I SCHD0NH0VEN5CHE COURANT BMgS J Tetet. 30. T«l.-Adrw. Vixmooten. 8. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN «l> Postrekening 13765. Ui -De Ooreumsr ANK ITJES De Duitschers bereiken het Kanaal. ke stand richten „Inaulinde” Geallieerde legermacht omsingeld. EEN NIEUWE WERELD. VTEn BLADZIJDEN. WOENSDAG tt MEI 1940 72e JAARGANG. 1NDAG 20 MEI 1940 ultbataald NOOTKN, SCHOONHOVEN, Vaanooten. 25 Postrekening 13763. het bestuur. nuten later waren s» K. er Weiden, 79 j., we- dat De rol van het luchtwapen. Eatardag I Jun) paarbankbo.kje le, dat nu de tijd ge- crm haar slag te slaan. Tijg ook de mooie ef- nijn vader, antwoord- oosien van Gent en verder ten zuiden van de Schelde opnieuw te weer stelde. Pogingen van den vijand om zich uit de omgeving van Valenciennes een weg naar het zuiden te banen, zijn mislukt. Op den zuidelijken vleugel namen de Duitsche troepen, zooals reeds door spe ciale mededeeling was bericht, Laon. Zij stormden over den ChenVn des Da mes tot aan het Aisne-Oise-kanaal. Bij de alweer van Fransche tegenaanvallen zijn hier talrijke pantserwagens vernield. Le stad Rethel, waar zich nog afdeelin- gen van den vijand haaf den, is genomen. van in regelen kust. CHURCHILL HIELD GEEN REDE. De Britsche premier Churchill zou gi* teren in het Lagerhuis een rede houden. Blijkbaar met het oog op de kritieke toe stand, heeft hij de uiteenzetting uitga* steld. Naar de zwarte wolken die log even wachtten boten de bliksem- 't Wordt nood angstig, laten w* dekens liruinen. erstand: ater 4.30 uur, 1.09 M. nenmaat van 43.000 ton tot zinken ge bracht. Vier andere schepen van in to taal 13.000 ton werden zwaar beschadigd. De totale verliezen van den vijand in de lucht bedroegen Maandag 47 vliegtui gen; 15 Duitsche vliegtuigen worden ver mist. FRANKRIJK IN GEVAAR. Vertrouwen op een herhaling van 1914. Rook- on Pruimtabakken vanaf 7 cant per half ons Vraagt ze Uwen winkelier of bij W. RIJNEVELD, Haven 66 - Tel. 91 - Schoonhovend Arm, Amlens en Abbeville bezet Het negende leger der Frenschen verelegen. B*. »erte»tJ<ea dien**. (ntoc nn Wdal. ad» nkm-«dv*rtentie4 1 t 1per pUateing. 18 Mei. Aan de m Zaterdag aange- te zamen 96 stuks K.G. Prijzen: met L921. Handel ma- 1] nog niet het zwü- 1, trachten het over ren. Nu begint ook ie weer en beschiet ie zijde brengen de m gewonden mede, r gemotoriseerde in- danks de zeer groote tegenstander dapper e ambulance-auto'i r opgereden. Verba- antal Fransche ge- eens met de terug- en vlotten naar den «bracht, zij maken legestreden Indruk. ,e Maas wordt steeds n ook de eerste in- ten hebben de laat- ihonderd kilometer zfjn niettemin nog er. Op 18.38, onder an 21 Mei. Op 19.51, orslaggevend. elkaar een heelen tijd en gekeken, en hij ir niet tot spreken te en. Eindelijk deed hij mg. HU zei; i de mooie oogen van BONNE'S, die rich aan onze administratie opgeven voor da verzekering, zijn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HA VB ANK te Bchiedam, van a A A A Gulden biJ levenslang» z n n Gulden bij O A n Ouiden bU ▼«’bo® a a A Gulden b|j verhea 1 A A Oulden Mi TerU®« A üulden by verlies van De verzekerde moet in het V V v ongeschiktheid. U V V overlijden. O V V van hand of voet. L V V van een oog. 1 V V van een duim. O V een anderen vinger. bezit zijn van een polls. Franseh kabinet gewijzigd. De Fransche premier heeft verklaard dat de toestand ernstig is voor Frank rijk, maar niet