W' pGeïnengd'nieuws' Bakfietsen A. JANSE - Groot-Ammers Binnenland j Gemengd nieuws FEUILLETON. L 2 TRIJDAG 7 JUNI 194» van vijandelijkheden in het Oosten van de Mlddellandsche Zee de eilanden in Italiaansche handen geraken en daar mede zouden kunnen dienen tot steun punten voor eventueele aanvallen op Turkije en de Westelijke mogendheden. Turkije zou daarmede in staat wor- <ten gesteld om met de Westelijke mo gendheden de territoriale integriteit van Griekenland, dat betrokken is in de Turkfsche veiligheidszone, te waarborgen tegen aggressie. Het schijnt, zoo conclideert het D.N.B., dat minister-president Metaxas de/e eisch van de hand heeft gewezen, hetgeen bij de orenbar» meening, die er aan gewend was om in Turkije een vriend en bond genoot to zien, merkbare radeloosheid te- veeg zou hebben gebracht. HULDEBETOON AAN KONING LEOPOLD. Paleisgevel gaat schuil on der bloemen. Koning Leopold heeft in het hart van Antwerpen, op da Meir, een klein palels. Het hek van dit gebouw, dat een grij zen soberen gevel heeft, is geheel be hangen met bloemruikers. De heete zon en het stadsstof verschrompelen in ee# enkelen dag de mooiste bloemen, maar dit is niet erg. Elke dag komen andere dankbare Antwerpenaren een bloemen hulde brengen aan den koning en bo vendien, wat blijft, zijn de diep ontroe rende boodschappen Aan het adres van den koning, die gehecht zijn aan de ver leppende ruikers, zoo meldt de Tel. Portretten van konjing Leopold zijn achter het hek tusschen de bloemen en de brieven opgehangeln en verder prijkt in het midden van de gevel een getui genis van de Nationale Bond van Vuur- kruisen een der vereenigingen van Belgische oudstrijdeifs uit den oorlog van 1914—1918: j „Wij, oudstrijders, kunnen het best beoordeelen, dat Uwbesluit tot capitu latie in de gegeven Omstandigheden het eenig mogelijke en hét eenig menscheltj- ke was." I Verontwaardiging in Belgisch Congo. Uit Cabinda (Belgifcch Congo) wordt gemeld, dat het bericht van de schrap ping van koning Leppold uit de lijst van het Legioen van Eer in de Belgische kolonie groote ontstemming tegen Frank rijk heeft veroorzaakt. In Leopoldstad is een protestvergadering van Belgische of ficieren gehouden. Onder d* aanwezi gen bevonden zich deelnemers aan de wereldoorlog, die eenstemmig besloten, den president van de Fransche republiek hun oorlogsonderscheidingen terug te Sturen. De Fransche maatregel wordt be schouwd ala een beleedlging van de eer der Belgische natie. Verschillende oudere officieren, die ook in het bezit lijn van Engelschè onderscheidingen, hebben verklaard, deze eveneens te wil len terugsturen. degrelle gefusilleerd? Het Duitse he blad „Informationss telle" publiceert bijzonderheden over de'behan deling, welke Duitschers en personen van andere nationaliteit, die in België waren gearresteerd en daarna weggevoerd wer den, van de Franschen in Rijssel en Ab beville hebben ondervonden. Zij vernam O.a., d^t 72 personen vermoord werden. Van bijzonder belang is de verklaring van een hunner, den Deenschen ingeni eur Winter, over het lot van den leider der Belgische rexisten, Leon Degrelle. De nasporingen naar de verblijfplaats van Degrelle zijn nog aan de gang. Naar alle waarschijnlijkheid is hij echter in Rijs sel doodgeschoten. HERTOG VAN WINDSOR VERLAAT HET LEGER. Naar het D. N. B. meldt, is te Londen bekend geworden, dat de hertog van Windsor ontslag zal nemen als officier bij het Britsche en Fransche leger. DUITSCHLAND'S VERLIEZEN. De Deutsche Allgemetne Zeitung be antwoordt de vraag waarom de Duitsche verliezen bij den strijd in Nederland. Bel gië en Noord-Frankrijk zoo buitenge woon gering zijn, met te wijzen op het overwicht, dat de Duitsche wapenen be zitten en op de leiding in de bewegings oorlog. welke in geheel moderne geest geschiedt. Om een denkbeeld te geven van de ver-' rassend nauwe begrenzingen, waarbin nen de Duitsche verliezen zijn gebleven, maakt het blad een vergelijking met de slag aan de Somme, welke in Juni tot November 1916 duurde Toenmaals ver loor Duitschland in deze vijf maanden ongeveer een half millioen soldaten, zon der dat dit offer aan de algemeene toe stand iets heeft kunnen veranderen De verliezen, welke het Duitsche leger in Mei 1940 leed. bedragen aan dooden en ge wonden niet meer dan ongeveer 't tien de deel van de toenmaligs verliezen. Bo vendien werd echter, zooals men thans «onder overdrijving mag vaststellen, aan het verdere verloop van de oorlog reeds een beslissende wending gegeven. DUITSCH-ZWITSERSCJH LUCHT GEVECHT. Vier vliegtuigen neergeschoten. Het D.N.B. meldt uit Berlijn In kringen der Wilhelmstrasse werd Woensdag tegenover persvertegenwoor digers bevestigd, dat er gevechten tus- schen Duitsche en Zwitsersche vliegtui gen hebben plaats gehad. Het staat vast dat Zwitsersche vliegtuigen boven Fransch gebied aanvallen op Duitsche vliegtuigen hebben ondernomen, waar bij een Duitsch toestel boven Fransch gebied door Zwitsersche vliegtuigen is neergeschoten. In het luchtgevecht, dat hierop ontstond, werden vier Zwitsersche vliegtuigen neergeschoten. Reeds is no pens twee van deze vliegtuigen onom- stootelijk bewezen, dat zij zich boven Fransch gebied bevonden. Zij zijn ook op Fransch grondgebied neergekomen. Het diplomatieke onderzoek van de aangelegenheid is nog gaande. INGRIJPENDE ECONOMISCHE MAAT REGELEN IN DENEMARKEN. De veranderde economische verhoudin gen dwingen Denemarken tot een over gangstijdperk, dat