,0 HUES ll<N.v. Nieuwe slag woedt in Frankrijk. riNG" dam van het IEN 21 Boh/mann Rijwielen met remnaaf v.iff ff 40.- - f j M f 8.M t i— (zonder opzetten) f i.ll DE EERSTE MAATREGELEN. Duitschars vorderen naar het Zuid-Westen. Luchtaanvallen boven Duitschland, Frankrijk en Engeland, No. 8483. ACHT BLADZIJDE!» NT IMO Zuid- g (tel. 4796) I DRUKKERIJ K. i! het BATTERIJEN er brecde der bedroegen 143 vliegtuigen; 49 werden weldigende JJM op 8 Junl In --a,n gericht, Drie vijandelijke vliegtuigen i beschikken reen ervaring i ruim ’n eeuw! Een goed kGEN, in gen - auwen tel van de Duitsche weermacht: „Onze legers zijn hedenmorgen vroeg over een breed front ten aanval getrok- dat de van en een van BUITENBANDEN BINNENBANDEN KETTINGKA8TEN Wij maken u speciaal attent op onze prachtvolle keuze in zwart en blauw tot de grootste maten. en dit die aan zijn ikglazen oekjei ■X L ng en deksel. GOUDA RQ. Tot nadere aankondiging zijn onze magazijnen geopend van 9 tot 12.30 en son 2 tot 8 uur. in de nieuwste modellen toonen wij u in mantels, swaggers, costumes, japonnen, complets, kindermantels en jurken, regenmantels, enz. enz. ling). Elke regel meer iet dienstaanbiedingen, handeldrijvenden). ge- tenties van niet meer ing. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 135; per post 1.50. van alle landen van Europa, ooit hebben wij vertrouwen In penen.’’ bij J. K. SNOEI STADHUÏSSTR 7-9 LOPIKERSTR. 43 SCHOONHOVEN. te zoo- behalve het en felle wijze dwars door zijn zwaar ver sterkte en van geschut voorziene stellin- DE WEYGAND-LINIE. Frankrijk’! stille hoop. „De Somme overgestoken”, „De Wey- gandlinie op verscheidene plaatsen door broken". Onder deze opschriften brengt de Duitsche pers de door het opperbevel gemelde perste successen der Dultsche legers, die Woensdagmorgen op ’n breed front tot de aanval tegen het Fransche leger zijn overgegaan. Sinds de dag, waar op generaal Gamelin moest héengaan, omdat de Duitsche nijptang de drie Fran sche élite-legers dreigde te verstikken, zoo schrijft de Deutsche Allgemeine Zei- tung. is deze Weygand-llnie de stille hoop van den vijand geworden.. Van haar werd _„_L.- t van weerstand gesproken, welke de strategie van generaal Weygand als verdedigende muur voor Parijs had opgeslagen. legers hebben VTU VVX* O'-- --o-o --- ken tegen het leger van Frankrijk. Zü rijk op een breed front de aanval op het slaagden er In, de Somme tusschen de' 1 monding en Ham en het Olse-Aisne-ka- naal te overschrijden en de daarachter In aanbouw zijnde zoogenaamde Wey- fand-Unle op verschelden punten ten val te brengen. OPERATIES VERtOOPEN REGEL MATIG. Donderdag meldde het opperbevel van de Dultsche weermacht: De Woensdag begonnen operaties In Frankrijk verloopen systematisch. Onze troepen hebben overal naar het zuidwes ten terrein gewonnen. Het aantal gevangenen bij Duinkerken U gestegen tot 58.000. De buit aan wa pens en oorlogstuig van allerlei aard is onoverzienbaar. Het luchtwapen heeft op 5 Juni troe penconcentraties en colonnes achter het Uitgevallen vijandelijke front met bom men bestookt. Voorts *Viel het verschei dene belangrijke vliegvelden in Midden- Fruikrijk, de oorlogs- en koopvaardijha- M Cherbourg en in de nacht van 5 op 8 Juni talrijke vliegvelden aan de Oost en Zuld-Oostkust van Engeland met goed eueces aan. De totale verliezen van den tegenstan- -o— *n luchtgevechten neergeschoten, 19 door luchtafweergeschut; de rest werd op de tond vernield. Er worden 19 Duitsche ;oop: rechtsch wagentje jrtieren; renwagens, zoorschapiel U R OER, Twaalf Reeuwijk. VRIJDAG 7 JUNI 1949 JAARQANO, NIEIMAD VOOR ZUID HOLIAND EN UTRECHT I SCHOONHOVENSCHE COURANT L JTetet M ™,-Adre.: Vannootcn. S. W. N. VAN NOOTKN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. ro.tfekenln. 