7Ï395 dost je goed! cstupest/ TABAK Wie? 's Werelds loop feuilleton^] TUt Yv\w-meh& op JiaaJL, ee*t waakêtïuf vvxA éwojdifeit Spanning op de Balkan. Telegrammen j tabakken pGeïnêngd nieuws Plaatselijk nieuws en de oorlog ROODE STER RHEUMATIEK'n 5p£s,-bad werkt heilzaam! 2 VRIJDAG 19 APRIL 194#. delingen zullen voeren. Usland is een onafhankelijk, onzijdig koninkrijk, door een personeele unie met Denemarken verbonden. Volgens het bondsverdrag van 30 November 1918, dat tot '43 van kracht is, hebben IJsland en Denemarken slechts den koning en een louter adresseerende commissie voor ge meenschappelijke vraagstukken gemeen, tóen kan zeggen dat de positie van IJs land te vergelijken is met die van een Dominion in het Britsche gemeenebest. Door de inval in Denemarken is IJs land genoodzaakt zelf de buitenlandsche aangelegenheden te behandelen. JOEGOSLAVIË EN RUSLAND. Herstel van betrekkingen. In een officieel communiqué, dat Woens dag te Belgrado is gepubliceerd, wordt medegedeeld, dat Joegoslavië en. Rusland hebben besloten, de wederzijdsche han delsbetrekkingen te herstellen. Binnen kort zal een Joegoslavische delegatie naar Moskou vertrekken, ten einde onderhan delingen te openen over een handelsver drag. In welingelichte kringen te Belgrado is men van meening, dat dit de eerste stap is tot het herstel der diplomatieke be trekkingen tusschen de twee landen, die gedurende 20 jaren verbroken zijn ge weest. Deze st^p zou ten deele moeten worden toegeschreven aan de gereser veerde houding van Italië jegens Joego slavië, die te Belgrado een onbehaaglijke sfeer zou hebben geschapen. Het plan va» Joegoslavië heeft diepe indruk gemaakt in diplomatieke kringen te Belgrado. Men verwacht, dat de bin- nenlandsche positie van 't land door het herstel der betrekkingen met Rusland neer zal worden versterkt, aangezien een deel der bevolking steeds groote sympa thie voor de Russen heeft gekoesterd. Ook een grensaccoord? Verder publiceerde Popoio de Roma een telegram uit Boekarest, volgens hetwelk uit bevoegde bron is vernomen, dat Rus land en Joegoslavië een accoord hebben gesloten, op grond waarvan hun strijd krachten tot 10 k.m. achter de grens zou den worden teruggetrokken. Terwijl in het Noorden alles in afwach ting is, neemt in het Zuiden de spanning dagelijks toe. Het heeft de schijn alsof Italië gebruik wil maken van het feit, dat de Britsche thuisvloot de Middellandsche Zeevloot niet zal kunnen versterken bij een actie in de Middellandsche Zee, maar ook kan het zijn dat de dreigende Ita- liaansche houding ten doel heeft de En- gelsche Middellandsche Zeevloot vast te houden waar zij is, om op deze wijze Duitschland te ontlasten. Intusschen zijn de symptomen van een naderende actie op den Balkan toegeno men en hoewel het volstrekt onmogelijk is in een zoo verwarde toestand dis daar dreigt te ontstaan, eenigerlei voorspelling te doen over de houding der betrokkenen Of over het resultaat van een mogelijke actie, is het juist de zaak van den aan vang af de ontwikkeling in het oog te houden. De verschijnselen, welke op een actie Wijzen, nemen nog steeds toe. Het oproe pen van bijzondere dienstplichtigen in Italië, het uitstellen van Mussolini's op de vrede gerichte rede bij de afsluiting van het eerste stadium van de werken voor de wereldtentoonstelling in 19^.2, de reis van een Duitsche militaire missie in Ita lië, alles duidt op ernstige plannen. Even- zoogde manoeuvres van een deel der Turksche vloot in de Zee van Marmora en de hernieuwde oefeningen van de Russische Zwarte Zee-vloot, nadat reeds voor enkele maanden een grootscheepsche oefening werd gehouden. w Bij deze feiten heeft zich thans een nieuw, zeer belangrijk feit gevoegd: de handelsbesprekingen tusschen Moskou en Zuid-Slaviët Zuid-Slavië heeft immer sterke Russi sche sympathieën gehad en het is duide lijk, dat deze stap beteekent een opnieuw voorwaarts schrijden op de Balkan door de Sowjet-Unie. waarbij de allesbeheer- schende vraag is. of dit geschiedt met me deweten. zoo niet medewerking der spil- genooten, dan wel zonder deze medewer king en dan in tegenstelling tot de Ita- liaansche wenschen. DE BALJCAN EN DE DONAU-LANDEN. Engeland bedreigt niemand Chamberlain heeft in zijn rede in het Lagerhuis