4 f/n pPEUnXETÖN. --'1 Dure bezuiniging! jpjaatselïjk nieuws Binnenland Na de onderteekening verzocht gene- raal-kolonel Keitel den aanwezigen le den van de Duitsche en Fransche wa penstilstandscommissie, de van weerszij den gevallen dooden, die hun trouw aan het vaderland met hun leven bezegel den, eerbiedig te gedenken. Een minuut van stilzwijgen volgde. Toen verlieten de Franschen den wagon om zich naar Ita lië te begeven. Om 19.06 uur meldde ge- neraal-kolonel Keitel, chef van het op perbevel der weermacht, aan den Führer dat het wapenstilstandsverdrag was on derteekend. DK WAGON NAAR BERLIJN. Na beëindiging van de plechtigheid vah Compiègne heeft de Führer de volgpnde bevelen gegeven: 1. De historische wagon, de gedenk steen en het gedenkteeken van de Gal lische overwinning moeten naar Berlijn worden overgebracht. 2. Het emplacement van de beide trei nen moet vernietigd worden. 8. Het gedenkteeken voor maarschalk F och moet ongeschonden behouden blij ven. DE WAPENSTILSTAND VAN 1918. Ter herinnering en vergelijking met de Duitsche wapenstilstandsvoorwaarden die Frankrijk thans worden voorgelegd, die- ne dat de voorwaarden voor den wapen stilstand, welke in November 1918 door de Franschen aan de Duitschers werden epgelegd, als volgt luidden: Ontruiming der bezette gebieden en van Elzas-Lotharingen binnen vijftien dagen. Vrijlating der geallieerde gevangenen. Uitlevering van 5000 kanonnen, 30.000 machinegeweren, 3000 mijnwerpers, 2000 vliegtuigen, 5000 locomotieven, 150.000 spoorwegwagons, 10.000 vrachtauto's. Terugtrekken der Duitsche troepen uit Oostenrijk, Rusland, Roemenië en Tur kije.' Uitlevering van alle duikbooten, inter- neering van zes slagkruisers, tien slag schepen, acht kleine kruisers en 50 tor pedoboot jagers. Stopzetting der Duitsche luchtstrijd krachten. De blokkade zou vooralsnog worden ge handhaafd. Ook Italiaansche voorwaarden overhandigd. Onderhandelingen Zondag be gonnen. Zondag zijn de Fransche gevolmachtig den tegen 15.00 uur in drie Duitsche dnemotorige Junkers vliegtuigen op het vliegveld Littorio te Rome aangekomen. Ter ontvangst van de Fransche onder handelaars waren van Italiaansche zijde twee hooge officieren van het ministe rie van Oorlog, alsmede twee ambte naren van het ministerie van Buitenland- sche Zaken aanwezig. Onmiddellijk na de begroeting reed de commissie in tien gereedstaande auto's weg. Een officieel communiqué meldt: „ïn een plaatsje in de omgeving van Rome hebben de Italiaansche gevol machtigden om half acht den Fran schen afgevaardigden de voorwaarden vpor de wapenstilstand overhandigd. Voor Italië waren hierbij aanwezig: de minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, de chef van de generale staf der geheele Italiaansche weermacht, maarschalk Badoglio, de chef van de marinestaf, admiraal Cavagnari, de chef van de generale staf der luchtmacht, ge- nerataj Pricolo, en de plaatsvervangende generaal Roatta; voor Frankrijk waren het dezelfde gevolmachtigden van Com piègne. 3U hadden de nacht te München door gebracht. In totaal bestaat de Fransche wapen stilstandscommissie uit zes officieren, voorts ambassadeur Noël en verscheidene secretarissen en secretaressen. Na een kórte formeele begroeting stegen de Fransche onderhandelaars in de aute/a en begaven zich allereerst naar het verblijf, dat de Italiaansche regee ring hun in een der vele paleizen van Rorhe ter beschikking had gesteld. Naar verder van bevoegde zijde verluidt, heb ben zij hun intrek genomen in drie ver schillende, aan de Via Cassia gelegen villa's; een daarvan is de Villa Manzoni. Een uur later, om 4 uur, namen de on derhandelingen reeds een aanvang. Voor de vlotte afwikkeling zijn alle noodige technische voorbereidingen getroffen. Er is een telefonische en radiotelefonische verbinding tusschen Rome en Bordeaux tot stand gebracht. Nieuwe vorderingen in Breiagne. Geallieerden verliezen veel vliegtuigen. Het Duitsche legerbericht luidde Za terdag als volgt: 13 Britsche toestellen vernield bij aan val op Duitsch slagschip. In Bretagne zijn de belangrijke ha vensteden St. Malo en Lorient veroverd. Aan de beneden-Loire werden de brug genhoofden uitgebreid en Thouars be set. In Lotharingen en in de Vogezen heeft onze aanval tot verdere ontbinding van afzonderlijke ingesloten vijandelijke groe pen geleid. Gérardmer is veroverd. Het aantal van de hier in de laatste dagen gemaakte gevangenen bedraagt meer dan 200 000, waaronder een geheele Spahi- brigade. Ook aan 'de overige fronten neemt het aantal gevangenen voortdurend toe. On der hen bevinden zich de commandant der Noordelijke zeestrijdkrachten en an dere admiraals, een bevelvoerende gene raal en verscheidene divisie-commandan ten. Behalve een groote buit aan wapens en