vele moeilijkheden meebrengt. De regeering heeft daarom, naar de Berliner Borsenzeitung meldt, na uitvoerige beraadslagingen in het Volke- ting een wetsontwerp ingediend, dat tot dusver ongekende wijze ingrijpt in het Deensche economische leven. Het door de vakvereenigingen geeischte verband tusschen de kosten van levensonderhoud en de loonen wordt opgeheven. Het uit- keeren van dividenden enz. wordt be perkt. Er wordt opnieuw een scherpere controle op de goederenprijzen ingevoerd, terwijl de bestrijding van de werkloos heid zal worden aangepakt door inkor ting van de arbeidstijd, waardoor nieu we krachten te werk kunnen worden ge steld. De door deze maatregel veroor zaakte «onkosten worden door een nieu we belasting gedekt, welke tot door alle loontrekkenden gedragen moet worden. ROEMENIE WIJST VREEMDELINGEN UIT. Ook vier Nederlanders Als gevolg van de verscherpte controle op de vreemdelingen, die in Roemenië verblijven, hebben de Roemeensche au toriteiten een aantal verdachte personen uitgewezen. Van hen bleken verscheide ne onder het mom van volontair werk zaam te zijn bij de Britsch-Nederland- sche maatschappij „Astra Romana". Tot dusver hebben zeven Engelsche en vier Nederlandsche staatsburgers last gekre gen het land binnen 24 uur te verlaten. DIENSTPLICHT VOOR TURKSCHE VROUWEN. Het parlement te Ankara bereid een wet voor inzake de vrouwelijke militaire dienstplicht. Volgens deze wet zullen mejsjes en vrouwen tusschen 16 en! 65 jaar voor het vervullen van militaire dienstplicht kunnen worden opgeroepen. Het ligt in de bedoeling deze vrouwen werkzaamheden te laten verrichten bij de etappediensten, bij het transportwe zen, bij het Roode Kruis en bij de admi nistratieve diensten. ARRESTATIES TE WILNA. Russische soldaten ontvoerd? Te Wilna zijn 64 personen gearresteerd als gevolg van Sowjet-Russische bewe ringen, dat soldaten van het roode leger in Litauen onlangs zijn ontvoerd. Een der arrestanten zou bekend hebben, dat hij werkte voor een buitenlandsche mo gendheid. Een aantal personen zonder bepaalde werkkring die verblijf hielden in de buurt van de Russische bases in Litauen zijn uit die plaatsen weggehaald Rjflp?r gelooft, dat de Russische beschul- gen groote politieke beteekenis heb- Litauen RjÉr oordeeld zijn. Het wetsvoorstel is naar de Senaat doorgezonden. Tegen deelneming aan de oorlog. Na een kort debat hebben de commis sies voor buitenlandsche zaken van de senaat en van het huis van afgevaardig den de eenige dagen geleden ingediende moties goedgekeurd, krachtens welke de Vereenigde Staten de overdracht van be zittingen van een niet-Amerikaansche mogendheid op het Westelijk halfrond aan een andere niet-Amerikaansche mo gendheid niet zullen erkennen. Tevens heeft de senaatscommissie met 19 tegen 2 stemmen de motie van den democratischen senator Pepper verwor pen. waarin werd voorgesteld de gealli eerden te steunen door een daadwerke lijke deelneming van de Vereenigde Sta ten aan de oorlog. ARGENTINIË EN DUITSCHLAND. De Argentijnsche bladen publiceeren berichten ui.t Berlijn, volgens welke Duitschland Argentinië's protest tegen het feit. dat een Duitsche duikboot on geveer tien dagen geleden ter hoogte van Kaap Finisterre het Argentijnsche s.s. „Uruguay" heeft getorpedeerd, heeft ver worpen. Duitschland bereidt een con tra-protest voor, waarin het de Argentijnsche regee ring beschuldigt van laster en volkomen ongegronde verdenkingen. PARTIJEN VERBODEN IN CANADA. Naar uit Ottawa wordt gemeld zijn in Canada de communistische partij, de partij de nationale eenheid en een 12- tal andere organisaties verboden. AMERIKA WAAKT TEGEN VREEM DELINGEN. Uit een door het Amerikaansche mi nisterie van buitenlandsche zaken uitge vaardigde verordening blijkt, dat de toe lating van vreemdelingen in de Vereen. Staten beperkt wordt. Van heden af wor den slechts die vreemdelingen toegela ten, die kunnen bewijzen, dat hun ver blijf „een wettig en noodzakelijk doel" beoogt. In een tweede verordening wordt het verblijf aan den wal van buitenlandsche zeelieden sterk beperkt. Het Huis van Afgevaardigden heeft voorts zonder debat een wetsvoorstel aangenomen, dat voorziet in de onver wijlde deportatie van buitenlanders, die zich schuldig maken aan spionnage voor een buitenlandsche regeering of aan sa botage of die Wegens een misdrijf ver- ROTTERDAM VRAAGT OM RUST! Het heeft er recht ep. De „Maasbode" schrijft: Een paar nachten hadden we rust ge had in Rotterdam. Een heele verade ming! Daar begon het lieve leventje opnieuw en twee nachten achter elkaar werd Rot terdam al wederom in angst gezet en van de zoo noodzakelijke nachtrust beroofd. Mag deze zoo zwaar geteisterde stede nu werkelijk niet op eenige clementie rekenen? Anders is het werkelijk geen wonder, dat de zoo beproefde bevolking haar oort deel over de Engelschen als volgt kopt en scherp samenvat: Ons helpen kunnen zij niet, bombardeeren wel. De olietanks en de fabrieken in Vla&r- dingen zijn reeds gebombardeerd; onze voorraad benzine en petroleum voor twee jaar is,, daarmede vrijwel vernietigd. Ne derland ondervindt de gevolgen in de scherpe rantsoeneering, die anders over bodig ware geweest. Kan het daarbij niet blijven? Het loopt anders uit op de volslagen slooping en ondermijning van de zenu wen met alle gevolgen van dien van de bevolking eeriëfc groote stad, wier ze nuwgestel reeds op een zoo zware proef werd gesteld. Rotterdam heeft er recljt op, thans met rust te worden gelaten! ARBEID IN DUITSCHLAND. Tot nu toe 34 a 40.906 Neder landers. Naar het D. N. 