hes j SCH00NH0VEN5CHE COURANT i WAPENSTILSTAND van Compiègne geteekend. Onderhandelingen met Italië gaande. Vijandelijkheden nog niet gestaakt. EISCHEN AAN DE SCHATKIST. s 857 1148 të? BOSCH VAN COMPIèONE WEDEROM HET TOONEEL s i verkrijgbaar II iden boomgaard graaf, Meerkerk nbevelend, •RHElf, Ameide. Hitler ontvangt de Fran- sche delegatie. iïïï Opnieuw in het historische bosch. 1 JUNI 1940 W. MM ZES BLADZIJDEN. IAAO De 17 90737 U 90970 meldt zich dé commandant der eerecom- hét Bosch van Compiègne is geëindigd. de I de D< Duitsche vroage Mrd- ■n groenten Elke reaal «eet n staan biedingen, idrtjvenden). go- van niet aatet I BRIK met kraam •n bij C. MAAT, tuwpoort. 17 17 8 t 2 de den ZOO en xivei Ike >laat .intlën plaatst iden 779 i 1603 3812 l 3004 I 4483 I 5590 I 0100 r 6833 B 7399 8077 SS 1 10550 J 11107 J 11955 4 12649 D 13548 7 14051 i 14841 7 16190 1 10840 l 17418 5 18991 5 19939 3 20977 J Teler. >0. Tel-Atoe: Vennooten. S. A W. N. VAN NOOTÏN, SCBOONHOVZN, HAVEN 2S. Postrekening 1S763. MAANDAG U JUKI l»40 T8e JAARGANG. NIEIWSBHDVDORWOLIAND EN UTRECHT uner geel f 4—10, sla f 1—1.80 per rdappelen f 6—14» ucijners f 10—17, tooi, groene f 4— tulen f 8—36, pos en f 22—38, snlj- lersplnazie f 417, uien f 7.20—10.70, hamplgnons f 78— 10, aardbeien f -44, druiven blauw i f 70—100, kersen f 10—14, pruimen n f 44—76 per 100 meloenen f 40—42, 100 stuks. in het rijtuig stapt. In het 'rijtuig zijn de Führer en zijn gezelschap opgestaan. De Führer be groet elk der Fransche gevolmachtigden door het opheffen van de rechterhand. Daarop nemen de deelnemers hun plaat sen in. De Führer heeft plaats genomen aan het midden van de tafel, rechts van hem zitten generaal-veldmaarschalk Göring, groot-admiraal Rader en de rijksminister van Buitenlandsche Zaken, von Ribben trop, links Generaloberst Keitel, General- Een nacht. Vanochtend zijn zij naar Com piègne gebracht, waar zij door lultenant- kolonel Thomas, den commandant van het hoofdkwartier van den Führer, naar het ronde plein zijn geleid. Generaal Huntzlger blijft een ©ogen blik nadenkend staan, voor hij 01$* 15 uur 35 min. 16 regels 1.30, ter 0.20; derde ze prijs. Adver- gratis ge- ircumer". De oorlogsschade, welke ons land heeft I geleden, kan nog pas bij benadering be- I rekend zijn. Hoeveel verloren is gegaan I aan gebouwen, bruggen, wegen enz. we ten we, maar niet hoeveel het kosten zal dat alles-weer op te bouwen en eveneens I is het nog/ duister, hoe het geld gevonden I kan wonden om dat te bekostigen. We hebben «een bate, die direct is ingegaan, de laatan van de mobilisatie zijn sterk verminderd en zullen weldra geheel ver dwijnen, maar daartegenover staat een I reeds ingetreden en nog toenemende ver- minderfing van. de belasting-opbrengst. Wel zafl op de staatsuitgaven bezuinigd kunnen worden, maar een zware post, die I niet verlaagd kan worden, is de enorme schuldenlast, waarvan rente en aflossing blijven, zoeals ze nu zijn. Of en in hoe verre flater ons land ook nog eigen leger en vloot zal kunnen handhaven, weet nog niemand en het Is dus evenmin bekend of de kosten daarvan veel lager rullen worden. Bij de uitgaven van-nu en in de naaste toekomst moet men in elk geval ook tellen de pensioenen voor de achter gelaten betrekkingen van gesneuvelde militairen en voor hen, die in de strijd verminkt werden. Wlat de opbouw betreft ligt het voor de hand, dat de financiering daarvan door het rijk zal geschieden en de middelei daartoe zullen wel gevonden moeten wor den door uitgifte van