XCS95 fÏMAli Mijnhardijes Zui*uf<t£e. Ctïcupest/ 's Werelds/loop tMAA&r Opening raadhuis te Benschop. Plaatselijk nieuws MAAR. FEUILLETON. VRIJDAG 22 MAART M oing zijn verdronken. Twintig anderen sprongen over boord en Wisten zich inde reddingboot van de ..Algler" in veilig heid te stellen, waarin ril tien uren heb ben rondgezwalkt. Tfehslötte 'hebben zij een Schotsche haven bereikt De twee andere reddingbooten en twee flotten, die zich aan boord van de „AI- tegen Hoofdpijn, Kiespijn, Migraine gier'' bêvonden, zjjn bij de aanval ver nietigd. Reuter voegt hieraan toe, dat één der overlevenden in een ziekenhuis is opge nomen. De „Algier" is tp middernacht getorpedeerd De kapitein gelastte, volgens dit be- richjt, allen opvarenden in zee te sprin gen. Op vijf personen na hebben allen dit gedaan. De vijf anderen, waarbij de hoofdmachinist en twee oliemannen, zijn met het schip in de diepte verdwenen. MAURETANIA EN QUEEN MARY VERTROKKEN. Uit New York. Het Britsche mailschip Mauretania is Woensdagavond uit New York vertrok ken, vermoedelijk om dienst te gaan doen als troepentransportschip. De leden van de bemanning van de Mauretania zijn van meening. dat zoo wel dit schip als de Queen Mary naar Hallfax zouden gaan om daar te worden bewapend voor de reis naai Australië. De Queen Mary is de Mauretania spoe dig gevolgd. EEN OPZIENBARENDE REDE. Van Amerikaansch gezant. Te Washington wordt levendig com mentaar geleverd op een in Toronto ge houden radiorede van den gezant der Vereenigde Staten in Canada, Cromwell, waarin deze de oorlogsdoeleinden der Geallieerden prees en openlijk critiek oefende op Duitachland. Cromwell zeide, dat het bestaan, de vrijheid en de vei ligheid van de neutrale landen kan af hangen van de uitslag van deze oorlog, en hij veroordeelde bepaalde „kortzich tige" groepen in de Vereenigde 8taten wegens hun houding. Cordell Huil, de Amerikaansche minis ter van buitenlandsche zaken, heeft om een officleele tekst van de rede gevraagd en niet de gebruikelijke aflevering aan het departement afgewacht. Wordt Cromwell terug geroepen? United Préss meldt hieromtrent, dat de Amerikaansche afgevaardigde Swee ney een resolutie heeft voorgesteld, waar in wordt aangedrongen op het inwinnen van nadere inlichtingen door het Con gres, mede in verband met het feit, dat Cromwell de isolationisten ie lijf is ge gaan. Cromwell zou moeten worden te ruggeroepen zöodra zou zijn bewezen, dat hij deze dingen zóó-heeft gezegd „Als de gezant," zoo zeide Sweeney, „aan de zijde van Engeland wenscht te vechten laat hij zich dan aansluiten bij onze geachte oud-landgenooW als Lady Astor en Kermit Roosevelt. ïk wed dat Cromwell niet da JMoéd ft> zelf op het slagveld te versc]t$nen.-f. De afgevaardigde Flsn sprak van een .feit zonder precedent". Naar verluidt zou Cromwell geen be langstelling meer toonen voor de diplo matieke post waarop hij nog slechts kor ten tüd geleden is benoemd. Hij tracht tot lid van den Senaat te worden geko zen. Cromwell is een der rijkste mannen van Amer<ka. v „GEEN DICTATUUR MEER EN GEEN GEWELD Artikel van Fritz Thyssen. In het te Buenos Aires verschijnende Duitsche republikelnsche orgaan Argen- tinischer Tageblatt is een artikel van den Duitschen industrieel Fritz Thyssen, die onlangs uit Duitschland gevlucht is, verschenen, zoo meldt Havas. Hij schrijft daarin: „Alle militaire lei ders waren het met ons eens. dat een nieuwe oorlog tegen de geallieerden van 1914 een waanzinnige misdaad zou ^djn. Er is geen woord waar van alles wat Hitier ons wil laten geloovn. Alle leu gens over Oostenrijk, Tsjechoslowakije, Polen, Frankrijk. Engeland en de Veree nigde Staten hebben dezelfde waardeals die over de rechtvaardigheid van deze oorlog, de waarde van zijn bondgenoot schap met Stalin en zijn vriendschap voor "Mussolini. Wij willen geen dicta tuur meer. noch van een partij, noch van het leger, noch van een enkelen man, noch van de geüniformeerde jeugd. Het geweld moet niet in de plaats van le vreugde komen. Nimmer progroms meer, noch concentratiekampen, noch folteringen, noch hoogleeraren. die elke misdaad tegen de Europeesche geest en de christelijke beschaving beamen. en vooral geen bontgenootschap met het bolsjewisme meer. In ruil daarvoor wil len wij een federatief Duitschland, als Zwitserland. Wij willen de ontwapening van Europa, zonder geheime gedachten aan wraak of overwinning." Sierlijk door eenvoud. Benschop. Witte Donderdag 1940, een bijzondere dag voor Benschop Uit de huizen, die het fraaie, landelijke dorps