I SCHOONHOVENSCHE COURANT Geweldige slag 1TJES NEN ,IST tendvoer Duitsch offensief van Kanaal tot Sedan. ikvoeder I ikvoeder II rgangsvoeder RIEKEN N.V. Wormtrvitr Strijd in Noorwegen gestaakt. GEEN „VAE V1CTIS”! ZES BLADZIJDEN. Xfl. 8484- MAANDAG 10 JUNI 1940 72e JAARGANCL 4G 7 JUNI 1M0 NIEUWSBLAD VOORZUID HOLLAND EN UTRECHT K. en hoofdlijnen de in ons te zien kreeg, door sïagen met ge- t De Aisne overschreden. en van regel r itsing h; uui. Net flink STMEISJE, •bevr. J. H. DE JONG te Bergambacht. goed onderhouden tENWAGEN loop, billijke prija EN, Polsbroek, Dorp. in goeden staat zijnd SCH WAGENTJE jortleren, bij ERKER, Hoeve „00- Isbroek. verkrijgbaar iAAST UI KOOPt en een gebruikte jen Ksasbrikje, i Melkwagentje, leuwe Stortkar Tentwagentjes. M PEET, Meerkerk uurwerkmaker en de benzine-nood ig). Elke regel meer t dienstaanbiedingen, mdeldrijvenden), ge- ntie» van met meer g- Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 1.25; per post 1.50. De spankracht van den mensch is zoo groot, dat nu reeds maatregelen in over weging zijn, welke toegepast zullen wor den als de oorlog eenmaal geëindigd zal zijn. Eenmaal zal de rust terugkeeren over een verwoeste en verweesde wereld. En dan? Eenmaal. Hoelang nog? Niemand, die het bij benadering kon schatten, niemand Zelfs, die een waarschijnlijkheid kan be- redeneeren, hoe dat einde zal zijn, hr zijn natuurlijk maar drie mogelijkheden, namelijk: Duitschland wint, de gcal'ieer- den winnen of men komt tot een verge lijk. Dit laatste lijkt op het oogenblik wel zeer onwaarschijnlijk, omdat de strijden de partijen ongemeen fel op elkaar ge beten zijn en van geen overleg willen hooren. Daar komt nog bij dat, door die scherpe haat, zij weten niets ie hopen te hebben van den overwinnaar en daarom zal de zwakste partij, zij, die on zeker oogenblik zich geneigd zou gevoelen tot overgave, blijven doorstrijden, omdat zij weet, dat zij na de capitulatie meedoo- genloos zal behandeld worden. Toch is er een kleine kans tot een ver gelijk, maar ook die is vreeselijk, bitter en hard. Sinds eenlge dagen zijn de oor logvoerenden begonnen met het bombar- deeren van het vijandelijke land uit vlieg tuigen. Elke bom neergeworpen op een stad of niet militair doel brengt de an dere partij tot weerwraak en het is waar schijnlijk, dat dus die bombardementen gestadig zullen gaan toenemen. Dan zul len in de drie oorlogvoerende landen af schuwelijke bloedbaden en onberekenbare verwoestingen aangericht worden, dag na dag. nacht na nacht, terwijl op het oor logsveld de veldslagen voortduren en een onherroepelijke beslissing nog ver kan zijn. „Orama het Engelsche marinetankschip „Oil Pioneer” (9100 ton) en een moder nen onderzeeboot jager. Het eskader maak te verder verscheidene honderden gevan genen. De eigen strijdkrachten zetten haar operaties voort. Ook ih de nacht van 8 op 9 Juni heeft de vijand boven West-pultsch gebied ge- vlogeh. Schade van n^litaire beteekenis is niet aangericht. HEDEN HET HOOGTEPUNT VAN DE SLAG? De Fransche bladen, aldus het D.N.B., wijzen op de buitengewone hevigheid en de geweldige omvang van de aan de gang zijnde slag en zij verhelen niet de ern stige bezorgdheid, die het verloop zoowel bij het publiek als in gezaghebbende kringen wekt. Men wijst in het bijzonder op het groote aantal strijdkrachten, die het Duitsche opperbevel voor de aanval in het veld heeft gebracht. Men geloof de Zondag, dat de slag die dag of heden zijn hoogtepunt zou bereiken. Parijs verkrijgt steeds meer het aan zien van een in de oorlog zijnde stad. De evacueering geschiedt op steeds grootere schaal. ALLE TROEPEN IN DE» STRIJD. Fransche militaire kringen verklaren, volgens Reuter, dat alle aan het Weste lijk front beschikbare Duitsche troepen in de Zondagochtend bij het aanbreken van de dag begonnen strijd zijn gewor pen. Deze geweldige massa valt aan op een front, dat zich uitstrekt van de zee tot de Argonnen. Men verwachtte, dat de slag gisteren nog in hevigheid zou toe nemen en dat het