vvvvvvvvvvv Binnenland Advertenties onder nummer mogen weer geplaatst worden. AAAAAAAAAAA Plaatselijk nieuws FEUILLETON. 1 WOENSDAG 5 JUNI lHt In alle kalmte maakten onze bommen- werprs zich gereed voor het loslaten van de bommen. Toen volgde een regen van bommen van ieder kaliber. Steekvlam men van honderd meter hoog schoten uit de aarde omhoog. De beide groote han gars in het midden van het veld en de drie hangars rondom het landingster rein stonden in vuur en vlam. Enkele se conden later lagen dikke, zwarte rook wolken over de plaats, waar de Duitsche bommen geen half werk verriqht had den. Op het vliegveld, die bij het begin van de Duitsche aanval nog op het lan dingsterrein stonden, waren vernietigd. Hetzelfde beeld zagen wij op de vliegvel den, die wij iets later overvlogen Overal hadden de bommen doel getroffen. BOMAANVAL OP FREIBURG. Vele slachtoffers. Het D.N.B. meldt, dat bij een aanval van vijandelijke bommenwerpers op de open stad Freiburg, die bulten ieder strijdgebied ligt en waarin zich geener lei militaire objecten bevinden, werden, naar thans is vastgesteld. 53 burgers ge dood. Onder hen waren twintig kinde ren, die op een speelplaats vertoefden. 151 burgers werden gewond, van wie 72 ernstig. Onder de gewonden bevinden zich 37 kinderen. ENGELSCHE BOMBARDEMENTEN. Vergelding wacht Omtrent de voortgezette nachtelijke luchtaanvallen op niet-mllitalre doelen ln West- en Zuldwest-Dultschland meldt het frontbericht van het D.N.B., dat de ze bij de bevolking verbittering hebben teweeggebracht tegen de gevechtsmetho den der Britten, daar zij geen militair nut hebben, maar alleen offers eischen onder de burgerbevolking. Door succes rijk optreden van de luchtafweer is de materleele schade, die de vijandelijke bommen aangericht hebben, beperkt. Desondanks zijn op verscheidene plaat sen door ,de uitwerking van bommen branden uitgebroken ln particuliere wo ningen. In een z.g. luehtbadplaats werd tus- •ehen twee en drie uur des nachtseen bom uit groote hoogte neergeworpen. De bom sloeg een breeden trechter in den grond en door de ontploffing werden vensterruiten ln een omtrek van 300 tot 400 meter vernield. Twee gebouwen wer den beschadigd. Militaire doelen zijn ook op grooten afstand van de badplaats niet aanwezig. In het district Düren werden door drie vijandelijke bommen negen schapen gedood. Omtrent deze aanval len op vreedzame steden worden nauw keurige statistieken aangelegd. Te zijner tijd zal de tegenstander ervaren, dat de ze aanvallen niet vergeten zijn. HOE ITALIË DUITSCHLAND STEUNT. Groote troepenmacht werd vastgehouden. De diplomatieke medewerker van de ^Berliner BÖrsenzeitungKarl Megerle, behandelt in een hoofdartikel „Italië en de slag in Vlaanderen", de doeltreffende en stilzwijgende steun, die Italië sedert acht maanden Duitschland heeft ver leend, doordat het sterke Fransche strijd krachten aan zijn grenzen bond, die daardoor voor ieder afleidingsoffensief in de slag in Vlaanderen kwamen te ver vallen. Megerle schrijft onder meer: ,De di- plomatiek-strategische toepassing van het Du itach-Italiaanse he bondgenoot schap behoort tot de verrassingen, die de berekeningen onzer vijanden steeds weer in de war brengen. Van het oogenblik af, dat tot oorlog tegen Duitschland besloten was, was het plan der Geallieerden, Italië ln deze oor log te' betrekken en zoo mogelijk van daaruit het Duitsche front van het zui den en het zuidoosten op te rollen. Daar om werd bij de diplomatieke voorberei ding Italië door de garantie aan Roeme nie en Griekenland en door het bondge nootschap met Turkije ln de omsingeling betrokken. Het niet-oorlogvoerende Italië hield ten voordeele van «Duitschland de oor logzuchtige geesten in het Zuidoosten in bedwang. De Balkan bleef rustig. Turkije werd gedwongen zich stil te houden. De blokkade aan de Zuidoost en de Zuidgrenzen van Duitschland droeg geen vruchten. Italië zelf werd op het gebied van di plomatie, wapening en op militair ter rein van maand tot maand sterker. Het dwong de Westelijke mogendheden, steeds sterkere strijdkrachten vast te leggen van Syrië tot Marokko, van de Pyreneën tot de Alpen. Twaalfhonderdduizend menschen met alles, wat aan oorlogsschepen, vliegtuigen en oorlogsmateriaal daarbij behoort, ont braken daarom op het Belgische en Ne- derlandsche oorlogstooneel. ontbraken aan de Vlaamsche en Nederlandsche kust en dit droeg in beslissende mate er toe bij, dat Weygand gedwongen werd, met over elkaar geslagen armen den onder gang van de Engelsch-Fransch-Belglsche legers in Vlaanderen aan te zien Te laat hebben de Westelijke mogend heden ingezien, dat de Dultsch-ltallaan- sche bondgenootschapspolitlek in de eer ste faze van de strijd tegen een gemeen- schappelijken vijand niet slechts op di plomatiek. maar ook op militair gebied de functie, die haar was toegewezen, ver vuld heeft." ROME EN DE CONTRABANDE CONTROLE. Verwerping voorbehouden. Naar Reuter uit gezaghebbende bron verneemt, is de Britsche ambassadeur te Rome, sir Percy Loraine. een dezer dagen er van in kennis gesteld, dat de Italiaan- - sche regeenng het voornemen heeft ten aanzien van het ontwerp voor een Britsch Italiaansche regeling inzake de con trabande-controle haar goedkeuring voor te behouden. De Britsche woordvoerder deelde mede. dat het ontwerp, hetwelk sir Wilfrid Greene uit Rome heeft mee gebracht, zeker door de Britsche regee ring zal worden goedgekeurd. In ant woord op de vraag of de besprekingen definitief waren gebroken, of dat men andere