staatsleeningen, dleidenkelljk wel een gedwongen kaïak- ter zullen krijgen. Gedeputeerden van Noord-Hot’and heb ben een leenlng van 1 mlllloen voorge steld ter Uitvoering van ’t plan Rlngeis en daarbij een rente voorgedragen van 6 terwijl de laatste, half en half ge dwongen leenlng van de staat niet meer dan 4 gaf. Blijkbaar verwachten gede puteerden van dat gewest wel, dat de len BRIKJE, eef ten RIJWIEL; aU«l t, bij J. v. d. DOOL tuwpoort. ïn het Bosch van Compiègne, meldt het D.N.B., heeft de Führer opperste bevelhebber vrijdag om 15 üür 30 in aanwezigheid van de opperbevel hebbers der weérmachtsonderdeelen, van den chef van het opperbevel der weer macht, van den rljksmlnlster van bulten- rentestand aard weldra zal stijgen en zij hebben daarmede nu reeds rekening ge houden. Men zou nu gaarne willen we ten hoe de stand is van het staatscrediet maar om hiervan kennis te krijgen moet de beurs heropend worden, al ware het alleen voor verhandeling van staats- en andere overheldsleeningen. Volgens be richten van de laatste tijd zou die her opening spoedig geschlden en we kunnen dan vernemen of men willig is om nieu we leeningen aan Nederland te verschaf fen. Behalve echter voor leeningen zal ook geld noodig zijn op korte termijn om ae loopende uitgaven te bestrijden en deze zullen geweldig stijgen, als het eigenlijke herstelwerk begonnen wordt, waartoe men thans nog niet is gekomen. Er is di rect na de capitulatie 46 millloen gulden tegen afgifte van schatkistbiljetten bij de Ned. Bank opgenomen en het bleek toen mogelijk, dat bedrag geheel bij particu liere banken onder te brengen. Dit was een gelukkige greep en een gelukkige mogelijkheid, want Indien het bedrag bij de Ned. Bank had opgenomen moeten worden, zou het feitelijk zijn neergeko men op Inflatie. De afgifte van de schat kistbiljetten is spoedig stopgezet, omdat, de geldmarkt bijzonder gunstig bleek te zijn en men mag daaruit eenigszlns af- leiden, dat als de beurs heropend is, ook de staatsleeningen een goed onthaal zul len vinden, hoewel men er rekening me de moet houden, dat het geld voor schat- kistpapier van geheel andere aard is dan dat wat men in staatsleeningen wil be leggen. Toch mag men door die transactie met het schatkistpapier de hoop koesteren dat als de staat geld komt vragen voor opbouw van het land, dat ook beschik baar zal blijken. K. Schoonho»in” dag 24 juni tiling de» n.m. 5u. srtentiën: 1 regel mee itslng halve r. worden f in „De Goi Zaterdagavond om 18 uur 50, Duitsche zomertijd, is in het Bosch van Compiègne het Duitsch-Fransche wapenstil- stands verdrag onderteekend, zoo meldt het hoöt'dkwartier van den Führer. Staking der vijandelijkheden is daarmede nog niet verbon den. Deze geschiedt eerst zes uur nadat de Italiaansche re- geering aan het Duitsche op perbevel mededeeling zal heb ben gedaan van de sluiting van van het Italiaansch-Fransche wapenstilstandsverdrag. Over de inhoud van het wa penstilstandsverdrag kan nog niets bekendgemaakt worden. De onderteekening werd een Dulteche zijde verricht door dén lasthebber van den Führer en op persten bevelhebber der weermacht, den chef van het opperbevel der weermacht, generaal-kolonel Keitel, aan Franache zijde door generaal Huntzlger als lasthebber van Franache regeerlng. voorwaarden had voorgelezen, hadden de Franschen gelegenheid gekregen con tact te zoeken met hun regeerlng te Bor deaux. Deze groote prestatie der Dujtschever- bindingstroepen, die gisteren 'een telex- verbinding en vandaag zelfs een tele