'B. /an welingelichte zijde verneemt, bedroeg het aantal werk- loozen in Duitschland eind Mei slecnts 57 800. Bij het uitbreken van de oorlog had Duitschland nog 62.003 werkloozcii. Onder degenen die thans nog werkloos zijn, bevinden zich geen arbeidskrachten van beteekenis meer. Van oudsher, zoo verneemt D. N. B. verder, was Duitschland een land, waar in vele vreemdelingen werkten. Voor de wereldoorlog een millioen, de helft in de landbouw en de helft in de industrie. Thans werken er in Duitschland nog een half mllioen vreemdelingen, van wie 50.000 Italianen. Dit aantal zal nog toe nemen. Tot dusver waren er 30.000 a 40 000 Ne derlanders in Dult^hland werkzaam. Hoewel er in Nederland nog veel oprui- mingswerk is te verrichten, kan Duitsch land de Nederlandsche arbeidsmarkt hel pen door Nederlandsche arbeidskrachten voor de landbouw, de mijnbouw, de tex tielindustrie of voor havenwerkzaamhe den in dienst te nemen. Duitschland streeft er naar, zoo werd er tenslotte ver klaard, door vrijwillige werving buiten landsche arbeidskrachten uit landen met groote werkloosheid af te nemen en in Duitschland te werk te stellen. BOTSING TUSSCHÉN TRAM EN BUS. Vele kinderen gewond. Donderdagmorgen Is te Heerlen een elec- trische tram tegen een bu? met school kinderen gebotst. Uit het onderzoek ble'ek, dat de tram bij een kruising de bus welke uit de dwarsweg kwam. aan de achterzijde had gegrepen. t)e zijwand van de bus werd gedeeltelijk weggerukt, terwijl felle ra men werden vernield. Van de tram werd de bestuurderscabine ingedrukt en wer den eveneens alle vensters vernield. De bus vervoerde kinderen uit verschil lende plaatsen in de mijnstreek naar een school te Heerlen. Bij de botsing ont stond onder de kinderen een paniek. Ve len werden, door de scherven der ruiten meer of minder ernstig gewond. De vele ter werd hij bevrijd, doch de levensgees ten waren toen reeds geweken. De man was gehuwd en vader van vijf kinderen. Hij woonde te Bocholz. Voorts is in de ondergrondsche werken van de Domaniale mijn te Kerkrade de 31-jarige J. Krewinkel uit Kerkrade on der vallend gesteente geraakt en ge dood. De man was gehuwd en vader van een kind. EEN DUITSCHE EEREBEGRAAFPLAATS BIJ ARNHEM. Graaf K. L. G. van der Goltz, die op het Jachthuis van het landgoed Zypen- daal te Arnhem woont, heeft op zijn be zitting een terrein beschikbaar gesteld voor eere-begraafplaats van in de omge ving van Arnhem gesneuvelde Duitsche militairen. Dit kerkhof is een open veld, omringd door bosschen en van de Dee- lensche weg even voorbij het kruispunt met de Schelmscheweg. bereikbaar langs een korte laan van Amerikaansche eiken. Het is een open terrein, waaraan straks door beplantingen het juiste ka rakter zal worden gegeven. In overwe ging is de oprichting van een gedenk- teeken. Reeds is er bijgezet het stoffelijk overschot van Ehrich Muller, die be hoorde tot de S.S. troepen welke bij Die ren streden. Hij werd daar tijdelijk be graven en het stoffelijk overschot is nu naar de^eere-begraafplaats bij de Dee- lensche weg overgebracht. De Duitsche kolonie uit Arnhem en omgeving en een eerewacht van Duitsche militairen wa ren daarbij tegenwoordig. MIJNONTPLOFF1NG IN ENGELAND. Donderdagochtend heeft zich in een steenkolenmijn in Yorkshire een ont ploffing voorgedaan, waarbij zes mijn werkers om het leven zijn gekomen en acht personen brandwonden hebben op- geloopen. NOODWEER IN BULGARIJE. De laatste drie dagen is bijna geheel Bulgarije geteisterd door noodweer, dat in het Jjijzonder in het Noorden des lands groote schade heeft aangericht. In eeni ge streken is de oogst door hagel ernstig in gevaar gebracht. Geheele landstreken zijn overstroomd. Uit eenige plaatsen zijn ook berichten ontvangen over verliezen aan menschenlevens tengevolge van blik seminslag of verdrinking. Te Sofia zijn de laag gelegen stadsdeelen ernstig door de binnendringende watermassa's geteis terd. Eenige scholen en vele kelderwo ningen moesten ontruimd worden. Ook de spoorwegen zijn op eenige plaatsen beschadigd, zoodat het verkeer tijdelijk moest worden gestaakt. De schade wordt voorloopig op meer dan 100 millioen lewa geraamd. De regeering heeft maatrege len getroffen voor de hulpverleening. RUSSISCHE PARACHUTE DEMONSTRATIE. Sprongen van meer dan 9000 meter. Te Saraboeze in de Krim zijn wedstrij den gehouden voor valschermspringers van de marine. Hierbij werden 288 spron gen gemaakt van een hoogte van 1000 9648 meter. Negentien parachutisten sprongen groepsgewijze op een hoogte van 6248 meter uit een vliegtuig. Eerst op minder dan 2000 meter van de aarde werden de valschermen geopend. Een andere vermeldenswaardige sprong werd gemaakt van een hoogte van 9648 meter door vier valschermspringers, waar van er drie hun parachute pas na 175 seconden openden, op een hoogte Van 840 meter. Ten besluite der wedstrijden werden groepsgewijze sprongen in zee uitgevoerd. GOUD STROOMT NAAR AMERIKA. De „New York Times" bericht, dat op het oogenblik uit de geallieerde landen de grootste goudstroom in de geschiede nis naar de Vereenigde Staten vloeit. Al leen reeds de op 4 dezer in de kelders van de New Yorksche Federal Reserve Bank opgeborgen hoeveelheid gpud, wordt op 288.72 millioen geraamd. ECONOMISCH VERVOER IN UTRECHT Een distributie-centrum opgericht. Het rijden met ledige of half geladen vrachtauto's steekt wel