SCHOONHOVENSCHE COURANT 1TJES Duitsche legers staan voor Parijs. ectie De stad wordt niet verdedigd. berichten"^ IEDERE DUIM EEN KONING. sES O Druk op Frankrijk versterkt door ingrijpen van Italië. (Sen frcitna en zeec vucdulitji Büh/monn Buitenbanden van f 1 25 zijn uitverkocht. Maar we hebben nog grote voorraden van 11.35, f 1.50, f 1.75, f2 tot en met f3.50 bij J. K. SNOEI 2 KS ÏÏH 49 12 JUNI IMO TIEN BLADZIJDEN. VRIJDAG 14 JUNI 1»44 Mo. 84M. 72e JAARGANÜ. NIEMUD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT oven •rhemden EX HAAS HO 859 1988® enz. hulp. <e- en over ^ealli- ers. toe- oude OP Uit weermacht de van collectie toonen wij U in de nieuwste modellen!. Uitsluitend onze bekende prima coupe, stoffen en afwerking, het geen nu vooral van zeer groot belang is. Voor flinke figuren eveneens een enorme keuze. Fransche van pogingen om over zee de troe- Een voert i en Het maakt dent president BOERENWAGEN H. BOUTER P»- - Groot-Ammers. GOUDA Mantels, swaggers, costumes, complets, japonnen, hoeden, kindermantels en jurken, regenmantels en rokken Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 1.25; per post 1.50. ondernomen vlootbases. bijzondere Eeteekenis zijn geweest a&nvallen op Bizerte (Tunis) en opTÓu- lon In Bizerte zijn zware brand ontstaan en is groote schade aan Installaties aan gericht. Op de grond staande vliegtuigen werden geraakt en negen toestellen wer den buiten gebruik gesteld. Al onze vlieg- .tuigen keerden op hun bases terug. In de Middellandsche Zee heeft een onzer duikbootcn een vijandelijke krui ses en een tankboot van. 10.000 ton ge- torpedeerd. In Tobrouk aan de grens van Cyre- naica hebben onze l&nd-, vloot- en lucht strijdkrachten een Engelsche poging, om met vliegtuigen en schepen een aanval «56 858 2292 2407 3014 3117 4431 locn 5643 5860 7580 7506 8641 8866 10077 10081 10817 10997 11857 11895 13597 13788 1 14456 14651 I 15244 15295 16492 16526 17687 17726 J 19064 19118 20035 2012« Tot nadere aankondiging zijn onze magazijnen geopend van 9 tot 12-30 en v van 2 tot 8 uur. Zaterdags tot 9 uur. tag). Elke regel meer et dienstaanbiedingen, landeldrijvenden). ge- tenties van niet ng. n 2de hands HEEREN- n 400 nieuwe e Norddakpannen. Gelkenes A 9" twintig kilometer voor Parijs voor de aan weerszijden van Senlls wtloopende verdedigingsstelling van Pa tik. Compiêgne, het tooneel van het sma delijke dictaat van den wapenstilstand van 1918 en Villers-Cotterets zijn in on ze handen. Ten Oosten van de Oudcq is de Marne over een breed front met sterke strijd krachten bereikt. Ook onze legers, die op 9 Juni tusschen het Oise-Aisne-Kanaal en de Maas op nieuw tot den aanval zijn overgegaan, hebben in hevige gevechten den voor hen staanden vijand verslagen en hem tot den aftocht genoopt. Reims is ingeno men. Ondanks talrijke deels met pantser wagens gesteunde tegenaanvallen in Champagne, gelukte het den Franschen niet, onze opmarsch tot staan te bren gen. In het verloop van de nieuwe krijgs verrichtingen leed de vijand zeer zware verliezen, werd een groot aantal gevan genen gemaakt en werden wapens én oorlogsmaterieel van allerlei soort buit gemaakt. Ook een voorloopige telling hiervan was tot dusver niet mogeMjk. Fransche verklaring. Het Fransche legerbericht meldt, dat de slag nog steeds voortduurt, maar dat De «ympathieën in deze oorlog zijn in ons land en daarbuiten verdeeld, er zijn aanhangers van Duitschland en er zijn vrienden van de geallieerden, maar hoe nlteenloopend de meenlngen ook zijn mogen over de belde partijen, weinigen zullen er zijn, die geen respect hebben voor hetgeen konlng Leopold heeft ge daan. Toen de aanval op zijn land begon heeft hij aan het hc^d van zijn troepen gestreden, vele dagen achtereen, zoolang tot hij de zekerheid kreeg, dat overgave geboden was, omdat zijn leger omringd was door Deutsche troepen en geen en kel militair succes meer behaald kon worden. Aan den kardinaal Van Roey heeft de koning later verklaard