I SCH00NH0VEN5CHE COURANT WW tentien worden gratis ge- f Til JAARGANG. 1TIE ITJESj De vlucht uit Duinkerken. aéen toorn mogen weer geplaatst worden. Advertenties onder nummer Een zware nederlaag der geallieerden. 26 JAREN OP DE TOREN. AAAAAAAAAAA ZES BLADZIJDEN. No. 8481. MAANDAG 3 JENT 1949. DAG 81 MEI 1M« van bij hen kerij het opperbevel der een ,t u het be.'de elob- r abonnees t hij uit jf weer :t u van een das? een baard. asievest soms? .■ft een erg langen militairen op volle ,Geloo- i door ziing vluchten. Leopold: :ake Belastingen, u inzenden un tiet Accountants- ent N.Lv.B. Telef. 2978 Stipte geheim* uiten* aangeboden: e Vosbles ook voor maai- A VERHOEVEN id-Alblas^, che Lasch- en it Uw Uurwerken in een reedsjaren uk N DEN BERG aat 30, Gouda 874. Let s.v.p. op es: Kleiwegstr. 30 ig). Elke regel meer dienstaanbiedingen, ndeldrijvenden). ge ntles van niet meer j. In elke advertentie nen. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 1.25; per post 1.50. geschenk. en verjaarsprecentje i voor een ouderen Italië moet strijden. Dat moet Italië met eigen middelen en eigen overwinningen bereiken. Het zou dwaas zijn er op te willen wachten, tot deze aanspraken ons door de hemel in de schoot worden geworpen. Het wachtwoord van den Duce: ‘voor wie eleefd aan. Duitschers veroveren Nieuwpoort. Vijandelijk gebied aan Ka naalkast blijft slinken. ,agd: Een in goeden pers. KANO. Brieven -e aan C. J. SETON, 54 - Schoonhoven. EDEN’S OORDEEL over de strijd bij Duinkerken. ue Britsche minister van Oorlog, Eden, heeft Zaterdag een radiorede ge houden, waarin hij de vlucht over het Kanaal van de resten der in Noord- Frankrijk verslagen Engelsche en Fran- sche legers als een succes uitlegde. Hij moest toegeven, dat de Duitschers bij de groote slag in Noord-Frankrijk groote strategische voordeelen hebben behaald heeft zich een door overste Koll geleide gevechtstroep van een pantserdivisie ten zeerste onderscheiden. 'Aan het Zuidelijk front zijn bij Abbe ville vijandelijke pantser-tegenaanvallen afgeslagen. Ten Zuiden van Abbeville heeft het luchtwapen vijandélijke troepenverzame lingen in de bosschen met bommen be stookt. De vijand die zich nog handhaafde op een klein bruggehoofd bij Le Quesne op de noordelijke oever van het Kanaal der Ardennen werd over dit Kanaal terugge worpen. In Noorwegen hebben de troepen, die van Drontheim naar het Noorden gezon den waren, ten Noorden van Faaske de tegenstand des vljands gebroken en meer terrein gewonnen. De troepen buiten Narvik hebben hun stellingen tegen sterke aanvallen behou den. De verliezen der tegenstanders in de lucht waren 31 Mei; 49 toestellen, waar van in luchtgevechten 39 en door artil lerie 10 werden neergeschoten. Negen eigen vliegtuigen worden vermist. Is.” Velen zien daarin zelfs de eerste offi- cieeie daad van vijandigheid tegenover de Westersche mogendheden. Men krijgt er de indruk, dat de groote bezorgdheid, die de Fransche pers tot dusverre tracht te te verbergen, nu plotseling in politie ke kringen van de Fransche hoofdstad openlijk aan de dag treedt. Volgens het D. N. B. zijn geruchten in omloop volgens welke Erankrijk van plan zou zijn troepen in Tanger aan land te zetten. Deze troepen zouden daar samen getrokken worden om Gibraltar zoo noo- dig ook aan de overzijde van de straat van Gibraltar te kunnen verdedigen. De „Gibel-Dersa” heeft als vljfdi vluchtelingen-schip met 728 personen aan boord, Gibraltar verlaten en is naar Casablanca vertrokken. Het Engelsche garnizoen heeft Schiet oefeningen gehouden met lichte artillerie op in de Middellandsche Zee drijvende schietschijven. Het staatsblad van Gibraltar heeft een bepaling gepubliceerd, waarbij op de verspreiding van alarmeerende berichten strenge straffen gesteld worden. De correspondent van de „Daily Tele graph" te Rome meldt, dat het personeel van de vertegenwoordiging der Imperial Airways te Rome order heeft gekregen naar Londen, terug te keeren. Het kan toor is gesloten. 