r ÜSïïtSoKT) De standpunten van Berlijn en Londen. Iht Fïïicö- mek& op -tocoaA, e&n waahjdnruj vwt éwaÉiteit Binnenland Gemengd nieuws Uw Zenuwen WOENSDAG W APRIL 194# PROCLAMATIE VAN DEN DEEN- SCHEN KONING. Koning Christiaan van Denemarken heeft uit het paleis Van Amalienborg een proclamatie uitgegeven, Vraarin hij pro testeert tegen de bezetting van Denemar ken en er bij de bevolking op aandringd kalm te blijven. De proclamatie van koning Christiaan aindigde met de woorden: „God behoede u allen. God behoede Denemarken". De koning heeft tezamen met den eersten minister Stauning nog een oproep onder teekend, die eveaeens uit Kopenhagen is uitgezonden en waarin gezegd wordt: „Duitsche troepen hebben in dit land thans contact gevestigd met de Deensche gewapende macht en het is de plicht van het volk zich te onthouden van iedere weerstand tegen deze troepen." Bezetting in enkele uren. De Amerikaansche radiostations ver strekten bijzonderheden over de bezet ting van Denemarken. Zij was binnen enkele uren en zonder eenig incident vol tooid. Een lid der Deensche legatie in Was hington heeft verklaard: De invasie van Denemarken door Duitschland is een schok voor alle Denen. De invasie is bij na ongelooflijk, want zij is door niets Uitgelokt. Nog slechts een jaar geleden heeft Denemarken aan Duitschland ver zekerd. dat het niet zou deelnemen aan eenig antl-Duitsch blok en dat het een Invasie van zijn grondgebied niet zou toelaten. Duitschland van zijn kant heeft toen toegezegd, het Deensche grondge bied te zullen eerbiedigen. Vlugschriften uitgestrooid. Terwijl omstreeks zes uur de Duitsche troepen Kopenhagen bezetten en ver scheidene Duitsche oorlogsschepen van verschillende klassen op de reede ver schenen en troepen ontscheepten, vlogen 50 Duitsche militaire toestellen over de stad, waar zij vlugschriften ln de Deen sche taal neerwierpen. In deze strooibil jetten werd gezegd, dat Duitschland De nemarken en Noorwegen had bezet. De bevolking werd opgeroepen kalm en ge disciplineerd te blijven. KOPENHAGEN BEZET. Het opperbevel der Duitsche weermacht publiceerde de volgende speciale berich ten: „Dinsdagochtend vroeg hebben Duit sche gemotoriseerde troepen en pantser strijdkrachten de Duitsch-Deensche grens nabij Flensburg en Tonder overschreden en zij rukken thans over Aabenraa en Esbjerg naar het Noorden op. Bij het aanbreken van de dag zijn Duitsche troepen ontscheept in de Klei ne Belt nabij Middelfart, waar zij de brug over de Belt hebben bezet. Duitsche zeestrijdkrachten z(jn de Groote Belt binnengedrongen en hebben te Korsor en Nyborg troepen ontscheept. Van Wamemünde uit zijn met het veer troepen en een pantsertrein te Gjedser aan land gezet, vanwaar zij de opmarsch naar het Noorden zijn begonnen. Tege lijkertijd is de brug te Vordlngborg in het Zuidelijk deel van het eiland Seeland bezet. Duitsche troepen zijn bij het aanbre ken van den dag te Kopenhagen ont scheept. De citadel en het radiostation werden bezet. Sedert acht iSur bevindt de geheele stad zich in Duitsche handen." Later meldde het Duitsche opperbevel: „De opmarsch in Jutland naar het Noorden en op de eilanden maakt snelle vorderingen. De Deensche regeering heeft aan de Deensche troepen order gegeven geen tegenstand te bieden. De Duitsche en Deensche commando's hebben zich met elkaar in verbinding gesteld. NOORSCHE HAVENSTEDEN BEZET. Daarentegen stuitten de Duitschers in Noorwegen vrijwel overal op verzet, doch niettemin meldde Radio Oslo al spoedig dat zij de havensteden Bergen, Stavan- ger. Trondheim en Narvik hadden bezet. Een Duitsch oorlogsschip had een klei ne troepenmacht in Narvik aan land ge zet. BIJSTAND DER GEALLIEERDEN VOOR NOORWEGEN. Officieele Britsche mededeeling Het departement van buitenlandsche zaken te Londen deelde mede: .De Brit sche en de Fransche regeeringen hebben besloten, terstond haar volle bijstand te verleenen aan Noorwegen en zij hebben te kennen gegeven, dat zij de oorlog in volledig deelgenootschap met dit land zullen voeren. De noodzakelijke militaire en vlootmaatregelen worden dienover- NIEUW OORLOGSTERREIN. "i V-V £T. ATLANTISCHE OCEAAN 7WEDEN NOOR- WEGEN Am'° NOOm- zee HftÊ*Tiet kaartje vindt men aangegeven het bezette Denemarken en Noorwegen, met de Engelsche mijnenvelden en de in de berichten genoemde plaatsen. Een seegevecht heeft vermoedelijk plaats gehad ter hoogte van het woord „Oceaan". Ia hat Skagerak en bet Kattegat bij Denemarken liggen Duitsche mijnenvelden. eenkomstig genomen in samenwerking met de Fransche regeering. Een gelijke mededeeling over de geal lieerde hulpverleening aan Noorwegen werd te Parijs gepubliceerd. Naar Reuter verneemt, omvatte