geregelde vaart te houden en ook nu worden alle pogingen in het werk gesteld, om de rivier over te steeken. Met een ongebruikte boot wordt getracht, de schotsen tegen te houden, doch Maandag ging dit niet, door een groote schots werd de leege boot omge kanteld; dit verschafte den veerman een groot werk. Qelukkig kwamen omstan ders hem te hulp. Enorme schotsen massa dreef Maandag zeewaarts. Uit alle plaatsen langs de bdïiedenloop van de Lek stroomden Maandagmiddag de menschen naar de rivier op het ge rucht, dat „het ijs afkwam". Inderdaad waren de enorme ijsmassa's, die bij Wijk bij Duurstede tot dusver vast hadden gezeten, door dOtfl en was vrijgekomen. Overal werd de scheepvaart, die kiweer vrij druk was, gewaarschuwd en haastig wendden de opvarende schepen de ste ven en voeren snel stroomafwaarts, om bet gevaar van de naderende schotsen ontloopen. in de loop van de middag nam het ijs de rivier beneden Vreeswijk geheel in beslag. Over de geheele breedte dreef de Lek vol en sommige schollen waren van enorme afmetingen. Het stille weer en de sterke ebstroom deed het ijs over 't al gemeen vlot en zonder ongelukken af voeren, maar menige krib had het zwaar te .verduren onder de enorme druk van de zware schotsen. Te A m e i d e, waar de Lek een ster ke wending maakt, werd de oude aan legsteiger door de zware schotsen geheel gekraakt. Enkele zWare meerpalen wer den met het ijs meegevoerd. Te NJeuwpoort wist een opvarende motorboot, dl^ ondanks de waarschuwin gen was doorgevaren, met groote moeite veilig de haven binnen te komen. Te Schoonhoven passeerden de eerste groote schollen omstreeks vier uur en later dreef de rivier over de ge- heelè breedte vol zwaar ijs. De motor boot van het veerbedrijf bleef niettemin tusschen de gevaarlijke ijsbrokken door, nu en dan overvaren, tot het te donker werd. De veerman van Groot-Ammers, die om ongeveer 9 uur nog eenige pas sagiers had overgebracht, kwam op de te rugtocht in een geweldige massa drijfijs bekneld en dreef met het ijs lager uit. Na lang worstelen wist hij zich tenslotte ,e bevrijden en kon de thuisreis aanvaar den. Onder Ammerstol kwam het mo torschip „Woelwater" uit Jaarsveld met een groote ijsschots in aanvaring, ten- evolge waarvan een groote scheur in de •oorsteven ontstond. Op de werf van ebrs. Ooms wordt een nieuw stuk in de ven gebracht. Er kwam te Ammerstol met de geweldi- massa drijfijs veel brandhout aan- rijven, waaronder zelfs groote palen en lanken. Velen hebben van dit weinig nende buitenkansje gebruik ge bakt en spoedig zag men overal perso en met lange stokken en haken gewa and' langs de kant staan en nu en dan n aardig „brandje" opvisschen, waar- nder enkele bakens, die op kribben in de vier hebben gestaan. Op verschillende andere plaatsen langs Geslaagd. Capelle a.d. IJssel. Mej. Chr. Stoffels is te Rotterdam geslaagd voor het einddi ploma-huishoudschool. Werkgelegenheid. Capelle a.d. IJssel. Nu de dool is inge treden, zijn op werf II der firma Vuijk weegpeen aantal reparatie-orders afgeko men en weer een aantal arbeiders te werk gesteld. Ook op de chemische fabrieken, waar sedert het uitbreken van den oorlog, doordat er geen verscheping van super fosfaat plaats had, slechts weinig arbei ders meer over waren, zijn weer een aan tal arbeiders aangenomen. Tooneelavond. Capelle a.d. IJssel, De tooneelvereeni- „T.O.P." heeft in de zaal van de wed. J.. Oudenaarden een goedgeslaagde tooneel- uitvoering gegeven „De sleutel van het schrijfbureau" en „De reis om de wereld" vielen uitstekend ln de smaak van het talrijke publiek. Aan het slot bleven ve len gezellig op een bal bijeen, waarbij medewerking werd gegeven door „The Happy Days Band". Groot-Ammers. In tegenwoordigheid van den Rijkslandbouwconsulent, ir. J. A. van Riel, Is de cursus ter opvoering der bodemproductie afgesloten. Woorden van waardeering werden den leeraar, den heer H. Jansens van Lang-erak, toegesproken, door een der cursisten, door het bestuur van'den C.B.TJB. en door den consulent,. De laatste spoorde de aanwezigen aan, vooral de hier gehoorde dingen in toe passing te zullen brengen. w Zendt ons opgave1 Naam, Voornamen, Geboortedatum •n beroeplll Hei bette adres STOFZUIGERS RADIO - LAMPEN STRIJKIJZERS - HAARDKACHELS FORNUIZEN - en alle HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN Is steeds bij E. VAN ANDEL Telef. No. 5 Groot-Ammers. gy Kookt en verwarmd op PRIMA- GAZ - Vraagt inlichtingen bij de plaat selijke agenten - Voordeeiig, zindelijk en steeds voor gebruik