wanhopig. De overwin naar van Verdun, wlen Frankrijk het dankt, dat het Duitsche offensief van 1916 niet slaagde, Maarschalk Pétain, zal van heden af aan de zijde van den pre mier als vice-president van de minister raad en als plaatsvervangend minister president zijn intelligentie en kracht in dienst van het land stellen. Hij zal tot de overwinning op die post blijven. On der de huidige omstandigheden is het bovendien noodzakelijk geweest, dat het hoofd der regeering de leiding van het ministerie van oorlog op zich neemt. Ook een diplomatieke reorganisatie zal uitge voerd worden. Alle takken van bestuur in Frankrijk moeten zich aan de oorlog aanpassen. Iedere fout in de bureaux zal terstond worden gestraft. In België, wo vervolgt het legerbericht, vallen onze troepen den vijand, aan, die zich ten Arras, Amiens en Abbeville genomen. Gisteren meldde het ^opperbevel: De grootste aanval van alle tijden in West-Europa heeft na een reeks van groote tactische plaatselijke successen zijn eerste groote resultaat bereikt. Het negende Fransche leger, dat aan de Maas tusschen Namen en Sedan de verbinding tusschen de sterke vijandelijke operatie- groep in België en. de Maginot-linie ten Zuiden van Sedan vormde en zich hier moest handhaven, is verslagen en ver keert in ontbinding. De generale staf en de opperbevelheb ber van het zevende Fransche leger, ge neraal Giraud, die het bevel over het negende leger op zich had genomen, zijn gevangen genomen. De Duitsche divisies stroomen de bres, welke door de Duitsche aanval is gesla gen, binnen. De pantserafdeelingen en gemotoriseerde eenheden, welke de voor hoede vormen, hebben Arras, Amlens en Abbeville genomen en hiermede de actie ingeleid om alle Fransche, Britsche en Belgische legers, welke zich ten Noorden van de Somme bevinden, naar het ka naal te dringen. UTO-KRIK met slinger )0 K.G. Van Polsbroek nbacht naar Berken en belooning thuis te V. DE JONG - Bode ek - Berkenwoude. „Aan deze zegetocht van het Duitsche leger, zoo vervolgt het legerbericht, heeft de luchtvaart een groot aandeel gehad. Door de volledige beheersching van het luchtruim, door het vernielen van de rivierovergangen en verkeerswegen, door de aanvallen op marsch- en transport- kolonnes, heeft de luchtmacht de ont binding van het Fransche negende leger versneld en alle pogingen om de flanken van de doorbraak aan te vallen, in de kiem verstikt. BIJ de verkenning boven de zee voor de Fransche kust werden een Fransche torpedojager, de 5482 ton metende Fransche marinetankboot „Niger”, het Fransche vrachtschip „Pavon” en twee andere vrachtschepen zwaar beschadigd. In de nacht van 20 op 21 Mei werden in het Nauw van Galais zes transport- schepen en een tankschip met een ton- Nederland, staat voor een volledige eenstorting. DANCINGS GESLOTEN. Op last van minister van binnenland- sche zaken heeft de prefect van politie te Parijs de sluiting van alle dansgele genheden gelast. alarmgeruchten. Frankrijk vecht om zijn bestaan. Men mag zich aan geen enkel pessimisme overgeven. Tijdens een receptie, die de Fransche gezant te Sofia heeft gegeven naar aan leiding van een tentoonstelling van Fransche kunst, heerschte algemeen een gedrukte Stemming. Van Fransche zijde werd klaarblijkelijk gepoogd de meening te verspreiden, dat het Fransche front nog slechts veertien dagen moest vol houden, dan zou het besluit der Ver- eenlgde Staten af