ónze Coccespondcnlcn Plaatselijk nieuws firma Nort |op dezelfde voet voortgezet. Schoonhoven Binnenland Gemengd nieuws Kerk en Schoof j Burgerlijke stand f Marktberichten Sambo de Olifant. Binnenland Rechtszaken FEUILLETON. 2 WOENSDAG 22 MEI 1949 -|n |<||V j- J| ><t DOODELIJKE AUTOBOTSING. Een vrachtauto van de fa. De Vriea Robbe te Gorcum vu Vrijdag naar Rot terdam geweest, om daar levensmiddelen enz. te bezorgen en geerde des avonds terug. Nabij Schelluinen werd de auto aangereden door een personenauto, waar in eenige Hollandsche officieren zaten. De drie personen in de cabine van de vrachtauto werden allen zwaar gewond, de heer L. Burghoorn zelfs zoo ernstig dat hij vrijwel direct overleed. De chauf feur A. van Iperen en de derde inzit tende de heer G. P. D. van Muilwijk wer den zwaar gewond naar het ziekengast- huis vervoerd, evenals de inzittenden van de personenauto, die ook licht gewond werden De beide auto's werden zwaar beschadigd Het overlijden van den heer Burghoorn werd in onze stad met ontsteltenis ver nomen. daar deze zich zeer bemind had gemaakt door zijn buitengewoon ver dienstelijk werk bij de evacuatie en met de overige leden van de besehermlngs- ploeg van de Vries Robbé tot 's avonds laat de gevluchte Gorcumers heeft ge haald. De heer Burghoorn heeft ook als voorzitter van de afd. Gorcum van de Ned. Centrale Reddingsbrigade veel nut tig werk verricht. Balans. Ammerstol. Van de ongeveer 5000 per- tonen, die uit andere plaatsen zijn on dergebracht, zijn er nog slechts enkelen over, en dit zijn voornamelijk gebrekkl- gen en zieken. De politie heeft het bijzonder druk gehad, hetgeen niet te verwonderen is, als men bedenkt, dat ongeveer 15.000 menschen te Ammerstol aan wal zijn ge gaan en naar schatting 20000 koelen zijn gelost, welke per as naar elders werden vervoerd. Ook de menschen van de hulppolitie hebben zich uitstekend geweerd. Van de geëvacu^erden zijn er ln het ziekenhuis 3 overleden en zijn 3 perso nen geboren. Tijdens het bombardement, dat Maan dagmiddag 2e Pinksterdag plaats vond, zijn 3 personen door mitrailleurkogels getroffen. Twee van hen moesten naar het ziekenhuis te Gouda worden overge bracht voor het verwijderen van de ko gels. Twee transportschepen zijn door voltreffers geraakt en gezonken; voor een gedeelte steken zij nog boven water uit. Bergambacht. We vestigen de aandacht op een advertentie ln dit nummer, waar in zij, die gelden hebben te vorderen in verband met de evacuatie, worden opge roepen daarvan aangifte te doen. Per sonen uit Rotterdam, die zich in deze ge meente bevinden, moeten zich ten spoe digste ter feenieente-secretarie melden. GORCUM TUDENS EN NA DEN OORLOG. Gorinchem. Daar het ons niet moge lijk was eerder iets te vermelden over het leven in onze stad tijdens de korte oor logsperiode, willen wij dit thans nog even releveeren. In den avond van Vrijdag 10 Mei trok ken enorme troepentransporten door de stad en de burgerbevolking schonk met milde hand koffie, thee, sigaren enz. De volgende dag werden gewonden aangevoerd naar ziekenhuis en hospita len. Tegen den avond knalden plotseling fchoten door de straten en alles zocht een goed heenkomen. Spoedig was de rust echter weer hersteld en kwam de Zaterdagavond in duister. Zondag gaven de Gorcumsche man nen geestdriftig gevolg aan den oproep van den burgemeester, om loopgraven te maken en zan\akken te vullen. Bij dat werk zag men een luchtgevecht boven de stad tusschen 4 Duitsche en 2 Engelsche toestellen, waarbij heftig gevuurd werd met de mitrailleurs. Na een rustige nacht klonk Maandag om 8 uur de sirene voor luchtalarm en direct hierna werden eenige zware ont ploffingen gehoord, waarbij de huizén op hun grondvesten trilten Een tweede aanval volgde, zonder* het doel, een schip óp de Merwede, te treffen. Reeds vrij spoedig gingen geruchten van een snelle Duitsche opmarsch en de stemming, die aanvankelijk nog hoop vol was. daalde. Zwaar artillerievuur was aanhoudend goed hoorbaar. Weer deed de burgemeester een op roep voor de Buiten de Waterpoort ge opende nood-canttne ten behoeve van doortrekkende militairen en weer gaf Go.cum's bevolking gul. Nog enkele malen werd luchtalarm ge mankt. doch gelukkig steeds zonder ge volgen. Dinsdagochtend luidde reeds om 5 uur de klok en spoedig klonk het bevel; klaarmaken voor evacuatie, gevolgd door de mededeeling: Op eigen gelegenheid ln de richting Meerkerk Wat toen volgde tart elke beschrijving. Angst had de be volking bevangen en leder daeht er slechts aan om zoo snel mogelijk de stad te verlaten. Het beeld, dat de uittocht van de bevolking gaf. moest het hardste gemoed ontroeren. Met fietsen, kruiwa gens. handwagens, sportkarren, paard en wagen, auto's booten, doch de meesten te voet. vluchtte men# trachtend zooveel mogelijk van het allernoodigste mede