Strijdtooneel in Noorwegen verplaatst. Britsche aanvallen op Narvik. ONVERDEELDE INSTEMMING. groote tekorten niet K. LLOYD GEORGE. HEVIGS GEVECHTEN OM NARVIK. »Het bericht, dat de Noorsche opperbe- Offensief der geallieerden in het Noorden, i menschenlevens zijn er niet te betreu ren. De Duitschers hebben de stad zon- Gulden bij levenslange ongeschiktheid. hen ongemoeid hun gevaarlijk werk laten doen. Een enkele verrader in vesting is een voortdurende geallieerde en die Deze Bche mededeellng. en de Salemo (2500 br. ladingen erts in beslag zijn ge- de scheepswand, staakte vuur en bleef met slagzij een het ten hen reeds verlaten hadden om de in woners te sparen. De door de Duitschers omsingelde ves- sneeuw is men neer regeering behoudt. veranderingen die er het gevolg van kun- Gulden bij overlijden. ger kaliber daarom liggen. Gulden bij verlies van hand at voet. Gulden bij verlies van een oog. land staat is, wel Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven maanden 1.25; Met verzekering vèlhebber niet op de hoogte was van het geallieerde besluit tot terugtrekking der te Schiedam, van De verzekerde moet in het bealt zijn van een poiia Iwe te dezer plaats onder de titel 1 per 3 per post 1.50. 15 cents meer. doende zouden zijn, maar zeker zijn et niet van, voegden we daarbij en lieten er op volgen: „We gelooven er In ons land weinigen zijn, die er hier geen voort. Naar rondom deze DUITSCHERS HEROVEREN RORO8. In Midden-Noorwegen hebben deDult- sche troepen gistermiddag om één uur Röros opnieuw veroverd. Het Noorsche dat de van de stad voorafgegaan door aanvallen van bommenwer- nen zijn, hangt voornamelijk af van de aard van de verklaringen van Chamber- lain en Churchill op Dinsdag as. en van de loop van het debat daarna. De reactie van het Britsche volk op het terugtrekken uit Zuid-Noorwegen ia er een van bittere ontgoocheling. Lloyd George eischt drastische wijziging. Tn een zeer scherpe crltlek, de scherp ste wellicht, die de Britsche regeering in deze dagen heeft vernomen, heeft Lloyd Geórge het optreden der Britten In Noor wegen gekenschetst als „een onherstel bare slag voor het prestige der gealli eerden In deze oorlog, waarvan alles af hangt van de houding, die de neutralen aannemen.” Lloyd George heeft deze critjek ge schreven in een artikel In de „Sunday Pictorial”. Hij betoogt daarin, dat het optreden der Britten „niet maar een blunder, doch een fiasco is geweest.*’ „Dit fiasco tn Noorwegen,” zoo verklaart hij verder, „behoort tot de reeks van onge loofelijke knoelparttfen, die tot nu toe sljn begaan.” Lloyd George eischt daar om dat „de oorlogsleiding onmiddeltljk gewijzigd zal worden, opdat een ramp nog zal kjinnen worden vermeden JDe democratische leiders,” soo gaal De ondergang van het slagschip wordt als dit van een kruiser wordt te Londen officieel tegensgesprokenl Berlijn houdt voL Tegenover deze ontkenning houdt het Duitsche opperbevel vol, dat het lucht wapen bij Namsos op de derde Mei een Britsch slagschip een zware kruiser en een groot transportschip tot zinken heeft gebracht. Op de vierde Mei werden twee vijandelijke koopvaardijschepen en bU Narvik een Poolsche torpedojager tot zinken gebracht. Talrijke lichte strijd krachten van de oorlogsvloot, aldus dit officieele bericht, zijn sinds negen April ter beveiliging van onze troepentranspor ten naar Noorwegen, in de strijd gewor pen. Deze eenheden hebben, met het oog op de vijandelijke dulkbooten en de be dreiging in de flank door zeestrijdkrach- ten, hun taak ten volle vervuld en zoo tot een snel succes van de veldtocht In Noorwegen bijgedragen. Mijnenvegers, patrouilleschepen, duikboqfjagers en vliegtuigen hebben sinds 9 April 32 vij andelijke dulkbooten vernietigd. Tegenspraak. Tot zoover de zoogenaamde dagorder. Het Britsche ministerie van oorlog deelt dat hun aantal verdwijnend kleiig is. De arrestatie en afzondering