de hulp welke de geallieerden naar Noor wegen zonden, zoowel vliegtuigen als oor logsschepen en manschappen. Expeditieleger reeds on derweg"? De zender van American Columbia Broadcast deelde mede. dat te New York berichten waren ontvangen, volgens wel ke een Britsch expeditieleger seeds op weg was naar Noorwegen. Te Londen was daarvan geen bevestiging te verkrij gen. DUITSCHE MIJNEN IN NOORSCHE EN ZWEEDgCHE WATEREN. De Duitsche radio deelde voorts mede, als waarschuwing aan de scheepvaart, dat mijnen waren gelegd voor alle be langrijke havens aan de Westkust van Noorwegen, alsmede in het Skagerak. Öb mededeeling zegt. dat de mijnen gelegd zijn in het gebied tusschen Lindesnaes, Lodbjerg. Flederoey .en Fandneshage. Ook werd mededeeling gedaan, dat in alle belangrijke Zweedsche havens, als mede in de havens van het Skagerrak, gistermorgen vroeg door Duitschland mijnen warei\ gelegd. ZWEDEN MOBILISEERT. De Zweedsche legatie in Londen ont ving het bericht, dat het Zweedsche le ger, de vloot en de luchtmacht gemobili seerd waren. Uit militaire kringen te Stockholm werd vernomen, dat de Zweden hun ver dedigingstroepen, speciaal in de Zuide lijke districten Skaane en Smaaland, haastig versterkt. Zweden zou alle aanvallen op haar neutraliteit en territoriale integriteit af slaan, onverschillig door welke oorlog voerende partij, dit zou geschieden, meldt United Press uit Stockholm. Later werd echter in een bericht uit Oslo, dat omtrent de Zweedsche mobili satie tegengesproken. DUITSCHE ACTIE REEDS LANG VOORBEREID. Te Londen wordt er de nadruk op ge legd, dat het een Maandag door Brit sche vlootsrijdkrachten getorpedeerde troepenschip zich in een dusdanige po sitie bevond, dat iedere suggestie, dat het binnenrukken van Noorwegen door Duitsche troepen een represaillemaatre gel is voor het peggen van mijnen in de Noorsche territoriale wateren, er krach tig door wordt ontzenuwd. Het Duitsche troepenschip moet uit Duitschland ver trokken zijn vóór de Duitsche autoritei ten inlichtingen hadden over het plan der geallieerden, mijnen te leggen. ALLE STEUNPUNTEN BEZET. Gisteravond maakte het opperbevel der Duitsche weermacht bekend: „Vandaag bevinden zich in Noorwegen aan het einde van de dag alle militair belangrijke steunpunten in Duitsehe han den. Onder meer zijn Narvik, Drontheim, Bergen, Stavanger, Christiansund en Os lo door sterke strijdkrachten bezet. Daar waar verzet van eenig belang werd ge boden, zooals te Oslo en Christiansund, is het gebroken. De kustversterklngen, welke voor een gedeelte in nauwe samenwerking met marine en luchtwapen door stoottroepen van het leger werden genomen, zijn ter afweer van vijandelijke aanvallen ge reed, evenals sterke afdeelingen van het luchtwapen. In Denemarken en Noorwegen heerscht rust. De opmarsch van nog meer sterke Duit sche strijdkrachten geschiedt thans on gestoord en snel volgens het vastgestelde plan. DE VAL VAN OSLO. PRO-DUITSCHE REGEE RING GEVORMD. Oproep aan het leger. Om half negen gisteravond heeft Vid- kun Quisling voor de Noorsche omroep de proclamatie voorgelezen van een nieuwe Noorsche regeering aan het Noorsche volk, zoo meldt het DN.B.. De proclamatie, waarin Quisling zich voorstelt als chef van de nieuwe regee ring, verwijst in de eerste plaats naar de schending der Noorsche neutraliteit door Engeland, welke uit het leggen van mijnvelden e.d. hééft bestaan. De proclamatie verwijst voorts naar de „niets zeggende protesten" der voor malige Noorsche regeering. Thans heeft een regeering van „natio nale concentratie" het bewind overge nomen om de belangen van Noorwegen op dit oogenblik waar te nemen. De fe- geering van Nygaardsvold is afgetre den en door een nationale regeering ver /Vangen. In de verklaring worden alle Noren aangespoord de handen ineen te slaan om den toestand het hoofd te bieden. Quisling zeide, dat verdere tegenstand Is gelijk te stellen met „misdadige ver nietiging van waarden." Ten slotte volgde een oproep aan de weermacht de nationale regeering te gehoorzamen. De leider der nieuwe regeering, Vid- kun Quisling, heeft tegelijkertijd de por tefeuille vin buitenlandsche zaken op zich genomen. Vidkun Quisling, heeft na de oorlog als secretaris deel uitge maakt van de expeditie van Nansen naar Rusland. In 1932 werd hij minister van lands verdediging. Later trad hij evenwel uit de regeering en richtte hij de beweging „Nasjonal Samling" op. een partij naar nationaal socialistisch model). Naast deze nieuwe regeering. die zich weer te Oslo vestigde, aangezien zij im mers met de Duitsche invallers samen werkte. handhaafde zich echter het wet tig gezag te Hamar. DE HOLDING VAN ZWEDEN. „STRIKTE