fjGemengdlïiëüwr DE DISTRIBUTIE. Italiaansch legerbericht. 1 Binnenland t u Het oorlogsbrood gemengd nieuws Wetenschap en Techniek FEUILLETON. WOENSDAG 1» JÜNI 194* Strijd ter zee en in de lacht. Het oppercommando van de Italiaan- sche weermacht meldde gisteren: In den nacht van 16 op 17 Juni zijn de vlootbasis van Bizerta, de militaire doe len van Malta en de vliegvelden van Cor sica met- succes gebombardeerd. Onze duikbooten hebben twee vijande lijke tankbooten, waarvan één van groo- te tonnenmaat. tot zinker* gebracht. In Noord-Afrika werden de operaties aan de grens van Cyrenaica voortgezet. In Obst-Afrika zijn talrijke luchtopera- ties met goed gevolg uitgevoerd, waarbij verscheiden vlootsteunpunten en militai re doelen in den Boven-Soedan gebom bardeerd werden. Al onze vliegtuigen zijn naar hun bases teruggekeerd. Drie vijan delijke vliegtuigen zijn op de grond ver nield en een jachtvliegtuig is in een luchtgevecht neergeschoten. Enkele raids :van het vijandelijke luchtwapen bleven zonder noemenswaardig gevolg. Een vlieg tuig werd door de luchtdoelartillerie neer geschoten. De vijand heeft in de nacht van Maan dag zijn luchtaanvallen, waarbij niet mi litaire doelen getroffen werden, her nieuwd. Te Milaan werden huizen en een zusterhuis beschadigd. Twee dooden en eenige gewonden onder de civiele bevol king. In Ligurië heeft eer* luchtdoelbat terij vier vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. FRANRKIJK'S CAPITULATIE. Groote geestdrift te Berlijn. Het bericht, dat Frankrijk, als gevolg ?an de ongelooflijke Duitsche militaire ling zal zijn. Engeland staat alleen. Met de ramp, die over Frankrijk is gekomen, is niet alleen een bondgenoot van Enge land verdwenen, doch is een'politiek sys teem ineengestort. Wat ook de Führer en de Duce bij hun bespreking over de nieu we orde in Europa zullen beslissen, dit besluit zal een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis van het vasteland van Euro pa inluiden. Engeland zal hierbij niet te genwoordig zijn en niet meepraten. De Engelschen zitten alleen op hun eiland dat geen eiland meer is. De zaak der we reld. die zij zeggen te verdedigen, is nog slechts hun eigen zaak. baudoin geeft een verklaring. Britsche hulp was ondoel treffend. De nieuwe Fransche minister van bui- tenlandsche zaken, Baudoin, heeft Maan dagavond een radiorede tot het Fransche volk gericht, waarin hij een verklaring gaf van de stap van maarschalk Pétain bij de Duitsche regeering. Frankrijk, aldus de minister, is tot de- se stap gedwongen door de militaire su perioriteit van Duitschland en door de ondoeltreffendheid van de Engelsche hulp. Frankrijk was niet opgewassen te gen de Duitsche strijdkrachten en het Duitsche materiaal. De Fransche troepen die uitgeput waren van vermoeidheid, konden niet worden afgelost. De Fran- schen hebben „bijna alleen'' tegenover tachtig millioen Duitschers gestaan, waar bij dan nu nog kwam de bedreiging door het Italiaansche leger. Wat Engeland betreft, verklaarde Bau doin, dat de Britsche vrienden onvol doende op de methoden van de moderne successen de wapens heeft moeten neer- oorlog waren voorbereid, en dat zij het leggen, verspreidde zich Maandag in de Fransche ltger niet tijdig genoeg de noo- middaguren in Berlijn als een loopend dige hulp hadden kunnen verschaffen. vuur. Even voor vijf uur werd door de ra dio aangekondigd, dat een speciaal be richt van verstrekkende politieke en mi litaire beteekenis uit het hoofdkwartier van den Führer te verwachten was. In een oogwenk kwam daarop voor de open bare luidsprekers en radio-maatschap pijen een dichte menschenmenigte bijeen en wachtte vol spanning op het sensa- tioneele bericht. Arbeiders en bedienden, die op de thuis weg waren, sprongen van tram en auto bussen af en renden naar de luidspre kers. De openbare telefooncellen werden Uit een boodschap, welke Churchill Zondag naar Bordeaux gezonden had, blijkt, aldus het D.NB. voorts, dat Enge land geprobeerd heeft, Frankrijk er op het laatste oogenblik van af te houden, aan staking der vijandelijkheden te den ken. De Engelsche regeering had den Franschen n.l. voorgesteld, dat heidelan den een „onontbindbare unie" zouden vormen. Beide regeeringen zouden plechtig ver klaren. een Fransch-Britsche unie te vor men, en niet langer twee eenheden. De verdediging, de buitenlandsehe-, flnan- rlng van het Lagerhuis de oorlog verder voeren. Churchill stelde voor, de debatten uit te stellen tot de geheime zitting op Don derdag. Reeds veertien dagen geleden heb ik, aldus Churchill, gezegd, dat, wat er ook in Frankrijk zou gebeuren, dit geen invloed zou hebben op de vastbeslo tenheid van Engeland om verder te strij den. „Zoo noodlg jaren lang, zoo noodig alleen." Verder zeide Churchill, dat de Fran schen hun toekomst op het spel zouden zetten, wanneer zij niet de oorlog zouden voortzetten, volgens hun verdragsver plichtingen, waarvan Engeland hen niet heeft bevrijd. In het verdere verloop van zijn rede sprak Churchill over de mogelijkheid van een inval in Engeland uit zee of uit de lucht, welke mogelijkheid hij ontkende. Churchill heeft nog hoop. Voortgaande sprak hij over de redenen waarom Engeland de oorlog gril voortzet ten. Deskundigen hebben hem aangera den .zulks te doen, Er bestaat goede hoop op een eindoverwinning. De Dominions hebben verklaard, het lot van het moe derland te willen deelen en tot het einde te willen volhouden. Nadat Churchill ten slotte Frankrijk had beticht