van mannen uit verschillende groepen en partijen, zal de natie rust geven. Men wist dat er ook in ons land laaghartigen zijn, die zelfs in deze bange tijd niet van hun dwalin gen terugkomen om Nederland onder vreemd bewind te willen brengen, maar men had geen voorstelling er van hoe groot dat aantal was. Dit ingrijpen van de regeering laat zien, dat hun aantal gering is, veel geringer dan menigeen vermoedde, maar toch nog te groot om te de bedreiging voor de verdedigers en bulten die 21 zijn er ongetwijfeld nog meer, die met den vijand heulen. Zij hebben nu een ge duchte waarschuwing gekregen, zij zul len voorzichtig worden. Een deel van hen zal het verachtelijke werk misschien laten rusten, een ander deel zal het op nog sllnkscher wijze beproeven voort te zetten, maar met de onrust, dat zij elk oogenblik gevat kunnen worden en voor den duur van de oorlog in een concen tratiekamp onschadelijk gemaakt. Er is ongetwijfeld een forsche slag toegebracht aan de groep verraders, maar men moet niet denken, dat het gevaar geheel be zworen is en voor alle goedgezinde Ne derlanders blijft het consigne gelden om scherp te blijven letten op personen, die zich verdacht gedragen. Minister de Geer besloot zijn rede met het zeggen, dat de regeering overtuigd is dat een overweldigende meerderheid van ons volk deze maatregel met onverdeel de instemming zal begroeten. Die uit drukking is nog te zwak, een overweldi gende meerderheid kan beteekenen, dat er een minderheid tegenover staat, tech ook nog ^el wat beteekent. minderheid kan echter alleen bestaan uit de enkele Individuen, die nog gearresteerd zijn, want zij die deze geeringsdaad niet met Instemming be groeten, kunnen niet anders zijn dan medeplichtigen van de gevangen misda digers. M7*'TWAALF BLADZIJDEN,MAANDAG MEI 1M».n« JAAKGANO. NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT SCHOONHOVENSCHE COURANT I TeJef. M. TeL-Adrec Vannooten. K A W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN M. Postrekening 13783. I_ troepen uit het gebied van Drontheim, of dat hij onderhandelt over een wapen stilstand, is* ongegrond. De commandant van het Noorsche leger en zijn staf heb ben zich in de nacht van 1 op 2 Mei op een Britsch oorlogsschip ingescheept. HIJ is ‘naar een niet bekend gemaakte be stemming in Noorwegen'gebracht en een eventueele dagorder, waarin melding wordt gemaakt van onderhandelingen over een wapenstilstand, is blijkbaar zonder zijn voorkennis uitgevaardigd”. Het Noorsche telegraaf-agentschap deelt te Stockholm mede, dat ook alle in het buitenland verspreide berichten, vol gens welke de koning en de regeering van Noorwegen het land zouden hebben verlaten, ten stelligste worden tegenge sproken. In Londen wordt deze terugtocht toe gegeven met het volgende communiqué van het Britsche ministerie van oorlog: „Overeenkomstig het algemeene plan aangaande het terugtrekken uit de om geving van Drontheim, zijn de geallieer de troepen gisteravond weder te Namsos ingescheept. Geallieerde troepen gevangen Over het terugtrekken van de gealll- troepen wordt uit betrouwbare l^on volgens UP. gemeld, dat de haven voor anker liggende slag- schip- De Fransche troepen .zouden, naar over deze aangelegenheid nader mede: 'verluidt, reeds Woensdagavond zijn ver- -trokken. Voorst meldt ..Aftonbladet" dat de No ren ten zeerste teleurgesteld zijn over de ONTSTEMMING IN ENGELAND. Chamberlain in het gedrang. De United Pre» meldtfiht Londen, dat de politieke storm die de regeering- Chamberlain zwaar op de proef zal stel len, voortdurend in kracht toeneemt. De terughoudendheid waarmede de po litici ziqh tot dusver hadden onthouden van openlijke critfisk op de regeering ter- wille Van de binnenlandsche eenheid in 1 oorlog, verdwijnt thans als i eerde Duitsche lu~“: verscheidene omvangrijke troepen-eenheden tusschen Hjerkin Dombas en langs de weg van Dombas naar