f SCH00NH0VEN5CHE COURANT De inval in Noorwegen. VERKEERDE RICHTING. Duitsche beschuldigingen aan Geallieerden. 71e JAARGANtT «<AANBA€ Af RIL MM K. ge- D.N.B. Voor kruiser van buiten het gaat toe- Britsche landing zou reeds lang zijn voorbereid. een De theorie van het geweld moet vernietigd worden.” Hoe kan men de theorie van het is eeh verschelden kaliber getroffen. Britsche bommen getroffen en de Mol- een nieuwe consul voor Narvik benoemd. Tegenover de plaatselijke Noorsche au toriteiten is de stelselmatige voorberei ding van de militaire Schending der Noorsche neutraliteit voorgesteld, als de Inleiding van de in uitzicht gestelde hulp der Westelijke mogendheden voor Fin land. O deeltelijk op Stóren teruggetrokken. Vier honderd Noren zijn over de Zweedsche grens getrokken en geïnterneerd. Een afdeeling Duitsche pioniers is leeds verder naar het Noorden opgemar cheerd. doch is tijdelijk tot staan geko men bij Nyplass, ongeveer 10 k.m. ten Noorden van Röros aan de spoorweg Het grootste deel van de Noorsche troepen uit Röros heeft hier de verdediging op zich genomen. Zij zouden reeds door ge allieerde troepen zijn versterkt. De Duit- schers graven zich In te Orvros, 8 KM. ten Noorden van de stad, waar de Noren de spoorwegverbinding met Stóren ver broken hebben door de brug over de snel stroomende Glommen te vernielen. Te Röros werden de Noorsche commis saris van politie, een geestelijke en een vooraanstaand burger, door de Duit- schers als gijzelaars gevangen genomen. De Dultschers namen elfhonderd liter benzine in beslag. Nog meer vorderingen. Ook op eenige andere punten blijken de Duitsche troepen volgens Noorsche en Duitsche communiqué s vorderingen ma ken. Het belangrijkste succes werd geboekt in het district Bergen, waar de verove ring van Voss. aan de spoorweg door het Halllngdai naar Oslo, bevestigd wordt. Ook in het Oostelijk deel van dat dal en In het ten Zuiden daarvan gelegen Nu- medal, moesten de Noren voor de over macht wijken. Ten Noorden van Dombaas houden de geallieerden stand bij Hjerklnn, aan de spoorweg naar Stóren. De Dultschers probeeren laatstgenoemd spoorwegknoop- punt langs twee wegen te bereiken. Zeer verwoed zijn, blijkens Noorsche berichten, de Duitsche luchtaanvallen weer geweest, niet alleen op de verbin dingen van de geallieerden, maar ook op de stad Aalesund, 200 K M. ten Noorden Van Bergen, dat aan een hevig bombar dement blootgesteld geweest is. Het Duitsche communiqué meldt, dat In de zone van Stavanger het aantal ge vangenen Is gestegen tot 241 officieren, o w verschelden Engelsche vliegers en 2921 minderen. Tot de groote buit aan wapens en materieel behooren 22 kanon nen en 267 mitrailleurs. Bovendien wer den vaste batterijen door de marine over genomen. SCHEPEN ZINKEN IN DE SONT. Du ik boot en of mijnen? Een onbekend vrachtschip van onge veer 3000 ton, vermoedelijk van Duitsche nationaliteit, is Zaterdag nabij het licht schip Drogden. In de Sont door een ex plosie getroffen en gezonken. Aan de Zweedsche zijde van de Sont heeft men gezien, dat de wrakstukken hoog boven het schip de lucht In werden geslingerd en dat het snel zonk. Dit is het vijfde schip, dat. volgens waarnemingen aan de kust gedaan, bin nen drie dagen tljds in deze omgeving is gezonken. Het is niet bekend, of dit het gevolg Is van mijnen of actie der duik- booten. DE BRITSCHE CAMPAGNE IN NOORWEGEN. Engelsche pers niet optimistisch. Het ontbreekt het Britsche publiek niet aan waarschuwingen tegen te groot op timisme wat de vorderingen van de cam pagne in Noorwegen betreft. De militai re medewerkers der bladen analyseereh de situatie in realistische bewoordingen. De ..Evening News" uit de klacht, dat de regeerlng het publiek tot dusver niet ten volle heeft ingelicht, doch de Duit sche invasie heeft voorgesteld als iets dat bijna In het voordeel van Engeland was. Zoolang geen n©odvllegvelden zijn aan gelegd achter de Britsche linies en zoo lang geen Britsche gevechtsvliegtuigen en bommenwerpers &an Noorsche bodem af opereeren, tal het een gevaarlijke il lusie zijn, te denken aan een gemakke lijke of zelfs succesrijke campagne. Even min. zoo schrijft het bla<V zullen wij Iets van beteekenis kunnen bereiken, zoolang wij niet een of twee voorname havens heroveren. De ..Evening Standard” betoogt- de Duitsche troepen hebben nog steeds het voordeel van het telt, dat zij het initia tief hebben genomen. Laat ons een goed begrip houden van de moeilijkheden der Noorsche campagne. „Hard vechten, de eenige methode’’. Toen Hitler zijn aanval op Noorwegen de Engelschen en Franschen de meening ingang te doen vinden, dat zij in het geheel niet het voornemen hadden troe pen te ontschepen. Onder de documenten, aldus von Rib bentrop. bevond zich een volledig plan voor de Engelsche krijgsverrichtingen in Noorwegen, dat gevonden was bij een Engelsch brigadecommando, dat ten Noorden van Trondheim gevangen werd genomen. Aan het einde van zijn verkla ring overhandigde von Ribbentrop aan de diplomaten en de journalisten een afschrift van de documenten. De voornaamste ponten. Het D.N.B. geeft van de inhoud der documenten een samenvatting: De gevonden papieren, aldus het D.N. B., bewijzen, dat de Westelijke mogend heden over Noorwegen een dicht spion- nagenet hadden gelegd. De splonnage geschiedde In samen werking met dé Engelsche en Fransche marine-attachés in Oslo, die In het land rondreisden om nauwkeurige Inlichtingen te verkrijgen. De documenten toonen aan. dat de Engelsche splonnage in Noorwegen begonnen Is aan het einde van het vorige jaar en zonder onderbre king is voortgezet tot April van dit jaar. Vragenlijsten, gezonden aan de Engel sche agenten, dienden om alle bijzon derheden ’vast te stellen, die voor een landing van troepen in de Noorsche ha vens en voor de eerste operaties van het expeditieleger* noodig waren. Toen begin April het besluit tot landing in Noorwe gen vaststond, werd van Engelsche zijde BRITSCHE PUBLICATIES IN BESLAG GENOMEN. Door Zweedsche rcgeerinf. De Britsche legatie te Stockholm deelt mede, dat de Zweedsche regeenng Za terdag „op verzoek van een vreemde mo gendheid" het jongste door de legatie j T»K M TaL-Adr* Vanowten. A A W. M. TAM MOOTKN. SCHOONHOVEN, HAVEN V- postrekening 13763. IBOMNCS. dia Meh u» m admlnMnUe opgvren vacc da wraksring. M)a voicane da ustgwtelds bepalingen tegen ongevallen venekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE havbank te Bctnedara, vaa - - aaiden Hl Irrenatangn r a A aaiden Ml a n o aaiden by vacUae n A a Gulden by varllaa 1 A ft Gulden by rerUat z a Gulden by verUee van De verzekerde moet In het 0 0 0 ongeschiktheid. 0 U V averllldate. J U V raa band K vaat. L V V van aan oog. 1 U V ran een duim. 0 U een anderen ringer. beat «Ja van een polls. hoe de wordt jegens elkaar en hoe meer de oorlogvoerenden er op uit zijn om die haat aan te wakkeren. Is dan eindelijk de strijd ten einde en moeten de oorlog voerenden zich rond de tafel scharen om de vrede te bespreken, dan zal on vermijdelijk die haat van den overwin naar weer zoo hoog zijn opgelaaid, dat die aan de conferentietafel met gebluscht blijkt en de vredesvoorwaarden zullen weer ingegeven worden door en gegrond zijn op het gevoel van wraak. Dat wil zeggen, dat ook dan weer een vredesver drag zal worden voorgeschreven, dat we derom de kiemen voor een nieuwe oorlog in zich zal hebben. Als men inderdaad zoo dwaas zal zijn, als men door deze bittere Jaren sinds 1914 nog niets geleerd heeft, dan zal ook ons nageslacht weer lijden onder het zelfde leed, dezelfde bedreiging, waar onder het nu levende geslacht al zoove le jaren gebukt gaat. Maar we willen nog hopen, dat tijdig het nuchtere verstand zal zegevieren over de haat, de wraakzucht, de begeerte en de zelfzucht en dat ook de mannen, die te beslissen krijgen over het lot der volken, gaan begrijpen, dat de oude we reld heeft afgedaan, dat een nieuwe ge boren wordt, waarvan wij de barens weeën mede doorstaan, een wereld ge