I SCHOONHOVENSCHE COURANT s. o. s. JAN BROUWER Italië trekt ten strijde. inwerking 10/96/36/73 De strijd in Noord-Frankrijk. belaadt PJdlips fauicè. Philips Radio, Gloei en Verduiste ringslampen, Lantaarn’s, Batterijen, Accu's Brandblusch-apparaten Lantaarn zonder batterij! ,,lnaull nde" Zij aan zij met Duitschland. LG 10 JUNI ZES BLADZIJDEN. WOENSDAG 12 JUNI I9« 72e JAARGANG. No. 8485. NIEUWSBLAD VOORZUID HOLLAND EN UTRECHT HET BESTUUR. IREAU VOEDSEL. 4.55 a ellende in ons 3.12 op ACHTERVOLGING VOORTGEZET. worden Duitsche opmarsch vordert gestadig. 5.35 6 15 6.25 0 08 J 0.09 4.80 5 60 5.70 p. 100 K.G. p. 100 K G. p. 100 K G. kens weerklonk geestdriftig gejuich het groote plein. Precies om 6 uur verscheen Mussolini op het balcon van het Palazzo Venezia, begroet door ontzaggelijk gejuich uit de menschenzee. die op het plein en in alle straten opgepakt stond. achter plechtig, dat Italië niet bet Haven 63, Tel. 113, Schoonhoven Philips onderdeden, documentatie's meetinstrumenten. 15 jaar practische ervaring en radio technicus. tien: 16 i meer hali bieden of te verkoo- n prijs, welke, erne en roodklavet erste kwaliteit, meer dan overeenkomt - per 1000 K G. hooi: erne en roodklaver veede kwaliteit, meer dan overeenkomt - per 1000 K G hooi; eme en roodklaver lerde kwaliteit, meer dan overeenkomt - per 1000 K G. hooi; Hing van de kwaliteit vermoedelljke hool- zal geschieden door i, die zullen worden door den Provincia» commissaris iie gras, lucerne ol Hen verkoopen dienen vaststelling van kwa- rmoedelljke hooiop- nden tot den Provln- Icommissaris of den Bureauhouder van waar, deze producten P 100 KG. P 100 K G. P 100 K.G. P K.O. P- K.O, daarmede gelijk i kleigrond: p. 100 K.G. Dinsdagmiddag maakte het opperbevel van de Duitsche weermacht bekend: De groote slag tusschen de kust van het Kanaal en de Maas is nog steeds in volle gang. Op de rechter vleugel en in het midden wordt <fe achtervolging van de verslagen ^Fransche legers onafgebro ken voortgezet. Tusschen Reims en de Argonnen wordt nog verbitterd maar met succes gestre den. Op verscheidene plaatsen zijn ster- Verschijnt Maandag. Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 1.25; per poet 1.50. Ifkoeien f 180—270. 0 per stuk, handel randerd; 50 mage- per stuk, handel iderd; 700 nuchtere per «tuk, handel 225 magere varkens f 30—44 en f 23- —23, handel kalm, 120 magere scha- handel kalm, niet •en, weidelamméren f 11—16, lammeren 0 per stuk, handel sr. NIEUW! zich in de strijd te kunnen staan aan de zijde der Italiaansche kameraden. In September van het vorige Jaar hebben de Britsche machthebbers het Duitsche Rijk zonder reden de oorlog verklaard. Zij wezen leder aanbod tot een vreedza me regeling van de hand. Ook uw be middelingsvoorstel. Duce, kreeg toen een hard „neen" te hooren. De toenemende miskennning der nationale levensrechten van Italië door de machthebbers inbon den en Parijs, heeft thans ons. die in wereldbeschouwing door onze revoluties en op politiek gebied door de verdragen reeds altijd ten nauwste waren verbon den. definitief bijeen gebracht in de groote strijd pm de vrijheid en toekomst van onze volken. Duce van het fascistisch Italië, aan vaard de verzekering der onverbrekelij ke strijdgemeenschap van het Duitsche met het Italiaansche volk. Ik zelf zend u als steeds in trouwe kameraadschap de hartelijkste groeten. (w. g.) Adolf Hitler." VERKLARING VAN VON RIBBENTROP. Von Ribbentrop, de Duitsche Rijksmi- nister van buitenlandsche zaken, heeft Maandagavond in den .