besprekingen geopend had. zelde de woordvoerder, dat ..de toestand nog steeds bestudeerd wordt". KONING LEOPOLD SCHREEF AAN PRESIDENT ROOSEVELT. „Ik deel het lot van mijn leger". Het „Dagblad van Noord Brabant en Zeeland" is door een relatie in België in staat gesteld, den tekst in Nederlandsche vertaling te publiceeren van de brief, welken koning Leopold aan president Roosevelt heeft gezonden. Deze brief luidt als volgt: „BrUgge, 28 Mei 1940. Temidden van de algemeene verwar ring, veroorzaakt door de vybazingwek- kend snelle gebeurtenissen, welke wy be leven en waarvan de beteekenis niet te peilen is, stel ik er prije op, te verzekeren dat Belgie en zijn leger hun plicht vol komen hebben vervuld. België is zijn internationale verplich tingen nagekomen, allereerst door strikt zijn neutraliteit te bewaren, vervolgens door voet voor voet de gehetle uitge strektheid van zijn grondgebied te ver dedigen. Aangevallen door enorme strijdmach ten. bereikte ons leger ln goede orde een krachtig georganiseerde verdedigingslinie in samenwerking met de legers der ga ranten, op welke wij een beroep gedaan hebben. Maar de militaire gebeurtenis sen. welke zich buiten ons grondgebied hebben ontwikkeld, hebben ons verplicht dit slagveld te verlaten en ons genoopt tot een reeks terugtrekkende bewegin gen. die ons aan de zee in het nauw ge dreven hebben. Ons leger heeft zich, zonder zichzelf te sparen, uitgeput in een veldslag vin vier dagen, geleverd in vereeniging met de geallieerde legers. Wij bevonden ons volkomen ingesloten op een uiterst be perkt grondgebied, bewoond door een zeer dichte bevolking, bovendien over stroomd door vele duizenden vluchtelin gen. zonder onderkomen, zonder voedsel, zonder bruikbaar water en vluchtend van de eene plaats naar de andere tengevol ge van luchtbombardementen. Gisteren werden onze laatste middelen van verweer gebroken onder het gewicht eener verpletterende meerderheid van troepeneenheid en luchtmacht. Onder deze omstandigheden heb ik ge tracht een strijd te voorkomen, die thans zou hebben geleid tot onze vernietiging zonder voordeel van de geallieerden. Niemand heeft het recht, nutteloos menachenlevens op te offeren. Ik geef er de voorkeur aan, wat er ook gebeure, het lot van mijn leger en mijn volk te deelen. Ofschoon men mij reeds verscheidene dagen heeft aangespoord, mijn soldaten te verlaten, heb ik aan die inblazing geen gehoor gegeven, daar dit voor den opperbevelhebber van het leger een desertie zou hebben beteekend. Door verder op de nationale grond te blijven, wensch ik mijn volk te onder steunen in de beproéving, die het onder gaat. De bezorgdheid, welkë de Vereenigde Staten steeds voor België *&n de dag hebben gelegd, maakt het mij tot een plicht. U zonder verwijl de wettelijke fei ten uiteen te zetten. (get.) LEOPOLD. AMERIKA EN DE OORLOG. EMBARGO OP OORLOGSGOEDEREN. Naar Domei uit Tokio meldt, heeft het Amerikaansche departement van buiten- landsche zaken aan de Japansche am bassade te Washington medegedeeld, dat de Amerikaansche regeering de uitvoer van verschillende, voor de defensie noo- dige, goederen zal verbieden en dat deze maatregel ook op andere landen ln de zelfde mate zal worden toegepast. Het embargo zal onder meer betrekking heb ben op de uitvoer van machines, machi- ne-onderdeelen, vliegtuigen, tin, gummi, ijzer, mangaan, ijzerafval en chroom. Domei merkt op. dat Japan waarschijn lijk zeer binnenkort zijn standpunt in deze kwestie zal bepalen. Japan getroffen. In een commentaar op dit bericht schrijft de „Asahl SJlmboen", dat Tokio van oordeel is, dat deze jongste Ameri kaansche maatregel ver bulten het kader van het indertijd door Huil afgekondigde „moreele embargo" gaat. Washington, aldus het blad, wli blijkbaar twee vliegen in één klap slaan; men vergroot de le veranties aan de West-Europeesche mo gendheden, door die aan Japan te ver minderen. om zoodoende tevens Japan tè treffen. Door een en ander kunnen nieu we moeilijkheden in de Japanach—Ame rikaansche handelsbetrekkingen worden verwacht. De regeering te Tokio volgt de houding van Washington met de groot ste aandacht. Zij is van plan te protes teeren en andere krachtige maatregelen te nemen, zoodra Washington dé aange kondigde maatregelen officieel publi ceert. Verdere maatregelen. De voorzitter der militaire commissie van het Amerikaansche Huis van Afge vaardigden, May. heeft een wetsvoorstel ingediend, waarbij president Roosevelt gemachtigd wordt, legerreserves, zooals dc nationale garde en manschappen, die hun diensttijd achter de rug hebben, voor defensiedoeleinden te gebruiken, in dien een „voor het land ernstige toe stand" zou ontstaan in de tijd tuaschen de verdaging en het opnieuw bijeenko men van het Congres in Januari 1941. De vorige week heeft Roosevelt verzocht gemachtigd te worden tot oproeping van de nationale garde, wanneer hij dat noodzakelijk zou achten. Volgens een mededeeling van den mi nister van financiën, Morgenthau, heeft men de autofabrieken Ford. Chryser, Studebaker en Packard verzocht, vlieg tuigmotoren te vervaardigen, terwijl het de bedoeling is, dat de General Motors hun reeds bestaande fabrieken voor vliegtuigmotoren uitbreiden. Morgenthau verklaarde, dat al dese vijf concerns be lang hebben bij dit voorstel, dat, naar men gelooft, ten uitvoer kan worden ge legd zonder dat de autoproduetie bena deeld wordt. De autoriteiten voor de Amerikaansche burgerluchtvaart maken bekend, dat krachtens het program voor de opleiding van Tliegtuigbestuurders, er