oorlogsmaterieel van allerlei soort zijn ons bij de bezetting van verscheiden vliegvelden 260 vliegtuigen in handen ge vallen. Gevechtsvliegers en Stuka-al deelingen hebben in het gebied ten Westen van Straatsburg en ten Zuidwesten van Weis- senburg alsmede ten Zuiden van de Loire vijandelijke versterkingen, troepencon centraties en transportcolonnes aange vallen. In de Gironde- en Loire-monding werd een koopvaardijschip van 8000 ton tot zinken gebracht en een ander van 4000 ton beschadigd, terwijl ook twee vlieg- booten vernield werden. Bij succesvolle aanvallen op uit mili tair oogpunt belangrijke doelen aan de Oostkust van Engeland werden o.a. ook de aanvallen op het bewapeningscentrum Billingham herhaald en een groot aantal treffers behaald. Luchtgevecht bij Texel. In de namiddaguren werden bij het Nederlandsche eiland Texel drie van zes vijandelijke vliegtuigen na e».ii kortston dig luchtgevecht neergeschoten en de rest tot wijken gedwongen. Bij een vruchtelooze aanval van Brit sche bommenwerpers en torpedovliegtui gen op een Duitsch slagschip heeft het afweergeschut van het schip zes toestel len neergehaald. Eigen jachtvliegtuigen, die in de strijd ingrepen, vernielden ver der zeven vliegtuigen. De vijandelijke verliezen aan vliegtui gen op 21 Juni bedroegen in totaal 25; daarvan werden in luchtgevechten elf, door luchtdoelgeschut zes, door lucht doelartillerie van schepen nog eens zes neergeschoten. De rest werd op den grond vernield. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Uit achteraf ontvangen berichten blijkt dat in de tijd van 4 tot 20 Juni behalve de tot heden bekendgemaakte cijfers nog 63 vijandelijke vliegtuigen vernield wer den, zoodat het totale aantal der vijan delijke verliezen in deze periode 765 toe stellen bedraagt. Het totale aantal van de sedert begin van het offensief in het Westen door luchtdoelgeschut vernietig de vijandelijke vliegtuigen bedraagt tot den 15den Juni 854 toestellen. Een teruggekeerde duikboot onder com mando van korvet-kapitein Roesing meldt het tot zinken brengen van sche pen met een totale tonnage van 42.886 ton. Een andere duikboot gelukte het het Engelsche troepentransportschip „Et- trick" van 11.000 bruto reglsterton te tor- pedeeren. Weer een duikboot deed met succes een aanval op een groot Britsch convooi. Ook in de nacht van 21 op 22 Juni on dernamen vijandelijke vliegtuigen vluch ten naar Noord- en West-Duitschland en deden voor het eerst ook aanvallen met bommen op de omgeving van Berlijn. Evenals tot dusver richtten de uitgewor pen bommen slechts geringe materieele schade op niet-militaire doelwitten aan. Wel echter werd een aantal burgers ge dood of gewond. CAPITULATIE DER FRANSCHEN IN ELZAS-LOTHARINGEN. EEN HALF MILLIOEN KRIJGS GEVANGENEN. Het .opperbevel der weermacht maakte Zaterdag bekend. De in Elzas-Lotharingen ingesloten Fransche legers hebben na wanhopige tegenstand gecapituleerd. In totaal on geveer een half millioen Fransche sol daten hebben zich daarmede aan onze troepen overgegeven. Onder hen bevinden zich, behalve ve le andere generaals, de opperbevelheb bers van het derde, vijfde'en achtste le ger. Slechts enkele sectoren van de Ma- ginot-linie in de Beneden-Elzas en in Lotharingen en uiteengeslagen deelen in de Vogezen, bieden nog tegenstand. Deze zal in zeer korte tijd gebroken zijn. TOT LA ROCHELLE GEVORDERD, St. Naxaire genomen. Zondag meldde het hoofdkwartier van den Führer, dat met de capitulatie van de ingesloten Fransche legers in Elzas- Lotharingen op 22 Juni, wederom na zware gevechten door de dapperheid der Duitsche troepen en de koene en vast beraden leiding een overwinning van ge weldige omvang behaald, waardoor de laatste nog geheel strijdvaardige groep van het Fransche leger overwonnen is. Een geweldige, nog niet te overziene buit aan wapens en oorlogsmateriaal van al lerlei soort zijn in Duitsche handen ge vallen. Het sterkste bolwerk der vestingen van Straatsburg, de vesting Mutzig aan de Oostelijke rand der Vogezen, werden Za terdag veroverd. In het kustgebied van den Atl&nti- Voor de jeügd te Ostende heeft het veriaten afweergeschut veel van zijn grim migheid verloren en is thans een gewilde plaats voor allerlei spelletjes geworden. schen Oceaap zijn beweeglijke afdeelin- gen tot in de nabijheid van La Rochelle naar voren gedrongen. De Fransche oor logshaven St. Nazaire werd veroverd. Onder de geweldige buit bevinden zich ook gepantserde gevechtswagens, die reeds waren ingeladen om weggevoerd te worden. In het dal van de Rhóne rukten onze troepen van Lyon en Oostwaarts in Zui delijke richting verder op. Zij dwongen aan de uitloopers van de Alpen van Savoye, ten zuidwesten van Genève, de overgang af over de Rhóne. Successen in de lucht. In het