heel erg af bij de volstrekt vereischte zuinigheid welke is geboden met het gebruik van vloeibare brandstoffen. Met goede wil kost 't maar weinig moeite om in' deze tijd van ver- voersschaarschte lading te vinden voor een wagen, die als eerste opdracht heeft, ergens iets te halen. Laat zulk een wa- lichtgewonden^ werden op^flchoól verbon- gen meteen in die richting iets wegbren- gen. Samentrekking van het vervoer is vandaag de dag een aangelegenheid van het eerste belang. Op initiatief van den commissaris der koningin in de provincie Utrecht is voor zijn gewest een vervoersdistributiecen- trum in het leven geroepen met een com missie om ter zake van voorlichting te dienen. Het bureau is gevestigd in het gebouw van de Provinciale Griffie-- te Utrecht, achter Sint Pieter 20, telefoon 11957. den; vier kinderen, die ernstig waren ge wond, werden in de verbandkamer der Oranje Nassau Mijn I verbonden. Drie van hen moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. ONGELUKKEN IN DE MIJNEN. Twee slachtoffers. Woensdag is in het ondengrondsche gedeelte van de staatsmijn Wilhelqaina te Terwinselen de 42-jarige houwer J.L. Janssen bekneld geraakt. Korten tijdia- grote voorraad Nieuwe en gebruikte mei gesloten bakken en open. Verschillende modellen, grote en kleine, keuze uit 20 stuks, prachtmodellen. Ook grote keuze in Rijwielen en Transport* rijwielen, Banden, enz. geen verhoogde prijzen. Kerkstraat 49, Telefoon 18 Uitgaande van een voldoend begrip voor samenwerking, is deze samentrek king van het vervoer vooralsnog vrijwil lig gehouden. Men werkt zoo, dat belang hebbenden in de provincie Utrecht, die anders per eigen gelegenheid expediee- ren, aan het bureau dagelijks opgavi doen van de zendingen, welke een der volgende dagen naar elders vervoerd moe- ten worden. Daarnaast wordt dagelijia opgave vervyacht van hen, die van Utrecht uit een rit moeten maken met een ledige of een niet geheel geladen auto. Deze op gave van beide zijden wordt dezelfde dag behandeld. Daarbij wordt nagegaan, op welke wfoze van deze ledige of niet ge heel bezette auto's kan worden gebruik gemaakt. Voorts zal er naar gestreefd worden om ook door andere middelen het goederenvervoer in het algemeen zoo economisch mogelijk te doen geschieden, Ameide. Gisteravond had de JaarliJk. sche kersenverpachting plaats; er werd ongeveer 3 a 4 cent per pdnd op hel hout besteed. Voor het gras en hooiland werden hooge prijzen besteed. Demobilisatie. Capelle a.d. IJssel. Ook in onze ge- meente keeren de gemobiliseerden lang zamerhand terug. Eenigen, die nog steedj vermist werden, en van wie geen inlich tingen waren te verkrijgen, zijn uit Vlaanderen teruggekeerd; hierbij waren drie jongemannen, die in 7 dagen dt afstand geheel te voet hadden afgelegd. Giessen-Nienwkerk. Voor werkloozen bestaat ook hier de gelegenheid zich aan te melden voor werken in Duitschland. Ter secretarie zijn nadere gegevens te verkrijgen. Nieuw-Lekkerland. In de Ned. Herv, Kerk te Kinderdijk zijn Zondag, als ex tra gift. drie bankbiljetten van f 10 ge collecteerd voor de kerkvoogdij en twee voor de diaconie. Verdronken. Nieuwerkerk a d. IJssel. Maandagavond geraakte het 3-jarig zoontje van de fa milie de G. aan de 's-Gravenweg te wa ter in de voor de ouderlijke woning ge legen sloot; hoewel het kind vrij spoedig werd opgemerkt bleken de levensgeesten reeds geweken, zoodat de pogingen, wel ke dr. 8. J. Hage In het werk stelde geen baat meer hadden. Het uitreiken van de distributiebon boekjes en broodbonnen is thans beëin digd; binnen zeer korten tijd werd dit kolossale werk door het gewone secreta rie-personeel uitgevoerd. Zondag arriveerden wederom eeni ge militairen, van wie tot nu toe nog ieder levensteeken ontbrak. Hieruit blijkt dus, dat er nog geen aanleiding bestaat de hoop op te geven bij het ontbreken van bericht van de betrokken militairen. Mooie opbrengst. Reeuwijk. Het inzamelingsfonds vooi een nieuw orgel in de Ned. Herv. Kerk van Reeuwijk. het z g.n. Orgelfonds, heeft thans In totaal ruim f 1200 opgebracht. Bijtijds gered. Reeuwijk. Op het dorp nabij de R-K. Kerk geraakte een dochtertje van de fa milie Meurs in het water. Mej D.' van Vliet, die het ongeval zag gebeuren, snel de toe, doch het meisje was reeds onder water verdwenen. Gelukkig passeerde juist de heer H. G. Carlier, wien men op het ongeval opmerkzaam maakte. Hij be gaf zich op aanwijzing van mej. v. Vliet gekleed te water en het gelukte hem. het meisje behouden op het droge te bren gen. J. Beusikotn. f Schèlluinen. Op de leeftijd van 58 jaar is hier plotseling overleden de heer J. Beusikom. om. voorzitter van de polder „De Banne van Gorinchem en Kwaker- naat" en**vlce-voorzitter van de vereeni- ging ..Ziekenhuishulp" voor de gemeen ten Schelluinen, Giessen-Nieuwkerk peursum. Daar het kerkeraadsbesluit, om de Hervormde avondkerkdiensten om half 8 te doen aanvangen, geen onverdeelde in stemming heeft geoogst, zullen krach tens een nieuwe beslissing deze diensten voortaan gedurende den zomer om 7 uur aanvangen. Artilleriepaarden voor de hooibouw. Schelluinen. De vele hier nog vertoe vende artilleriepaarden worden tijdelijk kosteloos ter beschikking gesteld van landbouwers, die ze b.v. tijdens de groo te drukte van de hooioogst gebruiken willen. Tot uit verre omtrek komen dl boeren deze dieren halen. Een zware militaire vrachtauto isbg het uitwijken voor een wlelrijdster ineen sloot gekanteld. Drie boomen zijn