NEUTRALITEIT". Gisteravond verklaarde de Amerikaan sche radio, dat Hitier ook Zweden voor de keuze heeft gesteld, tusschen het aan vaarden van de Duitsche ..bescherrrpng" of een inval. Aan de mededeeling verd toegevoegd, dat het Zweedsche parlement die avond zou bijeenkomen om e-n beslissing te nemen en een Reuterb°richt ait .Stock holm bevestigde, dat de beide Kamers van de Rijksdag in gehe'me .ergadering waren bijeengekomen. Volgens Reuter kondigde de Zweed sche radio gistei avond aan, dat de Zweedsche regeering in antwoord op de vraag van Duitschland, zijn voornemen had te kennen gegeven, e«n strikte neu traliteit in acht te blijvn nemen. Daarnaast meldde het D.N B. uit Ber lijn, dat de Zweêdsche regiering in dit antwoord verklaarde, dan zij wenscht vast te houden aan haar politiek van strikte neutraliteit en g -e.ierlei stappen denkt te ondernemen, welke gericht zijn tegen de Duitsche maatregelen in Dene marken en Noorwegen. De Zweedsche regeering doet ln haar antwoord verder uitkomen, dat zij niet voornemens is eenigerlei maatregelen te nemen, welke aanleiding zouden kunnen geven tot een conflict tusschen de Duit sche en de Zweedsche regeering. OPPERSTE OORLOGSRAAD BIJEEN. Militaire en diplomatieke maat regelen. Officieel wordt medegedeeld: „De Op perste Oorlogsraad der Geallieerden is gistermiddag te Londen bijeengekomen voor de zevende maal sedert het uitbre ken van de oorlog ter bespreking van de toestand, die het gevolg is van de Duitsche Inval in Noorwegen en Dene marken. De vertegenwoordigers van Frankrijk en Engeland hebben de geheele situatie bestudeerd en ih volledige eensgezind heid besloten tot verschillende militaire en diplomatieke maatregelen, welke zul len worden genomen ten einde het hoofd te bieden aan deze jongste daad van agressie. De bijeenkomst, die op Downingstreet 10 werd gehouden, duurde bijna twe® uur. Reynaud en zijn medewerkers waren kort voor de bijeenkomst per vliegtuig aangekomen. BRITSCHE JACHT OP DUITSCHE SCHEPEN. H Troepentransportachip getorpe deerd. Aan het Duitsche ingrijpen in Scandi navië was nog een krachtige Britsche ac tie in de Noorsche wateren vooraf gegaan Nauwelijks waren Maandagmorgen de Engelsche en Fransche oorlogsschepen gereed met het leggen van de mijnenvel den aan de Noorsche kust of Britsche on- derzeeers en torpedobootjagers begonnen een felle klopjacht om alle Duitsche schepen aan te pakken, die de laatste 24 uur uit de Noordelijke vaarwateren van Noorwegen vóór de mijnenlegging ont snapt waren. Daarbij zijn drie groote Duitsche schepen tot zinken gebracht. Een ervan was het Duitsche troepen transportschip „Rio de Janeiro", dat ter hoogte van Lillesand, iets ten Noordoos ten van Kristianssand werd getorpe deerd. Aan boord bevonden zich 500 man en voor zoover thans bekend, zijn onge veer 200 man omgekomen. Ook een Duitsche tankboot van 15 005 ton werd in de buurt van Svenör tot zin ken gebracht alsmede een stoomschip bij de ingang van de Fjord van Oslo. Zeeslag m de Noordzee. DUITSCH SLAGSCHIP GEZONKEN? Radio Stockholm meldt, dat gisteravond in het Noordelijk deel van de Noordze® een hevige zeeslag woedde. Volgens onbevestigde berichten Is hel Duitsche slagschip „Gneisenau" tot zin ken gebracht- met 1500 man aan boord, LUCHTAANVAL OP BRITSCHE SCHEPEN. Het opperbevel der Duitoche weer macht maakt bekend: Op grond van rapporten van verken ners zijn gistermiddag sterke eenheden van het Duitsche luchtwapen uit Dene marken en Noorwegen opgestegen. In t Noordelijk deel van de Noordzee weiden vijandelijke slagschepen, zware en lichte kruisers, alsook torpedojagers g<*slgna- leerd. Volgens tot nu tee ontvangen radiobe richten is als eerste gedeeltelik resul taat vast te stellen, dat door bommen van zwaar kaliber werden getroffenr twee slagschepen elk door drie voltref fers, twee zware kruisers, eveneens door zware voltreffers, een schip ligt met zware slagzij, een ander staat in brand. Groote olievlekken bedekken het zee oppervlak over een groot gebied. (Zie vervolg Buitenland en Tele grammen op bladz. ft). Cüwberiam spreekt in bet Lagerhuis. In het Lagerhuis heeft gistermiddag minister-president Chamberlain een ver klaring afgelegd over de toestand. Daar bij herhaalde hij de verzekering die aan Noorwegen was gegeven betreffende de hulp van de geallieerden en voegde hier aan toe. dat krachtige eenheden van de vloot zich op zee bevonden. De nieuwe en wreede daad van agressie, waaraan Duitschland zich heeft schuldig gemaakt zal op Duitschlands eigen hoofd weer te recht komen en bijdragen tot zijn eigen nederlaag, aldus Chamberlain. De geallieerden hebben mijnenvelden in de Noorsche wateren gelegd