kader der gewapende luchtver- kenning vóór de Fransche Atlantische kust, tusschen St. Nazaire en de Gironde werden in totaal vijT koopvaardijschepen, varieerende tusschen 3000 en 10.000 ton, door bomtreffers ernstig beschadigd. Een vrachtschip van 10.000 ton en een van 4000 ton tot zinken gebracht. De aanvallen van gevechtsformaties en van duikbommenwerpers richtten zich in de loop van de 22e Juni voornamelijk op met vijandelijke vliegtuigen bezette vlieg velden in het gebied ten Noorden van Bordeaux. Hierbij werden op het vlieg veld Rochefort tien vliegtuigen in brand geworpen, twintig vliegtuigen bij her haalde duikvluchten door beschieting vernield en een hangar door bomtreffers vernietigd. De verliezen van den vijand bedroegen Zaterdag in totaal 49 vliegtui gen. Vier eigen vliegtuigen worden ver mist. Een duikboot heteft uit een vijandelijk konvooi een tankboot van 16.000 bruto- registerton tot zinken gebracht. In de nacht van 22 op 23 Juni zijn vijandelijke vliegtuigen het Duitsche rijksgebied binnengevlogen. Bommen op Marseille en Bizerta. Ook aanvallen op Noord en Oost-Afrika. Het legerbericht van het Italiaansche hoofdkwartier luidde Zaterdag: In de Middellandsche Zee fcebben ma rine en luchtmacht overal haar actie versterkt. Drie vijandelijke koopvaardij schepen, waarvan twee gewapend waren, werden door duikbooten tot zinken ge bracht. Een kruiser, deel uitmakende van een formatie, werd door onze bommen werpers ten Oosten van de Balearen ge troffen. Overdag en des hachts zijn de bases van Bizerta en Marseille gebombardeerd. Te Bizerta werd een kruiser getroffen, schade aan een arsenaal aangebracht en benzine-opslagplaatsen in brand gescho ten. Niet minder is de schade, die de ba sis Marseille heeft geleden. In Noord-Afrika is Marsa-Matrouh.de zetel van het Engelsche opperbevel, door hevige luchtaanvallen met de grond ge lijk gemaakt en werden vijandelijke plaatsen en formaties op doeltreffende wijze bestookt. Tijdens een vijandelijke actie boven Tobrouk werd een Itali- aansch marine-hospitaal getroffen. Eeni- ge dooden en gewonden zijn te betreuren onder de artsen, het verplegend perso neel en de patiënten. Een vijandelijk vliegtuig werd door het luchtdoelgeschut der marine neergehaald. In Oost-Afrika werden tal van acties ondernomen op vijandelijke bases van Port Soudan, Ouareb en kleine vestingen en kampen in Kenya. Tijdens vijandelij ke vluchten boven Diredawa werd een Engelsche machine neergehaald. Voorts heeft de vijand vluchten ge maakt boven Italiaansch gebied en wel vooral boven Noord-Italië en Sicilië. Er werden echter bijna geen bommen uit geworpen, behalve te Cirie (Turijn) en Livorno. waar woningen in het stadscen trum getroffen werden. Er berden ech ter geen slachtoffers gemaakt. ALEXANDRIE GEBOMBARDEERD. Vliegtuigen tegen pantser wagens. Gisteren meldde het Italiaansche hoofd kwartier; Ons luchtwapen zet zijn acties in alle sectoren van de Middellandsche Zee voort. Tijdens de nacht van de 22ste Juni is de Engelsche marinebasis Alexan dre, waarheen een Engelseh eskader de wijk had genomen, ondantcs liet hevige afweervuur en de lange overtocht met goed gevolg gebombardeerd. De basis Bizerta werd eveneens getroffen. Ondanks het slechte weer zijn in het Westelijk deel van de Middellandscne Zee varende vijandelijke schepen, die be waakt werden door Voortdurende verken ningsvluchten, welke zich uitstrekten tot het geheele Middellandsche Zee gebied, ingehaald en gebombardeerd. Een Itali aansch vliegtuig is niet teruggekeerd. In Noord-Afrika verloopen de gevechts handelingen in ons voordeel. Onze lucht macht ontplooide een levendige activiteit tegen pantserwagens en vijandelijke stel lingen. Een groot viermotorig vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten. In Oost-Afrika is een Engelsen vlieg tuig brandend omlaaggehaald. De vijand heeft de stad Trapnni (Sici lië) gebombardeerd, waarbij uitsluitend woonhuizen werden getroffen. Hieibij vielen twintig dooden en dertig gewon den, onder wie vrouwen en kinderen en slechts drie soldaten. Onze jachtvliegtui gen hebben een ontmoeting gehad met vijandelijke vliegtuigen, waarvan er twee werden neergeschoten. I Luchtaanvallen op Duitschland. In de buurt van Berlijn. Het D.NJ5. meldt, dat in de nacht van Vrijdag op Zaterdag eenige vijandëlijke vliegtuigen in de buurt van Berlijn ge vlogen hebben. Een vliegtuig wierp eeni ge bommen buiten Berlijn op niet-mili taire doelwitten neer, waaronder een la zaret. Zij richtten slechts geringe schade aan. Drie mannen, drie vrouwen en een kind werden gewond. Bommen op Bremen. Dezelfde nacht werd ook Bremen met bommen, o.a. brandbommen, aangeval len. Er werd slechts geringe materieele schade aangericht. Twee burgers werden licht gewond. De