2 Boerenwagens, looiharken, 1 bam- i, 1 Howard, 4 vork- Uit voorraad lever- >ers en de bekende maaiers, iderak, Telefoon 28 Verschillende reacties. De Parijsche bladen wijden groote aan dacht aan de activiteit in Italië, waaruit blijkt, welke beteekenis men in politieke kringen aan de positiebepaling van de fascistische partij toekent. De Parijsche verslaggever van het „Qi- ornale d’Italia” maakt melding van de eerste reactie in Frankrijk en schrijft, dat het besluit, dat in de late avonduren te Parijs bekend werd, als een nieuw be wijs beschouwd wordt, „dat de Italiaansche interventie nabij menwerpers, op oorlogs- en transport schepen. Volgens de tot dusver ontvangen be richten is het gelukt, drie oorlogsschepen alsmede acht transportschepen met een totale tonnage van ongeveer 40 000 ton tot zinken te brengen. Vier andere oor logsschepen en 15 koopvaardijschepen zijn door zware en zeer zware bommen in brand geraakt en zwaar beschadigd. Van de ter bescherming der Britsche schepen gebezigde vijandelijke jagers werden er veertig neergehaald. De aanvallen wor den op het oogenblik voortgezet, zoodat nog meer successen verwacht kunnen worden. Italië mobiliseert. Doeleinden: Corsica, Tunis, Gibraltar en Suez. Ansaldo heeft in zijn wekelijksche toe spraak tot het leger verklaard, dat de voorbereidingen van Italië in de laatste week zeer intensief zijn geworden. De voorbereidingswerkzaamheden bevinden zich in de laatste phase, de mobilisatie is reeds in volle gang. Toch betreft/het hier geen overijlde mobilisatie, doch een in alle rust uitgevoerden arbeid, waarbij het aantal troepen steeds grooter wordt. Iedereen weet, zoo zeide Ansaldo, hoe de Italianen sedert ruim vijftig jaar in Tunis behandeld worden. Gibraltar is een vesting in handen der Engelschen. Suez vormt een nauwen pas, voor het passeeren waarvan een hoog bedrag moet worden betaald. Corsica, Tunis, Gibral tar en Suez zijn controlesteunpunten te gen de Italiaansche onafhankelijkheid. Deze steunpunten, deze misbruiken en inbreuken moeten verdwijnen, m.a.w. Italië moet zijn recht en vrijheid in de Middellandsche Zee verkrijgen. KONING LEOPOLD WEIGERDB TE VLUCHTEN. „Mijn besluit is genomen, ik blijf”. Omtrent de laatste ontmoeting tus- schen Koning Leopold en minister-pre sident Pierlot op het slagveld in Vlaan deren, publiceert de „Paris Soir” een vraaggesprek met Pierlot. Deze bespre king is, naar thans blijkt, op 25 Mei ge voerd. Volgens de verklaringen van Pier lot is deze, tezamen met den minister van Buitenlandsche Zaken, Spaak, en den minister van Landsverdediging, ge neraal Denis, om vier uur s ochtends op het kasteel Wynandsel door den Koning ontvangen. Koning Leopold gaf, na zijn ministers te hebben aangehoord, den wil te kennen om, wat ook mocht geschie den, temidden zijner troepen te blijven. De Belgische ministers zouden zich met alle kracht tegen dit voornemen verzet hebben. Pierlot verklaarde tegenover den koning, dat hij