te nemen. Het vu een ordelooze vlucht. Reeds vrij spoedig bleek, dat het ge vaar voor een bombardement geweken was en tóen begon de terugtocht. Hierbij komt hulde toe aan de Gorcumers, die met hun auto's de vluchtelingen gingen halen. Velen waren reeds zoover doorge trokken, dat zij eerst den volgende^ dag konden terugkeeren. Tegen den avond kwam het bericht van de overgave, wat voor menigeen een verademing was dat de oorlog voor ons land geëindigd was! Nadat Woensdag de arbeid in vrijwel alle bedrijven had stilgelïgen en de eer- De zaak van wijlen de wordt Gasthuisstraat 13 - Gorinchen ste Duitsche militairen gezien waren, be gon het gewone dagelljksche leven zich Donderdag te hervatten. De eerste Duitsche troepentransporten arriveerden hier en de verhouding tus schen de Duitschers en Gorcumers was direct goed. waartoe het correcte optre den der buitenlanders veel bijdroeg. De stad is geheel onbeschadigd. Groot-Ammere. De beide scholen in onze gemeente, welke voor de geevacu- eerde bevolking uit Wageningen en Vee- nundaal in gebruik waren genomen, zul len wederom door de kinderen bezet wor den voor onderwijs. De beide scholen zullen Woensdag en Donderdag weer be ginnen. Ook de kaasmarkt zal weer ge houden worden. Krimpen a.d. IJssel. Tot onderwijzeres aan de OX. School III is benoemd mej. L. H. van Bennekom te Maastricht, zulks in verband met de benoeming van mej. Rijsterborgh te Katwijk aan Zee. Veilingbericht. Aangevoerd wer den 2800 eieren. Prijzen: kippeneieren f 3 15—3.85; ganzeneieren f 7.90; boter f 0.680.70 per pond. Maandagmorgen is de Centrale Werkverschaffing weer begonnen. Alle uit deze gemeente tewerkgestelden zijn wederom begonnen. Tot tijdeiyk handwerkonderwijzeres aan de OX. school II is benoemd mej. Tichelaar. Tot leden van de commissie tot we ring van schoolverzuim zijn benoemd de heeren W. D. Pietersa, C. Vermeulen en P. Boon. OngevaL Ouderkerk a.d. Ijsde. Zaterdagavond kwam het zoontje van den heer W. O., in de Groenendijk, met een zijner vingers tusschen het kamrad van een waschma- chine. Een der leden van de EHBO. ver leende de eerste hulp, waarna de patient onder dokters behandeling moest worden gesteld. Reeuwfjk. Gevonden: een vulpenhou der; te bevr. bij den rijksveldwachter N. van Arkel. men onder de toren in plaats van in de school zit De St. Bartholomeusschool heeft nog geen lokalen, zelfs* geen nöodlokalen kunnen bemachtigen, zoodat de kinde ren nog vacantie hebben. De openbare lagere school heeft de nooddienstregeling weer ingevoerd, die gold. voordat Nederland in oorlog kwam, zoodat halve dagen les wordt gegeven. De beide kleuterscholen hebben even eens het onderwijs ln noodlokalen her vat. WEER MARKT. Hedenmorgen zijn op de markt op de Haven weer een achttal kooplieden hun vreedzaam bedrüf begonnen. De vorige week was in de verwarring direct na de capitulatie geen markt gehouden, doch thans bestond daartoe weer de gelegen heid. Hoewel op meer bezoek gerekend was de Haven stond weer vol kraamp jes. gereed om kooplieden te ontvangen mag toch het bezoek van acht han delaren een bevredigend begin genoemd worden. BOTERMARKT. Op de hedenmorgen gehouden Boter-" markt werd besteed voor Goéboter f 0.75, voor Weiboter f 0.70, beide per half K.G. Handel zeer vlug. EIEREN VEILIN G. Lopikerstraat. Prijzen: Kippeneieren f 3.30—f 3.65 per 100 stuks; boter f 0.68 f 0.72 per half KG. OFFICIEEL DUITSCH BEZOEK. Omstreeks half twaalf hedenochtend heeft de burgemeester een officieel be zoek gekregen van drie Duitsche mili tairen. De woordvoerder van hen was de kapitein Dr. Meyer, die mededeelde, dat voor deze streek 230 man met 100 paar den waren bestemd. Daar dit getal men schen en dieren hier niet kon worden ondergebracht en het de bedoeling was, dat de geheele troep bijeen blèef, is Dr Mfeyer met zijn auto verder gereden naar Bergambacht en Stolwijk, om te trach ten daar huisvesting en stalling te vin den. EVACUATIE. Blijkens een advertentie in dit num mer, moeten degenen, die in onze ge meente gelden hebben te vorderen ln ver band met de evacuatie, zoo spoedig moge lijk een nota ter secretarie indienen. NA ACHT-EN-EEN-IIALVE MAAND. Het bestuur van d^ School met den Bijbel heeft voor de tijd, waarop het schoolgebouw aan de Oude Haven voor de lessen nog niet beschikbaar is, de be schikking gekregen over het vergaderlo kaal aan de Voorhaven, de consistorie der Geref. Kerk en het vergaderlokaal der Oranjegarde aan de Havenstraat. Met ingang van yandaag is daar het onderwijs volledig hervat. Tot voor kort werd het schoolgebouw nog verdeeld tusschen eigen school en de Roomsch Katholieke School, waardoor slechts halve dagen les gegeven "kon wor den. De school voor Christelijk Volksonder wijs gaat vrijwel normaal voort met het geven van onderwijs als voor 10 Mei. Uit enkele noodlokalen