van een verdragsschending, wanneer het eventueel de oorlog niet voortzet, ve'rklaarde hij in dezelfde adem dat Engeland na de eindoverwinning Frankrijk wilde doen deelen in de winst. Hetzelfde beloofde hij den Polen, den Noren, den Nederlanders, den Belgen en allen anderen, die hun zaak vereenigd hadden met de Britsche. DE FRANSCHE BESTELLINGEN IN DE VEREEN1GDE STATEN. Engeland neemt ze over. De Amerikaansche minister van finan ciën Morgenthau heeft verklaard, dat hem is medegedeeld, dat Groot-Brittan- nië de Fransche bestellingen voor wa penleveranties van de Vereenigde flta- ten zal overnemen. In verband met de verklaring van Morgenthau, dat Groot-Brittanië de Fransche bestellingen voor wapenleveran ties van de Vereenigde Staten zal over nemen. deelt de New York Times mede, dat een lid van de Britsche Inkoopcom missie heeft verklaard, dat Engeland bij De minister-president Merkys, heeft de bevolking de verzekering gegeven dat voor het .binnenland geen wijzigingen in dfe toestand zullen intreden. Des avonds kwam de nieuwe regeering in haar eer ste kabinetszitting bijeen. Ook Tallinn bezet. Naar de Moskousche radio bekend maakte, hebben de Sovjet-troepen bij hun intocht in Estland hedenmorgen om elf uur Reval (Tallinn) bereikt en ver scheidene plaatsen in Estland bezet. Tanks en pantserwagens te Riga. Ook in Letland zijn Maandagmorgen vroeg de Russische troepen binnenge rukt. Bovendien zijn eenige, oorlogssche pen in de haven van Riga binnengeloo- pen.' Des middag's tussehen één en twee uur zijn de eerste Sovjet-Russische troe pen met tanks en pantserwagen» Riga binnengerukt. Zij hebben de groote bruggen over de Duna, de stations, de radiozender, het' postkantoor én ook de oevers van de Duna bezet. Voor de Letlandsche regee- ringsgebouwen en voor het ministerie van oorlog zijn geen Russische pantser wagens te zien. compleet bestormd, ieder wilde zijn fami- cieele en economische politiek zouden ge- lieleden zoo snel mogelijk op de gebeur- meenschappelijk behartigd worden. Elke tenissen opmerkzaam maken. Toen de Britsche burger zou Fransche burger kun- radiospreker met het bericht uit het nen zijn en omgekeerd. De beide landen hoofdkwartier van den Führer begon, zouden gemeenschappelijk de verantwoor- heerschte er een ademlooze spanning. ding voor het herstel van de oorlogsscha- Spontaan werden de nationale hymnen de dragen. Tijdens de oorlog sou it door de bijeengekomen menigte meege- «ongen, die na het bericht door de radio werden gespeeld. Nadat de eerste verba- sing was geweken, die de menschen be ving door de voor hen bijna niet te ge- looven ineenstorting van Frankrijk, brak een geweldig gejubel los, dat in geestdrif tige betoogingen voor den Führer en de weermacht tot uiting kwam. De beteekenis en de gevolgen van deze gebeurtenissen werden in levendige ge sprekken besproken. Uit alle gesprekken bleek eenstemmig de trots en bewonde ring voor de prestaties van de Duitsche soldaten, die het Fransche besluit heb ben afgedwongen. Kort na de versprei ding van het speciale bericht door de ra dio verschenen reeds de eerste extra- edities der groote Berlijnsche bladen. DE WAPENSTILSTAND VAN 1918. Op het oogenblik, dat de Führer en de Duce hun besprekingen voeren, gaven de Duitsche bladen nog eenmaal een over zicht van de toestand. „Terwijl het verzoek van Pétain," zoo Schrijft rtyjfpyeutsche Allgemeine Zei- tung", „opaïïe mogelijkheden wordt on derzocht, gaat de strijd tegen den wan kelenden vijand in Frankrijk verder. In dit verband wijzen de bladen op het le- gerbericht van het opperbevel van de weermacht, waaruit blijkt, dat de op- marsch van de Duitsche leger^ over de pulnhoopen van het verslagen Fransche leger voortgaat. Natuurlijk gedenken de bladen in dit Uur het Duitsche verzoek om wapenstil stand, dat Duitschland 22 j^ar geleden tot zijn tegenstanders moest richten. De Nachtausgabe geeft een uitvoerige be schrijving van de behandeling der Duit sche onderhandelaars. Het somt de voor waarden op van den opperbevelhebber Foeh, die toen door den tolk van de Duit sche delegatie werden voorgelezen. De „Angriff" schrijft over het verschil Van toen en nu, dat toen de Duitsche le gers ongeslagen waren en ordelijk terug trokken. Alleen de eindoverwinning werd hun ontfutseld, omdat achter hen het vaderland ineenstortte. Het leger van Frankrijk, welks deelen wij thans voor ons uitjagen en omsingelen, is verslagen, vernietigd en verstrooid. Thans zonder Engeland. In verband hiermede geven de bladen ook commentaar op de gisteren door Churchill gehouden rede. Het komt er niet meer op aan. zoo schrijft de „Frank furter Zeitung wat Churchill over de slechts één oorlogskabinet bestaan. De beide parlementen zouden verbonden worden, enz. Maandagavond is echter, naar men verklaart, ln Bordeaux een overzicht van de militaire toestand gegeven, welke aan leiding was voor de Fransche regeering om vredesvoorwaarden bij de Duitsche regeering te verzoeken. FRANKRIJKS „ONGELUK". Van geen invloed op Engeland, beweert Churchill. Churchill heeft Maandagavond een korte radiotoespraak gehouden, waarin hij allereerst opmerkte, dat de berichten uit Frankrijk zeer slecht waren. Vervol gens sprak hij enkele woorden van deel neming naar aanleiding van „het onge luk, waarin Frankrijk is gestort". Dit ongeluk, zoo vervolgde Churchill, is van geen invloed op het Britsche doel. Enge land zal thans als eenige voorvechter „de zaak der wereld" verdedigen. Tenslotte sprak Churchill