bereid was, bij den op perbevelhebber van het leger te blijven, en met dezen op het laatste oogenblik per vliegtuig de vlucht te nemen. Als voorwaarde stelde hij echter, dat de ko- ook op het laatste oogenblik zou Daarop antwoordde koning „Mijn besluit is genomen, ik blijf”. Hierop verklaarden de ministers, dat zij in dit geval zich openlijk van den koning moesten losmaken. Om vijf uur ’s ochtends hebben daarop Pierlot. Spaak en Denis den Koning verlaten. xicu v ttfl UCI1 UUCC. „I ven, gehoorzamen en strijden” is de mobilisatie, die zich in alle stilte vol trekt, een feit geworden. Het geheim van deze mobilisatie is het volle vertrouwen op den Duce. Dit vertrouwen sluit echter niet uit, dat iedere Italiaan afzonderlijk ook de redenen moet kennen, die Italië op het oogenblik leiden en waarom de Duce het bevel tot den opmarsch kan geven. Een volk als het Italiaansche kan De Engelsche verliezen aan uitrusting en materieel zijn zeer zwaar geweest. De kern van het Britsche expeditieleger en tienduizenden Franschen zijn echter ge red. Het was de geest van het Britsche expeditieleger, die hier heeft gewonnen. Het leger was op de roep van België te hulp gesneld en had daar zijn stellingen aan de Schelde betrokken. De opmarsch duurde verscheidene dagen. In minder dan ‘de helft van die tijd moest het le ger zich weer terugtrekken door gebeur tenissen, die buiten de controle der En gelschen lagen. Vijf en zeventig mijl voorwaarts, dan een gevecht en weder al vechtende 75 mijl terug binnen tien da gen, dat was de eerste faze in de slag om de Kanaalhavens. Eden constateerde dat die faze schitterend voltooid was. Hij sprak daarna over de gevechten van Calais en Boulogne, die hij verder trachtte voor te stellen als groote Engel sche successen. Terwijl al deze dingen zich in de nabijheid van de eigen kust hebben afgespeeld, heeft het expeditie leger op de terugtocht naar Duinkerken voor zijn leven gevochten. Er is, aldus besloot Eden, geen dapperder epos in de Britsche annalen dan dit. VERDERE ONTVLUCHTING OPGEGEVEN? In het jongste bericht van het D. N. B. wordt gezegd: Ondanks de wanhopige tegenstand van de vijand is het nog niet door Duitsche troepen bezette gebied aan Je kust om en in Duinkerken sedert Vrijdag belangrijk versmald. De Engelschen schijnen allengs in te zien, dat de pogingen om nog nieu we gedeelten van het verslagen expeditie leger over het Kanaal te redden, zooveel scheepsruimte en menschen kosten, dat het verlas ohdraaglijk is. Het eene schip na het andere is door de Duitsche lucht macht en de Duitsche marine langs de kust, in het Kanaal of in de Noordzee tot zinken gebracht. Het aantal Engel sche en Fransche soldaten, dat hierbij veraronken is, komt vermoedelijt over een met de sterkte van verscheidene di visies. De op de rede van Duinkerken lig gende, krachtig beveiligde Bntsctye trans- portvloot’ wer>d met inbegrip van de be veiliging verstitaqid of vernietigd. Aangezien lota Gort, de o poeioe vel heb ber van het expeditieleger thans van Londen uit den „succesvollen terugtocht” als geëindigd beschouwt, zijn dus de res tanten van het verslagen Engelsche ex peditiecorps aan hun lot overgelaten. Een feit is, dat de Engelsche transport- en oorlogsschepen voor Duinkerken verdwe nen zijn. De val van Duinkerken is der halve binnenkort te verwachten. Het Duitsche luchtwapen zal er toe bijdra gen, dat de laatste tegenstana gebroken wordt. BIJ RUSSEL 26.000 GEVANGENEN. - Het D.N.B. meldde