^Bundcsratssaal" van het departement van buitenlandsche zaken voor vertegenwoordigers van de Duitsche en van de buitenlandsche pers namens de Duitsche regeering een ver klaring afgelegd, welke over alle Duit sche zenders werd uitgezonden. De verklaring luidt als volgt: „De Rijksregeering en met haar het tend, dat de ma- i 10 tot en met 15 underd eemg ver- Rook- on Pruimtabakken vanaf 7 cent par half ons Vraagt ze Uwen winkelier of bij W. HIJNEVELD, Ha van 66 - Tal. 91 - Schoonhoven PELEN EN FRUIT Vereen. Groenten recht en omstreken, i per kistje; asper- rges blauw f 6—15. radijs f 1—3.20, wortels f 6—15 per .10—1.80, bloemkool jeei f 5—13.90, kom- 40, sla f 1—1 60 per n f 10—21, andijvie 18—30, kool, spits -34. postelein f 8— onen f 4590. snij- azle zomer f 620, en f 8- 8 50. wasch- rwortelen f 2—2.60, 18, peterselie f 10— tomaten f 15—34, uiven blauw f 162— -130, kersen f 32-- I, roode bessen f iken f 6—25, P*nr r 100 stuks. geheele Duitsche volk hebben met diepe bewogenheid zoo even de woorden van den Duce van Italië vernomen Geheel Duitschland is op dit historisch oógen- blik vervuld van het gejuich en de geest drift over het feit, dat het fascistische Italië als gevolg van zijn eigen vrije be sluit aan Duitschlands zijde treedt in de strijd tegen den gemeenschappelijken vijand. Engeland en Frankrijk. Duitsche en Italiaansche soldaten zullen thans schouder aan schouder oprukken en zoo lang strijden, totdat de machthebbers van Engeland en Frankrijk bereid zijn de levensrechten van onze twee volken te respecteeren Eerst na deze overwin ning van het jonge, na tl on aal-socialisti sche Duitschland en het jonge, fascisti sche Italië zal het mogelijk zijn ook on zen volken een gelukkiger toekomst te’ verzekeren. De garanten van de over winning zijn echter: de ongebreidelde kracht van het Duitsche err he| Italiaan sche volk en de onveranderlijke vriend schap onzer twee grodte leiders: Adolf en Benito Mussolini" Krachtens een gisteren gepubliceerd decreet beschouwt Albanië zich in oor log met de staten, welke met Italië in oorlog zijn. De Duce zal,als opperbevel hebber van de Italiaansche strijdkrach ten eveneens het bevel voeren over alle strijdkrachten, die eventueel irf Albanii zullen opereeren. TELEGRAMMEN VAN HITLER. Aan den koning-keiier. De Füh|er heeft den Koning van Italië en Keizer van Ethiopië Maandagavond een telegram gezonden van de volgende inhoud: ..De voorzienigheid heeft gewild, dat wij tegen onze eigen voornemens in ge dwongen zijn de vrijheid en de toekomst van onze volken te verdedigen in de strijd tegen Engeland en Frankrijk. Op dit historische oogenblik, waarop zich onze legers tot trouwe wapenbroeders vereenigen, voel ik mij gedrongen Uwe Majesteit mijn hartelijkste groeten te zenden. Ik ben er vast van overtuigd, dat de geweldige kracht van Italië en Duitschland de overwinning ^zal behalen op onze tegenstanders. De levensrechten van onze twee volken zullen dan voor al le tijden beveiligd zijn. (wg Adolf Hitler.” Alle radio, gramofoon en stofzuigers» benoodigdheden en reparaties. Koopt waar men U later oók helpen kan^ i de 3 Oblig. GEEN BATTERIJEN MEER? G»en nood Wij hebben thans Zaklantaarns, waar U nooit meer een batterij in behoeft tè koopen. Steeds nog uit voorraad leverbaar: Banijen, Rijwielen, Naaimachines, Batterijen enz. voor oude prijzen bij I. K. SNOEI - SCHOONHOVEN Stadhuisstraat 7-9 Lopikerstr. 