om, te voorkomen, dat Duitsche schepen onge hinderd konden passeeren. waarbij zij op geen enkele wijze in de normale Noor sche handel tusschen belde kwamen. De geallieerden, hebben op geen enkel oogenblik bezetting van eenig Scandina visch gebied overwogen, zoolang dit niet werd aangevallen door Duitschland. De Duitsche regeering houdt vol, dat de inval in Noorwegen een antwoord is op de actie van de geallieerden in de Noorsche wateren. Dit argument zal nie mand overtuigen. Een dergelijke gecom pliceerde operatie moet lang van te vo ren zijn voorbereid en het is niet tegen te sprekpn. dat ze niet alleen in voorbe reiding, doch reeds ln uitvoering was, toen wij de mijnen legden De feiten van de Duitsche bezetting bewijzen dit. Reeds vanmorgen, zoo zei Chamberlain, zijn gewapende Duitsche krachten Trond heim binnengevallen. Als de Duitsche ex peditie was begonnen, nadat bekend ge worden was. dat Britsche mijnenvelden gelegd zouden worden, dan zouden de schepen Trondheim nog niet bereikt kunnen hebbea. Vod Ribbentrop motiveert de daad. Gistermiddag heeft de Diitteche minis ter van buitenlandsche zaken, von Rib bentrop, in de Bundeeeaal de buiten landsche journalisten ontvangen. De perschef van het ministerie, da Schmidt, las de nota's der Duitsche re geering aan de Noorsche en Deensche regeeringen voor. Daarna gaf von Rib bentrop mondeling een toelichting. De minister wees er op. dat de sche regeering bewijzen in handen had. dat de geallieerde troepen dezer dagen in Noorwegen zouden landen. Britsche en Fransche hooge officieren zouden reeds in Scandinavië alles voorbereid hebben. Het doel eener geallieerde bezetting zou tweeërlei zijn. Ten eerste den erts toevoer naar Duitschland af te snijden. Ten tweede door Zweden heen te trek ken en Duitschland in de flank aan te vallen. De Duitsche troepen aldus de mi nister hebben vannacht deze pogin gen verijdeld en zullen er in de toekomst ▼oor zorgen, dat geen Engeischman of Franschman meer voet in Scandinavië zet.. De integriteit Van Noorwegen en De nemarken zou thans en in de toekomst ten volle gerespecteerd woeden en de Duitsche actie had ten doel, deae landen te bewaren voor de vernieling van oorlogsramp. „Ik bén overtuigd" aldus eindigde von Ribbentrop „dat de Ptthrer met zijn beslissing dit oude deel van Europa voor een zekeren ondergang en vernieti ging bewaard heeft." Over Zweden sprak von Mbhentrop Bint. 3 TWEEDE BL^ V'ETTWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT gehoonh.T.n..h. Coor.pt WOENSDAG 10 APRIL 194# Nederland en de oorlog Alle verloven ingetrokken. Verlofgangers moesten teragkeeren. Aanvankelijk deelde gistermiddag het Algemeen Hoofdkwartier mede, dat ge durende de eerstvolgende dagen geen nieuwe periodieke verloven zouden wor den verleend aan sommige troepen, op gesteld in de kust en grensgebieden. Later meldde echter de Regeerings- persdienst: De regeering heeft bij wijze van voorzorgsmaatregel besloten de vol gende verloven ln te trekken: a. Voor al het personeel van land- en zeemacht: de periodieke verloven, vac an tieverloven, buitengewone verloven (met uitzondering vah die, verleend wegens ernstige ziekte of overlijden van gezins leden); b Bovendien voor het personeel, behoo- rende tot de luchtstrijdkrachten, de luchtdoelartillerie, de luchtdoelmitrail leurs en de zoeklichten; zakenverloven, studieverloven. Alle militairen aan wie vorengenoem de verloven zijn verleend, moeten ter stond naar hun standplaats terugkeeren. Onder studieverloven vallen niet dege nen, die uitstel van eerste oefening heb ben of uitstel van een nog te vervullen gedeelte van hun eerste oefening hebben gekregen. Zij, die dergelijk uitstel genie ten, behoeven vooralsnog niet op te ko men voor het einde van hun uitstel. VEILIGHEIDSMAATREGELEN OP DE NOORDZEE. Hulp convooi-schepen. De Nederlandsche vereeniging van ree- ders van koopvaardijschepen heeft een belangrijk plan uitgewerkt om sneller en doeltreffender hulp te kunnen verleenen aan Nederlandsche schepen, die in nopd zijn, tengevolge van de oorlogstoestand. Men is namelijk voornemens om 4 treilers uit te rusten, die op de Noordzee zullen patrouilleeren en ln voortdurende verbin ding met Schevenlngen-radio zullen staan De schepen, die verbouwd zullen wor den voor het transport van zieken en gewonden en verblijven zullen elk een gedeelte van de .Noordzee toegewezen krijgen, dat zij dagelijks moeten door kruisen. Voortdurend zullen drie schepen op zee zijn, terwijl het vierde voor aflos sing zorgt. Om te voorkomen deze schepen, die uitsluitend bedoeld zijn als hulpreddings- booten, zelf beschoten worden, zal aan de regeeringen van de oorlogvoerende