is ée school verdre ven, zoodat thans andere onderwijsruim ten gezocht en gevonden zijn in de kerk, de consistoriekamer enz. Alleen de hoog ste klasse geniet de geheele dag onder- wtis als in normal* tijden, xü het dat Informant's naar milltalran. Een speciaal bureau. Talloozen in den lande wachten thans ln groote spanning op berichten betref fende het lot van familieleden, die tot de weermacht behooren en vélen verdrin gen zich voor het informatiebureau van het Néderlandsche Roode Kruis. Om aan de behoefte betreflende be richt tegemoet te komen, is met ingang van 20 Mei een algemeen informatiebu reau opgericht. Tot dit bureau kan men zich eiken dag van 8.00—22.00 uur uitsluitend telefo nisch wenden, en wel: interlocaal letter K.P. en voor Ingezetenen van 's-Graven- hage en Wassenaar nr. 301111. Teneinde de meest belanghebbenden zoo spoedig mogelijk te kunnen inlich ten, wordt een ieder verzocht, alleen na vraag te doen naar direct nabestaanden. De officleele bekendmaking aan de fa milie door de zorg van het Nederland- sche Roode Kruis blijft ongewijzigd. KRIJGSGEVANGEN NEDERLANDERS. Er staat nog niets vast ten aanzien van hetgeen met de Nederlandsche krijgs gevangenen zal geschieden. De desbe treffende maatregelen zullen te zijner tijd door Hitier worden vastgesteld. Personen, die verzoeken om verlof voor bijzondere omstandigheden wenschen in te dienen, moeten zich wenden tot de Nederlandsche militaire autoriteiten, aan wie hieromtrent voorloopig' de beslissing Is overgelaten. BEZOEKEN AAN DUITSCH GEVANGEN KAMP. Vijfduizend Nederlanders aangetroffen. Een vérslaggever van het Zweedsche blad „Stockholms Tidningen" geeft een reportage van zijn bezoek aan een Duitsch gevangenkamp, y/aar hij gespro ken heeft met Nederlandsche, Belgische, Engelsche, Franache en Poolache krijgs gevangenen. De verslaggever wijst er met nadruk op, dat alle gevangenen dien onder de Indruk waren van de Duitsche wijze van oorlogvoeren. De krijgsgevangenen krIJ gen dezelfde verzorging als de Duitsche burgerbevolking en, naar nij van Fran- schen vernam, zijn zij tevreden over de behandeling in het kamp. Ook het Deensche blad „Politiken" pu bliceert een artikel over een bezoek aan het gevangenkamp Buchholt aan de Duitsch-Nederlandsche grens. Stee-Ja stuit men bij de 5000 Nederlander?, eeni ge honderden Belgen, Franschen en Po len op de grootste verbazing, zoo schrijft hij. De Nederlandsche gevangenen waren uitermate onder de indruk van de Duit sche wapenen en van de Duitsche snel heid. Door de Duitsche valschermsolda ten waren zij zoo verrast, dat zij soms van verbazing in het geheel geen verzet konden bieden. De Belgische krijgsge- vaflgenen verklaarden eveneens, dat zij door de Duitschers volkomen verrast wa ren. Zij stelden er prijs op te constatee- ren, dat de Duitschers hun gevangenen volkomen correct behandelden. Pantserwagens, het beslissende wapen. De moderne cavallerie in de alag bij Kamerijk. In de Völkischer Beobachter schildert luitenant-kolonel dr. Hesse de slag bij Kamerijk, waar Duitsche pantserafdee- lingen twee vijandelijke divisies hebben vernietigd. De schrijver verklaart, dat het moei lijk is, zich een voorstelling te maken van de vernietiging en de paniek, welke het slagveld na afloop te zien gaf. Men moet zich voorstellen, dat over een leng te van ongeveer 20 kilometer op iedere 10 of 20 meter een tank, een pantser wagen, een vrachtauto, een autobus of een ander motorvoertuig in de slooten langs de wetering ligt,' gekanteld ofwel uitgebrand. In vele gevallen zijn deze voertuigen doorschoten. Ertusschen lig gen de tallooze dooden. Meer dan dui zend voertuigen zijn door de bemanning verlaten. Deze chaos bewijst, dat zich op de negende dag van de operaties op de weg van Avesnes naar Le Cateau, in de richting van Kamerijk. een felle strijd heelt ontwikkeld. Een Duitsche pantser- afdeellng onder commando van een dap peren officier ls met verrassende snel heid doorgestooten, reed dwars door de rijdende en parkeerende kolonnes en streed van vlak bij tegen de vijandelijke pantserafdeellngen, welke zich tegen hiar keerden. De schrijver verklaart verder, dat men sedert de veldtocht in Polen weet, dat deze oorlog voor een groot deel beslist zal worden door de pantsertroepen. By Le Cateau heeft het Duitsche pantser wapen getoond, dat het beter en sterker ls dan het Fransche. Dit geldt zoowel voor manschappen en leiding als voor het materieel. Bij dozijnen werden de Fransche pantserwagens en tanks stuk geschoten en in brand geschoten. Van de lichte Fransche tanks behoeft ln het ge heel niet te worden gesproken. De Duit sche verliezen daarentegen zijn zeer ge ring. Ook dg geest van de jonge pantser troepen is zeer goed, onverschrokken vallen zij kazematten en vijandelijke pantsérwagens aan. Kenmerkend is het optreden van een Jong officier van de pantser troepen. In de vroege och- worden, toor zoover zij de bericht geving nog niet, of nog niet volledig hebben hervat, dringend verzocht daarmede dadelijk weer te beginnen. Het gebruik van groote briefkaarten (aan één zijde beschreven) verdient de voorkeur, hoewel brieven niet verboden zijn. Ook van de opgave der predik beurten verwacht de redactie weer geregelde toezending. Waterstand: Schoonhoven hg. water 8.