Andalsnes werden geïsoleerd en ge vangen genomen. De straten van Namsos waren met Britsche soldaten gevuld, die op weg wa ren naar de kade, ten einde In kleinere booten te worden overgebracht naar het in kBONNE’S, die öcb aan ocun administratie opgeven voor de verzekering, Kjn volgens de vastgeetelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK A A n n Ouklen bylevenslange z a n Gulden bij o A A Gulden bij verliee AAA Gulden by verlies 1 A A Gulden btj verlies z n Gulden bU verlies van Z U u U «mgeachlktheid. O U U overlijden. J U U van hand at vost. 2 U U van sen oog. 1 U U van een duim. U sen anderen vinger Lloyd George voort, „hebben hun eigen zaak verknoeid reeds toen Duitschland zich weer begon te bewapenen. De cam pagne in Noorwegen evenwel was de cli max van de blunders. De vemoderende terugtocht was het onvermijdelijke ge volg van het feit, dat Groot-Brlttannii niet was voorbereid. Wij hadden den Duitschers voor moeten zijn, voor zij tot een snellen tegenzet overgingen, die volgde op ons besluit om mijnen te leg gen in de Noorsche wateren. Toen de Duitsche tegenzet kwam, waren wij vol komen onvoorbereid om dezen af te we ren. Wij zonden naar Noorwegen een haastig samengeflanst expeditieleger, dat van de meest noodzakelijke uitrusting verstoken was. De consequenties waren onvermijdelijk.” „Het is een betreurenswaardige schiedenis van onbekwaamheid en heid geweest. De natie is tot elke bereid, maar wij allen zijn niet bij mach te overwinningen te boeken, wanneer ds opperste leiding niet alleen gebrekkig, maar ook zwak en belachelijk is. Aan den buitengewonen ernst van de toestand valt thans niet meer te twijfelen. Het kabinet is in opzienbarende wijze in gebreke gebleven om deze situatie aan te pakken. Thans rust op het parlement de taak de situatie onmiddellijk in han den te nemen. De oorlogsleiding moet op drastische wijze gewijzigd worden, zoowel in haai organisatie als in haar leden, anders zal een ramp niet meer voorkomen kunnen worden.” In ons nummer van 22 April schreven 1 „Van Ephialtes tot Quisling” over landverra ders, die men in verschillende staten be- jreid gevonden heeft om den vijand hand len spandiensten te verleenen, die reeds, Ivoor de vijand het land binnendrong, me-, hem in verbinding stonden en die p&ardoor de offers aan levens en goede ren. welke hun land bracht om dan in dringer bulten de grenzen te houden, nutteloos trachtten te maken. We schre ven toen te hopen, dat de maatregelen Uelke onze regeering genomen had om de verraders onschadelijk te maken vol we we dat ge rest op zijn, dat hier geen Quisling’s rondloopen, dat ook hier niet een Ephial- tes gereed staat om den indringer de weg te wijzen en dat er ook in Nederland niet een Seisz Inquart is, ^zend op een hóoge post in de nieuwe regeering. Het is I niet aan te nemen, dat de regeering de wegen niet zou kennen han hen, die met plannen rondloopen om hun tel verraden en dat zij nletl klaar i om toe te slaan, zoodra het noodig maar menigeen vreest, dat net dan eens te laat zou kunnen zijn en dat het veiliger is te grijpen, zoolarig zij nog te grijpen zijn”. We konden toen niet vermoeden, dat de regeering het net reeds Dm de ver dachten had gelegd en dat Zij zoo spoe dig dat net zou dichttrekken. Een en twintig verdachten heeft z j nu gevan gen, maar blijkens de woorden van mi nister de Geer, zijn er een aantal in vrijheid gelaten, die ook wel verdacht zijn, maar tegen hen bestonden ..geener- lei Concrete aanwijzingen voor het ge vaarlijke van hun optreden". Men kent hen dus en het is buiten twijfel, dat zij scherp in het oog gehouden worden. Deze krachtige daad van de regeering zal door het geheeie land met vreugde begroet worden en daarvan zijn alleen uitgezonderd de nog in vrijheid zijnda onbetrouwbaren, van wie de rpinister zei Ook duikboot vernietigd. Naar volgens het Duitsche Nieuwsbu reau van