aanvallers werden door het luchtafweergeschut verdreven. Centrum van Keulen gebom bardeerd. Tijdens bomaanvallen van Britsche vliegers op Keulen in de nacht van 18 Juni werden zes bommen in het centrum der stad geworpen, die zes dooden en 14 gewonden onder de burgerbevolking maakten. Elf brandbommen vielen buiten de stad neer zonder schade aan te rich ten, acht explosieve en zes brandbommen kwamen in een voorstad terecht. In een andere voorstad werden door acht explo sieve en 35 brandbommen twee personen gedood en twee gewond, alsmede eenige schade aan woonhuizen aangericht. Op de stadswijk Ehrenfeld werden acht ex plosieve en 22 brandbommen geworpen. Ook hier was de schade slechts gering. In totaal werden 24 explpsieve en 74 brand bommen op niet-militaire doelwitten ge worpen. Kerk in Duisburg getroffen. Bij een nachtelijke Britsche luchtaan val is dezer dagen een der lukraak neer geworpen bommen neergekomen op de katholieke kerk in de Fabrikstrasse in Duisburg. De kerk en een daarnaast staand woonhuis werden zwaar bescha digd. TRANSPORTSCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. Bijna 5000 man verdronken. Uit betrouwbare bron verneemt het D.N.B. dat de luchtaanvallen op de in ae haven van Bordeaux liggende transport schepen doel hebben getroffen. Eenige schepen werden tot zinken gebracht of zwaar beschadigd, een 32.000 ton metend transportschip werd in de grond geboord waarbij bijna 5000 man verdronken! Bij de Duitsche luchtaanvallen van Wie nu zijn reclame stil zet, zal als hij die gaat her vatten, bemerken dat hij veel meer zal uitgeven dan hij bezuinigd heeft, om het verloren gegane terrein terug te winnen. Vrijdag op de Oostkust van Engeland zijn ook in de groote olie-opslagplaatsen aan de Theemshaven en aan de monding van de Humber door de inslaande bom men groote branden veroorzaakt. Verder waren doeltreffende aanvallen gericht op een reeks Oost-Engelsche havens en vliegvelden, benevens op luchtafweer- en schijnwerpersstellingen in het strijdge bied. In het zeegebied voor de Humber kreeg een groot in convooi varend koop vaardijschip een voltreffer op het voor schip. VIER FRANSCHE DUIKBOOTEN BUIT- GEMAAKT. Naar thans bekend wordt, werden voorts op de werf van Augustin Nornand te Havre vier Fransche duikbooten door matrozen van de Duitsche marine ba machtigd. EGYPTE WENSCHT GEEN OORLOG. De Egyptische minister-president heefl voqr het parlement de volgende verkla ring afgelegd: De regeering voert een politiek, welke door het parlement is goedgekeurd. Zij is vastbesloten, al het mogelijke te doen, ten einde het land de ramp van een oor log te besparen. De regeering heeft den legerondrdeelen beve lgegeven, af te zien van het deelnemen aan gevechtshande lingen. Enkele grenstroepen zijn thans verschillende mijlen teruggetrokken. Hierdoor zal vermeden worden, dat het land in een oorlogstoestand geraakt, vóórdat regeering en parlement gelegen heid hebben gehad hun beslissingen ts nemen. EGYPTISCHE PREMIER AFGETREDEN Per radio ls het aftreden van den Egyptischen minister-president, All Ma- her pasja gemeld. REDDING DOOR DE „DORUS RIJKERS' Deensch schip gezonken. Na een ontploffing gezonken. De motorreddingsboot ..Dorus Rijkers" van de Noord- en Zuld-Hollandsche Red ding Maatschappij, was Vrijdagavond on geveer elf uur uit Den Helder gevaren om hulp te bieden aan een schip, waar van men bericht had ontvangen, dat het in nood verkeerde. De plaats waar het zich moest bevinden was ten westen van het eiland Texel. De „Dorus Rijkers' voer door het Molengat. Om twee uur Zaterdagochtend gelukte het, zestien opvarenden van het Deen- sche sj. „Alpha", die in een sloep rond dreven, ongeveer vijf mijlen ten Westen van de vuurtoren van Eierland. Het schip is vermoedelijk ten gevolge van een ont ploffing ten onder gegaan. Vier opva renden worden vermist. Van de geredden zijn eenigen licht gewond. De „Dorus Rijkers" liep Zater dagochtend om ongeveer zes uur met de geredden Den Helder binnen. De Waddenzee biedt ook thans den vis- schers goede bestaansmogelijkheden, daar o.m. de vangst van ansjovis en platviscb zeer belangrijk is. Te Den Oever bij den afsluitdijk heerscht de noodige bedrij vigheid. In de haven liggen vele schepen gereed om uit te varen. pW*mDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhorcnschc Courant MAANDAG 24 JUNI 1940 Uitvaart P. M. Berkouwer. Enorme belangstelling bij aan grijpende plechtigheid. Bergambacht. Vrijdagmiddag had on der overweldigende belangstelling van vijjwel de gansche burgerij, een droevige, toaar indrukwekkende plechtigheid plaats. ■Het stoffelijk overschot van de op 10 Mei# ja de Peel—RahmsteUing gesneuvelden' iniHtiar Pieter Maxinus Berkouwer, werd januit Brabant, waar een soldatenbegra- lenis