Luchtaanvallen Gewichtig! Bescherming tegen Algemeens gedragsregels Bevolking Nagekomen Telegrammen. SCHOONHOVEN ^Schoonhoven Plaatselijk nieuws Landbouw en Veeteelt Burgerlijke stand Alleen voor vrouwen Plaatselijk nieuws VRIJDAG 10 MEI 1940 beiders van de werkverschaffing te Din- telsas zaten, die op weg naar hun wo ning te Nispen waren, sloeg tweemaal over de kop en bleef beneden aan de dijk liggen. Slechts drie inzittenden bleken ver wondingen té hebben opgenomen, bij twee betrof het snijwonden, de derde evenwel kreeg ernstige verwondingen aan de schouder. Per auto moest hij naar Zijn woning worden vervoerd. De autobus was dermate gehavend, dat een tweede bus moest worden gerequireerd om de overige arbeiders naar huis te brengen. NAGEKOMEN ADVERTENTIE. De BURGEMEESTER va» rede van den voorzitter. Dit boekje, waar van de lezing ten zeerste aanbevolen wordt door de uitgevers, was als jubi leumexemplaar toch wel een waardiger uitvoering waard geweest, dan de altijd een slechte indruk makende cyclostyle. In dit boekje, dat er gedrukt heel wat smakelijker uitgpzien zou hebben, vin den we enkele gegevens over de C.ZH.E. Op de eerste veiling in Mei 1930 warfen 40.000 eieren aangevoerd. Op de Donder dag gehouden veiling zal de aanvoer ruim 300.000 stuks bedragen. Deze groote aanvoer beteekent op zich zelf reeds een mijlpaal in het bestaan der veiling, daar een dergelijke hoogte Moratorium. Bij Koninklijk besluit Is een bankmo- tatorium afgekondigd, waarbij alle beta lingen van banken en dergelijke instel lingen worden geschokt, uitgezonderd loonen, salarissen, pensioenen, huur, be lastingen, pachten en verzekeringspre mies. De banken kunnen ten hoogste 3 van het geld dat bij hen opgevorderd kan worden ttft een maximum van f 50 per week per hoofd. NAGEKOMEN BERICHTEN. Nabij Antwerpen is door een Duitsche bommenwerper een krankzinnigenge sticht in brand geschoten. Verschillende Fransche en Engelsche Steden zijn door Duitsche vliegers gebom bardeerd. De Amerikaansche regeering zal over leg plegen met- de andere Amerikaan sche republieken of maatregelen geno men moeten worden ten opzichte van de Nederlandsche bezitting in Indië. Dultsch vliegtuig bij Lopik neergeschoten. Een Engelsch vliegtuig heeft boven Lc pik een Duitsch transportvliegtuig neer geschoten, dat in de Lopiksche polder nabij de Uitweg neerstortte. De zestim Inzittende Duitschers wierpen al hun wapens en munitie in een sloot en gaven zich daarna over aan vier Hollandsche 'toldaten, die hen interneerden. Dultsch vllsgtuig neer- schoten Boven Stolwijk is heden een Duitsche bommenwerper neergeschoten door een Nederlandsch Jachtvliegtuig. Van de vijf inzittenden bleken 3 gewond. Deze zijn naar het ziekenhuis te Gouda overge bracht. VLIEGTUIGEN SCHIETEN BIJ DE VOORNEBRUG. Hedenmorgen kwam verscheidene Duit sche vliegtuigen zoo laag over de pol ders rondom Schoonhoven, dat zij tel kens een weinig moesten stijgen om over de boomen en telegraafdragen te ko men. Bij de Voornebrug opende een ser geant met ,zjjn handvuurwapen het vuur op de vliegtuigen, die hij op deze gerin ge afstand gemakkelijk kon raken. De Duitschers beantwoorden het vuur met mitrailleurs, doch troffen geen doel. Nad^r vernamen we dat een Neder landsch soldaat door een geweerkogel aan de arm is gewond en naar Utrecht vervoerd. De vlieger schoot ook op twee kleine jongens. Deze wierpen zich plat ter aarde en werden niet getroffen. MEETING LEGER DES HEILS. De afdeeling Gouda van het Leger des Heils hoopt Maandag 2e Pinksterdag in Schoonhoven een groote openluchtmee ting te houden bij de Waag. Ze begint om kwart voor vijf. Muziek, zang en toe spraken zuilen elkander afwisselen. Van half drie af zullen op verschillende pun ten ln de stad muziek en zang ten ge- hoore worden gebracht. OPENING ZWEMBAD. Het Schoonhovensche zwembad zal a.s. Dinsdag weer voor het publiek openge steld worden. Omdat het „publiek" sinds de mobilisatie ook voor een groot deel uit militairen bestond, zijn uren bepaald, - vaarop het bad alleen voor de soldaten geopend is. Voor nadere bijzonderheden zie men «de advertentie in dit nummer. OPBRENGST COLLECTE. De collecte voor de blinden van Wolf- fieze hfeeft f 88 opgebracht. ARBEIDSBEMIDDELING. De lijst van ingeschrevenen bij het ^gentschw der arbeidsbemiddeling in de jtaftMPhgven bevatte op 4 Mei brengt ter openbare kennis, dat hij krachtens het bepaalde in art. 12 van de wet betreffende bescherming tegen luchtaan vallen, de navolgende algemeene gedragsregels voorschrijft: Met ingang van 10 Mei 1940 is het uitstralen van licht uit huizen,en andere gebouwen ver boden. Dit verbod betreft ook van buiten af zichtbare voorwer pen als lichtreclames, automaten, benzine-pompen, klokken, enz., alsmede