1 SCH00NH0VEN5CHE COURANT I Groote activiteit bij Drontheim (i <zid hzt diced. EEN GOEDE BUUR. I -8 Een veldslag verwacht. - Böh/mann coubA T2e JAAROTW» VEERTIEN BLADZIJDEN VRIJDAG 19 APRIL 1940. N«. 8468 I| ning Sheffield N. P. inwo- be- oor- ïi mobilisatie vol- van- tegenover onder de persoonlijke leiding vart gene raal von Falkenhorst. een Duitsche AMERIKA ONDERHANDELT MET IJSLAND. Te Washington is medegedeeld, dat de< regeering van Ijsland en die van de Ver- eenigde StaXe» diplomatieke onderhan* Prachtvolle kauza Trouw-Japonnen >art en elegant cachet J verre prelereeren Een mantel, costuum ofjapon.dat direct een apa geeft, zult U NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT J Telef. 20. TeL-Adres: Vannooten. S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN Poatrekenlng 1J763. I_ Landing der Engelsche troepen duurt voort; de Duitschers rukken op. aan"* te als een ling en de reeds aangevangen muntver- orueningen, wijzen volstrekt niet op het voorspelde tijdperk van internationale samenwerking na den oorlog. Integendeel, Europa zal onmlddellljk na den huldigen oorlog autarkisch zijn ingericht. De klei ne landen, totaal afgezonderd in het Europa-van-morgen, zullen het in elk ge val hard te verduren krijgen in de we reldeconomie, welke men thans voorbe reidt. Een grootere onderlinge economische gebondenheid moet, wat ook gebeure, aan de kleine mogendheden meer macht ver zekeren, kan hén misschien zelfs in de gelegenheid stellen economisch geheel zelfstandig te blijven en kan in elk geval veel politiek gevaar wegnemen, Indien steun zoeken bij grootere economische groepeeringen noodzakelijk mocht blij ken. Geen landen zijn meer aangewezen om hun economische krachten te ver- eenigen, dan Nederland en Belgie. Van deze samenwerking, onmisbare voorwaar de voor hun economische zelfstandigheid na den oorlog, mogen de koloniale ge bieden niet uitgesloten worden. In de breede lagen van de zakenwereld van Nederland en België, zal zelfs een aaneengesloten economische samenwer king met sympathie worden begroet. Zelfs het woord tolunie behoeft in 't geheel geen politieke kleur te hebben, het is een zuiver economisch probleem. Wanneer belde landen de economische banden zoo nauw mogelijk willen aanhalen, zullen zij de afbraak der belemmeringen geleidelijk moeten voortzetten, teneinde tenslotte te komen tot een verdwijning van alle ver sperringen. Het woord vrije handel is thans herleefd in de betrekkingen tusschen Ne derland en Belgie en tenslotte zal het moeten komen tot een volledige afbraak van de tolmuren tusschen beide landen. De beide staatshoofden hebben door hun daden bewezen, dat Nederland en Belgie gemeenschappelijk een rol hebben te vervullen. Geen beter, geen vreedza mer terrein van toenadering, dan dat der economie. Door dit voorbeeld van ouder lingen handel toonen beide landen, dat zij samen willen arbeiden aan de na-oor- logsche welvaart van Europa.1 Dit als grondslag van onza in* koopen, waarin niet het minst de betere stoffen «en woordje mee- spreken, heeft tot gevolg, dat U uit oaze collectie prettig zult slagen te Schiedam, van De verzekerde moei in het bezit zijn van een polls. GENERAAL VON FALKENHORST, de opperbevelhebber der Duitsche strijdkrachten in Noorwegen. DUITSCH VESTZAKSLAGSCHIP AAN DE GROND? De correspondent van „Svenska Dag bladet" aan de Noordsch-Zweedsche grens deelt mede, dat het Duitsche vestzak- slagschip Deutschland (dat onlangs In „Lützow" is verdoopt) in een fjord ten Noorden van Drontheim