plein vormen en ook uit die in de om geving daarvan, waaide de driekleur. Het was een komen en gaan van auto's, fietsen, hoog-gehoede heeren en op zijn Paaschbest-gekleede dames Dat alles gold het nieuwe raadhuis te Benschop, dat verrezen Is op de plaats, waar eens het onoogelijke huisje stond, dat óók den naam van raadhuis droeg, maar dien naam feitelijk onwaardig was Nu verrijst daar het nieuwe gebouw van rood gebakken handvormsteen, slank, eenvoudig, ietwat monumentaal maar volkomen in overeenstemming met de omgeving. Wie zou trouwens van den architect Kok uit Amsterdam, den secretaris van „Heemschut", iets anders kunnen ver wachten, want zijn nauwe relaties met dien Bond beteekent alreeds, dat men in een landelijke omgeving geen brok beton, gegoten in kubusvorm te zien zal krijgen. De keurige hal met het trappenhuis binnentredend, heeft men aan de lin kerzijde de burgemeesterskamer, rechts de secretariskamer en de secretarie. De secretarie, zoowel als de gangen en het trappenhuis hebben geen gepleisterde muren, doch deze zijn opgetrokken van gele Friesche steen, wat vooral aan het trappenhuis en aan de gangen een bij zonder cachet geeft. Van dit alles gewaagde de burgemeester, de heer C. L. 8 C H R E U D E R 8. in zijn openingsrede, die hij uitsprak in de raadszaal, welke zich op de eerste ver dieping bevindt. Tegen twee uur vulden de talrijke ge- noodigden dc zaal, o.a. de burgemeesters van Lopik, van IJsselstein en van Mont- foort, de vroegere geneesheer van Ben schop, dr. De Jong, leden van de raden van Polsbroek en Hoenkoop, van Polder besturen ëhz Prompt tjvpe, ^i^ffeed de autp,vppjr gezeten poro- missaris der Koningin ln <jp ppoyincie Utrecht, alsmede de leden yqjx &&L, Sta ten, Baron v. Tuyl van Serooskerken en Weijkamp. Rede burgemeester. Toen deze autoriteiten werden binnen geleid, stonden de aanwezigen op en na de begroeting opende burgemeester 8CHREUDER8 de vergadering met gebed//Hierna hield hij een rede, waarin hij zeide te hopen, dat in het nletrwd ge bouw tot'In lengte van dagen récht en gerechtigheid moge gevontté» worden. Dat hier gearbeid worden éllènïsrtt on der biddend opzien tot God Almachtig. En dat God in Zijn algemeene genade Zijn zegen over den verrichten arbeid schenkel Dit alles was óok de bede van weth. Vermaat. die helaas dezen morgen is overleden. Na deze droeve mededeeling werden enkele oogenbiikken stilte in acht geno men. Het oude gemeentehuis bevatte slechts twee vertrekken, een secretarie en een Raadszaal, die feitelijk diende voor alles en nog wat. Toch was die Raadszaal in heel de provincie bekend om het ladder tje dat er in stond. Het laddertje, waar mede, als de klimmer niet al te onfor tuinlijk was, een open zolderruimte be reikt kon worden, die den naam archief droeg. Maar laat ik niet te veel van het vorige gemeentehuis zeggen; daartoe heeft het te veel aangename herinnerin gen. Spr. herinnerde daarna aan de ver schillende stadia van voorbereiding voor de bouw van het nieuwe raadhuis, waar van op 8 Juni 1939 de aanbesteding volg de, op 15 Juni had de gunning plaats aan de firma A. A. van. Kleef en Zonen te Benschop. Door eegdrachtigen arbeid, èn van de raad van toen èn van de raad van nu, werd nog juist vóór de prijsstijging een nieuw schoon gebouw verkregen, zonder verzwaring vart lasten. Ja, met een be- teekenende herhaalde vermindering van belasting. Dit alles stemt tot groote dankbaarheid. De 1ste steenlegging vond plaats op 31 Augustus, dus reeds in den mobilisatie tijd. Ik wil dezen feestdag niet verdon keren door somberheden, maar U begrijpt dat er zorgen zijn geweest om den bouw vlot te doen verloopen. De gemeente verkrijgt nu een gebouw, hecht, sterk en weldoortimmerd. De op zet is soberheid geweest en die opzet is volkomen geslaagd. U wordt aangeboden een gebouw, aan passend bij de omgeving, een sieraad voor het dorp, zonder overdaad, maar sterk en bijzonder practisch. Met volle blijmoedigheid stellen B. en W. U daarom ook voor het van den aan nemer over te nemen, onder schriftelijke dankzegging aan architect en aannemer voor de wijze waarop zij hun taak heb ben opgevat Hierna leeét de burgemeester het laat ste advies van den architect voor, waar bij deze verklaart, dat het werk voltooid en door hem goedgekeurd is. Met algemeene stemmen wordt besloten het gebouw in eigendom te aanvaarden. Den architect bracht de burgemeester hulde voor zijn werk. Het gem. bestuur dankt den heer Kok en ook diens twee zonen voor den arbeid welke zy met liefde aan het gebouw ge geven