1J7M, rechtstreeksche beschieting werden ven vijandelijke pantserwagens tigd. RADIO REDE VAN REYNAUD. Donderdag heeft de Fransche premier Reynaud een radiorede gehouden. Het D. N. B. ontleent daaraan het volgende: „De toestand is zeer ernstig. De zenuwen van onze troepen hebben bij de gevech ten In Vlaanderen getoond, waartegen zij bestand zijn. De heldenmoed in Vlaan deren zal in de geschiedenis geboek staafd worden. De strijd, welke thans gevoerd wordt, zal beslissend zijn voor het lot der wereld. Duitschland komt thans in botsing met een 'ander Frank rijk dan dat der afgeloopen twintig ja- ren. Ook Engeland Is filet meer hetzelfde als de laatste twintig jaar Het vaderland is in gevaar. De democratieën hebben de patriottische Idee verwaarloosd. Thans moet er met wilde energie gewerkt wor den. Wij moeten alle oneemgheden ver geten. Frankrijk is rustig en fier als zijn groot bondgenoot. Wb verdedigen de belangen GRIEKENLAND EN TURKIJE. Teekeaien v^p ontstemming. Het D. N B nftldt uit Rotó: Volgens met elkander in jóvereenat®m- ming zijnde inlichtingen uft Athene, dl* gepubliceerd worden in bijna alle te Ro- me verschijnende dagbladen, wordt een zekere ontstemming tusschen Turkije en Griekenland merkbaar, peze zou haar oorzaak vinden in de weigering van de .Grieksche regeerlng om >.toe te geven aan nieuwe Engelsch-Fransche pogingen tol het oefenen van druk. i Ondanks de tegenspraak hecht merl in Grieksche kringen groote beteékenls aan het bericht, volgens hetwelk Turkije Griekenland zou hebben verzocht, toe stemming te geven tot het aan land zet- ten van Turksche troepen op eenlge eilanden der Dodekanesos, o.a. Mitilena en Lemnos. Naar verder vernomen wordt, zoüden de Turken het voornemen hebben, zich permanent te nestelen op deze eilanden en zouden zij trachten hun verzoek als volgt te motlveeren: Vermeden moet worden, dat in geval onderhondea de olie eu H. BODEGOM- stolwijk. succes aangevallen, met het gevolg, na La Havre ook Cherbourg voor Fransche aanvoeren van overzee bijna moet uitvallen. Even groot resultaat had den de aanvallen op talrijke Britsche vliegvelden aan de Oostebjke en Oostelijke kust van Engeland, van waar uit het Britsche luchtwapen poogt om in Frankrijk tegen het Duitsche leger op te treden en van waar uit het zijn nachte lijke vluchten naar Duitschland onder neemt. Talrijke vliegtuighangars en wer ven gingen in vlammen op; het schijn sel hiervan was voor de Duitsche vliegers bij hun terugkeer nog ver voorbij het Kanaal te zien. DE HOUDING VAN ITALIË. De „as" van beslissende invloed. „Het fascistische Italië kon de. gebeur- .tenlssen in Europa, waarbij het een rechtstreeksch en essentieel belang heeft, niet zonder meer aan zich laten voorbij gaan. Reeds sinds September 1939 heb ben zijn politieke houding en het gewicht van zijn strijdkrachten een beslissende invloed op de strijd geoefend," begint de politieke medewerker van het Italiaan- sche agentschap Stefani een samenvat tende uiteenzetting van de actie, welke Italië in de eerste negen maanden den oorlog op militair, diplomatiek economisch gebied heeft ontwikkeld. De diplomatieke medewerker wijst op, dat Frankrijk en Engeland een groot aantal divisies en een aanzienlijk deel van hun luchtstrljdkrachten hebben moeten achterhouden tegenover de pa raatheid van Italië. Ook heeft Italië Duitschland geholpen door te verhinde ren, dat de oorlog zich uitbreldde tot den Balkan. De as. als betrouwbaar werktuig van de Duitsch-Itallaansche politiek, heeft gewerkt, overeenkomstig de ge schiedkundige belangen der twee groote landen en zal op de geschiedenis van he* nieuwe Europa van beslissenden invloed zijn. Noch verlokkingen, noch bedreigin gen, noch het piratendom van de blok kade, hebben Invloed kunnen oefenen op de Itallaansche richtsnoeren. Deze wor den bepaald door de historische belan gen, die als volgt kunnen worden samen gevat: Voltooiing van de nationale een heid en onafhankelijkheid ter zee. In de Middellandsche Zee en in Afrika zijn er moeilijkheden, die Italië op vreedzame wijze heeft willen oplossen en die on danks het herhaalde en beruchte Ja mais" zullen worden