een verklaring afgelegd over Engelands verhouding tot de Balkan en de Donaulanden. Hij zeide, dat het de wensch der Geallieerden is, het onderlin ge begrip tusschen deze staten te zien toe ïemen. Niemand in deze staten eenige aanleiding om te vreezen, dat de Gealli eerden of hun strijdkrachten ooit hun onafhankelijkheid of hun integriteit zul len bedreigen. Op economisch terrein zijn besprekin gen gevoerd op de basis, dat het de po litiek der regeering is, haar betrekkingen tot ontwikkeling te brengen teneinde een duurzame toeneming van haar goederen- ruil met deze landen te verzekeren. BURGERLIJKE ONGEHOORZAAMHEID IN BRITSCH-INDIE. De werkcommissie van het Britsch- Indische congres heeft een resolutie aan genomen, waarin de Congrescommissies in het geheele land worden opgeroepen, de afkondiging van de burgerlijke onge hoorzaamheid voor te bereiden. De resolutie is goedgekeurd na beraad slagingen van vier dagen, waaraan door Gandhi werd deelgenomen. waarbij vermoedelijk drie Engelsche on derzeeërs zijn vernield. Ook het opruimen der mijnen vindt voortgang. In de Har- dangerfjord werd door snelle motortor- pedobooten een Noorsche torpedojager tot zinken gebracht. De commandant van de duikboot, die bij de Shetlandeilanden geopereerd heeft, is thans teruggekeerd en heeft de ver nieling van een kruiser der Glasgowklas- se bevestigd. BOMBARDEMENTEN IN NOORWEGEN STOCKHOLM," 19 April. Officieel wordt medegedeeld, dat Donderdagmiddag Duitsche vliegtuigen over de aan het Vaenemmeer gelegen stad Karlstad zijn gevlogen. Vliegtuigen werden ook waar genomen boven andere plaatsen langs de Zweedsch-Noorsche grens. Volgens door de Zweedsche pers ontvangen be richten hebben Britsche gevechtsvlieg tuigen het vliegveld van Vaernaes ge bombardeerd, het punt van waar de Duitschers per vliegtuig troepen hadden gezonden naar Namsos. VERSCHERPTE MAATREGELEN IN ROEMENIE. BOEKAREST, 19 April. De Roemeen- sche regeering heeft verscherpte maat regelen ten aanzien van de in Roemenië verblijvende vreemdelingen genomen. INDIE, JAPAN EN AMERIKA WASHINGTON. 19 April. De verklaring van Cordell Hull over de status quo van Nederlandsch Indië, vindt steun bij de senatoren van de verschillende partijen, die betogen dat het van het allergrootste belang is, dat op de wegen welke de Ver- eenigde Staten met het Verre Oosten ver binden. niets verandert. DUITSCHERS VERSTERKEN ZICH. De Noorsche regeering bevestigt, dat de verbinding tusschen de Britsche en Noor sche troepen tot stand is gebracht. Men weet niet waar de regeering zetelt en om trent de verblijfplaats van den koning wordt het stilzwijgen bewaard. Voorts wordt vernomen dat de Duitschers door gaan met rond Trondheim uiterst krach tige verdedigingsmaatregelen te nemen. Eerste Britsch en Duitsch treffen. Duitschers teruggeslagen? STOCKHOLM. 19 April. Naar Wagens Nyheter" meldt, wordt in betichten uit het gebied van Trondheim melding ge maakt van het eerste treffen tusschen de flritsche en Duitsche troepen in Noorwe gen. Het treffen vond plaats nabij Nam sos en de Duitschers werden teruggesla gen. PROCLAMATIE VAN KONING HAAKON. STOCKHOLM, 19 April. Koning Haakon van Noorwegen heeft een proclamatie Uitgegeven, waarin hij o.m. zegt, dat de regeering, die majoor Quisling te 'Oslo heeft gevormd bij de Duitsche bezetting, is teruggetrokken en dat met voldoening kan worden geconstateerd, dat het plan tot vorming van een mpiisterie, van strijd tegen het grondwettig ministerie is mis lukt. Noorwegen heeft slechts een regee ring, de regeering die is benoemd door den koning. De bestuursraad te Oslo weerspiegelt in geenerlei opzicht de volks wil, doch maakt het mogelijk min of meer de rechten van de bevolking te ver zekeren gedurende de tijd, dat vijande lijke troepen over bepaalde deelen van het koninkrijk regeeren. De bestuursfuncties zullen door de ko ninklijke regeering worden hernomen, naar gelang de regeering de daadwerke lijke macht in deze gebieden zal uitbrei den. Alle burgers moeten er zeker van zijn, dat de koning en de ministers met alle kracht er naar zullen streven den in valler uit het land te verdrijven om zoo spoedig mogelijk de vrijheid en onafhan kelijkheid van Noorwegen te herstellen. Met vereende krachten zullen wij