43 Aan Mussolini heeft de^Fuhrer het volgende telegram gezonden: ..De historische beslissing, die gij he den hebt afgekondigd, heeft mij t ten diepste bewogen Het geheele Duitsche volk denkt op dit oogenblik aan u en uw i»Jid. Duitsche weermacht verheugt ihe Blauwe, Roode kleigrond: P- 100 K.G. 3 80 4 60 4.70 f 0 06'2p. KG. 0.07J 2p. K.G. igd gebleven. P- 100 K.G. P- 100 KG. P- 100 K.G. 0.07J 2p. K.G. 0.08! jp. K G. laarmede gelijk te leigrond: p. 100 K.G. telijke gebouw de belegering door de 52 staten van den Volkenbond. Ons gewe ten is volkomen rustig Met u is de ge heele wereld getuige dat het Italië van de pijlenbundel heeft gedaan, hetgeen menschelijk mogelijk was. om den storm te vermijden, die Europa teistert. Maar alles was vergeefsch. Het zou voldoende geweest zijn de verdragen te herzien om ze aan te passen aan de vitale eisciten van het leven der volken en ze niet te beschouwen als voor eeuwig onaanraak baar. Het zou voldoende zijn geweest niet te volharden in de politiek der garan ties, die vooral doodelijk zijn gebleken voor al degenen, die ze hebben aan vaard. Het zou voldoende zijn geweest het voorstel, dat de Fühper in October j 1 deed, toen de Poolsche veldtocht een einde 'nam. niet van de hand te wijzen. Maar dat alles behoort tot het verleden. Wij zijn thans vastbesloten het hoofd te bieden aan alle gevaren en offers van de oorlog Een vollf is niet waarlijk groot, wanneer het zijn verplichtingen niet als heilig beschouwt en wanneer het zich onttrekt aan de opperste beproevingen, die beslissen over den loop der geschie denis (geweldig gejuich). Na 't probleem der vastelandsgrenzen te hebben opge lost. nemen wij de wapens op ter verde diging van onze zeegrenzen. Wij willen de territoriale en militaire ketenen verbreken welke ons in onze zee verstikken, want een volk van 45 millioen zielen, is niet waarlijk vrij, wanneer het geen vrije weg naar den Oceaan heeft. Deze reusachtige worsteling is slechts een phase in de logische ontwikkeling van onze revolutie. Het is de strijd der arme volken, die rijk zijn aan arbeids kracht. tegen de uitbuiters, die verwoed het monopolie vasthouden van allen rijk dom en van al het goud der aarde. Het is de strijd der vruchtóare en jonge vol ken tegen de onvruchtbare volken, die het verval nabij zijn Het is de strijd tus schen twee eeuwen en twee gedachten. Geen gevaren voor andere landen. Nu de teerling is geworpen en onze wil de bruggen achter ons heeft verbrand, verklaar ik Duce. ij Je moed, je dapperheid. Herhaaldelijk riep de menigte ..Ja” en ze bracht aan het slot van de rede den Duce een geestdrif tige hulde, die lange tijd voortduurde. Voor de rede. De aankondiging, dat de Duce zou spre ken verspreidde zich als een loopend vuur en electriseerde niet alleen Rome, maar geheel Italië. In alle gemeenten stroomden de men- schen op de pleinen samen om te luiste ren naar de rede, die per radio zou wor den uitgezonden. In het begin van de middag werd in geheel Rome spontaan de vlag uitgestoken. Groote menigten be gonnen naar het Pa’aazo Venezia, dat in zonlicht gebaad lag. te stroomen. Een vurige geestdrift bezielde de massa, voor wie het wachten op dit historisch oogen blik iedere seconde meer spanning bracht Op alle pleinen in de fascistische huizen, in bars en café s, overal waren luidspre kers opgestftld Een uur voor Mussolini zou verschijnen waren het Piazza Venezia en de omrin gende straten reeds geheel met menschen gevuld. Boven hen wapperden vlaggen en weerklonk muziek. Alle winkels waren In het begin van de middag gesloten om het personeel gelegenheid te geven deel te nemen aan