bouwd op andere grondslagen, dan die van voor 1914. Er zijn reeds enkele zwakke teekenen daarvan waar ts ne men, heel zwak en heel klein, het stand- gevoel verdwijnt meer en meer, een uit werkloozen voortgekomen vereenlging Welvaart door Arbeid, waarvan de leden voor elkaar arbeiden, waar de kleerma ker zijn loon krijgt van den timmerman, doordat deze zijn vloer herstelt, breidt zich langzaam uit, studenten bieden zich aan om in hun vacantie op het land te werken, de staat treedt meer regelend op in particuliere zaken en ook in andere landen kunnen we dergelijke symptomen waarnemen. Ze staan nog op zichzelf, ze vormen geen geheel en gaan niet van een vast plan uit, maar het zijn vermoedelijk toch teekenen. die het verleden afsluiten. Gevonden documenten gepubli- ceerd. In de groote ontvangzaal van de rijks- kanseianj te Berlijn kwamen Zaterdag middag de leden van het corps diploma tique en de buitenlandsche journalisten bijeen. Zij waren uitgenoodigd daar in jacket te verschijnen, om een belangrij ke mededeelingitvan den minister van buitenlandsche zaken aan te hooren. In de rede, die minister von Ribben trop tot hen hield, heeft htf gesproken over documenten, welke de Duitsche troepen bij de operaties in Noorwegen hebben gevonden. Hieruit blijkt duide lijk, naar de minister zeide, dat de En gelschen reeds lang voor de Duitsche in val in Noorwegen voorbereidingen had den getroffen voor feèn Britsche troe penlanding in Noorsche havens. Von Ribbentrop zeide o a. dat Duitcsh- land genoodzaakt was in Noorwegen op te treden, om te verhinderen, dat de Franschen en Engelschen daar zouden landen en van het Noorsche grondge bied gebruik zouden maken in hun strijd tegen Dultschland. HIJ voegde hieraan toe, dat het leggen van mijnen door de geallieerden In de territoriale wateren van Scandinavië niet ten doel had den handel van Dultschland mét de Scandi navische landen te verhinderen, maar de Ontscheping van Engelsche troepen 1n Noorsche havens te beschermen. Deze ontscheping was reeds voorbereid en de troepen bevonden zich reeds op weg Toen de poging mislukte, probeerden ondernam. de militaire medewer ker van Rei|wf, heeft hij dat grondig gedaan, met eén goed-geoefend leger. Hij hoopte op een zeer gering verzet en was van oordeel, dat de aankomst van Franseh-Britsche troepen een in de ver re toekomst stiggende mogelijkheid was. Hij tracht thans het district Dront- heim ïn zijn bezit te krijgen, daar an ders zijn ui|eindelijke plannen kunnen mislukken. Vandaar, dat generaal Fal- kenhorst naar het Noorden oprukt en de eenige methode, om dat tegen te houden Is: hard vechten. In de Naj-vik-sector zouden de Ekitten slechts door krachtig wapengeweld verdreven kunnen worden, zoo mqent de schrijver. BRITSCHE VLIEGTUIGMOEDER- SCHEPE1TIN DE FJORDEN? Blijkens mededeelingen van Unf Press uit Stockholm, doet Engeland al les, wat het kan, om in de zwakke posi tie van zijn luchtmacht in Noorwegen verbetering te brengen. Zelfs zouden wde Britten het er voor over hebben gehad, het enorme risico op zich te nemen van het doen binnenlood sen van vliegtuigmoederschepen in de Noorsche fjorden. Uiteraard hebben zij daarbij alle mogelijke voorzorgsmaatre gelen getroffen. De toegangen tot de fjorden zijn zorgvuldig door mijnen be schermd tegen de aanvallen van duik-” booten, terwijl de omringende rotsen zwaar versterkt werden met afweerge schut. Naar vernomen wordt, zouden twee of drie vliegtuigmoederschepen de Noorsche kust bereikt hebben. Een tweede maatregel van de Engel- schen 18 het aanleggèn van nood-vlieg- velden op groote bevroren meren. Niettemin is de luchtmacht, waarover de geallieerden beschikken nog lang niet zoo sterk als de Duitsche en men moet aannemen, dat de Engelschen nog wel meer slagen van Duitsche vliegers zullen moeten incasseeren, alvorens hun eigen luchtwapen voldoende versterkt Is om met succes op te treden. De bombarde menten, welke de Engelschen voortdu rend op vitale punten aan de Noorsche kust uitvoeren.