de vrij heid van het vaderland heroveren, aldus de koning. VIER BRITSCHE DUIKBOOTEN I GEZONKEN. Duitsche legerbericht. BERLIJN, 19 April. Het opperbevel van de weermacht maakte vanmorgen be kend: Ten Noorden van Narvik werden vijandelijke zeestrijdkrachten en trans portschepen, die een landingsactie voor bereidden, door vliegtuigen aangevallen en zwaar getroffen. Een Engelsche duik boot zonk onmiddellijk. Nieuwe troepen hebben de Duitsche legers bij Trondheim versterkt. Er vonden daar geen gevechts handelingen plaats. Bij Christiansand verliep de dag rustig. Ten Noordwesten van Oslo zijn de Duitsche troepen ver der opgerukt en hebben de provincie tot de Zweedsche grens bezet. Het is er thans rustig. Na de gevechten van de laatste dagen is den Duitschers een groo te oorlogsbuit in handen gevallen. Vele stukken geschut en groote hoeveelheden artillerie- en geweer-munitie werden buit gemaakt. In het Skagerrak werd de Jacht op vijandelijke duikbooten voortgezet dkw Benzineverbruik één liter op 15 K.M. Service door het geheele land. Importeun i Hart Nibbrig Greeve N V. Parkstraat 91a, Den Haag ge bepalingen tegen de vreemdelingen pybliceerde. Noorsche gezant uitgewezen. BERLIJN, 19 April. De Noorsche ge zant te Berlijn van de oorspronkelijke regeering. die eerst toestemming had ge kregen de Noorsche belangen te blijven behartigen, heeft vanmorgen aanzegging gekregen, dat hij, nu zijn regeering een vijandige houding tegenover de Duit schers aanneemt, nog heden met het personeel van het gezantschap, het Duit sche grondgebied moet verlaten. KABELBALLON BOVEN ONS LAND. LEMMER. 19 April. Vanochtend is een groote kabelballon, vermoedelijk een Engelsche, uit zee komend. Lemmer ge passeerd. De ballon is in Oostelijke rich ting verdwenen. WEERBERICHT. Naar waarneming in de morgen van 19 April. Verwachting tot Zaterdagavond: 's Nachts kouder, overdag iets zachter. Aanvankelijk droog weer, later toene mende bewolking. Naar Zuid krimpende en afnemende wind. Waterstand: Schoonhoven hg. water 2.45 uur. 1.37 M. Keulen stand 3.92 M., was 0.22 M. Maastricht, 19 Apnl, 42.80 M., was 0.10 M, V Luchttemperatuur; De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 50 gr. Fahrenheit of 10 gr. Celsius. Wielrijders, licht op! 19 April 7.34 uur. WINDHOOS OVER HET WESTLAND. Duizenden ruiten vernield. Donderdagavond om 7.20 uur trok een zeer sterke windhoos van het Zuiden in Noordelijke richting over het Westland. Vooral de omgeving van Kwintsheul werd zwaar getroffen. Vele warenhuizen en stands, waarin de jonge groente kort geleden was uitgepoot, werden verwoest. Op sommige bedrijven werden meer dan tweeduizend ramen vernield. De ijzeren goten der warenhuizen werden op enkele punten op omstreeks twintig meter afstand neergeworpen. Er is voor vele duizenden guldens schade aangericht. ZEDENMISDRIJF TE RIJSWIJK. De politie heeft te Rijswijk gearres teerd jhr. ir. T. de M.. die er van wordt verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan een zedendelict. Jhr. T. de M., die te Rijswijk op kamers woonde, is voor- looplg ingesloten. Hij ontkent pertinent de tegen hem ingebrachte beschuldigin gen. In verband met deze aanhouding heeft nog een tweede arrestatie plaats gehad Onder verdenking van medeplichtigheid heeft de Rijswijksche politie de Scheve- ningsche pensionhoudster A. P. aange houden, die eveneens in het politiebu reau te Rijswijk is opgesloten. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat nog meer arrestaties zullen volgen. Agent voor Schoonhoven en Ometreken Goedhart A de Bruijn, Lopikerstraat 75 NAZI-ACTIVITEIT IN Z.-SLAVIE. BELGRADO, 19 April. De politie heeft huiszoeking verricht in een villa, welke eigendom is van den vroegeren minister president Stoyadinowltz. Naar wordt aangenomen is een groot aantal docu menten in beslag genomen. In de afgeloopen nacht zijn met auto's nationaal socialistische propaganda- biljetten verspreid, ongeveer op het oogenbllk, dat de regeering de krachti- Ameide. Donderdag 25 April des v.m. 11 uur zal de jaarlijksche trekhonden keuring gehouden worden op het school plein in de Kerkstraat. Nieuwpoort. In de vergadering van de geitenfokvereeniging ..Nieuw Leven" werd besloten in dit seizoen wederom melk- controle toe