Zaterdag uit het groote Duitsche hoofdkwartier: De tegenstand der laatste in Noord oost Frankrijk omsingelde deelen van het Fransche leger is gebroken. Alleen bij Rijssel zijn hierbij 26.000 gevangenen ge maakt. De aanval op de rechtervleugel van het Britsche leger ter weerszijde van Duinkerken gaat tegenover zware tegen stand in het zeer moeilijke terrein voor waarts. Ondanks slecht weer heeft het lucht wapen verdere verschepingen te Duin kerken belemmerd en ook óp de grond ingegrepen. Er werden vijf transportschepen tot zinken gebracht, terwijl drie kruisers of torpedojagers alsmede tien koopvaardij schepen, in totaal 70.000 ton. door bom- treffers zwaar beschadigd werden. Een snelle motorboot heeft een torpe- dobootjager tot zinken gebracht en een vijandelijke duikboot, waardoor het getal dér in het Kanaal door snelle motorboo- ten gezonken torpedoboot jagers tot zes is vermeerderd. Een Duitsche duikboot torpedeerde voor Ostende een vijandelijk oorlogsschip Bij de vernietiging van vijandelijke troe pen bij, Cassel op 30 Mei zijn 65 Engel- eche pantserwagens vernield. Hierbij Zondag maakte weermacht bekend: In harde strijd is de door de Engel schen ook Zaterdag taal verdedigde kust strook ter weerszijden van Duinkerken uit het Oosten verder ingedrukt. Nleuw- poort en de kust ten Noordwesten daar van zijn in Duitsche handen. Adinkerke, ten Westen van Veurne, en Ohyvelde, 10 K.M. ten Oosten van Duinkerken, zijn genomen. Het aantal gevangenen en de buit zijn Zaterdag aanzienlijk gestegen. Alleen reeds bij één leger werden 200 stukken geschut van allerlei kaliber buitgemaakt. Aan het Zuidelijk front geen bijzonde re gebeurtenissen. Het luchtwapen heeft op de eerste Ju ni, gelijk reeds in een afzonderlijk be richt bekend gemaakt is, pogingen van resten van het verslagen Britsche expe ditieleger om te ontkomen op de voor Duinkerken liggende schepen, bestreden. De successen der Stuka-, gevechts-, destroyer- en jachteskaders zijn, verge leken met de reeds bekendgemaakte cij fers, nog aanzienlijk gestegen. Verliezen ter zee. In totaal zijn vier oorlogsschepen en elf transportschepen met een totale ton nage van 54.000 ton tot zinken gebracht, veertien oorlogsschepen, n.l. twee krui sers, twee lichte kruisers, een luchtweer- kruiser, zes torpedoboot jagers, twee tor- pedobooten, een „Schnellboot”, benevens 38 koopvaardijschepen met een totale tonnage van 160.000 ton, werden door bomtreffers beschadigd. Talrijke booten, barkassen en sleepbooten werden tot kenteren gebracht en troepenconcentra ties op het strand van Duinkerken met succes met bommen aangevallen. Bij een nieuwe aanval van Öuitsche „Schnellboote” op het nog in handen van den vijand zijnde deel der Belgisch- Fransche kust gelukte het een dezer boo ten, een zwaar beladen transportstoom- schip van 4000 ton, door een torpedo tot zinken te brengen. Luchtaanval op Marseille. Voor de eerste maal hebben gevechts groepen van het luchtwapen de haven van Marseille aangevallen en daar twee groote koopvaardijschepen met bommen in brand gestoken. Het spoorwegtraject LyonMarseille werd op verscheidene plaatsen door bomtreffers beschadigd. De totale verliezen van den tegenstan der in de lucht bedroegen op 1 Juni 58 vliegtuigen. Daarvan werden 42 in lucht gevechten, acht door luchtafweergeschut neergeschoten, de rest werd op de grond vernield. Vijftien eigen toestellen worden vermist. Door onze uit Drontheim naar het Noorden opgerukte bergjagers