SCHOONHOVENSCHE COURANT f J Tekst. 30. Tol-Adwo: Vaanooten. L W. M. VAM NOOTBN, SCHOONHOVEN, HAVEN IS. Postrekening 13763. i Frankrijk wacht in spanning op de vredesvoorwaarden van Berlijn en Rome h.ïtt r honH, DE WETTELIJKE TIJD. &h. pcuna en «eec vtocdedigt Bdh/mann BI INI 1940 TIEN BLADZIJDEN. Ie ilop adver- snhowen AG 284 van K. Bezetting vordert in snel tempo. weer- 4 ma. 0 m,z. ge- men deze collectie toonen wij U i> de nieuwste modellen I... Uitsluitend onze bekende prima coupe, stoffen en afwerking, het geen nu vooral van zeer groot belang is. instellingen. ij zijn hart en iaat ik heb hem gevolmachtigden verwacht, dan plaats en tijd voor een ontmoeting bekend zullen worden gemaakt. voord aan :n stilstand art mij te groot te klein wasl be- van is r, k. I GOUDA regels f 1.30, 0 20; derde Adver- ge- Voor flinke figuren eveneens een enorme keuze. 48» 889 1134 1421 1834 2084 2417 2652 3148 3356 3593 3904 4150 4548 4718 4937 5338 5825 6329 6537 8785 7037 7228 7659 7898 8224 8540 8855 9169 9443 9680 10021 10288 10627 10963 11429 11798 12288 12614 12947 13244 13495 13755 13923 14138 14587 14925 15198 15495 15701 15899 16130 16502 16839 17332 17948 18197 18489 18647 18920 19182 19331 19619 19948 20177 20445 20788 y. HIB. J.r-I. VHIJDHG 81 JCNI 1M» 1U JAARGANG, NIBJWSBIAO VIMR2UIIHI0LIAND EN UTRECHT Kruiser gezonken. Volgens een D.N.B.-bericht vit Londen ia de gewapende koopvaardij kruiser An- dania dobr een duikboot getorpedeerd en richt. Evenals de weermacht van hetver- weer- met c om de door woor- 826 568 1570 >310 >148 1874 >597 5463 >346 3113 3800 >487 9964 0843 2188 3253 4214 5417 6177 nu 7360 m MIS 9513 0614 tilden reizen, was ter onderscheiding wit Wehllderd. I I bonden Dultschland wacht ook de macht van het fascistische Italië brandend ongeduld op het oogenblik zich met den „Brltschen kolos" in strijd te meten, een wensch. die Churchills aanmatigende recente den nog aanzienlijk opgevoerd is. VerBchljnt Maandag, Woensdag an Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden f IJfi; per poet f 1J0. wapens neer te leggen. Wie wil doorvech ten, moet het ook kunnen. Elk verstan dig mensch in Frankrijk moet begrijpen, dat met elke dag strijd de ttïlliUire, eco nomische en volksche catastrophe van het land nog slechts onherstelbaarde» kan worden. Er zal voor gezorgd worden, dat hel Frankrijk van Richelieu, Clemenceau en Reynaud niet zal herrijzen, want Europa wil de vrede: na eeuwen van onafgebro ken Fransche knoeierijen en daden van geweld, wil het eindelijk vrede. Advertentie*, elke regel r plaatsing hi tentlën worden gratis plaatst In „De Gorcumer". Advertentiën: 18 -1 meer f - halve prijs, worden - voorwaarden aan te nemen of te werpen, en dat men in heden zal capituleerer voortgezet, totdat een bereikt. Wanneer hoort, schrijft de „I erliner Börsenzei- tung”, vraagt men maarschalk Pétaln he’ eigenlijk reeds gekomen achtte om de Men hoorde het afweergeschut en het ontploffen der bommen Des nachts werd nog in vele andere streken van Engeland luchtalarm gemaakt, o a. aan de zuid en westkust, en zelfs in Schotland. Mantels, swaggers costumes, complets z japonnen, hoeden kindermantels en jurken, regen mantels enz. Bourges is genomen Ten Zuiden van de Loire hebben vliegers den wijkenden tegenstander aangevallen. Waar nog te genstand