landen bekend gemaakt worden, dat de schepen niet bewapend zijn en gemakke lijk te herkennen, omdat ze geheel in rood en wit geschilderd zullen worden. Dit plan, dat 1« uitgegaan van parti culieren, zal onder rijkstoezlcht uitge voerd worden, waartoe de regeering on langs reeds een commissie heeft inge steld. HET NEERGESTORTE BRITSCHE VLIEGTUIG. De wrakstukken van de Britsche jager, welke op Goede Vrijdag na een luchtge vecht met Duitsche vliegtuigen op de ondergeloopen uiterwaarden bij Herwen neerstortte, kunnen nog steeds niet ge borgen worden. De uiterwaarden staan nog ongeveer een meter onder water. De rivieren zijn wel flink gevallen, maar minder dan verwacht werd. Op het oogenblik Is er zelfs weer was, zoodat het nog wel eenlge tijd zal duren, alvorens de uiterwaarden droog liggen en het ber gingswerk opnieuw ter hand genomen kan worden. LOONSVERHOOGINGEN EN TOESLAGEN. Reeds aan 400.000 man. Volgens gegevens, verzameld door het Centraal Bureau voor de Statistiek heb ben thans in Nederland ongeveer 400.000 personen in het vrije bedrijf na Augus tus 1939 een loonsverhooging of loonbij- slag ontvangen. Telt men de arbeiders bij de werkverruimingen en de gesteunden mee, die, zooals bekend, ook een bijslag hebben ontvangen, dan stijgt het totaal cijfer tot 600.000. Deze groep personen staat tot het to tale aantal beroepsbeoefenaren in Neder land in een verhouding van 1 5. De al- gemeene indruk is, dat de loonstijging gemiddeld niet belangrijk grooter is dan 5 pCt. Onder de groepen arbeiders, die loons verhooging kregen, zijn 40.000 arbeiders uit het bouwbedrijf. 30.000 uit de mijn- Industrie, 56.000 uit de metaalindustrie, 55.000 uit de textielindustrie. 10.000 uit de sigarenfabrieken, 59 000 uit land- en tuinbouw. 9000 uit de zeevaart, 9000 uit de havenbédrijven. DE UHLENFELS ONDER NEDER LANDSCHE NAAM. Gisteren werd van Britsche zijde ge meld, dat men bijna gereed was met het lossen der lading van de Uhlenfels", een 7000 ton metend Duitsch vrachtschlp.dat door de Britsche marine Nerd buitge maakt. Men verklaart, dal het schip een ware schatkamer is. Hulden, wol. katoen en afvalproducten worden nog gelost, te zamen met tonnen lijnkoeken en aard- noten. De Engelsche gezagvoerder, die t schip naar Londen heeft gebracht, heeft ver klaard, dat toen de gezagvoerder van de Uhlenfels besloot, door de Britsche blokkade heen te breken, hij de naam „Aagtekerk Rotterdam" heeft laten schilderen over de werkelijke naam van het schip. Radiobelasting en Wereld omroep. Steun aan omroepvereenigingen ▼oor nieuwe taak. De minister van binnenlandsche zaken heeft thans een wetsontwerp Ingediend om te komen tot een regeling van de fi nanciering van de Nederlandsche radio- omroep. De grondslagen van deze regeling zijn de navolgende: Aan den Nederlandse hen luisteraar wordt de wettelijke verplichting opgelegd van een jaarlijksche bijdrage tot instand houding en verdere uitbouw van de Ne derlandsche radio-omroep. Van deze ver plichting kan de luisteraar zich kwijten: door betaling van een bedrag, dat de minister zou wenschen te stellen op f 5, aan de A.VJl.O., K.R.O., N.CJl.V. of VAJR.A. of aan de V.PJt.O. Een eenigszins hooger bedrag zal van de luisteraar worden gevorderd, by. van f 6. ingeval een luisteraar niet aan een der genoenxle organisaties wenscht bij te dragen. Naar schatting bedraagt dit aantal niet aan een der omroepvereenigingen vrij willig bijdragende luisteraars ongeveer 50 pCt. van het totaal aantal. Ter zake van de genoemde bedragen wijst de minister er nog ten overvloede op. dat tot verhooging daarvan alleen zou mogen worden overgegaan, Indien de geldelijke omstandigheden, waarin het Nederlandsche omroepstelsel zoude gaan verkeeren, zich ln die mate zouden wij zigen, dat daarin een noodzaak tot ver hooging zou zijn gelegen. Aan omroepvereenigingen wordt op de grondslag van de aan die organisaties in het zendtijdenbesluit toegewezen taak gewaarborgd het totaalbedrag, dat leder van haar over het Jaar 1938 aan vrij willige bijdragen van de luisteraars ont ving. De werelduiizendHiren. De omroepvereenigingen moeten gelde lijk ln st-yit worden gesteld, de nieuwe taken, welke haar in de toekomst wach ten ,(de programma-verzórging der we reld-uitzendingen, der uitzending naar de overzeese he gebieden en te zijner tijd der televisie-uitzendingen) te vervullen, alsmede de nog steeds stijgende kosten van de thans reeds door haar verzorgde uitzendingen te bestrijden. Uit de bin nenkomende gelden zullen aan d$ orga nisaties de voor het verrichten van deze taken benoodlgde bedragen worden te goed gedaan. Op de^e wijze zal worden bereikt, dat aan de Nederlandsche omroep