gereed. Hoofdagent: E. VAN ANDEL - Groot- Ammers. Groot-Ammers. In het gebouw van Chr. Belangen werd de jaarlijksche ouder avond géhouden der Chr. School, die druk bezocht was. Nadat de bijeenkomst op gebruikelijke wijze was geopend door ds. A. Barendrecht, sprak d^ze een opemngs- woord naar aanleiding van Spreuken 22 0. De kinderen der hoogste klassen gaven op onderscheiden wijze blijk van hetgeen geleerd was. Na de pauze hield Juist het overzet-veer op een groote bocht is gelegen, waar al het drijfijs zich op hoopt. Tooneelavond voor Finland. Stolwijk. Ten bate van het Roode- Kruiswerk ln Finland geeft de Rede rijkerskamer „Excelsior" Zaterdagavond in de zaal van den heer Joh. Noomen nogmaals een opvoering van „De Schand paal". Het doel, waarvoor Excelsior en het strijkje belangeloos optreden, zal aan de belangstelling voor deze uitvoe ring stellig ten goede komen en boven dien wordt de avond met een bal beslo ten. BYRD'9 EXPEDITIE. Zuldooskust van poolgebied ontdekt. Admiraal Byrd heeft naar Washington geseind, dat hij de Zuidoostkust van het Zuidpoolgebied ln de Stille Oceaan, waar naar talrijke ontdekkingsreizigers sedert 168 Jaar tevergeefs gezocht hebben, ont dekt heeft. Met twee van zijn metgezel len heeft hij boven deze kust, welke op 1200 mijl ten Oosten van Klein-Amerika ligt, gevlogen. Hij heeft de kust in kaart gebracht en bovendien een groote bergketen van verscheidene duizenden meters hoogte ontdekt. Verder heeft de expeditie een uitgestrekte, door gletschers omringde zee ontdekt. (Alk feMrr na éii btad kunnm hért». io' m dmt rubruh tehrtfwa. Aaam tnadtei mat*n vordm omgegeven, doch Innnmn onatr hii artiktt wordtn weggflaun., Ouderavond. Goudriaan. In de O. L. School werd een ouderavond gehouden. De voorzitter der oudercommisaie opende en gaf de leiding van de avond» aan het hoofd der school, den heer A. van Dijk. In een vacture ln de Oudercommissie, werd met algemeene stemmen benoemd de heer B. 't HoOft. De heer Van Dijk dankte den heer H .de Vos voor hetgeen hij voor de commissie had gedaan als penningmeester. Verder werden door de kinderen enkele liederen gezongen, af gewisseld met gedichten. Ook waren oud-leerlingen aanwezig, die door hen zelf gemaakte gedichten en een samen spraak ten beste gaven. In de pauze werd chocolademelk en thee rondgediend en was er gelegenheid tot het bezichtigen van handwerken en schriftelijk werk. Tot slot werd door een oud-leerling een schets gelezen, waarna de voorzitter de goed bezochte avond sloot. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Bij den vee houder Anth. Kool aan de 's-Oravenweg, heeft een schaap 4 lammeren van nor male grootte ter wereld gebracht. Nieuwerkerk a.d. IJssel. De waterstand is de laatste dagen aanzienlijk gestegen. In de Zuidplaspolder staan verschillende tuinderijen geheel onder water. Was de vorst en de sneeuw eerst oorzaak, dat er niet kon worden gewerkt, thans maakt het water het onmogelijk op de bedrijven te werken. Moelijkheden bij het overzetten. Ouderkerk a.d. IJsseL Nu de dooi is in getreden, zal het voor de overzet-veeren onder deze gemeente moeilijker gaan worden. Vooral wanneer de sleepbooten zullen komen, om de Holl. IJssel open te breken, want dan zal het ijs gaan drij ven. Vooral in de „Spreeuwenhoek" zal, wanneer het Ijs gaat drijven, het overzet veer van de Gebrs. de Bruyn, met moei lijkheden te kampen Lebben, omdai. ACHTER DE GRENS. Een onzer was als Hollandsche iA Zwit serland woonachtig en keerde kortelings met haar gezin ln het vaderland terug. Van gedachten en indrukken wisselend over den heerschenden geest, trof ons een groot verschil tusschen belde kleine neutraie, democratisch^ landen. Het lijkt ons de moeite waard, nu de Indrukken nog scherp eljn, deze weer te geven. Met het vertrek der dienstplichtige mannen naar <hun mobilisatie-post, be seften de vrouwen in Zwitserland, dat ook op h44r een mobilisatie-taak rustte dat haar houding van ji&&8t even groot belang was zij het indirect voor de paraatheid van het land. Er was geen tijd voor veel praten, want deprac- tische taak wachtte. Alle persoonlijke be langen traden op den achtergrond. De overheid nam de leiding en het Initiatief. De bevolking volgde met slechts gewillig, maar geestdriftig nam, waar mogelijk, het initiatief over. De geest, die van hen verwacht werd, was begre pen en overgenomen. Hoe uitte die zich? Laten wij met de kleinsten beginnen. Op de scholen kregen de meisjes gedu rende het handwerkuur opdracht, een paar soldaten-kousen te