af8e" broken. Voor twee der Inzittende solda ten, die hoofdwonden opliepen, moest ge neeskundige hulp ingeroepen worden 3 TWEEDE BLAD. N<*mvNfHAP VOOR ZUID-HOLLANP FN UTRECHT Schoonhovensche Conrar.t VRIJDAG 7 JUNI 1940 daarheen ten spoedigste terug te keeren. Alle maatregelen worden getroffen, op dat de vrijgelaten krijgsgevangenen in zoo kort mogelijken tijd naar hun haard steden zullen kunnen terugkeeren. In den nacht vj/n Dinsdag op Woens dag hebben in het grensgebied bij Zeve naar honderden menschen onder de bloo- ten hemel langs den weg gelegen of in het open veld Slechts een enkeling heeft een plaatsje gevonden ln een der weini ge kleine hotels, die deze streek rijk is. Sommigen wachten reeds van het eerste oogenblik af, dat de terugkomst der Ne derlandsche soldaten bekend gemaakt werd Vele wachtenden zijn'bepakt en beladen met broodjes, sigaretten en wat dies meer zij. om aan de militairen uitte deelen en daarmede uiting te geven aan hun dapkbare gevoelens yoor deze be houden terugkomst. DE NEDERLANDSCHE KRIJGS GEVANGENEN. Misschien morgen. De maatregelen van den territorialen bevelhebber om alle toegangswegen tot de gemeenten Zevenaar en Oldenzaal af te zetten, er toe meegewerkt, dat de drukte in deze grensgebieden veel min der geworden is. Toch houden zich aan de rand van beide gemeenten nog velen op, die geduldig blijven wachten. De moeilijkheden met betrekking tot de hulsvesting en het verkeer zijn dan ook groot. De kapitein der infanterie, Zomer, die belast is met de ontvangst van de krijgsgevangenen te Arnhem, heeft be kend doen maken dat niets met zeker heid te zeggen ls over datum en plaats van aankomst van Nederlandsche solda ten. Van bevoegde Nederlandsche zijde deel^ de men later mede. dat de repatneeren- de soldaten Zaterdag in de loop van de morgen ln Oldenzaal en Zevenaar kun nen wordt verwacht. Wat de 10 000 sol daten betreft die via Bentheim zullen te rugkeeren, deze zullen per trein naar Ol denzaal, Enschede, Hengelo en Almelo worden doorgezonden. Daar zullen de soldaten worden Ingekwartierd en me disch gekeurd. Tevens zullen daar de ad ministratieve maatregelen worden geno men. Blijf thuis. De overstrooming van de grensplaatsen heeft voor het verkeer groote bezwaren. Zij zou de spoedige doorzending van de ontslagen krijgsgevangenen kunnen be lemmeren, bovendien ls het reeds voor gekomen, dat personen, die zich naar een grensplaats hadden begeven in de open lucht hebben moeten overnachten, en aan andere ongemakken blootgesteld geweest zijn. Men oefene nog korte tijd geduld en blijve thuis. Dit is het beste voor een vlotte afwikkeling van den te rugkeer der ontslagenen. Frankrijk, of terug te keeren naar Neder land. Ongeveer de helft der Nederland sche militairen verkoos de terugkeer naar het eigen land. Het moet zeer waar schijnlijk geacht worden, dat de verwan ten van de anderen nog in lange tijd niets vernemen. VIER COMMISSARISSEN-GENERAAL. Blijkens het elders ln dit nummer op genomen decreet van den Rijkscommis saris. heeft deze zich de medewerking verzekerd van vier commissarissen-gene raal. Uit de aard der zaak heeft hiertoe Rijksminister Seys-Inquart vier Duitsche autoriteiten benoemd. De taak van commissaris-generaal voor bestuur en justitie is opgedragen aan Staatssecretaris dr. Wimmer; voor de openbare veiligheid (hoogere S.S.- en po litieleider) waakt Brigadefuhrer Rauter; voor financiën en economische zaken ls Minister Flschböck aangewezen en ten slotte zullen bijzondere gevallen onder Hauptambtsleiter dr. Schmidt ressortee ren. DE POSITIE DER AMBTENAREN. Geen eed van trouw. Het A. N P. meldt: Naar ons ter oore ls gekomen bestaat in zekere kringen eenige ongerustheid om trent .de verplichtingen van de Neder landsche ambtenaren ln het algemeen krachtens de verordening van den Rijks commissaris, gedateerd 29 Mei 1940, wel ke gisteren ls bekend gemaakt. Men vestigt er onze aandacht op, dat deze ongerustheid geheel op een misver stand moet berusten. Krachtens artikel 7 van deze verordening wordt binnen een termijn, die door den Rijkscommissaris wordt bepaald, van de Nederlandsche ambtenaren gevraagd dat zij onder eede een verklaring afleggen?*dat zij de veror deningen en bepalingen van den Rijks commissaris en vah de hem onderge schikte Duitsche organen, stipt «\Ulen nakomen en dat zij zich zullen onthou den van elke handeling, gericht tegen het Duitsche Rijk of de Duitsche weer macht. Deze verklaring ls noodig ten einde een basis te vormen voor samenwerking tusschen Duitsche en Nederlandsche au toriteiten. Een eed van trouw wordt in het'geheel niet verlangd, doch men be grijpt. dat er een zekere grondslag moet zijn. welke innig» samenwerking waar borgt. De Duitsche bepaling strookt trouwens met de aan wij zingen, door de Nederland sche Ministerraad in 1937 vastgeetel/J, om de houding aan te geven van Neder landsche ambtenaren «n personeel van overheidsdiensten in geval van een vij andelijke inval. CREDIETEN VOOR ZAKENLIEDEN. Opnieuw groot verlof. Aan verdere reserve- en dienstplichtigen. De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft bepaald, dat met ingang van 6 Juni 1940 rekening houdende met eenige volgende aknwijzingen de com mandant van elk enkelvoudig oorlogson derdeel (compagnie enz.) groot verlof kan verleenen aan het nog in werkelijke dienst zijnde reserve- en dienstplichtig personeel. Het groot verlof wordt alleen dan ver leend, Indien de belanghebbende aan den commandant van het betrokken oor logsonderdeel een verklaring van werk gever, familie o a. kan overleggen, waar uit blijkt, dat hij door loongevende ar beid, dan wel op andere wijze in eigen onderhoud kan voorzien, althans niet ten laste van de gemeenschap zal komen. KOFFIE EN THEE OP BON 69. Het departement van handel, nljveiheld en scheepvaart meldt, dat bon 69 van het algemeen distr.buMebonooekjc gedu rende het tijdvak van Donderdag 6 Juni tot, en met Vrijdag 5. Juli recht geeft op het koopen van 2 2 ons koffie of ons thee. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de bevoorrading van de winkeliers ten gevolge van verkeersmoeilijkheden ver traging kan onderyinden. De winkeliers zullen in verband daarmede vermoede lijk niet onmiddellijk op alle bonnen, waarover hun klanten beschikken, koffie of thee kunnen afleveren. Men moet daarom niet «aanstonds de eerste dagen alle bonnen, waarover men beschikt, bij zijn winkelier inleveren. Indien men zijn bestellingen over de periode van nu tot en met 5 Juli verdeelt, kan ieder er zeker van zijn, dat hij in de loop van Juni de geheele hoeveelheid,, waarop hij met zijfi gezin recht heeft, bij zijn krui denier kan koopen. GROOTE DRUKTE AAN DE OOST GRENS. Wegen afgesloten. Er was Woensdag een enorme belang stelling voor de uit Duitsche krijgsgevan genschap terugkeerende Nederlandsche militairen. Per trein, per rijwiel, te voet en met andere middelen van vervoer hebben et- lelijke landgenooten zich naar Oldenzaal en Zevqnaar begeven, ten einde daar hun familieleden, die uit Duitsche krijgs gevangenschap ontslagen worden, te ont moeten. Op de toegangswegen naar deze gemeenten dreigden hierdoor ernstige verkeersstremmingen te ontstaan. Boven dien worden de daar aanwezige Neder landsche troepencommandanten ernstig ln hun bewegingen belemmerd, terwijl tevens voedselschaarschte in deze ge meenten dreigt te ontstaan door den toe vloed van personen. Daardoor zouden Voor de vrijgelaten soldaten onvoldoende levensmiddelen overblijven. De territoriaal-bevelhebber ln Ovérijsel en Gelderland, kolonel Dwars, verzoekt de Nederlandsche bevolking daarom in het belang der vrijgelaten soldaten en mede in haar eigenbelang, haar plannen tot vertrek naar Zevenaar en Oldenzaal op te geven, of zoo noodig van haar reis NEDERLANDSCHE MILITAIREN IN FRANKRIJK EN ENGELAND. Waarvan men niets hoort. Van vele Nederlandsche militairen, die met de Fransche troepen waren meege trokken naar het Zuiden, is in ons land nog steeds geen bericht ontvangen. Naar de Provinciale Zeeuwsche Cou rant meldt, heeft de Commissaris van de Koningin medegedeeld, dat hem was be richt, dat deze Nederlandsche militairen Oostende bereikt hadden. Daar werd hun de keus gelaten, tusschen twee mogelijk heden; te vertrekken naar Engeland of De Nederlandsche autoriteiten te 'a-Gravenhage werken plannen uit om zelfstandige zakenlieden, wier bedrijf ten gevolge van den oorlog is vernietigd, door crediefcverleening te hulp te komen. De ze credieten- zullen alleen gebruikt mo gen worden voor Inventaris en voorraden, dus niet voor opbouw van perceelen. Hoewel nog geen definitieve regeling ls getroffen, zal deze, na de gevoerde onderhandelingen, vermoedelijk niet lang meer op zich laten wachten. De mo gelijkheid bestaat, dat een zekere *orm van samenwerking met het geheele bankwezen zal worden gezocht, hetgeen ook plausibel schijnt, wanneer, men be denkt, dat met een dergelljken steun vermoedelijk vele millioenen gemoeid zullen zijn. DE IN INDIE GEÏNTERNEERDE DUITSCHERS. Vrijlating voorwaarde voor telegraafverbinding. Naar wij vernemen, hebben Duitsche autoriteiten tot nu toe uit Nederlandsch- Indlë nog geen berichten ontvangen, welke wijzen op een verbeterde behan deling van de Duitsche geïnterneerden aldaar. Zij hebben zich thans op het standpunt gesteld, dat een betere behan deling en wel een algeheele vrijlating van die Duitsche geïnterneerden de voorwaarde moet zijn voor een herstel van de telegrafische verbinding tusschen Nederland en Indië. Dit houdt in, dat, zoodra de NederlandSch-ïndlsche autori teiten ertoe besluiten, de Duitschers in Indlé te behandelen op gelijke voet als de Duitsche autoriteiten tegenover de Nederlandsche krijgsgevangenen zijn op getreden, de mogelijkheid zal worden ge opend. familietelegrammen naar verwan ten in Indië te zenden. Daarentegen zal deze mogelijkheid zich niet voordoen zoo lang Indle in de tegenwoordige houding tegenover Duitsche onderdanen volhardt. WEER BRIEFPOST NAAR BUITENLAND Alléén naar neutraal Europa. Met ingang van heden Vrijdag 7 Juni, kan weder briefpost, dat wil zeggen al leen gewone brieven en briefkaarten, worden afgegeven met bestemming voor geheele neutrale Europa met inbegrip van Noorwegen. Uitgesloten is dus postver zending naar Engeland, naar Frankrijk en voorloopig ook naar Belgie en Luxem burg. Aangeteekende correspondentie en waardebrieven zijn niet toegelaten. Er wordt nog eens met nadruk op gewezen, dat het tarief over het geheele buiten landsche postverkeer en ook voor Indië bedraagt voor brieven 12'cent voor de eerste 20 gram en 7 cent voor elke vol gende 20 gram en voor briefkaarten 7J4 cent. VALSCHE SUIKERBONNEN. Geraffineerd bedrog te Alphen a.d. Rijn. Te Alphen a d Rijn is een geraffineer de vervalsching van suikerbons aan het licht gekomen, waarvan naar thans blijkt tal van winkeliers het slachtof fer zijn geworden. De bons werden uitgegeven door een