gisteren voor de Fran- schen, die zich met gelijke vastberaden heid verdedigen, een dag van beslissende beteekenis zou worden. strijdkrachten beslist noodig heeft voor zijn eigen verdediging alsmede voor die van zijn imperium. Volgens hetzelfde Stefan--bericht ma de Britsch-Fransche betrekkingen Het afzijdig Regelmatige voortgang. Zaterdag meldde het hoofdkwartier van den Führer: Onze operaties ten zuiden van de Som me en het Aisne-Oise-kanaal worden met succes voortgezet. Ook ten zuiden van de beneden-Somme werd de vijand verslagen. Ter ondersteuning van het leger nam het luchtwapen met sterke eenheden ten zuiden van de Somme aan den strijd te land deel. Het bombardeerde met succes troepenconcentraties, colonnes, infan terie- en artilleriestellingen. Het aantal der bij Duinkerken gemaakte krijgsge vangenen is gestegen tot 88.000. Dover gebombardeerd. In het kader van de gewapende ver kenningen aan de Britsche Oost- en Zuidkust zijn eengie Engelsche vliegvel den, alsmede de zeehaven Dover met bommen bestookt. Bij Narvik ondersteunde het luchtwa pen de daar strijdende legerafdeeling met doeltreffende aanvallen op vijandelijke stellingen. Een aantal brandstoffentanks werd in brand geschoten. Een vijandelij ke kruiser kreeg twee zware bomtref- ters. Britsche hulpkruiser gezonken Een Duitsche duikboot bracht ten noordwesten van Ierland een „vijandelij- ken hulpkruiser van 14.000 ton tot zin ken. De vijandelijke nachtelijke luchtaan vallen op het Duitsche gebied richtten over het algemeen slechts onbeteekenen- de schade aan. In een stad werden woon wijken getroffen en tien burgers gedood. De totale verliezen van*den vijand in de lucht bedroegen gisteren 71 vliegtui gen. Daarvan werden er in luchtgevech ten 29 en door luchtdoelgeschut 25 neer gehaald, de overige werden op den grond vernield. Vijf onzer eigen vliegtuigen Wden vermist. p: EEN BRIK •aam bij C. MAAT uwpoort. Opmarsch niet te stuiten. De Aisne overschreden. Het gisteren verschenen overzicht van het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: >Jn de vierdaagsche slag in het gebied Vaa Somme en Oise hebben Duitsche in- J Telef. 20. Tel.-Adres: Vannooten. S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. [plaatst In ,De Gorcumer’. m HJVERDIENSTE r- of bestelwerk of Br. onder no. 3525, t blad. 'P torentijd i bekwaam •s). Opnemen •lier is geen de kast legt, •Ipen. aanbevelend, iandel (ambacht DE BAANBREKERS. Gemotoriseerde eenheden stuka’s. In gezaghebbende kringen te Londen werd Zaterdag verklaard, dat eenige Duitsche gemotoriseerde eenheden haar voorhoede-detachemerit^n naar voren g.e- stooten hadden. Van bevoegde Duitsche militaire zijde wordt voorts medegedeeld: Junkers-duikbommenwerpers hebben bij de operaties in het Westen bij vele aanvallen het oprukken der troepen op de begane grond gesteund. Daarbij ge lukte het hun, op één plaats vier 32-tons pantserwagens van den tegenstander te vernietigen. INDRUKKEN VAN HET FRONT. Amerikaansche journalisten te Berlijn brengen, aldus het D.N.B., in hun bladen verslag uit over de indrukken van een rit naar het Westelijk front. De correspondent van de „New York Herald Tribune” schrijft, dat een bezich tiging van de Kanaalhavens hem er van heeft overtuigd, dat de Duitschers défce havens binnen korte tijd volledig bruik baar kunnen m^ken als vlootsteunpun- ten. De correspondent van de „New York Times” meldt van het Westelijk front, dat de eindelooze troepencolonnes, die zich op alle wegen naar het front bege ven allemaal jonge, zingende solda ten indrukwekkend waren. Daarnaast zijn er in Noord-Frankrijk vele sporen van Duitsche aanvalssuccessen. De cor respondent heeft onder meer een reus- achtigen Franschen tank ontdekt, die een jaar 'geleden de bewondering had gewekt van de buitenlandsche militaire attaché’s. Thans is deze tank een hoop oudroest. Een gapend gat onder den voor naamste toren levert het 'bewijs van de trefzekerheid van het Duitsche tankaf- weergeschut. Ten slotte wijst de corres pondent