breien. De wol werd op school beschikbaar gesteld, maar kon vrijwillig vergoed worden. Met harts tocht togen de kinderen aan hun taak. Van dat moment af, zag men geen meia- ke meer zonder breikous. Lachend, bab belend en breiend, stonden ze in het vrije kwartiertje bij elkaar. Binnen een week hadden de meesten het eerste paar sok ken klaar en vroegen wol voor het vol gende paar. Zij vormden clubjes, om ge durende de vrije middagen ook andere kleedingstukken voor de soldaten te breien. Wat klaar was, werd op school ingeleverd en het meisje mocht er een brief bij schrijven. Van een centraal punt uit werd alles weggestuurd. Kleedingstuk en briefje bereikten een of anderen „Schutzmann". Spontaan en vol dankbaar heid schreef deze zijn kleine geefster te rugen het contact was gesloten. Bij ieder van die kinderen is hierdoor het bewustzijn wakker geroepen, een levend, medewerkend lid te zijn van de groot.® volksgemeenschap. De vrouwen waren reeds eenlgen tijd vóór de mobilisatie, van overheidswege opgeroepen, om zich voor een, haar pas sende functie, op te geven. De opleiding voor de z.g. passieve luchtbescherming was voor ieder verplicht. De veel meer tijdroovende actieve luchtbeschermings dienst, vrijwillig. De vrouwelijke leden van dezen dienst werden bij de mobilisa tie, gelijk met haar mannelijke collega's beeethgd. Reeds in September waren zij geheel opgeleid. Weer anderen kwamen bij het Roode Kruis ln functie. Huismoe ders, of zij wier groote persoonlijke taak niet toeliet, zich bij bovengenoemde ac tieve diensten te verbinden, voegden zich bij den Vrijwilligen Hulpdienst. Deze functionneert over het gehééle land en wordt van overheidswege geleid. De dienst bestaat uit: le. Hulp aan gemobiliseerden (o.a. was- schen en repareeren van pnder^r goed, inrichten en verzorgen van militaire tehuizen enz. enz.) 2e. Hulp ln allerlei vorm aan gezin nen van gemobiliseerden. Se. Het vrijwillig vervangen van gemo biliseerden, in hun (burger) werk kring. Dit houdt dus ln, dat bij de mobilisatie de plaats weer verlaten wordt en ter beschikking staat. Nu komt de vraag boven: werkt al de ze, van hooger hand georganiseerde hulp, niet remmend en neutrallseerend op den apontanen geest van bereidwilligheid? Daar dit zéér oordeelkundig geschiedt, kunnen wij hierop volmondig „neen, in tegendeel" antwoorden. Ieder ziet, dat haar hulp op doeltreffende wijze inge schakeld wordt in de groote gemeen schappelijke actie en zoodoende het aan deel, hoe klein ook, tot zijn recht komt. Het is „populair" geworden om te hel den. Wie niét ertoe verplicht is, doet het hare vrijwillig, aangespoord door het al gemeene voorbeeld. Dit geldt niet slechts voor de vrouwen en meisjes, maar ook voor de niet gemobiliseerde mannen, b.v. voor alle werkloozen! Het steunt het moreel der militairen, te beseffen, dat zij niet alleen en verge ten op hun kouden wachtpost staan, maar dat leder burger, groot en klein, achter hen staat. Op deze wijze werkt in Zwitserland de mobilisatie niet deprimeerend en demo- rallseerend. Er is een actieve geest van saamhoorigheid ontstaan, die ztch op al le gebied uit. Wij twijfelen er niet aan. of de bereid willigheid en vaderlandsliefde van de Nederlandsche vrouwen en burgers, doet niet onder voor die der Zwitsers. Maar is die aanwezige klem hier tot bloei ga- bracht. E. v. R. M. v. L. 's-Gravenhage, 20 Febr. '40. HET SNOEIEN VAN JONGE BOOMEN. Jonge boomen moeten in hun eerste ontwikkelingsjaren goed geleid en verzorgd worden, wil men er in letterlijken zin vele en goede vruchten van plutc- ken. Zonder een goed uitge- voerden snoei zullen ze nooit tot krachtige, gezónde boomen opgroeien. In een zevental voorbeelden ziet men hier afgebeeld, hoe de snoei moet worden toegepast. Dwarssti eepjes geven aan, waar de takken moeten worden ingekort. Een Jonge appelboom: 1. In het eerste voorjaar vóór den snoei. 2. In het tweede voor jaar vóór. 3. Na den snoei. 4. In het derde voorjaar vóór. 5. Na den snoei. 