aan de grond is geloopen. KRUISER SCHARNHORST BESCHADIGD? Iemand, die onlangs uit Noorwegen te Stockholm is teruggekèerd, heeft mede gedeeld, dat het Duitsche slagschip Scharnhorst beschadigd in de Rissa- Kreek bij Trondheim ligt. Het voorschip zou onder water liggen. In de haven van Trondheim ligt een Duitsche kruiser aan den grond, evenals drie torpedojagers. „Svenska Dagbladet" meldt van de Noord-Zweedsche grens, dat het vestzak- slagschlp Deutschland aan de grond zou zijn geloopen In de Rissa-kreek ten Noor den van Trondheim, tijdens de gevechts- operaties. Vermoedelijk is dit de kruiser, welke de ooggetuige heeft gezien. De troepenbewegingen. Gemeld wordt, dat in het Noorden een afdeeling Britsche troepen Zuidelijk op Narvik aanrukt, dat nog steeds gedeel telijk in Duitsche handen schijnt te zijn Een waarnemer, die zich bij het Noor- sche detachement bevond, dat over de Zweedsche grens is getrokken, heeft van daag verklaard, dat belangrijke groepen Britsche en Canadeesche skiers in een fjord ten Noorden van Narvik aan land zijn gegaan. Vandaar hebben zij goede verbindingen in Zuidelijke richtingen. In de buurt van Narvik zouden zich on geveer achthonderd man Duitsche troe pen bevinden en langs de spoorweg van Narvik minder dan 2000 man. De operaties st.vin aar. Dultscb°, zijde Noorsche tooid. Volgens berichten uit mldden-Zwetjen wordt een geallieerd offensief binnen en kele uren verwacht. Men verklaart, dat de mobilisatie der Noren in dit gebied thans voltooid is. Duitsche versterkingen worden In groo te transportvliegtuigen in allerijl uit Z. Noorwegen gezonden. Gemeld wordt, dat aJle bruggen bij Drontheim ondermijiKL rijn. Men heeft BRITSCHE LANDINGSPOGING AFGESLAGEN. Het opperbevel van de Duitsche weer macht meldde Donderdag: In de zone van Narvik probeerden zwakke Engelsche strijdkrachten Woens dag voor de eerste maal te landen In de Herjangsfjord in de omgeving van Elve- gardsmön. De poging werd door de al daar staande Duitsche troepen verijdeld. Vorderingen in het Zuiden. In de zone van Oslo maakten de Duit sche troepen op alle punten aanzienlijke vorderingen en bereikten overal de voor die dag gestelde doeleinden. De opmarsch van de gevechtsafdeellng bij Kongsvln- ger in Noordelijke richting duurt voort. Duitsche vliegtuigen overvielen twee Noorsche torpedobooten In de streek ten Noordoosten van Arendal. Een dezer schepen werd zwaar getroffen, op strand gezet en door de bemanning ijlings ver laten. Het andere werd achtervolgd. De voortgezette verkenningsvluchten van het Duitsche luchtwapen boven het IBONNS'S, die zich aan onze administratie opgeven voor de verzekering, rijn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK o A A A Gulden bij levenslange z n n Gulden bij Q A A Gulden by verlies O ft ft Gulden by verlies 1 ft ft Gulden bij verlies z ft Gulden bij verlies van 2 v v U ongeschiktheid. O V V overladen. J v U van hand of voet. L U V van een oog. I V V van een duim. 0 V een anderen vinger. Te Londen wordt officieel medege deeld, dat het aan land zetten van Brit sche troepen in Noorwegen wordt voort gezet. Er Is contact verkregen met de Noor sche troepen en de operaties maken vor deringen. Uit Stockholm meldt Reuter, Duitsche troepen te Drontheim dat de koorts achtige toebereidselen maken in verband met een verwachten aanval door Brit sche en Noorsche strijdkrachten. In de Noorsche grensplaats Norrdll is Donderdag telefonisch bericht ontvangen dat, naar men gelooft, Britsche afdee- llngen te Namsos, 130 