geboden werd, heeft het lucht wapen het opdringen van het leger on dersteund en vergemakkelijkt. In het Noorden van Lotharingen wor den resten van het verslagen Fransche Oostelijke leger, voor zoover niet reeds gevangen genomen in het gebied van de Moezel tusschen Epinal en Toul. evenals in de Mldden-Vogezen steeds dichter op elkaar gedrongen. Epinal, Toul en Luneville zijn genomen. In de Maginotlinie ter weerszijden van heeft door tusschenkomst derzelfde re- geering geantwoord in termen, gelljklui- vliegtuigindustrie met bommen dend aan het antwoord der Duitsche re- De tijd ongrijpbaar, men kan het •ogenblik niet poemen of het is al voor- Mj, het is van toekomst, verleden gewor den. Onze wettelijke tijd, zooals die tot voor kort was geregeld, behoorde tot de liteonderingen in Europa. Op dat punt was ons land eigenzinnig geweest, het Md niet de Midden-Europeesche Tijd (MJC.T.) willen aanvaarden, die toch flgenlijk voor ons aangewezen was. Voor het begin van de vorige oorlog, voor 1814 dus, bestond in ons land maar een enkele tijd en wel die van Amster dam, hetgeen seggen wil, de tijd bere kend naar de meridiaan welke over Am sterdam loopt, maar gedurende die oor log kregen we voor het eerst de zomer tijd, die ook wel Amsterdamsehe tijd heette, maar die berekend was naar de meridiaan van Koningsbergen. Met die tijd plaatsten wij ons geheel buiten het internationale systeem van tijdstrooken, waarin de wereld verdeeld ia De aan grenzende strooken. elk 15 lengtegraden breed, verschillen onderling telkens een ■ur Ons werelddeel is verdeeld in 3 stroo- ken en als we Ysland meerekenen in 4. De Oost-Europeesche-Tijd hebben Fin land, Estland, Letland, Roemenië, Boel- garije, Turkije en Griekenland; de Mid- del-Europeesche Tijd hebben Noorwegen, Zweden, Denemarken, Litauen, Dultsch land, Polen, Slowakije, Hongarije, Zwit- Nrland, Zuid-Blavlë. Albanië, Italië en thans ook Nederland. De West-Europee- rhe Tijd hebben Engeland, Ierland, Bel gië, Frankrijk, Luxemburg, Spanje en Portugal. Onze werkelijke tijd, die van Amsterdam, was 19*/i minuut later, dan de tijd van de nulmerldlaan en aange- den Nederland in de strook ligt van de West-Europeesche Tijd, lag het voor de hand, dat wij ons daarbij hadden aange goten, hetgeen een verschil zou gemaakt hebben van 20 minuten, waarvoor wij de voordeelen van een algemeene regeling «o aansluiting daarbij genoten zouden hebben. We wisten dat heel goed en nadat een deskundige commissie jaren geleden een rapport had uitgebracht, diende de re geerlng een wetsvoorstel in om aan te Het luchtwapen is thans met de vergelding tegen Enge land begonnen. In de nacht van 10 op 20 Juni hebben onze vliegers het BrlUche wapeningcentrum Billingham mej. bom men van zwaar kaliber aangevallen. Groote branden waren reeds op 50 km. afstand voor de volgende vliegers te zien. Verder zijn brandbommen op haven werken te Huil geworpen. Bij Dungeness 13 een koopvaardijschip van 4000 ton vernield. Een duikboot heeft een tankboot van 8000 ton vernield. Een andere duikboot heeft uit een convooi drie schepen weg geschoten. De verliezen In de lucht bedroegen 1« vliegtuigen. Zes eigen machines worden vermist. sluiten bij de WIT. in de winter en bij de ME T. gedurende de zomer. Het plan was logisch en de bezwaren tegen de zo mertijd zouden daardoor met