- zijn nog steeds het wqrk van de vliegtuigen, die uit Engeland ko men. NIBWSBIAD VOORZUIDWLIAND EN UTRECHT L Advertentiën: 1—regels f 1.80, 1 elke regel meer OJO; derde I plaatsing halve prijs. Adver- I Centiën worden gratis ge plaatst in „De Gorcumer”. I weid vernietigen, als de landen een on derlinge wedstrijd houden in haat en er op toe zien dat hun haat niet zwakker is dan die tan den buurman. Het gaat weer op dezelfde wljM als in 1914, langer de oorlog duurt, hoe feller haat BRITSCHE VLOOT LIJDT ZWARE VERLIEZEN. Volgens Duitsch legerbericht. Het Duitsche opperbevel deelt omtrent de luchtaanvallen op Britsche schepen het volgende mede: „Voor Narvik is een Britsche kruiser door een bom van het zwaarste kaliber midscheeps Andalsnes door verschillend gevecht gesteld. In defjord zijn drie Britsche transportsche pen meb- een totale tonnage van 12.000 ton tot zinken gebracht, vier andere, met een totale tonnage van 23.000 ton, zijn zwaar beschadigd. Boven de Noordzee Is een Britsch vliegtuig neergeschoten, twee vijandelijke vliegtuigen zijn op de grond vernield. Een Duitsch vliegtuig wordt ver mist.” Het Duitsche Nieuwsbureau meldt nog, dat een Britsch transportschip zoo ern stig getroffen werd, dat het in brand vloog, op het strand gezet moest worden en door de opvarenden verlaten werd. De ligging der Britsche schepen was gistermorgen door verkenningsvllegers vastgesteld, die daarop draadloos de bom menwerpers op de hoogte stelden. LONDON’S ANTWOORD: Verdraaiing van de waarheid. Reuter meldt uit Londen: In een van gezaghebbende zijde gege ven commentaar op de rede van von Ribbentrop wordt os. het volgende ge zegd: ue wereld zal nauwelijks onder dein druk komen van de onoprechte verkla ring van von Ribbentrop, welke van be gin tot eind gekenmerkt wordt door be wuste verdraaiing van de waarheid. Er was geen reden voor oorlog, verklaait bij. De reden was de weloverwogen aan val op Polen, tegenover wie Engeland en Frankrijk door verdragsverplichtingen verbonden waren, het voornemen van de geallieerden is het Duitsche volk uiteen te rukken. De waarheid 1e het volgende: De Engelsche en Fransche regeertngen waren besloten een misbruik van de Noorsche territoriale wateren door Dultschland te verhinderen. Vandaar *t besluit mijnen te leggen. Zij trachtten verlof te krijgen, Finland te helpen via Noorwegen en zweden. Toen dit gewei gerd werd, brachten de geallieerden hun plan niet tot uitvoering. s Indien het leggen van mijnen, eooals Ribbentrop beweert, slechts een voorbe reiding geweest was, om te landen, dan zouden de geallieerden dit niet hebben aangekondjgd/ De Duitsche expeditie is uitgevaren vele dagen voordat de mijnvelden gelegd werden. Het Is bekend, dat de Duitsche lan ding in Noorwegen mogelijk werd door de actie van de Duitsche geheimen dienst. Het is onbeschaamd beweren, dat Britsche agenten’ een JwPfche lan“ ding hadden voorbereid, Opvallend Is ook. foo eindigt de com mentaar, dat von Ribbentrop geen po ging doet de Duitsche agressie tegen Denemarken te rechtvaardigen. Dene marken schljijt hem niet de moeite van het vermelden waard. TEGENSPRAAK VAN HAMBRO. Engelschen hadden nog negen dagen noodig. De voorzitter van het Noorsche Stor ting, Hambro, heeft in een onderhoud met United Press geantwoord op de re de van den Duitschen minister van Bul- tenlandsche Zaken, von Ribbentrop. HIJ ontkende, dat Noorwegen niet neutraal geweest was of een landing van Brit sche troepen begunstigd had. „Wij hebben de onweerlegbare bewij zen," aldus Hambro, „dat Dultschland maanden geleden al gedetailleerde plan nen voor de inval voorbereid heeft. Wij zouden er thans beter voor staan, indien de Britten werkelijk landingSmanschap- pen gereed hadden gehad. WIJ zijn in het bezit van verklaringen Van de leden onzer legatie, dat zij al eenige weken wisten, dat Duitsche troepen voor ver scheping gereed waren, doch, op grond van hun verstrekte inlichtingen, geloof den zij niet, dat die troepen voor