I SCHOONHOVENSCHE COURANT pWW? 1TJES ONZE SCHEPEN. Rijwielen Jan Brouwer DE STRIJD IN VLAANDEREN GEËINDIGD. ilcpannen „Inaullnde” Rook- en Pruimtabakken vanaf 7 cant per half ans Vraagt ze Uwen winkelier of bij W. R1JNEVELD, Haven 66 - Tel. 91 - Schoonhoven gevraagd nor gen Hooiland de machine te i 3 gedeelten. Weer uit voorraad twubaac! Duitsche leger klaar voor nieuwe aanval. AG 3 JUNI 194®. KiLS BLADZIJDEN* F*. 8482- WOENSDAG 5 JUNI 194® 72e JAARGANG. Smijt hem et ter: F te en den geregelden courantenreclam» ipers voor U de GEHEELS KANAALKUST IN DUITSCHE HANDEN. soldaten aan het Westelijk in de Lek, Haven 63 - Telef. 113 -Schoonhoven en tijd wapperen' ihoonhoven. Ik zou je danken! hij wakker wordl^ rekening! jeworden. vanmorgen bij het orden? de Fransche vliegtuigen Je dan? 1! )O gebruikt» ij W, KLAPWIJK, BOMAANVALLEN BIJ PARIJS. Vliegvelden zwaar beschadigd. loes. staat bij een heer, jtoel zijn roes uit» Buitenbanden v af f 1.25 Binnenbanden v af f-0.60 Batterijen f0.15 ,met remnaaf vanaf f 40.- Naaimachines v.af f 55.- bij J. K. SNOEI Stadhuisstr. 7-9 Lopikerstr. 43, Schoonhoven hevige krijgs buit ig). Elke regel meer dienstaanbiedingen, .ndeldrijvenden). ge- inties van niet meer Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 1.25; per post f 1.50. r: Ik heb hem al <ker gemaakt; nu t voor de derde 1BOUWERS oi bo uw te koop n goeden staat zijnde M»imachln«> zoor elk aannemelijk B. VAN WOEZIK, Ie. het Britsche voortzetten. Reuter meldt nog dat de druk bezoch te vergadering o.a. werd bijgewoond door snel te beginnen laken direct te ourant, hoe groot aren Uw orders te dag van plaatsing WAT NU? Vrees voor nieuwe slagen In antwoord op de angstige vraag door de Engelsche pers gesteld, wat Dultsch- land thans zal ondernemen, wordt in een bericht, door het D. N. B. van deskundi ge militaire zijde ontvangen, vastgesteld, dat Duitschland de door Engeland en Frankrijk ontketende oorlog zal voeren tot Frankrijk en Engeland op de knieën zijn gebracht. Het is verbazingwekkend, aldus luidt het bericht verder, hoe de vijandelijke propaganda zich er het hoofd over breekt of het moreel van de Duitsche troepen voor een voortzetting van de aanvallen nog sterk genoeg is en of het tot dusver gevoerde offensief niet te veel van het Duitsche materiaal heeft gevorderd, zoo- VERLIEZEN DER GEALLIEERDE VLOOT Te Londen is officieel medegedeeld, dat de torpedojager Havant na een lucht aanval is gezonken. Acht opvarenden werden gedood en twintig gewond. De Fransche admiraliteit deelt mede, dat de torpdobootjagers Jaguar en Cha- cal, de torpedobooten L’Adroit, Bourras- que, Foudroyant, Ouragan en Slroco en het proviandschip Niger verloren zijn ge gaan. De vraag, welke men zich in reeders- kringen stelt is: wat doet Engeland met de Nederlandsche schepen? Noorwegen heeft reeds de ondervinding opgedaan, wat er met zijn schepen is gebeurd, wel ke zich in Engelsche havens of onder En- gelsch bereik bevonden, toen de bezet ting plaats greep. De Britsche regeering heeft ze onder Engelsche vlag gebracht, met de belofte, dat er later „een billijke vergoeding” voor aan de reeders zou wor den uitgekeerd. Er bestaat alle kans op, dat den Nederlandschen schepen een ge lijk lot wacht, misschien alleen met dit verschil, dat men ze onder Nederland sche vlag zal laten. Dit zal echter niet beteekenen, dat men tegenover de Ne derlandsche reeders. aan