kilometer ten noor den van Drontheim, zijn geland. Men zegt, dat te Sfeinkjer, 30 kilometer ten zuiden van Namsos, Noorsche troepen zijn samengetrokken. Deze plaatsen zijn door een onlangs aangelegde spoorweg verbonden. centrale en Noordelijke deel van de Noordzee leverden nieuwe belangrijke re sultaten op over de positie en de bewe gingen van de vijandelijke zeestrljdkrach- ten. De jacht op dulkbooten in het Ska- gerrak en het Kattegat werd voortgezet. Tevens werd in versterkte mate voortge gaan met de stelselmatige verzorging van de Noorsche havens, ondanks de zeer moeilijke weersgesteldheid. Advertentlën: 18 regels f 1.30, elke regel meer 0.20; derde plaatsing halve prijs. Adver- tentiën worden gratis ge plaatst in „De Gorcumer”. Een stap te Rome? United Press verneemt te Londen uit betrouwbare brön, dat de Britsche zaak gelastigde te Rome, sir Noel Charles, een dezer dagen aan het Italiaansche minis terie van Buitenl. Zaken de wenscheüjk- hrid heeft laten weten, dat Italië zijn positie als non-belligerent zou verduide lijken. Het gerucht gaat, dat deze de marche gepaard ging met de oveihandi- ging van een memorandum Een zegsman verklaarde United Press, dat Engeland niets anders wenschte dan vriendschappelijke betrek* klngen met Italië te onderhouden. jotste exporteur van i en eieren ter we reld. Het Deensche leger heeft een vre- dessterkte van 11.000 man en een logssterkte van 100.000 man De vloot be staat uit 2 kustverdedigingsvaartuigan, 17 torpedobooten en 12 onderzeeërs. Zweden heeft 6.3 millioen Inwoners bij een oppervlakte, welke 14 maal 300 groot is als de onze, zoodat Nederland 20 maal zoo dicht bevolkt is als Zweden. De helft der Zweedsche bevolking leeft van land- en boschbouw; daarnaast zijn mijnbouw (ijzererts), papierfabricage, ijzerindustrie en visscherij van groot be lang. Het Zweedsche leger is op vredegvoet 48.000 man sterk; de oorlogssterkte be draagt 623 000 man. De Zweedsdne oor logsvloot bestond vorig jaar uit 8 kust- verdedigingsvaartu.gen en 2 op stapel, 2 kruisers, 6 torpedojagers en 2 op stapel, 8 torpedobooten, 14 onderzeeërs en 2 op stapel en 2 motortorpedobooten ca 4 op stapel. Speciale collectie voor oudere D?mes Tot de grootste maten Een goede buur, zegt het spreekwoord, is beter dan een verre vriend. Met Belgie leven wij nu in goede buurschap en ue oorlog en de daaruit voortkomende be dreigingen voor beide landen brengen de ze nader tot elkaar. Nederland en België, gelegen tusschen de oorlog voerende staten, zijn door den oorlog in een zeer moeilijke positie ge raakt en ondergaan ook in steeds groo tere mate allerlei nadeel. Het publieke leven van beide landen werd eerst vrij wel geheel door de dreiging van den oor log en later geheel door den uitgebroken oorlog, beheersent. In September van het vorig jaar trachtten onze koningin en ko- nlng Leopold te bemiddelen, welke po ging in November, toen de Belgische ko- plotseling naar Den Haag kwam, werd herhaald en toen in verband ge bracht met de bedreiging van de Neder- landsche en Belgische neutraliteit. In het vorige jaar bracht ook de ko ningin, in antwoord op het verblijf van den Belgischen koning In ons land, een bezoek aan de Belgische hoofdstad, waar zij met buitengewone hartelijkheid werd ontvangen. Het was een nieuw bewijs van de steeds hartelijker toenadering tus schen de buurlanden, welke ook op an dere wijze bleek, en een nauwer samen gaan van ons land met België op econo misch gebied tengevolge had. Duidelijk wer4 het groote belang hiervan