alle gel den zullen toevloeien, die hij voor de uit oefening van zijn taak ln de toekomst behoeft. Daarnaast moet worden gedacht aan de zeer belangrijke kosten, gemoeid met de bouw en de exploitatie der omroep- zenders, voor zoover die niet krachtens bestaande bepalingen door de omroep organisaties moeten worden gedragen. Te denken is hierbij vooral aan de zend apparatuur voor de werelduitzendingen en de uitzendingen naar de overzeesche gebiedsdeelen en wellicht in de toekomst ook de televisie-uitzendingen. Deze kosten zullen moeten worden ge dragen door de Ned. omroep-zender maatschappij „Nozema", die daartoe de beschikking zal krijgen over een gedeelte van de binnenkomende gelden. Van het bestaan van dit lichaam kan een nuttig gebruik worden gemaakt door het als centraal orgaan, waarin de overheid overwegende zeggenschap heeft, bij de uitvoering van de hier geschetste finan- cieele regeling in te schakelen. SOCIALE VERZEKERING VOOR KLEINE ZELFSTANDIGEN. Adviescommissie ingesteld. Bij Koninklijk Besluit van 1 April is een commissie ingesteld met de opdracht advies uit te spreken omtrent de wen,- schelijkheid om ten behoeve van de klei ne zelfstandigen waaronder zijn te verstaan degenen, die voor eigen reke ning en risico een tak van bedrijf of een vak uitoefenen, en daaruit geldelijke lnT komsten hebben, welke een zeker bedrag por jaar niet te boven plegen te gaan voorzieningen te treffen, welke een soort gelijk doel beoogen als de voor de loon arbeiders bij de Ongevallenwet, de Ziek tewet, de Invaliditeitswet en de Kinder bijslagwet getroffen voorzieningen. Tot lid en voorzitter is benoemd mr. dr. J. van Bruggen, lid van de Verzekerings kamer. Mr. S. Mok, voorzitter van de Raad van Arbeid uit Leiden, is benoemd tot lid-secretaris. Voorts heeft een groot aantal ambtenaren en vertegenwoordi gers van verschillende organisaties in deze commissie zitting. De commissie zal Woensdag 17 April in het departement van Sociale Zakem worden geïnstalleerd. Drie personen verdronken. Auto in het water gereden. Gistermiddag omstreeks één uur Is te Sluiskil door tot nu toe nog niet beken de oorzaak een auto ln het kanaal Gent- Temeuzen gereden. Het ongeval werd bemerkt door eenlge militairen. Zij trachtte de inzittenden te bevrijden en na korten tijd gelukte 't toen den bestuurder van de auto, de heer J. den Hamer uit Axel, op 't drbge te bren gen. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse, doch het mocht niet meer ge lukken de levensgeesten van den heer Den Hamer op te wekken. In den wagen bevonden zich vermoe delijk nog twee personen, voor zoover bekend de heeren Verschelling en J. van Deree. ZIJ zijn beiden verdronken. Het stoffelijk overschot van den heer Den Hamer ls naar het ziekenhuis vervoerd. De auto was op weg van Axel naar Sluiskil. GROSSIER OVERVALLEN. Zijn vroegere knecht aange houden. Gisterochtend bemerkte de grossier ln groente en fruit, van de L. uit oe Ha- tertscheveldweg te Nijmegen, dat van zijn pakhuis de deuren geforceerd waren. Toen hij binnenging, werd hij door iemand gegrepen en met een stuk hout op het hoofd geslagen. De man behield zijn tegenwoordigheid van geest en greep d$n aanvaller vast, die zich evenwel los rukte en er vandoor ging. Zijn flets liet hij echter achter. Van de L. had een hoofdwonde en een gekneusden vinger opgeloopen. De politie kon a'l spoedig overgaan tot de arrestatie van den dader, den 32-ja rigen V„ die bij van de L. in dienst is geweest en aan wien he£ bekend was, dat z«n vroegere patrpop zijn geld bij zich draagt als hij naar de markt gaat. DE KINDERMOORD TE AMSTERDAM. Bekentenis van den dader. De man, die Zondag ln zijn woning in de Borgerstraat te Amsterdam ls aange houden, verdacht het zoontje van vier maanden van zyh vrouw om het leven te hebben gebracht, heeft Maandag na een langdurig verhoor bekend, het kind. dat de geheele nacht had gehuild, tenslotte met het hoofdje voorover ln de kussens te hebben geduwd, tengevolge waarvan de baby iri"g$stikt. De mart Wal voor den officier van jus titie worden geleld. OFFICIEREN VAN „GRAF SPEE" ONTSNAPT. Naar te Buepos Aires verluidt, zijn elf officieren van de ,,Graf Spee" ontsnapt. Men gelooft dat zij in vermomming op weg zijn naar Chili. Hoewel de beman- slaap wordt weer rustig door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtablettan Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten ning geïnterneerd was, werd aan de of ficieren tot dusver volledige vrijheid van beweging verleend. Nadat onlangs drie officieren en twee matrozen ontvlucht waren, had de Argentijnsche regeering besloten van de oWicïerén hun eerewoord te elschen of h«n te