hebben. Ook tot de aannemersfirma richt de voorzitter waardeerende woorden. Vervolgens roept spr. alle aanwezigen een hartelijk welkom toe, in het bijzon der den commissaris der Koningin, de leden van Ged. Staten en aan zijn col lega's. Op een vraag aan den commissaris der Koningin, of deze het gebouw zou willen openen, heeft deze niet gezegd ja of neen, doch „ik heb er op gerekend". Met alle bescheidenheid durft spr zeggen dat ook de gemeente er op gerekend had. DKMf Benzineverbruik één liter op„J5 K.M. Service door het geheele land. Importeurs Hart Nlbbrig Greeve N V. Parkstraat 91a, Den Haag v Begrafenis van Christus, omtrent het einde van de vijftiende eeuw door Hans Schwarz ln' hout gesneden (Augsburg). Agent voor Schoonhoven en Omstreken Goedhart A de Bruifn, Lopikerstraat 75 Spr. zegt den commissaris dank voeï" diens bereidwilligheid het gemeentehuis t« openen. Rede van den Commissaris der Koningin. Hierna neemt de COMM18SA(RIS het woord en zegt, dat men niet zou ver wachten, dat in moeilijke tijdsomstan digheden als nu, tot dergelijke besluiten zou komen. Dit nieuwe gemeentehuis vindt zijn ontstaan in de toegenomen so ciale zorgen en werkloosheid, welke be sluiten doen nemen, die anders niet ge nomen zouden worden. Wanneer men leest van een nieuw raadhuis te Ben schop, dan vraagt men wel eens: is dat nu van zooveel belang? Spr. zegt dan: Ja! Voor Benschop is het van evenveel belang als b v. van Utrecht. Een nieuw gemeentehuis is een mijlpaal in de ge schiedenis der gemeente Moge de bevolking van Benschop blij ven geloovig. ernstig, spaarzaam, ingeto gen en hechtend aan de gebruiken. Spr. wenscht de gemeente geluk met het nieuwe huis en verklaart het geopend met de bede, dat Gods zegen moge rus ten op het werk, dat in dit nieuwe ge bouw moge plaats vinden. Hierbij overhandigt Z. Exc aan den burgemeester een voorzittershamer, ver vaardigd uit hout van het oude raad huis. Rede wethouder Roeleveld. Wethouder ROELEVELD spreek - een gelukwensch uit tot den burgemees ter met het nieuwe raadhuis. De raads leden bieden hierbij aan vier lichtorna- méhten in de raadszaal. Deze lichtorna- menten wijzen op hetverband tusschen hetlicht en de duisternis, welke over de wereld gaat. De bekroning van het nieu we bouwwerk, zegt spr., wordt in deze lichtornamenten gesymboliseerd. Spr. uit zijn waardeering voor het on vermoeid werk van den burgemeester en over de goede verstandhouding in de Raad. Rede van den heer Lamorée. De heer LA MO REE, raadslid, zegt, dat er een donkere schaduw gekomen is over de dag van heden door het heen gaan van wethouder Vermaat. Spr. is in leeftijd het oudste raadslid en bijna een halve eeuw inwoner van Benschop. Hy gevoelt zich hier geheel thuis. Spr. feliciteert den burgemeester met het succes op zijn pogingen. Ook den leden van den Raad, den burgers en burgeres sen biedt spr. zijn gelukwenschen aan. Benschop heeft eigenlijk nooit een raad huis gehad en daarom verheugt het hem er aan te hebben kunnen medewerken aan de totstandkoming ervan. Het ge bouw past in de omgeving. Het oude ge bouw had geschiedenis en deze moet in het nieuwe nog ge:|aakt worden. Laten we hopen, dat de vergaderingen zullen kiyveii. zooals ze.altijd waren, onderling jreEteouwend. Vervolgens geeft 6pr. in een geestige speech een overzicht van de geschiedenis van Benschop in de laatste vijftig jaar en biedt tenslotte aan een door hem ge schilderd stuk, voorstellend het „oude" raadhuis en omgeving. Dit prachtig stuk werk in gouden lijst siert de raadszaal. Meer spreken en meer geschenken. Vervolgens biedt het raadslid D E GIER, als voorzitter vap het water- sëpap „Éj&pschop", namens dit water- kétfap een gebrandschilderd raam aan, waarop het oude en het nieuwe raad huis voorgesteld wordt en geplaatst is in het trappenhuis. Ook de secretaris van Benschop, de heer VAN BEUSEKOM, die, hoewel gemobiliseerd zijnde, voor dezen bijzon- deren dag venof heeft gekregen, stelt het op prijs een enkel woord te kunnen spre ken, mede in opdracht van het secreta rie-personeel. Toen spreker's vader burgemeester van Benschop was, in 1910, bestond er nog geen officleele secretarie, wel een raad- en rechtkamer. De secretarie bevond zich in zijn vader s huis. Later heeft zijn va der voor eigen rekening een secretarie la ten inrichten, omdat het publiek dikwijls wat al te nieuwsgierig ln de huiskamer keek. In die dagen reeds had spreker's vader het idee een nieuw raadhuis te bouwen. Dank zy de energie van burge meester Schreuders is het gemeentehuis er