foonverbinding met Bordeaux tot stand wisten te brengen, heeft het tempo van de onderhandelingen uiteraard zeer be spoedigd. De Franschen hadden de tekst der Duitsche wapenstilstandsvoor waarden Vrijdag overgebracht, zoodatde Fransche regeerlng gelegenheid had, om van haar kant de voorwaarden te bestu- rljksmlnlster Lammers, rijks- deeren. L\, rijkslelder Bor- om 10 uur 20 begaf de Fransche dele gatie zich naar het onderhandellngsrlj- tulg. Zij had de gelegenheid nogmaals te lefonisch met haar regeerlng in contact te komen. landsche zaken en den plaatsvervanger van den Führer, de Fransche delegatie ontvangen voor de overhandiging der wapenstilstandsvoorwaarden. De Fransche delegatie bestond uit ge neraal Huntzinger, lid van den Fran schen Oppersten Oorlogsraad, den ge neraal van het luchtwapen Bergeret, vi- ce-admiraal Leluc en ambassadeur Noel. De Führer verrichtte de handeling der overhandiging van de voorwaarden in het Bosch van Compiègne, in dezelfde salonwagen, waarin maarschalk Foch, op 11 November 1918, onder onteerende omstandigheden den Dultschen onder handelaars de wapenstilstand dicteerde. De gebeurtenis van Donderdag in het Bosch van Compiègne, aldus het D N B., heeft gepleegd onrecht tegenover de Duitsche wapeneer ultgewlscht. De waar digheid der handeling tegenover den In eere verslagen tegenstander stond In te genstelling tot de eeuwige haatzaaiende gedenkteekenen van deze plaats, waar eens de Gallische laagheid het niet over wonnen Duitsche leger smaadde. Inleiding tot de voorwaarden In opdracht van den Führer las de chef van het opperbevel der weermacht, generaal-kolonel Keitel, de vo’gende preambule voor de wapenstilstandsvoor waarden voor: In opdracht van den Führar en opper sten bevelheber van de Duitsche weer macht heb ik u de volgende mededeeling te doen: In vertrouwen op de door den Ameri- kaanschen president Wilson aan het Duitsche rijk gegeven en door de gealli eerde mogendheden bevestigde toezeg gingen heeft de Duitsche weermacht in November 1918 de wapens neergelegd. Daarmede vond een oorlog zijn einde, die ’t Duitsche volk en zijn regeertng niet gewild hadden en waarin het, öjidanks ontzaglijke overmacht, den teenstan ders niet gelukt was het Dultsch|fe leger, de marine of het Duitsche luchtwapen op eenigeriel wijze beslissend te overwin nen. Reeds op ’t oogenbllk der aankomst var de Duitsche wapenstilstand*commis sie echter begon het verbreken der plech tig gegeven belofte. Op 11 November 19j? begon daarmede in deze trein de lij - ralltelt en partij op d< hen ziet Himmler, - perschef dr. Dietrich, mann, den chef van het weermachtslei- dingsbureau, generaal-majoor Jo/dl, lui- tenant-generaal Bodenschatz, de persoon lijke en militaire adjudanten van den Führer en generaal Glalse-Horstenau. De aankomst van den Führer. Even voor drie uur marcheert de eere- compagnie op. Om kwart over drie arri veert de Führer per auto op het plein van het gedenkteeken. Hij wordt door ge neraal-veldmaarschalk Göring, groot-ad- mlraal Rader, Generaloberst von Brau- chltsch, Generaloberst Keitel, den rijks minister van Bultenlandsche Zaken, von Ribbentrop, en den plaatsvervanger van den Führer, Rudolf Hess, ontvangen. Gevolgd door deze persoonlijkheden in specteert de rljkskanseller de eere-com- pagnle. Aangekomen op het ronde plein, begeeft hij zich naar de gedenksteen en stapt daar met zijn gevolg In het rijtuig. De Franschen komen. Iets later, om half vier, verschijnt de Fransche delegatie, die Donderdag de voorste Duitsche linie bij Tours is ge passeerd en die door den opperkwartier- meester van ’t leger, lultenant-generaal von Tippelsklrch, naar Compiègne werd begeleid. De gevolmachtigden van Frank- waar de Duitsche delegatie 2440 2733 3002 - 4340 Sg 6017 8148 >1 6397 *9 6891 >6 7148 14 7601 13 8081 15 8270 17 8690 13 10 964U 7 10028! 