SCH00NH0VEN5CHE COURANT I :N LAME De Duitschers bezetten Dombas Binnen en buiten de Grens Een linie OsloDrontheiin richten 5 CENT MAAND rzekerd de gevolgen v«n gevallen „insullnde" 72e JAARGANG. TIEN BLADZIJDEN. WOENSDAG 1 MET 1M0 No. 8468. kG APBA. 19fe NIEMDVOORZUIDHÖIIAND EN UTRECHT VAN UFFORD SEN. EMENT VAN heeft Neder- berkleedingl ver- het oot zijn het ad* ijn o m. en. Ook betrekking op de ndelsverdrag ver zijn. tusschen gekomen. gele de j cxige eer l</4 cent per week en ndmlniatratle- worden onze schap hevig uit de lucht gebombardeerd buiten Aalesund, 250 k.m. ten noorden van Bergen. Vijf personen werden ge dood. o.m. een arts. Velep werden ge wond. i E MEI 1040. :end, dat de na- lel a.s. voor den de onderstaande rcentages voor de iteld. Percentage h. aantal stuks h. netto-gewlchh Wekelijksche terugblik h. bruto-gewlcht h. bruto-gewlcht h. bruto-gewlcht gen onder impor- i garens de jaren kdoeken de jaren ilssarissen van Maatschappij, er Directie der het genoegen ien te berichten, n Rekening en den Administra tor ons in orde ■krachtigd. leid van onder koten, een nauw- en mochten ons pvertuigen. 15 oente meer. Telet M TeL-Adree: Vermoeten. S. ff. M. TAM MOOTÏN, ACHOONMOVBM, BAVKN M Pottrekenm» U7S3. L ons Uw opgaveill i, Voornamen, Oe- datum eu beroep II Verschijnt Maandag, Woensdi en Vrijdag. Prijs bij vooruitbet. ling: voor Schoonhoven maanden 1.25; Met verzekering Tpril. Kaas. jr'W- 50 stuks, 20.*™. er. Prijzen 2e soort latlg. ENTEN EN FRUIT 9 April. Groenten-, Schoonhoven. Spi nt per KG.: kropsla r stuk; rabarber van Londen: „Weergalooae moed”. Het Britsche ministerie van oorlog meldde gisteravond, in strijd met het bovenstaande nog in een communiqué: De Duitsche aanvallen In het Dombas- dlstrict zijn af geslagen. De Britsche man schappen hebben met weergalooze moed aan alle verdere aanvallen weerstand ge boden. Nieuwe landingen zijn vandaag richt langs de Noorsche westkust. De Britsche radio zegt, dat uit Britsche communiqué blijkt, dat de Duit sche bewering, dat de troepen uit Dront- heim contact gekregen hebben met die, welke oprukken uit ’t Zuiden, onjuist is. Eveneens levert de inhoud van het com muniqué, aldus Londen, het bewijs, dat de spoorlijn DombasStóren niét door- EN VEE. .pril. Veemarkt. Bij .atige handel, waren alfkoelen f 160-230. 0, kalfvaarzen f 145 en f 90—150. gulste aken f 50—00. nuch- —12, drachtige var- .tte zeugen f 8085, biggen f 14—25. Rook- en Pruimtabakken von«t 7 cent per half ons Vraagt ze Uwen winkelier of bij W. HIJNEVtLD, Haven 66 - Tol. 91 Schoonhoven opgelost', het is nu geen tljr voor kibbe larij, sprak deze vorst tot de afgetreden ministers; blijft dus op uw post en doet uw plicht. Bij de strijd tegen de blnnenlandsche gevaren, die men ook In dat land met energie voert, kan men er zich verheu gen in het verdwijnen van de partij der Rexiaten, de Belgische nazi’s, waarvan na de gebeurtenissen In Noorwegen al heel weinig Is overgebleven. Leon De- grelle, hun leider, moet wel beven bij de nadering van den postbode, want dage lijks brengt deze hem brieven van lei dende figuren, die zijn beweging de rug toekeeren. Ook in verschillende andere landen kunnen de fascisten de sympathie wel op. Scherpe aanvallen hadden zij bevooj- beeld te verduren in een zeer rumoerige zitting van het Hongaarsche parlement, wazr vooral de vroegere minister-presi dent, Imredy, het heeft moeten ontgel den. De strijd in Noorwegen duurt met toenemende heftigheid voort, maar even