te passen op geiten, die daarvoor in aanmerking komen. Bij de bestuursverkiezing werd totvpor- verstopping, overmatig vet wil doen va* dwijnen en de schadelijke gevolgen aambeien, rheumatiek. zenuwachtigheid wil voorkom#^ die zuivere bloed en ingewanden met Dr Schieffer's Stofwisselingzout. Het resultaat is verrassend! Men bespeurt terstond den grooten dienst aan de gezonck heid; men gevoelt zich vrijer en beter zitter gekozen de heer C. Looijaard, tot secretaris-penningmeester de heer A. Monteban, en de heeren J. A. C. Rozen- daal, G- J. van Vliet en A. Prins tot me debestuurders. De heer C. Looijaard bracht verslag uit over de te Rotterdam gehouden Jaar vergadering. Het aantal stamboek- en geregistreerde geiten was in twee Jaar verdubbeld. Na de behandeling van enkele huis houdelijke zaken sloot de voorzitter de vergadering. De deelname voor de marsch. welke het propaganda wandelsport comité op Hemelvaartsdag ln Schoonhoven organi- seerd zal groot zijn. Reeds meer dan 20 groepen en ruim 100 Individueele wan delaars hebben hun medewerking toege zegd. B. en W. hebben aan de Jeugdwandel- sportclub „Voorwaarts Marsch" ter dek king van de kosten vergunning verleend tot het houden van een verloting. Van hoogerhand is aan verschillende militaire detachementen en de muziekvereeniglng van het bataljon te Schoonhoven toe stemming verleend aan de wandelmarsch deel te nemen. Verkiezing hoofdingeland. Reeuwijk. Op het gemeentehuis had een herstemming plaats tusschen de hee ren J. van Spengen en H. J. Lafeber, voor de benoeming van een hoofdingeland van het Hoogheemraadschap Rijnland. D« heer J. van Spengen was aftredend. Bij de vorige verkiezing was geen meerder heid verkregen. Met aanzienlijke stem- menmeerderneid werd thans gekozen ds heer H. J. Lafeber. DUITSCHERS IN OSLO. Voor het Koninklijk Pal»5 te Oslo hebben Duitsche soldaten de wacht betrokken. Soldaten met een machinegeweer op een hoog punt. 3 TWEEDE BT AD. NTFTTWSBT.AD VOOR ZtTTP-HOLI.ANP EN UTRECHT Schoonhovensche Courant V door JJAN VAN LOCHTOP. We hebben in ons land verscheide ne vereenigingen, welke zich ten doel stellen het een of ander te beschermen. Men beschermt jonge meisjes, waaraan ik wel zou willen deelnemen, men be schermt natuurmonumenten, ontslagen gevangenen, antieke huizen, gezondheid, kinderen, achterlijke en normale, onbe- huisden, verwaarloosden, gevallenen, lij ders aan verschillende ziekten, dieren en nog een aantal objecten zijn er, die min of meer vurig beschermd worden. Ook beschermen we ons land, maar dat geschiedt niet door een vereenig.ng. Al die andere personen, dieren en zaken worden wel door een vereenlglng be schermd. Van zoo'n vereeniging kan men lid worden en dat heeft vermoedelijk achtereenvolgens DuitsChland en Japan op het denkbeeld gebracht, dat zij ook wel eens lid konden worden van het in stituut dat Nederland en zijn koloniën beschermt. Zij bieden aan ons te beschermen. In bet begin van de oorlog kwam onze wel gezinde Oostelijke buurman en stelde voor ons een verdrag te leveren, waarin hij beloofde ons te zullen beschermen als dat noodlg was. 't Zou niets kosten, hij deed dat zoo maar louter uit welge zindheid Jegens ons. We zeiden dat we 't erg vriendelijk vonden en dat we ten zeerste geroerd waren door* dat blijk van onbaatzuchtigheid, maar dat we toch maar liever zonder bescherming bleven. Nu is nog zoo'n welwillende buurman gekomen. Het is wel een verre buur. maar toch ook weer dicht genoeg bU om gemak kelijk ruzie mee te krijgen. Het is Japan, dat zich bereid heeft verklaard onze Oost-Indische kolonie te beschermen. Maar ook aan Japan heeft minister Van Kleffens gezegd, dat we het aanbod om te huilen zoo mooi vonden, maar dat we er toch maar geen gebruik van zouden maken en dat we ons eigenlijk plezie riger gevoelden zonder bescherming van anderen. Nu heeft sinds een dag of tien het woord beschermen een beetje andere be- teekenls gekregen. Duitschland is er op uitgetrokken om Denemarken en Noor wegen te beschermen. Voor het eerstge noemde land beteekent die bescherming dat het geheele land door de bescher mers is bezet en dat alle handel, uitvoer Invoer, productie enz. onder bescherming van de beschermers staan, en dat. er zoo geducht beschermd