16 103911 >6 10611’ 18 1148* 10 11631* 19 119471 17 1288* 15 1285* 12 13301 s iig; 17 14041! 16 14464 70 14842, 37 161547 53 153871 14 158481 12 16123 78 16808 02 17108 BB 1747S 36 17822 16 18038 19 18555 )2 18848 72 19068 10 19328 )1 1972* DO 19917 Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag/ Prijs bij vooruitbeta ling: voep Schoonhoven per 3 maanden// 1.25; per post 1.50. plaatskaarten met het gouden souverei- niteiteteeken. Op het tweede spoor geeft een ge denksteen de plaats aan. waar in 1918 het rijtuig der gevolmachtigden stond. Aan deze kant is ook het monument voor Foch opgericht, met het front naar het rijtuig. Op de plaats, waar toen het Duitsche rijtuig stond, hebben de verte genwoordigers der binnen- en bulten landsche pers hun plaats, terwijl vlak voor het rijtuig de generaliteit en admi- de eeregasten van staat en len Führer waèhten. Onder men den rijkslelder der S.S. DE LAATSTE ONDERHANDELINGEN. Omtrent de laatste phase der onder handelingen deelde het D.N.B. Zaterdag in de vooravond mede: De Fransche wapenstilstandscommlssle, die de nacht te Parijs had doorgebracht was in de loop van de ochtend weer in Compiègne aangekomen, waar de be sprekingen met werden voortgezet. Het was precie» 10 uur toen de reeks auto’s der Fransche delegatie weer ar riveerde. Generaal Tippelskirch en gene raal-majoor Jodel hadden een korte be spreking met de heeren der Fransche delegatie vóór de wagon. Tot omstreeks middernacht Fransche delegatie onderhandeld. Nadat Keitel hun in het rijtuig Führer, de Grootdultsche weermacht groet haar onpersten bevelhebber”. De Führer zegt d”nk. de volksliederen weér- denstijd van het Duitsche volk. Wat aan onteerlng en vernedering, aan menschelljk en materieel leed een volk kon worden toegevoegd, vond hier Mjn begin. Woordbreuk en meineed hadden tegen een volk samengezworen, dat na een ruim vierjarigen heldhaftigst tegen stand slechts vervallen was tot de eenige zwakheid, geloof te slaan aan de beloften van de democratische staatslieden Op 3 September 1939, vijf en twintig jaar na het uitbreken van de wereldoor log, hebben Engeland en Fra ikrijk, we derom zonder eenige grond, Duitschland de oorlog verklaard. Thans ts de beslis sing der wapenen gevallen. Frankrijk is overwonnen. De Fransche regeeri.-'g heeft de Rijksregeerlng verzocht, haar de Duitsche voorwaarden voor een wa penstilstand bekend te maken. Wanneer voor het in ontvangst nemen van deze voorwaarden het historische bosch van Compiègne werd aangewezen, dan geschiedde zulks om door deze han deling van een weer goedmakende ge rechtigheid eens en voor al een herinnering uit te wisschen, die voor Frankrijk geen roemrijk blad in zijn ge schiedenis was, maar die door ’t Duit sche volk gevoeld werd als de diepste schande van alle tijden. Frankrijk Is na een heroïeke tegen stand In een enkele reeks bloedige slagen overwonnen en Ineengestort. Duitschland heeft derhalve niet het voornemen aan de wapenstllstandsonderhandelingen het karakter te geven van beschimpingen te genover een zoo dapperen tegenstander. Hét doel der Duitsche eischen Is als volgt samen te vatten: 1. Hervatting van den strijd te verhin deren; 