fel als met bommen en grintten bestrij den de oorlogvoerenden elkaar met pers en radioberichten-, aan de lezers en de lulsteraa-s de moeilijke task latend, om uit die chaos van beweringen en tegen spraken de waarheid vest te stellen. Zoo veel weten wij ef wel van, dat op hét oogenbllk de winst nog aan dê zijde van de Duitschers la en het nadeel meer aan die der arme Noren dan aan de Engel- srhen, die In elk geval nog vry blijven, zich in Scandinavië zóo druk te maken en zoover In de waagschaal te stellen, als het henzelf belieft. broken is. Sterke geallieerde eenheden hebben daar de aanvallen uit het Zuiden afgeslagen en zij beheerschen de gehee- le spoorwegroute. FELLE strijd bij steinkjer. Duitsche aanvallen afgcslagen Aan het front van Steinkjer, ten noor den van Drontheim, hebben, naar Reu ter uit Stockholm meldt, de Duitsche troepen, zonder te wachten oo verster kingen uit het Zuiden, hevige verrassen de aanvallen gedaan, zoowel op de Fran- sche ais op de Noorsche linies aan beide kanten van het Snaasameer, volgens een mededeellng van het Noorscne hoc‘ü- kwartier. Deze aanvallen, die gesteund werdén door zware artillerie en vliegtuigr i, wer den na felle strijd afgeslag.n. Draadloos heeft de Noorsche régeerlng medegedeeld dat den Duitschers zware verhezen wer den toegebracht. De reden voor de plotselinge aanval len is, naar men gelooft, gelegen in de komst van warmer weer, waardoor spoe dig de wegen zeer moeilijk begaanbaar zullen worden voor ge-ncchaniseerde troepen. Tot dusverre watert de wegen bedekt met paksneeuw, maar deze sneeuw wordt slijk, terwijl het losraken de ijs op de rivieren tot ov :rstroomingen dreigt te leiden. TELEURSTELLING IN ENGELAND. Critlek stadium. De berichten over de Duitsche succes sen hebben in Engeland groote teleur stelling verwekt. De militaire correspon dent van Reuter schrijft: Een crltiek stadium is bereikt in de geallieerde worsteling in Noorwegen, wan neer blijkt, dat de Duitsche bewering ovei de inneming van Dombas en het Zweedsche bericht dat Storen is geval len, waar zijn. Dit zou beteekenen, dat de Duitschers de eenige twee spoorlijnen die uit Oslo naar het noorden loopen in handen hebben, en dat zij de verbinding tot stand hebben gebracht met hun troe pen in Drontheim, dat de geallieerden wilden isoleeren en innemen. Wat zelfs nog belangrijker is, het zou beteekenen, dat het westelijk deel van Noorwegen, wèaf de geallieerden aan land zijn ge gaan, geïsoleerd is door de Duitsche li nies, die van het hoorden naar het zui den, van Oslo naar Drontheim loopen in noordelijke richting langs de westkust uit Bergen. De militaire medewerker van de Times schrijft dat de Duitsche afdelingen. die volgens het Duitsche communiqué con- LDONNE'S, die zich aan onie administratie opgeven voor de vereekerlng, «ijn volgens de rMgestelde bepalingen tegen ongevallen veraekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van n A A A Gulden bij levenslange Z A A Gulden bij Q A A öulden bij verliet A A A Guldcn bU Terli8* 1 fi A Oulden bJJ Wil*» Z A Guldqn bij verlies van De verzekerde moet in het Z U U U ongeschiktheid. O U U overlijden. V U van band of voet. L V v van een oog. 1 U V van een duim. O U een anderen vinger. bezit zijn van een polls. DOMBAS BEZET. Spoorlijn in Duitsche handen. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: „Vanmiddag hebben dé Duitsche troe pen, welke de terugtrékkendê Vijand krachtig achtervolgden, in het Gud- brandsdal het belangrijke knooppunt van spoor- en straatwegen, Dombas, be zet. Bij het oprukken langs de zijlijn Drontheim—Dombas werd Opdal Inge nomen, zoodat thans ook de spoof lijn Oslo—Drontheim in Duitsche handen is.” Hieraan wordt van officieuze zijde toegevoegd, dat het feit dat de Duitsche troepen, die uit Drontheim naar het zuiden en van Oslo naar het noorden oprukken, Elkaar de hand hebben’ ge reikt, van groote nfihtaire beteekenis wordt geacht. De in Drontheim staande Duitsche troepen zijn nu niet meer al leen op de zee- en luchtverbindingen met Dultschland aangewezen, doch heb ben een rechtstreeksche verbinding met Oslo, waar alle verdere versterkingen en de geheele tros in ononderbroken volgorde aankomen. Ih twintig dagen is strijdend een gebied doorgetrokken, dat met de afstand Berlijn—Neurenberg overeenkomt. United Press meldt uit Londen, dat men daar van oordeel is, dat de cam pagne der geallieerden in Zuid-Noorwe- gen in gevaar wordt gebracht ten ge volge van Duitschlands „bliksemsnelle voortdringen”, indien althans de be richten, welke in verantwoordelijke mi litaire kringen te Londen zijn ontvan gen, worden bevestigd. In militaire kringen wordt er echter de nadruk op gelégd, dat de Drfltsche positie zeer kwetsbaar is; zij staat bloot aan een vermetele, geconcenrteerde aan val. daar de Duitsche colonnes zonder dekking over een uitgebreid gebied zijn verspreid en afhankelijk zijn van de snelle komst van versterkingen ingeval van een geallieerde tegenaanval op be paalde punten. VERBINDING TUSSCHEN OSLO EN DRONTHEIM. Het opperbevel van het Duitsche léger deelt mede, dat de van Oslo over Tynset naar het Noorden oprukkende troepen en de van Drontheim naar het Zuiden trekkende Duitsche afdeellngen gisteren aan de spoorweg ten Zuidwesten van Stóren elkaar hebben ontmoet. Hiermede is de verbinding over land Oslo en Drontheim tot stand Met gemengde gevoelens land gisteren de verjaardag van Prinses Juliana gevierd. Eén blik naar buiten doet ons beseffen dat de positie van ons Vorstenhuis en ons volk reden geeft tot groote dankbaarheid, want nog altijd bleven wij gespaard voor rampspoeden, die zoovele anderen reeds troffen. Maar er valt nog niets te juichen; de zorgen blijven op ons drukken en gevaren drei gen dag aan dag. Onder die omstandig heden was er gisteren voor een luidruch tige feestviering geen reden en zeker zou die niet naar de geest van onze Kroon prinses zelf zijn geweest, van wie wij we ten, dat zij innig meeleeft met Nêer- land’s wel en wee. Zoo hebben wij dus op zeer bescheiden wijze, maar niette min blij, deze verjaardag gevierd; mis schien heeft uit die ingetogenheid méér, dan bij een uitbundige feestviering het geval pleegt te zijn, de -dankbaarheid gesproken, waarvan heel Nederland ver vuld is jegens de jarige en het Oranje huis, dat ons tot hiertoe in vrijheid en zelfstandigheid heeft geleid. Een ge dachte, die Woensdag der vorige week ook tot uiting kwam bij de jaarlijksche herdenking van de geboortedag van Prins Willem I. De herdenking van de instelling der Militaire Willemsorde geschiedt dit jaar met bijzondere plechtigheid, omdat thans het 125-jarig jubileum dezer orde wordt gevierd. Maandag zijn ongeveer 200 Ne- derlandsche ridders In het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde ontvangen, waar de Koningin hen heeft toegespro ken. Gisteren hebben detachementen van land- en zeemacht en van het Indische leger voor de ridders gedefileerd. Voor Nederland in de Oost was