de geweldige betooging. Tel- LEGERORDER VAN DEN DUCE. De Duce heeft gisteren tot het Itali aansche leger de volgende legerorder ge richt: Ten gevolge van het besluit van den Koning-Keizer neem ik van heden af he) commando op mij over de troepen, wel ke aan alle fronten opereeren. Ik belast voorts met de verschillende opdrachten onder het opperbevel van Maarschalk Badoglio, Maarschalk Grazia ni in zijn kwaliteit van chef van den ge- neralen staf, admiraal Cavagnari, chef van het opperbevel ter zee en generaal Pricolo, chef van de luchtstrijdkrachten. Vanaf heden moeten de wapens en de harten gericht zijn np éen doel: het be halen van de overwinning. Leve de Ko nieuw tijdperk in de beschaving In te lulden. De toespraak van den ambassadeur werd telkens opnieuw onderbroken door het gejuich def luisterende menigte. PROCLAMATIE VAN KONING VICTOR EMANUEL. „Evenals 25 jaar geleden...." De Koning-Keizer heeft tot de Itali aansche troepen in de zone der krijgs verrichtingen de volgende proclamatie gericht: „Als opperbevelhebber van alle strijd krachten te land, ter zee en in de lucht, neem Ik weer, evenals 25 jaar geleden, overeenkomstig de gevoelens en de tra dities van Mijn huis, Mijn plaats onder u in. Aan den chef der regeenng, Duce van het fascisme, eersten Maarschalk van het Rijk, vertrouw Ik het bevel toe over de troepen aan aHe fronten. Mijn eerste gedachte is bij u, nu gij met Mij de diepe gehechtheid en totale overgave aan Ons onsterfelijk vaderland gaat dee- len en gij u opmaakt, om met het ver bonden Duitschland het hoofd te bieden aan nieuwe moeilijke bepfoStingen. met het onwankelbare vertrouwen die moei lijkheden te boven te komen. Soldaten te land, ter zee en in de lucht, vereenigd met u op een wijze als nog nooit het geval was. ben Ik er zeker van, dat uw dapperheid en de vaderlandslief de van het Italiaansche Volk opnieuw aan onze roemvolle wapenen de overwin ning zullen weten te verzekeren. Zone der krijgsverrichtingen, 11 Juni 1940, 18e jaar van het Fascism* Victor Emmanuel." Een nieuwe phase in de oorlog is be gonnen door het deelnemen van Italië, een uitbreiding, waarvan nog niet te overzien is, wat er de gevolgen van zul len zijn. Italië zelf hoopt dat niets ver der gebeuren zal. dan dat dit land gaat strijden tegen Frankrijk dat aan zijn grenzen een sterke positie inneemt tegen (talie en tegen Engeland, dat een deel van zijn vloot gereed hield in de Middel landse he Zee, waar ook de Fransche vloot ongedeerd is. Maar er komt al dadelijk meer bij, vermoedelijk aanvallen door Italiaansche troepen op Tunis of omge keerd van Fransche troepen op Litoye. De vraag is open of Egypte zich afzijdig zal houden, of Turkije zich tegen uitbreiding van het Italiaansche gebied zal verzet ten, of de overige Balkanstaten zich rus tig zullen houden, of de geallieerden de Italiaansche koloniën ongemoeid zullen laten. Zeker is dat het bloedvergieten, het doode'n, het verwoesten, de ellende, het leed en de verarming toenemen en dat nog meer streken, landen en gewesten loor de oorlogsramp getroffen worden. Wat dit beteekent hebben wij in ons land ondervonden. Na slechts 5 dagen oorlog is rouw en armoede veler deel ge worden. Wij kunnen hun. die een gelief den bloedverwant verloren, geen troost brengen, maar men kan wel iets doen voor hen, die beroefd zijn van alles, wat zij bezaten. Het is op geen tonnen na te ramen hoe groot hetverlies is. maar wel is bekend, dat het verlies te groot is om alles te herbouwen. Daarvoor zouden honderden