R&ttetdam lüjk nactc Binnenland j FEUILLETON. DE HEERSCHZUCHTICE RENTMEESTERES. Plaatselijk nieuws 1 WOENSDAG Z« JUNI 194# standscommissie bij de vaststelling der modaliteiten van de demobilisatie en ont wapening rekening houden niet het bij zonder belang van de handhaving der orde in genoemde gebieden. Artikel 10. Italië behoudt zich het recht voor als garantie uitlevering te eischen van wapehs van infanterie en artillerie, pantserwagens, tanks, automo bielen en wagens, alsmede munitie. Artikel 11 betreft het Italiaansche of Duitsche toezicht op de wapens. Artikel 12 betreft de concentratie van de Fransche oorlogsvloot in bepaalde havens en de demobilisatie ervan. Ook de Italiaansche regeering verklaart, dat zij niet het voornemen heeft, gedu rende den huidlgen oorlog, gebruik te maken van de eenheden der Fransche oorlogsvloot, die onder haar controle zijn geplaatst en dat zij zelfs niet de bedoe ling heeft, bij het sluiten van den vre de aanspraken te maken op de Fran sche vloot. De overige artikelen stemmen vrijwel overeen met die van het verdrag met Duitschland. DE ONDERTEEKENING. De Itallaansch-Fransche wapenstilstand ls Maandagmiddag onderteekend. Des avonds om 7 uur 35 is de Duitsche Rijks- regeering daarvan in kennis - gesteld. Daar bij de onderteekenlng van de Duitsch-Fransche wapenstilstand was bepaald, dat zes uur na deze Italiaansche kennisgeving de operaties zouden eindi gen, zijn in Frankrijk de vijandelijkhe den in de nacht van Maandag op Dins dag om 1 uur 35 gestaakt. HET ITALIAANSCHE COM. MUNIQUE VAN ROME. Maandagavond om 19 uur 15 is bij Ro me het Italiaansche-Fransche wapen- atilstandsverdrag onderteekend. Om 19 uur 35 volgde de officieele mededeeling daarvan aan de Duitsche rijksregeering. Op grond hiervan is het Duitsch-Fran sche wapenstilstandsverdrag van kracht geworden. Het opperbevel der weermacht heeft bevel gegeven tot staking der vij andelijkheden tegen Frankrijk Op 25 Juni om 1 uur 35 Duitschen zomertijd worden aan beide kanten de wapens neergelegd. Daarmede is de oorlog in het Westen geëindigd. De officieele Italiaansche tekst is, naar Btefanl uit Rome meldt: „Op 24 Juni om 19 uur 15, Italiaansche tijd, is in de Villa Lncisa bij Rome het Fransch-Italiaansche wapenstilstandsver drag onderteekend. Maarschalk Badoglio, chef van de ge nerale staf der geheele weermacht, tee- kende voor Italië. Generaal Huntziger teekende voor Frankrijk. Om 19 uur 35 deelde de minister van buitenlandsche zaken. Ciano, de rijksre geering de onderteekenlng mede van het wapenstilstandsverdrag. Bijgevolg zullen de vijandelijkheden Dinsdag om 1 uur 35 Italiaansche tijd een einde nemen" Om 20 uur 33 deelde, aldus meldt D N. B uit Genève. de Fransche radio mede. dat de Fransche regeering. na een Maan dagavond gehouden zitting, besloten had den leider der Fransche delegatie, gene raal Huntziger. ordar te geven, het wa penstilstandsverdrag met Italië te onder teekenen. Dinsdag om 9 uur zal de Fran- iche regeering opnieuw bijeenkomen. LAATSTE LEGERBERICHTEN UIT FRANKRIJK. Capitulatie in de Vogeaen. Maandagmiddag meldde het hoofd kwartier van den Führer. Hedenmiddag heeft de bij Donon In de Vogezen inge sloten vijand de wapens neergelegd. Meer dan 22.000 gevangenen, onder wie •en bevelvoerend generaal van een le gercorps. drie divisiecommandanten en rond 1000 officieren, twaalf geheele ar- tillerie-afdeelingen, waarvan zes gemoto riseerde, zijn met een geweldige buit ln pnze handen gevallen. HET SLOT VAN DE VELDTOCHT. Dinsdagmiddag maakte het oppercom mando van de Duitsche weermacht be kend: De veldtocht ln Frankrijk is na een duur van slechts zes weken met een on vergelijkelijke overwinning van de Duit sche wapens geëindigd. Sedert heden 1 uur 35 rusten de wapenen. In het verloop van Maandag, de laat ste dag van strlj.d, ziJn onze divisies aan de Atlantische kust, na een kortstondig verzet gebroken te hebben, tot aan de 4ini Royan (aan de monding der Giron- de> Angoulème voortgerukt. Ten Z.W. van Lyon werden St. Etien- ne en Annonay genomen. In Savoye gelukte het onzen troepen, met, medewerking van Alpenjagers, de taai verdedigde