— uur, 1.15 H Volle Maan. Op 22.35, onder 634 Laatste Kwartier 29 Mei. tend reed hij met zijn tank de kazemi van Landrecies binnen, waar juist twe« compagnieën van het Fransche leger zicb verzamelden. Onmiddellijk reed hij op een officier toe en gaf het bevel, dat all* officieren zich bij hem moesten melden, hetgeen ook geschiedde. Het volgende bevel was, dat de beide compagnieën moesten aantreden en de wapens neer» leggen, hetgeen eveneens geschiedde. Bij de slag bij Le Cateau zijn ongeveer 4000 gevangenen gemaakt. De Fransche vestingbouwers hadden in dit terrein tal looze hindernissen en tankvallen gebouwd deze hebben evenwel rilet gebaat. De pantserafdeellngen overheerschen thans het beeld van de oorlog. Het ls een nieuw, nog niet beproefd wapen, waarvan men zich nauwelijks een voor stelling kan maken. Het ls de moderns cavalerie en het strijdt in samenwerking met de zwaarste wapenen en met de luchtmacht. De leiding ls uitmuntend en de technici en de industrie hebben het beste geleverd. u NED. HERV. KERK. Beroepen te Vlaardingen Ds- E- E. de Looze te Gouda; te Westzaan (toez.) Da J. B Th. Hugenholtz té Ammerstol. Beroepen te Arnhem Ds. H. J. Groe» newegen te Alblasserdam. Aangenomen naar Nieuwland (toez.) Candldaat J. van der Velden te Amers* foort. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Harlingen Da. C. P. Boodt te Leerdam. Benoemd tot hulpprediker te Montfoort Candldaat H. - van Rhijn te Waddinx» veen. Seinlichtje. HOORNAAR. Getrouwd: J. Vonk en L. Blokland. KRIMPEN AD. IJSSEL. Geboren: Willempje, d. van W. Visser en T. de RoolJ. Ondertrouwd: D. v. d. Gaag, 23 J. en M. Speksnijder, 21 J. J. A. van Gog,39 J. en M. Radder, 41 J. Ter overname: JONGENSFIETS. BODEGRAVEN, 21 Mei. Kaas. Aange voerd 105 partijen Goudsche kaas, to- taal 4725 stuks, wegfende 42525 K.G. Prijs met rijksmerk le soort f 25—27, 2e soort f 21—24. Handel matig. 127. Eindelijk sliepen ze in en den vol genden morgen was hun eerste werk naar buiten te zien. Het regende nog hard en de straten stonden blank. Enkele menschen, die naar bulten moesten, lie pen met doeken om en bij gebrek aan pa- jongs hielen IC fefi grQfit pisangblad boven hun hoofd. En de lucht bleef maar steeds denker en het bleef maar regenen. 128. Den heelen dag bleven ze binnen en ze waren blij, dat ze 's avonds weer naar bed konden gaan Maar midden in de nacht wexdea *c wakker van een he vige knal en toen Flip opstond, om te zien wat er aan de hand was, stond hij met zijn voeten in het water. Vlug liepen ze naar de kamer van den sultan en von den hem met een verschrikt gezicht op een stapel kussens zitten, midden in eec oadergeloopea kamer. WOENSDAG Tt MET 1949 0P HET TERREIN VAN DE STRIJD. VERNIELINGEN ZOOVEEL MOGELIJK BEPERKT. De Nederlandsche pers is in de gele genheid gesteld, eenige punten te bezoe ken van het geveentsterrem in Neder land. Onder leiding van kapitein v. d. De cken werd een bezoek gebracht aan de Grebbebergsteliing. Hij wees erop, dat de Grebbeberg een der hoekpijlers der Ne derlandsche verdediging vormde en de Duitschers tengevolge van de inunda ties slechts over een zeer smal terrein de beschikking hadden voor den aanval. Ka pitein v. d. Decken roemde de uitsteken de, opstelling van de Nederlandsche artil lerie. De Nederlanders, zoo zei hij, had den de Cuneratoren als uitkijkpost ge kozen. Dit feit was den Duitschers be kend, maar toch besloten zij, de toren te sparen. De Duitsche officier betoogde, dat de verwoestingen, door de strijd aange richt, globaal genomen, gering zijn en zulks bleek inderdaad het geval. Waar echter de Nederlanders bij wijze van spreken huis voor huis te Rhenen en Wa geningen hebben verdedigd, laat het zich begrijpen, dat deze plaatsen duidelijke sporen van de strijd dragen. Men kreeg trouwens ook op de verdere tocht de in druk, dat alleen daar vernielingen zijn aangericht, waar gestreden Is. Reeds op 11 Mei werd de Grebberbergstelling aan gevallen; zij hield stand tot de 13e. Toen het Duitsche leger Arnhem had bezet, werd de commandant van Utrecht ge sommeerd fcich over te geven. Hij werd herinnerd aan het lot, dat de Poolsche hoofdstad Warschau onderging. Het gezelschap heeft ook verschillende punten van de IJsellinie bezocht, de voorste (Jer drie Nederland sche linies, te weten, de IJsellinie. daar achter de Grebbelinie en tenslotte de wa terlinie. Het fort