woonwagens, woonsche pen, stilstaande voertuigen enz. Wie zich noodzakelijk buitenshuis moet begeven, zij er op bedacht, dat ook door de geopende buiten deur geen licht kan uitstralen. De speciale aandacht wordt ge vestigd op de noodzakelij khtid dak- en zoldervensters goed af te dekken. De verlichting van motorrijtui gen en andore voertuigen moet worden bedekt met een vrijwel ondoorschijnende stof, waarin een spleet van ten hoogste 5 c.m. breedte en ten hoogste 1 c.m. hoogte onder het brandpunt van de lamp kan worden vrijgelaten. Motorrijtuigen mogen slechts de z.g. stadslichten, rijwielen mogen geen enkel licht voeren. De snel heid van het verkeer moet zoo danig worden beperkt, dat het rijden met bedekt licht of zon der licht de veiligheid van het verkeer niet in gevaar kan brengen. Niet-nalering ran bovenvermel de gedragsregels is strafbaar. Schoonhoven, 10 Mei 1940. De burgemeester voornoemd, NIEUWENHUISBN. de namen van 54 personen, t.w.: 1 bak ker, 1 chauffeur, 1 dienstbode, 1 expedi tieknecht, 11 fabrieksarbeiders, 1 goud smid, 1 grondwerker, 1 kantoorbediende, 12 losse arbeiders, 2 metaalbewerkers, 1 meubelmaker, 3 metselaars, 1 mlolenaar, 1 oppenman, 1 schilder, 1 schipper, 1 straatmaker, 2 timmerlieden, 2 touwsla gers, 1 tuinman, 1 verzekeringsagent, 7 zilversmeden. MIEDEMA-BIOSCOOP. In deze tijd is een film vol vaderlands liefde van groote actualiteit, al is dan die vaderlandsliefde voor een gefingeer de republiek. Wellicht draagt ook Juist het feit, dat de film niet in een bestaand land speelt, bij tot de waarde vAn de rolprent. Daarin kan men zich vrijer uiten. Het is dan ook geenszins te ver wonderen, dat ,De Gevangene van Zen- da", een film op bovenstaand thema, een enorm succes had. Daartoe heeft na tuurlijk ook bijgedragen dat ln de film een groote dosis spanning, intrige en ro mantiek verwerkt is en niet in de laat ste plaats, dat de hoofdrollen van de groote strijders voor hun vaderland ver vuld worden door beroemde sterren van het filmfirmanent, n.l. Douglas Fairbanks Jr., Madeleine Carroll en Ronald Col- man. De film zal dan ook in Schoonhoven een succesvolle vertoon beleven, als Mie- dema bioscoop deze week in het Nut draait. Bovendien wordt een uitgebreid bij- programma vertoond. Men zie voorts de advertentie in dit nummer. Bleskensgraaf. Op 21 Mei zal hier de stemming plaats hebben voor twee hoofd ingelanden van het waterschap de Ne- derwaard wegens periodieke aftreding van de heeren C. v. d. Berg en A. J. Slin gerland. Benoeming. Capelle a.d. IJssel. De heer A. Teerds is benoemd tot controleur der steunver lening te Maassluis. Goudriaan. Gevonden een motorstof bril. Inlichtingen bij den gemeente-veld wachter. JUBILEUM C.ZJH.E. Gouda. Bij de herdenking v/h 10-jarig bestaan heeft de Coöperatieve Zuid-Hol- landsche Eierveiling een gecyclostyleerd boekje uitgegeven met 4e herdenkings- Kloppande Hoofdpl|n Veilig en vlug als geen ander helpt hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Miinhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjos" Doos I0en50et nog niet werd bereikt. Het is ook te meer verheugend, omdat men tot een resultaat als dit in Zuid- Holland nog nimmer heeft kunnen ko men. Het aantal pluimveehouders, die hun eieren aan de C.Z H.E. leveren, neemt re gelmatig, in het laatste jaar, kan men zeggen, per week toe. Hieruit kan worden geconcludeerd, dat de C.ZH.E. voor deze pluimveehouders in een behoefte voorziet. CHR. L. LANDBOUWSCHOOL. Gouda. In een lokaal van de Chr. L. Landbouwschool vergaderde de Commis sie van Toezicht dezer school, onder lei ding van haar voorzitter, burgemeester James. Mede was aanwezig de rijksvee- teeltconsulent, ir. P. Verhoeven, ais van Rijkswege belast met het toezicht op de- se school. Benevens enkele andere zaken ging het voornamelijk over de ove-gang der leer lingen. Van klasse 1 naar 2 werden alle leer lingen bevorderd, n.l. 24 en 1 voorwaar delijk. Van klasse 2 naar 3 allé leerlin gen, n.l. 19, waarvan 2 voorwaardelijk. Van klasse 3 naar 4 werden alle leerlin gen op 1 na overgeplaa^t, nJ. 19, waar onder 2 voorwaardelijk. Tot de nieuwe eerste klasse werden op gegeven 38 leerlingen. Niet voor allfcn zal er plaats zijn. Voor de derde klas kwam nog een op gave van 1 leerling binnen, zoodat deze school, na nog maar bijna anderhalf Jaar REÜNIE BIOSCOOP. Gouda. Nu de Tarzanfüms bijna uit gestorven sijn, ia, in Hollywood een nieuw aapmensen geschapen, die vrijwel op de zelfde wijze als zijn beroemde voorgan ger Tarzan tusschen de Indianen ver zeild is en daar natuurlijk opgroeit tot een athleet eerste klas. Deze „Havix der Wildernis", gespeeld door Herman Brix, beleeft eveneens tal- iooze oerwoud-avonturen en tenslotte komt ook nier een meisje in het spel, zooals dat bij mooi gebouwde mannen, die in een romantische omgevihg leven, onvermijdelijk is. De geheele film zal on getwijfeld weer in de smaak vallen. Een bezwaar is echter dat er geen eind aan is. Daartoe moet het publiek een volgend programma gaan zien, waar net tweede deei op vermeld staat. Als tweede hoofdfilm draait ln de Reü nie Bioscoop een dwaze geschiedenis, die alleen maar in Amerika kan spelen. Moord, sensatie, gruwelberichten door de radio ent. 