intemeeren. Vervallen zwembad. Bergambacht. Het zwembad in deze gemeente verkeert in een zoodanige toe stand, dat, wil ipen er deze zomer van profiteeren, erveel zal moeten worden opgeknapt. De springtoren is onigevallen en alle trapjes zijn weggespoeld. Velg tegels zijn verschoven en op de bodem terecht'ge komen. Grool-Ammers. Aan de bijz. school ia benoemd tot onderwijzeres mej. tf. H. Arnoldussen te Leerdam, thans werk zaam als kweekelinge ihet akte aan het bljz. l.o. te Gorkum. Hoornaar. Gevonden: heeren- en da- mesportemonnaie met eehige geldstuk ken en een rijwielplaatje. Inlichtingen veldwachter Eskes. Arbeidscontract opgexegd. Meerkerk. De federatie Meerkerk van de Ned. Landarbeidersbond heeft aan de Werkgevers in de Vijfheerenlanden het arbeidscontract opgezegd tegen 1 Mei 1940. Wordt het door de federatie voor gestelde nieuwe contract niet aanvaard, dan staat een arbitrage door den rijks- bemiddelaar voor de deur. Noordeloos. De afdeellng Noordeloos van de Ned. Landarbeidersbond heeft tot de gemeenteraad van Ottoland een ver zoek gericht om de loonnorm voor de landarbeiders op f 16 te bepalen. 1 Zevenhuizen. Er is aangevangen met het baggëren van de slooten langs den Onderweg en den Burgemeester Klink- hamerweg. De politie trof gisteren een mam in beschonken toestand aan. Na eenige vra gen deelde de aangehoudene mede,- dat hij nog 15 dagen hechtenis te goed had. Na informaties bleek betrokkene reeds „gebromd" te hebben; hij is blijkbaar door de verschillende vonnissen de tel kwijt geraakt. DE HEERSCHZUCHTIGE RENTMEESTERES. Roman van den bekenden schrijver VICTOR VAN DUKE. Honger doet zeer; ook de titel van ba ronesse helpt daar niet voor en hoewel men haar reeds dikwijls had vtrzekerd, dat zij een schoonheid was, toch had geen van de mannen, die haar met ver liefde oogen hadden aangekeken, er zelfs maar aan gedacht, haar te vragen of zij rijn vrouw wilde worden. Als men van huls uit zoo verwend is als zij, en dan door den dood van de cuders plotseling alleen en straatarm komt te staan in de wereld en dan bij onvriendelijk familie leden de rol van asscheóoe.ster te spelen krijgt, dan doet men alles wat men kan om bij vreemden een betrekking te krij gen, die tenminste de vrijheid waarborgt Met schimpscheuten hadden de familie leden haar laten gaan, rij zou den moed niet hebben met hangende pootjes teiu? te keeren. Er werd geklopt. Augusta Helm, de hulshoudster, trad binnen. Zij was een robu3te verschijning, midden veertig met goedige gelaatstrekken. Zij begon dade lijk: ..Daar hebt U ook wat moois gedaan, Mevrouw. twee gezelschapsdames gelijk! Neen. dat ls toch wel een beetje te veel ▼an het goede." Zij keek de beide meis jes. die daar stonden, alsof zjJ met haar "&uur geen raad wisten onderzoekend en lachte toen medelijdend: „Twee zulke natte haasjeaJ nat »ov- mer, als U een van haar Weer weg moet sturen." Mariene zuchtte: „Ik heb een oude, zie kelijke vader en wil hem helpen. Zijn pension is heel klein." De roodblonde zei heftig: „Ik heb al leen maar een paar nijdige bloedverwan ten, die mij elke hap brood misgunnen. Ik loop nog liever het water in, dan dat ik naar hen terug ga." Mevrouw von Malten zei steunend en zuchtend; „Hoe is het mogelijk, dat ik zoo'n toestand kon veroorzaken!" Augusta Helm schudde het hoofd. Er zijn erger dingen op de wereld, Me vrouw. Breekt U zich daar vandaag ver der het hoofd maar niet mee." De grijze dame vouwde de handen en zei: „Alles wat ik doe, loopt mis." „Vergissen is menschelijk! Kom dame tjes, ik zal U naar Uw kamer brengen. Dan zal lk U eens wat lekkers te eten brengen en als het onweer heelemaal over ls, zult U slapen als kinderen. En morgen als de zon schijnt zij wil de zeggen, dan ziet alles er heel anders uit! Maar zij brak af en ging naar de deur: „Wilt U maar meekomen? Mevrouw von Malten wil nu graag alleen zijn." De beide jonge meisjes volgden de huls houdster; maar voordat zij de deur be reikt hadden, leek het alsof het heele slot in vlammen stond, .terwijl even later de donder het heele gebouw op zijn grondvesten deed trillen. „Jong, jonge, wat een weer, het heeft ergens ingeslagen," zei Augusta. Op hetzelfde oogenblik werd er bene den een deur opengegooid en een groote heer stormde naar binnen. Hij scheen niemand te zien behalve de Jtleins, oude dame, die met beide handen de stoel leuningen omklemde. Met enkele sakre den ww hii kg haar. „Kfoeder, de bliksem ls in onze kerk in geslagen, gelukkig zonder brand te verT oorzaken. Ik heb het vanuit mijn raam gezien. En het is precies eender als twee Jaar geleden, Lilian ligt weer boven in de bibliotheek op het tapyt. Ik heb haar bloed gezien, het bleef