er nog op. dat de Duitschers zich, door hun correcte houding en hun vriendelijkheden, snel de welwillendheid van de bevolking hebben verworven. Dit was hem bevestigd door burgers, die geenszins tot dit doel waren uitgezocht, maar, lukraak waren aangesproken. FRANSCH, BEROEP OP ENGELAND? Directe hulp zou zijn ge weigerd. Stefani publiceert een belangwekkend bericht van zijn correspondent te San Sebastian over een dringend verzoek om hulp, dat Parijs tot Londen zou hebben gericht. Volgens dit bericht heeft minister-pre sident Reynaud, onder de druk van be paalde parlementaire groepen en zelfs van president Lebrun, van de regeering te Londen verlangd, dat terstond troe pen, pantserwagens en luchtafweerge schut zouden worden gezonden. Engeland liet daarop aan Frankrijk weten, dat het niet in staat is. aan dit dringend verzoek om hu'p te voldoer *ar b* al zün Misschien dat dan de betrokken regee- ringen tot inzicht komen en overwegen of het met dooden en verwoesten moet blijven voortgaan tot in de drie landen niet veel anders zijn dan puinhoopen en daklooze vluchtelingen. Misschien dat dan een oogenblik zal komen,* waarop zij aan de mogelijkheid gaan denken te overleggen of zij elkaar tevreden kunnen stellen. Doch hoe ook, eenmaal zal het einde komen en komt dat niet door overleg, maar door een overwinning, dan zal de verbittering van den overwinnaar groot zijn en hij zal in dezelfde groote fout dreigen te vervallen van de overwinnaars in 1918. Als hij zich daarvoor kan hoe den, kan een nieuwe, rustiger wereld op gebouwd worden en is het mogelijk dat ons nageslacht bespaard blijft voor een volgende oorlog. Gedraagt de overwin naar zich echter als de geallieerden in Versailles, dan zal de wereld ook door de ontzettende beproeving, welke zij weder om doormaakt, niets geleerd hebben en zal de neergeworpen, geslagen en verne derde partij er weer naar gaan streven zich op te richten en vergelding te zoe ken. Moge de overwinnaar, wie dat ook zij, Versailles indachtig zijn en zich daarom grootmoediger toonen tegen den overwonnene, dan de mannen die in 1919 slechts er op bedacht waren, den ver slagen vijand te vernederen, te knechten en hun wraakzucht op hem te koelen. Altijd nog heeft de oude wraakkreet gegolden van Brennus „Vae victis”, wee den overwonnene, en met altijd het zelfde gevolg: streven naar weerwraak. Dat men eindelijk toch wijzer moge zijn. fanterie- en pantserdivisies in nauwe sa menwerking met de luchtmacht sterke vijandelijke strijdkrachten vernietigd en andere, die voor een deel pas in de strijd waren geworpen, tot de terugtocht ge dwongen. De poging van den vijand, de Duitsche aanval tot iedere prijs tot staan te brengen, heeft schipbreuk geleden. In de richting van de beneden Seine zijn achterwaartsche vijandelijke verde digingslinies doorbroken en omvangrijke opslagplaatsen en voorraden van den te genstander buitgemaakt. De luchtmacht heeft de operaties van het leger ten Zuiden van de Somme on dersteund. Stellingen van artillerie- luchtdoelgeschut, alsmede colonnes allerlei aard zijn gebombardeerd, concen traties van troepen en pantserafdeelingen verstrooid. Verder naar het Oosten achtervolgen onze divisies den vijand. Aan weerskan ten van Soissons is de Aisne onder strijd overschreden. Zondagmorgen vroeg zijn de Duitsche troepen ook in andere secto ren van het Duitsche front in Frankrijk tot de aanval overgegaan. De luchtmacht heeft de haven van Cherbourg opnieuw met succes aange vallen. Verscheiden vliegvelden ten Noor den en ten Zuidoosten van Parijs, als mede straatwegen en spoorwegen ten Noordwesten van Parijs zijn gebombar deerd. De vijand verloor Zaterdag in totaal 58 vliegtuigen en een kabelballon. Ne- gen-en-dertig dezer vliegtuigen zijn bij luchtgevechten, dertien door luchtdoel geschut neergeschoten. De rest is op de grond vernield. Negen Duitsche vliegtui gen worden vermist. Britsch vliegkampschip in de grond geboord. Duitsche zeestrijdkrachten, waaronder de beide slagschepen „Gneisenau” en „Scharnhorst”, opereerden onder com mando van admiraal Marschall op de Noordzee, ter ontlasting van de bij Nar vik strijden troepen. Daarbij zijn op 8 Juni door een eskader het Engelsche vliegkampschip „Glorious”, (22.500 ton) en een vijandelijke torpedobootjager de grond geboord. Een tweede eskader vernietigde het 21.000 ton groote troeoentransportschip b.oc*" woraen opgeiobu. De oorlog heeft echter ook een groot sociaal doel: de bevrijdlng van Europa van de onderdrukking door de mogend heden, die de hegemonie voeren, de grondstoffen verzamelen en de monopo» Hes bezitten. 