'Hier wordt de noofdrol ver vuld door Ole Olsen, geen beroemde naam, maar wel een verdienstelijke droogkomiek Onder de spelers zien we verder nog Mary Howard. Zondagmorgen (1ste Pinksterdag) draait evenals Woensdag in het matinee „De Zigeunerbende" met Borrah Minevitch. Op 2de Pinksterdag draait om twaalf uur het onvergetelijke geestige stuk de Zes- daagsche met Joe E. Brown. Men zie voorts de advertentie in dit blad. ONGESCHIKT GEACHT VOOR ZIJN TAAK. De chef-monteur der Goud- sche lichtfabrieken. Gouda. Men kent de geschiedenis van de verduisteringen bij de Goudsche gem.- ÜChtbedrijVén. Na een vermissing van gloeilampen werd bij het personeel een onderzoek ingesteld, met het resultaat, dat bij een 52-jarigen chefmonteur, die twee en dertig jaren lang in gemeente dienst was en zeer gunstig sto^d aange schreven, een groote voorraad van de meest uiteenloopende goederen uitf- het magazijn der fabrieken werd aangetrof fen. Er was een vrachtauto noodig om de voorraad weg te halen. De man had nooit iets van zijn buit verkocht of voor zichzelf gebruikt. Op een vraag naar de drijfvee- ren van zijn verduisteringen kon hij slechts antwoorden, dat hij de voorwer pen „zoo mooi vond"! De dader werd van rechtsvervolging ontslagen, omdat hij volgens de psychia ters zou hebben gehandeld in een toe stand van dwangneurose. Daarna werd hij by besluit van B. en W. d.d. 31 Oc tober 1939 wegens ongeschiktheid eervol uit de gemeentedienst ontslagen zonder pensioen, omdat de Pensioenraad, we derom op grond van een psychiatersrap port. hem niet ongeschikt kon achten voor het uitoefenen van zijn betrekking. Bij het Ambtenarengerecht kwam de monteur tegen het besluit van B. én W. van Gouda in beroep en dit gerechtheeft thans uitspraak gedaan. Het achtte aan de hand van de opnieuw door den psy- ciater afgelegde verklaringen de bij kla ger gevonden afwijkingen van blijvende aard, zoodat hij blijvend ongeschikt moet worden bevonden voor zijn taak als chef monteur. Of klager niet in een andere functie in dienst van de gemeente Gouda had kunnen worden werkzaam gesteld, heeft het Ambtenarengerecht gemeend niet te kunnen beoordeelen. Haastrecht. Nabij de Steinsche brug over de gekanaliseerde Ussel kwamen twee auto's met alkaar in botsing. Beide werden beschadigd. De inzittenden kwa men er zonder letsel af. De gemeente veldwachter is tusschenbeiden geroepen. In de vacature, ontstaan door het bedanken als voorzitter door den heer C. J. Bakker, is als bestuurslid der voet- balvereeniging Haastrecht gekozen de heer H. J Gibeus. Het verkiezen vaneen voorzitter zal door het bestuur eerst la ter geschieden. In de plaats van zuster E. E. A. J. Maas, die vertrokken is naar Wehl, is tot onderwijzeres aan de R.K. Lagere School benoemd zuster B. M. van Schalk, thans onderwijzeres te Wehl. Bij het gemeentebestuur is bericht ontvangen, dat Ged. Staten het plan tot verbouwing van de OL. School hebben goedgekeurd. In verband met voorberei dende werken, zal het aanbesteden van de verbouwing ongeveer half Juni kun nen plaats hebben. De school wordt, zoo als gemeld, ondergebracht ln het gebouw van de Ned. Prot. Bond, waar ze dan on geveer 6 maanden gevestigd zal blijven. Lange Ruige Weide. Tegen van D. te W. heeft de gemeente-veldwachter pro ces-verbaal opgemaakt, terzake poging tot vernieling. DOODELIJK AUTO-ONGEVAL TE LOPIK Bejaarde weduwe het slacht offer. Lopik. Een ernstig auto-ongeluk met doodelijke afloop heeft Donderdagmor gen ongeveer half tien plaats gehad bij de Posthoorn. Daar reed op de Lopiker Voordijk de bakkersauto van den heer H. den Deken te Jaarsveld, bestuurd door den chauffeur H. Manschot. Uit tegen overgestelde richting kwam de wed. A. den Oudsten, die door de auto gegrepen werd. Enkele oogenblikken daarna over leed de vrouw. Later op de dag is het lijk voor de sectie naar Utrecht overgebracht en de auto werd in beslag genomen. Omtrent de oorzaak van de aanrijding bestaat nog geen volkomen zekerheid. Het schijnt wel, dat de auto met tame lijke snelheid heeft gereden, doch als onze inlichtingen juist zijn, had dat geen botsing behoeven te veroorzaken, als de vrouw, die rechts van de weg liep, niet plotseling was overgestoken. Ongelukkige