thans gekomen. Spr. geeft de verze kering, dat het secretarie-personeel met alle krachten de belangen der gemeente in het nieuwe huis zal behartigen. De hall-lantaren van kunstsmeedwerk is het geschenk, dat het personeel der gemeen te aanbiedt. De heer OVERBEEK spreekt na mens tal van gemeentenaren en biedt aan het gemeente-wapen in den gevel, als blijvend bewijs van herinnering aan 21 Maart 1940. Namens de gemeente Polsbroek, van welke gemeente de secretarie te Ben schop ondergebracht is. biedt de BUR GEMEESTER de klok in de secre tarie aan en namens de gemeente Hoen- koop een schilderij van Prinses Juliana en Prins Bernhard, welke is opgehangen in de kamer van B. en W. Namens de OUDERS VAN DEN BURGEMEESTER worden 2 schil derijen aangeboden, resp. van Koningin Emma en Koningin Wi'.helmina, terwijl de 3 veldwachters van Benschop, Pols broek en Hoenkoop een bureaulamp voor de burgemeesterskamer offreerden. De BURGEMEESTER zelf schonk een bureau op de secretarie en diens vrouw een tafel in de hall. De heer BOON, sprekende namens de Oranjevereeniging, biedt aan een vlag met toebehooren voor het raadhuis, wel ke intusschen al lustig wapperde. Ook sprak nog de ARCHITECT KOK, die niet begreep waar hij den moed vandaan haalde om nu zooveel sprekers nog iets te durven zeggen. Hij hoopte dat dit raadhuis zal bijdragen tot de schoonheid van Benschop. Uit een oude balk dateerend uit min stens 1520, heeft spr. een beeldje doen vervaardigen, dat de hoofdballuster van de trap bekroont en voorstellend een Stichtsche boerin, gekleed ln oude dracht Deze Juffrouw, zégt spr., vormt als het ware de schakel tusschen het oude en nieuwe huls. Een der heeren VAN KLEEF dank te den burgemeester voor de gevoelvolle woorden aan zijn vader gewijd. Deze be schouwde het als een eer het nieuwe raadhuis te mogen bouwen, dat hij he laas zelf niet heeft mogen voltooien. Als blijk van waardeering voor de aan gename samenwerking bóod de heer Van Kleèf een burgemeesterszetel ln de raad» zaal aan. Tenslotte bood BURGEMEESTER KEMME uit Montfoort, mede nameni zijn collega's, het gemeentebestuur van Benschop gelukwenschen methet nieuwe gebouw aan, waarna BURG ÊM E E S- TER SCHREUDERS dankte voor alle goede wenschen en cadeaux, inzon derheid van het gemeentewapen en 70or het praéhtlge schilderstuk van den heer Lamoree. Vervolgens werd het gemeenwwape» door den Commissaris der Koningin ont huld, .waarna gelegenheid bestond het raadhuis te bezichtigen. Nog geruime tijd bleven daarna de genoodigden onder aanbieding van ver- verschlngen in de raadszaal bijeen. Eerste Hulp. Berkenwoude. De vereen. EHBO. hield Woensdag haar laatste cursus avond, die onder leiding stond vin dr. J. H. C. Mliller te Bergambacht. De voorzitter sloot deze cursus met woorden van dank aan den docent voor de leerzame en prettige wijze waarop steeds de cursus-avonden werden geleid He redder slecht beloond. Oud-Alblas. Door het uitwijken van eea tankwagen van de „Graafstroom" ge* raakte de vrachtwagen van de Winke- liers-Inkoopcentrale „De Spar" aan het Westeinde in de berm van de weg ver zakt. Een kraanwagen heeft het voertuig gelicht. Eenmaal weer op»de weg. zette de chauffeur zich onmiddellijk achter zijn stuur en wilde wegrijden, zonder er aandacht aan te schenken, dat zijn wa^ gen nog met een ketting bevestigd was aan de kraanwagen, met het gevolg, dat de laatste hetzelfde lot onderging en in het verzakte spoor terecht kwam. waar hij eerst de vrachtwagen uit had getrok ken. Daarbij werd nog ernstige schade toegebracht aan het rijwiel van den heer Huuksloot. De kraanwagen werd weer op de begane weg gebracht door een vracht auto, die Juist kwam aanrijden. Werkloosheid sterk gedaald. Reeuwijk. Het aantal werklooeen dat voor eenige weken nog in de honderden liep, is thans sterk gedaald; er zijn nog maar eenige tientallen werkloozen. Vrij wel alle arbeiders hebben werk gevonden bij de in de omgeving in uitvoering zijn de werken, terwijl ook velen geplaatst zijn in het land- en tuinbouwbedrijf. j TWEEDE MUM). NIEUWSBLAD VOOR KUIP-HOLLAND EN UTRECHT Seh—nhormmeche Courant VRIJDAG 22 MAART 1949. dw/ JAN TAN LOCHTOP. Onze dichter Hieronymus van Alphen heeft een stel kinderen bezongen, waar van men in onze tijd, niet zoo'n beetje, wee wordt. Zij zijn allen zoo akelig braaf, deugdzaam, ijverig, lieftallig, ge hoorzaam, zoo vrij van elke schijn van ondeugd, dat men neiging voelt een troep kwajongens op die voorbeelden af te zenden om er eens wat menschelijks ln te brengen. „Zou ik voor den klepper