2. Duitschland alle waarborgen te bie den voor de hem opgedrongen voortzet ting van den oorlog tegen Engeland; 3. De voorwaarden in het leven te roe pen voor de vorming van een nieuwe vrede, welk belangrijkste Inhoud zal zijn het weer goed make# van het aan het Duitsche rijk zelf, met geweid aangedane onrecht. Na het voorlezen der preambule ver liet de Führer, onder de tonen van het „Deutschlandliad”, de plaats der onder handelingen. oberst von Brauchitsch en Rudolf Hess, steeds weer Aan de andere kant neemt de leider der storingen Fransche delegatie, generaal Huntzlger, de middelste plaats in. Aan zijn linker zijde zit schout bij nacht Leluc, aan zijn rechterzijde ambassadeur Noel en gene raal Bergeret. Dan staat de chef van het opperbevel der weermacht. Generaloberst Keitel op legatie, in en - leest od bevel van den Führer de préambule voor van de wapenstilstands- vier uur, vijf uur in de avond, voorwaarden. w-j-a.»». In aansluiting hierop wordt deze Inlei ding vertaald door gezant Schmidt. Daarna staan alle aanwezig op; de Führer verlaat met zijn gezelschap om 15 uur 42 het rijtuig, terwijl Generaloberst toon met Bordeaux. Plotseling Keitel met de Fransche gevolmachtigden verbinding weer gestoord. Eindelijk scheen de telefoonverbinding in orde te zijn. De leden van de delega tie schaarden zich rondom de telefoon in de salonwagen. Generaal Huntzlger greep de hoorn en sprak op levendige was ^6 Om zes uur In het rijtuig blijft. werd gezant Schmitt, de vertegenwoor- Wannéér de Führer de allee naar het diger van het minsterie van Buitenland- pleln voor het monument heeft bereikt, sche Zaken, verzocht in de wagen te ko men, waar generaal Huntzlger hem een pacunle bij hem met de woorden: „Mlin mededeeling deed. Vijf uren waren se- de Grootdultsche weermacht dert het einde van het onderhoud ver streken. De Franschen wenschten opnieuw een klinkenDe historische plechtigheid In termijn. Generaal-kolonel Keitel gaf in een in de Duitsche taal gestelde schrif telijke. mededeeling een termijn tot uiter lijk halfacht. Om halfzeven werd deze mededeeling door gezant Schmitt in de salonwagen aan generaal Huntzlger overhandigd. Na een korte beraadslaging van Franschen in een bijvertrek, werd Duitschers verzocht, In de wagen te ko men. Generaal-kolonel Keitel kwam als eerste binnen, gevolgd door de andere heeren. Tegelijkertijd kwamen van rechts ook de leden van de Fransche de legatie. Er werd nog een gesprek ge voerd. dat tien minuten duurde Toen verklaarden de Franschen zich bereid te teekenen. Om 18.50 uur werd het wapen stilstandsverdrag tusschen Duitschland had de en Frankrijk geteekend. Het was een Vrijdagavond hier oogenbllk van zeldzame grootte Staande generaal-kolonel werden de handteekeningen aezet. de Duitsche Franschen begonnen. Op de pl>»U rui onte.nnC Omtrent het verloop der historische bijeenkomst in het Bosch van Compiègne geeft het D.N.B. een uitvoerig relaas. Onder veel waardiger uiterlijke om standigheden, welke den verslagen tegen stander niet deemoedigden, hebben de gevolmachtigden van Frankrijk uit de mond van den óppersten bevelhebber, den chef van het opperbevel der weermacht, General-oberst Keitel, de voorwaarden in ontvangst genomen, waaronder Duitsch land bereid Is een wapenstilstand toe te staan, aldus het verslag. Aan de aftakking naar het Bosch van Compiègne staan posten. Tot op grooten afstand is het gebied afgezet. Rechts van de weg, die leidt naar de plaats der wa- penstilstandsonderhandjellngen van 1918 en 1940, ligt