de hoop uit, dat voor Engeland alles nog een goed einde zai nemen. ENGELAND VECHT DOOR. Zoo noodig jarenlang, zegt Churchill. In het Lagerhuis heeft Churchill giste ren een verklaring afgelegd over de oor logstoestand. In de aanvang van zijn rede schreef hij de schuld van hetgeen hij noemde een „kolossale militaire ramp" toe aan het Fransche opperbevel, dat de terugtocht van de Noordelijke legers uit Belgié. na de doorbraak door het Fransche front bij Sedan en aan de Maas, had vertraagd. Wiens schuld? Deze vertraging heeft het verlies van vijftien of zestien Fransche divisies ten gevolge gehad en het geheele Britsche expeditieleger tijdens de kritieke periode de mogelijkheid van actie ontnomen. Het uitblijven van een Britsch expedi tieleger motiveerde Churchill hiermede, dat het verlies van het materieel in de slag in Vlaanderen eenige weken had ge- ëischt voor het vervaardigen van oor logstuig. In de eerste twee van die weken is de slag ln Frankrijk verloren. Slechts drie Britsche divisies konden aan het front blijven. Zij hebben zware verliezen geleden. Voortgaande keerde Churchill zich te gen de oneenigheden betreffende de sa- VERBETERT FOUTIEVE BELASTING AANGIFTE. Aan belastingplichtigen, die over ver streken belastingjaren hun aangiften voor de belastingen naar inkomen en ver mogen niet hebben gedaan zooals het behoorde, wordt thans tot 15 Juli' de ge legenheid gegeven hun föüt te herstellen door onjuistheden te verbeteren, zonder dat zij zich daardoor blootstellen aan de straffen, welke op het doen van onjuiste aangiften staan. Ook zij, die door de oorlogsomstandig heden of om andere redenen niet in staat zijn verbeterde aangiften voor 15 Juli 1940 te doen. zullen op straffeloosheid aanspraak hebben, indien zij den inspec teur der directe belastingen voor die van de onjuistheid hunner aangifte kennis geven. Een gelijk standpunt zal worden inge nomen ten aanzien van de rechten van successie en van schenking, met dien verstande, dat zelfs de heffing van de zi]n pogingen om de leveranties ven oor- bellstlnE zplve achterwege zal blijven, logsmateriaal door de v£ v"; lndlen het overlijden of de achenking la dubbelen, nu ook van het Fransche ln- gfh(,ur(1 „00r t Mfl 1831 koopfonds gebwilk zal maken. nadru|[ wordt tenalotte nog de NOG GEEN TURKSCHE REGEERINGS- aandacht gevestigd op het belang voor VERKLARING. de belastingplichtigen van dit generaal De aangekondigde regeeringsverkla- pardon, mede in verband ring over de buitenlandsehe politiek voor te verwachten deviezenvoorschriften. De het parlement, af te leggen door den Turkschen minister-president Inonö, is tegen de verwachting in, uitgesteld. Blijk baar hebben de gebeurtenissen in Frank rijk hierop haar invloed uitgeoefend, daar men zich thans in Turkije geplaatst ziet voor een geheel nieuwe toestand. TURKIJE EN DE OQRLOG. Volgens den correspondent van de „Po- litika" te Instanboel, spreekt men in Turksche politieke kringen in het geheel niet meer over een deelneming van Tur kije aan de oorlog. Wel is waar zyr* de sympathien van de Turksche politieke kringen nog altijd aan de zijde der ge allieerden. maar men verklaart, dat deze van een ingrijpen door Turkije geen nut, doch alleen maar schade zouden onder vinden. De correspondent van de „Vre- me" te Instanboel meldt, dat het bericht over het Fransche verzoek om vrede, in Turkije verrassing en in politieke krin gen opzien en verslagenheid heeft ver wekt. KABINETSCRISIS IN ROEMENIE. Samenwerking met Duitschland. Onder de onmiddellijke indruk van de verklaring van maarschalk Pétain heelt koning Carol van Roemenië met zijn po litieke raadgevers de toestand besproken. termijn zal in geen geval na 15 Juli wor den verlengd. GEDEPUTEERDE VAN NOORD- HOLLAND GESCHORTST. Meer dan ©en maand afwezig. Ged. Staten van Noord-Holland hebben Prov. St. meegedeeld, dat de Gedeputeer de Ed Polak. die op 14 Mei nog een verga dering van het college had bijgewoond, sedertdien niet meer m de vergaderingen is verschenen. Men weet met genoegza me zekerheid alleen, dat de heer Polak in de avond van 14 Mei te IJmuiden is scheep gegaan'. Naaporingen zijn vruch teloos gebleven. Art. 58 der Provinciale wet bepaalt, dat een gedeputeerde, die gedurende een maand zonder geldige reden de vergade ringen niet bijwoont, tot de eerstvolgen de zitting van de Staten moet worden geschorst. De vraag is nu, aldus Ged. Staten, of ten aanzien van den heer Po lak dit geval aanwezig is. Het tijdvak van een maand achten zij onder de hui dige omstandigheden wel wat kort, maar art 58 is imperatief Nu een maand ver streken is en de Staten in gewone zit ting bijeen sullep komen, willen Ged. Staten deze zaak den Staten ter beoor deeling voorleggen. Van een geldige reden voor het afwezig Alle ministers hebben zonder opgave biijven van den heer Polak, zoo betoogen gebeurtenissen denkt, het komt er alleen menstelling van het kabinet. De leden nog op aan, hoe de gebeurtenissen zelf van het kabinet zullen ook verder naast ontwikkelen. Ho# ook de ontwikke- alkander blijven staan en met goedkeu van datum hun ontslag ingediend, zoodat de koning ieder oogenblik het ka binet kan reorganiseeren Over de leden van het nieuwe kabinet wordt het streng ste stilzwijgen bewaard. Minister-president Tatarescu, aldus wordt in een korte verklaring bekend ge maakt, heeft ln verband met de jongste internationale gebeurtenissen aan dtn ministerraad een algemeen overzicht van den toestand gegeven. In het gebouw van de Duitsche ver- eentging heeft de plaatsvervanger van den rijksjeugdleider, dr. Fink, op feeste lijke wijze een geschenk van de Hitler- Jeugd aan de Roemeensche staatsjeugd „Landwacht" aangeboden. De Roemeensche staatsjeugdlelder. 