vreezen? Oh, die goede brave man, Maak dat ik gerust kan wezen En ook veilig slapen kan." Zoo sabbelt een van die lieflijke prent Jes als hij den nachtwaker voorbij ziet komen, die genoemd werd naar de klep per, waarmee hij de menschen trachtte wakker te houden. Nu zijn er geen klep pers meer en Hieronymus is al ruim een eeuw dood. Onze Jeugd echter is even min bevreesd voor nachtwakers, zij gaat zonder vreeze ln de nachtelijke uren rond, naar dancings en cabarets, waar zy rooken, drinken en dansen. Om het goed te leeren, beginnen zy daarmede al vroeg en in de steden kan men de knapen met geplakte haren en meisjes met geverfde wangen en lippen zien, die nog eenige Jaren van hun mondigheid verwyderd zyn. Dit deel van de opvoe ding valt buiten de regeeringsbemoeienis Zy houdt geducht toezicht op hetgeen vertoont wordt ln de bioscopen en wan neer ln een kinderfilm als „Sneeuwwitje" een stiefmoeder voorkomt, die wat erg kwaadaardig doet. dan laat zy de jonge lieden niet toe, waarop deze zich naar de dancings begeven. In Duitschland is het toezicht op de bioscopen voor de Jeugd niet zoo fel als hier en daar mogen 17-Jarigen vryeiyk naar een kinderfilm, maar ln tegenstel ling met hier te lande, houdt men daar een wakend oog op hetgeen ^ie minder jarigen buiten de bioscoop doen. Pas zijn die maatregelen, niet zoo weinig, ver scherpt om de jeugd tegen zich zelf te beschermen. Meisjes en jongens beneden de 18 jaar mogen daar niet op straat loopen na het invallen van de duister nis, ze mogen zonder geleide van een op voeder na 9 uur niet komen in biosco pen, eafé's, dancings en cabarets, «e mo gen in eafé's geen sterke drank drinken en niet ln het openbaar rooken. Hieronymus sou vragen of sulke voor schriften noodig zyn en of het inder daad voorkomt dat kinderen van 17 Jaar en Jonger, des avonds zonder opvoeder naar danshuizen gaan, daar rooken en drinken en er zoo laat biyven als in hun vesteakjes voldoende geld blUft. Ja, Hie ronymus, dat komt voor, het komt zeer voel voor en knapen en bakvischjes zou den gevaarlijk kwaad worden als men hun dat vermoeiende vermaak sou ver bieden. Daarvoor bestaat echter geen gevaar. Wy leven in een vrij land, de ouders zyn vrij om hun kinderen tydig vertrouwd te maken met het nachtleven en de kinde ren zyn bulten de bioscoop vrij om tyd en geld te besteden, zooals zij dat verkiezen en zy vreezen voor geen klep per. DE VALSCNE AANKLACHT door VIOLETTE CARR. 28 HOOFDSTUK XIII. De moeder van Xaver had het zoeken haar het ïyk van Infanger nog steedsj niet opgegeven, zy was er voor de Alp Glum opgeklommen en daarna de Ita- liaansche grens overgetrokken naar het stadje Scallno. Doch de moeiiykheden van den tocht hadden het oude lichaam ondermynd. zy kon niet meer verder en bleef daarom in een van de Chionhuizen enkele dagen rusten. Op den* tweeden Kerstdag had de Xernbacherin, zooals zy door iedereen werd genoemd, een eigenaardige beleving Zy lag op een bed, dat de boerin haar had afgestaan, nadat zy haar had uitge,- legd, wat zy om dezen tyd van het jaar hier boven zocht en nadat zy de vrouw een aantal goede frankstukken in de hand had geduwd. Zoo lag zy dan in de eenige kamer van de boerdery in het daar opgeslagen bed, toen plotseling de deur openging en De oude vrouw riep: „Fientje Collina!" Daar stond zy warempel, die Fientje, maar jong, frisch, met roode w&ngen lachend, zooals zy ét aityd had uitgo ten, toen zy nog op de Sassal Masone hi de hut de toeristen bediende. Ver baasd keek het meisje naar de oude vrouw en lachte: „Ik ben Fientje Collina niet, maar Pia Collina!" Nederland en de oorlog Nederlandsche ambulance naar Finland vertrokken. PRINSES JULIANA WUIFT VERTREKKENDEN NA. Nadat dr. Meihuizen met twee zusters reeds was vertrokken, zyn Donderdag morgen de overige 26 leden van de Ne derlandsche ambulance naar Finland af gereisd. Het verzamelpunt was het gebouw van het Ned. Roode Kruis aan de Prinsesse- gracht in den Haag. Reeds vóór 10 uur was daar vrywel onopgemerkt de voor zitster, Prinses Juliana, gearriveerd en vele autoriteiten waren gekomen, om het ambulance-personeel een vaarwel toe te roepen. Voor het vertrek heeft Prinses Juliana Pas op voor Maart en Rheumatiek twee slinksche bondgenooten, die U bekruipen met guur, onverdrageiyk weer en het onmiskenbaar gevolg: aanvallen van Rheumatische pyn, met alles wat daaraan vastzit. Neem ditmaal Uw maatregelen zonder verwyi. Want hoe eerder ge Uwe Rheumatische aandoeningen den kop indrukt, hoe be ter. Pas de in tallooze gevallen zoo af doend