familie. Het slachtoffer, de 84-jarige weduwe A. den Oudsten—De Bruin, is de nioeder van de beide plannen, die betrokken wa ren bij het drama, dat zich in de Jong ste Nieuwjaarsnacht heeft afgespeeld. Haar oudste zoon, de 30-jarige A. den Oudsten, heeft toen, zooals men weet, zijn 27-Jarigen broer, J. M. den Oudsten, met een schot hagel uit een jachtgeweer gedood. Een tweede tragische bijzonderheid Is, dat indertijd de echtgenoot van mej. den Oudsten bij een auto-ongeluk om het le ven is gekomen. GEMEENTERAAD. Langtniigeweidt. Vergadering van de raad op 3 Mei. Afwezig met kennisgeving de heer D. Kok. Voorzitter burgemeester L. C. Brink man. De VOORZITTER opent de verga dering met gebed, waarna hij overgaat tot lezing der notulen, welke onveranderd worden vastgesteld. De ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Zonder hoofdelijke stemming besluit de raad afwijzend te beschikken op het ver zoek van de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme, betreffende verlaging van het wettelijk aantal maximum verlo ven A. Zonder hoofdelijke stemming worden vastgesteld een wijziging van het ambte narenreglement, benevens van de veror dening, regelende de eischen en be noembaarheid veldwachter, een en ander overeenkomstig het schrijven van Ged. Staten. Met algemeene stemmen besluit de raad mét 24 gemeenten rondom Gouda, een gemeenschappelijke regling te treffen voor onderlinge hulpverleening aan slachtoffers van luchtaanvallen onder de burgerbevolking, die geneeskundige hulp noodig hebben. Voorts wordt besloten ter bestrijding Waterstand: Schoonhoven hg. water 7.30 uur, 1.27 M. Nieuwe Maan. Op 8 32, onder 22.29. Eerste Kwartier 14 Mei. Op 10.49, onder 0.32. Wielrijders, licht op! 10 Mei 8.09 uur. van' kosten voor dat doel een bedrag van f 0.10 per inwoner beschikbaar te stel len. Zonder hoofdelijke stemming worden vastgesteld wijzigingen der begrooting 1939 en 1940. Na de rondvraag wordt de vergadering met dankgebed gesloten. DE BOTERNOTEERING. De commlsslenoteering voor Nèdér- landsclte boter is Dnderdag vastgesteld op 80 cent per KG. (onveranderd). Het bedrag van de heffing en steun- uitkeering op boter is behoudens tusschen- tijdsche wijziging, voor de week van 9— 18 dezer vastgesteld op 75 cent per K.G, (évenals de vorige week). LET OP DE COLORADOKEVER! Nu het oogenblik, waarop de Colorado kever zich weer kan vertoonen, nadert, ook al is het aardappelgewas zeer ach terlijk, doet de Plantenziektenkundige Dienst wederom een beroep op de gehee le bevolking van ons land om medewer king te verleenen bij de opsporing van dit insect. Het optreden van deze kever ln ons land is in 1939 veel geringer geweest dan in 1938. Dit is voor een deel het ge volg van de weersomstandigheden, maar de aandacht, aan het voorkomen van het Insect besteed, heeft zeker ook tot de opsporing bijgedragen. Indien ons alle plaatsen, waar de ke ver aanwezig is, gemeld konden worden, zouden wij de volledige uitroeiing ervan zeer dicht kunnen benaderen. Daar deze uitroeiing niet alleen voor onze aard appelcultuur maar ook voor onzen uit voerhandel van land- en tuinbouwpro ducten, die door de aanwezigheid van de kever zeer belemmerd wordt, van het grootste belang ls, wordt hierbij een be roep op de geheele bevolking gedaan om van nu af aan wederom aandacht te besteden aan den Coloradokever en e\k geval van aanwezigheid van Uit insect onmiddellijk aan de politie te melden. Deze zendt dit bericht dan door naar den Plantenzlektenkundlgen Dienst te Wageningen, die onmiddellijk tér plaat se alle noodige maatregelen voor uitroei ing neemt. De hier bedoelde aandacht moet be staan ln het nauwkeurig toezien op de aardappelvelden, groot en klein, of daar in de 1 cjri. groote, ovale, gele kever met 10 zwarte overlangsche strepen op de dekschilden voorkomt of wel de roode larven, bij welker aanwezigheid men ln de bladeren steeds gaten waarneemt, die zij daarin gevreten hebben. De larven kunnen alleen op aardappel planten en op enkele verwante onkrui den, als zwart? nachtschade «n bittér- zoet, voorkomen. De kever komt natuurlijk ook het meest op aardappelplanten voor, omdat hij zich daarmede voedt en daarop eie ren legt. Mft&r aangezien de kever- zich vliegend- verplaatst, kan hij .ook oa»an- dere planter,.op wegen en ln tuinen, te gen huizen enz. gevonden worden. Zoodra het. weer warm wordt, kan de Coloradokever zich vertoonen; daarom moeten wij van nu af op onze hoede zijn. Het eerst komen de kevers, die het vo rige jaar onopgemerkt bleven en hier ln de grond zijn overwinterd. Het is zeer onwaarschijnlijk, dat vele daarvan door de strenge vorst zullen èijn gedood. Daama kunnen bij Zuidenwind ook ke vers uit Zuidelijke stréken 