een derde deel verminderd zijd geworden. In de Kamer verzette de heer Braat zich daar tegen en een amendement werd aange nomen, waardoor ws het geheele jaar de ME.t. zouden krijgen en daarmede win ter en zomer een zomertijd van ruim 40 minuten. Maar daartegen verzette de Kamer zich wederom, minister De Wilde trok zijn ontwerp In en alles bleef zooals het waa Nu is ingevoerd de M1.T. plus de zo mertijd en daardoor hebben we dus fei telijk de OET. Om aardrijkskundige en sterrekundige redenen is het niet waar schijnlijk dat dit zoo zal blijven. Waarom toch geen natuurlijke tijd, ware tijd dus, zal mep vragen. Omdat we die in het geheel niet kunnen gebruiken. Die ware tijd vindt men alleen op de zonnewijzers en dat is een hoogst onre gelmatige tijd, waar bij de dag van dw een op de andere heel wat verschillen kan en lang of kort kan zijn, omdat de loop van de zon ook niet regelmatig Is. Er zijn 4 dagen in het jaar, waarop de tijd vrijwel juist gelijk is met de Amster- damsche tijd, maar ook dan Is er weer verschil. Als het dan in Amsterdam 12 uur Is, dan is het in Nieuwe schans negen minuten later en In Sluis nog pas 5 mi nuten voor 12. Maar bij deze kleine ver schillen moet nog gevoegd worden de zoogenaamde tijdvereffenlng, dat is het verschil tusschen de klokketijd en de ware zonnetijd, wat naar belde zijden een verschil maakt van ongeveer een kwar tier, zoodat het in Nleuweschans zou zijn 12 uur 24 en in Sluis 11 uur 39 minuten. Die tijd is dus volstrekt niet te gebrui ken. We hebben, zooals elk land, noodig een middelbare of wettelijke tijd en het Internationale verkeer eischt dat wij ons aansluiten bij het stelsel der standaard tijden of tljdstrooken en aangezien Ne derland ligt In de zone van de WE T, zijn wij daarop het meest aangewezen. De afgevaardigden. Inmiddels had de Fransche regeerlng de Duitsche de namen bekend ®»kt van haar onderhandelaars. Het zijn: de generaal van het leger ®*ntzlger, ambassadeur Noel, vice-ad- Wnui Lelu en de generaal van het lucht- *ipen Bergeret. In verband met de moeilijke verblndin- Un voor het overbrengen van berichten, *elke over Spanje loopen, Is deze mede- J*Ung der Fransche regeerlng eerst in nacht van Woensdag op Donderdag, 001 l uur, door de Rljksregeering ont- ’Migen. Zij kon den Führer Donderdag morgen om 4 uur ter kennis worden ge- bnchk In Franrijk overhandigde verkla ring der Duitsche regeerlng. Deze ver klaarde zich daarin bereid, de Fransche Mgtering in kennis te stellen van haar rtorwaarden ten aanzien van het beëin digen van de vijandelijkheden, zoodra haar de namen der gevolmachtigden be kend zouden zijn gemaakt. De Duitsche regeerlng zou datum en Haats bekend maken, wanneer en waar deze gevolmachtigden ontvangen zouden •orden. Do Fransche ministerraad heeft daar op de gevolmachtigden benoemd. Donderdagmorgen deelde de Fransche todlo mede, dat de Fransche gevolmach- tilden voor de ontvangst der voorwaar den voor de staking der vijandelijkheden ton een vliegveld in Zuld-Frankrijk zijn Wrokken. Het vliegtuig, waarmede de gevolmach- Fransche gevolmachtigden vertrokken. Een wit vliegtuig. Woensdagmiddag had de Fransche ra tio reeds bekend gemaakt, dat de Fran- •che ministerraad die morgen onder voorzitterschap van president Lebrun bijeen was geweest en kennis had geno men va^ een door den