gebleken Kruschen-kuur toe! Kru- schen Salts zuivert Uw lichaam van de schadeljke zuren, die de directe oorza ken zyn van Uw hjden. Mevr. H. E. schreef: „Een maand of 15 geleden verging ik van de Rheumatische pynen ln de armen, rug en beenen. De pynen in myn lede maten waren ondragelUk, zoodra ik in bed lag en wat begon door te wannen. Vooral in myn armen waren de pynen ondrageiykTot ik bedacht, dat ik zooveel over Kruschen las. Ik begon er óók mee en ik ben nu zoo bHJ U te kunnen zeggen, dat de pijnen al een Jaar zyn weggebleven." Spiegel Uzelf aan die ontelbare geval len van .yerlosslng van Rheumatische pynen, die lichaam en gezondheid sloo- pen en die U het leven maken tot een ondragelijke last. Doe óók een bloedzui verende kuur. Neem óók Kruschen Salts! Het zal U zoo goed doen! Kruschen Salts is verkrtjgb. by apoth. en drog a ƒ.0.40, D.75 en 1.60 (extra groot pafc). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd, Manchester (Engeland). Opger. 1756. (AdvX van leder afzonderiyk afscheid genomen, nadat alle leden van de ambulance aan Haar waren voorgesteld. De bussen rijden voor. Te kwart voor elf redek twee bussen van de K.L.M. voor en werd begonnen met het inladen van de talryke colli ba gage, waarmede geruime tyd gemoeid was Inmiddels had zich voor het gebouw „Groote hemel, dat ik oude vrouw daar niet meer aan denk. Pia! Ja, nu zlé^ik het. Maar wat doe jy hier ln Tirano?" „Van den zomer was ik op d?n berg by de Chionshulzen en de boerin hier is een zuster van myn baas te Tirano. zy is ziek geworden en nu bUjf Ik van den winter hier om voor haar te zorgen." „Ken je me niet meer?" „Ach la. U bent de Kernbacherin van de Berpinahuizen. Hoe komt U hierbo ven?" „Het werd een lang verhaal, maar de oüde vrouw vertelde alles uitvoerig, want het hielp haar door de vervelende uren heen, die zy op bed moest liggen om weer krachten te verzamelen. Pia wist er weinig van wat er gebeurd was. zy had wel gehoord, dat Xaver verdacht was van een moord op Infanger, maar meer niet, want Pia was een echte Collina- styfkop, en nadat zij terwille van haar stierfmoeder de ouderiyke woning had verlaten, had zy thuis niet meer van zich laten hooren en hoe zy ook aan haar zuster Fientje hing, ook van haar had zy niets meer gehoord. Nu zat zy by de oude vrouw aan het bed en kon alles niet bevatten. „Ja, ik was nog jong, toen ik thuis wegging, maar ik ken Xaver toch vol doende bm te weten, dat hU geen moor denaar is! Zoo, en is Fientje in Mün- chen? En zoekt U hier nu in de bergen steeds maar naar het ïyk van Infanger? Hoe is het met vader?" Opeens kreeg het heimwee bij het jon ge meisje de overhand en snikte sij het uit. Op den derden Januari was de oude vrouw weer zoover, dat zU aan het af dalen naar Scalino kon denken. Geluk kig was de boerin, waar Pia bij ln be- van het Roode Kruis een vry groote me nigte verzameld. Om kwart over elf vertrokken de beide bussen. Prinses Juliana wuifde de pleeg zusters harteiyk toe en den doktoren werd met een buiging vaarwel gezegd. Ook de belangstellenden op straat lieten zich niet onbetuigd. In het stationsgebouw van Schiphol heerschte tegen den middag een byzon- dere drukte. Den zes medici, twintig verpleegsters, de assistenten en den chauffeur-monteur werd door vele'familieleden en kennissen uitgeleide gedaan, doch daarnaast wa ren er ook tal van belangstellenden. Te kwart over één vertrokken kort na elkaar de „Xemoe" en de „Tapuit". Record vervoer door de X.L.M. Het vervoer van de enorme hoeveelheid materiaal, waarmee de Nederlandsche ambulance is uitgerust en dat in de loop van deze week door de lucht naar Malmó is en wordt vervoerd, vormt de grootste opdracht Ineens, welke de K.LM. ooit kreeg. t Ook de aard van de goederen maakte een unicum uit in de geschiedenis van onze luchtvaartmaatschappy. Met uitzondering van de grootste, niet- demonteerbare stukken, welke per trein zyn getransporteerd, gaat alles dopr de lucht, in totaal een lading van rond 25.000 k g. Van Zondag af zijn dageüjks twee ex tra-vliegtuigen opgestegen om deze massa over te brengen. Men heeft in Zweden en Finland de grootste bewondering voor de wyze waar op het Ned. Roode Kruis deze vervoers- aangelegenheid heeft georganiseerd en doen uitvoeren. HANDELSOVEREENKOMST MET ENGELAND. Het Britsche Ministerie voor den Eco- nomischen Oorlog deelt mede: „De besprekingen, die sedert eenige tyd tusschen Britsche en Nederlandsche vertegenwoordigers te Londen zUn ge voerd over handelskwesties, voortvloeien de uit de oorlogstoestand, zyn