komen. Gisteren is ver der een gerucht opgedoken, volgens het welk generaal Gamelln zich het leven zou hebben ontnomen. De Fransche hoofdstad is, naar de Pa- rijsche correspondent van het Italiaan - sche blad Messaggero betoogt, aange grepen door een zelfde paniekstemming als in 1870 en in 1914. De bevolking is er zich thans van be wust geworden, zoo vervolgt de corres pondent, dat de Duitsche opmarsch, wel ke de Fransche hoofdstad bedreigt, de oorlog tot voor de poorten van Parijs brengt. Reeds zijn barricades opgericht, hulpgroepen georganiseerd en zijn alle lazaretten in gereedheid gebracht voor de opneming van tienduizenden gewon den. Vele levensmiddelenzaken zijn ge sloten. De Parijsche bevolking, zoo be sluit de correspondent, die reeds zwaar beproefd is door de mislukte expeditie in Noorwegen en door de capitulatie Wie niet gelooft aan leiding en be- ituur van mensch en wereld moet dan eens verklaring trachten te geven voor het niet te loochenen feit, dat door alle eeuwen heen de groote en machtige sta ten drie periodes hebben gekend: een van opkomst en ontwikkeling, een van bloei en een van verval en neergang. De regel gold gewoonlijk niet voor de kleine landen, welke zich niet ophielden met streven naar macht en uitbreiding van gebied, maar voor de wereldrijken, die nooit verzadigd waren. In de geschiede nis vindt men de voorbeelden, die elkaar met zekere regelmaat opvolgen. Na de Romeinen waren het de Spanjaarden, vervolgens een korte periode voor Frank rijk, maar daarvoor en daarna was En geland het wereldrijk dat een groot deel van de aarde beheerschte. Wij waren aan die toestand zoo gewoon geraakt, dat we het niet meer opmerkten en alleen ons bewust waren dat Britannië een mach tige staat was en dat dit zoo blijven zou. Doch de historische regel van opkomst, bloei en verval blijkt ook voor Engeland te zijn geschreven. Een talrijk en krach tig volk klopte aan zijn poort en wees op ongeiyke en ongunstige toestanden, waar in het, vergeleken met Britannlë, moest trachten’ te leven. Engeland hoorde er niet naar, bleef zich verheugen in zijn onaantastbaarheid en zette zijn zelfge noegzaam bestaan voort. Toen volgde iets wat voor hen, die het gebeurde van grooter afstand zullen zien, voor de geslachten na ons, adembene mend zal zijn. Duitschland stond op en beproefde in een worsteling van 4 jaren zijn plaats te verkrijgen, waarop het recht had. maar werd met behulp van de alle landen der wereld, teruggedrongen en dieper verdrukt dan ooit te voren. Het scheen gedaan met dat land, het was stevig geboeid en belast met ge wichten, het was beroofd en geplunderd en zijn overwinnaars bewaakten land en rolk met gestrengheid. Toch stond het geschreven: opkomst, bloei en verval. Engelands tijd was ge komen. Zijn periode van bloei was voor bij, het verval voltrok zich en daartegen over steeg Duitschland uit de phase van LAON VEROVERD. De Duitsche opmarsch in België en Frankrijk duurt nog steeds voort. Maan dag maakte het oppercommando der weermacht bekend, dat die dag de Duit sche troepen Laon hadden bestormd. Op de citadel van Laon waait sindsdien de Duitsche oorlogsvlag. Bij het oprukken van Laon naar het Zuidwesten werd het Oise—Aisne-kanaal bereikt. opkomst naar die van bloei. Een won derbare, een ongekende Kracht door stroomde het Duitsche volk in zijn ver drukking en vernedering, dië kracht was sterker dan de boeien en