millioenen noodig zijn. We weten, dat er heel wat landgenooten zijn die niets meer hebben, niets anders dan de kleeren aan hun lichaam. Er zijn mannen bij in staat om onvervaard aan hetherstej te gaan werken en zich on middellijk daarvoor te spannen, maar er zijn ook heel wat beroofden, die op een leeftijd zijn gekomen, dat zij er aan mochten geen denken rust te nemen. Die hoop laten zij nu varen, maar van hen voornemen heeft andore volken, die ter zee en te land aan Italië grenzen, in het conflict mee te sleepen. Mogen Zwitser land, Joegoslavië. Turkije, Egypte en Griekenland nota hemen van deze woor den. Tijdens een heugelijke bijeenkomst te Berlijn, heb ik gezegd, dat men. volgens de wet der .fascistische moraal, wanneer men een vriend heeft, met hem optrekt tot het einde. (Gejuich). Wij hebben dat gedaan en wij zullen dit doen met Duitschland. met zijn volk en met zijn, zegevierende strijdkrachten. „Aan den vooravond van deze gebeurtenis van his torische beteekenis gaan onze gedachten naar ZM den Koning-Keizer. (Geweldig gejuich voor den vorst en opnieuw ge juich voor den Führer.) „Overwinnen!* Het proletarische en fascistische Italië staat voor de derde maal opgericht; krachtig, trotsch en eensgezind, zooals nooit te voren. Er is maar één wacht woord. categorisch en bindend voor ieder een. Dat woord doet reeds de ronde en zet harten in vlam van de Alpen tot dé Indische Oceaan: overwinnen! (Toejui chingen.) En wij zullen overwinnen om eindelijk een lange periode van vrede en rechtvaardigheid te schenken aan Italië, aan Europa, aan de wereld. Volk van Italië, zoo eindigde de I te wapen! Toon je hardnekkigheid, Telef. 20. Tel.-Adres: Vannooten. 8. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. [plaatst in „De Gorcumer AI.FIERI SPREEKT TOT BERLIJNSCH PUBLIEK. Onmiddellijk nadat 'de Duce de wereld bekend had gemaakt, dat Italië aan de zijde van. Duitschland ten oorlog trok, begaf von Ribbentrop zich naar de Ma il aan:sche ambassade te Berlin om den ambassadeur, Dino Alfreri, uit naam van den Führer geluk te wenschen met deze beslissing, door het lot bepaald. Tevens ningl bracht hij de gelukwenschen over van het geheel? Duitsche volk, dat zich nu inniger dan ooit verbonden wil met het fascistische Italië. In tegenwoordigheid van von Ribben trop heeft Dino Alfieri, de Italiaansche ambassadeur, daarop van het balkon der ambassade, voor een ontzaglijke men- schenraenigte een toespraak gehouden. In deze toespraak zeide hij volgens- een Stefani-bencht uit Berlijn om., dat het „stalen pact" tuschen Italië en Duitsch land thans zijn hoogste verwezenlijking vindt in de wapen- en bloedsbroeder - schap, welke de Führer en de Duce als tolken van de «’ll der twee volken, heb ben gewild Het Duitsche en het Italiaan sche leger zullen weldra door de onweer staanbare macht hunner lichamen en zwaarden de ineenstorting bewerkstelli gen van de ondraaglijke overheersching der oudé, begeenge plutocratieën Dwars door de ruines der oude wereld, die door het noodlot gedwongen, haar ondergang tegemoet gaat, zullen de twee lagers een nieuwe weg openen, waarlangs het Duit sche en het Italiaansche Rijk zullen op trekken naar de eeuwen der toekomst, altijd vereenigd onder het teeken van de ndlenbundel en het hakenkruis om een en - keukenlampen kookstellen 4, 3 xine blokjes - fcan’ isten te koop, sfoon 2957 Mussolini spreekt tot het volk. „HET UUR DER ONHERROEPELIJKE BESLISSING”. In de rede, welke Mussolini van het balkon van het Palazzo Venezia heeft