vijandelijke stellingen op vsracheidene plaatsen te doorbreken. Aix- les-Bains werd genomen. Tijdens gewapende luchtverkenningen voor de Fransche Atlantische kust is een Britsch transportschip van 5 a 8000 ton met succes met bommen aangevallen. Andere verkenningsvluchten strekten zich uit tot deelen der Noordzee. geland en wierpen bommen op vliegvel den en fabrieken der vliegtuigindustrie. Een Britsch vliegveld naderde overdag het vliegveld Stavanger-Sola. Voor het bommen kon werpen werd het door onze jagers neergeschoten. Britsche vliegtuigen zetten hun toch ten naar Noord- en West-Duitschland ook in de afgeloopen nacht voort zonder eenige schade aan militaire werken aan te richten. Het luchtdoelgeschut van on ze marine gelukte het aan de Noordzee kust twee Engelsche vliegtuigen neer te schieten. STRIJD IN DE ALPEN GESTAAKT. 1 Oorlog voortgezet tegen Engeland. Het legerbericht van het Italiaansche hoofdkwartier luidde gistermiddag: Om éën uur 35 zijn de vijandelijkheden tusschen Italië en Frankrijk als ge volg van de onderteekenlng van het wa- pen&tilstandsverdrag op alle strijdtoo- neelén in het moederland en overzee ge staakt. Een Italiaansche onderzeeër heeft een vijandelijke stoomboot van 8000 ton tot zinken gebracht. Een Italiaansche duik boot, die in de Roode Zee opereerde, is niet naar haar basis teruggekeerd. Bij het binnenvliegen van den vijand boven Tripoli is geen enkel militair ob ject getroffen. De bommen vielen ophul- zen van de oude Jodenwijk, waarbij een twintigtal slachtoffers gemaakt werd Bij een vijandelijke luchtraid boven Cagliari in de loop waarvan een dertigtal bom men werd uitgeworpen, werd geen scha de aangericht; er zijn alleen enkele ge wonden te betreuren. Twee pogingen om door te dringen ln de richting van Palermo werden verijdeld door Italiaansche jagers, die de vijande lijke vliegtuigen dwongen de wijk te ne men. De oorlog duurt voort tegen Groot- Brittannië en zal voortduren tot de over winning. OPROEP VAN HITLER. De Führer heeft nog de vólgende op roep uitgevaardigd: „Duitsch volk! Uw soldaten hebben ln nauwelijks zes weken, na éen heroïeke strijd, de oorlog in het Westen tegen een dapperen tegenstander beëindigd. Hun daden zullen in de geschiedenis opge- teekend worden als de roemrijkste over winning aller tijden. In deemoed dan ken wij God den Heer voor Zijn zegen. Ik beveel het uitsteken der vlaggen in het Rijk voor tien, hpt lulden der klokken voor zeven dagen. ADOLF HITLER. WAPENSTILSTAND WAS NOOD ZAKELIJK. Engeland's omvangrijke bleef uit. hulp De Fransche propagandacommisgaris Jean Prouvost heeft ln een rede voor Amerlkaansche correspondenten belang wekkende mededeelingen gedaan. Iedere Franschmem, zoo zeide hij naar Havas meldt keurt de verklaringen van Pé- tain goed. Wij betreuren het, dat de Britsche regeerfng de gebeurtenissen niet met dezelfde kalmte opgenomen heeft, doch zich met ongerechtvaardigde critie- ken tegen ons heeft gekeerd. Prouvost gaf daarop een historisch overzicht en verklaarde o.m.: Vóór de oorlogsverklaring zegde de Engelsche mi nister van Oorlog ons omvangrijke hulp toe. Er zouden 26 divisies naar Frankrijk komen. De regeeringen Daladier en Rey- naud maakten de Engelsche regeering opmerkzaam op de moeilijkheden, die er voor ons in bestonden, dat alle mannen tot 48 jaar onder de wapens moesten worden gehouden, terwijl de jongere lich tingen van Engeland van 28 jaar nog niet gemobiliseerd waren Doch de Brit sche regeering wees op haar gebrek aan wapens en kazernes en op de onmoge lijkheid, naar Frankrijk onvoldoend ge oefende manschappen te zenden. In Maart stelde een Fransche persdele gatie vast, dat de Engelsche oorlogstoe bereidselen volkomen onvoldoende wa ren. Engeland vertrouwde op de blokka de. De regeering ging door met volgens oude tradities te regeeren. DE FRANSCHE GENERAAL IN ENGELAND. Door Londen omgekocht. Naar van betrouwbare zijde uit Bor deaux wordt vernomen, is van de zijde der Engelsche regeering aan generaal de Gaulle, die inmiddels door de Fransche regeering is geschorscht, een belangrijke som gelds aangeboden voor elk oorlogs