zij slaakte die kluisters, zy verjoeg de bewakers en toen greep het volk zelf naar de wapenen. Het greep naar de wapenen, welke jarenlang verboden waren geweest en stormde los op hen. die zijn opkomst wil den neerdrukken. Deze worsteling duurt nog voort en zal nog eenige tijd aanhou den, maar voor wie zien kan in het ver leden en kijken in de toekomst, is het onmiskenbaar wat het einde van deze grootste aller veldslagen zijn moet. Er kan geen twijfel meer aan zijn of Enge lands lot is bezegeld, het is niet langer mogelijk daar aan te twijfelen, zijn tijd Is voorbij en het imperium zal verdeeld worden. Dag na dag dringen de Duitsche legers verder in Frankrijk, alle zooge naamd onneembare punten neerwerpend. Op dit oogenblik naderen zij Frankrijks hoofdstad met zoo groot», snelheid, dat de bezetting van Parijs nogi voor het ein de van deze week verwacht moet wor den. Die slag zal voor het moreel der Franschen en Engelschen onoverkomen- lijk zijn en de Engelschen zullen op eigen behoud bedacht gaan worden. Reeds staan de Duitschers in Cali’s, waar men bijna de Engelsche kust kan zien en daarmede wordt de verbinding tussclten Frankrijk en Engeland uiterst hachelijk. Wat nu verder gebeuren zal is nog niet te begrijpen. Hoe Duitschland ver der het Britsche rijk zal aantasten, is nog niet duidelijk, maar na hetgeen wij in deze weinige dagen hebben gezien, moeten we er zeke^ van zijn dat ook dat plan zal worden volvoerd. Dan zal een nieuwe wereld ontstaan, een geheel nieuwe wereld, waarvan wij ons nog geen denkbeeld kunnen maken. Een wereld volmaakt ahders in econo mische samenstelling, in politiek bestuur, in bedrijfsleiding, in ver-deeling van bezit. Niets zal bij het oude blijven en geen land zal kunnen ontkomen aan de mach tige stroom die naar een nieuwe toe komst voert. FRANSCH-BELGISCH LEGER INGESLOTEN. Engelschen vluchten. Het D.N.B. meldt uit het groote hoofd kwartier van het Duitsche leger: Uit een samenvatting van het later volgend legerbericht van Dinsdagmiddag blijkt, dat de Duitsche troepen de kust van het Kanaal op Belgische bodem en ten Noorden van Calais bereikt hebben. Een gecombineerde Fransch-Belgische legermacht is in Noord-Frankrijk om singeld. Engelsche troepen vluchten, door de Duitsche luchtmacht achtervolgd, naar Engeland terug. In het Kanaal tusschen Dover en Ga lais zijn thans transportschepen tot een gezamenlijke tonnage van 40.000 tot zin ken gebracht. Brug over de Somme gelegd. De opmarsch naar Abbeville is niet al leen door de snelle voorhoede ten uit voer gebracht, maar over een flinke breedte door sterke afdeellngen. Den aan de spits rijdende pantsereenheden zijn voortdurend gemotoriseerde eenheden waaronder ook infanterie, nagestuurd, zoodat bijv, bij Amlens, na de doorbraak in Westelijke richting onmiddellijk een bruggehoofd over de Somme naar het Zuiden gelegd kon woeden. De afsluiting van de Fransch-Belgisch- Engelsche legers van het Zuiden uit is dus niet door een smalle linie geschied. Veeleer kan gezegd worden, dat een bree- de wig in het achterwaartsche gebied van den tegenstander gedreven is. In het Oosten weren de Belgen zich op sommige plaatsen nog hardnekkig, ook de Franschen probeeren te redden wat er te redden valt, maar de Duitsche weer macht geeft geen gelegenheid tot een langdurige tegenstand. De Engelschen blijven naar de havens stroomen, zooals steeds de strijd aan hun bondgenooten