thans met succes bekroond: vandaag is een over eenkomst geparafeerd. Er is een gemeng de commissie ingesteld, die te Londen of te 's-Gravenhage zal byeenkomen ter be spreking van alle vraagstukken, die by de nakoming der overeenkomst kunnen ryzen." Te 's-Gravenhage bevestigt men tebe- voegder plaatse, dat inderdaad heden de parafeering van een regeling ln zake de aanvoer van goederen van overzee wordt verwacht. GEEN VLIEGERS OVER ONS LAND Bij de aanval op Sylt. Omtrent de aanval van Engelsche bombardementsvliegtuigen op het eiland ffylt meldt het Duitsche nieuwsbureau, %fat Britsche vliegtuigen bommen heb ben geworpen boven Deensch gebied en ook Nederlandsch territoriaal gebied ge schonden hebben. In verband daarmede deelt men van trekking was, weer zooveel beter. Het Jónge meisje kwam naar haar toe en zei: „Ik heb met de boerin gesproken, zy heeft my hier niet meer noodig en ik ga naar Tirano terug. Alleen kunt U niet gaan. Als U het goed vindt ga ik tot Poschiavo met U mee en zet U op den trein naar huis." Het was een goede gedachte geweest, want onderweg moest de oude vrouw meerdere malen op de stevige, Jonge Pia steunen. In Scalino gingen zy naar een klein hotel. Om te voet naar Poschiavo te gaan, daar kon de oude vrouw niet aan denken en dat de voerman, die haar mee naar boven had genomen voor een groot gedeelte, toevallig ook weer naar het dal zou gaan, daaraan was ook niet te denken: maar de waard wist raad. „Luister, gisteren is er een belasting ambtenaar van Tirano hierheen gekomen om alles te controleeren. Hy zal mis schien morgen alweer verorokiten. Ga eens naar het stadhuis. Misschien kan hy jullie beiden in zyn wagen meenemen naar Tirano. De weg er heen is pverai heel goed." ..Dan zal ik daar maar dadeiyk heen gaan." Pia knikte. „Ik heb nog een boodschap voor de boerin te doen, dan kom ik naar het stadhuis en haal U daar af.'' De oude vrouw nam het valies, waarin zy steeds al haar papieren en haar geld by zich droeg en strompelde naar het stadhuis. Het toeval wilde, dat zy juist in het bureau kwam, waar een ambte naar met den bqjastingman samen bezig waren. De oude vroeg of zy met den heer uit Tirano mee kon rijden als hy weer terug ging. De kassier schudde het hoofd. „Wat doet U midden in den winter hier boven?" vroeg hy. gezaghebbende zyde aan het Algemeen Nederlandsch Persbureau mede, dat biy- kens de gegevens van de Nederlandsche luchtwacht, geen schending van ons rechtsgebied door vreemde vliegtuigen heeft plaats gehad. SUIKER OP BON 15. Gedurende het tydvak van Vrijdag 22 Maart tot en met Donderdag 11 April zal de met „vyftlen" genummerde bon der Rykadlstrlbutiekaart recht geven op het koopen van een kilogram suiker. DUITSCHE SERGEANT-VLIEGER DESERTEERT. Met groote moeite over onze grens gekomen. Een 22-jarig gedeserteerd Duitsche ser geant-vlieger heeft kant gezien, ondanks de byna onoverkomelijke grensversper- ringen, behouden Nederlandsch grondge bied te bereiken. Hy had van Rheine af geloopen en tot aan zUn hals door de Dinkel moeten wa den om ter hoogte van grenspaal 6 in de gemeente Losser, de grens te overschry- den. De deserteur, die gekleed was in de uniform van de Duitsche luchtmacht, droeg een revolver en eenige patronen, gewikkeld in een stuk papier, by zich. Hy werd door een Nederlandsche grens- patrouille aangehouden en voor den wachtcommandant geleid. Volgens zyn verklaring zouden de Duitschers zelf hem de richting naar de Nederlandsche grens hebben aangewezen, nadat hy had voor gegeven, te behooren tot den geheimen Duitschen radiodienst. De jongeman zal worden geïnterneerd. DE ONDERGANG VAN DE PHOBOS. Methét Grieksche s.s. Tassia zijn WoensdagkVbnd twee geredde opvarenden van hét taiïkschip Phobos van de Neder- landsch-Indische Tankstoomboot Maat schappij, dat by de Zuid-Oostkust van Engeland op een myn is geloopen, te Vlissingen aangekomen. Het zyn beiden Chineezen. Een van hen was gewond aan armen en beenen en moest per bran card van boord worden gehaald; de an dere bleek geheel overstuur te zijn. Ne gentien leden van de bemanning zyn door de Tassia opgepikt. Het Europeesche gedeelte der beman ning is eetoter weer naar het schip te ruggekeerd, teneinde te redden, wat er nog te redden viel. De Phobos is het 25ste Nederlandsche schip dat ten slachtoffer is gevallen aan de oorlog ter zee. „Ik heb naar den dooden Infanger ge zocht." Nu gebeurde er iets onverwachts. Er was een jongeman binnen gekomen, hy hinkte een weinig en droeg een acte- tasch onder den arm. Hy kwam juist binnen op