'aanvliegen.' Vandaar dat er gedufrende zeer langen tijd en overal op het insect gelet moet worden, vanaf het midden van Mei tot in Juli en waarschijnlijk nog later. Elke kever moet gevangen en gedood worden, opdat hij zich niet verder kan versprei den. Elke vindplaats van kevers of lar ven moet aan de politie gemeld worden. Als leder in dezen zijn plicht doet en goed uitkijkt, kan er veel gedaan wor den om het Colorado-gevaar voor ons land te keeren. De Plantenziekte jikundi- gen Dienst vertrouwt op de medewerking van allen en zijn ambtenaren zullen aan ieder, desgevraagd nadere inlichtingen verschaffen. SCHOONHOVEN. Geboren: Pleter, z. van P. W. de Bruin en H. J. Brouwer. Getrouwd: P. de Groot, 35 j„ m M. A. Dekkers, 32 j. p. La«erwey, 21 J, A. Goudriaan, 23 j. 7 VIERDE BLAD. WTFTTWSBLAP VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Scboonhovensche Courant VRIJDAG 10 SET LOKKENDE 00UD door EDWARfi^ j|ARVEY. wAh, kijk eens!" riep Jack opgewonden •n strooide een handvol aarde op de ruwhouten tafel, die behalve twee veld bedden en een paar kisten het eenige meubelstuk van de blokhut uitmaakte. Bill stond onwillig op en kwam r.ader- bij, „Wat is er?" bromde hij. Jack ant woordde niet, maar wees stom naar het hoopje aarde, dat hij binnen gebracht had. En plotseling was ook BUI klaar wakker. Begeerig greep hij het hoopje aarde en bekeek het aandachtig in de avondzon. Ontelbare, kleine, glinsteren de korreltjes waren in de vochtigo aard- massa te zien. En ineens riep hij uit: „Waarachtig, ouwe jongen, je hebt ge lijk! Goud is hetl Goud! Eindelijk!" De twee mannen kwamen uit het Zui den. Ook zij hadden de geruchten over Alaska's goudvoorraad gehoord en hoop ten binnenkort rijk te zijn. Maar het gouddelversleven had hen tot nu toe Slechts teleurstelling gebracht cn het zware werk in de grimmige koudo had hen zoo aangegrepen, dat se aan het eind van hun krachten waren. Maar nu leefden zij weer op: want ze waren blijkbaar bij een goudader geko men. Eiken dag vermeerderde hun voor raad en de sakken met stofgoud, die zij maandenlang niet aangeroerd hadden, werden zwaarder en zwaarder. Er was een overeenkomst tusachen hen Hat slj de winst als eerlijke mannen zou den deelen. Ieder de helft. Dus wogen ze eiken avond de buit van den dag in twee gelijke deelen af. „Hoe lang aal dat zoo doorgaan?" Vroeg BUI, toen ze op zekeren avond voor de hut zaten. Jack haalde zijn schou ders op. „Hopeniyk nog heel lang. Maar flt denk er niet aan hier mijn heele le ven te siyten. Ik wU naar huls en van mijn geld profiteered" „Gek hè?" zei BUI, twee maanden ge leden waren we nog arme duvels en nu zijn we zoo rijk, als we nooit hadden dur- len droomen." „Ja, het ls vreemd. En toch vraag ik be af, of we wel eens tevreden zullen lijn en weg kunnen gaarn Of we wel ooit genoeg hebben." BUI keek zijn kameraad peinzend aan. «Ja, dat zou ik niet weten. Zoo ver héb ft nog niet gedacht." In den loop van de volgende weken kwam er verandering in de verhouding tusschen de beide mannen. En geen ver andering ten goede. Ze werden opvlie gend, humeurig en norsch. De opgewek te, vriendschappelijke toon verdween en C/schoon ze zij aan zij werkten, spraken •e vaak urenlang niet met elkaar. En •vijgend verdeelden ze 's avonds den bult. Jack begon over de gelijke verdee- ling te mopperen. Hij had den goudader ontdekt, nadat BUI de zaak al omgegeven had. Als hij, Jack niet doorgezet had, Waren ze nu nog straatarm geweest, leder de helft, nee, dat was eigenlijk niet gechtvaardig. Wantrouwen volgde de ontevredenheid 0p den voet. Was BUI wel eerlijk, vroeg Jack zich af. Woog hij wel goed?» Wie tem zeggen of hij wel goed af woog? Werkelijk, Bill's goudzak leek grooter üln de zijne. Het was haast niet te ge- looven. dat hij hem bestal. Sindsdien Bolgde Jack BUI overal. De verhouding Werd steeds meer gespannen. Een nieuwe gedachte kwam in Jack's hoofd op: Als Bill er niet was. dan zou *1 het goud voor hem zijn. En in zijn ferbeelding zag hij zichzelf al met een lak, die net zoo groot was als hun twee lakken samen. Vluchten met zoo n zak Was onmogelijk. Er bleef slechts één mo gelijkheid over: Bill uit den weg ruimen. Een gedachte, die hem, tot zijn verba- iteg, in t geheel niet afschrok. Zoo ver had het lokkende goud hem al gebracht. „Zeg Bill," zei hij op zekeren avond, Iriendelijk, „wat zou je denken van een Uitstapje naar Dawson City?" „Naar Dawson?" vroeg BUI verbaasd. •Wat ter wereld moeten we daar doen?" Jack ontweek zijn blik. „Het zou toch huk zijn weer eens onder de menschen *e komen. En verder moet onze voorraad tevensmiddelen aangevuld worden." „Ja, maar we kunnen niet samen weg gaan." „Waarom niet?" „Omdat we onmogelijk die twee zak- goud kunnen meeslepen. We