opgelost. Vooral weet het Italiaansche volk, dat de strijd een strijd om de onafhankelijk heid is. De demo-plutocratische mogend heden hebben met de sancties en met werden hierbij neergeschoten, twee boven Hamburg door nacht-jachttoestellen en het derde in Nederland door luchtafweer geschut. AANVAL VER NAAR HET ZUIDEN VOORTGEZET. Woensdagmiddag meldde het opperbe- In het frontbericht van het D.N.B. - wordt o.a. gezegd, dat de rechtervleugel van het westelijke Dultsche leger, dat Woensdagmorgen vroeg in Noord-Frank- a k k e I ij k e na. f 1.25 In dit nummer zullen de lezers een samenvatting vinden van de verschil lende verordeningen, weika zijn uitge vaardigd ten behoeve van de bestuurs organisatie in Nederland. De samenvat tingen i^ijn ontdaan van termen en uit drukkingen, welke het voor menige le zer soms moeilijk maken dergelljke af kondigingen te begrijpen en zij behoeven dus geen verdere verklaring. Wie ze gelezen heeft zal opmerken dat er in alle verordeningen en voorschriften een streven uitkomt om alle rechten, gebruiken, instellingen, enz. in ons land zooveel als maar eenlgszlns mogelijk is onaangetast te laten. Het geldende recht blijft gehandhaafd, de rijkscommissaris heeft wel dezelfde rechten als voorheen de koningin, maar geen rechten, die bul ten de eigenlijke taak van het regeeren vallen. Zoo kan Dr. Seyss Inquart geen personen in de adelstand verheffen en geen munten uitgeven met zijn beelte nis. De Dultsche overheid heeft bij alle bepalingen voor oogen gehouden, dat zij hier slechts een be'heerende taak heeft en ziJ heeft aan Nederlanders en Duit- schers een gelijke behandeling willen waarborgen. Familieverhoudingen, gods- dlenst-oefenlng en ambtelijke instanties zullen geen veranderingen ondergaan. Op een persconferentie, welke Dr. Rabl aan de Nederlandsche pers heeft ver leend, zeide de woordvoerder zelfs, dat de samenstellers der verordeningen heb ben vastgehouden aan gedachten, die niet meer de hunne zijn, maar die hier nog voortleven in het volk en daarom hebben zij file ontzien en behouden. De rijkscommissaris zelf heeft bovendien nog verklaard, dat ons geen grooter beper kingen zullen worden opgelegd dan voort vloeien uit de noodzaak van de oorlog. Als wij dus minder thee, koffie, suiker brood gaan krijgen, dan hebben wij daar bij het vooruitzicht, dat dit van tijde lijke aard is en dat na afloop van de oorlog dit alles zich spoedig zal herstel len. De afkondiging en de toelichtingen bij Meer dau J II onze wa- hen prachtuoile verscheidenheid. EN BERGVIJZEL met GRASMACHINE; ZOO uw, merk Albion, bij KND Az. - Bilwijk E 11 Haastrecht. hun zeerooverij de souvereinltelt Van Italië bedreigd. De mogelijkheid van der gelijke aanslagen zal voor altijd moeten worden uitgeschakeld. ROME NEEMT MAATREGELEN. Gevaarlijke aone langs alia kusten. Officieel wordt te Rome medegedeeld, dat een zone van 12 mijl breedte, die zich uitstrekt langs de kusten van Italië, Albanië, het imperium en de Itallaan- sche koloniën en bezittingfflfj’tot gevaar lijke zone voor de scheepvaart verklaard is. Dit besluit treedt onmiddenijk in wer king. In het officleele communiqué wordt verder medegedeeld, dat scnepen^Jie de havens van deze kusten willen aajyJoen een machtiging noodlg hebben en dat men daartoe bij dé Itallaansche consu laire of militaire autoriteiten de verelsch- te instructies moet halen. Schepen, die reeds onderweg zijn, moeten tijdig de havenautoriteiten te voren over dag en uur, waarop zij in de gevaarlijke zone aankomen, inlichten en hun positie be kend maken. Zij worden dan door lood sen In deze wateren gele’d. Schepen, die zich niet aan deze bepalingen houden, zullen dit op eigen risico -en gevaar doen. Voorts is bekend gemaakt, dat de 31- reneslgnalen van heden af alleen nog voor luchtalarm benut mogen worden en dat alle andere sirenestgnalen onmiddel» lijk moeten worden afgescha’t. De nacht-jagen. Tegen de zonder systeem ten uitvoer gebrachte luchtaanvallen