het een bijzonder voorrecht, dat men daar Juist aan dé vooravond van 30 April door middel van de Nlrom de rede van de Prinses mocht aanhooren, <jhe Zij ult- sprak naar aanleiding van de Roode- Kruis-week in Indië. Daar, in de Oost, moge men dan wat verder verwijderd zijn van het oorlogsrumoer, zooals wij dat van nabij vernemen, het volk deelt er niettemin in dezelfde zorgen. Daarbij komen van tijd tot tijd nog andere, in een vorm, zooals wij ze hier, in het moe derland, gelukkig, zelden beleven. Het jongste voorbeeld daarvan is de hongers nood op Lombok, die blijkens de erva ringen van den hoofdredacteur van de Indische Courant ongeveer 25.000 men- schen heeft getroffen. Al kan op het oogenbllk nog niet gezegd worden, aan hoevelen deze bezoeking het leven heeft gekost, bovengenoemd cijfer schildert reeds de enorme omvang van de ellende In dit deel van ons overzeesch gebied. Hoezeer men daarnaast in Indië tevens doordrongen is van de ernst van de po litieke toestand en van de'gevaren, die daaruit ook voor Insulinde dreigen.blijkt uit de ontvangst van het slagkruiserplan In de Volksraad, die zonder tegenstem men besloot tot uitvoering van dit bouw plan te adviseeren. Als dus zelfs in Indië de openbare meening roept om veiligheid en waak zaamheid. hoe kan hét dan anders of hier, temidden van onrecht en geweld, moeten die behoeften wel alles overheer- schenl De stemming, waarin de Volks raad deze uitspraak heeft gedaan, moet overeenkomen met die in de Tweede Ka mer. toen ze het wetsontwerp behandel de. dat de veiligheid van onze staatsge heimen zal bevorderen en spionnage en landsverraad bestrijden. Het voorloopig verslag toont, dat in de commissie, die zich in het bijzonder- over het ontwerp had uit te snreken, de meerderheid niet alleen In tijd van oorlog, doch ook bij oorlogsgevaar de toepassing van de dood straf voor verraders noódig acht en te vens de straffen voor snionnen verhoogd wil zien. Dezelfde wensch kwam tot uit'ng in een adres, waarmede een aantal voor aanstaande personen in ons land zich öezer dagen tot den minister van justi tie heeft gewend. De staat van beleg, die thans in ons geheele land de hoogste macht in han den van den opperbevelhebber heeft ge steld, heeft het dezen mogelijk gemaakt, een persverordening in het leven te roe pen, welke, naar wij hopen mogen, een stokje zal steken voor allerlei onge- wenschte publicaties, die in de huidige omstandigheden nu eenmaal niet kun- tact hebben gemaakt met de bezetting van Drontheim, waarschijnlijk slechts Uit lichte tankafdeellngen bestaan. Toch is dit nieuws zeer ernstig, en het zou niet verstandig zijn, te hopen, dat een betere verbinding van de Duitschers voorkomen kan worden. In een hoofdartikel schrijft de Times dat de hoop om de Duitschers in Dront heim af te snijden vervlogen is en dat het thans de geallieerde troepenmacht ten Zuiden van de stad is, die gevaar loopt afgesneden te worden. De Duit schers hebben thans om de omsingeling van het rijkste en dichtst bevolkte deel van Noorwegen bereikt. De geallieerden zijn in de verdediging gedrongen. Zij zijn echter onlangs versterkt en van mate riaal voorzien, en zullen zich dus goed kunnen verdedigen. DAGORDER VAN HITLER. Voor de troepeneenheden. die deelne men aan de gevechten in Noorwegen heeft Hitler een dagorder uitgevaardigd, luidende: „Soldaten van het Noorsche óörlógs- tootiêel. In één onstuimig opdringen hebben Duitsche troepen heden de ver binding over land tusschen Oslo