vijftienjarigen Jongen, K M., die ze ech ter zelf wel niet zal hebben vervaardigd, want daarvoor was groote handigheid verelscht. De oorspronkelijke cijfers op de bons zijn zorgvuldig weggeradeerd en daarvoor in de plaats zijn ln precies de zelfde vorm de cijfers aangebracht, waar op ln de laatste maanden suiker ver krijgbaar is geweest. In het filiaal van een grootwinkelbe drijf w«rd het eerst ontdekt, wie de bons uitgaf en toen daar eenmaal bekendheid aan was gegeven, kwamen van alle kan ten kruideniers opdagen, die dezelfde valsche bons hadden ontvangen, maar daarover tot dusver hadden gezwegen. Het staat wel vast, dat de bonverval- schers te Alphen heel wat suiker hebben weten te bemachtigen en het ls lang niet onwaarschijnlijk, dat de truc ook in an dere gemeenten i$ toegepast rELLE BRAND TE ZEIST. Twee villa's In de asch. In de nacht van Woensdag op Don derdag is te Zeist door nog niet bekende oorzaak brand ontstaan in een villa. Het vuur greep snel om zich heen en sloeg over op de daarnaast staande villa. Toen de brandweer ter plaatse kwam, stonden de huizen in lichter laaie. De brandweer uit De Bilt verleende as sistentie, doch aan blusschen viel niet te denken. De villa's en inboedel werden een prooi der vlammen. GEVANGENEN TERUG NAAR DE CEL. Tijdens de gebeurtenissen van 14 Mei zijn te Rotterdam alle ln het Huis van Bewaring en in de gevangenis gedeti neerden op vrije voeten gesteld. Velen hunner zijn Inmiddels weer gegrepen, anderen hebben zich vrijwillig aangemeld omdat zij in de chaos met wisten, waar anders een toevlucht te zoeken, doch de genen, die minder dan een jaar hadden uit te zitten, heeft men weer terugge stuurd, omdat men op het oogenblik zui nig is met de ruimte voor de gedetineer den. Onder de vrijgelatenen waj ook eea vrouwelijke gevangene, „de heks van Merckelbach", wier afschuwwekkende strafzaak men zich vermoedelijk nog wel herinnert en die tot levenslange gevan genisstraf werd veroordeeld. Die straf zat ztj in de vrouwengevangenis te Rotter dam uit. Eenmaal op vrije voeten, voel de zij zich erg onbehaaglijk ln haar ge-1 vangenlskleeren. Zij ging zich dus eenige dagen later weer aan het gerechtsge bouw melden om haar eigendommen, maar ln plaats dat zij die meekreeg, werd zij meteen weer vastgehouden. Een twee de kans om op vrije voeten te komen, zal haar vermoedelijk voorloopig wel niet ge boden worden. VECHTPARTIJ IN WOONWAGEN. KAMP. Twee mannen gewond. Te Gemert kregen Woensdag twee woonwagenbewoners, X. en S. ruzie over een ruiling van paarden. Zij hadden een aantal café's bezocht en waren danig onder Invloed van drank. Er ontstond een vechtpartij, waarbij nog eenige an dere woonwagenbewoners zich aansloten en waarbij duchtig gebruik werd gemaakt van zeisen en hakmessen. X. heeft nog gepoogd zich te verdedi» gen, doch kon tenslotte qtefc verhinde ren, dat hij aan beide handa» zeer ern stig door een zeis verwond werd. Zijn va der was op het hulpgeroep toegeschoten, doch werd eveneens neergeslagen en aan het hoofd verwond en nog een andere persoon K., die de vechtenden wilde scheiden, kreeg een klap met een hak mes en werd bloedend verwond. De drie verdachten, namelijk de 25- Jarige J. v. E., de 34-jarige J. M. S. end» 29-jarige A. S., allen kooplieden, zondet vaste woonplaats, zijn gearresteerd en voor den officier van Justitie te Roer mond geleld. Na verhoor zijn zij ln d# gevangenis opgesloten. DE HEERSCHZUCHTIGE RENTMEESTERES, Roman' van den bekenden schrijver j VICTOR VAN DUKE. „Kom nier, Roberta! Bekijk den dolk eens nauwkeurig. Misschien kan Jij je herinnèrén, dat je hem eens gezien hebt." ZIJ volgde hem, maar schudde even dharna hef hoofd. „Als ik den dolk al meer gezien1 had, Dou me dat onmiddellijk opgevallen zijn, hoven in Mariene's kamer al. Het wapen 1* voor mij precies even vreemd voor lou en je moeder." Hij sloeg met zijn vuist door de lucht. Het was een slag tegen een afwezige, te len iemand, die volkomen oribekend was. i „Ik hoop alleen, dat de dolk het mid- kl is om den moordenaar te ontdekken, gemeenen schoft, die mijn leven on- Wukklg heeft gemaakt 1" HU zag. dat Hoberta met haar rechterhand op het Schrijfbureau leunde en vervolgde nu h&lmer: „In ieder geval ls de dolk een Ttogerwlj?ing. Neem me niet kwalijk, Ro berta, als lk Je opgewonden heb, maar ben buiten mezelf van alles." Weer «achtte hij. „Wil Je zoo goed zijn om te len den chauffeur te zeggen, dat hij da delijk moet voorrijden? Ik ga naar de •tad" Roberta verliet met een hoofdknikje de Zij gaf den chauffeur de order waarna zij in de richting van het bosch verdween. Zij had nu een paar uur tijd voor zichzelf. Spoedig had zij het huis van haar ver loofde bereikt en vertelde hem in een paar woorden wat op Maltstein was ge beurd. Toen zij na een klein uur bet een zame huis aan den anderen kant van de grens verliet en zoo vlug mogelijk tracht te thuis te komen, waren er een paar oogen, die haar na keken en die haar reeds besplonneerd hadden, toen zij het huls binnenging. Wolner, een van de knechts van het landgoed, was naar de dichtstbljzijnde stad geweest en dacht er over na. wat de rentmeesteres. die hij in den grond van zijn hart haatte, ln dit eenzame huis te zoeken had, waar iemand woonde, die niemand in den omtrek kende en die zich ook van zijn kant om niemand be kommerde. Deze vraag liet Wolner niet met rust en hij vertelde zijn vrouw wat hij gezien had. Vinnig antwoordde zijn vrouw: „Steek je neus asjeblieft