tot Juli van het volgende jaar 45 000 nieuwe piloten zullen worden opgeleid. De Amerikaansche Senaat heeft het wetsontwerp goedgekeurd, waarbij de tonnage van de Amerikaansche vloot met elf procent verhoogd wordt. Hét ontwerp gaat thans naar het Huis van Afgevaar digden terug. AMERIKAANSCHE VLUCHTELIN GEN BEDREIGD. BeechaMiging tegen Enrctend De regetring der Vereenigde Staten heeft, naar van bevoegde zijde van het D.N.B. wordt gemeld, den regeeringen der oorlogvoerende landen langs diplo matieke weg medegedeeld, dat het Ame rikaansche schip „Washington" New York op 30 Mei heeft verlaten met bestem ming Bordeaux, ten einde de daar aan wezige Amerikaansche staatsburgers en hun gezinnen terug te brengen. Evenals in het vorige geval, toen het de reis van het Amerikaansche schip „President Roo sevelt" betrof, heeft de rijk3regeering den. Amerikaanschen ambassadeur te Berlijn ook thans medegedeeld, dat schepen, die hun reizen volbrengen, op de wijze, wel ke door de Amerikaansche regeering is aangegeven, volgens de beginselen van de Duitsche oorlogvoering aan geen en kel gevaar blootstaan. De bevoegde Duit sche militaire instanties hebben boven dien het strikte bevel ontvangen, het schip zijn reis te laten volbrengen, zon der het op welke wijze dan ook lastig te vallen. De rijksregeering heeft zich echter, naar van bevoegde zijde nadrukkelijk wordt uiteengezet, opnieuw gedwongen gezien de Amerikaansche ambassade op merkzaam te maken op de zoo Juist ont vangen berichten, volgens welke door de vijanden van Dultsghland aanslagen op de verschillende Amerikaansche passa giersschepen, die zich op weg bevinden van of naar Europa, worden beraamd. De rijksregeering verwacht, dat de Ame rikaansche regeering alle vereischte maat regelen zal nemen, ten einde dergelijke misdadige plannen te verijdelen. Blijkens een nader bericht is uit New York aan het D.N.B. langs speciale weg het volgende medegedeeld Een uit Londen in New York aangeko men néutrale persoonlijkheid heeft sen- sationeele onthullingen gedaan over bin nenkort te vèrwachten nieuwe aanslagen der Britsche Admiraliteit op de thans uit Europa térugkeerende Amerikaansche passagiersschepen. De in aanmerking komende schepen zijn de „President Roosevelt", welke op 1 Juni de Iersche haven Galway heeft verlaten, de „Manhattan", welke op 2 Juni uit Genua zou vertrekken en ten slotte de „Washington", welke zich thans op weg bevindt van New York naar Bor deaux. voor het vervoer van de laatste Amerikaansche staatsburgers uit Europa. EEN WENK AAN AMERIKA, MEXICO EN PANAMA. Brlteche geheime diemt ln actie. De Duitsche regeering heeft Maandag den regeeringen van de Vereenigde Sta ten, Mexico en Panama meegedeeld, dat zij van betrouwbare zllde bericht ont vangen heeft, dat de Britsche geheime dienst een groot aantal agfenten naar Mldden-Amerlka, voornamelijk Mexico en Panama gezonden heeft, ter voorbe reiding van incidenten, die, naar de wensch der organisatoren hiervan, in de Vereenigde Staten een vijandige stem ming tegen Duitschland moeten verwek ken. Volgens de door de rijksregeering ont vangen inlichtingen gaat het hierbij om twee plannen: lo. Pogingen tot compromitteering van Duitschland door verzonnen onthullingen omtrent zoogenaamde Duitsche complot ten ln Mexico en 2o. Daden van sabotage door de Brit sche geheime dienst tegen het Panama kanaal, die Duitschland toegedicht zullen worden. Het ministerie van Buitenlandsche Za ken heeft Maandag de genoemde regee ringen van deze inlichtingen in kennis gesteld en in overweging gegeven, de noodige maatregelen te nemen ter ver hindering van deze actie van de Britsche geheime dienst, die een ernstige bedrei ging van de goede betrekkingen tusschen de Amerikaansche landen en Duitschland beoogt. JAPAN EN AMERIKA. De Japansche minister-president Jonal heeft tegenover Japansche Journalisten verklaard, dat Japan principieel vast houdt aan niet-inmenging in de oorlog in Europa, daarbij 'toeziet en afwacht. Het is echter op iedere wijziging ln de toestand voorbereid. De concentratie van de Amerikaansche vloot in de Zuidzee zou, aldus Jonai, als een bedreiging te genover Japan uitgelegd kunnen worden. Japan voelt zich evenwel niet bedreigd. Er bestaat, zeide Jonal. een weg om de spanning tusschen de Vereenigde Staten en Japan weg te nemen, doen het was hem op het oogenblik onmogelijk hier omtrent iets te zeggen. In ieder geval heeft de minister van buitenlandsche za ken maatregelen in studie genomen, wel ke kunnen bijdragen tot verbetering der wederzijdsche betrekkingen. Jonai verklaarde voorts, dat de tus schen Japan en Sowjet-Rusland han gende kwesties zoo spoedig mogelijk ge regeld dienen te worden. Het streven naar de totstandkoming van een Japan sche eenheidspartij noemde de minister president gewenscht De regeering had echter in deze pogingen geen aandeel. Terugkeer Nederlandsche krqgsge\angenen. Vandaag pl.m. 20.000. Vandaag zullen over Benthelm, Olden- zaal en over Zevenaar ongeveer 20.000 Nederlandsche militairen, die krijgsge vangen waren m Duitschland, naar net Vaderland terugkeeren. De krijgsgevangenen, die over Olden- zaai terugkeeren, zuilen loopende van Benthelm aomen en te Oidenzaal door Nederlandsche officieren worden om vangen. Waarschijnlijk zullen de man schappen tijdelijk bij burgers worden in gekwartierd, waarna zij geleidelijk naar hunne woonsteden zullen vertrekken. Van Duitsche zijde deelt men mede dat aan beide zijden van de grens uitgebrei de maatregelen zijn getroffen