8. In het vierde voorjaar voor. 7. Na den snoei. WÖSïWOAf! M FKmtüARI 1M0 Vorstschade. Ammerstol. Nu de dooi is ingetreden, kan men thans eerst zien welke schade de strenge vorst heeft aangericht. Enke le inwoners kwamen tot de minder aan gename ontdekking dat een groot ge deelte van hun wintervoorraad aardap pelen die ingekuild waren, is bevroren. Ook ln de polderslooten kan menjapns zien Welke schade de strenge vorst aan de vischstand heeft veroorzaakt. Dui zenden doode vlsschen ziet men thans in de slooten drijven. Gevallen. Ammerstol. Het 8-jarig dochtertje van den heer Verkerk, hoofd der school, kwam een dezer dagen zoo ernstig te vallen dat zij een ernstige hersenschudding opliep. Arkel. Tot notabel der Ned. Herv. Kerk is in de plaats van den heer A. Goes ge kozen de heer G./van IJzeren. Met de hooivordering voor defensie* ln deze gemeente 'is belast de heer J. H. dje Jong. Graaf stroom-film. Bleakensgraaf. Bestuur en directie der zuivelfabriek „De Graafstroom" hebben van het bedrijf, waar thans per jaar pl.m. 18.000.000 Liter malk wordt ver werkt, een film laten vervaardigen, die een zeer goede indruk van het bedrijf geeft. Voor pl.m. 300 leveranciers met hun gezinsleden en ook andere genoo- digden werd deze film vertoond in het Vereenigingsgebouw te Brandwijk. Nadat de directeur, de heer F. v. Dam, een kort welkomstwoord had gesproken, werden fabriek en filialen, alsmede de dorpen, waaruit de melk wordt aange voerd, op het witte doek gebracht. Daar na werd een beeld gegeven van de aan voer en verwerking der melk en de be reiding en aflevering der producten. De heer Van Dam Jr. gaf een duidelijke ex plicatie. Dr. P. Ingelse gaf als toegift een keu rige kleurenfilm over de jongste Jjspe- riode, die warm applaus oogstte. Tot slot werd de sprekende F.N.Z. film vertoond, die een duidelijk beeld gaf van de ontwikkeling der coöperatieve zuivel bereiding, de moeilijkheden bij het begin dier ontwikkeling en de groote beteeke- nls, welke zij thans voor den boeren stand heeft. Met een woord van dank aan publiek en medewerkers sloot de heer Van Dam de bijeenkomst. MR. J. W. VAN DER POEL. f Gorinchem. In den ouderdom van 75 Jaar is Dinsdag overleden de heer mr. J. W. van der Poel. De overledene werd in 1884 te Arkel, waar zijn vader burgemeester was, gebo ren en studeerde aan de universiteit te Leiden, waar hij zijn titel behaalde. Met ingang van 1 Januari 1895 werd de heer Van der Poel benoemd tot com mies-redacteur aan de gemen te -secreta rie te Roermond. 1 Augustus 1899 volgde zijn benoeming tot secretaris-penningmeester van het waterschap van de Linge Uitwatering, welke functie de overledene dus ruim 40 jaar heeft bekleed. Eerst enkele weken geleden bedankte de heer v. d. Poel we gens gezondheidsredenen voor deze func tie. Behalve deze functie bekleedde de over ledene een vooraanstaande plaats in tal van corporaties en vereenigingen. Zoo was hij secretaris van de afdeeling Gor- cum van de Hollandsche Maatschappij van Lancjbouw en van de vereenigng tot bevordering der paardenfokkerij te Go rinchem en omstreken. Voorts penning meester van het college van Regenten van het Burger Kinder Weeshuis aan de Molenstraat, secretaris van de N.V. de Doelen en bestuurslid van de commissie voor de landbouwstatiestiek. Voorts heeft de heer v. d. Poel vele ja ren zitting gehad in het bestuur van de Spaarbank, als lid en als voorzitter. Zijn groote verdiensten voor deze instelling werden beloond door het eere-voorzitter- schap. Ook voor het Burger Kinder Wees huls en de vele andere corporaties was de overledene een groote kracht. In vroegere Jaren heeft de heer v. d. Poel nog zitting gehad in de gemeente raad voor de Vrijheidsbond. De begrafenis zal plaats vinden as. Vrijdag 1 Maart, n.m. 2 uur op de Alge- •meen Begraafplaats alhier. „Martha". Lexmond. Tot presidente der Herv. Meisjesvereenlging „Martha" is in de va cature, ontstaan door het overlijden van wed. Wildschut—Stravers benoemd mevr. S. van der LandKooistra. Wegens dit sterfgeval zal dit Jaar geen Jaarfeest wor den gehouden. Ouderling. Lexmond. De heer M. J. Graveland, die reeds meermalen ouderling der Ned. Herv. Kerk was en hiervoor ook eenige keeren bedankte, is thans weer gekozen; hij heeft de benoeming weer aangeno- De eerste leeuwerik. Nieuwerkerk a.d. IJssel. De landbou wer D. v. d. Sar aan de Hoofdweg heeft Maandag voor het eerst een leeuwerik weer gehoord en gezien. Nieuwpoort. Gevonden: een hand schoen En een damestaschje; een meta len tabaksdoos. Inl. gem.-veldwachter. Noordeloos. De „Vereeniging Zieken huishulp" heeft Maandagavond 28 Febr. haar Jaarlijksche algemeene vergadering gehouden in de Oude Raadkamer. Na een openingswoord door den voorzitter, den heer J. Duijm, volgde lezing der no tulen. De penningmeester bracht finan- ciëel verslag uit. Er was eén batig saldo van f 286,65. 207 gezinen of leden zijn verzekerd. 