een aan val op Noorwegen bestemd waren De ge allieerden waren ook van die voorberei dingen op de hoogte. Hadden zij ons ge waarschuwd. dan hadden wij ons kun nen voorbereiden en zouden wty niet ver rast geweest zijn. Het feit, d$t de geal lieerden de Noorsche regeerlng niet tij dig verwittigd hebben van diS Duitsche plannen, is een bewijs, dat zij Noorwe gen als volkomen neutraal en niet als hun bondgenoot beschouwden. Jammer genoeg voor onze integriteit levert de afwezigheid van Britsche oor logsschepen, toen de Dultschers de Noor sche havens bezetten, het beste bewijs, dat Engeland volkomen onvoorbereid was op het aan land zetten van zijn troepen In Noorwegen, toen de Dultschers ons aanvielen en dat het er zelfs -jaiet op voorbereid was. ons even vlug hulp te verleenen, als wij aangevallen waren. Dat wordt ook daardoor bewezen, dat de eer ste Britsche landingstroepen pas negen dagen, nadat de Duitsche troepen zich stevig op Noorsch gebied verschanst hadden, aankwamen. De Engelschtf schrijver Oscar Wilde schreef in een van zijn verhalen, dat goede voornemens nuttelooze tegenstrlb- bellngen zijn tegen de natuur. Als we zien wat op het wereldtooneel gebeurt, worden we daaraan herinnerd. Tijdens de vorige oorlog werd het goede voorne- tmen gemaakt om als het tot vredesluiten zou zijn gekomen, er zorg voor te dragen dat die vrede niet de klem van een nieu we oorlog in zich zou houden. Dat goede vpomemen bleek een nutte looze tegenstribbeling tegen de natuur te zijn, want de vrede van Versailles stuur de cecytstreeks aan op de oorlog van thans. Toen deze was uitgebroken werd weder het goede voornemen gemaakt en luide verkondigd om geen oorlog te voe ren tegen het Duitsche volk, maat alleen tegen hun regeerders, teneinde het be reiken van de vrede te vergemakkelijken HeVls weer een nuttelooüe tegenstribbe ling gebleken. De Duitsche minister Goebbels heeft zijn felle haat tegen de Engelschen geuit en de Engelsche minis ters hebben daarop In dezelfde geest ge antwoord. Minister Eden heeft verklaard dat Hitler een symptoom is en niet af gescheiden kan worden van het Duitsche volk en dat Hitler de manifestatie is van de geestesgesteldheid van het Duitsche volk. Minister Reith heeft In het open baar medegedeeld, dat Engeland de oor log voert tegen Dultschland en tegen het Duitsche volk, dat de Dultschers van hun Jeugd af geleerd hebben om Enge land te haten, dat men daaroip hetzelfde moet doen in Engeland jegens Dultsch land en dat men daar niet zwakker mag zijn in haat dan Dultschland. De goede voornemens, de geest van latere verbroedering, van streven naar een betere maatschappij, zijn zoek. In tegendeel er wordt aangespoord dat het eene land vooral niet achterblijft in de mate van zijn haat bij .het andere. De woorden van lord Halifax eenige maan den geleden in Oxford gesproken, zijn vergeten of worden niet langer beaamd. Deze minister zeide toen „Ik weet niet of het een wereld zal zijn, waarin leven gemakkell/ker is, maar daar het niet om, wanneer wij aan de komst denken. Het gaat er nu om of de volkeren, die de vrede willen, altijd opnieuw aan de mogelijkheid van oorlog blootgesteld zullen worden. Verschijnt Maandag. Woenottag en Vrijdag. Prijs by vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 1J6; per port 1.60. Met verzekering 16 cents meer. DUH'SCHERS ZETTEN HUN OPMARSCH VOORT. ROROS WÉÉR DOOR HEN BEZET. Uit alle van de Zweedsch-Noorsche grens ontvangen berichten blijkt, aldus meldt Havas uit Stockholm, dat de stad Roros weer door de Dultschers bezet is. Reeds eerder hadden de Dultschers deze stad bezet, doch als gevolg van de tegenstand, vooral van de Noorsche vrij willigers. hadden zij haar moeten ont ruimen. Stockholms Tidnlngen" meldt, dat een Duitsche afdeeling met verscheidene pantserauto's te Röros verscheen. Dé stad ging zonder de geringste tegen stand in Duitsch- bezit over. 4De Noorsche troepen hebben zich ge- VER

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 1