wie de schepen toebehooren. een andere houding zal aannemen dan tegenover de Noren en Denen. Zij zullen eenvoudig „voor den duur der vijandelijkheden worden uitge schakeld. Men kan als vrijwel vaststaand aannemen, dat de door den Engelschen staat in beslag genomen Nederlandsche koopvaardijvloot bij de Engelsche koop vaardijvloot zal worden ingelljfd. Engeland blijft aangewezen op de neu trale scheepvaart, wil het eenigermate kunnen blijven voorzien in zijn levens- mlddelen-aanvoer. De neutrale schepen stonden dan ook ter beschikking van het Britsche rijk, zij het tegen buitengewoon hooge vrachtprijzen. Aan deze laatste kan men thans gemakkelijk ontkomen: het ministerie van scheepvaart heeft het Immers in eigen hand, deze naar goed dunken vast te stellen! de ambassadeurs van België, de Sow jet» Unie. Brazilië en Turkije. Naar vernomen wordt, is het mogelljk, dat het Lagerhuis de volgende week Dinsdag in geheime zitting bijeenkomt voor een debat over de reorganisatie van het Britsche Expeditieleger na de eva cuatie uit Vlaanderen. Behalve de verklaring van ChurchlU zal het Lagerhuis nog een verklaring te hooren krijgen van Attlee over de arbeid en de werking van het oorlogskabinet. vraagd. Een tweede in goeden staat sijn- FORNUIS. liefst no. f.: J. NOORDEGRAAF at - Lekdijk A 53. ve belangstelling-, waarop men den Führer kon zien bij de bezichtiging van het volkomen onbe schadigde monument. De Führer bracht dit bezoek aan het monument tijdens het weekeinde, toen hij een reis maakte door de oorlogszones in Noord-Frankrljk en Vlaanderen. dat men een nieuwe onderneming niet zou aandurven. Achter al deze woorden schemert de zorg door, dat binnenkort nieuwe machtige Duitsche slagen den geallieerden te wachten staan. Het bericht bespreekt dan het aantal gevangenen. Ongeveer 400 000 Nederlan ders, ongeveer 500 000 Belgen eo meer dan 300.000 Engelschen en Franschen ge ven tezamen ongeveer een aantal van 1 200 000 gevangenen, na een strijd van slechts drie weten. Ook de verbeten worsteling om Duinkerken verandert niets aap het nu reeds vaststaande resultaat van de eerste fase van het groote Duit sche offensief in het Westen. De vijandelijke propaganda put zich uit om moeilijkheden te ontdekken, waar mede de Duitsche leiding zou hebben te kampen. Hiertoe behoort ook de steeds weer verbreide opvatting, dat moeilijkhe den met de bevoorrading, tengevolge van speurt men de teekenen van de plotse linge en overhaaste vlucht der Engelsche en Fransche troepen, die nog naar Duin kerken konden ontnappen. De gevange nen maken een volkomen apathische m- druk. Hun lichamelijke en moreele toe stand maakt het hun op het oogenblik onmogelijk, hun lot ten volle te besef fen. Geschokt door de zware bloedige ver liezen, die zij bij hun pogingen om te ontsnappen, geleden hebben, bieden de resten van de Engelsche en Fransche keurtroepen in hun gescheurde uniformen en zonder eenige uitrusting een jammer lijk schouwspel. Een geweldige taak volbracht. Het hoofdkwartier van den Führer heeft over het verloop van de operaties, die thans In het Westen aan de gang zijn, het volgende bekend gemaakt: De groote strijd in Vlaanderen en in Artois is ten einde. In de geschiedenis der oorlogvoering zal hij als de tot dusver grootste vernietigingsslag van alle tijden worden geboekstaafd. Toen op de morgen van de tiende Mei de Duitsche weermacht voor