12 personen zijn in een zie kenhuis verpleegd met 215 verpleegda- gen. De secretaris bracht vervolgens ver slag uit van de Federatievergadering. De aftredende bestuursleden, de heeren W. Slob Gzn., G. Bovenkerk en A. Advokaat werd enherkozen. Op voorstel van" den heer R. Rietveld wordt besloten de uit- keering voor verpleging van 8 op 10 we ken te brengen. Een jaariijksch terug- keerend punt waarover besprekingen worden gehouden, was om de tandheel- kosten te betalen. Uitvoerig werd hier over gesproken, doch de meeste aanwe zigen hadden bezwaren. Op voorstel van den heer H. Vuurens werd het bestuur gemachtigd om zoo de kas het toelaat over 1940, twee maanden geen oontribu- tie te laten betalen. Over 1939 is een maand ge encontributie geheven. Daar na sluiting. Zevenhuizen. In de collecte in de Ge reformeerde Kerk is een gift voor Fin land gevonden. De veehouder Dullaard heeft aan gifte gedaan, dat de varkenspest onder zijn vee is geweken. Aan den Wollef oppen weg zal een hernummering plaats hebben van de on even nummers der woningen. De nos. van 3a—3h worden gewijzigd ln 519; de nos. 561 worden allen met 50 vermeer derd, zoodat deze nummering zal loopen van 55111. Loplk. Raadsvergadering op 20 Febr. Afwezig de heer A. Bosch. De VOORZITTER opent de verga dering met het formulier-gebed en her innert er vervolgens aan, dat deze ver gadering de eerste in het jaar 1940 is, waarom spreker, als gebruikelijk, een overzicht van de gebeurtenissen en werk zaamheden in 1939 wil geven. Spr. her innerde aan de geboorte van Prinses Irene en aan het bevel tot algemeene mobilisatie, den 29sten Augustus. Daar aan waren reeds op 8 en 11 April waar- schuwingstelegrammen voorafgegaan Voor en tijdens deze dagen zijn drukke werkzaamheden verricht. In deze ge meente zijn gevorderd 22 paarden, waar voor in totaal f 8580 is uitbetaald; gemid deld f 389 per stuk. Ook werden 4 auto's gevorderd, waarvoor is uitbetaald f 4875 of wel gemiddeld f 1109 per stuk. Op 29 Augustus is tevens aangevangen de kost winnersvergoeding, waarvoor tot 1 Jan. 1940 is uitbetaald f 6173.30, dat is per week f 330. Deze bedragen worden steeds als voorschot uitbetaald, zoodat het te begrijpen is, dat de gemeentelijke kas dikwijls met moeilijkheden te kampen heeft. Diverse belangrijke raadsbesluiten zijn genomen: o.a. inzake de reorganisa tie van de Vleeschkeuringsdienst; wijzi ging hondenbelasting; schoolgeldrege ling; instelling spaarregeling, opheffing zekerheidssteilmg gemeente-ontvanger betegeling schoolplein; verbetering ar beiderswoningen, enz. Spr. wijst verder op de eerste-steenlegging voor het ge bouwen-complex der N.V. „Nozema", thans gevestigd te Lopik. Een verheugend feit is het, dat Ged. Staten in hun vergadering van 25 Jun^ 1939 het besluit namen tot demping van de Wetering, op welke vergadenng mede aanwezig waren de college's van B. enW. dezer gemeente en van Willige-Langerak. Spreker deelt in dit verband positief me de, dat dit jaar met het werk zal worden begonnen. Voor het tertiair gedeelte van de Lopikervoordijk, is uit het Werkfonds toegestaan f 44.360, welk bedrag later nog is verhoogd met f 2000. De verbetering van dit weggedeelte nadert haar voltooi ing en hoewel nog niet volmaakt, toch zeer bevredigend. Wat het personeel be treft, brengt spr. met weemoed in her innering het overlijden van mej. Bouw meester, typiste, op 20 Maart. De bevolking bestond op 1 Januari 1939 uit 1792 zielen en op 1 Januari 1940 uit 1795. Ingekomen 62 m. en 63 vr., ver trokken 71 m. en 82 vr., geboren 27 m. en 24 vr., overleden 11 m. en 13 vr. In 1938 werd aan steun uitbetaald f 5533, tegen f 2895 in 1939, aan de cen trale werkverschaffing f 222. Het gemid delde werkloozencijfer was 7; 't hoogste 25, 't laagste 1. De barre wintertijd baarde het dage lij ksch bestuur groote zorgen. Voor het lenigen van de nood en de verzachting van de talrijke moeilijkheden, worden van de gemeentelijke geldmiddelen groo te uitgaven gevraagd. In dit verband brengt spr. van deze plaats dank aan Prinses Juliana, mr. Kan en den com missaris der Koningin, voor de extra uitdceling, waarvan deze gemeente heeft geprofiteerd. Oorspronkelijk kwam de gemeente hiervoor niet in aanmerking; spr. heeft daar evenwel niet onder stil gezeten, waardoor het hem gelukken mocht, ook voor deze extra gave in aan merking te komen. Het doet spr. leed, dat hij zoo weinig erkentelijkheid hier voor mocht ontdekken. Ten slotte be sluit de VOORZITTER zijn rede dat de groote God, die hemel en aarde re geert, ons ook in 1940 voor groolere el lende spare. Weth. DEN HAR TOG brengt den voorzitter dank voor diens overzicht. Hij geeft hem de verzekering, dat, ondanks de vele