wordt, dat er voor de Denen zelf niets overblijft. In Noorwegen bestaat het beschermen uit het schie ten op de beschermelingen en uit bedrei gingen met de dood als zij niet beschermd willen worden. De Duitschers hebben daar zelf een rijmpje op: Und willSt du nicht mein Bruder sein So schlag ich dlr den Schadel ein. Hetgeen naar 's lands gelegenheid ver- dletscht aldus luidt: En wil Je niet mijn broeder zijn Dan sla ik je schedel kort en klein. De Japansche gezantrx die minister Van Kleffens bezocht heem zeide er niet bij of hij dezelfde soort ljfeschermlng op het oog had. VRIJDAG 19 APRIL 1940. Het is voor deze onbaatzuchtige sta ten. die zoo dol zijn op bescherming van zwakkeren, wel wat sneu. dat nun held haftig aanbod wordt afgewezen. Als ik werkend lid was van de vereeniging tot bescherming van jonge meisjes en een bedreigde beschermelinge wie ik mijn hulp aanbood, zij wees die af met de woorden, dat zij wel op zich zelf kon passen, dan zou ik ook een beetje ver legen staan met mijn figuur. Maar ge lukkig hebben Duitschland en Japan bel den volop gelegenheid om te toonen hoe goed af de landen zijn, op welke zij hun hardhandige bescherming bot vieren. Nederland BELANGSTELLING VOOR NED.-INDIE. Verklaring van Cordell Huil. De Vereenigde Staten hebben een be roep gedaan op andere landen, in het bijzonder op Japan, om de toestand in Nederlandsch-Indië te eerbiedigen, on geacht wat er gebeurt ten aanzien van Nederland. Dit ia gebleken uit een offi- cieele verklaring, welke Cordell Huil, de Amerikaansche minister van buitenland sche zaken, heeft afgelegd. „Een inmenging ln de blnnenlandsche aangelegenheden van Nederlandsch-In dië of eenige wijziging in den status-quo van deze Archipel op een andere wijze dan langs vreedzame weg, zou schadelijk Roosevelt onderschrijft Hull's woorden. President Roosevelt vertrok Donderdag avond voor tien dagen naar Warmsprings ln Georgië. Hij deelde de pers mede, dat een trein tot zijn beschikking zou blij ven, opdat hij onverwijld naar Washing ton kan terugkeeren, indien d^ Europee- sche toestand dat noodig maakt. De president heeft tijdens een pers conferentie de hoop uitgesproken, dat in het belang van de vrede in het geheele gebied van de Stille Oceaan de status quo zal kunnen worden gehandhaafd. Hij legde deze verklaring af in ant woord op de vraag, commentaar te wil len leveren op de door Cordell Huil ge houden rede. De president zeide, dat het betoog van den staatssecretaris volkomen aan de situatie beantwoordde. Instemming met Hull's ver klaring in Londen. In verantwoordelijke kringen te Lon ten commenteert men de verklaring van Huil en wijst men er nadrukkelijk op dat Engeland het verlangen van de Veree nigde Staten ten volle deelt, n.l. dat de status-qou van Nederlandsch-Indië ge handhaafd blijve. Belangrijke diplomatieke verklaring. United Press meldt uit Washington: De verklaring van Cordell Huil inzake Nederlandsch-Indle wordt beschouwd als de belangrijkste diplomatieke verklaring sedert de opzegging van het Amerikaan sche handelsverdrag met Japan. Uitgebreide reacties worden verwacht, vooral van de zijde der isolationisten. die bische eilanden, en Guyana, die allen liggen binnen 1000 mijlen éfstand van het Panamakanaal. Er wordt aan herinnerd, dat Roosevelt er op heeft gewezen, dat hij zich op grond van de Monroeleer tegen buiten landsche bezetting teweer zou stellen. Men verwacht in welingelichte kringen, dat deze aangelegenheid aan een inter- Amerikaansche bespreking zal worden onderworpen. Het strategische belang van de Neder- landsche gebiedsdeelen omvat ten eerste goede havens waar oorlogsschepen zou den kunnen bunkeren voor zij tot de aanval op handelsschepen zouden over gaan. in de tweede plaats het ter be schikking staan van vliegtuigbases en ten derde de economische rijkdom, de moderne olieraffinaderijen op Aruba en .Curasao, verder goud, suiker en bauxiet. Reeds ln Februari hebben de Vereenig de Staten een blijk gegeven, van hun be sluit Nederlandsch-West-Indië uit te sluiten van Europeesche oorlogs-actie door het zenden van twaalf Amerikaan sche oorlogsschepen naar de Nederland- sche eilanden bij wijze van vriendschaps- bezoek. Het standpunt van Londen. In het Lagerhuis, ^oo meldt Reuter uit