het trans port te bespoedigen. Men hoopt, dat de krijgsgevangenen binnen eenige dagen naar hun haardsteden Hullen kunnen te rugkeeren. Voor hen echter, die bij thuiskomst geen werk kunnen krijgen, zullen maat regelen worden getroffen, opdat zij zich bij Nederlandsche commando s kunnen aanmelden, ten* einde de werkloosheid niet te verhoogen en hen aan de demo- raliseerende invloed daarvan te onttrek ken. Ook het beroepspersoneel, dat zich on der de gevangenen bevindt, zal natuur lijk niet met gróót verlof gezonden wor den. Daarvoor wordt een speciale rege ling getroffen. PENSIOEN VOOR NABESTAANDEN GESNEUVELDEN. Er bestaat recht op pensioen voor de weduwen en weezen van de in de oorlog om het leven gekomen gehuwde militai ren van zee- en landmacht. Zoodanig recht bestaat mede voor de ouders of bij ontsteltenis van dezen de grootouders, eventueel voor elk ouderloos kleinkind en voor de schoonouders van gesneuvelde militairen, voor zooveel de overledene hun kostwinner of medekostwinner was. Zij, die meenen aanspraak op pensioen als vorenbedoeld te kunnen doen gelden, gelieven zich met een desbetreffende on gezegelde aanvrage te wenden tot de 3e afdeeling B. van het departement van Defensie, Heerengracht no. 38a te 's-Gra- venhage. SCHADE VAN 9 k 10 M1LLIOEN. In de provincie Utrecht. Als resultaat van het onderzoek, dat door de bevoegde instanties is ingesteld naar de grootte van de door de krijgs verrichtingen in de provincie Utrecht Hat opnaman van advartantlai ondar nummer of letters Is vae heden af weer toegestaan. aangerichte schade, wordt van officleela Nederlandsche zijde gemeld, dat dez» schade ln totaal moet worden geschat op 9 it 10 millloen gulden. INLICHTINGEN ZEEMACHT. Omtrent personeel van de Zeemacht, wier betrekkingen nog niet bekend zijn met het lot of de verblijfplaats van hun familielid, worden inlichtingen verstrekt door het Bureau Personeel der Marine te Den Helder. Aanvragen daartoe per briefkaart te richten aan dat bureau. INUNDATIEGEBIED WEER DROOG. Landerijen vlug beschik* baar gesteld. De bemalingen, welke noodlg waren, om de voor de landsverdediging onder water gezette gedeelten des lands weder droog te leggen» zijn thans volbracht. Behalve de bestaande motor- en stoomgemalen zijn hiervoor 34 noodgw malen in bedrijf geweest. De voor deze bemalingen aanvankelijk geraamde termijn kon met ongeveer een week bekort worden, zoodat alle geïnun deerde landerijen, boomgaarden e.d.prac- tlsch een week vroeger weder ter be schikking van de eigenaars of pachters zijn gesteld. DISTRIBUTIE VAN PETROLEUM. Twee liter ln twee weken. Het departement vanHandel, Nij verheid en Scheepvaart maakt bekend: Ter voorbereiding van een eventueels distributie van petroleum zijn reeds eeni ge maanden geleden petroleumdistributie- kaarten aan de gebruikers uitgereikt Deze kaarten zijn nu geheel waardeloos en de petroleumverbruikers mogen daar* op dus geen petroleum afleveren. De voor distributie beschikbare hoe veelheid petroleum is zeer gering, zoodat de uiterste zuinigheid dient te worden betracht. In verband hiermede is het verbruik van petroleum in het huishou den uitsluitend toegestaan voor kookdoel. einden en zulks slechts indien niet be schikt wordt over een installatie om zonder behulp van petroleum te koken. Zij, ln wier woning bijv. een op gas en/ of electriciteit aangesloten kookinstalls- tie aanwezig is, zullen zich dus geen petroleum meer kunnen verschaffen. Petroleum voor verlichtings- of verwar- mingfidoeleinden te gebruiken, is verbo* den. Indien men petroleum voor kookdoel- einden noodig heeft, kan men zich mei ingang van een door den distributiedienst bekend te maken datum ter verkrljgini van voor dit doel uit te reiken zegels wenden tot den plaatselijken distributie- dienst. Voorloopig zullen deze zegels elk gedurende een tijdvak van veertien da gen recht geven op het koopen van twes liter petroleum. De zegels moeten bij het koopen der petroleum aan der kleinhandelaar worden afgegeven. BIJ wijze van overgangsmaatregel k tot en met 15 Juni het koopen en afle veren van petroleum uitsluitend vooi kookdoeleinden en bedrijfsdoeleinden toe gestaan zonder inlevering van zegels en bestelbonnen, met dien verstande, dat elke overmatige bevoorrading ten streng ste verboden is. Na genoemde datum is Inlevering van zegels op bestelbonnen verelscht. Voor handelaren geldt ala overgangs maatregel, dat tot en met 22 Juni Pe troleum door hen mag worden gekocht en aan hen mag worden afgeleverd zon der inlevering van toewijzingen. Na dien datum is inlevering van toewijzingen ve* eiacht. HYPOTHEKEN voor weder opbouw. Een millioen reeds toegeaefé Het secretariaat van de door de con tact-commissie van belanghebbenden bij het onroerend goed ingestelde herstel commissie, Tournooiveld 3, Den Haag, deelt mede, dat blijkens intusschen ont vangen mededeelingen. groote belang stelling voor hypothecaire leeningen ten behoeve van of directe deelneming in dl wederopbouw blijkt te bestaan. Verscheidene particulieren en particu liere instellingen moeten echter, ln ver band met het bankenmoratorlum, nol eenig voorbehoud maken ten aanzien v*® de beschikbaar te stellen bedragen. Toch achten twee particuliere inst*T llngen, voor Zoover de toestand op dit moment valt te overzien, zich voorloopif gerechtigd om gezamenlijk tot een bi drag van f 1.000.000 aan toezeggingen to» haar convenieerende hypotheken voor wederopbouw-doelelnden e doen. De zake ingestelde enquête is nog in volli gang, -■ TWWIW