teleurstellingen, die de voorzitter bij zijn werkzaamheden ondervindt, de ze werkzaamheden toch door velen ten zeerste worden gewaardeerd. Hij be aamt, dat het dagelijksch bestuur groo te moeilijklieden heeft te overwinnen en besluit mej het vertrouwen op God te stellen. De heer V E R W E IJ sluit zich bij de ze woorden aan en wijst er op, dat tus schen raad en gemeentenaren, een goe de geest heerscht. Daarna leest de secretaris de notulen, die onveranderd worden vastgesteld. Tot de ingekomen stukken en mede- deelingen behoort een verzoek van het bestuur der Ned. Herv. School, om mede werking voor de aanschaffing van aan vullende leermiddelen wegens vergrooting der klassen. Dit verzoek wordt voor prae-advies in handen van B. en W. gegeven. Geen hoogere steunklasse. De minister van binnenl. zaken heeft een verzoek van B. en W., om deze ge meente te brengen in een hoogere steun- klasse, afgewezen, in verband met het aan den minister uitgebracht rapport door den rijkscontroleur. De heer HOOG ENDOORN is van meening, dat deze ambtenaar eenzijdig is ingelicht en vraagt, of de raad zich daar maar bij neer heeft te leggen. Spr. is overtuigd, dat het loonpeil hooger is dan f 12 per week. De VOORZITTER antwoordt, dat B. en W. dit ook meenen en zeker nog verdere pogingen in 't werk zullen stel len, wat zij trouwens reeds hebben ge daan. De heer VERWEIJ gelooft ook, dat de loonen hooger liggen dan f 12 per week en raadt een controle via de loon lijsten aan. Een rapport van de commissie tot we ring van schoolverzuim, vermeldende de verrichtingen dier commissie ln het af- geloopen jaar .wordt voor kennisgeving aangenomen. Voorts wordt besloten het Oostelijk ge deelte van de voormalige ambtswoning opnieuw te verhuren aan den heer De Kroes, voor f 200 per Jaar. Volgt vaststelling voorschotten aan de bijzondere scholen over 1940, welke ge schiedt als volgt: Voor de school (Bo veneinde) op f 1143, zijnde 84 2^ maal f 13.50 per leerling; voor de Ned. Herv. School (dörp) op f 1478, zijnde 1091/3 maal f 13.50. Verder hecht de raad zijn goedkeuring aan het besluit tot het aangaan van een geldleening, groot f 525, voor betegeling schoolplein Ned. Herv. School. Tot slot wordt het voorstel van B en W. om de rekeningcourant te verhoogen van f 5000 tot f 7000, aangenomen. De VOORZITTER herinnert hier bij aan de woorden uit zijn nieuwjaars rede, waarin hij op de moeilijke positie van de kasmiddelen wees. Voor het op tijd voldoen van de voorschotten is ver hooging van de rekening-courant nood zakelijk. Bij de Rondvraag vestigt de heer VER WE IJ de aandacht op een paal van het electrisch net, die verplaatst is op particulier eigendom. Spr vraagt, of de eigenaar van de grond hiervoor vergoeding kan krijgen. De VOORZITTER zegt een onder zoek toe. Naar aanleiding van de zinsnede uit de rede van den voorzitter, welke woorden er op wijzen, dat de voorzitter in ver schillende menschen is teleurgesteld, vraagt de heer HOOGENDOORN ztch af, of er ook wel eens redenen voor ontvredenheid bestaan. De VOORZITTER geeft daarna een uitvoerige uiteenzetting over de be handeling van de desbetreffende zaken en geeft de verzekering, dat hij in drin gende gevallen het meeste doet wat ge daan mag worden, ja, dat dit maximum zelfs wel eens wordt overschreden. Hierna sluit de VOÖRZITTER de vergadering. PolskfMk. Raadsvergadering op 23 Februari, on der voorzitterschap van burgemeester Schreuders. Aanwezig alle leden. Na opening met gebed, herinnert de VOORZITTER er aan, dat hij bij de eerste raadszitting van 1939 de hoop heeft uitgesproken, dat het toen reeds dreigende onheil nog zou worden afga- wend. Dat onheil, aldus spr., is lntus- scheen gekomen. Als met een satarische koorts bevangen, hebben in Europa de volken een strijd ontketend op leven en dood, waarin duizenden vallen. Ons we relddeel beeft en algeTneene verarming en ondergang dreigen. Recht en gerechtig heid schijnen niet -meer te bestaan en ook ons voik zucht onder de gevolgen van deze krijg. De gemeenschappelijke zorgen nemen toe, het zaad der revolutie schiet welig wortel. Te midden der don kerheid is er éen lichtpunt: God de Hee- re bestuurt alle dingen. In vroeger da gen is ons vaderland ook zware tijden doorgeworsteld, in het Wilhelmus wordt ons de kern, de bron, der hoop en der kracht geschetst, mogen wij ook uit die bron onze kracht putten voor de arbeid in het belang der gemeente. Na de lezing der notulen, deelt de VOORZITTER mede, dat de klok voor het nieuwe gemeentehuis, waarvoor de raad