was geschied, definitief ter aarde besteld. Daartoe had zich uit de burgerij een comité gevormd, dat gelden had ingeza aid, om de kosten van overbrenging en begrafenis te dekken. Voor de teraarde bestelling hiyld ds. H. Ewoldt in de Ned. Herr Kerk een rouwdienst. Daarbij was de kist met het stoffelijk overschot voor de kansel opgebaard, terwijl de kerk tot de laatste plaats bezet was. Op de plaat een der autoriteiten zaten burgemeester Winkler, de beide wethouders, de gemeen te-secretaris, dr. Soeteman, de luitenant Bieeker, wnd. compagniescommandant, die het bevel over de compagnie had op het oogenblik, dat Berkouwer gesneuveld was, de majoor-veldprediker van Ber- kouwefs regiment en Ds. Ter Haak, Ge- wf Predikant te Bergambacht. Na 't zingen van Psalm 103 8. las Ds. pwoldt een gedeelte van Joh. 10, sprak daarna de bedroefde ouders en bloed verwanten toe met woorden van ver troosting, en hield vervolgens een ernsti ge toespraak tot alle aanwezigen, naar aanleiding van 1 Corinthe 15 30. Na ge bed en psalmgezang werd de lijkdienst «opgesteld. Vooraf gingen de veldprediker D Ringnalda Jr. en res. Ie luitenant B. Bieeker. Dan volgde een vijftigtal mi litairen uit Bergambacht, terwijl gemobi- liseerden van hetzelfde regiment als dra gers fungeerden. Daarna de rouwkoets, de familie, de autoriteiten en honderden Wangstellenden. In de aula op de doodenakker werd berst het woord gevoerd door den burge meester, die in zeer gevoelvolle woorden «ijn deelneming betuigde. Hij memoreer de, hoe in de gemeente het verlangen ge leefd had, om Berkouwer te begraven in de grond, waarop hij geboren was en ge leefd had. De heer Winkler besloot met de hoop en verwachting uit te spreken, dat Berkouwer niet vergeefs gevallen zou lijn. Vervolgens sprak res. Ie luitenant G. (Seeker, namens de kameraden. Hij schet ste de omstandigheden, waaronder Pieter Berkouwer in zijn plichtsvervulling en trouw het leven liet en getuigde van de stille glimlach des vredes, die het ont stelde gelaat van den doode op het slag veld verhelderde. Daarna sprak Ds. Ringnalda, veldpre diker van 3 R. I, die de deelneming over bracht van den regiments-commandant, van alle officieren en manschappen, daar bij getuigend van de levens- en stervens- genade, aan Berkouwer geschonken, om trouw te blijven tot in den dood, trouw In kameraadschap en plichtsvervulling. Als laatste spreker vertolkte Ds. Ter Haak de deelnemende gevoelens der Ge- ref. Kerk. Voordat men zich naar de groeve be gaf, defileerden de wapenbroeders van den gesneuvelde langs de baar. die gedekt was met het kruis, dat op Berkouwers •oldatengraf gestaan had, zijn veldmuts en zfjn helm, die nog de sporen van de strijd vertoonde. Zij brachten nu de laat ste g"roet aan een gesneuvelde kameraad, die in zijn plichtsvervulling het hoogste offer gebracht had voor zijn vaderland, voor de Nederlandsche bevolking en dus ook voor hen. Aan de geopende groeve las Ds. Ewoldt nog eenige verzen uit Efeze 6 over de wa penrusting Gods. Terwijl de Bergambachtsche gemobili- seerden, stram in de houding, om de groe ve geschaard, salueerden, zonk langzaam de kist. Ds. Ewoldt eindigde met dankgebed, waarna een neef van den. overledene dankte voor de belangstelling. Geslaagd, Capede a.d, IJsseL Mej. Ma. Biert is geslaagd voor het eind-examen, (diploma A) aan het Mamix Gymnasium te Rot terdam. Grijp geen rijdende auto. Gouderak Hoe gevaarlijk het iq, om een rijdende auto te grijpen, zag men hier ter plaatse, toen twee jeugdige wielrij ders zich met een vrachtwagen wilden laten meeslepen. Een der Jongens wist het voertuig te grijpen, doch sloeg daar bij over de kop. Met ontvelling aan knie en gelaat, alsmede schade aan zijn fiets, liep het ongeval af. Begin van brand. Gouderak. In het huis van een alleen wonende oude vrouw, brak door onbeken de oorzaak een begin van brand uit. Daar echter omwonenden met emmers water kwamen toesnellen, wist men erger te voorkomen. Hoog-Blokland. Ook in ons dorp warén enkele militairen ingekwartierd, die tot taak haddene te zorgen voor aanvoer van levensmiddelen voor de troepen. Deze week zijn echter allen vertrokken, zoo dat ons dorpje weer het gewone aanzien heeft van voor de oorlog. Gemeenteraad. Jaarsveld. De gemeenteraad zal een openbare veragdering houden op Dins dag 25 Juni, des voormiddags om 10 uur. De agenda vermeldt o.a.: Voorstel huur- verandering voormaligv onderwijzerswo ning; Verzoek A. Alblas, C. J. Faaij en G. van Elteren. art. 13 L. O. wvt 1920; Ver lenging termijn onbewoonbaarverklaring woningen 128 en 129; Wijziging begrooting 1939. Geslaagd. Krimpen a-d. Ijssel. Aan de Koningtn Wilhebnina Kweekschool te Rotterdam slaagde voor het eind-examen de heer A. de Bruijn, van hier. Gemeenteraad. Loplk. Er zal