bevoegde zijde te. Berlijn wordt medegedeeld, is een vijandelijke duikboot Moor een verkenningsvliegtuig waargeno men en met bommen aangevallen. Bij de tijd van oorlog, verdwijnt thans voortzetting der achtervolging door duik- sneeuw voor de zon. In politieke krirtgen woeden, zetten de g bootjagers werd de duikboot vernield. is men van meening dat Chamberlain strijd om de Noorscl Voorts zouden in de Sandefjord het 'slechts met de grootste nfoeite het hoofd Engelsche koopvaardijschip Salomon Paul zal kunnen bieden aan deze 'Storm wan- (8000 br. ton) en de Salemo (2500 br. neer hij de huidge organisatie van de ton) met ladingen erts in beslag zijn ge- regeering behoudt. De omvang van de dedigingswerken nomen. terugtocht der geallieerden, doch reeds naderen de Duitschers in deze richting. Op het oogenblik zijn er nog slechts klei ne Duitsche patrouilles in deze zone. Oneenigheid? De correspondent van het dagblad „Social-demokraten” te Noord-Trönde- lag bericht, dat de Noren uit Namsos zijn teruggetrokken, nadat zij alle brug gen hebben opgeblazen, om de Duitsche opmarsch te belemmeren. Reeds eenlge tijd voor het terugtrekken, heerschte groote oneenigheid tusschen de Engel- schen, Franschen en Noren bij Namsos, over de toegepaste strljdmethoden en.de Engelschen dreigden hun troepen terug te trekken tenzij de Franschen toegaven. Er zouden meer dan 10.000 man geal lieerden bij Namsos zijn geweest, 5000 Engelschen, 4500 Franschen en ongeveer 3000 Noren; de Duitsche troepen bij Trondheld zouden slechts 8000 man be dragen. Advertentiën: 1—8 regels 1.30 elke regel meer 0.20; derde plaatsing halve prijs. Adver- tentlèn worden gratis ge plaatst tn „De Gorcumer”. Opnieuw geland. Het officieele Noorsche Nieuwsbureau deelt mede: ,311e Brlstche en Fransche troepen, die zich uit het gebied van Nam sos hadden teruggetrokken, zijn veilig op andere punten van Noorwegen geland.” Volgens een nader bericht van ’t Noor sche nieuwsagentschap, zijn ongeveer 16.000 man, zoowel over land als overzee Telegraafagentechap verklaart, naar linies ten Noorden van Mosjoen verovering van de overgebracht. De landing geschiedde te werd Bodo. Mo en Mosjoen. Bij al deze pun- pers, die zeven explosieve bommen op *t ten liggen uitstekende defensie posities centrum van de stad lieten vallen en langs de nauwe vallei. daarna met machinegeweren schoten. De Men houdt zich in Zweedsche kringen bevolking vluchtte naar de buitenwijken; thans voornamelijk bezig met Narvik en men gelooft dat de geallieerde troepen zich hier in een betere positie bevinden der strijd bezet, daar de Noorsche solda- en dat zij Narvik in handen zullen kun nen krijgen. De Duitschers kunnen hier geen voorraden krijgen en zij zouden op alle gebieden met groote tekorten te ttng Hegra heeft de strijd gestaakt. Het kampen hebben. SLAGSCHIP Hf KRUISER GETORPEDEERD? Londen ontkent. Het opperbevel der Duitsche weer macht meldt, dat Vrijdagmiddag in het zeegebied ten westen van Namsos een Britsch slagschip door Duitsche duik bommenwerpers is aangevallen en door een bom van zwaar kaliber tusschen de twee voorste geschuttorens getroffen. Een halve minuut na den bominslag sloeg onder sterke rookontwikkeling een 500 M. hooge steekvlam uit het slagschip. Nadat de rookwolk was weggetrokken, was, op eenige wrakstukken na, van het schip niets meer Ie zien. Nader meldde men: dat het hier een slagschip van de Queen Elisabeth-klasse betrof. Aangezien zich in de onmlddellijke na bijheid van het getroffen slagschip nog andere Britsche schepen bevonden, die echter niet door de Duitschers zijn aan gevallen, is het mogelijk, dat een deel der bemanning nog kon worden gered. Het geheeie drama op ‘zee speelde zich binnen een halve minuut af. Nog meer schepen. Het D.N.B. meldt, dat behalve dit slag schip de Britsche vlootgroep de uit Noor wegen terugstroomende Britsche lan dingstroepen bij Namsos