zouden te de gaten loopen. En we kunnen de blokhut ook niet twee dagen lang alleen laten." „Nee nee!" Jack's oogen keken wUd in rond. „Wie zou hier nou kunnen ko- Wien, in deze verlaten omgeving?" En bij zichzelf dacht hy, dat zou BUI wel WUlen, hier alleen achterblijven met het goud! Hij zou 't goud liever onbewaakt teten liggen. Bill had nog allerlei bezwaren, maar tenslotte zette Jack zijn zin door. Den volgenden morgen gingen ze heel vroeg per hondenslede naar Dawson Den volgenden dag keerden ze naar de hut terug. De zon stond nog aan den he mel. Het was Jack's beurt het eten klaar te maken. „Ik heb een heerlijk biefstukje voor Je gebakken," zei hij tegen Bill. De toon tusschen de twee mannen scheen weer iets hartelijker te zijn. „Ja, dat smaakt!" Bill knikte tevreden, „Och, och, hoe lang is het al geleden, sinds ik voor het laatst biefstuk gege ten heb! Toch geen slecht idee van Je om naar Dawson te gaan." Bill was in een goede bul, terwijl Jack zwijgend aan tafel zat en zijn kameraad aanstaarde. Nu was het te laat, hij kon niet meer terug. Plotseling ging er een rilling door Bill's lichaam, het zweet brak hem uit. Hij had een gevoel alsof zijn spieren ln el kaar krompen. De dingen om hem heen begonnen te draaien en door een nevel meende hij een hoopende lach op Jack's Uppen te zien. „Wat heb je?" hoorde hij hem zeggen. „Ikik geloof dat ik doodziek ben." Jack hielp hem naar zijn bed te ko men. De pijnen werden steeds heviger, terwijl zijn vriend hem aanstaarde. Bill kreeg een ^heilspellend voorgevoel: „Jack.. Jack, Je hebt toch» niet Maar Jack antwoordde niet. Hij wsnd- de zich van den ileke af en liep naar de tafel. „Wat doe Je daar?" vroeg BUI. „Jack 'stond bij de tafel, zijn twee han den diep in het goud begraven Hij lach te hoönend; „Ik neem al het goud!" „Het goudhet goud?" „Man!" schreeuwde Jack ineens, heb je 't nog altijd niet door? Die biefstuk was vergiftigd!" Jack keerde zijn rug weer naar den stervende. Nog vijf minuten, dan zou Bill er geweest zijn. Als hy maar eerst be graven was, dan zou niemand er iets van te weten komen. Jack boog over de tafel heen en keek naar de groote goudvoorraad, zoodat hy niet merkte dat het steunen en kreunen opgehouden had, en een stute ln de hut heerschte. Plotseling klonk een schot en Jack voelde een stekende pyn ln ayn rug. Met een gil draaide hy zich om en zag bill dood uit zyn bed hangen. Voor hem op den grond lag een revolver. Op het laat ste oogenblik was het hem gelukt gijn revolver te grypen. Jack klemde ln machtelooze woede zyn tanden op elkaar. De pynen werden he viger. Hy strompelde naar de deur en stootte hem open. Nog even voelde hy de koele lucht die hem tegemoet kwam, toen stortte hy ter aarde en bleef-onbe- weegiyk liggen. Maar de zonnestralen kwamen Dlnnen en beschenen het goud op de tafeT. Dui zenden glinsterende stukjes fonkelden ydel en geniepig. Het goudhet lachteeen koude, boosaardige lach.... (Nadruk verboden). HET BESTELLEN VAN PATRONEN, By het bestellen van patronen «teeda •pgeven het nummer dat gedrukt staat onder de afbeelding en de verlangde maat Bestellingen van knippatronen, welke Donderdag niet in ons bealt ayn, kun nen eerst ln de volgende week in be handeling komen. De prys van de patronen staat M] de afbeeldingen aangegeven. Men kan het bedrag overmaken per postwissel, ln postzegels of gireeren op postrekening 13763 aan 8. <b W. N. van Nooten, Schoon hoven. Toezending geschiedt alleen na ont vangst van bovengenoemd bedrag. KNIPFATROMEN. EEN NIEUWE BLOUSE. Het mantelpakje, dat wy nog van het vorige Jaar hebben, kan heel goed gedra gen worden met een nieuwe blouse. Hét ls een prettige bezigheid Juist in dit seizoen een blouse te maken, hetzy van mooie zyde, hetzy van een katoenen stofje in een frissche kleur. Het la pret tig om iets nieuws te hebben en deze wensch ia ten opzichte van een blouse nogal gem^kkeiyk te vervullen. Veel stof heeft men er niet voor noodig en als wy onze kleerkast eens goed nazien, dan komt er misschien nog wel een Japon uit, die wy niet meer dragen, maar waarvan heel goed een blouse te maken ls, die er dan weer als nieuw uitziet. Het hangt natuuriyk weer van het ma teriaal af of de blouse een meer gekleed of een sportief karakter krygt. a m A 160 AA Mi gameering bestaat uitsluitend uit stik sels in een opvallende kleur, terwyi de knoopje}} in de kleur der stiksels gekozen worden. De rechter blouse is van geruite stof. Het model ls eenvoudig en recht, de richting der ruiten loopt voor de zakjes eenigszins anders. Een klein kraagje, vastgehouden door een smal lint, geeft iets pittigs aan het geheel. De korte pof mouw wordt sven bovsn ds elleboog in- gestikt met platte plooien, totdat de ver- eischte