Spaanschen ge bult In Franrijk overhandigde verkla- DRAMATISCHE KABINETSZITTING. Reynaud's plan mislukt. Uit Madrid meldt D.N.B., dat de Parij- sche correspondenten van de bladen „Ya” en „A.B.C.” in berichten uit Bor deaux de dramatische uren schilderen, welke aan het verzoek van maarschalk Pétain om bekendmaking van de Duit sche wapenstilstandsvoorwaarden, voor afgingen. In de prefectuur van Bordeaux zou de Fransche ministerraad van Za terdagmiddag tot Maandagnacht verga derd hebben. Reynaud en Mandei, met nog andere ministers, wilden de regee- rlngszetel naar Algiers verplaatsen. Met tranen in de oogen verklaarde president Lebrun, dat hij Frankrijk niet zou ver laten. De generaals Pétaln en Weygand maakten een eind aan de discussie Moor te verklaren te zullen aftreden, inaien de besprekingen werden voortgezet. Daar op zag Reynaud van zijn voorstel af. In afwachting van het antwoord van Dultschland en Italië op het verzoek van maarschalk Pétain, fildus meldt D.NB. uit Berlijn, zijn Fransche politici en dag bladen ijverig bezig, te verzekeren, dat men de eer van Frankrijk niet zal laten aantasten, dat men z|ch voorbehoudt, de aan te nemen of te ver- geen omstandig- De strijd wordt overeenkomst is ïezwollen woorden ITALIAANSCHE LUCHTMACHT ACTIEF Het Italiaansche legerbericht Donderdag meldt: In de Middellandsche zee zijn tal van lucht- en vlootbases, t.w. •’Bizerta, Chi- sonaccia, Borgo, Campo dello Oro, Colvi Bonnifacio en Porovecchio door onze luchtmacht voortdurend beschoten en met bommen bestookt. Er werd aanzien lijke schade aangericht. Al onze vlieg tuigen zijn teruggekeerd. Een Italiaan sche duikboot heeft nog een Fransche torpedojager van 2500 ton getorpedeerd en tot zinken gebracht. In Noord-Afrika duren de krijgsverrichtingen aan de grenzen van Cerenaica voort, met actie ve deelname van onze luchtmacht, die verscheidene vijandelijke gevechtswagens vernielde. Een Engelsch vliegtuig werd in een gevecht neergehaald. Twee Ita liaansche jachtvliegtuigen zijn niet te ruggekeerd. In Oost-Afrlka werden de vijandelijke bases van Aden, Zeila, Port Soedan e.a. gebombardeerd. Er zijn branden ontstaan en vliegtuigen op de grond werden vernield. Een Itallaansch vliegtuig Is niet teruggekeerd. De vijand heeft zijn vluchten boven Ligurle en Sardinië herhaald. Er vielen geen slacht offers en er werd geen schade van be- teekenls aangericht. Vier uren beslisten, Over Europa’s nieuwe lot. Een eerste stap In de richting van de, opbouw van een nieuw Europa, zoo' schrift de Giornale d'Italia, is in Mün chen gedaan door Hitler en Mussolini in de besluiten, die de beide leiders hebben opgesteld. Over enktje uren staat Frankrijk voor de eerste vredesvoorwaarden, die gefor muleerd zijn ten behoeve van de aange vraagde wapenstilstand. De voorwaarden zullen hard zijn, maar rechtvaardiger en edelmoediger dan die van Versailles, dat aan Dultschland en Oostenrijk tien mil- lioen Duitschers ontnam en alle Duit sche koloniën, terwijl aan Italië territo riale gebieden werden geweigerd. In vier uren, aldus verklaren politieke kringen te Rome, is op die gedenkwaar dige Dinsdag bij het onderhoud tusschen den Führer en den Duce het nieuwe lot van Europa beslist en daarmede tevens een groote daad voltrokken voor de we deropbouw van een beter Europa in de stijl der beide