dat het leger volkomen was ingesloten, zonder levensmiddelen, zonder drinkwater; ver- Bchillende onderdeden van het leger wa ren zonder wapenen en er was geen mo gelijkheid voorraden te ontvangen. Daar enboven was het leger verward geraakt in een groote burgerbevolking, die de be wegingen belemmerde en enorme verlie zen leed door het mitrallleurvuur van den vijand. Er waren 600.00 man Belgi sche soldaten, 100.000 Engelsche, 50 000 Fransche en ongeveer 1.500.000 burgers. Er was geen enkel uitzicht die groote menigte te voeden en evenmin viel er aan te denken die 21/» millloen man in te schepen. De ministers van den konlng drongen er bij hem op aan. dat hij met hen zou vluchten, maar koning Leopold weigerde dat en antwoordde, dat het zijn plicht was te midden van zijn troepen te blijven en hun lot te deelen. Wel ver zocht hij dat twee ministers bij hem eouden blijven, maar allen verlieten hem en vluchtten per vliegtuig naar Engeland. De chefs van de generale staf en de hoof den van de legercorpsen betoogden dat voortzetting van de strijd onmogelijk was, dat wel stroomen bloed nog vergo ten konden worden, maar zonder eenige kans, dat er eenlg belang mede gediend zou worden. Toen heeft de wakkere vorst zijn plicht verder gedaan en gecapituleerd. Hij heeft ook niets meer gedaan dtCl dat, hij heeft geen onderhandelingen gevoerd metden vijand, geen verplichtingen aan gegaan, geen voorwaarden onderteekend, alleen heeft hij zijn volk gespaard voor het brengen van doellooze offers aan menschenlevens en goederen en hij is met zijn soldaten krijgsgevangen ge maakt. Dit zijn de feiten, de onloochenbare, aan leder bekende feltep en het is ons niet duidelijk hoe er iemand gevonden kan worden, die houding en handeling van den Belgischen koning niet volledig goedkeurt en toejuicht. Dat moeten, lijkt ons, in stilte zelf de Engelschen en Franschen doen. Hoe groot en zelfbewust «ouden zij gedaan hebben wanneer zij rondborstig en flink getuigd hadden: wij hebben gestreden, wij hebben verloren, wij hebben allen onze plicht gedaan, maar Vijf Fransche en een Engelsche divisie capituleeren. By St. Valéry. Hoofdkwartier van den Führer, oppercommando der weermacht bekend: De bij St. Valéry ingesloten legergroep heeft na het mislukken verdere pen weg te voeren, gecapituleerd. Fransche generaal, die het bevel over een legerkorps, een Engelsche vier Fransche divisiecommandanten, heb ben zich overgegeven. Het aantal gevan genen bedraagt reeds meer dan 20.000. De hoeveelheid buitgemaakte uitrustings stukken en wapenen is nog niet te over zien. CHALONS SUR MARNE GENOMEN. Het opperbevel van de Duitsche weer macht meldde Donderdagmiddag dat bij de capitulatie der Fransch-Bntsche troe pen, aan de kust bij St. Valery ruim 26.000 gevangenen, onder wie vijf Fran sche en een Engelsche generaal, alsmede een onoverzienbare buit lp Duitsche han den vielen. Onze artillerie, zoo eindigde het legerbericht, dwong een geladen transportschip, dat wilde uitvaren, door verschillende bomtreffen» tot de terug keer. Een ander schip tot ontplof fing in het vuur van Duitsch pantseraf- weergeschut. Aan het gel krljgsverrichtin raard: EEN JONGENS- SFIETSJE. Leeft 5 I JNG -DA- geen belangrijke wijzigingen zijn ingetre den. Het bericht voegt hieraan nog toe, dat de vijand in de richting van Reims oprukt en wel met twee gepantserde di visies. Een Fransche militaire woordvoerder heeft, naar Reuter verder uit Parijs meldt, heden verklaard: „De slag om Pa rijs is thans volledig aan de gang” na de Fransche- terugtocht ten Noorden van de stad. Van gezaghebbende zijde wordt vol gens Reuter te Londen verklaard, dat zich geen enkele vertraging afteekent in de Duitsche aanvallen aan het Westelijk front. De algemeene toestand blijft moeilijk. J Tetat M. TeL-Adres: Tanoooten. A W. X. VAN NOOTKN, SCHOONHOVEN, HAVEN IA Posuetenlrn 11783. plaatst in ,J» Gorcumer-, wegen en spoorlijnen voor alle verbin dingen van Parijs met Verdun, Metz en