van den vijand treedt de Duitsche weermacht de laatste tijd met de herhaaldelijk in het leger- „nacht-jagefs" met bericht genoemde goed gevolg op. Zoo echter de aantallen door deze ja gers neergeschoten vijandelijke vliegtui gen gering zijn in vergelijking met de aantallen, door jachteskaders neerge schoten vijandelijke machines, onmiddel- lijk achter het front, dan moet hierbij in aanmerking worden genomen, dat zoowel de Engelsche als de Fransche bommenwerpers, die zonder systeem op onverdedigde en onversterkte Duitsche plaatsen des nachts aanvallen onderne men, steeds alléén vliegende toestellen zijn. De „nacht-jagers" kunnen bijgevolg altijd slechts een gering aantal tegen standers ontmoeten. Dat niettemin zulke gunstige vijande lijke verliescijfers kunnen worden ge- hagen,’die zuidwaarts trokken en daar- meld, levert het beste bewijs voor de bij noordwaarts trekkende Fransche troe- oefening van het Duitsche luchtwapen. pen ontmoetten. Hoewel Advertentiën1—8 regels f 130, 'elke regel meer 0.20; derde plaatsing halve prijs. Adver tentiën worden gratis ge plaatst in „De Gorcumer”. ’Hegtuigen vermist. De vijand herhaalde zijn luchtaanval- op niet militaire doelen in de nacht JJö op 8 Juni in Noord- en West- DulUchland. Schade van belang is niet FRANSCH KABINET GEREORGANI SEERD. Reynaud heeft Woensdag weer een wijziging in het Fransche kabinet aange bracht. De premier neemt in plaats van Daladier de portefeuille van bultenland- sche zaken en behoudt daarbij het minis terie voor landsverdediging. Paul Bau- doin wordt aan hem toegevoegd voor buitenlandsche zaken en generaal Qaulle vuur de nationale verdediging. Voorts zijn benoemd de secretaris-generaal Bouthil- lier tot minister van financiën, George Pernot, tot minister voor het Fransche gezin, Jean Prouvost tot minister van voorlichting, Frossard tot minister voor openbare werken, Delbos tot minister van onderwijs. De andere ministeries blijven onveranderd. De reorganisatie van het kabinet is geschied tegen middernacht in een kabinet*ettlng. ij J. BOON. Haven 21 n: Een Amerika*^'1 heel compleet, pracht- registers. 2 doorloopen* gekost hebbende 380, deze verordeningen kunnen niet anders dan geruststellend werken, nu uien van officleele zijde verneemt, dat de belet ters van ons land er naar streven alles te vermjjdfen, wat gelijkt op ondeidiua- king of op het ontnemen van rechten vrljneden en menigeen, die zich in opzicht zorgen heeft gemaakt, zal thans van zich voelen afvallen. Nu zou men verkeerd doen door meenen dat overigens allee blijft als het voorheen was en dat wijziging in regeerlng en bestuur leven van voor Mei hervat kan worden. Er zijn nog andere veranderinpen: onze uitvoër ligt stil, onze scheepvaart is ver dwenen, de verbindingen met onze ko lomen zijn afgesneden, wij zullen econo misch ons anders moeten instellen, wij moeten niet meer uitsluitend Neder- landsch denken, maar Europeesch, wij moeten niet leven naar de opvattingen, zooals die vroeger leefden binnen onze grenzen, maar zooals ze gelden voor het vasteland van ons werelddeel. Dat blijkt ook wel de bedoeling te zijn van de Duitsche overheid, die, om ons daarin de weg te wijzen twee economen van groote naam, Dr. Wohltat en Fischböck naar hier gezonden heeft, om het econo misch leven te bestudeeren en voor zoo ver noodig op andere wijze te ordenen- Zij zullen vermoedelijk al heel spoedig nieuwe richtlijnen aangeven om ons land aan te passen aan de nieuwe toe stand. S De nieuwe toestand beteekent nrtet uitsluitend economie, handel, uitvoer, landbouw, enz., maar ook de Inwendige economie ons economisch streven en ook de sociale maatregelen zullen ande re richtingen moeten zoeken. Er zullen ongetwijfeld meer verordeningen komen, maar na kennisneming van de maatre gelen. welke de Duitsche overheid tot nu toe heeft genomen, is er geen reden niet met vertrouwen en gerustheid die af te wachten. De „Populaire” richt zich volgens D.N.B -bericht tegen