BLAD. Nlg^WSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensehe Courant WOYNSDAG 5 JUNT 191» Opbouw. Bleskensgraaf. De torenklok van het geteisterde Bleskensgraaf is stil blijven staan op het tijdstip, van het korte, maar hevige luchtbombardement en wijst nog steeds dit onheilsuur aan. Maar die is ook de eenige die niet „met zijn tijd is meegegaan". De inwoners van Bles kensgraaf hebben direct de handen uit de mouwen gestoken. Daarbij wordt van al gen naar evenredigheid over alle getrof fen gemeenten. De burgemeester brengt dank aan al len, die hebben bijgedragen tot het wel slagen van deze inzameling. Dinsdagavond was in deze gemeente gelegenheid tot kostelooz^ inenting te gen thypus. Daarvan werd door ongeveer 300 personen van deze gelegenheid ge bruik gemaakt. De politie heeft tegen Avee >ersonen procesverbaal opgemaakt, .wegens gebruik van motorbrandstof zonder vergunning van den burgemeester. De politie en ambtenaren van de cgntrale crisiscontroledienst, hebben le kanten medewerking ondervonden. We hebben reeds melding gemaakt van de procesverbaal opgemaakt wegens overtre- inzamelingen, die onder de bewoners va% der prijsopdriJ,ings- en hamster- /Ia nnl/lAr ilin uphnu/tpn en rile vnlrinen- de polder zijn gehouden en die voldoen de opleverden, om de ergste nood te leni gen. Ook de hoogere instanties hebben de volle belangstelling van het geteisterde Bleskensgraaf. De commissie voor de uit breidingsplannen en de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland hebben een bezoek aan het dorp gebracht. Voorts is het gemeentebestuur in overleg getre den met andere autoriteiten, zoo bijvoor beeld met de commissie voor oorlogsscha de. In het tegenwoordige dorp zal plaats en gelegenheid geboden worden voor het bouwen van huizen, een gelegenheid, die vroeger niet bestond. Voorts heeft een commissie zich gekweten van de taak de schade aan onroerend goed te schatten, terwijl thans een commissie bezig is de gegevens te verzamelen, ten aanzien van de schade aan roerend goed. Beide commissies werken in overleg met de hoogere instanties in Den Haag. Dtze medewerking sterkt de Bleskens- gravers in hun wil, het dorp weer op te bouwen. Zij zijn Indachtig aan het spreek woord: „Moed verloren, al verloren" en hebben dan ook allermlnstrtie moed ver loren. Wel heeft het natuurlijk velen geschokt, dat bijvoorbeeld de oude kerk gesloopt zal moeten worden, maar het feit, dat geen van de dorpelingen omge komen is bij het bombardement, heeft er wel toe bijgedragen de moed er in te houden. Zooals wij reeds in een vorig nummer meldden, zijn de eenige slacht offers onder de burgerbevolking een Bergambacht. Het uitbreidingsplan de zer gemeente is goedgekeurd van Ged. Staten terugontvangen. Het eerste elftal van de Zwaluwen speelde Zondag ln Góuda tegen Gouda 3 en verloor de strijd met 54. Door deze nederlaag is de spanning in de le afdee ling zeer gestegen. Bërkenwoude. Van gemeentewege zal turf worden getrokken op het gemeente land achter het transformatorgebouwtje. Tot nader order is het postkantoor voortaan geopend van 2 uur 30 tot 3 uur 30, des n.m. torentijd. De laatste bus lichting vindt plaats om 4 uur n.m. Gouderak. Zoowel aan de O. L. School als aan de Bijzondere, zijn Maandagmor gen de lessen weer aangevangen. De brandspuit. Hei- en Boeicop. Onder leiding van den opperbrandmeester werd Vrijdagavond de motorbrandspuit weer eens aan een proef onderworpen. Mede had deze oefe ning ten doel om het kerkgebouw dat op last van militaire autoriteiten met het oog op vliegtuigen, met een vaalgroene kleur werd bespoten, zooveel mogelijk te reinigen. Direct na aankomst werd volop water gegeven. Zooals algemeen verwacht werd was het resultaat niet groot, slechts wei nig van de groene carbolineumlaag kon ▼rouw met haar vier kinderen, die ge- worden verwijderd, zoodat naar andere ▼lupht waren voor de bedreiging van Al- blasserdam uit de lucht. Om een voorbeeld te noemen van de volhardendheid van de Inwoners: bijna alle neringdoenden zijn in noodwinkels, ij sten ten enz. begonnen met medewerking van collega's uit naburige gemeenten of van hier, wier bedrijf ongeschonden is, hun negotie weer op te bouwen. V Zij zijn echter niet de eenigen. Ieder een doet zijn best om het dorp weer ter been te helpen. In de eerste dagen na de oorlog was men reeds bezig, het puin te verwijderen, doch dat is thans vrijwel gestaakt. Men weet niet waar het naar toe te brengen en bij de wederopbouw middelen moet worde^ uitgezien. Het zal echtér wel een langdurig en kostbaar werk worden het gebouw weer in zijn vroegere fraaie witte kleur te herstellen. Ondanks het feit, dat alle inwoners hun plicht getrouw nakomen om de af scherming van woningen en stallen zoo deugdelijk te doen, als maar mogelijk is, bleek dit niet het geval met de straat verlichting. De z.gn. nachtlantaam bij de Kerk trok zich niets aan van de af schermingsplicht en verspreidde 't licht zooals voorheen over de weg. Bij onder zoek bleek, dat een storing in de kabel was ontstaan, waardoor deze door ver branding met een nevenkabel ln contact kan het welhcht gebruikt worden voor was gekomen, waardoor de lantaarn ging terreinverharding enz. Iedereen hoopt, dat dit tijdstip daar toe spoedig zal aanbreken. Bergambacht. De inzameling ten be hoeve van de slachtoffers van de oorlogs verwoesting, heeft in Bergambacht Ammerstol opgeleverd een groote vracht- branden. Monteurs van het electrisch be drijf hebben spoedig dit euvel verhol pen. Hei- en Boeicop. Op