een openbare vergadering van de raad worden gehouden op Don derdag 27 Juni, des voormiddags om 10.30 uur, van welke vergadering de agenda vermeldt: Verzoek kerkeraad Ned. Herv. Gemeen te om medewerking aanschaffing leer middelen voor de school; Verzoeken T. Bosch en H .van Bezooljen volgens art. 13 der Lager Onderwijswet 1920, Wijzi ging Algemeene Politieverordening; Bij drage aan gemeente Wlllige-Langerak in subsidie landbouwwintercursus; Subsidie voor landbouwonderwijs Woerden: Wij ziging arbeidsovereenkomsten-besluit; Voorstel v erlenglng termijn ontruiming woning van W. Wolters; Wijziging ge- meentebegrooting voor 1939, Geslaagd. Moercapelle. De heer J. J. Hogebrug is aan de Koningin Wilhelmina Kweek school te Rotterdam geslaagd voor het eindexamen. „Hulp in Nood". Nieuw-Lekkerland. Uit het jaarverslag van de vereenifeing „Hulp in Noord" blijkt dat door de ernstige tijdsomstandigheden de vereenlging steeds; meer aangezocht is voor diverse hulpverleenigingen. Met blijdschap wordt vermeld, dat in de afge- loopen strenge winter milde gevers, zoo wel van Kinderdijk als van het dorp, het bestuur in staat stelden, brandstoffen te verstrekken aan vele gezinnen. In het bestuur kwam eenige wijziging. In de plaats van den heer Ara. den Boer. die ontslag had genomen, werd gekozen de heer Joh. Pot, en in de vacature *&n commissaris, ontstaan door het overlij den van den heer P.' den Ouden, werd gekozen de heer C. Oskamp. Het bestuur doet ten slotte een ernstig beroep op de hulpwaïcügheid der ingezetenen. Uit^BIt financieel jaarverslag blökt, dat de ontvangsten in 1939 bedroegen f 1054,04 en de uitgaven f 748,09, batig slot f 305.95. Nieuw-Lekkerland. Bij de firma J, en K. Smit te Kinderdijk is deze week de 36- urige werkweek ingevoerd. t>e Chr. Zangvéreeniging „Omnia cum Deo", directeur de heer P. den Boer, zal Donderdag haar repetities hervatten. Voetbaluitslag. Donderdagavond speelde Excelsior n op eigen terrein te gen Zwervers II van Kinderdijk. Uitslag 1—3. Knaapje aangereden. Ouderkerk a.d. IJssel. Een 5-jarig zoon- tej van den schipper C. Mourik werd aan gereden door een treiler van Heuvelmans Handels Maatschappij, even buiten de bebouwde kom van het dorp. Het ventje werd tegen de weg gesmakt en bekwam een vrij groot gat in het achterhoofd. De heer A. H Docters van Leeuwen, die het ongeval zag gebeuren, snelde met het knaapje naar een der doktoren in de Dorpstraat, die de wond hechtte. Wat verdwijnen aal. Ouderkerk a.d. iJsseL De firma Heu velman, Hout- en Brandstoffenhandel, heeft besloten over te gaan tot het sloo- pen van een complex van zes woonhuizen, staande tusschen haar houtopslagplaatsen in de Kromme, teneinde het vrijkomende terrein ook als zoodanig te kunnen ge bruiken. Aan de bewoners is reeds verzocht, be doelde woningen te verlaten. Onder de Ingezetenen staat dit complex huizen be kend onder de naam ,.D« oudeWassche- rlj", aangezien er vroeger een wasscherij in gevestigd is geweest. Ouderkerk a.d. IJssel.De dames-collec tanten, die een Inzameling langs de hui zen hielden voor de installatie van de Wijkverpleging te Gouda, brachten de mooie som van f 185.70 bijeen. Raadsvergadering. Willige-Langerak. De gemeenteraad omt in openbare vergadering bijeen op Dinsdag 25 Juni, des namiddags om 8 30 uur. De agenda vermeldt: Wijziging ar- bei dsovereenkomstenbesluitwij ziging termijn verhuring Jachthuis aan mej. de wed. Broking; Wijziging gemeente-be grooting 1939, Voorstel deelneming ga rantie in uitbreiding electrisch net voor aansluiting van eenge perceelen. Geslaagd- Zevenhuizen. De heer H. W. Groene- veld slaagde te Rbtterdam voor het eind examen aan de Koningin Wilhelmina Kweekschool. „asperges" voor de groote bruggen worden weggenomen door middel van steekvlammen. thans bericht ontvangen, dat de eerste groep kinderen uit de getroffen gebieden op Donderdag 27 dezer in Groningen zaJ aankomen. Deze groep gaat geheel naar het plat teland. In overleg met de commissie voor de burgerbevolking in Den Haag, wordl de komst van meer groepen geregeld. DE NATIONALE COLLECTE. llim Hulpcomité 1940 legt zij» taak neer. Blijkens een mededeeling van den se cretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken heeft het „Nationaal Hylpcomité 1940" zijn actie gestaakt. Bij de voorbe reidingen der voorgenomen collecte was n.l. gebleken, dat het wenschelijk w/j hieraan een duidelijk nationaal karakter te geven in het kader van provinciale acties. De secretaris-generaaf heeft daar om den Commissarissen der Koningfn verzocht hem in dezen hun r"°Howerklng te verleenen. f De nationale collecte voor de door den oorlog getroffen gebieden, zal thans on der tezicht der regeering op Zaterdag 6 Juli in alle provincies worden gehouden, daar tegen die datum