de beslis sing in het Westen aantrad, was haar door den Führer en oppersten bevelheb ber als strategisch doel gesteld, de door braak door de vijandelijke grensverdedi- for- te de VAN VLIET Wz. derkerk a d. IJssel. DUITSCHERS DRINGEN DUINKERKEN BINNEN. Het Duitsche legerberlcht van Dinsdag meldt: De strijd om Duinkerken gaat zijn ein de tegemoet. Onze troepen zijn de stad binnengedrongen en hebben op den zich wanhopig verdedigenden vijand het fort Louis veroverd. De straatgevechten met Fransche troepen, wien tot taak gegeven was, de vlucht der Engelsche soldaten op de schepen te dekken, zijn nog gaande. Het luchtwapen heeft, zooals reeds in een afzonderlijk bericht vermeld, op 3 Juni met sterke eenheden van alle wa pens de bases van de Fransche lucht macht om Parijs verrassend aangevallen Het gelukte, de vijandelijke luchtverde diging uit te schakelen en op doeltref fende wijze aanvallen te ondernemen op luchthavens en werkplaatsen van het Fransche luchtwapen. Er werden tal van branden en ontploffingen waargenomen. In luchtgevechten werden 104 vliegtui gen neergeschoten, terwijl In hangaars of op de grond 300 tot 400 toestellen ver nield werden. De luchtdoelartillerie haal de op 3 Juni 21 vliegtuigen neer. Tegen over deze buitengewone successen wor den slechts 9 eigen vliegtuigen vermist. Luchtaanvallen en -gevechten boven ons land. In de nacht van 3 op 4 Juni heeft de tij and zijn vluchten en bomaanvallen In Nederland, West- en Zuld-West Duitsch land voortgezet. De resultaten waren even gering als tot dusver. Daarbij ge lukte het, bij Rotterdam en in West- Duitschland een vliegtuig door de lucht doelartillerie en twee andere vijandelijke toestellen door jagers neer te schieten. ulmd. Het publiek aden met misschien .ie de grootste voor sten. EER IN FINLAND, lult van den staats- ang van 3 Juni de op distributiekaarten >r den verkoop en .aurants mag slechts dat 25 koffie- n handel worden ge len nieuwe Meisjes N, van Schoonhoven imbacht Bovenberg. G. IN LINDERGH? alitieke overtuiging, ers komt een bericht waarin het heet, dat van het „escadrille jerd. Hij verwierf dit Indertijd met zijn ntische Oceaan. ZUn de oorlog in Europa m zijn royemen» Verklaring van Churchill. Slag in Vlaanderen groote militaire ramp. In het Britsche Lagerhuis heeft minis ter-president Churchill een verklaring afgelegd over de oorlogstoestand. Churchill ving aan met te verklaren, dat de Britsche vloot slechts dertig on gedeerde overlevenden van de bezetting van Calais heeft teruggebr^cht. Voorts beweerde spr.. dat het aantal uit Vlaanderen teruggehaalde Fransche en Britsche troepen 335 000 bedraagt. Wat de Engelsche verliezen aan man schappen betreft, noemde Churchill het aantal van “30 000 man die gevallen, ge wond of vermist zouden zijn. Aan materiaal zijn duizenden stukken geschut, transport- en pantserwagens verloren gegaan. „Hetgeen In Frankrijk en België Is ge beurd, Is, zoo ging Churchill verder, „een geweldige ramp. Het Fransche leger Is verzwakt; Bel gië is verloren. Alle havens aan het Ka naal zijn In handen van Hitler. Men moet aannemen dat een verdere slag tegen Engeland of Frankrijk onmid dellijk te verwachten Is." Churchill verklaarde ten slotte, dat Engeland en Frankrijk zich willen ver dedigen en zich nooit zullen overgeven. Hij besloot met te zeggen, dat zelfs wan neer Engeland zelf zou worden veroverd imperium de