een bedrag van f 25 heeft gevoteerd, inmiddels is aangekocht. Het bepaalde bedrag is met f 5 overschreden. De raad keurt deze hoogere uitgave goed. Ingekomen een schrijven van de café houders Van den Akker en De Gilde, die tege moetkoming vragen in verband met de cafesluiting op Zondag. Aangezien de raad de personeele belasting op de bil jarts heeft vrijgegeven en het vergun ningsrecht op het wettelijk minimum ge bracht, is verdere tegemoetkoming van gemeentewege niet mogelijk. De heer T. DE PATER Pz. deelt me de, dat in verband met klachten over en kele gevaarlijke punten op de weg Zuid zijde een tijdelijke voorziening is getrof fen. Voorts is ingekomen een schrijven van den heer De, Bruin, volontair ter secre tarie te Benschop, houdende dankbetui ging voor de verhooging van zijn Jaar wedde. Van Ged. Staten is bericht ontvangen van goedkeuring der gemeenterekening 1938 en van de gem.-begrooting 1940. Voorts een bericht, dat het opcenten- percentage op de gemeentefondsbelasting wordt vastgesteld op 30. In de veldwachtersverordening wordt op verzoek van Ged. Staten een kleine wijziging aangebracht in verband met de periodieke verhoogingen bij eventueele capitulantenbenoeming. Daarop komt ter tafel een verzoek schrift van de R.-K. Middenstandsorga nisatie en van de Ned. Politiebond over duurtetoeslag in verband met de stijging der kosten van levensonderhoud. Het wordt na eenige bespreking op voorstel van den VOORZITTER voor kennisgeving aangenomen. Aan de beide chr. scholen wordt de vol gende vergoeding toegekend, berekend naar de norm van f 12 per leerling: „Eben Haëzer" school f 952; Schoolvere niging „Samuël" f 548. Op een rondschrijven van den burge meester, hebben de raadsleden unaniem hun goedkeuring gehecht aan het voor stel om aan ondersteunde werkloozen ge durende het tijdvak van 17 December 1939 tot 2 Maart 1940 een extra toelage van 5 pCt. boven hun gewone steunbe drag uit te keeren. De heer VERSTOEP informeert, of nog andere steun is verstrekt, waarop de VOORZITTER antwoordt, dat het burgerlijk armbestuur een ruime uitdee ling van brandstof heeft gehouden. Goedgekeurd wordt een wijziging in het contract, regelende de huur der se cretarie te Benschop, welk bedrag in ver band met het nieuw gebouwde gemeen tehuis wordt verhoogd tot f 300. De commissie tot wering van school verzuim wordt ln haar geheel herkozen. Enkele wijzigingen ln de begroofcing 1939 worden na fctelichtlng door den VOORZITTER, goedgekeurd. De raad gaat dan in besloten zittipg ter behandeling van eenige reclames in zake schoolgeldheffing. Na heropening der vergadering wordt de Rondvraag gehouden. De heer W. S L U IJ S merkt op, dat bij de gladheid der wegen ln de laatste we ken wel meer zand gestrooid had kun nen worden. De VOORZITTER zegt, dat hem deswege geen klachten bereikt hebben. Nog verzoekt de heer S L U IJ S in de toekomst zand voorradig te houden bij Snoekebrug, voor dadelijk gebruik bij eventueele gladheid der opritten. B. en W. zullen deze zaak nader bezien en regelingen trachten te treffen. Hierna volgt sluiting met dankgebed. GIESSEN-NIEUWKERK. Over de maand Februari. Ingekomen personen: C. en A. den Toom, uit Hardinxveld; H. J. van Dijk, uit Noordeloos; A. Brand uit Hoornaar; H, Donker uit Giessendam; W. J. C. Die penhorst uit Zutfen; M. J. Hoogenboezem uit Putten; J. D de Ridder uit Rotter dam; A. J. van der Stel uit Kapelle; A. Mets uit Peursum; J. P. Meerkerk, uit Giessendam. Vertrokken personen: A. Timmer naar Sliedrecht; G. v. Trigt naar Poederoyen; W. J C. Diepenhorst naar Zutfen; J. C. Verhoek naar Leerdam; J. van Willigen naar Vuren; C. van Pelt naar Vlaardin- gen; D. H. de Graaf naar Giessendam; C. Beyer naar Ridderkerk. GOUDERAK. Over de maand Febr. Ingekomen: van Ouderkerk a.d. Ussel H. Hoogendijk en gezin. Vertrokken: naar Jaarsveld H. M. van Bokhoven en gezin; naar Alfen a.d. Rijn Ant. Treure. NIEUWERKERK a.d. IJSSEL. Vertrokken: H. J. A. Wekking en ge zin naar Gouda. PAPENDRECHT. Vertrokken J. H. de Radder, van West- eind naar Dordrecht, Vrieseplein 4rood; M .v. d. Adel, geb. BÖhre, van Bosch 60 naar Haarlemmermeer, Sloterweg 169; L. K. Grinwis, van Oude Veer 21 naar Dor drecht, Bankastraat 80. BENSCHOP. Geboren: Anna Maria Agatha, d. van O. O. van Kleef en C. C. Klever. Cor nelia, d. van Chr. van den Berg en N. Kersbergen. Willem Pieter, z. van J. W. de Haan en J. van der Laan. Overleden: A. A. van Kleef,64 J„ echt genoot van A. A. M. Niekerk. BLESKENSGRAAF. n Ondertrouwd: O. de Vaal, 24 J., en A. Huiiznga, 