81- dorovic, heeft in een fede herinnerd aan de jarenlange samenwerking van de beide Jeugdorganisaties. DE BEZETTING DER RANDSTATEN DOOR RUSLAND. De intocht te Kaunas. De heele dag kwamen Maandag in Kaunas, de hoofdstad van Litauen, nog Russische troepen en aanzienlijke lucht strijdkrachten aan» Ged. Staten verder, is niets gebleken. Zijn overhaaste vertrek zonder bericht wettigen het vermoeden, dat hij niet heeft stilgestaan bij het gevolg, dat zijn heengaan ten aanzien van zijn lidmaat schap van Oed. Staten kon hebben. Zij hebben zich daarom verplicht gezien den heer Polak te schorsen als Oedeputeerde. De Staten zullen thans te beslissen hebben of zij den geschorste schuldig bevinden, in welk geval hij van zijn lid- Wanneer het zoover is. zal worden be kend gemaakt voor welke functies gega digden zich zullen kunnen aanmelden. Thans is dit doelloos en belemmert zelfs het werk op genoemd bureau. Vandaar het dringend verzoek dergelijke ontijdigs aanbiedingen achterwege te laten. INCIDENTEN IN DE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. N.S.B.-ers verlaten de vergadering, De Povinciale 8taten van Noord-Hol land zijn gisteren bijeen gekomen ondfei leiding van den commissaris der Konin gin, mr. dr. A. Baron Röell, die in zijn openingsrede een beroep deed op allei medewerking. Spreker herdacht de gevallenen es speciaal diegenen, die in dienst waren van de provincie. Hij dankte allen, die op hun post waren gebleven. Na deze rede kreeg de heer Vlekk» (n.s.b.) het woord. Hij verklaarde, dat het toeval was. dat deze vergadering gehouden kon worden en dat de NS.B.-leden haar konden bij wonen. Het had ook kunnen zijn. dat de voorzitter ook de vier N S.B.-leden had kunnen herdenken, aangezien tijdens de oorlogsdagen, zoo zeide spreen golf van terreur tegen de natlonaal-sociailsten ia ontketend. De heer Vlekke had er aan gedacht, hoe men zijn Intrede moest doen ln een gezelschap, apaarvan de leden behooren tot het politiek verbond der de mocratie, dat moordaanslagen gepleegd hééft op nationaal-so^ialisten. De voorzitter verzocht den heer Vlek ken thans geen politiek debat te houden. De heer Vlekke voortgaande, zeide, dat de N S B -ers op 10 Mei als tuchthuisboe ven zijn behandeld en dat het sadisme op hen werd bot gevierd, ook in Noord- Holland. De voorzitter: „Uw verklaring heeft met de provinciale zaken niets te ma ken. Ais u zoo doorgaat, moet ik u hei woord ontnemen." De heer Vlekke: „Laat u mij toch spre- ken. U verwekt zelf incidenten. Mannen en vrouwen zijn uit hun gezinnen weg gehaald, waardoor kinderen aan hun lol werden overgelaten." De voorzitter: „U moet nu uitschei den." De heer Vlekke; „Ik wil u ons betlult mededeelen. en desnoods de argumentee- ring daarvan weglaten." De voorzitter ontnam den heer Vlekk» hierna het woord en stelde het volgend# punt van de agenda aan de orde. De heer Vlekke vroeg wederom het woord, hetgeen de voorzitter niet toe-1 stond. Nadat van de tribune allerlei uit- f roepen weerklonken, schorste de voorzit- ter de vergadering en gaf order aan hel j publiek op de tribune deze te verlaten, j Aanvankelijk werd hieraan geen gevolf j gegeven, doch op een wenk van den hee» j Vlekke gingen alle-bezoekers weg. Een gedeelte van de agenda werd af gewerkt. De heer Vlekke vroeg opnieuw hei woord, hetgeen de voorzitter weigerde De heer Vlekke: „U ontneemt mij mijn recht als Statenlid." De voorzitter: „Ik heb u alle gelegen heid gegeven een verklaring af te leg gen maar daarvan hebt u misbruik ge maakt. Wilt u thans het woord over d» toelating van de nieuwe leden?" Prov. Staten overbodig? De heer Vlekke antwoordt bevestigend en verklaart, dat het thans niet meer noodig is de Provinciale Staten m hua tegenwoordige samenstelling te handha- ven. Daarom is ook het vervangen van afgetreden leden overbodig. Voor de na- tionaal-socialisten is na 10 Mei he^ par lementaire stelsel verdwenen. Zij erken nen dus deze vergadering der Staten niet en zullen hem verlaten om er in een andere hoedanigheid in terug te keerea De vier NSB.-leden, die o.a. hun zwart hemd en een koppelriem droegen, ver lieten hierna de zaal. Vervolgens werden de nieuwe leden der staten beéedigd en geïnstalleerd. De overige agenda-punten werden daar na afgehandeld. Op 2 Juli zullen de Staten weer bijeen komen. MOORD OP JONGE VROUW. Door haar neef doodgeschote» Maandagavond omstreeks 6 uur maak te te Geulle (Limburg) de 24-Jar. vrou* Ploem—Schepers met haar man en een maatschapr vervallen zal moeten worden bevriend echtpaar een fietstochtje. Toen verklaard. bet gezelschap den 21-Jarigen S. ont- Gedeputeerde Staten verklaren tot hun moette, maaktè deze eenige opmerkingen. waarna P en zijn vrouw van hun rijwid stapten. Er vielen woorden en tussehen 8r en Ploem ontstond een worsteling, waarbij de heer Ploem probeerde den aanvaller de revolver, die deze hanteer- de, te ontrukken. 