Westervoort heeft zich aldra moeten overgeven. De spoorwegbrug was vernield, doch de Duitschers sloegen een eind stroomopwaarts een pontonbrug over de rivier. De kazemat toonde duidelijk de sporen van vernieling, aangericht door een Duitsche voltreffer, die het Neder landsche geschut bulten werking stelde. Kapitein r. d. Decken vertelde, dat ln de IJsellinie alle bruggen door de Neder landsche genie zijn vernield; ook die over het Apeldoorn-Dierenschekanaal. Wat de Peel betreft, bij Gennep is het de Neder landers niet mogen gelukken, de brug tijdig te vernielen, zoodat hierdoor zeer «nel het front van deze linie kon worden opgerold. Opruimlngswark 1» vollen gang. Op de verdere tocht, die ging via Die ren naar Zutphen, heeft men met eigen oogen kunnen aanschouwen, dat alle strategische kunstwerken door de Ne derlanders zijn opgeblazen, doch thans reeds zijn op vele plaatsen noodbruggen gelegd. Het opruimingswerk is overal in vèlle gang en met deze opbouw zullen eerlang de laatste sporen, die aan de strijd herinneren, zijn ultgewischt. Ookln de omgeving van Amersfoort, waar groo te gedeelten van het geïnundeerde ge bied alweer droog liggen, viel dit te con- stateeren. DROEVE PLECHTIGHEID OP DE GREBBEBERG. Eerbewijsen op de massa-graven. Op de Grebbe, even voorbij Ouwehantls Dierenpark, is een begraafplaats inge richt voor de gevallenen in dien slag. Zes groote graven zijn er gedolven. Jn vier heeft men de gevallen Nederland sche strijders ter ruste gelegd, m twee de Duitsche. Naar men meldt, lggen hier tezamen 425 gesneuvelden, Nedeuanders en Duitschers, begraven. Namens den bevelhebber der Duitsche bezetting heeft Hauptmann von der Dec ken daar een laatsten groet gebracht aan de dapperen, die vielen. Luitenant Wiardi Beekman yan de Nederlandsche generale staf, hieid daar na een rede, waarin hij namens den rp- perbevelhebber en namens de Neder landsche land- en zeemacht, een laatste groet bracht aan de Nederlandse ae sol daten, die hier begraven zijn. Daarop legde Hauptmann von de. Dec ken een krans van sparregrjon met witte aronskelken met roode linten en «pwart hakenkruis op wit veld, neer b«j de gra ven der Duitsche gevallenen. Een volmaakt gelijke krans legde hij vervolgens by de graven der Nederland sche strijders, als een ridderlijk eerbe wijs van den overwinnaar „egena den eervol overwonnene. Willemsorde voor de Luchtvaart. De opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft het ridderkruis der Mi litaire Willemsorde toegekend aan het wapen der militaire luchtvaart voor de betoonde groote moed en zelfopoffering by de vervulling van zijn ooalogstaak. Zonder te letten op aantal en hoedanig heid der vliegtuigen van den tegenstan der hebben tot het uiterste de Nederland sche vliegtuigbemanningen zonder de minste aarzeling overal aangevallen, waar zich daartoe de gelegenheid voor deed. Ook het niet-vllegend gedeelte der mi litaire luchtvaart heeft onder de moei lijkst denkbare omstandigheden, zoowel op de vliegvelden als daarbuiten, voldaan aan het devies. ..Moed. Beleid en Trouw". De militaire luchtvaart heeft zich hier mede onsterfelijke roem verworven. „IN NAAM DER KONINGIN". Behalve het beperkte aantal juristen zullen slechts weinige ln den lande er zich om bekommeren wat er uit de Grondwet geworden is. Het militair ge zag regeert naar zijn beste weten en kun nen en op de artikelen- en paragrafen- wysheid, waarover vroeger in het parle ment uren en dagen al debatteerende werden verdaan, slaat «niemand meer acht. De Grondwet was echter tot op het oogenblik dat de vroegere regeering 't land verliet, Tan kracht, de koningin had by het aanvaarden van het bewind er den eed op afgelegd. Nu bepaalt ar tikel 21 ultdrukkehjk, dat in geen geval de zetel der refeeering buiten het Rijk kan worden geplaatst. Een regeering die van Den Haag naar Londen vlucht, ls zoodoende ongrondwettig, zy heeft op gehouden regeering te zUn. Art. 57 be paalt dat de koning geen oorlog ver klaart dan na voorafgaande toestemming van de Staten-Generaal. «In de vroege morgen van de 10de Mei verklaarde de heer Van Kleffens dat Nederland zich in staftt van oorlog met Duitschland be-# vond. Overleg met de Staten-Generaal was niet gepleegd. De vlucht van koningin en regeering heeft juridisch onduidelijke situatie's ge schapen. Er wordt hier te lande recht gesproken „In naam de» koningin". Doch de koningin heeft zelf haar be voegdheden geliquideerd door haar vlucht In wiens naam wordt thans het rischt gehandhaafd? Ook het Opperbestuur over Oost- en West-Indie staat op losse schroeven, daar dit in handen^an de koningin was en in haar naam aoor den gouverneur-generaal in de Oost en door de beide gouverneurs in de West werd uitgeoefend. In naam van wien regeeren deze bewindhebbers nu? Daar komt nog bij, dat het gebiedsdeel