alle voorbereidin gen getroffen zullen kunnen zijn. De opbrengst zal uitsluitend ten goede ko men aan bestaande nationale insteinn- gen. Intusschen had Zaterdag te Utrecht de collecte gewoon plaats. Te Utrecht waren n.l. alle voorbereidingen reeds ge troffen, en toen hier het telegram van de secretaris-generaal van het departe ment van Binnenlandsche Zaken werd ontvangen, waarin werd gevraagd, zoo mogelijk, tot uitstel te besluiten,' heeft de burgemeester dat beantwoord met de woorden: „Uitstel onmogelijk", In over leg o.m. met den Commissaris der Ko ningin in Utrecht, is besloten, de op brengst van de Zaterdag gehouden col lecte af te dragen aan het Grebbe-Comi té. VELDPOST WORDT OPGEHEVEN. Nog steeds worden op het hoofdexpe- ditiekantoor der Veldpost groote hoeveel heden corréèpondentle ontvangen, voor zien van een veldpostadres, o.m. veel dienststukken van legeronderdeelen en gemeentebesturen, veel gewone corres pondentie van leveranciers aan legerin- stanties en voorts particuliere correspon dentie bestemd voor militairen. Hieruit blijkt, dat de afzenders dezer Bescherming van schuldenaren. In een V^rdening van den Rijkscom missaris vóór het bezette NederlaAdsche gebied zijn maatregelen afgekondigd ten aanzien van de bescherming van schul denaren, van de burgerlijke en straf rechtspleging, alsmede van het admini stratieve recht met het oog op de sinds 10 Mei ingetreden bijzondere omstandig heden. De rechter kan een schuldenaar, die tengevolge van deze omstandigheden niet tijdig aan zijl} vóór die datum aangegane verplichtingen kan voldoen, een uitstel van ten hoogste zes maanden verleenen, indien zulks redelijkerwijze van den schuldetscher kan worden verlangd. Het uitstel kan ook voor een gedeelte van de verplichting verleend worden. Indien de schuldenaar reeds In verzuim is, kan het uitstel met terugwerkende kracht worden verleend. Als nog geen geding bij den rechter aanhangig is, kan de schuldenaar, bij gebrek van overeenstemming met den schuldeischer, zich bij eenvoudig request tot den rwhter wenden. Deze kan over het uitstel eèh vöorloo- plge beslissing geven. Een definitieve be slissing geeft hij eerst als de schuld eischer gehoord, althans behoorlijk op geroepen is. D« beslissingen nopens het uitstel zijn noch aan hooger beroep, noch aan cas satie onderworpen. Burgerlijke en strafrechts pleging. De nieuwe bepalingen ten aanzien van de burgerlijke en strafrechtspleging, als mede het administratief recht, behelzen, dat wettelijke voorschriften, betreffende termijnen en vormen buiten toepassing kunnen worden gelaten, indien deze ten gevolge van de bijzondere omstandighe den redelij kheidshalve niet kunnen wor den in acht genomen. Ook kan de burgerlijke rechter de uit voering van een door hem gegeven be slissing (mits geen eindbeslissing) ge-„ heel of ten deele achterwege laten. DE EERSTE KINDEREN NAAR GRONINGEN. De Groninger .Gemeenschap heeft DE HEERSCHZUCHTIGE RERTHEESTERES. S3 Roman van den bekenden schrijver VICTOR VAN DUKE. Zacht vroeg hij: „Zij is toch niet ge trouwd?" Olga haalde de schouders op. „Neen, taaar daar kunt U toch geen belang m •tellen." Hij gaf toe: „Ik heb geen recht daar naar te vragen! Maar, zoudt U mij het adres van Mariene willen geven ik hebt haar iets van groot gewicht mede te deelen: ik wilde haar weer iets ter hand stellen, dat zij mij heeft laten stu ren en waardoor de moordenaar gevon den is, zoodat ik weer in mijn eer her teld ben." Nu werd Olga nieuwsgierig, zij wilde «en vraag stellen - toen Paul Werner de kamer uitkwam, die niet begreep, met Wien Olga zoo'n lang gesprek voerde. Achter hem kwam qeü witte kortharige fox. Achim von Malten, die onmiddellijk hegreep, wien hij voor zich had, noemde «jn naam. Toen de oudé heer deze hoor de, verstrakten zijn vriendelijke trékken •a hij vroeg: „Wat wenscht U hier, mijnheer von Halten? u doet verstandiger ons met mat te laten. Wat ik van U gehoord heb, la niet erg aanbevelenswaardig." De fox blafte woedend. Achim von Malten antwoordde zacht: „U hebt gelijk, mijnheer Werner, en ik kom dan ook enkel om van U het adres van Mariene te weten te komen; ik wil haar namelijk iets teruggeven, dat ik eenigen tijd geleden in opdracht van haar van een advocaat uit Parijs toege zonden kreeg. Nu werd ook mijnheer Werner nieuws gierig. Zijn verzoek klonk nog wel niet vriendelijk, maar hij vroeg: „Wilt U even binnen komen?" Spoedig zat Achim in de behaaglijk ge meubileerde woonkamer en vertelde alles wat er gebeurd was, nadat hij van Mar iene het fclaveirblad gekregen had, ook dat hij zicji later met Roberta had ver loofd en welk aandeel zij in het drama héd gehad. Tenslotte zei hij: „Ik moet aan Mariene schrijven. Het liefst zou ik haar persoonlijk vergiftenis willen vragen, want ik heb een zware schulpt tegen haar. Geeft U mij haar adres, ik heb mijn eerherstel aan haar te danken, ik heb geen rust, voordat ik haar daarvoor bedankt heb." Paul Werner zei voorzichtig: „Ik zal dezen dank in Uw naam aan haar overbrengen, mijnheer von Malten dat is voldoende. Het klaverblad kan ik haar geven, zoodra Mariene weer thuis is." Olga, die dacht aan een paar zinnen uit een van Marlene's brieven, zei: „Ze is juist wat over haar verdriet heen, en dat mogen wij niet opnieuw oprakelen." Achim moest dit toegeven, doch zei met bevende stem: „U hebt natuurlijk gelijk, maar het is toch een ellendig ge voel. 