last van den bur gemeester is het thans voor wielrijders verboden, zonder licht te rijden. De bran dende lantarens, zoowel voor als achter auto vol kleeding en beddegoed, benevens moeten echter van een half uur nasons- een bedrag van ruim f 1000. De goederen ondergang tot een half uur voor zonsop- zijn doorgezonden naar Rotterdam, ter wijl het geld zal worden overgedragen aan het Nationaal Hulpcomité 1940. Dit comité verdeelt de binnenkomende bedra- gang worden afgeschermd met een blau we stof of verf. waardoor het gevaar van zonder licht rijden, aanmerkelijk ver minderd is. Hoornaar. Sportbericht: HBA-P.V.V. Glessen-Nieuwkerk 41. Dankbetuigingen. Krimpen a.d. Lek. De burgemeester heeft mede namens den evacuatie-com missaris in Zuid-Holland, de inwoners dank gebracht voor de voorbeeldige wij ze, waarop zij zich van hun nationale plicht gekweten hebben, om vluchtelin gen te huisvesten en te helpen. Tevens bracht de burgemeester den dank over der Rhenensche burgers, die vol lof wa ren over de hartelijke ontvangst en de uitstekende organisatie. Krimpen a.d. Lek. De hier gehouden collecte ten bate van hulpverleening aan Rotterdam heeft f 228.30 opgebracht. Krimpen a.d. IJsseL Maandag zijn bij de Centrale Werkverschaffing (aanleg Provinciale Weg door de Krimpener- waard) 20 werklooze arbeiders uit deze gemeente tewerkgesteld. Thans zijn erbij deze werkverschaffing van hier 54 werk zaam. Het gemeentebestuur heeft dezer dagen van burgemeester en wethouders van Wageningen een schrijven ontvan gen, waarin zij hun dank betuigen voor de goede zorgen aan de geëvacueerden uit de gemeente Wageningen betoond. Veilingbericht. Aangevoerd werden 2000 eieren. Prijzen: Kippeneieren f 3— 3 60, ganzeneieren f 7.85, alles per 100 stuks. Voor boter en kaas was geen aan voer. Het laatste bedrijf in deze gemeen te. dat ijdens de oorlog geheel was stop gezet, n.l. de Rotterdamsche Betonfabriek v/h Van Waning Co. heeft thans óok weer een groot deel van haar arbeiders aan fiet werk gesteld. Echter wordt per week voorloopig slechts 36 uren gewerkt. Lekkerkerk. De Zondag in de Ned. Herv. Kerk gehoudep collecte voor nood lijdend Rotterdam, heeft f 62.60 opge bracht. Zondag zullen de voetbalwedstrijden ran L.F.C. weer beginnen. In het vervolg zullen de godsdienst oefeningen in de Ned. Herv. Kerk weder om 10 uur aanvangen. Moordrecht. Zondagavond heeft de heer A. P. de Jong, voorganger van de Ned. Herv. Evangelisatievereeniging, afscheid genomen van zijn gemeente. Het ruime gebouw van de Evangelisatievereeniging was stampvol, toen de scheidende leeraar de kansel betrad. Aan het einde van zijn rede heeft de heer De Jong verschillen de personen en bestuurderen van veree- nigingen een afscheidswoord toegespro ken. Ook burgemeester Brandt liet van zijn belangstelling bfljken. De heer De Jong is hier ongeveer twee jaren werk zaam geweest. Zijn nieuw arbeidsveld ligt te Alphen a.d. Rijn. De vele wezen, die hier in het Weeshuis onderdak hebben gevonden, omdat het Weeshuis te Rotterdam is vernield, kunnen hier niet allen slapen. Daarom heeft men het huis, vroeger be woond door wijlen notaris Treurniet, voor dat doel gehuurd. Zaterdagavond kwam nog vier mili tairen, van wien sinds de oorlog niets was gehoord, onverwachts thuis. Men kan begrijpen, welk een vreugde dit in' de verschillende gezinnen bracht. Het waren militairen, die in Zeeland hadden gestreden en tot slot in Frankrijk wa ren terecht gekomen. Veel hebben zij in de achter hun liggende dagen beleefd. KE NEERSCHZUGHTIGE RENTMEESTERS S. Roman van den bekenden schrijver .VICTOR VAN DUKE. Daarna vertelde Mariene nog, dat zij ook gitaar kon spelen en Vega zei: ,.U moet met ons meegaan, wij engageereu U voor onze groote wereldtournee. Wij moeten echter wei, reeds vanaf vandaag, lederen dag vele uren samen repeteeren, terwijl ook voor Uw kostuums moet wor den zorggedragen. Het is misschien het beste, juffrouw Werner, als U er in toe- •temt met ons samen te werken, dat U dan meteen hier blijft tot het diner en dat u dan morgen weer om dezen tijd bier terug bent." Mariene wilde echter eerst de zaak met haar vader bespreken ea zoc werd besloten, dat zij nu met haar 'ader en vriendin weg zou gaan en bin- öen een uur haar besluit zou mededee- len. een restaurant in de buurt van het botei gebruikten zij de lunch, waarna overeengekomen werd, dat Mariene het •ogagcmenj zou aannemen, waarna zij weer naar het hotel begaf, terwijl meneer Werner en Olga naar huis gin gen. Meneer Werner was, wat de drie hec- betreft, volkomen gerust gesteld. Hij bad onmiddellijk gezien dat het drie fat soenlijke menschen waren en dat Mar- by hen niet het minste gevaar liep. Mariene zelf zou nog langen tijd noo- b* hebben om over haar verdriet heen konen en hoewel zij zich dapper hield was het haar goed aan te zien, hoe hard de klap aangekomen was. Roberta raat tot den saiiyaj or er'. Roberta Olbers liep in haar huiskamer opgewonden heen en weer. Zij had veel te denken en moest alles kalm overleg gen. zy had het gevoel, dat zij op een wild paard moest springen en in een dolle vlucht weg moest rennen,» maar te gelijkertijd wist zy, dat zy naar Achim von Malten moest gaan en hem enkele woorden van troost zeggen. Nu was hy mogeiyk te beïnvloeden. Mariene was weg en die andere ook. Zij besloot Achim in zijn studeerkamer te gaan opzoeken. Twee uur geleden was de auto met de beide Jonge meisjes ver trokken en de wagen stond reeds lang weer ln de garage. En moest maar van komen, wat wilde. Wie