leiders en hun revoluties. Hoe het antwoord van Frankrijk ook zal luiden, het lot der Fransche republiek Is reeds beslist. De blik wordt reeds naar Engeland ge- Brest ingenomen. Beneden-Loire overschreden. Het D.N.B. meldt uit het groote Duit- scheidene koopvaardijschepen sche hoofdkwartier d.d. Donderdag: In Bretagne is de Fransche oorlogsha- ven Brest genomen. In Normandlë is de beschadigd, benedenloop van de Loire van Nantes tot Tours bereikt en op bepaalde plaatsen reeds overschreden. In de boog van de Midden-Lolre duurt de vervolging In het Cher-terreln voort, gezonken. De treiler Juniper wordt als vermist beschouwd. Badenweiler genomen. Tenslotte meldt het DK.B., dat Duit sche troepen Donderdagmiddag de in Lotharingen gelegen en door de strijd der Beiersche troepen In Augustus 1914 bekend geworden plaats Badenweiler, In genomen hebben. GROOTE LUCHTAANVAL OP ENGELAND. Reuter meldt uit Londen, dat de twee de groote luchtaanval op Engeland heeft plaats gehad in de nacht van 19 op 20 Juni. In het Noordoosten des lands duur de hst luchtalarm ongeveer vier uren. ENGELAND ZET ZICH SCHRAP. TEGEN DUITSCHE INVAL. Vrees tegen valscherm- troepen. „Svenska Dagbladet" meldt uit Lon den. dat aan de Engelsche bevolking een brochure is uitgereikt met de volgende, zeven aanwijzingen voor het geval van een inval van troepen over zee of uit d» lucht. 1. De raad wordt gegeven niet te vluch ten, in zooverre geen evacuatie is bevo len. 2. De bevolking moet geen geloof hech* ten aan geruchten en geen geruchten vefspreiden. 3. Al wat verdenking opwekt moet aan het meest nabijzijnde politie-bureau of aan de militaire overheid worden gemeld waarbij geen enkele bijzonderheid uit 't oog mag worden verloren. HET FRONTBERICHT. Het frontbericht van het DJ4B. luid de Donderdag als volgt: De negentiende Juni bracht ook In de Elzas en in Lotharingen, waar de Fran sche eenheden nog 'tot laatste dagen taaien tegenstand boden, een merkbare verslapping van de vijandelijke gevechts kracht. Door de verovering van Epinal, Toul en Lunéville is de bewegingsmoge lijkheid voor de Frahsche formaties nog meer verminderd. Aan beide zijden van Dledenhofen wordt evenals voorheen hardnekkig om de Maginot-linie gestreden. Door de be zetting van Brest is practisch geheel Bretagne beset. In totaal 18 ongeveer de “t van Frankrijk vast in Duitsche handen. Wat de acties van het luchtwapen be treft is de aanval op de stikstoffabrtek van Billingham van bijzondere beteeke- nis. Deze fabriek is voor de Britsche be- wapenlngsindustrie van groot belang. Ook de suocesvolle aanval op de petro- leumopslagplaatsen van Huil is belang rijk. Hierdoor is het middengedeelte van de Engelsche Oostkust opnieuw oorlogs- tooneel geworden. Tot zoover het frontbericht. Naar van bevoegde militaire zijde aan het D.N.B. wordt medegedeeld, hebben Duitsche gevechtsgroepen in de loop van de vorige nacht in het gebied van Bristol Z11haveninstal laties en inrichtingen van de Engelsch» aange vallen. Daarbij braken op vele plaatsen branden uit en felle ontploffingen ver- ■ijzeh als Maan- g tot 45 cent; >er kleiner, met hoogere prijzen; ;e week met ma- mderd in prijs; gevoerd, kalme van le en 2e al. onveranderd; angevoerd, vlot- 1 van le en 2e 'al. onveranderd fkoeien iets kor- del en iets stij- 1 kleiner aange- m