8. heeft zich echter leedwezen niet anders te kunnen doen, dan hiertoe te adviseeren. GEEN SOLLICITATIES BIJ DUITSC OVERHEID. Het blijkt dat velen megnen door Indienen van sollicitaties bij de Duitsche Toate rukken en heeft toen twee schs- overheid aan baantjes geholpen te kun- op de vrouw gelost. Ze werd dood* nen worden. Het bureau van den Rijks- ujk in de horst getroffen, commissaris wórdt overstroomd met der- De aanleiding tot het drama staat nol gelijke verzoeken. Deze zijn volkomen niet vast. S. is een neef van zijn slacht overbodig. De Duitsche autoriteiten moe- offer. Hij staat niet gunstig bekend- ten eerst zelf een overzicht hebben van Dinsdagmorgen is S. aangehouden. de mogelijkheden, alvorens aanstellingen is voorgeleid voor den officier van luw zuilen leunnen geschiede* tie en in arrest gesteld. TWEEDE BLAD. VIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND FN UTRECHT Schootihovensche Courant VLEESCHDISTRIBIJTIE IN VOOR BEREIDING. Varkensvleesch wordt inge blikt. Naar verluidt zal de Nederlandsche Veehouderij Centrale zeer binnenkort overgaan tot het doen aanmaken van varkensvleesch in blik. De bedoeling is te doen verwerken ongeveer 70.000 varkens en wel ongeveer 5000 per week. Hiervoor zullen varkens bestemd worden met 'n ge slacht gewicht van 85 a 90 kg. Rugspek, buikspek, nekken en kinnebakken zullen niet in de blikken worden verwerkt, doch worden ingezouten. Vleesch-rantsoen 4 a 5 ons per week. Het varkensvleesch in blik zal worden verstrekt in de vleeschdistnbutie, welke dezer dagen tegemoet kan worden ge zien. Over de hoeveelheid in distributie te verkrijgen vleesch is nog geen beslis sing genomen. Verwacht kan echter wor den, dat 4 a 5 ons per hoofd per week be schikbaar zal worden gesteld. Tot op he den was het vleeschverbruik in ons land ongeveer 7 ons per hoofd per week. Waarschijnlijk zullen ook alle oude' melkkoeien worden afgeslacht en inge blikt. Ook vet-distributie. Voorts is een vet-distributie (boter in begrepen) in voorbereiding, doch het we- kelijksche kwantum hiervan kan eerst worden vastgesteld, wanneer de aanwe zige voorraden opnieuw zijn opgenomen. Oris land was voor vet voor een belang rijk deel aangewezen op Amerika en Bel- |ië\doch deze import staat thans uiter- »ard\til. En aangezien dé aanmaak van boter 'tengevolge van afslachting even eens sterk zal terugloopen, is te verwach ten dat het wekelijksch kwantum niet erg froot zal zijn. Minder eieren ter markt. Tenslotte wordt verwacht, dat. bij ge brek san voeder, zeer veel kippen zullen moeten worden opgeofferd, waardoor de aanvoer op de eierenmarkten sterk zai terugloopen. VERKOOP -VLEESCH IN BUK VERBODEN. Opgave voorraden. Het Rijksbureau voor de voelselvoorzie- ning in oorlogstijd maakt bekend, dat het met ingang van 15 Juni 1940 is ver boden vleesch of vleeschproducten in blik te conserveeren. Dit verbod geldt niet voor het conserveeren volgens door de Ned. Veehouderijcentrale vast te stel len voorschriften Tevens is het verboden ln blik gecon serveerd vleesch of in blik geconserveer de vleeschproducten af te leveren, zoodat de verkoop hiervan onmogelijk is. Van de hierboven weergegeven verbodsbepa lingen kan door de Ned. Veehouderijcen trale ontheffing worden verleend. Daarenboven is een leder, die in het bezit la van voor verkoop bestemd vleesch in blik of van voor verkoop bestemde rleeschproducten in blik, verplicht vóór 20 Juni aan de Ned. Veehouderijcentrale opgave te Verstrekken van de ln de nacht van 15 Juni op 18 Juni 1940 in zijn bezit «ijnde voorraden met opgave van den «rd dezer producten en de plaats waar deze zijn opgeslagen. Deze voorraden behoeven niet te wor den opgegeven door winkeliers, voor zoo ver de voorraden bestemd zijn voor ver koop aan consumenten. Zooals uit het bovenstaande blijkt kan deze verkoop evenwel niet plaats vinden. DE BROODDISTRIBUTIE. De regeling voor hotels, enz. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van land bouw en visscherij maakt bekend, dat in afwijking van hetgeen betreffende de brooddistributie reeds is gepubliceerd, de hotels, café's, restaurants enz., tot en met Zondag 23 Juni, nog brood aan hun gasten kunnen verstrekken, zonder daar bij bonnen in ontvangst te nemen. Zij zijn derhalve eerst met ingang van Maandag 24 Juni verplicht bij het ver strekken van broodmaaltijden de noodige bonnen in ontvangst te nemen. Bij wijze van overgangsmaatregel zul len voorts de hotels, café's enz. van Maandag 24 Juni tot en met Donderdag 27 Juni a s het brood nog bij hun leve rancier (bakker) kunnen betrekken, zonder dat zij hiervoor bonnen behoeven af te geven. Dc samenstelling facultatief Bij de mededeelingen be tref feu de de samenstelling en de aard van het brood, dat in de'naaste toekomst zal worden verstrekt, zal menigeen, vooral onder de ouderen, hierbij het schrikbeeld hebben zien oprijzen van het brood, zooa'.s dat in de laatste jaren van het tijdpers; 1914 - 1918 werd gebakken. Voor dergelijk - vi_or gevoelens bestaat echter in het geheel geen grond. Voor de naaste toekomst is namelijk nog een voldoende hoeveelheid grondstoffen aanwezig om hieruit be hoorlijk, dat wil zeggen smakelijk en voedzaam, brood te bakken. De aard van de stoffen brengt echter mee, dat het uiterlijk van het wittebrood veranderen zal. Er wordt thans namelijk van overheidswege voorgeschreven, dat van de door de meelfabrieken te verma len tarwekorrels (en rogge) voor de troodbloem een grooter deel moet wor den gebruikt dan vroeger het gevaj was. Terwijl vroeger bijna ultsl liteud het binnenste van de graankorrel (het meel- lichaam) tot bloem vermalen werd, wordt thans ook een deel van de buitenkaht rr.ee vermalen. Het gevolg hiervan ls in de eerste plaats dat de kleur van het brood, minder wit worden. Verder zal het publiek er aen moeten wennen, dat het