maat verkregen is. De blouse links onderaan ls van kant- stol met een klein schootje. De V-vor- mige hals heeft van achteren een splitje. gesloten met twee knoopjes, terwijl het voorpand aaneengeknipt ls. De korte, niet te wyde mouw valt even over den elleboog. De laatste blouse is yan glim mende zyde. De onderkant van öe blouse ls als een ceintuur afgewerkt en geeft aan het geheel iets gekleeds. De hals is afgewerkt met een klein kraagje, terwyi voor de sluiting een aantal mooie knoop jes wordt gebruikt. Het pofmouwtje heeft boven den elle boog eveheens een strak boordje, waar door de pof goed op zyn plaats biyft. De meeste blou&es hebben een sluiting van voren, terwyl byna alle modellen overblousend zijn. Patronen van bovenstaande modellen zyn verkrygbaar tegen de prys van f 0.45 A 165 Patronen in de maten 4044 A 166 Patronen in de maten 4044 A 187 Patronen in de maten 4246 A 188 Patronen in de m|tan 3842 in het voorjaar: a« inwendige organen, bloed en dermen zui veren, VERSTOPPING, overtollig vei, aambeien, rheumatuche pijnen doen verdwijnen, slakken en gifisioff^n uit het lichaam verwijderen door een grondige kuur .net Dr. Schi offer's Stofwisselingzout De weldadige wer king is veirassend Hscon I i.H, Dubbele flacon f 1.7» bij apothekers ei» vekdraaliten Op de teekening zyn een viertal blou ses afgebeeld, waarvan de twee bovenste meer sportlef zyn en de twee onderste meer gekleed. Links bovenaan een blouse van effen stof, versierd met twee 'borstzakjes. De MIERIKSBOTER. 9 100 O. (I ons) versche grasboter, 1 niet te volle eetlepel fyngeraspte mierikswor tel, 1/4 theelepeltje marmite, eenige druppels citroensap. Roer de boter tot ze zalfachtig is; ver meng se roet de mierikswortel, roer er dan de marmite aoor en maak het meng sel ten «lotte op smaak af met eenige druppels citroensap. Gebruik deze boter niet i&men met ra- dy$: de smaak van de sandwiches wordt dan te scherp. PIKANTE RIJST. r 150 gram ryst; zout en l'x zooveel water als ryst; 1 ui; zout, peper; 4 eet lepels geraspte kaas, 80 gram boter; 2 eetlepels gehakte peterselie; 2 eetlepels tomatenpurée. De ryst wordt in een zeef gedaan en herhaaldeiyk onder stroomend water gewasachen, zoodat alle aanhangende zetmeel verwyderd is. Tweemaal zooveel water met zout aan de kook brengen, ryst, die volkomen uitgelegd moet zyn, byvoegen en aan de kook brengen, ver der zaohtjea door laten koken op asbest- plaatje, nadat het zeer fyn gesnipperde uitje nog is bijgevoegd. Is de ryst vol komen gaar, dan worden er twee eetle pels geraapte kaas, de gesmolten boter, peterselie en peper naar smaak toege voegd en de massa op een verwarmde schaal overgebracht. CITROENPUDDING. Va 1. melk, 8 blaadjes witte gelatine, schil en sap van 1 citroen; 2 eierqp, 4 lepels suiker. De gelatine wordt 10 minuten in koud water geweekt, daarna in een klein zeef je gedaan om uit te lekken. Melk aan ds kook brengen met de dun afgesneden ci troenschil, die er lekker uitgenomen wordt, suiker er in strooien en wanneer deze ls opgelost, wordt de gelatine door de kokende, doeh van het vuur genomen melk geroerd, 2 eierdooiers kloppen met het gezeefde citroensap en hierby voor zichtig met een dun straaltje de warme melk gietrfi. Doen we dit te vlug, dan zullen de eieren schiften en het geheel er veel minder smakeiyk uitzien. Af en toe roeren om te voorkomen ,dat de ge latine zakt. We laten de pudding afkoe len en begint hy drlllerig te worden, dan wordt het zéér styf geklopte eiwit er door geroerd en de massa in een met koud water omgespoelden vorm overge bracht om volkomen styf te worden. BLOUSE VAN TWEEERLEI KLEUREN. Men kan by gaande blouse maken van twee verschillende kleur stof of linnen. In dit laatste geval te de combinatie blauw-rose. zeer apart. Geeft men evenwel de voorkeur aan één kleur, dan kan men zonder be zwaar het by gaande motief in kruis steek als gameering opwerken. Het knipoverzicht te bestemd voor maat 44 en wordt aan de hand van de cy- fers eerst op papier geteekend en uitgeknipt. Naden extra berekenen. Man werkt het kruissteek patroon over stramien waarvan 3 kruisjes 1 c.M. breed zyn. Kleuren in overeenstemming met de stof. Fig. I helft voorpand. Fig. n halve rug met vouw in het midden. Fig. Ill mouwen. Sluiting met knoopen. Ar men aan onderkant inhalen en af werken met recht bandje; dat 4 cM. breed en 23 cM. lang ia IS U DAT OOK OPGEVALLEN? U ziet se niet meer, de kruide niers, die géén JOZO of NEZO in voorraad hebben. De kruidenier ként de dames: die vragen hygië nisch verpakt gout! JOZO of NEZO dus! GROENE KRUIDENBOTER. 100 G. (1 ons) versche grasboter, 1 eetlepel fyngesneden groene kruiden (pe terselie, kervel, zeldery, dragon, bieslook) Roer de boter tot ze zalfachtig is, meng er dan de zéér fyn verdeelde groene krul den door, soodat het geheel een geUjk- matlg groene kleur aanneemt. TOMATENBOTER. 