een ruime tent. Deze Is voor de Fransche delegatie bestemd als ver blijfplaats voor haar beraadslagingen. De inrichting Is eenvoudig, maar comforta bel. Een staande kalender toont de his torische datum van de. 21ste Juni 1940. Op een tafel in een hoek staan een karaf water en glazen, schrljfbenoodigdheden, aschbakjes. Het monument van de wapenstilstand van 11 November 1918 Is bekleedt met de rljksoorlogsvlag. In de korte allee, die naar de plaats der toenmalige onderhan delingen leidt, staat een eere-compagnle met twee treinen van het leger en een van het luchtwapen op^esteld. Midden over het plein loopen twee rails. Daartus- schen ligt, iets hooger, de gedenksteen met het opschrift: „Hier strandde op 11 November 1918 de misdadige hoogmoed van het Duitsche keizerrijk, overwonnen door de vrije volken, die het zich aan matigde te onderwerpen.” Vlak boven de steen wappert de standaard van den Führer. Rechts van de steen staat, pre cies op dezelfde plaats als In 1918, het rijtuig, waarin toen de onderhandelingen werden gevoerd en waar vandaag de ver tegenwoordiger» van het overwonnen Frankrijk de voorwaarden voor de wa penstilstand in ontvangst nemen. Het is een normale restauratiewagen van de Internationale Slaapwagenmaat schappij, die volkomen onversierd is ge bleven. In het midden staat een groote rechthoekige tafel. Daarnp staan witte beraadslagingen f tt Bordeaux. Te voren verspreidde Havas uit Bor deaux een communiqué, waarin werd medegedeeld, dat de Fransche minister raad een groot deel van de ochtend en In het begin van de middag had beraad slaagd over de voorstellen, die door ge neraal-kolonel Keitel aan de Fransche gevolmachtigden overhandigd waren. Het communiqué deelde verder mede, dat de Fransche gevolmachtigden per vliegtuig naar de Italiaansche, gevol machtigden In Italië zullen -gaan. Eerst na de besprekingen met Italië, aldus het communiqué, zal de regeerlng een defi nitief standpunt over het geheele com plex der dubbele onderhandelingen be kend maken en de beslissing kunnen ne men, die in overeenstemming is met het belang van het land. Naar het D.N.B. uit Genève verneemt, heeft de zitting van de Fransche minis terraad, die des nachts om 1 uur onder voorzitterschap van president Lebrun be- uegewju. ajc uwvuuavuu#ucu 3 uur geduurd. Om halfnegen rijk hebben In een hotel te Parijs over- reens werd de zitting hervat: deze U» wag ,g mlddftg8 halftWee nog niet geëin digd. De ministerraad stond voortdurend in contact met de Fransche onderhan delaars in Compiègne. Vóór de onderteekening. Het D.NB. heeft over de laatste plech tigheid in Compiègne en óver de onder- teekenlng van het wapenstllstandsver-* drag tusschen Duitschland en Frankrijk van een deelnemer het volgende verslag ontvangen. De twee uren, die oorspronkelijk vol doende werden geacht om het de Fran sche wapenstilstandscommlssle moge lijk te maken, een laatste telefonische bespreking met haar regeerlng te hou den, werden meer dan verdubbeld. Steeda weer probeerde de chef van de Fransche berichtendienst, die zich In de salonwa- "-i bevond, verbinding te krijgen, doch steeds weer werd het contact wegens -*1 tusschen Tours en Bordeaux verbroken. De Fransche gevolmachtigden toonden hierbij een zekere zenuwachtigheid. On- dertusschen wachtte de chef van het op perbevel van de weermacht, generaal- kolonel Keitel, de leider der Duitsche de- in een kleine nis aan de zoom van het bosch de dingen af. Het werd

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 1