had opgeno men, verdere zware verliezen heeft gele den door de onophoudelijke aanvallen van Duitsche g^vechts- en bombarde- mentsvliegers. Eert zware kruiser van de York-klasse (8250 ton) werd getroffen door een bom van zwaar kaliber op het voorschip en een op het achterschip. De oorlogsbodem vloog in brand. Terwijl zich talrijke ontploffingen voordeden, zonk het schip na dertig minuten Vlak bij de boeg van een andere Brit- krulser, zoo vervolgt de Duitsche sloeg een zware bom in. zoodat deelen van het schip door de lucht werden geslingerd. Een torpedoja- kreeg een treffer van middelzwaar aan het Ook ten Noorden van Drontheim zijn de geallieerde troepen vertrokken. Namsos prijsgegeven. Na hun plotselinge vlucht uit het ge bied van Andalmes hebben de geallieer de troepen zich ook uit de sector ten Noorden van Drontheim teruggetrokken en zijn te Namsos scheep gegaan. De Noorsche troepen, die daardoor voor een hopelooze taak kwamen te staan, heb ben de wapens neergelegd. Volgens berichten, die vermoedelijk Uit Duitsche bron afkomstig zijn, zoude Noorsche bevelhebber de volgende „dagorder* tot zijn troepen hebben gericht: „Nu de Britsche en Fransche- troepen om voor ons onbekende redenen' hebben besloten, de tegenstand te staken en het gebied van midden-Noorwegen hebben verlaten zonder het Noorsche opperbevel van dit besluit op de hoogte te stellen, waardoor de flank bij Namsos niet meer werd gedekt, blijft ons slechts over, de wapens neer te leggen. Wij hebben slechte, genoeg munitie ojn nog één dag door te vechten, zoodat elkg verdere te genstond een algeheele vernietiging van alle civiele en militaire punten In de streek ten Noorden van Trondelag be teekent. Een voorstel lot het sluiten van sen ^Wapenstilstand is naar het Duitsche opperbevel te Drontheim verzonden. Het is een harde plicht voor mij u hiervan op de hoogte te stellen.” D.N.B. meldt, dat de geheeie bezetting, bestaande uit 15 officieren en 180 min deren, zich gisteren aan de Dultechers heeft overgegeven. MINISTER KOHT TE LONDEN. De Noorsche minister van Bultenland- sche Zaken, Koth, is met een Britsch oorlogsschip naar Engeland gereisd, waar hij eenige dagen zal dporbrengen om met de Britsche regeering van gedachten te wisselen over de huidige toestand in Noor wegen. Minister Koth heeft gisteravond voor de Britsche radio een verklaring afge legd, waarin hij mededeelde, dat hij te Londen was, „om met de Britsche auto riteiten besprekingen te voeren over de vraag, hoe men ons het best zal kunnen helpen tegen de krachten van het ge weld. Van hier ga ik naar Parijs en daar na terug naar mijn land om de strijd voort te zetten.” De minister wees op de hulp van Frankrijk en Groot-Brlttannië en ver volgde: „Zelfs de Poolsche regeering zond ons tienduizend man. Frankrijk en Groot Brittanië zijn bereid te helpen, doch al deze voorbereidingen kosten uiteraard tijd. Ik verzoek de Noren echter niet on geduldig te zijn. De Westelijke mogend heden zijn voornemens het Noorscho volk te bevrijden en ik ben overtuigd, d^t de geallieerden alles wat mogelijk is zullen doen om de Noren te helpen. De inval, welke ons heeft verrast, moet gekeerd worden en de Duitschers moeten worden verdreven. Het is een plicht Jegens ons zelf, jegens onze kinderén en ons land, dat wij liefhebben en dat jaren een vrij land is geweest.” In een intervieuw heeft minister Koth nog medegedeeld, dat zijn bezoek was afgesproken, voor de geallieerden zich uit Zuid-Noorwegen hadden teruggetr-’kkan en daarmede dan ook niets uitstaande had. In het Noorden zijn nu de geallieerden In de aanval. Ondanks krachtige sneeuw stormen, die in het Noorden des lande geallieerde troepen de sche èrtahaven Narvik Reuter verneemt, wordt »t*d h.rli t.»oehten. D« UulUcher. hebben hun voom»»metejree- j buiten de stad aange ÏTiilUnr* kunn,r

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 1