brood ont/ang; dat vas ter in elkaar zit. dus bij eenzelfde ge wicht als vroeger kleiner is. De voed zaamheid en de malschheid van het biood staan evenwel geenszins achter bij die van het blanke wittebrood. Integen deel, allerlei waardevolle bestunddeelen, b.v. vitaminen uit de buitenste lagen van de graankorrel, zijn in het btoyi aan wezig. Het spreekt vanzelf, dat van de bak kers thans een snelle aanpassing voor de rieuwe toestand geëischt wordt. De nieu we broodbloem stelt vooral doordat ze baktechnisch moeilijk te hanteoren is, tJUzondere eischen voor de behandeling van het deeg en het bakken van het brood. Aan voorlichting op dit gebied ont breekt het den bakker niet. Aan de andere kant wordt een drin gend beroep gedaan op het publics, te- grip te toonen voor de nieuwe toestand. NIEUWE REGELING VOOR BENZINE=DISTRIBU()IE. Een nieuwe regeling is ontwórpen voor de distributie van motorbrandstof, waar onder wordt verstaan motorbenzine, mo torbenzol en gasolie voor snelloopende dieselmotoren. Ingevolge deze regeling is het met in gang van 1 Juli verboden, zonder schrif telijke vergunning, af te geven door den plaatselijken distributiedienst, motor brandstof te koopen of te verbruiken. Op die datum vervallèn alle andere voor schriften en regelingen, alsmede de op grond daarvan afgegeven vergunningen. Deze vergunningen blijven derhalve van kracht tot en met 30 Juni; er mogen echter geen nieuwe vergunningen meer worden afgegeven. De plaatselijke distributjediensten mo gen een vergunning slechts afgeven aan die verbruikers, die in het bezit zijn van een machtiging tot het in dntvangst ne men van een dergelijke vergunning. Aanvraagformulieren tot het verkrij ger* van een machtiging zijn gratis te verkrijgen bij de plaatselijke distributie kantoren. De vergunningen, welke slechts geldig zijn gedurende een aan te wijzen tijd vak. zijn voorzien van een aantal cou pons. welke in dat zelfde tijdvak recht geven op het koopen van daarop aange geven hoeveelheid benzine. De pomphou der mag geen losse coupons eigenhandig -van de vergunning knippen. Een afzonderlijke regeling is getroffen voor die verbruikers, hoofdzakelijk groot verbruikers, die over een aftapinrichting voor eigen gebruik beschikken. Als eerste tijdvak voor de geldigheid van vergunningen en bestelbonnen als bovenbedoeld. 1s aangewezen het tijd vak van 1 Juli tot en met 31 Juli 1940. Pomphouders en leveranciers, die de ontvangen coupons, bonnen of bestel bonnen niet aanwenden toë het aanvul len van hun voorraad, zijn verplicht deze gedurende ten minste zes maandpn te bewaren en op eerste aanvrage aan de met de controle belaste ambtenaren te vertoonen. EENHEIDSBANDEN VOOR DE FIETS. Zwarte kleur. De rubberfabrieken vervaardigen sinds gisteren eenheidsbanden voor rijwielen. Tot nu toe kon men rijwielbanden van allerlei soort en kwaliteit verkrijgen, spekbanden en banden Tan gele, oranje zwarte of grijze kleur. Met ingang van gisteren mogen rijwiel toer- rijwieltransportbuftenbanden niet anders worden vervaardigd dan in zwar te kleur en in een kwaliteit volgens voor schriften van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart. De prij zen hiervan zullen binnenkort bekend worden gemaakt. Zoo spoedig mogelijk zal het departe ment de regelen aangeven, volgens wel ke de aflevering van rijwielbanden door de bandenfabrieken aan de groothandel en aan de detailhandel zal ipogen plaats vinden. Teneinde ontduiking der voorschriften te voorkomen heeft het departement met ingang van acht Juni verboden gebruik te rijwielbanden voor garantie te ver vangen. De directie van een der groote ban denfabrieken verzekert, dat re zwarte ?enheidsbanden van behoorllj«e kwali teit zullen zijn. BREDASCHE MEISJES IN SPANJIJ? Na de vlucht. Van de Bredanaars, die in de oorlogs dagen hals over kop een evacuatie on dernamen, die in een hopelooze vlucht is ontaard, zijn nog steeds velen niet te ruggekeerd. Zoo verkeerde men in groote ongerust heid over een groep van circa honderd vrouwen en meisjes van de cursus, die op kasteel Bouvigne te Ginneken wordt gegeven om R.K. meisjes op te leiden tot dienstbode en hulp in de huishouding alsmede twaalf leidsters. Thans is zekerheid gekregen, dat de groep in goeden welstand te Parijs is aangekomen en vandaar is vertrokken. Na het vertrek uit Parijs heeft men even wel geen betrouwbaar bericht meer over de meisjes gekregen, zoodat de verwan ten in groote ongerustheid verkeeren. Door bemiddeling van het Roode Kruis en langs diplomatieke weg heeft men getracht te weten te komen, waarheen de meisjes en haar leidsters zijn gegaan en of er mogelijkheid is haar te doen terugkeeren. Tot nu toe beschikt men slechts over een onbevestigd gerucht, dat de groep de wijk zou hebben gehomen van Parijs naar Barcelona. GEVAARLIJKE VANGST. Drie bommen in zijn vischnet. Bij de schokkervloot, w?lke Maandag avond van de eerste vischvangst terug keerde, bevond zich de U.K. 105, schipper K. Ras, die drie vliegtuigbommen in zijn net had opgehaald ter hoogte van de Wassenaarsche Slag. Het visschersvaartuig is voor de veilig heid aan den steiger in de eerste Scheve- ningsche binnenhaven gemeerd. Militaire deskundigen zullen de bommen demon- teeren. BUURTSCHAP IN OPSCHUDDING. Nabij het gehucht Schapenbout onder de gemeente Axel ontdekte de landbou wer W. een landmijn. Hij nam het ding op en stapte er mee naar de waterkant, waar enkele jongens aan 't visschen wa ren. Daar wierp hij de landmijn ln t