Curasao onder Engelsch-Fransch militair toezicht staat. Het is een warwinkel, waarin met zeer krachtige hand snel en afdoende orde dient te worden geschapen. HET HERSTEL DER SPOORWEGEN. Arbeid vordert sneL v Het spoorwegbedrijf werkt met man en macht aan het herstel van de treinen loop. Was de eerste dagen na de bezet ting slechts verkeer mogelijk ln de pro vincie Noord-Holland en op enkele, an dere trajecten, thans is men al zoo ver gevorderd, dat ook Arnhem en Gelder- malsen, ja zelfs Kesteren weer kunnen worden bereikt. In het algemeen kan men zeggen, dat een liurdienst wordt gere den, al zal men goed doen tevoren aan de stations te informeeren op welke tyd- stippen men precies kan vertrekken. Met welke snelheid het opruimings werk en het herstel van de bruggen worden ter hand genomen, moge biyken uit de mededeeling, dat men hoopt bin-f hen vier a vijf maanden alle bruggen weer te hebben vernieuwd. Aan de brug bU Zutphen wordt zeer hard gewerkt en men verwacht, dat hier over zeer spoedig verkeer mogelijk zal worden. De hefttellingswerken op tal van plaatsen langs de IJssel verloopen zeer vlot. Van dag tot dag wordt een stukje aan de herstelde verbindingswegen toe gevoegd. POSTVERKEER VRIJWEL HERSTELD. Ook voor geldzaken. Het binnenlandsch postverkeer is, met uitzondering van het vezkeer met Zee land, thans weder geheel hersteld, al dient nog met eenige vertraging reke ning te worden gehouden. Men kan, in het binnenlandsch ver keer, weder alles aan de post toevertrou wen, wat men daarheen vóór de oorlogs dagen placht te brengen; brieven, brief kaarten, drukwerken, monsters en post- paketten. Men kan deze zaken gewoon, aangeteekend en onder rembours verzen den. Ook expressezendingen zijn weder mogeiyk. Op dezelfde wijze functionneert het postaal geldverkeer: postwissels, giro- en spaarbankz&ken, weder normaal. Buitenland nog onbereikbaar. Het postverkeer met het buitenland, ook met Duitschland, staat echter, voor het oogenblik, nog geheel stil. Poststuk ken voor het buitenland kunnen nog niet ter verzending worden aangeboden en zullen, indien zulks toch geschiedt, aan de afzenders worden teruggegeven. Ook telegrammen naar en telefoonge- smjÉkken met het buitenland zyn thans ni^ niet mogelijk. REGEERINGSCOMMISSARIS VOOR DE WEDEROPBOUW. BU besluit van 18 Mel is dr. ir. J. A. Ringers aangesteld tot regeeringscom- missaris voor het herstel van het ver keerswezen, de drooglegging van onder waterzettingen, de wederopbouw van steden, dorpen en gebouwen en al het geen daarmede samenhangt, en dat deze functie verder kortheidshalve zal worden aang(«'.uid als. ..Regeeringscommissaris voor de wederopbouw MILITAIR BEVELHEBBER VOOR BELGIS EN NEDERLAND. Kolonel-generaal von Brauchltsch, d® opperbevelhebber van het Duitsche leger, heeft, krachtens dé hem door den Füh- rer en hoogsten bevelhebber der weer macht, verleende bevoegdheden in de ln het Wasten bezette gebieden, de instelling van een militair bestuur gelast en gene raal der infanterie von Falkenhausen tot militair bevelhebber in Belgie en Neder land benoemd. Tot de ambtstaanvaarding van rijks minister dr. Seys Inquart, den door den Fjihrer benoemden Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied en tot de benoeming van een militairen bevel hebber in Nederland zal het militaire be stuur in Nederland aan generaal von Falkenhausen worden toevertrouwd. MAASTUNNEL ONBESCHADIGD. De Maastunnelwerken te Rotterdam hebben niets te lijden gehad. Noch het land-, noch het rtviergedeelte, hebben ook maar de geringste schade opgeloo- pen. Op zeer bescheiden voet zijn thans de werkzaamheden hervat. Voorloopig beperkt de leiding zich er toe, die werken te laten uitvoeren, die als het noodzakelijkst zijn. Daartoe behoo ren uiteraard de gedeelten van de tunnel onder de rivier. Op het oogenblik is men dan ook bezig, de aansluiting tusschen de stukken II en III tot stand te bren gen. Op de Linker Maasoever wordt ge werkt aan het tunneldek van het^ laat ste landgedeelte, en ten slotte ls men in de Waalhaven weer begonnen met de werkzaamheden aan de tunnejelementen. SUIKERBON BLIJFT NOG GELDIG. De directie van Handel en NUverheld meldt, dat de geldigheidsduur van bon no. 19 van de RUksdistributiekaart, rechtgevende op 1 k g. suiker, wórdt ver lengd tot en met 30 Mei 1940. GEEN RIJWIELPLAATJES MEER NOODIG. Het departement van Financiën deelt mede, dat in verband met de tegenwoor dige verkeersmoeilljkhedep tot 15 Juni geen controle zal worden gehouden op rijwielbelastingmerken. DE POSTDUIVEN. Vereenigingsbestura* aan sprakelijk. Da personen, die t$n aanzien van het houden van postduiven de verantwoor delijkheid op zich hebben genomen je gens den Duitschen bevelhebber ïrg Ne derland, de heeren J. Homstra, Prinsen gracht 407, en Ch. Gerhards, Slotcrkade 16—17, te