Nancy, dus de voornaamste plaatsen in Oost-Frankrljk. DRUK IN DE RUG DER MAGINOT-LINIE. Bovendien heeft de Duitsche aanval ook in de Argonnen en aan de Maas ter rein gewonnen. De Duitsche druk wordt daarmede nu ook in de rug van de Ma- glnot-linie steeds meer merkbaar. Met de vernietiging en de vero^ring van vele vijandelijke pantserwagens wordt duidelijk zichtbaar, dat niet alleeh het puitsche pantsermateriaal superieur is aan dat van den tegenstander, maar dat het vooral ook door de ongebreidelde aanvalsgeest en door de voortreffelijke scholing der Duitsche afweerwapens mo gelijk is, met succes het hoofd te bLêclen aan de aanvallen der vijandelijke pant serwagens. Ook het optreden der Jtaliaansche lucht- en zeestrijdkrachten In de Middel landsche Zee doet zich voor de westelij ke mogendheden reeds zeer storend ge voelen. De tijd zal snel leeren, wat de vereenigde Duitsche en Italiaansche wa pens vermogen te presteeren. PARIJS WORDT NIET VERDEDIGD. Te Parijs is Donderdagmiddag, bekend jheele aanvalsfront zijn de krijgsverrichtingen snel gevorderd. In de Champagne hebben onze divisies bij de de die Woensdag om 1 35 uur op Turijn is -j onderkomen. Er werden dertig bommen uitgeworpen, waarvan tien niet ontplof ten. Een markthal werd door vijf bom vraag u thans om onbeperkte mep getroffen, die door het dak sloegen gri en Agordat, waarbij lichte materie©* 15 le schade werd aangericht en onder de Italianen en inlanders, die op de vlieg velden werkzaam waren, een 10-tal per sonen gedood werd. Uit een later onder zoek is gebleken, dat onze jachtvliegtui gen Woensdag in Cyrenaica zes machi nes hebben nëergehaald. Vijandelijke waarschijnlijk Engel sche vliegtuigen hebben des nachts boven enkele steden van Noord-Italië ge vlogen. Op de open stad Turijn hebben zij bommen laten vallen, welke evenwel weinig schade aanrichtten en eenige ver liezen veroorzaakten onder de burgerbe volking. Over dit optreden zal een uit voerig rapport worden gepubliceerd. 4. Te Turijn 14 dooden. Stefani verneemt uit Italië de volgen- i de bijzonderheden over de luchtaanval, 2 TENTWAGENS, i« if, één met en één zon- Ier. Te bevragen bij G, D 4, Bergambacht. BRITSCHE DIVISIE AFGESNEDEN. Volgens een Reuter-bericht uit Lon den heeft het Britsche departement van Oorlog het volgende medegedeeld: Duitsche strijdkrachten hebben de ver bindingen van een onzer divisies, die op onze linkervleugel langs de Noordzeekust streed, afgesneden. De mogelijkheid bestaat, dat een deel van deze divisie en andere geallieerde troepenafdeelingen door een Duitsche overmacht zijn omsingeld. Pogingen om deze troepen -over zee naar Engeland te brengen, zijn slechts gedeeltelijk met succes bekroond en men vreest dat het grootste deel dezer troepen in Duitsche zevangenschao zal geraken. Resten der betrokken Britsche divisie zijn verscheept en in andere deelen van Frankrijk weer in de strijd geworpen. ^SNELLE ONTWIKKELING OPERATIS. Van bevoegde militaire zijde verneemt het D.N.B. verder, dat de operaties aan het geheele aanvalsfront in Frankrijk zich snel ontwikkelen, waarbij een bij zonder markant succes in iyt midden van het front kan worden waargenomen De Marne werd daar op vele plaatsen al strijdend overschreden en de in Cham pagne optredende Duitsche divisies heb ben bij de achtervolging van den vijand reeds de belangrijke stad Chalons-sur- Marne Ingenomen. Chftlons vormt niet alleen een uiterst belangrijke rivierovergang. maar is te vens een zeer belangrijk knooppunt van Geen petroleum? Geert noodl Wij maken uw theelicht electrisch! Wij ^leveren kookplaten vanaf f 5.00. Geen batterijen? Dan een dynamo-zaklantiarnl Nooit geen batterijen noodig! JAN BROUWER, ROUAAN EN REIMS IN DUITSCH BEZIT. Het opperbevel oiaakt bekend: De nieuwe operaties, welke op 5 Juni tusschen het Kanaal en het gebied ten Zuiden van Laon begonnen zijn, hebben «en volledig succes opgeleverd. Nsdat de Weygand-zone ten Zuiden de Somme was ingenomen, werd de ’luchtende vijand op verscheiden plaat sen bestookt en werd de rest met zeer ’’’are verliezen over de Beneden-Seine tefuggeworpen. Rouaan is sinds eenige dagen in Dult- *he handen. De Seine stroomafwaarts ’te Parijs is op verscheiden plekken *««08 door onze troepen gepasseerd. Ben vijandelijke afdeeling is bij St. Valery aan de kust omsingeld. Ten Noordwesten van de hoofdstad •taan onze divisies aan de Oise de vijand was machtigen Er was geen andere keuze dan capitulatie en wij dan ken den Belgischen koning voor zijn moedige strijd en zijn vastberadenheid. Zoo echter hebben de leidende mannen tn Engeland en Frankrijk niet gespro ken. Hun gedrag jegens den nobelen ko ning kunnen we niet anders dan verach telijk noemen. Zij erkennen niet eerlijk: „Wij werden verslagen, onze legers kon den tegen den Duitscher niet op.” maar zij trachten de schuld van het zware ver lies in België nu te laden op de schou ders van koning Leopold en zelfs schel den zij den vorst voor verrader. Zij liegen over zijn gedrag en zij belasteren den monarch, die tot het laatste toe zijn ko ninklijke plicht heeft gedaan en zich met zijn soldaten aan den vijand over gaf. De geaillieerden liegen, dat konlng Leopold zijn bondgenooten niet op de hoogte heeft gebracht van de onhoud bare toestand, waarin het Belgische le ger was gekomen en van de noodzake lijkheid de strijd te staken. Op 21 Mei heeft de koning een beraadslaging ge leid waaraan deelnamen de Fransche op perbevelhebber generaal Weygand, de Engelsche opperbevelhebber generaal Gort, generaal Blanchard en generaal Billot. Op 24 Mei had de laatste ontmoe ting plaats tusschen den konlng en zijn ministers en toen weigerde hij met hen te vluchten. Op 25 Mei had noghaals een bespreking plaats met Belgische, Fran sche en Engelsche generaals. De kbnlng wees toen op het gebrek aan munitie en strijdmiddelen en dat geen hulp verwacht kon worden en op 28 Mei capituleerde de koning. Niets kan den konlng worden verweten wat hij deed was overeenkomstig zijn plicht ajs konlng, als veldheer en als mensch. Hij is in niets te kort gescho ten, heeft niets gedaan wat in strijd was mét zijn hooge taak en hij heeft zich getoond ..Every inch a king”, iedere duim een konlng, een koning op en top en zij die dit moeten weten, weten het ook. Hoe Engeland en Frankrijk over hem den ken, zal konlng Leopold niet diep treffen, maar wel hoe zijn eigen volk over hem oordeelt. De Belgen zijn hem innig dankbaar voor zijn besluit. Voor het koninklijk pa leis te Antwerpen brengen dagelijks hon derden vrouwen, mannen en kinderen bloemen voor ’s vorsten beeltenis, waar onder geschreven staat: „Edeie koning Leopold III. Elk dezer bloemkens betee- kent het léven van duizenden Belgen. Wij danken UI” Engeland en Frankrijk hebben met hun verwijten, hun beschuldigingen, hun laster en hun schelden over Leopold lil eigen zaak schade gedaan, want ook zij, die met hun sympathie aan ds zijde der geallieerden stonden, moeten dat scherp Ff keuren en van den Belgischen koning getuigen: hij toonde zich een koning. achtervolging Chalons genomen slagvelden van 1015 gepasseerd. Ook tusschen de Argonnen en de Maas is de aanval gevorderd. Volgens de voor loopige berichten bedraagt het aantal ge vangenen sinds 5 Juni, het begin van de nieuwe operaties, ruim honderdduizend. Ook de vijandelijke verliezen van oor logsmateriaal zijn aanzienlijk. Alleen reeds bij twee legers van de westelijke flank gelukte het, met deelneming van alle soorten wapens ruim 200 vijandelij ke gepantserde gevechtswagens buit te maken of te vernietigen. Ondanks de slechte weersgesteldheid grepen ook op 12 Juni gevechtsvliegtui gen en Stukas ter ondersteuning van het landleger, vooral ter ondersteuning van de sector Chalons sur Marpe en aan de kust in de strijd in. HetAelukte hierbij en een groote met troepen beladen sleep boot tot zinken te brengen en een ander transportschip van ongeveer 10.000 ton, alsmede een groot 'aantal