water, die met een geweldige slag ont plofte. De boer werd tegen de grond ge slagen. doch bekwam geen letsel, de Jon gens kwamen eveneens met den schrik vrij, doch zij waren wtel bedekt door op spattende modder. In de omtrek spron gen by vele bewoners, die verschrikt hun huizen ontvluchtten, de ruiten. BOTSING BOVEN NEW YORK. Twaal personen gedood. Boven het gebied der stad New York zijn gisteren twee groote tweemotorige Douglas-bombardementsvliegtulgen met elkaar in botsing gekomen en brandend op twee woonhuizen neergestort. De 12 Inzittenden werden op slag gedood. Na dere bijzonderheden ontbreken nog. Te Tulsa (Oklahoma) gebeurde een soortgelijk vliegtuigongeluk. Twee les- vliegtuigen kwamer» in de buurt van het vliegveld aldaar met elkander in botsing De drie inzittenden werden gedood. TWEE GRIEKSCHE icHÜPEN VERGAAN Aan de kust van Galicië ls een red dingsboot met twintig overlevenden aan gekomen. afkomstig van het Grieksche schip „Gobilando", dat Woensdagnacht ter hoogte van kaap Finisterre gezonken is. De kapitein van het schip en zeven leden der bemanning worden vermist. Verder is nog het. Joegoslavische s.s „Sud" aangekomen met aan boord elf schipbreukelingen van het Grieksche s.a „Symettus". SCHEPEN IN DE FRANSCHE HAVENS. Moe'en naar Britsche ha vens vertrekken. Naar aan de Fransche grens bekend wordt, heeft de Engelsche regeering aan alle in Fransche havens liggende Pool- sche, Noorsche. Belgische en Nederland sche oorlogsschepen en koopvaardijsche pen opdracht gegeven, terstond te ver trekken en Britsche havens op te zoe ken. S.O.S. EUROPA. De oorspronkelijke titel van dit boekje was in Zwitserland „Emigranten" en het is de vraag of deze niet juister de in houdt weergeeft. De ondertitel luidt: „Een bijdrage tot de schuldvraag van deze oorlog" en de schrijver B. M. RoellJ geeft er in aan, welk een schuld ver schillende Duitsche emigranten hebben gehad aan het uitbreken van de oorlog. Hij heeft daarbij het oog op de boeken van Rauschning, Klotz, Sternberg, die na het aan de regeering komen van Hitier, Duitschland verlieten en in het buitenland inlichtingen op allerlei ge bied verschaften over hetgeen in Duitsch land gebeurde, waarbij zij, volgens Roelli waarheid en fantasie dooreen mengden. Deze schrijver is van oordeel, dat de hier bedoelde emigranten gevaarlijke ad viseurs zijn geweest van Chamberlain, Daladier en andere machthebbers. Zijn boek is goed gedocumenteerd en hij argumenteert zijn meening uitvoerig. De brochure is een belangwekkende bij drage tot de kennis van de voorgeschie denis van deze oorlog. „DE WANDELAAR" A. Waarts heeft in het moeilijk toe- gankelijke rietmoeras intieme familieta fereeltjes bij rietzangers, meerkoeten en kneutjes bespied. A. Cocquyt is met zijn schetsboek in Sluis beland, £at men zijn oude geveltjes marktplein en fraaie stadhuis ruim schoots materiaal opleverde voor zijn teekenstift. -a? Aan den sterrenhemel schenkt Dr. A. C. de Koek de gebruikelijke aandacht. Vervolgens treffen we een brokje Zaan* sche geschiedenis aan. Willem Boschland verhaalt van zijn jaarlijkschen pelgrimstocht naar 't land van gras en slooten, op zoek naar dotters en anemonen om der traditie getrouw, de huiskamer met dit „onkruid" te kun nen opfleuren. Uit de naaste omgeving van Amers foort met veel natuurschoon vertelt Jaap Stlgter, die met den schilder C. Veldkamp, op een mooien dag een wan deling ondernam. IE HEERSCHZUCHTIGE RENTMEESTERES. Roman van den bekenden schrijver VICTOR VAN DUKE. Veel opgewekter dan ln langen tijd kwam Achim thuis. Dien avond na Ita maaltijd, toen Roberta zijn moeder wat voorlas en hij in de kamer een sigaret rookte, klonk buiten opeens weer het •chrille gefluit en het paardengetrappel van de witte amazone. Roberta sprong naar ftet raam toe en 'rok het gordijn opzij. Zij zag nog juist ëet wapperende kleed om den hpek van ëet huis verdwijnen. Achim was e/eneens opgesprongen en liep vlug naar zijn moeder tóe, doch tot zijn verwondering lichte zij tegen hem, ofschoon zij hevig geschrokken was en zei: „Ik wil mij door het spook niet meer laten verschrikken. Zoolang het witte gevaarte niet door het lot heen rijdt, trek ik er mij niets meer *an aan, bekommer je dus maar niet om me." Nadat de gemoederen weer wat be daard waren, nam Roberta afscheid en Itag naar haar eigen afdeeling, met een ■Hepen rimpel in haar voorhoofd. Vlug •feed üij een donkeren, mantel aan en liep °«ar buiten. yerrust! Augusta Helm ging op den stoel zitten °l»n Achim haar aanwees. Zij trok een •mstig gezicht en begon: «Mijnheer von Malten! Ik ken U al 'Mi uit den tyd, dat ik nog Achim en Jij tegen U mocht zeggen. Voor mijn ge voel bent U altijd Achim gebleven en daarom moet U, wat ik vertellen ga, niet verkeerd opvatten. Het gaat hier om praatjes, die de rondte doen, en hoewel ik er een hekel aan heb, mij er aan te storen, voel ik me verplicht U er van op de hoogte te brengen." Achim von Malten zuchtte: „Ik weet het, beste Augusta, je meent het goed met me, maar ik kan er niets aan doen, dat de menschen de moordzaak steeds weer oprakelen." Augusta viel hem levendig ln de reden. „Q neen, daar gaat het nu niet om, wat ik bedoel, zijn echte kwaadsprekerijen en het betreft U verloofde, juffrouw Rober ta." „Wat vertelt men dan van haar?" „Wolner, U weet, dat Juffrouw Olbers een vreeselijke hekel aan den man heeft, zag tweemaal, dat zij bij de Boheemsche grens hier vlakbij een bezoek aflegde bij een daar alleen wonende heer en hij