aan myn handen kleven en toch ben ik haar moordenaar niet." Hy hief zyn handen omhoog en knielde voor de oude dame neer. De verdachte. De huishoudster schoof de beide vrou wen met een enkele bewpging de kamer uit. Op de gang gekomen pakte zy onder lederen arm een van de jonge meisjes en voelde duideiyk, hoe zy beiden beefden. Aan het einde van de lange gang opende zy zonder een woord te zeggen een ka merdeur en liet hen binnen. Het was een smalle, maar lange kamer, die gezellig ingericht was en waarin het behaagiyk warm was. „Komt U hier maar binnen, dametjes en maak het U gemakkeiyk, dan komt U wel over de schrik van het zoo®ven meegemaakte heen. Dit is myn zitkamer overdag, als ik een uurtje vrij ben. Het is de gezelligste kamer van het heele slot. zooals de jonge mynheer altijd zegt. Ontdoe U van hoed en mantel en gaat U zitten. Ik geloof dat lk U eerst een verklaring schuldig ben voor hetgeen U zoo juist hebt meegemaakt, anders suit U vannacht geen oog dicht kunnen doen En dat zou mij spy ten Heelemaal ontdaan namen de beide vrouwen, die door een advertentie in een van de couranten toevalligerwijze hier tezamen gekomen waren, op de bruin pluche canapee plaats, üij zaten daar met bleeke gezichten en wijd ofpenge- sperde oogen en de ontzetting van de korte scene, die fejlSfild. tusschen hen in. zy voelden belden een yzige koude. De huishoudster stond tegen den muut geleund. Ook zy was bleek, maar zy deed haar best te glimlachen, zy had mede- ïyden met de beide geschrokken meisjes. Het kwam zelden voor, dat ln dezen yjd van het jaar een .zoo'n zwaar onweer boven het slot losbrak! En dat het nu juist vandaag zulk' noodweer moest zyn! Hoe erger het onweer was, des te ster ker was de herinnering voor Achlfrf von Malten en de bliksem, die zoo juist in de dorpskerk was ingeslagen, gelukkig zon der brand te veroorzaken, had deze tieuv- rlge herinnering weer geheel opgerakeld. Zy haalde diep adem. „Luister eens, dametjes. Het is een heel treurige geschiedenis geweest met den jongen mynheer, die hem vroeger ge heel van streek heeft gebracht. Het ls geen geheim en ln de heele omtrek kent men hem en zelfs nog veel verder ver- wyderd. Twee jaar geleden was hier een wees voor langen tyd te logeeren. zy was de dochter van een overleden vriendin van mevrouw von Malten en mynheer von Malten werd op haar verliefd.. Tenmin ste dat vermoedt men, niemand weet het echter met zekerheid, zy was een mooi meisje, en op een onweersavond, zooals vandaag, vond de Jonge mynheer haar boven, ln de bibliotheek op het tapyt lig gen, badende ln haar bloed zy was dood gestoken. Het moordwapen werd, hoe lang men er ook naar gezocht heeft, niet gevonden. Maar by een onvoorzichtige aanraking had mynheer von Malten bloed aan zyn handen gekregen en werd als de moordenaar gevangen genomen. Later werd hy wegens gebrek aan be wijs ook weer vrijgesproken. Het laat h®m echter niet los. Het drukt op hem Ais een ww last. Dat maakt hem men- schenschuw en zyn moeder melancho liek. Ofsfchoon er reeds een vermogen is Detaald voor verschillende beroemde de tectives, heeft men 'nooit eeh spoor van den dader kunnert ontdekken. Dat drukt op moeder en zoon, want zy voelen zich beiden' verdacht. Er zyn wel ;s waarVer schillende menschen, die aan de onschuld van mynheer von Malten gêlööven; maar er zyn er helaas "nog meer. die van hét tegendeel overtuigd zyn. De menschen gelooven nu eenmaal liever het slechte dan het goede van hun medemenschen." ZIJ besloot haar relaas: „Zoo, nu weet U de geschiedenis, dametjes, cn nu ga lk voor het eten zorgen. Het weer schijnt een beetje tot bedaren te komen. Ik zal U naar Uw kamers brengen." zy gingen een trap op, schijnbaar in een afgelegen gedeelte van het slot. Twee kamers, die naast elkander gelegen wa ren, werden geopend. Helderheid en licht w^s het eerste, wat de meisjes zagen, de kamers waren uitstekend gemeubileerd met gezellige meubels en kostbare tapij ten „Het moet heeriyk zijn om hier te wonen." dacht Olga Zabrouw by zichzelf, maar zy kromp in elkaar toen zy aan de scène dacht, die zij zoo juist beleefd had Ook Mariene Wgrner vond, dat het leven hier wel heérlljl; moest zyn. Maar de arme verdachte deed haar leed. zy had hem slechts even vluchtig gezien, maar als een sterk gevoel ging het door haar heen „Hij is onschuldig! Betden hingen mantel en hoed aan den kapstok en openden haar koffers; toen wachtten zij op het avondeten Stom' hun entree in het slot Maltstein ook on der een boos gesternte? Hun gelukkige jeugd zegevierde echter over schrik eu angst en de hqnger liet zich voelen. (Wordt vervolgd?.

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 2