Londen, was den minister-presidentde vraag gesteld, of hij het Huis de verze kering wilde geven, dat de Britsche re geering niet voornemens was, de hand having van de vrede ln de wateren van Nederlandsch-Indië in geval Nederland zelf oorlogstooneel zou worden, alleen aan Japan over te laten. In een schriftelijk antwoord zegt de Een rustend geneesheer in Ede Nam steeds Roode Ster Tabak mede. „k Geniet twéèvoudig dan". Sprak die schrandere man: .Van mijn pijp en de landlijke vrede". Zeldzaam zacht en licht in de pijp! 11/ 4 (L* 1 - 'J" Per M va.. 1 K<I 20 et- Per pak _van_^_Kg_4yct zijn voor de stabiliteit, de vrede en de veiligheid, niet slechte in de zóne van Nederlandsch-Indië, maar ln het gehee- le gebied van de Stille Oceaan." Antwoord op verklaring van Arita. Het betoog van den minister was een antwoord op de Maandag atgelegde ver klaring van den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Arita, die u.»druk- king gaf aart de bezorgdheid \an ue Ja pansche regeering over het behoud van de status-quo in Nederlandsch-Indië. De verklaring van Cordell Huil luidt verder als volgt: „Elke wijziging in de toestand in Ne derlandsch-Indië zou rechtstreeks de be langen van vele landen raken. Nederlandsch-Indië is van zeer groote beteekenis voor de internationale ver houdingen in de geheele Stillen Oceaan en vormt tevens een belangrijke factor in de handel van de geheele wereld. voortdurend critiek hebben uitgeoefend op de buitenlandsche politiek van de re geering. Senator King, die Hull's verklaring bij viel, zeide, dat een aanval op Indië een aanval zou zijn „op het fatsoen en de beschaving." Hoe men het ook zou kee- ren of wenden, het zou nimmer kunnen wprden beschouwd als „ui» vriendschap of ter bescnerming". Een andere stem uit den Senaat be schouwde Hull's verklaring slechts als een nadrukkelijke mededeeling. dat de Vereenigde Staten het bestaansrecht der kleine landen wenschen te beschermen. Ook belangstelling voor West-Indië. Er is te Washington tevens groote be langstelling voor het probleem wat er met Nederlandsch Guyana en West-In dië zou gebeuren, indien Duitschland of de geallieerden na een eventueele bezet ting van Nederland de controle zouden krijgen over de zes Nederlandsche Cari- onderstaatsgecretaris van buitenland sche zaken, Butler: „De Japansche regeering heeft, voor zoover Halifax bekend is niet de aan spraak gemaakt, alleen verantwoorde lijk te zijn voor de handhaving van de vrede in de wateren van Nederlandsch- Indië. In een verklaring aan de bladen Ijeeft de Japansche minister van buitenland sche zaken gezegd, dat de Japansche regeering slechts diep bezorgd kan zijn over eenige ontwikkeling als gevolg van de verscherping van de oorlog ln Euro pa. welke van invloed zou kunnenzijn op den status quo in Nederlandsch-In dië- J Ik behoef nauwelijks te zeggen, dat de Britsche regeering ten deze dezelfde opvattingen heeft". HET STANDPUNT VAN NEDERLAND. Waardeering voor houding van Japan. De woordvoerder van het departement van Buitenlandsche Zaken te Tokio heeft Donderdag verklaard: „De Nederlandsche minister van Bui tenlandsche zaken heeft uitdrukking ge geven aaivde waardeering zijner regee ring voor de Japansche houding ten aan zien van Nederlandsch-Oost-Indië". In Tokio is nog geen officieel commen taar te verkrijgen betreffende de ver klaring van Huil, waarin de Amerikaan sche staatssecretaris bij de andere naties aandrong op eerbiediging van de toe stand in Nederlandsch-Oost-Indië. De woordvoerder verklaarde: ,Wlj wenschen. Nederlandsch-Indië niet in vreemde han den te Zien vallen". Nederland wuagt geen hulp. Naar aanleiding van het gepubliceerde aangaande het onderhoud, dat de Ja pansche minister van Buitenlandsche Zaken, Arita, dezer dagen met den Ne- derlandschen gezant te Tokio heeft ge had, heeft de Nederlandsche Regeering aan de Japansche Regeering doen weten dat zij niet voornemens is eenige vreem de mogendheid te vragen, in geval Ne derland ln Europa onverhoopt in een oorlog mocht worden 'gewikkeld, om be scherming van Nederlandsch-Indië. noch dergelijke bescherming te aanvaarden als zij mocht worden aangeboden. Hier bij werd opgemerkt, dat de Regeering van Nederlandsch-Indië in het onder stelde geval, zoowel in