Amsterdam, maken bekend; Ieder vereeniglngsbestuur neemt da verantwoording op zich voor alle ieder.. Postduiven mogen tot nader order niet uitvliegen. Op elk hok moet een ringlijst hangen van alle Nederlandsche postdui ven. Hokiysten moeten geteekend wor den door het vereeniglngsbestuur. Post duiven met buitenlandiche ringen of on- geringde' duiven mogen niet op het hok aapwezig zijn. Jonge duiven moeten tot nader order eveneens vastgehouden wor den. Besturen van vereenigingen zenden zdo spoedig, mogelijk een schriftelijke beves tiging van hun aansprakelijkheid. BU overtreding worden de duiven gedood en de eigenaars gestraft volgens de Duit sche militaire wetten. Vereenigingsbesturen zullen met hun leden overeenkomen, dat de leden, wier hok nog intact is, een paar duiven af staan aan de leden, die hun duiven ge» dood hebben. f—*w— HET NIEUWJAARSDRAMA TE JAARSVELD. 1 De Utrechtsche Rechtbank veroordeelde gistermorgen den 30-jarigeh grondwer ker uit Jaarsveld, die op Nieuwjaarsdag na een twist zijn broer met een jachtge weer dood schoot, tot eeh gevangenis-, straf van drie jaar met aftrek van de tijd in preventieve hechtenis dóorgebracht. Bij de behandeling van deze zaak had de Officier van Justitie, drie weken gele den, een gevangenisstraf geëlscht v,an vier jaar. UITSPRAAK RIJWIELDIEFSTAL. De Rotterdamsche Rechtbank heeft veroordeeld: J. S. en C. A. vën 't H., recidivist, bel den uit Gouda, wegens diefstal van een fiets tot resp. 6 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 Jaar en en tot 6 maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest en met bepaling, dat 3 maanden van de straf voorwaardeiyk worden opgelegd met eeq proeftyd van 3 jaar. KLEINE GEMAKKEN. In een keuken en~eetkamer zyn een aantal fleschjes en potjes in gebruik, die dikwyis niet te vinden of lastig te be reiken zyn. Neemt men daarvoor een blad met rand als hierboven is aangege ven, dan kan men alles bij elkaar hou den. WU men het nog gemakkelijker ma ken, dan kan men dat blad draaibaar maken, als op de afbeelding is aangege ven. DE HEERSCHZUCHTIIE RENTMEESTERS S. Roman van den bekenden schrijver VICTOR VAN DUKE. 20 Haar donkere oogen vonkten van boosheid. „Je bent laf, ongelooflijk laft Ik be loof, juffrouw Werner ergens heen te lokken, waar jy haar in ontvangst kunt nemen. Ik heb verschillende plannen in mijn hoofd, die allemaal bruikbaar zijn. Eenmaal buiten wordt zij verdoofd en bij Je gebracht. Is zy eenmaal binnen deze muren, dan heb je de vrije hand. Ik ga randeer je, dat je mU zelf gelukkig zal, haar hier heen te brengen, zy zal geheel vrijwillig aan Je deur kloppen." Zij keek om zich heen, alsof zy zich ervan wilde overtuigen, dat niemand hun gesprek afluisterde. De huishoud ster kwam alleen 's middags een paar uur, voor haar behoefde zy dus niet te Vreezen. Roberta Olbers sprak zacht ln het oor van den man. HU maakte geen enkele tegenwerping meer, doch toen zij ultge- «proken was, zuchtte hy eens diep. Voor dat hij echter een woord kon uiten, greep zij hem bij de schouders, keek hem diep in de oogen en sprak: Ue doet wat wil, of het is uit tusschen ons bei den." Hij lachte. „Vertel nu niet altyd het- telfde, dat wordt op den duur vervelend, **nt je weet heel goed, dat Je, zoolang leef, niet van my los kunt komen." Zy omarmde faam plotseling. „Dwaas, lieve dwaas! Ik wil toch im mers heelemaal niet van je af, want ik houd van je! Maar je moet doen, wat ik je vraag, toe, beloof me dat. Je moet je zelf steeds voor oogen houden, dat het de eenige manier is, waarop je eens heer en meester op Maltstein kunt worden." zy kuste hem en hy had er geen ver moeden van, hoe zy op dit oogenblik van zichzelf walgde en daarby de mogeiyk- heid overwoog, hoe zy zich het snelst van hem zou kunnen ontdoen, als zy haar doel bereikt had. De man was echter verliefd en daar door miste hy den moed om te weigeren en onder haar liefkoozingen door, fluis terde hy zacht: „Ik zal alles doen, wat je wilt, Rober ta alles alles!" Een diefstal met ontzettende gevolgen. Het was nacht een pikdonkere nacht! Het middernachtelijk uur is op het land reegs laat. Mariene, die - den slaap niet kon vatten en aan haar geluk dacht, schrok plotseling uit haar droo- meryen op. De nachtehjke stilte werd verscheurd door een paar schrille fluit- nen, waarvan zy de beteekenis reeds kende, zy sprong uit haar bed en liep zonder licht aan te steken naar haar raam en zag in den kleinen lichtkring van de ikntaarn buiten tegen den muur het spookachtige beeld van een wit paard met de witte amazone. Maar de ver schoning was tevens weer verdwenen en alles was weer doodstil, er was niets meer te zien of te hooren. Mariene had hevige hartkloppingen en zy had veel meer angst dan den vorigen keer, dat kwsm waarschyniyk omdat "01- ga nu niet by haar ln de kamer was en