gehouden, zeide hij het volgende: „Strijders te land, ter zee en in de lucht, Zwarthemden der revolutie en der legioenen, mannen en vrouwen van Ita lië, van het imperium en van het ko ninkrijk Albanië, luistert! „Èet uur, dat door het lot is aangege ven, slaat in den hemel van ons vader land (geestdriftig gejuich). Het is het uur der onherroepelijke beslissingen. De oorlogsverklaring is reeds ter hand ge steld aan de ambassadeurs van Engeland en Frankrijk (wederom ontzaglijk ge juich). „Wij trekken ten oorlog tegen de plu tocratische en reactionnaire democratie ën van het Westen, die te allen tijde de ontplooiing ^van het Italiaansche volk hebben belemmerd en vaak zelfs zijn be staan hebben «bedreigd De gebeurtenissen der aller jongste geschiedenis soo vervolgde de Duce kunnen samengevat in deze woorden: halve be loften, steeds dreigementen, chantage en tenslotte als bekroning van dit verach- De Oorlogsverklaring. Maandagavond om 6 uur heeft Musso lini van het balkon van het Palazzo Venezia te Rome een rede gehouden, waarin hij mededeelde, dat de Italiaan sche regeerlng den Engelschen en den Franschen ambassadeur te Rome een oorlogsverklaring heeft overhandigd. Het* bleek, dat die middag te 16 30 uur de minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, in het Palazzo Chigl den ambassadeur van Frankrijk had ontvan gen. Hij legde tegenover hem de volgen de verklaring af: „Z.M. de Koning-Keizer verklaart, dat Italië van morgen 11 Juni af zich in staat van oorlog met Frankrijk beschouwt.” Om 1645 uur ontbood Ciano den am bassadeur van Oroot-Brittannié. wien hij in gelijkluidende termen mededeelde, dat Italië zich in staat van oorlog met Oroot- Brittannie beschouwde. is niet meer te verwachten, dat zij veel kunnen bijdragen tot de herbouw. In onze streek zijn Alblasserdam en Bleskensgraaf zwaar getroffen, daarbui ten is misschien nog hier en daar lichte schade veroorzaakt, maar het overgroote deel van deze waarden is gespaard ge bleven voor veftyoesting en zelfs geen ruit Is daar gebroken. Wij zouden haast wenschen, dat velen konden zien, wat gebeurd fa in‘de steden en dorpen waar het oorlogsgeweld ver nielend overheen is gegaan. Als zij kon den zien hoe Rotterdam, Middelburg. Wageningen, Rhenen, Alblasserdam en andere gemeenten er thans uitzien, dan zouden zij zich gelukkig gevoelen als "ij iets kunnen doen om het rampzalig lot van een enkele te verlichten. Maar ook zonder dat men het met eigen oogen aanschouwt, zal dat gevoel van mede lijdende dankbaarheid en dankbaar me delijden, het gevoel van deernis met hen. die zoo zwaar getroffen werden, ge mengd met het. gevoel van dankbaarheid zelf gespaard te zijn gebleven, leder die nog iets te missen heeft, met gulle hand doen geven, als men dat aanstaande Za terdag komt vragen. We behoeven niet te zeggen, dat de land groot is, dat weet leder .We behoeven niet te zeggen, dat die ellende voorlooplg niet zal vermin deren, maar waarschijnlijk nog zal toe- nemeij, omdat de omstandigheden moei- lijker zullen worden dan ze thans zijn en dus behoeven we ook niet hen, die ge lukkiger zijn dan duizenden anderen, aan te sporen te geven, als straks ge vraagd wordt om giften in geld of in na ture, te geven zooveel als men schenken kan. Duizenden moeten geholpen worden, maar millioenen zijn ongedeerd, millioe nen hebben geen enkel verlies geleden en als zij allen, zonder uitzondering hun bedrzen ruim open trekken, dan kan veel gedaan worden.

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 1