feite als rechtens ln staat is. het bestuur over die gewesten in volle omvang te verzekeren en de or de aldaar te handhaven. Gelijke verklaring van jhr. Loudon. Blijkens een bericht van de New York Times heeft dr. A. Loudon, onze gezant te Washington, na een onderhoud met Sumner Welles, den Amerikaanschen onderminister van buitenlandsche zaken verklaard, dat de Nederlandsche regee ring voor geen enkel deel van haar ge bied eei\ preventieve bescherming zou aanvaarden, van welke kant deze ook zou worden aangeboden. DE HEERSCHZUCHTIGE RENTMEESTERES. Roman van den bekenden schrijver VICTOR VAN DUKE. Zijn oogen rustten op Marlene's gelaat en hij dacht, dat het bleeke .gezichtje met de diep-blauwe oogen hem er toe gebracht. Die overgroote blauwe oogen hadden hem anders doen spreken, als hij gewild had. Even tevoren had hij toe vallig haar antwoord op de vraag van haar medewerkster gehoord en toen had hij, terwijl de beide meisjes niet gehoord hadden, dat hij binnengekomen was, ge zegd, dat er reeds lang een ander kleed op den grond lag! Eigenlijk had hij dit gezegd, om hen te laten schrikken, om dat zij zich, terwijl zij nauwelijks een voet over den drempel van zijn huis hadden gezet, zich dadelijk met deze afschuwe lijke daad bezig hielden, die zijn leven zoo jammerlijk verwoest had. Maar de angstige oogen van de bruinharige had den zijn toorn onmiddellijk doen ver dwijnen en hem er toe gebracht, meer te zeggen, dan noodig was geweest. Mochten zij belden over de droevige geschiedenis spreken, dan was het beter, dat zij er alles van wisten; alle dienst boden ln huls spraken er over, alle boe ren ln het dorp ook. En 's avonds aan de stamtafels ln de naastbij gelegen stad maakte de bloedige geschiedenis nog dik wijls het onderwerp van het gesprek uit. Hij had nooit zijn be/rt gedaan om de booze tongen het zwij<f«ri op te leggen, trouwens, dat zou hem Immers toch niet gelukt zijn. Hij ging naar züp kamer ®o nam aan zijn schrijfbureau plaats. Hij was een beetje kwaad op zichzelf. Hoe was nij er toch toe gekomen, zich voor de twee jonge dames, die hem in het geheel niets aangingen, te willen rechtvaardigen? Zij zouden net zoo min aan zjjn onschuid gelooven, als de meeste menschen dit deden. En was hij niet een zeer vermo gend, maar een arm mensch geweest, dan zou. na deze onteerende vrijspraak van het gerecht, niemand hem ooit meer aan gekeken hebben. Daar was hij het met zichzelf over eens. Hij steunde het hoofd in de handen en Bloot de oogen. Zoo spoorloos was de misdadiger ont komen, dat noch de politie, noch een van de knapste detectives, die men met de zaak had belast, ook maar het geringste spoor hadden kunnen ontdekken. De vreeselijke daad was zoo ongestraft ge bleven. Vaak dacht hij, dat het hem op zekeren dag zelf nog wel eens zou geluk ken, den eigenlijken moordenaar te ont dekken. Dan besloot hij bij zichzelf, dat hij hem niet onmiddellijk bij het gerecht zou overleveren, maar dat hij hem eerst zou martelen op een zeer boosaardige manier, om zoo zichzelf te wreken. Hij zuchtte. De moordenaar, de man, die on danks ijverige nasporingen tot nu toe niet gevonden was. zou steeds moeilijker te vinden zijn. Wie weet, hoe ver hij van hier was verdwenen om het gevaar, ont dekt te worden, te ontloopen. Er werd \eklopt. De oude kamerdie naar trad binnen en meldde: „Juffrouir Olbers. de inspectrice, wenscht mijnheer von Malten te spreken." Achim von Malten was met zijn ge dachten in de vreeselijke. groote, duiste re gebeurtenis van zijn leven verstrUt geraakt; het kostje hem moeite, weer tot het heden terug te. keeren. Hij stond op. „Laat Juffrouw Olbers binnen." Roberta Olbers werd offtoieel „de in spectrice" genoemd. De aangediende kwam onmiddellijk binnen. Mariene Werner en Olga Zabrow wa ren ontdaan ln de bibliotheek achter ge bleven. Zij hadden eerst nog enkele oogenblikken naar de gesloten deur geke ken. waarachter Achim von Malten ver dwenen was, daarna keken zij elkaar eens aan. doch waagden het niet. hun meening kenbaar te maken, omdat zij bang wa ren, dat hij weer te voorschijn zou komen of dat hij zou hooren wat zij zeiden, al was de deur nu ook gesloten. Zij begonnen, als bij afspraak, met de grootste ijver de boeken uit te zoeken; maar daarbij