Augusta Helm ook niet. Deze beide vrou wen hadden toen door hun aanwezig heid het spookachtige van de versehy- ning al spoedig doen verdwynen. Marie ne durfde niet naar Olga toe te gaan, want haar vriendin zou waarschyniyk rustig slapen. Zy luisterde even, doch alles bleef rus tig m huls, er was nergens Iets te hoo ren. Toen kroop Mariene weer in bed; maar haar gedachten waren niet meer zoo bUj als tevoren. De witte amazone, waarvan men vertelde, dat haar ver schijning een voorbode was vcpi ongeluk kige gebeurtenissen, bleef haar steeds in gedachten. Mariene dwong zichzelf aan den brief te denken, dien zU dien middag aan haar vader had geschreven, doch het gelukte haar niet erg. Eindeiyk sliep zy ln, maar tot ln haar droomen vervolgde de witte amazone met haar schril gefluit het meisje. De stralende zon vernietigde den vol genden morgen de schaduwen van den nacht. Mevrouw von Malten was de eeni ge, die er by het ontbyt een beetje ge drukt uitzag, vond Mariene. Toen deze laatste zich na het ontbyt met mevrouw von Malten alleen bevond, vroeg de oude dame haar: „Kindje, heb jy vannacht ook het gefluit van de witte amazone ge hoord?" „Gehoord en gezien, moeder," ant woordde zy zacht. De oude dame schudde het hoofd. .Augusta zegt wel, dat de witte ama zone den vorigen keer geluk voorspeld heeft, omdat Achlm jou vond en waar door hy zich zoo vlug weer heeft her steld van zyn moedeloosheid, maar het bevalt my niets, dat zij zoo kort na el kaar zich weer laat hooren. Ik moet nog denken aan de laatste twee keeren, twee jaar en een jaar geleden ?n dan voej lk my zoo angstig worden. Ik geloof, dat niemand anders dan wU tweeen van nacht het gefluit hebben gehoord en mis schien is het beter, dat wU er tegenover de anderen maar over zwygen. De witte amazone heeft nu eenmaal geen al te goede reputatie." ,4k zal er met over praten, moeder, oox niet tegen «Achim," beloofde Mariene ernstig. De ochtend was spoedig ten einde. Ol ga las de oude dame voor. Mariene zat by Achim in zyn studeerkamer en bed den maakten over de zelfgeslagen brug gen van goud wandelingen in een zonni ge, stralende toekomst. Hét liep ai tegen twaalf uur, toen zy opgeschrikt werden door uitroepen en schelle antwoorden. Achim en Mariene keken elkaar vragend aan. Steeds luider werd hel lawaai in de gang. Nu kon men ook stemmen onder scheiden. De stem van de hulshoudster klonk heel opgewonden. „Ik zal eens even gaan kyken, wat er aan de hand is," zei Achlm tenslotte te gen zyn verloofde en liep naar de deur. Ook Mariene stond op en toen Achim de deur geopend had, stond zy reeds naast hem. De deur van de kamer van Achims moeder ging ook open etvan bulten kwam Roberta, ook in haér rybroek, aanloopen. Iedereen keek verbaasd en nieuwsgierig naar Augusta Helm, die, omringd door de andere bedienden, luid keels jammerde: „Al myn geld is weg! Ik heb het, dom genoeg, kort geleden allemaal van de spaarbank gehaald, en hu ls het weg. De lade van myn commode is opengebroken en alles is door elkaar gesmeten. O, lie ve help, ik geloof, dat ik gek word." Achim liep op haar toe en zei: „Augus ta, kalmeer Je, met al dat geschreeuw kryg je <e geld toch niet terug, als he* hier werkeiyk gaat om een Inbraak. Het ls veel verstandiger om dadeiyk de po litie op te bellen. Kom mee, Augusta, en laat mij zien, wat- er gebeurd is en waar men by Jou heeft ingebroken." Dikke tranen liepen over het gezicht van de huishoudster. „Het moet gebeurd zijn, terwijl lk even. in* de keuken was. Vanmorgen vroeg wai alles nog in orde." Wanhopig kneep zij haar handen in elkaar. „Het was vier duizend gulden, mynheer von Malten! Vier duizend gulden in baar geld, mUn kapitaaltje voor myn ouden dag!" Zy begon heftiger te snikken en haa» stem sloeg een paar maal over. HU knikte: ..Goed, goed! Maar kom nu mee, Augusta! Wind Je niet zoo op en ga met me mee haar Je kamer!" Ook hy was opgewonden. Zoolang hy zich kon herinneren, was er nog nooit ln het slot ingebroken. En wat een brutali teit was er noodlg, om dit op klaarlichten dag te durven doen. Hy kon het niet be grijpen. Augusta ging hém voor de trap op, maar Achim liep byna naast haar. Op eenigen afstand volgden de anderen. Niemand bleef beneden, noch mevrouw von Malten. noch Mariene en Olga, noch de bedienden of Roberta Olbefs. Het was een heele stoet, die daar de trappen op klom. Boven gekomen opende Augusta met den sleutel haat deur. en met één oo'gopslag zag Achlrfi, dat hier een in breker had huisgehouden. De laden van de commode waren alle uitgetrokken en over den vloer lagen kleed in gstukken. kousen en allerlek dingen door elkaar. „Heb je alles goed nagekeken. Augus ta? Weet je zeker, dat het verdwenen geld hier ergens tusschen ligt?" vroeg Achim haar. Zy knikte toestemmend. I Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 2