werd op 1 Juni Bodoe genomen. Daarbij werd, be halve ander oorlogstuig, een Engelsche batterij buitgemaakt. ENGELSCHEN ONTSNAPPEN IN DE MIST. Het frontberlcht van het D.N.B. luidde Vrijdagavond: De Fransche troepen, die in Vlaanderen en Artois sjtonden, zijn in hoofdzaak ver nietigd of gevangen genomen. Slechts in enkele stukken bosch en in sommige plaatsjes trachten uiteengeslagen deelen van de verslagen Fransche legers den onverbiddelijken loop van het noodlot door een laatsten tegenweer nog iets op te houden. Er zullen vermoedelijk nog eenige da ten verloopen, voordat de definitieve ge tallen aan gevangenen en buit, die als resultaat van een grootsch opgezette ope ratie van drie weken uniek zijn in de krijgsgeschiedenis, vaststaan. De laatste tegenstand voor Duinker ken wordt geboden op een smal gebied, dat een diepte tot 10 K.M. heeft. Van een corridor naar de kust is in het geheel teen sprake. De weerstoestand, die ongunstig is voor een krachtiger optreden van luchtstrijd krachten, komt den vluchtenden Britten ten goede. Dichte nevels in het Kanaal nemen ongeordende vluchtende Engelsche •oldaten onder hun hoede. Het tijdstip is niet ver meer, dat van Abbevilel tot aan de Duitsche grens de Kanaal- en Noordzeekust volledig in Duitsche handen zal zijn. De beheersching ’an deze kuststrook is voor de verdere ontwikkeling van den oorlog van beslis sende beteekenis. VOORTDURENDE AANVALLEN OP DE TRANSPORTEN. Het opperbevel van de weermacht deel de Verder Zaterdag mede: Overblijfselen van het verslagen Brit- fche expeditieleger probeerden vandaag toet kleine vaartuigen van allerlei soort °P de ter reede van Duinkerken liggende Oorlogs- en transportschepen te ontko- toen. De Duitsche luchtmacht verijdelde deze pogingen door voortdurende aan- T<Hen, speciaal v«n Junkerj duikbom- komst is, namelijk het einde van de ka pitalistische maatschappij. Het woord heeft een onaangename klank gekregen, maar zuivert men het tot zijn gewone beteekenis, dan wil het zeggen, dat de maatschappij van nu was opgetrokken op het al of niet bezitten van kapitaal en daaruit kwamen alle goede en slechte dingen voort, alle dwaas heden en verkeerdheden, alle verkwis ting en bezuiniging, alle concurrentie en rusteloosheid. De zakenman in Rotter dam, die handelde in kleeren, drukwerk, horloges, meubelen of wat ook, reisde naar Groningen, om zijn artikel te ver- koopen en zijn collega uit Groningen trok naar Rotterdam om daar hetzelfde te doen. Enkelen zagen, gevoelden en begrepen, dat het einde van die maatschappij op komst was, maar zij wisten nog niet op welke wijze de verandering zich zou vol trekken. Nu kan daarover geen twijfel meer bestaan. Zelfs niet al zou geschie den, waarop de kans met elke dag klei ner wordt, dat de geallieerden deze oor log zouden winnen, dan nog zal er geen sprake meer zijn van terugkeer naar het oude. Wij hebben nu wel de keuze of de ver andering, die onvermijdelijk doorgevoerd zal worden, voltrokken zal worden door ons zelf, uit eigen initiatief, met eigen krachten of opgelegd worden door een vreemde macht en uitgevoerd door nlet- Nederlanders. Men herinnere zich de woorden, die de rijkscommissaris, dr. Seyss Inquart, bij zijn installatie gespro ken heeft, dat wij in staat zullen zijn ons land en onze vrijheid voor de toekomst te verzekeren. Dat kan, als wij de teeke- nen des tijds verstaan en zelf de hervor mingen gaan uitvoeren, welke de nieuwe tijd ons oplegt. Niet langer hopen opeen