niet in de zaken van de rentmeesteres! Wees blij, dat wij hier kunnen blijven, want als Je weer gedaan krijgt', dan is het uit met ons, want de belde meisjes, die een goed woordje voor je hebben gedaan, zijn vanmiddag weer van het slot vertrokken. De witte ama zone schijnt vannacht weer ln de buurt geweest tfe zijn en die heeft hen waar schijnlijk weggejaagd." „Jammer," antwoordde haar man, want die eene met die mooie oogen brengt een heel andere stemming in het huis." Zijn vrouw kwam wat dichter naar hem toe en zei fluisterend: „Men zegt, dat zij zoo goed als verloofd was met on zen meneer." Zij haalde de schouders op ,,Maar dat gaat ons niet aan, wij heb ben genoeg met ons sell te doen De witte amazone rijdt weer voorbij! De commissaris van politie nam ver wonderd den dolk uit de handen van Achim von Malten in ontvangst en luis terde vol aandacht naar hetgeen deze laatste hem vertelde. Commissaris Muur man was bij de arrestatie van Achim in dertijd absoluut van diens onschuld over tuigd geweest, maar het gerecht in Ber lijn dacht er anders over en begon des ondanks een proces tegen hem, waarna hij echter wegens gebrek aan bewijs la ter op vrije voeten werd gesteld. De commissaris beloofde Achim, dat hij het wapen onmiddellijk dodr een ex pert zou laten onderzoeken en sprak den wensch uit, dat misschien een aanwijzing was om den moordenaar te vinden. Hij verzocht alleen om tegenover iedereen over het vinden van den dolk te zwijgen en zei tegen Achim, dat hij de menschen, die er van af wisten, eveneens op het hart moest drukken, dat zij er over moesten zwijgen. Tevens noteerde hU het adres van Mariene. „De jonge dame zui len wij waarschijnlijk morgen al oproe pen, ln Berlijn natuurlijk: Wij zullen haar dan verzoeken ons precies te ver tellen, hoe de dolk in haar bezit ia ge komen ,Dat heb lk U reeds verteld, commis saris," bracht Achim hiertegen in. De commissaris glimlachte even en zei: „Ja, dat weet ik, maar de politie hoort de dingen graag uit de eerste hand." Achim aarzelde even, daarna vertelde hij, dat Mariene Werner den dolk onge veer veertien dagen lang in haar koffer verborgen had gehouden, omdat zij bang was, dat hij. Achim. door deze ontdek king in nieuwe moeilijkheden zou komen. De co- uni/ «ris dacht even n£ „Dan moet de jonge dame U, mijnheer von Malten, toch voor den moordenaar hebben gehouden pardon, eh Achim von Malten antwoordde: ,lk was van dezelfde opvatting en daarom heb lk Juffrouw Werner verzocht het slot te verlaten. Ik wil er nog aan toevoegen, dat wij zoo goed als verloofd waren." De commissaris knikte ^en zei: „Dan hebt U wel een trWlge eryérlng gehad, mijnheer von MaltenS~- Terwijl hij naar huis terugtreed, klonk hem steeds dien laatsten zin in dejlxircn. „Dan hPbt U wel eén treurigs ervaring gehad, mijnheer von Malten." 4 2ljn moeder was niet alleen, Roberta was bij haar en las haar voor. zooal» zij dat vroeger wel meer deed. Zoodr* Achim binnenkwam, stond zij echter op en verliet de kamer. Mevrouw von Malten keek haar na en zei tegen haar zoon: „Onder de rune polster zit een hart van goud, geloof lk. ZIJ huilde bijna van medelijden, over hetgeen je hebt ondervonden Ze zei, dat ze Mariene wel zou kunnen wurgen voor de ontgoocheling, die ze je bereid heeft. EiV'werkzaam ls ze. Roberta, 's Morgens ls zij altijd het eerst op en 's avonds laat zit zij meestal nog te werken, schrijft en rekent. Ik mocht haar vroeger eigen lijk net zoo erg, omdat lk haar te on vrouwelijk vond. Maar nu Ik weet, dat ook een echte vrouw als Mariene iemand kan bedriegen, nu waardeer ik Roberta des te meer." Achim vertelde van sijn onderhoud met clen commissaris en knoopte er al lerlei veronderstellingen'aan vast: Roberta werd van stonde af aan door moeder en zoon behandeld, alsof zfl een lid van de familie was Zoover was zij bijna ook geweest, toen Mariene haar Intrede ln liét huis had gedaan. Me vrouw von Malten zei tot haar: „Ik wil nu geen gezelschapsdame meer hebben. Zij liepen allemaal weg en de eenige, die ik graag'mocht, moest Achim wegsturen. Jammer! Het meisje beviel mij zeer en lk zal haar gezang missen, nu mijn gedach ten zich weer steeds met de vraag zullen bezighouden of de dolk werkelijk licht in deze zaak zal kunnen brengen. Wat denk Jl) er van, Roberta? Ik kan haast aan niets anders meer denken." En Roberta antwoordde vol overtuigin» „Door den dolk zal de moordenaar ge vonden worden, dat geloof ik stellig." Dë gezondheidstoestand van mevrouw von Malten likt veel te wenschen over en tenslotte oordeelde de dokter het raad zaam, dat zij gerulmen tijd voor veran dering van lucht naar de Rivlèra zou gaan, doch zij kon het niet over haai hart verkrijgen haar zoon nu alleen ach ter te laten, neen, zij behoorde bij hem Doch Roberta drong er op aan, dat z\J toch zou gaan, en dat mevrouw von Mal ten een goede verpleegster mee zou ne men. Roberta hoopte, als zij met Achim alleen op het slot was, hem gauwer tot haar doel te kunnen brengen. Zij be hoefde de oude dame nog maar enkele malen aanleiding te geven, dat zij zich flink opwond, dan zou zij wel vertrek ken. De gedachtengang van de rentmees teres was niet bepaald verheven. Maar mevrouw von Malten hield voet bij stulr en besloot zeker nog tot het voorjaar bU haar zoon te blijven. Roberta werkte harder dan ooit te vo ren en Achim moest wel inzien, wat een goede kracht zij was. (Wordt vervolgd}.

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 2