voor bei de landen in het licht gesteld door den Belgischen oud-minister van economische zaken. Ph. van Isacker, in zijn rede over de economische toenadering tusschen Ne derland en Belgie, onlangs gehouden In het Koloniaal Instituut te Amsterdam. Nederland en Belgie, aldus stelde deze oud-minister op den voorgrond, zullen steeds den hoogsten bloei en grootste welvaart bereiken in een periode van vrije handel en internationale economische samenwerking. Toen Europa uit den we reldoorlog trad, dacht geen volk er aan in autarkie zijn heil te zoeken. Het te- rugkeeren naar een regime van vrije han del was de begeerte van alle landen. Thans echter zoeken alle oorlogvoerende landen in het invoeren of verscherpen van de autarkie de oplossing voor hun economische oorlogsmoellijkheden. De wijzigingen in de economische samenstel- WAT MOET ENGELAND VAN ITALIË DENKEN? Een vijandige houding. De Britsche minister van economische oorlogvoering, Cross, heeft te een rede gehouden, waarin hij o.a. heeft gezegd: „Wij hebben geen reden om nemen, dat Italië anders dan neutraal land wenscht behandeld te wor den en wanneer dit zoo is, dan moe ten wij Italië verzoeken, zich ook als zoo danig te gedragen. In de laatste tijd even wel heeft de Italiaansche pers een toon tegen dit land aangeslagen, welke alleen vijandig genoemd kan worden en dit doet ons nadenken over de houding van Italië Jegens ons. Wij hebben geen ruzie met Italië en we wenschen vrienden te zijn, doch wij zijn een volk, dat duidelijk spreekt en we zouden graag willen weten, wat we van Italië moeten denken." Waarschuwing tot Zweden. Cross zeide verder te veronderstellen, dat Duitschland binnen jeen maand ver moedelijk Zweden aan zal vallen. In het Westen staat Hitler voor een stalen wal en het is niet waarschijnlijk, dat hij zich hiertegen zal werpen. Het is waarschijn lijker, dat hij de zwakke neutralen op zal slokken om zich meester te maken van hun voorraden en met het doel de Britsche scheepvaart aan te va^en. Duitschland kan alleen ijzererts krij gen uit Zweden en het kan niet over het hoofd zien, dat de Britsche troepen in Narvik zijn en er zullen blijven. Het is daarom zeer goed mogelijk, dat Duitsch- iand Zweden zal aanvallen om zelf da ijzermijnen te bezitten. „Laat Zweden zorgen, dat het niet bij verrassing wordt genomen. Wij sympathi- seeren met het Zweedsche standpunt en we zijn bereid te helpen, wanneer het wordt aangevallen, doch we moeten het vragen, alles te doen wat In zijn vermo gen is om zichzelf te helpen. We ver wachten, dat het op het gevaar zal letten en alles zal doen om het hoofd te bieden, aan een inval." BRITSCHE KRUISERS GETROFFEN. Resultaat verschillend be oordeeld. Het Duitsche Nieuwsbureau meldde $oensdagmlidag. dat 't Duitsche lucht wapen die /norgen Engelsche zeestrijd; krachten voor de Zuid-Westkust van Noorwegen met succes had aangevallen. Als voorloopig resultaat werd van offi- cieele zijde medegedeeld, dat een En- gelsch slagschip door de Duitsche ge- vechtstoestellen getroffen werd met een volle treffer van zwaar kaliber. Geconsta teerd werd, dat op het Engelsche oorlogs schip ontploffingen ontstonden en vlam men opstegen. Blijkbaar sloeg hierop ook een later bericht van het D.N.B., dat luidde: Bij de luchtaanvallen voor de Noorsche westkast is hedenmiddag de Britsche vloot wederom een zware slag toege bracht. Een Britsche kruiser kreeg een volle treffer van een bom van het zwaar ste kaliber en zonk onmiddellijk. Nog twee kruisers werden getroffen