overlatend, aldus het D. NB. Bijzonder verbitterd over de ver woestingen van de vluchtende Britten is de Vlaamsche bevolking, welke door de ’.t, dat in het Engelschen eerst was wijsgemaakt, zij als vrienden en beschermers ii» land gekomen waren. Groote ongerustheid in Frankrijk. Paniekstemming in Parijs. Het Parijsche blad de Temps schrijft: Frankrijk beleeft zware uren en niemand denkt er aan zich te ontveinzen dat het land een der meest dramatische keer punten van zijn lange geschiedenis door maakt. Nu of nooit moet men zijn ze nuwen beheerschen en zich wapenen te gen NIEUWSBLAD VODR ZUIDflDLLAN D EN UTRECHT Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 1 1.25; per post 1.50. Met verzekering 15 cents meer. GfiNERAAL WEYGAND OPPER- I BEVELHEBBER. De Fransche Staatscourant heeft twee verordeningen van het ministerie van Oorlog en Landsverdediging gepubliceerd. Bij de eerste wordt het opperbevel van de strijdkrachten te land opgeheven. Het tweede rpeldt, dat generaal Weygand is benoemd tot chef van de generale staf vgn de landsverdediging, in de plaats van generaal Gamelin, en bovendien wordt hij benoemd tot opperbevelhebber voo?- alle deelen van het oorlogstooneel. Weygand leidt thans de geheele geal lieerde operaties. DE BELGISCHE KONINKLIJKE FAMILIE. Thans te Le Havre. De Belgische koninklijke familie is te Le Havre (Frankrijk) aangekomen en heeft in de nabjjheid van de stad haar intrek genomen. De Franschen beginnen in te zien dat zij achter hun veelgeprezen Maginot-li nie niet meer veilig zijn. Zij houden zich nu bezig met het aanwijzen van de oor zaken van hun nederlagen en vertrouwen op een herhaling van 1914, toen zij de Duitschers op eenige kilometers van Pa rijs tot stilstand brachten. Zij vergeten echter naar eventueele oorzaken van nieuwe nederlagen te zoeken en ook, dat de Duitsche opmarsch ongeveer drie maal zoo snel gaat dan in 1914. „Het vaderland in gevaar.” Met deze -woorden begon de Fransche premier zijn gisteren voor de Senaat gehouden rede. Hij trachtte vervolgens de oorzaken van de Fransche nederlaag te verklaren en zelde, dat er slechts in geringe omvang Fransche divisies aan de Maas beschik baar geweest zijn. Ongeloofelijke fouten zijn gemaakt, de bruggen over de Maas zijn niet opgebla zen. Ten onrechte is de Maas als een ontzaglijke hinderpaal voor den vijand opgevat. Het legercorps, dat hier gestre den heeft, heeft uit minder goed afge richte divisies bestaan. De beter afge richte troepen waren in België noodlg geweest. Reynaud gaf toe, dat het Duit sche leger Arras en Amlens bezet heeft. „Onze klassieke opvatting van de oor logvoering is naar een nieuwe opvatting overgegaan. Gemotoriseerde aanvallen diep het land in en valschermtroepen hebben dit bewerkstelligd.” Troostend herinnerde Reynaud aan 1914. „Wij hebben destijds pas na tegen slagen de overhand gekregen. Elke man en elke vrouw moet het groote uur be grijpen, dat sommige volkeren niet of te treffendheid laat begrepen hebben. Twee mannen, die het recht hadden op hun lauweren te rusten, Weygand en Pétain. hebben zich ter beschikking van het vaderland gesteld. Weygand bevindt zich thans op het slagveld. Reynaud dankte ten slotte de Britsche luchtmacht, waarbij de se natoren zich van hun zetels verhieven. Wij kunnen u alles leveren, zooah r ij wielen, banden, naaimachines, gloeilampen, batterijen enz. enz. J. K. Snoei - Schoonhoven