strijd zou gingen ten Zuiden van Namen te ceeren en daardoor de voorwaarde scheppen voor de vernietiging van Engelsche en Fransche legers ten Noor den van de Aisne en de Somme. Tegelij kertijd moest Nederland zoo snel moge lijk In bezit worden genomen en daar door als basis voor de voorgenomen En gelsche operaties te land en In de lucht tegen de Noordelijke flank van het Duit sche leger uitgeschakeld worden. Op de vierde Juni kon de weermacht haar oppersten bevelhebber de vervulling'1 van deze geweldige opgave melden. Daar- tusschen ligt een periode van heldenda den der Duitsche soldaten en een roem rijke bladzijde voor de Duitsche legerlei ding, zooals het In deze omvang slechts bij een weermacht mogelijk kon zijn, die door één wil werd geleld, door één Idee bezield en door geestdrift en offervaar digheid van een eensgezind volk gedragen wordt. HITLER IN NOORD-FRANKRIJK. Naar aanleiding van een van Cana- deesche zijde geuite bewering, dat de Duitschers het groote monument voor de gesneuvelde Canadeezen op de heuvel van Vimy vernield hebben, zijn gisteren aan de te Berlijn werkzame buitenland- sche journalisten fotografieën getoond. Verduisteringslampen, lantaarns, accu's, batterijen, anode's, brand- bluschapparaten. Alle radio- en gramofoon-benoodigdheden. Laatste goedkoope serie Stofzuigers f 2V.50 - f 32.50 - f 35 - 40 Gouden Standaard Klopper f 87.50. 3 jaar garantie. Het D.NE. meldt uit Berlijn, dat Maan dagmiddag Duitsche bomvli3gfuigen het Parijsche vliegveld Issy les Maulinieux en verdere vliegvelden en installaties van het Fransche luchtwapen in de omstre ken van Parijs hebben aangevallen. Naar Havas uit Parijs bericht zouden verscheidene bommen om het centrum van Parijs en op partici.lere huizen, vér verwijderd van militaire doeie’nden, zijn neergeworpen. Van officieele Duitsche zijne wordt la verband hiermee bekend gemaakt, dat uitsluitend het vliegveld Issy les Mouli- neux, alsmede andere vllegve.»ten en steunpunten van het luchtu ape i In de omgeving van Parijs met bommen zijn aangevallen. Het Havasberlcht, zoo wordt vastgesteld, komt bijgevolg niet met de feiten overeen. Weloverwogen aanvallen. Het frontberlcht van het D.N.B. luidde gisteren als volgt: Militaire vliegvelden en Inrichtingen van het Fransche luchtwapen rondom Parijs zijn gisteren door het Duitsche luchtwapen krachtig aangevallen en ver nield. Op klaarlichte dag, bij goed zicht van de militaire doelen, gelukte het de om de Fransche hoofdstad gelegen tal rijke vliegvelden, ondanks vijandelijke tegenstand van luchtafweer en jachttoe- stellen, met’ bommen van verschillend kaliber te bestoken en daarmede een ge deelte van de vijandelijke luchtverdedi ging buiten gevecht te stellen. Tegelijkertijd werden talrijke vijande lijke vliegtuigen vernield. Niet lukraak <*4 bij nacht, maar in een weloverwogen, openlijk optreden heeft hier het Duit sche luchtwapen weder een van zijn ge vreesde slagen toegebracht en daarmede zijn superioriteit In het vijandelijke luchtruim opnieuw bewezen. Niets bleef er heel. Honderden bommenwerpers op weg naar Parijs. Het was een dag van groote strijd In de ware zin van het woord, ver klaarde een deelnemer aan deze groote aanval van de Duitsche luchtmacht op de vliegvelden In en om Parijs tegenover het DN.B. Zoover het oog reikte, zagen wij gevechtseskaders, die alle hetzelfde doel hadden. Ver aan de horizon