met in totaal drie volle treffers van het zwaarste kali ber. De bommen veroorzaakten zulke zware verwoestingen, dat de schepen waar schijnlijk de terugtocht over de Noord zee naar een Britsche haven niet meer zullen kunnen volbrengen. De Engelsche admiraliteit meldde over dit gevecht: Het vliegveld van Stavanger is morgen gedurende een uur en twintig minuten aan een zwaar bombardement van onze zeestrijdkrachten onderworpen geweest. Terwijl deze strijdkrachten op de te rugweg waren, is één kruiser door een bom getroffen en beliep eenlge schade, maar hij vervolgt zijn weg naar zijn ba sia D« vele nieuwe modellen, die wij brengen In Mantels, Swaggers Mantel-Cos tuumi Complets, Japonnen Hoeden enz. zullen voor U een ware ver^sifng xijn en niet het minst de nog steeds Zeer lage prijzen TWAALF DUITSCHE VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN. Men meldt thans uit Stockholm, dat Dinsdag bij de aanval der Britsche luchtstrijdkrachten op Drontheim zeven en Woensdag bij de luchtaanval op BtjÖrdal en Varnes vijf Duitsche vlieg tuigen zijn vernietigd. DUITSCHLAND KRIJGT IJZER OVER DE OOSTZEE. Naar het D. N. B. uit betrouwbare han- delskringen te Stockholm verneemt, is daar een conferentie van aandeelhouders van verschillende mijnen gehouden, wel ke belang hebben bij de productie en de afzet van het erts, dat uit Noord-Zwe- den komt. Een vertegenwoordiger van een dier maatschappijen verklaarde, dat zelfs bij uitschakeling van de haven van Narvik, ten gevolge van de blokkade ter zeeWn waar de verkeersinstallaties vernield zijn, de ijzeruitvoer naar Duitschland over de Oostzee, welke binnenkort ijsvrij zal zijn. hervat zal kunnen worden. Dé grootere scheepsruimte, welke noodig is, is ge makkelijk te verkrijgen, daar vele sche pen beschikbaar zijn, welke tot nu toe op Engeland voeren. Eenlge Zweedsche reederljen hebben zich volgens het Duitsche Nieuwsbureau reeds bereid verklaard hun oedrijf aan te passen. SCANDINAVISCHE LANDEN Vergeleken met Nederland. Noorwegen heeft 2,9 millioen inwoners, dus 't derde gedeelte van de Nederland- sche bevolking, doch het is tien maal zoo groot als het onze. Nederland is derhal ve dertig maal zoo dicht bevolkt. Hoewel slechts 4 in cultuur is in Nederland 80 leeft toch het derde deel der bevolking van land- en bosch- bouw. Het Noorsche leger heeft een vredes- sterkte van 14.200, een oorlogssterkte van 134.000 man. De Noorsche oorlogsvloot bestond uit 4 kustverdedigingsvaartuigen. 9 torpedobooten en 9 onderzeeers, terwijl vorig jaar 2 onderzeeers en 2 torpedo jagers op stapel stonden. Denemarken heeft 3.7 millioen ners. bij een oppervlakte, welke een der de deel grooter is dan de onze. Neder land is dus zestien maal zoo dicht volkt als Denemarken. Het land is de groc boter, varkensvleesch gezien, dat een groot Dultsch vracht schip in de binnenhaven tanks, zwaar geschut en luchtdoelgeschut heeft ont scheept. Volgens de laatste te Stockholm ont vangen berichten hebben de Duitschers het exercltieterrein en het vliegveld te Stjordal, dertig km ten Oosten van Dront heim aan de spoorlijn naar Zweden bs- zet. De berichten, dat zij de Zweedsche grens zouden hebben bereikt, schijnen voorbarig te zijn geweest Duitsche patrouilles zijn waarschijnlijk doorgedrongen tot Levanger. 55 km ten Noorden van Drontheim, aan de spoor weg naar Steinkjer en Namsos. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 1.25; per post 1.50. Met verzekering 15 centa meer.

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 1