het oogenblik, dat de oude vrouw den naam Infanger uitsprak, kromp in elkaar en liet de tasch op den grond vallen. Toen keek de oude vrouw hem aan, sprong op en beefde over al haaf leden. „Groote hemel, daar is Thomas Infan ger!" De ïhan had zich vlug hersteld. „Wat bedoel Je, oudje?" Maar zy stond naast hem. „Dit is Tho mas Infanger!" Nu bemoeide de ambtenaar zich met het geval. „U vergist U, dit is onze secretaris Bernardo Grimaldi!" Maar de oude vrouw hield hem by den arm vast en luisterde niet eens naar wat er gezegd werd. „Thomas Infanger, hoe kom jy hier? Herken Je me niet? Weet Je niet, dat ik de Kernbacherin ben? Weet je niet, dat Xaver in de gevangenis zit als jouw moordenaar?" „Een oogenblik stond de man als aan den grond genageld, toen rukte hy zich los. „Laat my met rust, ik weet niet, wat je wilt!" De andere deur, waardoor de man een goed heenkomen wilde zoeken, werd ge opend en een inspecteur van politie trad binnen. „Wat is hier aan de hand?" „Ik weet het niet, Inspecteur De oude vrouw had al haar krachten weer verzameld. „Maar ik weet het. Hy daar, 1s de doode Infanger, de douane- DE SPIONNEN TE ARNHEM. Voldoende bewijzen. Het onderzoek, dat de marechaussee te Zevenaar heefjt ingesteld naar de gedra gingen van den verleden week te Babbe- rich gearresteerden smokkelaar B., die in het bezit bleek te zijn van zeer ver dachte papieren, heeft een bevestiging opgeleverd van het vermoeden, dat B. zich aan splonnage heeft schuldig ge maakt. De man Ls thans in het huis van bewaring te Arnhem opgesloten. Tegen den Arnhemme^, die eenige da gen later op vermoeden van spionnaga in de Geldersche hoofdstad werd aan gehouden, heeft de Arnhemsche politie eveneens zooveel bezwarend' bewysmate- riaal kunnen byeenbrengen, dat ook deze arrestant naar het huls van bewaring is overgebracht. VIER DUITSCHE VLIEGERS GERED. Van zinkend vliegtuig. De kotter Um. 203 is Donderdagmor gen te Umuiden binnengekomen met de vier inzittenden van een Duitsch vlieg tuig, dat boven de Noordzee door een Engelsch toestel was neergeschoten. Twee Duit^phers waren gewond. Toen de kotter Utn 203, schipper H. Wezelman, zich Woensdag op 110 myi van IJmuiden op de Noordzee bevond, ontdekten de opvarenden een Duitsch vliegtuig, dat zich in zinkenden Aoestand bevond. 'De vier inzittenden van het toe stel, een officier en drie onderofficieren, verklaarden dat zy door een Engelsch vliegtuig waren neergeschoten. Een yan de Duitschers had een gebroken arm, een ander een kogelwond in de knie. HONGERSNOOD OP LOMBOK. Uit Lombok wordt gemeld, dat door de weinige regens de rijstaanpïant te Ampe- nan (Lombok) voor ongeveer 40 mis lukte. Tengevolge hiervan is hongers nood ontstaan onder de bevolking. By de slachtoffers zyn verschillende buikziek ten geconstateerd, terwyiuit Midden- Lombok reeds sterfgevallen worden ge meld. Het Binnenlandsch Bestuur en de geneeskundige dienst hebben de noodige maatregelen getroffen. Op het departement van economlsohe zaken te Batavia is nog geen bericht ont vangen omtrent een hongersnood op Lombok. Inlichtingen hieromtrent wor den thans ingewonnen. beambte." „Mensch, je bent gek!w „Laat den man los, dat ls secretaris Grimbaldi." „Maar de oude vrouw werd steeds ze kerder van haar zaak. Nu herkende zij ook Infangers stem. „Hij ls Infanger. Hier in myn zak heb ik zyn foto. U kunt het zelf zien, als U het niet ge looft!". De man stond te beven en keek onder zoekend naar de deuren. Doch daar kon hy niet door ontsnappen, want voor de eene stond de inspecteur en voor de an dere de ambtenaar van het stadhuis. „Hier is de foto is hy het, of is hij het niet?" Verwonderd bekeken de man nen het portret. Zeker, het was een oude foto en in het uniform van een gendar me, maar De deur werd geopend en Pia trad binnen. Eer een der mannen iets had kunnen zeggen, sprak de oude vrouw haar aan. „Pia. ken jy dien man daar?" „Goede help, dat is Infanger!" De inspecteur begon te twyfelen. „Gri maldi, haal even Uw papieren." De man werd bleek. „Ik heb U toch gezegd, dat ik die verloren heb." Nu stond de moeder van Xaver dicht voor hem en richtte zich hoog op. „Je hebt ze verloren! Nooit heb Je de andere papieren gehad. Infanger ben Je! Stroop de mouw van je rechterarm maar op en laat het blauwe ankér zien, dat er op getatouëerd is ln den tyd dat je nog als matroos in dienst was!" De energieke, zekere manier van da oude vrouw verwarde den inspecteur steeds meer. (Wordt vervolgd). TSSSS doetje goed! t

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 2