niet waagt, wie niet wint. Eerst luisterde zy even aan de deur van Achims kamer, doch toen zy niets hoorde, klopte zij aan. Achim zat voor zyn schrijfbureau en zijn gedachten waren als door een don ker bosch gegaan. Hij zag geen enkel lichtpuntje niets! Mariene had hem belogen! Hy zag haar als schuldig en vocht tegen zyn liefde, die nu trachtte allerlei verontschuldigingen voor haar aan te voeren. Het kloppen bracht hem tot de werkeiykheld terug. Zyn „binnen" klonk boos. Roberta Olbers kwam vlug binnen, sloot de deur achter zich, liep naar den man toe, die haar nydig aankeek en te gen haar schreeuwde: „Wat is er nu weer? Op het oogenblik interesseert my niets. Ik wil alleen zijn!" Roberta kwam heel dicht by hero. „Achim, ik moet steeds aan Je denken. Ik heb echt medeiyden met je. Het is ook heel erg, wat Mariene Wemer je heeft aangedaan. Hoe is het mogelijk, dat zy den dolk verstopte, die jou van de verdenking had kunnen bevrijden! Ik ben al een vriendin van je van je kinder jaren, Achim, misschien mag ik Je wel zeggen, wat ik denk, zonder dat je het my kwalijk neemt. Ik heb echt diep rae- deiyken met je en ik smeek je, ruk het beeld van Mariene uit je hart, je mag niet over haar treuren, dat mag je niet, dat is zy niet waard." Hy wilde haar- een grof antwoord ge ven, maar Roberta wreef met een zak doek over haar oogen en vervolgde thea traal: „Ik ben heelemaal van streek van de ellende, die nu op je drukt, Achim, ik was zoo bang, dat je jezelf Iets aou doen, dat ik het in myn kamer niet meer uit kon houden, daarom ben ik hier naar je toe gekomen." zy legde haar oelde han den op zyn schouders en keek op hem neer. „Wees niet boos, als ik Je gestoord heb, maar lk kon niet anders, de angst dreef my hierheen. Ik voelde het als een plicht om je in dit oogenblik terzijde te staan en zoo noodig te helpen." Hy antwoordde gedrukt: „Niemand is in staat my te helpen." „Mariene Werner is niet waard, dat Je om harentwege iets doet, dat niet meer goed te maken is," fluisterde zy. Ze hoorde hoe hy klappertandde. „Neen, dat Is zy niet waard, Roberta, Je hebt geUjk. Maar men kan zich niet in enkele minuten van een vrouw los maken, aan wie je je hart zoo vlag en geheel verloren hebt. Je kunt niet be- grypen, wat Mariene voor my beteeken- de. Ik ben een heel ander mensch ge worden, sinds zij hier in huis wa3. De eerste blik van haar mooie oogen veroor zaakte een algeheele ommekeer in my en haar prachtige stem scheen zoo uit den hemel te komen. Als lk haar in mijn armen hield en iemand zou tegen mij gezegd hebben: „Moordenaar!" dan zou Thans wordt nog een viertal militairen vermist. Meerkerk- De heer W. J. Benschop is herbenoemd als heemraad van de polder Kwakemaak. In de Ingelandenvergadering van de polder Kwakemaak werd de rekening 1939 vastgesteld ln ontvangsten op f 1994,35, uitgaven f 1947.47. De polder- lasten werden op f 8 25 per H A. bepaald. De begrooting 1940, vastgesteld op f 1931.61 ontvang en uitgaaf. In de financieele commissie werden aangewezen de heeren D. Bogerd, G. Verrips. en C. Verrips. Plaatsvervangers F. de Wit, H. de Rui ter en K. Schrijver. Norm. Hollandsehe IJsseL Ouderkerk a.d. ljssel. De verbeterings- werken ten behoeve van de normalisa tie van de Hollandsehe IJssel, hebben wegens de Internationale toestand eeni ge weken stil gelegen. Verleden week heeft men echter reeds de beide bagger molens, de „Oostgeul" en de „Botlek" naar hun plaats van bestemming ge sleept en Maandag is men weer met het baggerwerk begonnen. Dankbetuigingen der vluchtelingen. Oudewater. De burgemeester ontving dezer dagen van zyn college der gemeen te Jutphaas het navolgende schrijven: Het is my een behoefte des harten, u en uwe bevolking, mede namens de in woners myner gemeente ten zeerste dank te zeggen voor de liefdevolle ver zorging. welke aan myn ingezetenen tij dens hun overhaaste vlucht uit Jutphaas is verleend. Wy zullen uw liefdedienst nimmer ver geten. De burgemeester van Jutphaas. Ook van den burgemeester van Vee- nendaal werd een schrijven ontvangen, waarin deze zUn dank betuigt voor de harteiyke ontvangst, welke de inwoners van Veenendaal hier in de bewogen da gen mochten ontvangen. Bad meseter. Oudewater. Tot badmeester der stich ting „Zwembad Oudewater" is benoemd de heer C. Kaizer, van Hilversum. Oudewater. De kerkdiensten der Ned. Herv. Kerk en de Geref. Kerk zullen des morgens voortaan aanvangen 10 uur en des avonds half 8. Voor Bleskensgraaf. Ottoland. De Inzameling, door enkele jonge dames gehouden voor ingezetenen uit de gemeente Bleskensgraaf, die ten gevolge van de bominslag, hun have en goed hebben verloren, bracht behalve veel beddegoed en kleeding, ruim f 92. op. Ottoland. De hier ingekwartierde mi litairen van verschillende onderdeden van het leger, zyn weer naar elders ver trokken, waardoor ons dorp weer zyn gewone aanzien heeft verkregen. De ver houding met de militairen was uitste kend; er werd geen enkele wanklank ver nomen. Eierveiling. Reeuwijk. Aan de eirvdling werden aangevoerd 8000 eieren. De prijs was kipeieren f 3.40-3.85; eendeneieren f 2.70, alles per 100 stuks. Streefkerk. De gemeentebesturen van Wageningen en van Veenendaal heb- gen den burgemeester dezer gemeente verzocht, aan de inwoners hun dank over te brengen voor de goede zorgen aan de «^evacueerde bevolking besteed. De voorzitter van de polder heeft tegen Maandag a.s. een vergadering van stemgerechtigde ingelanden belegd. Op deze vergadering zullen o.a. worden be handeld de rekening en de