100 G. (1 onz) versche grasboter, 2 theelepels dikke tomatenpurée, 1/2 thee lepeltje paprika, 2 volle theelepels fyn- gehakte peterselie. Roer de boter tot ze zalfachtig is; meng er eerst de paprika door, daama de tomatenpurée en de peterselie. Gebruik voor de sandwiches deze boter op zichzelf, of leg tusschen de twee sneetjes brood eerst een lsiagje dunne komkommerachy f j es. E1ERBOTKR. 100 G. (1 ons) versche grasboter, 1 hardgekookte eierdooier, eenige druppels citroensap. Wrijf den eierdooier fyn en roer er met de boter een zalfachtig mengsel van, maak dit op smaak af met eenige drup pels citroensap. Gebruik deze boter om een sneetje volkorenbrood mee te besmeren en leg die paarsgewys op elkaar met een plukje sterrekers ertusschen. ArkeL Onzeplaatsgenoot, de heer J. 8etters, arbeider-telegrafist by de Ned. 8poorwegen, is in geiyke betrekking overgeplaatst naar Veenendaal. Wegens de slechts gedeeltelijke be schikbaarheid van de jeugdherberg voor het trekkersverkeer deze zomer, zyn twee leegstaande lokalen van de school voor noodslaapplaats Ingericht. Op deze wijze kan dit werk in stand gehouden worden. De teekenen wyzen er op, dat er deze zo mer intensief van de jeugdherbergen ge bruik zal worden gemaakt. Gouderak. Pinksteren zal op het sport terrein een voetbalwedstrijd gespeeld worden tusschen Gouderak II en O.N A. IV. Giessen-Nieuwkerk. De in deze ge meente gehouden Emmabloem-collecte heeft f 2140 opgebracht en in de ge meente Peursum f 9.80. De prys der zoete melk is wederom met een cfent per liter verlaagd en be draagt thans 9 cent. Luchtbeschermingaoefening. Hardinxveld. De in deze gemeente Dinsdagavond gehouden luchtbescher- mmgsoefening mag zeer geslaagd heten. Gedacht is, dat zich boven de gemeente een luchtgevecht afspeelde. Op 5 plaat sen werden bommen geworpen. Getrof fen werden o.a. de scheepsbouwweri „de Merwede" en de machinefabriek „Hol land", waardoor brand ontstond, terwyl geconstateerd werd, dat gebruik gemaakt was van traangas. De brandweer en ge neeskundige dienst waren spoedig ter plaatse om, uitgerust met gasmaskers, hulp te verleenen, waarna men de brand spoedig meester was, terwyi gewonden van het getroffen terrein verwyderd wer den om in de verschillende hulpposten behandeld te werden. Aan het bevel van den burgemeester, om zich, zonder, uiter ste noodzaak niet op straat te begeven, is goed gevolg gegeven. Ook de verduis tering voldeed aan alle eischen. Na af loop kwamen de deelnemers byeen ten huize van den heer Rijkaart, waar de burgemeester meedeelde dat de oefening goed geslaagd was. Hardinxveld. Op Zaterdagavond, llMél zal de gymnastiekvereenlging O K.K. een propaganda-marsch door de gemeente houden. Vertrek 7 uur van het y«club gebouw aan de Parallelweg. Nieuw-Lekkerland. Dinsdagavond heb ben B. en W. by inschrijving verpacht het grasgewas van de terreinen langs de I^orpslaan in dria perceelen. Het eerste penceel werd gegund aan Juh. Stam voor f 4; het tweede perceel aan M. de Ruyter voor f 10.10; het derde perceel aan K. Verhey voor f 1.15, allen de hoogste in schrijvers. Verdwijnend natuurschoon. Noordeloos. Om ruimte te maken voor de bouw van de brug, zyn een groot aan tal boomen gekapt. Ook de boomen staande röndom „Het Slot" in het „Laan tje" zy nverdwenen, waarmede weer een stukje natuurschoon verloren is gegaan. VERPACHTINGSWEE. Scheiluinen. MaanAgavond is hier een vergadering gehouden van de kerkeraad der Hervormde gemeente en van verte genwoordigers van het Classiaaai Bestuur van Dordrecht, waarby de voorzitter, ds, Harlngh, uit Giessendam. In deze vergadering hebben de onder teekenaars van de by genoemd Classicaal Bestuur ingediende bezwaarschriften te gen de beslissingen van de kerkeraad in zake de verpachting der wei- en hooi landen der Herv. Diaconie, gelegenheid geh^d hun bezwaren mondeling toe te lichten. Adressanten hebben er o m. op gewezen, dat de eerder door de kerke raad genomen beslissingen, naar hun meening, niet rechtvaardig waren en dat ze zullen leiden tot broodeloosheid van sommige landbouwers, die Jarenlang pachter geweest zyn en thans uitgeslo ten werden. De kerkeraad heeft ten slotte na over leg met de gegadigden verschillende be sluiten tot toewyzing van landerijen in getrokken en deze perceelen thans aan anderen toegewezen. Deze regeling heeft over 't algemeen bevrediging gewekt, be halve by hen, die thans weer weiland, waarin ze reeds hun koeien lieten gra zen, moet afstaan. Het weiland is voor tien Jaar, het hooi land voor slechts één jaar verhuurd.

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 3