prijshoudend; kleine aanvoer, anderde prijzen; matige aanvoer, ere prijzen. I EIEREN. Lanvoer 315 par iet rijksmerk 1* kwal, f 2628. si goed. ini. Aangevoerd ias, totaal 14.680 i K G. Prijs met 1-31.50, idem 2e e tot f 32. Han- I geering, n.l. dat zij de namen der Frnn- sche gevolmachtigden verwacht, wien lichtten den nacht. Ook de haveninstallaties van Lorient, La Rochelle, Bordeaux en Saint Nazaïre werden met bommen bestookt. Branden, die van ver zichtbaar waren, teekenden den weg af, dien de Duitsche toestellen hadden afgelegd. Een kruiser en ver- met on geveer 23.000 ton inhoud, werden door bommen getroffen en voor een deel zwaar Dledenhofen wordt nog steeds gestreden. Ten Westen van Weissenburg is de Ma ginotlinie opnieuw doorbroken. Stukas en gevechtsvliegers hebben een groot aantal vestingswerken met volle treffers verwoest. Het Duitsche Straatsburg is van het Zuiden en Oosten uit genomen. Op de kathedraal waalt weer de rijksoorlogs- vlag. In de Bourgondische poort is de ver- eeniglng tusschen de troepen, die uit de richting Belfort kwamen met die, komen de van de Boven Rijn tot stand gekomen. Het aantal op 29 Juni gemaakte krijgs gevangenen is meer dan 200.000, onder wie de opperbevelhebber van het Fran- sche 10e leger generaal Altmeyer met zijn staf. Britsche vliegtuigen hebben hun aan vallen op Duitsche steden In den nacht voortfezet. Ook ditmaal zijn weer acht burgers gedood. EEN LES VOOR FRANKRIJK, zegt Pétain. In een radio-rede heeft minister-pre sident Pétain Woensdagmiddag gezegd, dat de regeerlng de gevolmachtigden heeft benoemd metde opdracht de voor waarden van den tegenstander in ont vangst te nemen. Ik heb, aldus verklaarde hij, dit sluit» genomen met het bittere hart een soldaat, omdat de militaire toestand mij daartoe heeft gedwongen. Sedert 13 Juni is een verzoek om een wapenstil stand onvermijdelijk geweest. Pételn wees erop, dat op 1 Mei 1017, ondanks drie moorddadige oorlogsjaren, het Fransrhe leger nog 3.280.000 man telde. Bij de aanvang van de Jóngste slag wa ren er 500.000 man minder. In Mei 1918 stonden 85 Britsche divisies aan Frank rijks zijde, in Mei 1940 waren het er slechts 10. Thans is de minderheid van he tFranschfe materieel nog grooter dan de minderheid van de troepenmacht. Frankrijk tyeeft thans minder vrienden, te weinig kinderen, te weinig wapenen en te weinig bondgenooten. „Laten wij uit de verloren sla# een le» trekken." aldus vervolgde Petain, „sedert de oorlog heeft de genotzucht de offer vaardigheid overwoekerd Men heeft elke - Inspanning willen vermijden. Thans treft het ongeluk ons. Ik was bij u in de dagen van roem, ook in deze donkere dagen wij ik bij u blijven.” zpch af. waarom oogenblik dan Het Duitsche opperbevel der macht heeft daarop zonder verwijl de noodlge Instructies gegeven en maatre gelen getroffen om de Fransche wapen- stllstandsdelegatie te ontvangen. Ook een stap bij Italië. Donderdagmiddag heeft de Fransche regeerlng zich ook tot de Italiaansche regeerlng gewend, door tusschenkomst van de Spaansche regeerlng, met het verzoek te onderhandelen over een wa- penstllstand. De Italiaansche regeering en Southampton, werven, Tot nadere aankondiging rijn onte magazijnen geopend van 9 tot 12.30 en van 2 tot 8 uur. 's Zaterdags tot 9 uu&

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 1