kleinere sche- pen zwaar te beschadigen. Bij Le Havre werden 20 vijandelijke kabelballons neer geschoten. In Noorwegen schoten onze torpedo jagers vier van de vijftien Britsche vlieg tuigen neer, die een aanvalspoging had den ondernomen, op een vliegveild iiyde buurt van Drontheim. Afzonderlijke vijandelijke bomaanval len in Noord-Duitschland troffen geen militaire doelen. De totale verliezen van den vijand in de lucht* bedroegen 19 vliegtuigen, daar van werden er 6 In luchtgevechten en 9 door luchtdoelgeschut neergehaald, de overige werden op de grond vernield. Vier eigen toestellen werden vermist. Eén van onze dulkbooten bracht bij de aanval op een sterk vijandelijk convool verscheiden schepén tot zinken. Verklaart openlijk, dat Amerika naar vermogen materiaal zerjdt, voor het te laat is. BOMAANVALLEN OP BIZERTE EN TOULON. Kruiser en tankboot torpedeerd. Het hoofdkwartier van het Italiaan* sche leger meldde Donderdag: Overeenkomstig haar vastgestelde plan nen heeft de Italiaansche1 ïüfehtmacht nieuwe bomaanvallen ondernomen op vljandelijke lucht- en vlootbases. Van de Het Duitsche Nieuwsbureau meldt Geneve, dat de Fransche minister-presi- een' boodschap heeft gericht tot Roosevelt. Daarin verzoekt c Reynaud den Amenkaanschen president Frankrijk met alle middelen te hulp te komen. l#Ik bezweer u.’ aldus schrijft Reynaud aan het slot van zijn boodschap aan Roo sevelt, „openlijk te verklaren, dat de Ver eenigde Staten den geallieerden alle ma- terieele steun verleenen en dat zij zelfs een expeditieleger zullen zenden.” Blijkens een nader telegram van Reu ter heeft Reynaud in zijn boodschap aan Roosevelt met name gezegd: Sedert zes dagen en nachten hebben Fransche divisies zonder onderbreking gestreden tegen een vijand, die met een geweldige meerderheid van menschen en materiaal tegenover ons staat. Vandaag heeft de vijand bijna de poorten van Parij» bereikt. De Franschen hebben zich reeds naar hun provincies teruggetrok ken en indien noodzakelijk trekken zij verder naar Noord-Afrika. Een gedeelte der refeeerlng heeft Parijs reeds verla ten. Ik naar het DN.B. meldt, officieel bekend ge maakt, dat de Fransche hoofdstad niet zal worden verdedigd. Generaal Héring, de militaire gouver neur van Parijs, heeft volgens een Reu- Parijs, het opperbevel te ondernemen, afgeslagen. Er werd lich- te schade toegebracht aan de installa ties en een van onze kleine mijnenve gers is «tot zinken gepracht. Luchtaanvallen der eerden. In Italiaansch Oost-Afrika heeft de vijand luchtaanvallen ondernomen op de vliegvelden van Asmara, Goura, Adiou- ter-bericht uit Parijs, het - de Fransche landmacht gekregen. Generaal Dentz zal thans militair gou verneur van Parijs worden. De Parljsche bevolking is hiervan in kennis gesteld door groote aanplakbiljetten. Alle maat regelen zijn geYiomen om de levensmid delenvoorziening te verzekeren. Naar Reuter uit Frankrijk verneemt, heeft Reynaud na zijn terugkeer van het front in een zitting van de Fransche mi nisterraad onder voorzitterschap van president Lebrun een verklaring afge legd over de militaire en politieke stand. De zitting duurde 2</i uur. EEN BEROEP ROOSEVELT. Juni. Aan voer 441 Pjr i: met rijksmerk le 2e kwal, f 2627, zwa' el traag. H 12 Juni. Ter veemarw gevoerd: 257 vette —58. 2e kwal 44—50. 3 K G. levendgewicht; d i f 6.50—10.50 per stuk wegende van 90-11° ens. vette varkens per K.G. slachtgewicM 3 957 981 4 1365 1423 9 1773 1788 5 2153 2208 7 2373 '6 2880 3596 3819 4004 142 17f S 417 421 1 $?- nu? u 2208 '•«”3 2379 u .mmJ 2908 ;5 3254 3273 3 3596 3599 s sïï 5 4266 4395 1 4703 4704 K) 5022 5084 n 5601 5653 15 5958 6046 J git SS 00 8409 8411 91 9026 9078 44 9540 9616 01 9942 9961 90 10226 10246 ,61 10669 10706 188 10962 11012 ,25 11430 11443 '09 11725 11762 120 12392 12418 130 12644 12678 103 13128 13173 780 13838 13858 142 14158 14167 660 14673 14694 146 15209 15310 s-Sia 620 17631 17653

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 1