glinster de de Seine. Wij naderden ons doel. De spanning bereikte haar hoogtepunt toen de eerste rookwolken van luchtdoelartillerie vóór de zichtbaar werden. Doch kalm en gelaten stuurden de Duitsche vliegtuigbestuur- ders de bommenwerpers door de gordel van vuur, waardoor wij minutenlang heenkruisten. Over het algemeen waren de schoten van de Fransche luchtdoelar tillerie goed gericht, doch dat kon de Duitsche gevechtsgroepen niet tot eeh koersverandering dwingen. Toen was het zoover. Vóór ons werd het doel zichtbaar: het vliegveld van Vilienuve-Orly-Parljs. De Nederlandsche koopvaardijvloot, ■welke ongeveer 2 millioen ton meet, vormt ongetwijfelt een aanwinst voor de Engelschen. maar daaronder bevinden zich weinige waaraan Engeland het meeste behoefte heeft, namelijk groote vrachtschepen en tankbooten. Het tekort waarmede de Engelsche scheepvaart kampen heeft wordt op 10 millioen ton geraamd. De schepen, welke zoowel vracht als passagiers vervoeren dienst op Nederlandsch-Indië onderhou den of in geregelden dienst buiten Euro pa varen, zijn voor het grootste deel bul ten het bereik der Engelschen of komen weinig in aanmerking /oor hun doelein den. Dit laatste geldt vooral voor de groote scheepvaartlijnen, zooals de Holland- Amerikalljn. welke laatste wel is waar over uitstekend materieel beschik^ doch waarvan de Engelschen weinig nut kun nen trekken. Hoogstens zouden zij mis schien aangewend kunnen worden voor het vervoer van troepen. Naar het schijnt heeft men er voor dit doel reeds gebruik van gemaakt, ongetwijfeld uitgaande van het standpunt, dat men er beter vreem de schepen aan kan wagen, dan Engel sche. De op Indië varende reederijen onder houden tegenwoordig den dienst tus- schen een haven in de Mlddellandsche Zee en Insullnde. ten einde hun schepen niet aan onnoodige gevaren bloot te stel len. OPROEP AAN HET VOLK. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 5 Juni. De Führer heeft de volgende op roep tot het Duitsche volk uitgevaardigd. Aan het Duitsche Volk, De grootste slag van alle tijden werd door onze soldaten zegevierend ten ein de gebracht. In enkele weken tijd zijn meer dan 1.200.000 tegenstanders in onze gevangenschap geraakt. Nederland en Belgie hebben gecapituleerd. Het Brit sche expeditieleger is voor het grootste deel vernietigd, voor het andere deel ge vangen genomen of van het vaste land verdreven. Drie Fransche legers hebben opgehouden te bestaan. Het gevaar voor een binnendringen van de vijanden in het Ruhrgebied is daarmede definitief voorbij. Duitsch volk, deze roemvolste daad in de geschiedenis hebben Uw soldaten met inzet van hun leven en hun gezondheid met ongekende inspanningen in bloedige strijd verricht. Ik beveel daarom van he den af in geheel Duitschland voor de duur van acht dagen de vlag uit te ste ken. Dit is bedoeld als een eerbetoon aan onze soldaten. Ik beveël verder dat gedurende drie dagen de klokken moe ten luiden. Hun klanken mogen zich ver- eenlgen met de gebeden waarmede het Duitsche volk zijn zonen van heden af weer zal vergezellen, want hedenmorgen zijn de Duitsche divisies en luchteskaders opnieuw aangetreden om de strijd voor de vrijheid en de toekomst van ons volk voort te zetten. Grootste slag der wereldgeschiedenis ten einde. DAGORDER VAN HITLER. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 5 Juni. De Führer en opperste bevel hebber van de Duitsche Weermacht, heeft de volgende dagorder tot het leger gericht: Duitsche front. Duinkerken is gevallen. Veertigdui zend Franschen en Engelschen zijn als laatste rest van eens groote legers ge vangen genomen. Een onoverzienbare hoeveelheid materiaal is buitgemaakt. Daarmede is de grootste slag der wereld geschiedenis ten einde. Soldaten, mijn vertrouwen In U was grenzenloos. Gij hebt mij niet teleurgesteld. Het stoutste plan der oorlogsgeschiedehls werd door Uw voorbeeldige dapperheid, door Uw kracht tot het verdragen van de grootste inspanningen, de zwaarste beproevingen en moeiten verwezertlijkt. Soldaten, in en kele weken tijd hebt gij in de zware strijd tegen vaak bijzonder dappere te genstanders, twee staten tot capitulatie gedwongen, de beste devisies van Frank rijk vernietigd, het Britsche expeditie corps verslagen, gevangen genomen of van het continent verjaagd. Alle eenhe den van de weermacht te land en in de lucht zijn met elkander een edele wed ijver aangegaan in de strijd voor ons volk en het groot-Duitsche rijk. Dappere mannen van onze oorlogsmarine namen aan deze feiten deel. Soldaten, velen van U hebben hun trouw met het leven bezegeld, anderen zijn gewond. De harten van ons volk ver wijten In diepe dankbaarheid bij hen en bij U. De plutocratische bestuurders van Engeland en Frankrijk echter, die gezwo ren hadden het opbloeien van een nieu we. betere wereld met alle middelen te verhinderen, wenschen de voortzetting van de oorlog. Hun wensch zal in vervul ling gaan. Soldaten, met de dag van he den begint de strijd aan het Westelijk front opnieuw. Tallooze nieuwe divisies, die voor de eerste maal den vijand zullen zien en verslaan, trekken naar U toe. De het zeer snelle Duitsche oprukken, de verdere bewegingen van de Duitsche troepen In het Westen zouden belemme ren. In dit verband moet worden vastge steld, dat aan de ravitailleering van de Duitsche troepen in het Westen niets heeft ontbroken, ook niet wanneer ge motoriseerde afdeelingen ver voor het eigenlijke front opereeren. NIEUWSBLAD VOOR ZUID H0L1AN0 EN UTRECHT Telef. 20. Tel.-Adres: Vannooten. S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13783. [plaatst in „De Gorcumer VEERTIGDUIZEND KRIJGS GEVANGENEN. Onoverzienbare bult. In het legerberlcht van gisteren deelt het opperbevel van de Duitsche -tyeer- macht mede De vesting Duinkerken is na 1“ •trijd genomen. Veertig duizend k* lev&ngenen en een onoverzienbare - ’telen in onze handen. Daarmede is de teheele Belgische en Fransche Kanaal- tott tot aan de monding van de Somme teheel door Duitsche troepen bezet. De eerste troepen, die Zondag Duin- ■®rken veroverden, zoo meldt een D.N.B.- "ttteht, kragen een beeld te zien van Women vertwijfeling en gebrek aan el- militairrf orde. Er heerschen in de chaddifche toestanden. Overal, In de au 1a de haveninrichtingen, be strijd om de vrijheid van ons volk, om zijn of niet zijn, voor thans en voor de geheele toekomst, wordt daarmede voort gezet tot aan de vernietiging van die vijandelijke machthebbers in Londen en Parijs, die ook thans nog gelooven In de oorlog het beste middel te kunnen zien om hun, aan de volkeren vijandig gezin de, plannen tot uitvoering te brengen. Hun historische voorlichting zal onze overwinning zijn. Geheel Duitschland is echter in de geest weer bij U.

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 1