6. Het leven van het Italiaansche volk is onderworpen aan "de FranschEngel sche controle. Het Italiaansche volk moet zijn onafhankelijkheid ter zee, de vrij heid der riatie en het keizerrijk beveili gen. Het is de eenige rechter van zijn eigen belangen. Met de Engelschen en Franschen echter, die thans nog trachten zich tot paladijnen der Italiaansche eischen te maken, kan geen rekening worden gehouden. Het is de as Berlijn Rome, die door de zegevierende wapenen de vrede zal afdwingen. ITALIAANSCHE SCHEPEN NAAR NEUTRALE HAVENS. Volgens mededeelingen van vertegen woordigers van Italiaansche scheepvaart maatschappijen te New York hebben al le Italiaansche schepen, die zich in volle zee bevinden, uit Rome order gekregen, onmiddellijk neutrale havens binnen te loopen. In de Amerikaansche wateren be vinden zieh op het oogenblik slechts Ita liaansche vrachtschepen en geen passa» glersvaartuigen. ROME EN LONDEN. Dreigementen over en weet „Waarschuwing aan de Britten”, zoo luidt fret opschrift in de „Glornale d’Ita- 11a” van een antwoord op de in de „Daily Telegraph” uitgesproken eisch, dat men Italië reeds thans moet laten weten, dat Rome en andere Italiaansche steden mee- doogenloos zouden worden gebombar deerd. Wanneer een Italiaansche stad zou worden gebombardeerd, zoo stelt het semi-officieele blad vast, zou Italië ter stond antwoorden met de allerscherpste weerwraakmaatregelen. Vóór nog de ge beurtenis voltrokken is, waarnaar de „Daily Telegraph” klaarblijkelijk ver wijst, zoo wordt verder gezegd, laat het Engelsche blad de ware gevoelens der Engelschen tegenover Italië dóórsche meren. Ofschoon de waarschuwing van de „Daily Telegraph” Italië volkomen on bekommerd laat, kan Engeland terstond medegedeeld worden, aldus de „Glornale d’Italia” tenslotte, dat voor iedere Ttall- aansche stad, die mocht worden gebom bardeerd, vijf Engelsche steden dezelfde behandeling zullen ondergaan. Het mee- doogenloos bombardeeren van Rome zou het signaal zijn voor de aanvang vaneen soortgelijke en nog veel uitgebreidere bomaanval op Londen. LEON DEGRELLE GEFUSILLEERD? Relaas van een Deenscb ingenieur. Zooals reeds vermeldt, schreef dezer dagen de Duitsche „Informationsstelle” over d.e vervolging in Frankrijk, Neder land/ België en Luxemburg van bepaalde kringen. Nader wordt daarover het vol gende gemeld: Naar officieel is vastgesteld werden In Abbeville en Rijssel (Fr.) 72 personen vermoord. Volgens de verklaringen van een der weggevoerde personen, den Deen- schen ingenieur Winter, die zich op het laatste oogenblik nog wist te redden en wiens opgaven door een onderzoek van Duitsche officieren zijn bevestigd, betreft/ het hier burgers van Duitschland, Italië, Rusland, Hongarije, Nederland, Belgia Zwitserland en Denemarken. De heer Winter vertelt in bijzonderhe den hoe hij en vele anderen in Brussel werden gearresteerd, gedwongen in een auto te stappen en naar het Paleis van Justitie overgebracht, waar zij tot ge vangenen werden verklaard. Dezelfde dag nog werden wij, aldus Winter, naar de gevangenis te St. Gilles overgebracht. Maandag 13 Mei gingen wij naar Brug ge. Daar bleven wij tot 15 Mei. Vandaar gingen wij per vrachtauto verder naar de vesting van Rijssel, waar de rexisten-leider, Léon Degrelle, uit het transport werd gehaald en door vier sol-’ daten over de binnenplaats, uit ons ge zichtsveld werd gevoerd. Kort daarop hoorden wij schoten en namen