begrooting van de polder, en het voorstel van het bestuur tot verkoop van een stukje grond, gelegen bij de sluiswonmg, ten behoeve van de telefoon. Verder stelt het bestuur voor. aan de weduwe van C. Noorlander een toelage toe te kennen. Wegens de te verwachten hoogere uitgaven in dit jaar, zal worden voorgesteld de polderlawten met f 0.50 per H A. te vèrhoogen, en to brengen op f 4.50. Ontslag gevraagu. Streefkerk. Mej. A. van Welzenis heeft ontslag aangevraagd uit haar betrekking van onderwyzeres aan de O. L. School wegens ongeschiktheid voor de verdere waarneming harer betrekking in verband met haar gezondheidstoestand. Zevenhuizen. In deze gemeente is we derom een geval van roodvonk geconsta teerd. De heer J. J. de Reus, hoofd der openbare lagere school, is ongedeerd uit de oorlog teruggekeerd; hy heeft zyn functie hervat. Aan mej. Broere is eervol u.tslag verleend als tydelijk onderwyzeres kan de openbare lagere school. Onder de varkens van den hrer A van Vliet in de Zuidplaspolder, is de be- smetteiyke veeziekte varkenspest uitge broken. HOOI EN STROO. Intrekking van vervoerverboden Het rijksbureau voor de voedselvoor ziening meldt, dat het verbod tot vervoe ren en afleveren van hooi en graanstroo is ingetrokken. Ook het verbod tot bewerken en ver werken van haverstroo en zomergerst- stroo 6 opgeheven. Tegeiyk met de intrekking van het verbod tot het vervoeren en afleveren van graanstroo zyn de ten aanzien daar van bestaande prysvoorschriften bulten werking gesteld. De maximum-prijzen voor hooi biyven evenwel gelden. ECONOMISCH KAASVERVOER. Te Bodegraven hebben leden van de plaatseiyke vereeniging van kaashande laren een drukbezochte vergadering ge hóuden, waarin het vervoervan kaai naar Brabant en Limburg is besproken. Na breedvoerig overleg werd besloten in het vervolg alle vervoer met kleini vrachtwagens te staken en uitsluitend met twee groote-wagens, voor kaasver- .Voer ingericht, regelmatig transport van Bódegraven af te doen plaats hebben door een der grootste expediteurs op dit gebied, waarvan een vertegenwoordiger in de vergadering aanwezig was. Door dit besluit kan de kaas vluggei en beter getransporteerd worden en helpt men mede aan een belangrijke besparing van benzine. De bedoeling was dat reeds heden deze nieuwe expeditie zou aan vangen. ik hem uitgelachen hebben en geant woord: Myn verloofde gelooft in nnjn onschuld! Het zou my kracht gegeven hebben om tegen de kortzinnlge v/ereld opnieuw den strijd aan te binden!" zyn stem beefde: „Maar dat zy loog, dat zy niet in my geloofde, dat is, alsof zy my den dolk in het hart heeft gestoo- ten." Hy kreunde hardop en duwde plotse ling de handen van Roberta van zijn schouders af. „Valsch, zyn Jullie vrou wen, alleen het voordeel lokt jullie, onbe trouwbaar en karakterloos zyn jullie al lemaal Roberta kon rustig en harmonisch la chen ais zy dat wilde en nu wilde zy dat. „Kom, Achim! Wind je niet zoo op! Ik herhaal Je, dat lk medeiyden met je heb en ik wou, dat ik in staat was, je lieve woordjes in te fluisteren, zoodat je je leed spoedig vergeten zou, maar jk vind de juiste woorden niet, je weet, net wee- ke ligt my niet byzonder. Maar denk alsjeblieft aan onze kindervriendschap en laat my je helpen, als het mogelijk is." Het klonk overtuigend. Hy gaf haar de hand. „Ik dank Je, Roberta, Je meent het goed met me, dat weet ik, maar deze zaak moet ik toch met mezelf uitvech ten." Roberta bukte zich snel, drukte een kus op zyn hand en liep dan vlug naar de deur, waar zy echter bleef staan en mompelde „Neem me niet kwaiyk, Achim, ik ik ZIJ was tevreden over zichzelf, dat zy deze rol zoo prachtig speelde, zij had het zelf niet geloofd, dat het mogelijk was. Aarzelend kwam hy naar haar toe. „Roberta, je hebt reeds meermalen je zelfbeheersching verloren, ik moet daar uit afmaken, dat Je van mil JtwudL Is da* waar? Is dit meer dan onze kindervriend schap? Is het werkelijk liefde?" Zy boog haar hoofd naar achteren, zoodat dit tegen de deur leunde en anU woorde zacht maar duidelijk: „Ik houd al van je sinds wy klein wa ren en ik heb nooit opgehouden je lief te hebben. Maar ik kon er toch niet met je over spreken. Vergeet 't weer, Achim. Vergeet het, ik smeek het je!" Hy keek haar aandachtig aan. zyn boosheid tegen Mariene drong met ge weld zyn liefde terug. Hy lachte pynlijk en zei: „Zoo gaat het nu in de wereld; op de ware liefde geeft men geen acht en men grijpt naar de valsche! Nu heb ik medelijden met je, Roberta. Ik merkte meermalen Jets van je liefde, maar zy liet mij koud; maar nu heb ik daar spijt van. arme Roberta!" Onwillekeurig streek hij met zyn rech terhand over haar schouder en haar arm Zy lacl te tegen nem. 9 „Ik ben zoo reeds tevreden en geluk kig," zei ze. „dat je me niet boos de ka mer uitgestuurd hebt." Hy haalde zwaar adem. „Ik verzoek je, my nu alleen te laten, Roberta, ik moet nog verschillende dingen met mezelf in het reine brengen. Ik ga vandaag nog naar de stad om den dolk by het gerecht te brengen. Het wapen is nooit in raUn familie geweest. Mijn moeder herkent het ook niet, daarbij is de greep zoo kun stig bewerkt, dat men defi dolk onnnd- deliyk weer zou herkennen, na hem een maal gezien te hebben." Hy was nu weer geheel in het onderwerp verdiept en scheen aan niets anders meer te denken. Hy ging naar zyn schrijfbureau, trok een van de laden open, waarin niets an ders lag, dan de dolk, op een stuk on beschreven briefpapier. Achim we-nkti haar.

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 2