20 J. W. van Rees, 22 J., K. Meerkerk, 18 j. (te Oud-Alblas). Getrouwd: P. Bongers en Z. Terlouw. CAPELLE ad. IJSSEL. Geboren; Maria Wille ml na, d. yaa van Herk en M. Koot. Elisabeth Oeer- truida, d. van C. Zwanenburg en G. M, Vorklnk. Pieter, z. van D. Bravenboer en C. van Wingerden. Margareth* Neeltje, d. van T. Karreman en W. vaq Weelden. Pieter, z. van L. Kaptein en B. Bouter. Maartje, d. van J. Ideman en F. Gonlag. Ondertrouwd: W. van Oog, 37 J., en M. Schnittert, 36 j. B. Kalkman, 33 J„ en E. J. Schouten, 27 j. Getrouwd: J. Lagerwaard, 21 en H. Meidam, 20 j. M. v. d. Ham, 26 J., en T. van Houwelingen,, 19 J. Overleden: D., van Wageningen, 67 Jn weduwnaar van T. Plak. K. Houweling, 52 j., echtgenoot van H. Sterkenburg. GIESSEN-NIEUWKERK. Geboren: Wouterus Nicolaas, z. van N A. van den Berg en J. M. Huschbosch. Neeltje, d. van D. C. Westerhout en A Sterk. Cornelis, z. van C. Hartkoorner W. van Wygerden. Jannigje, d. var A. Kersbergen en B. Versteeg. Pieter z. van L. B. Swynenburg en P. J. d« Groot. Getrouwd: E. L. Muis, 29 j. en M. W Bosman, 28 J. Overleden: A. O. Rietveld, 75 J., we- duwn. van G. Wallaard. C. Vlot, 80 J. wed. van H. van Holten. HOORNAAR. Geboren: Jannigje, d. van Au Boer man en A. Duizer. Ondertrouwd: Q. Bikker en P. Verspul Overleden: J. van Zomeren, 76 j„ wed van C. va nde Griend, eerder wed .var G. van Weelden. JAARSVELD. Geboren: Willem, z. van T. Hoogen* doorn en M. Goedhart. Overleden: J. de Jong, 2 w. J. var Tuijl, 66 j. a- J, de Wilde, 61 j, echtge- noote van J. K. Boon. KRIMPEN a.d. IJSSEL. Geboren: Lijsbeth, d. van P. Melger en A. Dekker. Ondertrouwd: T. Beijer, 32 J., en H Swijnenburg, 24 J. L. 8. Rodaks, 44 J en K. Groenewegen, 41 J. Overleden: T. Buijs, 81 J. N. Heij koop. G. Noorlander, 68 J„ echtge- noote van W. de Groot. LEKKERKERK. Overleden: T. Slingerland, 71 J. G Pruijt, 11 j. K. Broere, 61 J., weduw naar van T. Broere. LOPIK. Geboren: Margaretha Maria, d. van Klomp en Th. J. Steenkamer. Adrian Jacoba, d. van A. E. Kolkert en K. H. i van der Leer. Gerrit, z. van F. Bos e W. Oskam. Albertus, z. van H. van O en N. den Braber. Overleden: C. Hoogendoom, 9 m. C Oskam, 79 J. J. Blok, echtgenoote va A. van der Vlist. NIEUWERKERK a.d. IJSSEL. Geboren: Gerardus Maria, d. van P. M. de Groot en M. v. d. Berg. AagJ< d. van T. Karreman en A. Visser. - Dirk, z. van J. Heikoop en M. Vlok. Overleden: H. Eikelenboom, 84 j, we duwe van A. J. Boer. Getrouwd: W. P. de Mik en C. A. Kc ning. OUDEWATER. Geboren: Maria Antonia, d. van Sluis en A. van Schaik. Overleden: C. van Dijk, 53 j, echtgi noot van M. A. van Leeuwen. OUDERKERK a.d. USSEL. Geboren: Aart, z. van J. Twigt en de Mik. Teuntje, d. van P. Peterse e A. C. Droog. PAPENDRECHT: GeborenGerrit Arie, z. van C. L. Kal en C. Herlaar. Gerrit Cornelis, z. va C. van Wijnen en J. de Heer. Gee: Vja Comèlia, d. van J. Vink en P. Kok. - Catharina Maria, d. van T. Visscher e L. de Jong. Getrouwd: D. J. Klootwijk en C. Barnhoorn. Overleden: H. van Wijngaarden, 60 weduwe van A. van der Linden. PEURSUM. Februari. Getrouwd: A. van den Berg (t« Go cum), 26 j. en F. de Krey, 21 J. SCHOONHOVEN. Febr. Geboren: Adriaan Jacob, x. van Verhoeff en A. de Vreugt. U- Johann d. van P. Parre en J. M. Koevoet. Overleden: F. Bouwmeester, 82 j., ach genoot van A. Zomer. SLIEDRECHT. Geboren: Catharina Joanna Francisc d. van J. P. de WLnter en Th. Rodei burg (te Boskoop). Jacob Rokus, z. vf A. Vlot en C. Hoge veen. Johanna Co* nelia, d. van A. Redelijkheid en W. Boé Willemina Adriana, d'. van G. Broei huizen en M. van der Vlies. Cornet z. van C. Prins en T. de Koning. Ba tiaan, z. van W. Boer en A. v. d. Orfj Adriaan, z. van A. de Groot en J. t rnw Marinus, z. vanoj. Elsenaar e G. Stout. i Ondertrouwd: E. Vemooij, 26 j., en 1 Mostert, 23 j. A. de Bruin, 31 J„ i J. H. P. Kramer, 31 j. Getrouwd: L. J. Bot, 24 j., en S. Seventer, 21 j. Overleden: A. van Valen, 73 J., wedur naar van T. Brand. P. van Zullen, J., echtgen van P. A. Venis. WADDINXVEEN. Geboren: Maria, d. van S. G. van_' Slot en N. Slob. Arie Jacobus, z. vf K. Blanken en D de Wild. Jobannr en Nicolaas, zoons van J. Tanis en 3 Troost. Leonardus Anthonius, z. vv A. Vergeer en P. J- van der Werf. W helmina Sophia, d. van H. W. van W. gnmgen en A. Koetsier. Antje, d. vi_ J. Valk en M. van der Waal. Dirk, van D. Peters en N. van der Ben- Ondertrouwd: A. Kat rem an tn Hoogendoorn. P. van Beek m T. vi Dam. Getrouwd; H. J. d® Groter m B. CN ctorhUN»

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 4