terugkeer van het verleden, dat ons in vele opzichten dierbaar moet zijn, niet meer daaraan blijven vasthouden, maar ons met beslistheid daarvan afwenden en de nieuwe koers inslaan. Niet in ser viele onderworpenheid, niet met gevlei naar den overwinnaar, doch* uit overtui ging, met het Juiste begrip, dat dit ge slacht de groote tijd doormaakt, waar over eeuwen lang geschreven en gespro ken zal worden, de snelle en plotselinge revolutie van kapitalistische tot samen werkende staat. K. NIEUWSBLAD VODRZUID HOLLAND EN UTRECHT J Telef. 20. Tel.-Adres: Vannoolen. S. 4 W. N. VAN NOOTKN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13703. plaatst In „De Goreumer”. In Augustus 1914 is de mensch de uit kijktoren beklommen en is hij gaan uit zien naar wat er lag en kwam achter de mistige horizont. Als eerst die oorlog maar voorbij was, dan zou hij kunnen zien wat er kwam. Na 4 jaren eindigde de oorlog, maar de gezichteinder bleef ondoordringbaar voor de blik. Men be proefde weer in het oude spoor van voor de oorlog te geraken, doch hoe men ook wendde, draaide en keerde, het gelukte maar niet en de mensch bleef uitkijken, want er moest iets anders komen. Er kwam ook iets anders, een nog dich ter mistwolk, de crisis en weer staarde de mensch, wat er toch eindelijk komen zou, als nu die crisis maar weer was voorbij getrokken. Vóór zulks gebeurd was brak een nieuwe oorlog uit en nu tuurde de mensch weer naar een nieuw punt, het einde van deze oorlog. Dan zou alles weer beter worden, hoopte menig een en weinigen hadden oog of geloof In de feiten, welke zich rondotn hen vol trokken. Die feiten waren, dat een nieuwe we reld in opkomst was. Er waren stemmen, die er op wezen dat hetgeen de mensch medemaakte, geen tijdelijke inzinking was en dat de oude tijd niet meer zou terugkeeren; zij wezen op hetgeen in drie groote landen met een gezamenlijke be volking van ongeveer 300 mlllioen men- achen geschiedde. De economen en zij die meenden genoeg van economie te weten om mee te praten, bespotten die nieuwe richting en zij toonden uit de wetten der economie aan, dat het ónmo gelijk was te leven volgens die nieuwe beginselen. Als eens de schuchtere vraag gesteld werd of het niet mogelijk was, dat ook die wetten van de economie aan verandering onderworpen konden zijn, kreeg men ten antwoord even dwaas te gijn als die communisten en fascisten. Dat waren de feiten en slechts weini gen hebben die onderkend en begrepen, de meesten bleven op hun uitkijktoren en staarden naar de einder, naar water komen zou, naar de terugkeer van de oude tijd, misschien met wat wijziging hier en daar, maar over het geheel toch weer geschoeid op de oude leest. Het antwoord is nu gekomen, duidelijk en onafwijsbaar en de mensch kan zijn uit kijktoren verlaten. De horizont is helder geworden en we weten eindelijk wat op Het opnemen van advertentie* onder nummer of letters Is heden af weer toegestaan. met zijn epergie njrët buiten een groot conflict blijven, waaraan allé Europee- sche groote mogendheden deelnemen en die over het lot van Europa beslisseh. In dien Italië zich afzijdig zou willen hou den, dan zou het zich daardoor op onher roepelijke wijze diskwalificeeren. Italië moet alleen reeds om bestaans redenen handelen en dat beteekent strij den. Dat is het moreele motief voor de houding van Italië, terwijl de tweede re den moet zijn de onafhankelijkheid van Italië op zee.

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 1