vond, dat dit niet behoorde, vooral nu zij zich met U verloofd heeft. Hij heeft mij gevraagd het U te vertellen. Vandaag zag hij haar voor den tweeden keer en het was al bijna donker." Achim von Malten antwoordde geër gerd: Je kunt tegen Wolner zeggen, dat hij ontslagen is. De kerel zuigt die praatjes gewoonweg uit zijn duim, alleen om Juf frouw Olbers te benadeelen." Augusta hervatte opnieuw: „Het spijt me, mijnheer von Malten, maar de zaak heeft een grond van waarheid. De man bezwoer het mij bij het leven van zijn kinderen, die hij boven alles lief heeft. Hij vertelde dat hij onder een venster had gestaan en gehoord had, dat de man zei: „Als je me bedriegt, dan zal ik jou ook in het ongeluk storten, denk er om, want jij bent de oorzaak van all^s." Achim zei: „De kerel liegt, hij wil zijn wraak koelen," maar Augusta schudde het hoofd en zei: „Ik vind het natuurlijk heel pijnlijk, dat U mij misschien ook verkeerd beoordeelt, maar ik hield de mededeeling, zooals ik U straks reeds zei voor mijn plicht. Overigens kunt U zelf Uw oogen een beetje den kost geven, de man aan den anderen kant van de grens heet Bernard Brusk en moet vroeger circus-artist of iets van dien aard ge weest zijn, terwijl hij nu van zijn spaar duitjes leeft." „Hoe heet die man?" vroeg Achim von Malten. Augusta begreep niet, waar om zijn houding opeens heelemaal ver anderd was en herhaalde den naam lang zaam en duidelijk. Hij knikte. „Ik dank je, Augusta. Ik verzoek Je tegen Wolner te zeggen, dat hij met niemand over deze zaak mag spreken, ik zal de zaak onderzoeken." Nadat Augusta zijn kamer verlaten had kon Achim het er niet langer uithouden. Hij trok een dikke jekker aan en ging het park ln, nadat hij een lantaarn en een zaklantaarn bij zich had gestoken. Door een kleinen zij-Ingang verliet hij het park en kwam in het bosch, dat nog bij het slot hoorde en waar achterin een chalet gebouwd was, waar men vroeger jachtpartijen gaf. In gedachten verzon ken liep hij in de richting van het cha let, toen hij, daar vlakbij gekomen, plot seling een onbekend geluid hoorde. Hij stak zijn zaklantaarn aan en bleef ver bluft staan. Daar achter het chalet wachtte een prachtig wit paard. Hij haalde diep adem en griezelde even toen hij bedacht, dat dit het paard moest zijn van de witte amazone, het spookpaard. Doch bil zijn nadering stak hij zijn hand uit en bemerkte, dat het een paard van vleesch en bloed was. Het was dus geen spookbeeld. Toen hij nu zachtjes naar het chalet ging, legde hij zijn oor tegen de deur en hoorde binnen een zacht gemompel, doch hij kon geen enkel woord opvangen. Wat gebeurde er in dit tuinhuis? Bezat hij niet het recht zich ervan te overtuigen? Hij drukte zijn oor nog steviger tegen de deurpost en na eenige inspanning ver stond hij duidelijk de woorden: „Morgen vroeg vertrek ik absoluut! Verlaat Je daar op. Maar ik kon nog niet weg. het ging boven mijn kracht. Ik moest je nog eenmaal zien, liefste, an ders zou ik heusch nog niet eens de witte amazone gespeeld hebben. Voor de laat ste maal!" „Ja, voor de laatste maal," hooide hij* Boberta antwoorden. Zonder te overleggen, rukte Achim de deur open en stond nu, met zijn revol ver ln de hand, voor het elkaar1 stevig omstrengelende paar, dat elkaar onmid dellijk losliet. Bernard Brusk wilde met één hand in zijn zak grijpen, maar von Malten be val: .Panden omhoog! En beweeg je niet van je plaats af. allebei!" Vier handen vlogen de hoogte ln. Achim von Malten zag een groot wit laken, dat op een der stoelen neerge gooid was en zei spottend: „Daa? ligt het rijcostuum van de witte amazone! Als ik mij niet vergis, mag ik in U zeker mijnheer Bernard Brusk be groeten. Ik verzoek U beiden, mij thans geen moeilijkheden ln den weg te leg gen, bij het overbrengen naar het slot." Roberta, die eerst verlamd geweest was van de schrik, kwam weer .#ai tot zich zelf: „Laat mij je alles verklaren, Achim het is heusch heel onschuldig," smeekt» zij hem. Hij schreeuwde tegen haar: „Dat kun je morgen voor het gerecht doen. Ik heb het gevoel, dat commissaris Muurman zich heel erg voor jullie beiden zai inte resseeren." Roberta was buiten zichzelf van woede Zij zag geen redding meer, alles scheen verloren. In haar kwaadheid vergat zij zichzelf zoo zeer, dat zij Brus?c onver wachts in het gezicht sloeg. En wat zij niet voor mogelijk gehouden had, ge beurde: hy sloeg terug, doch met zijn lammen hand waS hij in het nadegl. Het gezicht van deze scene was ont zettend en vol afschuw wendde Achim zijn oogen van hen af. Zij leek wel een furie. De deur ging achter Achim open en de nachtwaker van het slot, die zjn rond gang, wat hij anders nooit deed, tot het park had uitgestrekt, omdat hij meende daar verdachte geluiden te hooren, stond in de deuropening, naast hem zijn groot* wolfshond. De nachtwaker was sprakeloos van hetgeen hij aanschouwde. Het kon Achim op het oogenblik heelemaal niet schelen, dat de man zag, hoe zijn verloofde zich gedroeg, omdat hij alleen wist, dat het niet ging om de praatjes, cjle over Ro berta in omloop waren, maar om zijn eer Het paard, dat nog steeds bulten stond, liet hij den stal inbrengen, nadat hij met den nachtwaker samen de beide menschen naar het slot had gebracht en hen ieder in een aparte kelder had opge sloten. Gelukkig was het reeds Iaat in den nacht en mevrouw von Malten sliep rustig door, zoodat zij niet wsit, wat e» gebeurd was (Wordt rerrelgtf).

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 2