aan, dat Degrelle doodgeschoten was. Mishandeling in gevangenis. In Rijssel had ik gelegenheid de 70 personen, waaruit het transport bestond nader te bekijken. Er waren ook 6 vrou wen, waarschijnlijk drie Belgische en drie Nederlandsche, in het transport. Des middags werden wij van de vesting np,W de gevangenis van Rijssel overgebracht. Fransch en Belgis&|i gevangenisperso neel rukte ons de kleeren van 't lichaam. ken eeh kritiek stadium door blijven der Engelschen van de beStfssen- de sl>g van Frankrijk heeft in het leger, alsmede bij de bevolking, groote ont stemming gewekt. Verscheidene vooraan staande politici hebben Reynaud. maar schalk Pétain en zelfs ook president Le brun van deze ontstemming op de hoog te gesteld. Geallieerden moeten hun troepen terugtrekken. De Noren blijven vechten op andere fronten. Het Zweedsche telegraafagentschap te Stockholm publiceert de volgende me- dedeeling van het Noorsche telegraaf agentschap uit Tromsö: De koning, de kroonprins en de re geering verklaren in een proclamatie, dat de hard'e noodzakelijkheid van de oorlog de geallleeMe regeeringen ertoe gedwon gen heeft,haar krachten op andere fronten te concentreeren, waar alle man schappen en al het materiaal noodig zijn. De Noorsche troepen, die in ’n strijd van twee maanden moed en dapperheid heb ben getoond, bezitten niet voldoende mu nitie en jachtvliegtuigen en kunnen de strijd tegen de Duitsche overmacht niet voortzetten, maar de Noren nemen aan de strijd op andere fronten deel. Om een verdere verwoesting der nog ongeschon den gebleven landsdeelen te verhinderen hebben de Koning en de regeering be sloten, de raad van het opperbevel te volgen en voorloopi^de strijd in 't land op te geven en dpze naar buiten het land te verplaatsen. Tevens zal de arbeid voor het herstel van de vrijheid en de rechten van het land worden yoortge- zet. ITALIË VERWACHT GEWELDIGE GEBEURTENISSEN. Deze oorlog moet territoriale kwesties oplossen. In een hoofdartikel bespreekt de „Re- lazioni Internazionali”, der Italiaansche politiek. Het Italiaansche volk, aldus het blad, staat aan de vooravond van een gewel dige gebeurtenis. Men moet de volgende zes punten In het oog houden: 1. Het Italië van Mussolini heeft 18 Jaar lang een politiek van vrede gevoerd. De politiek van Mussolini is een rechtvaar dige politiek geweest, die trachtte te ef fenen en nieuwe, humane politieke for mules op te stellen. Indien men Musso lini’s eisch tot herziening had begrepen, zou thans het bloed van millioenen men- schen gespaard zijn. 2. Sedert 18 jaar ontmoet de politiek van Mussolini de tegenstand van Engeland en Frankrijk. Parijs en Londen hebben het Pact van Vier getorpedeerd, de Fransch-Italiaan- sche overeenkomsten van 1935 van iedere werkelijke waarde beroofd, en de geest van /iet Britsch-Italiaansche Middel- landsche Zee-accoord van 1938 ver- valscht. 3. Toen het Italiaansche volk land ter bewerking verlangde, werden het woes tijnen aangeboden. Toen de Abessijnsche veldtocht werd begonnen, onderging het Italiaansche volk de nog steeds branden de beleediging der sancties. Ook voor de erkenning van het Keizerrijk eischten Londen en Parijs een prijs van politieke aard. Mussolini wees deze schaamtelooze handel echter met beslistheid van de hand. a 4. Alles, wat van Italië kwam, is steeds door de Franschen en Engelschen ver kleind, hetzij op het gebied der binnen- iandsche politiek, hetzij op internationaal terrein. Door de bestrijding van het fas- tisme wilden de Engelschen en Franschen de Italiaansche opvatting van Europa bestrijden. Dit nieuwe Europa zal echter uit het bloedbad van thans ontstaan. 5. Het Italiaansche volk zal de oorlog tegen de pluto-democratieën van Londen en Parijs tot het uiterste voeren. De bestaande territoriale kwesties worden nog steeds door de namen Nizza, Corsica, Tunis en Dzjiboetl nauwkeurig Daarpa werden wij, door ipderfieo, gekenmerkt. Deze kwesties moeten en c maar dan

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 1