en Drontheim tot stand gebracht. Daar mede is het voornemen der westelijke mogendheden, om Dultschland toch nog door een bezetting achteraf van Noor wegen op de knieën te kunnen krijgen, definitief mislukt. „Eenheden van het leger, de marine en het luchtwapen hebben in voorbeel dige samenwerking een prestatie Verd, die in haar koenheid Duitsche weermacht tot de hoogste strekt. Qffjcieren, onderofficieren manschappen, gij hebt op het Noorsche oorlogstooneel ter zee. te land en in de lucht en tegen de weerstand van den vijand gestreden en de ontzaglijke taak Welke ik u, geloovende in u en uw kracht moest opdragen, vervuld. Ik ben trotsch op u. De natie spreekt u door mij haar dank uit. Als uiterlijk teeken van erken telijkheid verleen ik den opperbevelheb ber in Noorwegen, generaal von Falken- horst, het ridderkruis van het Ijzeren Kruis. Ik zal op voorstel van uw opper bevelhebber ook de dappersten onder u onderscheiden. Het hoogste loon voor u allen mag echter reeds thans de over tuiging tijn, dat gij in de zwaarste strijd van het lot van ons volk, om te zijn of niet te zijn, een beslissende bij drage hebt geleverd. Ik weet, dat gij de u gestelde taak ook verder zult vervul len. Léve*ons Groot-Duitschland. Adolf Hitler." nen worden geduld. In Nederland, waar de vrijheid van drukpers nog altijd een kostbaar en gewaardeerd bezit is, doet de nu opgelegde beperking op het eerste gezicht wat huiverig aan, maar er is geen reden om aan te nemen, dat de goedwillenden er in de praktijk noe- menswaardige moeilijkheden van zullen ondervinden. En tegen gevaarlijk én kwaadwillig geschrijf kan èen krachtig optreden op het oogenbllk alleen maar welkom zijn. Dat overigens onze autoriteiten ernaar streven, bij elke maatregel aan de vrij heid en de gerieven van burgers en mi litairen zooveel zorg te besteden, als maar mogelijk is, blijkt dagelijks, Dat bewijst ook de spoedige wederinvoering der militaire verloven, zij het in eertigs- zlns beperkte vorm. Die laatste geeft overigens geen reden tot klagen, want van de twintig dagen krijgen onze lands verdedigers nog twee dagen verlof. België is in dit opzicht minder gul geweest, want daar zijn de periodieke verloven nog niet verder dan tot twee vijfden van dê tot voor kort geldende re geling hersteld. Binnen zoowel als buiten het land on zer zuidelijke buren heerscht bewonde ring voor de radicale wijze, waarop ko- nlng Leopold er de regeerlngficrls’s heeft EN EIEREN. 27 April. Aan de iren Zaterdag aan- i met te zamen 621 4347 KG. Prijzen: rt f 22—23, idem 2e el matig. DUITSCHE VERLIEZEN AAN TRANSPORTSCHEPEN. Maandagavond is te Londen bekend gemaakt dat sedert 8 April 28 Duitsche transport- en voorraadschepen tot zin ken zijn gebracht. Dit aantal moet nog worden aangevuld met 10 van dergelijke Duitsche schepen, die door torpedo's zijn getroffen en waarschijnlijk zijn gezon ken, benevens met het Duitsche s.s. „Maine", dat door de eigen bemanning tot zinken werd gebracht. Het’ Duitsche expeditie-leger heeft eveneens verliezen geleden door mijnen, sedert de aanvang van de strijd in Scandinavië. Het Noorsche hospitaalschip „Brand 44 Voorts de aanduiding van de bereidheid, is volgens het Noorsche Telegraafaeent- van gedachten te wisselen over de export AdVertentiën: 16 regelt 1.30, elke regel meer 0.20; derde plaatsing halve prijs. Adver- tétitiën worden gratis ge plaatst in „De Gorcumer". TWEE BRITSCHE ONDERZEEERS VERLOREN. In het Skagerrak reeds 13 En« gelsche