dachten beiden aan Achim von Malten en aan hetgeen hij gezegd had. De boeken lagen ver door de kamer heen verspreid, sommige alleen, andere weer met een paar tegelijk of over el kaar heen ln kleine hoopjes. Het was Mariene, alsof zij den groo ten, slanke man weer als sooeven hoor- d? zeggen- De geheele wereld moes: in eenstorten, bij het belachelijke van deze aanklacht! Zij begreep, hoe vreeselijk de slag voor Achim von Malten geweest moest zijn. Misschien had hij van het vemoorde meisje gehouden. En de daad was zonder vergelding gebleven. Men had hém zelfs verdacht. Het deed haar leed, onzegbaar veèl leed! tTerwijl allerlei gedachten door haar hoofd gingen, dwaalden haar handen bij na mechanisch tusschen de boeken, leg den de bij elkaar hoorenden apart. Op eens kwamen de vingers van haar rech terhand met iets kouds, iets van metaal"1 in aanraking Zij dwaalde met haar oogen naar de plaats, v/aar zich haar hand be vond en zag haar hand stond bijna stil van schrik een dolk tusschen de boeken. Waarschijnlijk had hij er tus schen of er achter gelegen. ZIJ herinner de zich nu opeens, dat de hulshoudster gisterenavond verteld had. dat het wapen waarmede de moord ^as gepleegd, on danks zorgvuldige nasporingen, nooit was gevonden. Haar oogen ontdekten donkere vlek ken op het staal, en zij voelde een zich opdringende zekerheid, dat de dolk. die daar voor haar lag. nog eenlgszlns ver borgen onder een boek, het wapen moest zijn, waarmede de daad was gepleegd.^ Zij wilde opspringen,, naar Achim von Malten rennen om hem haar vondst te brengen, maar haar ledematen waren als verlamd. Het was, alsof zij niet van den grond kon opstaan. En een gedachte kwam naar boven: „Wat zou gebeuren, als het bleek, dat de dolk met de donke re vlek het eigendom van Achim von Mal ten was?" Olga Zabrow zat ongeveer drie meter van Mariene verwijderd en had reeds een paar maal verwonderd naar dat meisje gekeken Opeens vroeg zij angstig: „Scheelt er wat aan? U ziet er uit. als of U de duivel ln eigen persoon hebt ge zien." Even later hoorde Mariene haar nog zeggen: „Bent U zoo geschrokken, van wat mijnheer von Malten ons zoo juist heeft verteld?" ZIJ wachtte geen antwoord af. sprong op en zei: „Ik zal even een glas frisch water voor U halen." Schijnbaar doelloos legde Mariene een paar groote boeken naast zich, doch be dekte daarmede het wapen. Zij ant-' woordde: „Ja, lk voel me een beetje dui zelig, ik zou U heel dankbaar zijn voor een glas frisch water." De baronesse verdween uit de biblio theek. In Marlene's hoofd warrelden de ge dachten door elkaar. Wat moest zij doen? Wat moest zij met haar vondsc aanvan gen? Veel tijd tpt overleggen bleei haat niet over. Zij knelde het lemmet van den dolk in haar zakdoek en stak het wapen tusschen haar kleeren. Ondanks haar zakdoek voelde zij het staal tegen haar hart aan. Als zij nu maar ongemerkt met het tamelijk groote wapen de kamer uit kon komen! Zij stond op en liep zachtjes naar de deur, die open stond, keek even rond doch er was niemand te zien. Ja toch, juist kwam Olga om den noe«c van de gang aan. Zij droeg op een blaadje een glas water en riep bezorgd tegen haar: „Had U toch even gewacht! Koft, ik zal U even naar Uw kamer brengen!" Mariene schudde hpt hoofd. „Neen, neen, ik voeEftie al weer wat beter." Zij nam het glas aan en dronk. „Ik dank U wel, maar blijft U gerust hier, ik kom dadeiijk weer terug." liep de trap op en wachtte geen woord af. De baronesse blikte haar na en 8C*WP^85 de het hoofd. Zij begreep niet, waaVm^ Marene niet wilde hebben, dat zij haéw£:i' even op haar kamer bracht. Eindelijk ging zij de bibliotheek weer binnen, maa/ liet de deur open. zij had het gevoel, als of zij het er anders niet uit zou kunnen houden. Het was een drukkende ge dachte. alleen in het vertrek te zijn. waar iemand twee jaar geleden vermoord was. Terwijl zij probeerde haar aandacht bij het sorteeren van de boeken te bepalen, betrapte zij -er zichzelf op. dat zij een paar keer naar de plaats keek, waar het slachtoffer gelegen had. Zoolang Mariene Werner bij haar was, had dit gevoel haar niet zoo angstig gemaakt en zij hoopte dan ook, dat Mariene maar weer gauw terug zou komen. *WprtU vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 2