de uitbuiting luchtaanvallen. Drie dooden, tien zwaar Belgische vluchtelingen in Frankrijk. De gewonden en elf lichtgewonden vielen als aankomst van groote aantallen vlucffite- slachtoffer van de aanval. Dertien woon- lingen in bepaalde provinciesteden, huizen werden deels verwoest, deels be- schrijft het blad, hebben alle levensmld- schadigd. delenprijzen §nel omhoog gejaagd. Voorts Ben vijandelijk vliegtuig werd door het ïljn ook de huurprijzen, die reeds bij het t neergehwld. Het begin van den oorlog in verscheidene stortte brandend in een modderig deel provinciesteden op abnormale wijze wa- van de Elbe. Een lijk, benevens wrak- ren gestegen, opnieuw omhoog zijn ge stukken van het vliegtuig, konden ge- gaan. De meeste vluchtelingen of geëva- borgen worden. cueerden moeten in de open lucht ver blijven, omdat nij geen onderdak vinden. Deze uitbuiting, zoo besluit het blad, ver wekt onder de vluchtsllngen en geévaeu- eerden een beklagenswaardlge gemoeds toestand. Fransche leger opende, volgens een me- dedeeling van het opperbevel van, de Dultsche weermacht van 6 Juni op ver- scheidene plaatsen door de zoogenaamde sinds dagen steeds weer als front Weygand linie is gebroken. - - De aanval is vooral in het gebied van Amiens en Peronne ver naar het Zuidfen muur voor Parijs had opgeslagen. De voortgezet. Ook in het kustgebied werd Duitsche legers hebben haar stralen de tegenstander teruggeworpen en op krans reeds eenige uren, nadat zij de aanval hierop geopend hebben, geknakt. Donderdag heeft het Duitsche luchtaf- gen vervolgd. Tegen de Duitsche rechter- weergeschut in belangrijke mate bijge- vleugel was ook het hardnekkig verweer dragen tot het mislukken van een ven der Franschen niet opgewassen. De te- delijken pantsertfanval bij Abbeville. Door ruggeworpen Fransche eenheden waren rechtstreeksche beschieting werden ze- gedwongen. reeds groote hoeveelheden v«« vUandelijke pantserwagens vemie- buit in de handen der Duitsche regimen ten achter te laten. SuccMien der luchtmacht Het luchtwapen mengde zich wederom met veel succes in de strijd op de begane grond. Het baande de weg voor de in fanterie en brak, door het in het vuur brengen van luchtdoelgeschut, dat overi gens boven het Duitsche front het lucht ruim met succes beveiligde, gelijk uit de verliescijfers van den vijand blijkt, het verzet van vijandelijke machinegeweer- nesten en pantserafdeellngen. Het over- succes der luchtmacht bij haar "aanvallen op vijandelijke vliegvel den in Midden-Èrankrijk heeft er in aanzienlijke mate toe bijgedragen, dat zij van de aanvang af van de groote slag in Frankrijk het luchtruim evenzeer be- heerscht als zij dat deed tijdens de slag in Vlaanderen. De zwaar verdedigde oorlogs- en han- dclshaven Cherbourg werd met NIEUWE VLUCHTELINGEN- i STROOM. Vrees voor Duitsche op- marsch. Te San Sebastian aangekomen vluch telingen uit Bordeaux en uit andere dee- len van het departement Gironde mel den, dat de Woensdag hervate Dultsche opmarsch de Parljsche bevolking met angst en schrik heeft vervuld. Reeds de zelfde dag zijn de eerste vluchtelingen uit Aumale, Beauvais, Compiegne en Reims per vrachtauto aangekomen. Daar op volgde een ware lawine van vluchte- uugen, aie zuiu.. de bij noordwaarts 1 pen ontmoetten. Hoewel de regeerlng LVCHTAANVAL O, HAMBVKG. «.'t Het D. N. B. meldt: elkeen wat er gaande is. Vele gemeente- In de nacht van 5 op 8 Juni hebben lijke functionnarissen zouden naar opnieuw in vrij grooten getale vljande- leiding van officieel^ inlichtingen lljkê bomvllegtulgen Hamburg aangeval- gevlucht, len. Het was de meeèt systeemlooze van alle tot dusverre op Hamburg gerichte SOMME EN OISE-AISNE-KANAAL OVERSCHREDEN. Weygand-linie geforceerd. Nauwelijks is de groote slag in Vlaan deren geëindigd of elders is de strijd al weer fel opgelaaid door een nieuw en krachtlk Duitsch initiatief. Een lijk, benevens wrak- konden ge-

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 1