duikbooten vernietigd? Dé Britsche admiraliteit heeft een com muniqué uitgegeven, dat twee Britsche onderzeeërs als verloren beschouwd moe ten worden. Het zijn de Tarpon en Ster let. De trawlers Bradman en Cape Sire- toko zijn gebombardeerd en gezonken. Er zijn geen mededeellngen gedaari over slachtoffers. De gedetailleerde wekélijksche lijst met de verliezen van dé koopvaardijvloot wordt niet meer uitgegeven, teneinde te vermijden, dat dê vijand hierdoor in het bezit van waardevolle inlichtingen zou kunnen komen. In de toekomst Zal slechts het totaal aantal schepen met de totale tonnage wekelijks bekend gemaakt worden. Men wijst er op. dat deze veran dering niet ten doel heeft verliezen te verbloemen. De verliezen van de afgelóo- pen weken zijn slechts een fractie van het gemiddelde berekend over de geheele oorlog. In gezaghebbende Duitsche kringen beweert men, dat buiten de twee of drie Ëngelsche onderzeeërs, welke volgens de aankondiging van het Duitsch opper commando vernietigd zijn, in toaal reeds dertien Britsche onderzeeërs in het Ska gerrak tot zinken zijn gebracht. De „Tarpon" is een groot type onder zeeboot en werd eerst kórt geleden in dienst gesteld. De Sterlet is een kleinere onderzeeboot, die in 1934 op stapel werd gèzet. KNUT HAMSUN VEROORDEELT NOORSCH VERZET. H De Duitsche pers maakt met onverho len instemming gewag van een uitlating van den bekenden Noorschen dichter Knut Hansum, waarin deze de regeerlng Nyvaardsgold aanvalt. In ’n artikel in het blad „Nationnen” gaat hij zelfs zoover hét verzet tégen den invaller als „waan zin” te bestempelen. Hansum schrijft: „zy (de régeerlng) wist, dat wij niets hadden, waarmede wij ons tegen den vij and teweer konden stellen: toch nam zij het besluit tot mobilisatie en sloeg op de vlucht. En thans bloedt de Noorsche jeugd voor de regeerlng.” „Alleen te Krlstlansand. beweert Han- Bum verder, hebben de Duitsche troepen ongeveer 2000 man en 160 officieren toe gezegd met bloote handen, gevangen kunnen nemen, daar vele Noren niet eens over geweren beschikten.” RUSSISCHE MIJNENVELDEN. IN DE FINSCHE GOLF. Voor Hangö en Baltischport. De Russische Oostzeevloot heeft aan de Ingang van de Finsche Golf,, twee groots jnijnenveilden gelegd, n.l. voor Baltisch port (aan de Estlandsche kust) en voor Hangö (aan de Finsche kust). Deze maatregelen houden ongetwijfeld verband met de oorlog in Scandinavië. Feitelijk bevindt de geheele Finsche Göif Zich ónder controle van de daar gelegen Sovjetvloot en in tijd van gevaar kan dus de vaargeul, welke tusschen twee mijnen velden is gelaten, snel worden gesloten. Eenige dagen geleden zijn enkele Sov- jetoorlógsschepen in Hangö binnenge- loopen om de door dê Finnen onbescha digd achtergelaten havenwerken en ver sterkingen in bezit te nemen. In de Est landsche haven Baltischport Is een Sov- Jet-vlootbasls gevestigd. Zondagavond hebben de Duitsche ra- dio-zenders de Duitsche scheepvaart voor de niéuwe mijnenvelden gewaarschuwd en de positie aangegeven. ENGELSCH—RUSSISCH HANDELS- VERDRAG? Maiski biedt een nota aan. De Russische ambassadeur in de En- gelsche hoofdstad. Maiski, heeft Maan dagmiddag om 6 uur een bezoek gebracht aan lord Halifax op het Ëngelsche mi nisterie van buitenl. zaken en overhan digde hem een nota. Van welingelichte zijde wordt verno men, dat deze nota o.m. inhoudt de goed keuring van Groot-Brittannië om te on derhandelen over een handelsverdrag;

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 1