'dat ik haar persoonlijk geen dank kan zeggen. Het liefst zou ik voor haar neerknielen en zeggen: „Mariene, ver geef me, ik schaam me zoo diep zeg slechts dat je me vergeeft." Smeekend wendde hij zich nu weer tot mijnheer Werner: „Toe, geeft U mij haar adres, ik zal haar schrijven en beloof U in mijn brief met geen enkel woord over mijn groote liefde voor haar te reppen." Hoe het kwam wist hij zelf niet, inaar plotseling kwamen de tranen in zijn oogen en hij snikte. Olga stond op en zei: „Mijnheer von Malten, sta ons toe. dat mijnheer Werner en lk ons even ln een andere kamer te rugtrekken om samen te beraadslagen vindt U dat goed?" Achim knikte en bleef doodstil zitten. Hij scheen het nauwelijks te merken, dat de beide anderen de zitkamer verlaten hadden. In de andere kamer gekomen, keken Olga en Paul Werner elkaar vragend aan. Hij haalde zijn schouders op en vroeg: ,.Wat moeten wij doen Olga herhaalde de vraag: „Ja, wat moeten wij doen?" men moet alles doen wat mogelijk is. om het geluk van mijn dochter te helpen en ik geloof, dat wij dit het best kunnen doen, door die beide menschen weer tot elkaar te brengen." Olga knikte bevestigend. „Wij moeten hem dus haar adres ge ven." ging Pual Werner voort en nadat zij dit besloten hadden, gingen Paul Wer ner en Olga weer naar de zitkamer te rug. Hij zat heelemaal in elkaar gedoken in z'tn stoei terwijl de kleine witte fox zijn afhangende hand likte. Dat gaf bij den ouden heer de doorslag, want wien zijn hondje sympathiek vond, die kon geen slecht mensch zijn. Hij trok zijn stoel dicht naar Achim toe en begon. „Olga en ik hebben krijgsraad gehou den wij zullen U het adres van Mar iene geven. Wilt U het even opschrij ven?" Achim haalde diep adem. Gelukkig, nu was zijn weg hierheen, tenminste niet te- vergeefsch geweest. Juist haalde ^ïij een stuk papier uit zijn portefeuille, toen er opnieuw gebeld werd. De fox begon als een bezetene te blaffen en Olga ging vlug naar de straatdeur om te zien, wie daar was. Even later kwam zij met een telegram in de hand terug en gaf dit aan Paul Werner. Deze zette zijn bril op, opende het te legram en las eerst zacht, daarna gaf nij het aan Olga. Deze las eveneens voor zichzelf: „Ben een der volgende dagen bij jhllie. Engagement Wintergarten, Berlijn, telegrafisch afgesloten. Tot ziens. Mariene." Lachend keek Olga eerst naar den ouden heer, daarna zei ze tot Achim: „Wij behoeven U het adres van Marie ne niet meer te geven, want zij komt een dezer dagen thuis." Opgewonden vroeg hij: .Denkt U, dat zij voor mij te spreken is?" Weer lachte Olga. „Wanneer U een paar dagen in Berlijn zoudt kunnen blij ven logeeren, dan zou ik U Mariene in ieder geval vanuit de verte kunnen laten zien, daarna komt misschien alles wel ln orde. Daarna vervolgde zij, met een ernstig gezicht: „En wie weet, misschien hebt U er dan heelemaal geen verlangen meer naar 1 Mariene te spreken." Paul Werner begreep onmiddellijk wat Olga bedoelde. En hij dacht, dat als Achim niet hield van de manier waarop Mariene haar brood verdiende, het beter was, dat Mürlene.dan van zijn aanwezig heid niets wist, want dan ging er voor haar tenminste niets verloren. Achim antwoordde verward: ,.U doet zoo géheimzinnig en vreemd, juffrouw Zabrow. maar ik ben blij, dat U mij beloofd hebt, mij Mariene te laten weerzien. Ik zal gaarne in Berlijn blijven en logeer in hotel Adlon." Olga knikte. „Zoo spoedig mogelijk zal ik U opbel len, mogelijk ook kom ik persoonlijk naai Uw hotel, laten wij afspreken, dat U in ieder geval 's avonds van zes tot acht op Uw kamer bent." Dat werd afgesproken en spoedig daai op nam Achim met een verlicht gemoe< afscheid van Paul Werner en Olga. De oude heer zei. toen hij weer met Ol- 'éa alleen was: „Eindelijk zal ik dan mijB kind terugzien, ik ben er erg blij om." Zij spraken nu af, dat Mariene niets van het bezoek van Achim zou weten, eerst moest hij haar op het tooneel zien. Reeds den volgenden dag in alle vroeg te telegrafeerde Mariene vanuit Leipzig; „Ik kom straks, treed vanavond a> in Berlijn op." (Wordt vervolgd)

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 2