Stadhuisstraat 7-9, Lopikerstraat 43 Reusachtige ring gesloten. De Duitsche pers over de successen. Met groote letters publiceert de Duit- sche pers het legerbericht, waarin ge meld wordt, dat de insluiting van de vij andelijke legers in de sector van België en Noord-Frankrijk voltooid is. Xn groote koppen boven hun commentaren leggen de bladen de nadruk op de groote ge-» beurtenissen. „Het geweldige succes van Duitsch land,” zoo constateert de „Nachtausga- be", stelt alle vrees der Engelsche en Fransche oorlogsleiding ver in de scha duw. De Duitsche troepen hebben werke lijk meer bereikt dan de grootste pessi misten in Parijs en Londen voorspelden.0 „Over een breed front,” zoo schetst de „Berliner "Borsenzeitung” de situatie, „hebben de Duitsche divisies van het Oosten uit den vijand in de richting van de zee voor zich uitgedreven. Er is een reusachtige omsingelingsring gevormd. Daarin verdringen zich Franschen, En gelschen en Belgen. Het slagveld, dat honderden kilometers bestrijkt, biedt in het Noordelijke deel een beeld van vluch tende Engelschen, van Belgen die zich verdedigen en van Fransche divisies, diö een laatste vergeefsche poging doen den ij ar ren ring der Duitschers te vernielen. Nif ts kan de stelselmatigheid van het e Duitsche optreden verstoren. De terug reis naar Engeland zal echter voor da vluchtende Engelschen voor zoover zij die reis nog kunnen ondernemen, geen ple izlerreisje zijn. Het „Hamburger Fremdenblatt" schrijft; Het Duitsche luchtwapën heeft zijn aanvalsactiviteit verveelvoudigd, nu het volkomen meester is geworden in het luchtruim en. in de ingesloten legers van den vijand waardevolle objecten kan waarnemen. Het stelt zich thans speciaal tot taak, den vluchtenden Engelschen troepenaf- deelingen de terugtocht naar de Brit sche eilanden te versperren. In hoeverre het daarin reeds geslaagd is, toont het bombardement, van de haven,s aan het Kanaal en méér nog het tot zinken bren gen van zes Engelsehe troepen transport schepen tusschen Dover en Calais Het blad wijst er verder öp, dat, in tegenstelling tot de Engelsche troepen, de Belgen de strijd nog niet hebben op gegeven en ook de Franschen thans nog kracht vinden voor tegenaanvallen. De loop van het lot kan echter niet meer worden gestuit en lederen dag wordt het duidelijker welk een veldheergenle do Führer is. ZWARE BRITSCHE KRUISER GEKAPSEISD. Duitsche verkenningsvliegtuigen had den aan de Noorsche kust in de buurt van Bodö een zware Engelsche kruiser op een klip waargenomen. Het schip maakte slagzij. De Duitsche verkenners hebben thans kunnen waarnemen, deze zware krujger gekapseisd is. Te Londen wordt dat officieel bevestigd waarbij wordt medegedeeld, dat het hiel de kruiser „Effingham” (9770 ton) be treft. Deze kruiser, zoo constateert de adz miraliteit, is thans gezonken. Ook mijnen legger gezonken. Naar de admiraliteit voorts meedeelt, is de Britsche mijnenlegger „Princesi Victoria” op een mijn geloopen en gezon ken. De opvarenden worden als verloren beschouwd. GROOT TRANSPORTSCHIP GEZONKEN. Het D.N.B. meldt: Voor de haven van Vlissingen ligt het wrak van een groot transportschip (25.000 tot 28 000 ton), dat doormidden is gebroken. Waarschijnlijk is het schip op een mijn geloopen. Daar mede is een bewijs gegeven van de doel- der Duitsche afweermaat- aan de Nederlandsche West*

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 1