schip. koopvaardijschip, vliegtuig of an der wapen, dat uit Frankrijk naar Enge land word overgebracht. Van dit feit is de Fransche regeering te Bordeaux se dert gisteren op de hoogte. Naar te Bor deaux wordt verklaard, is daarmee de aanvankelijke onzekerheid weggenomen omtrent verdere maatregelen die tegen de Gaulle zullen worden getroffen. De daden van de Gaulle moeten naar strafrechtelijk terrein worden verwezen. Van oudsher is generaal de Gaulle er in officierskringen voor bekend geweest, dat hij op groote voet leefde. Geruime tijd is hij, in verband met zekere kwesties, niet in actieve dienst geweest. Naar verluidt hebben Engelsche geldbronnen hem al lang ter beschikking gestaan. Hij zou ook vooral onder Engelsche invloed door den vroegeren minister-president Reynaud, tot algemeen secretaris van de opperste krijgraad zijn benoemd, hetgeen toen reeds algemeen opzien heeft gebaard De houding, thans door de Gaulle aangeno men, is daarmee echter voldoende ver klaard. CHURCHILL OVER DE WAPEN STILSTAND. Niet met Engeland's instemming. Churchill heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat Engeland iedere Fransche be weging om het pultsche barbarisme te vernietigen enlde vrijheid voor Frankrijk te verkrijgen, zal ondersteunen. Ik kan nog niet zeggen, aldus Churchill, wat er van de betrekkingen met de regeering te Bordeaux terecht zal komen. Wij zul len echtier pogingen in het werk stellen, dat contact met haar te behouden, dat wij met haar door de tralies van haar gevangenis, kunnen krijgen. Voorts zeide Churchill nog, dat hij Reynaud, op diens verzoek op 13 Juni vergezel van den minister van buiten landsche zaken, Halifax, en den minister voor den vliegtuigbouw, Beaverbrook, een bezoek heeft gebracht. Nadat Reynaud een overzicht had gegeven over den toe stand van het Fgansche leger vroeg hij of Groot-Brittannië Frankrijk wilde ont slaan van zijn verplichtingen om zonder goedvinden van zijn Britschen bondge noot geen onderhandelingen over een wapenstilstand of een vrede te beginnen. „Ofschoon Ik wist", zoo zeide Churchill, „hoe zwaar Frankrijk moest lijden en dat wij tot op dat oogenbllk nog niet zulk een lijden te verduren hadden ge had en dat wij nog geen dlenovereen- komstigen bijstand op het slagveld had den geboden, voelde ik mij verplicht om te zeggen, dat ik deze toestemming niet kon geven. Reynaud zou daarop een be roep tot de Vereenigde Etaten richten. Op 10 Juni ontving ik de boodschap van Reynaud, dat het Amerikaansche antwoord niet bevredigend was. Hij zag zich genoodzaakt krachtens het En- gelsch-Fransche accoord in alle vorm ljulp voor Frankrijk te eischen. Het Britsche kabinet antwoordde, dat de Fransche vloot ln Britsche havens ge bracht moest worden. Zij moest daar zoolang blijven als de onderhandelingen zouden duren. Onder deze omstandighe den zou Britsche regeering Frankrijk toestemmflK verleenen om de voorwaar den te J^Ben voor een wapenstilstand. Zooal®BP> weet, ls daarop het aftre den van He regeering Reynaud gevolgd, waarop het kablnet-Pétain tot de wapen- stilstandsonderhandelingen besloot. Met betrekking tot de gebeurtenissen na het aftreden van Reynaud verklaarde Churchill, dat Engeland alles heeft ge probeerd om de Fransche vloot in zijn bezit te krijgen. Ten aanzien van de toe stand, zeide Churchill, dat deze zoo on zeker en donker is, dat het met in het openbaar belang zou zijn, indien hij zich hierover uitliet. Hij verzocht het Lager huis, aan de regeering het volle vertrou wen te schenken. ENGELSCHE REACTIES OP DE WAPEN STILSTAND. Verwijten aan Frankrijk. De Londensche avondbladen nouden zich bezig met de nieuwe toestand m Frankrijk, waarbij zij naast Churchill, ook maarschalk Petaln en zijn regeering veroordeelen en verklaren, dat het Brit sche rijk thans de laatste hoop is voor de vrijheidslievende wereld. De .Daily Telegraph" beweert, dat de regeerlng-Pétain geen volmachten heeft ontvangen, om met- Duitschland een wa penstilstand te sluiten. Volgens berich ten uit deelen van het Fransche impe rium, kan worden aangenomen, dat de Franschen in overzeesche gebiedsdee ;en verder willen strijden. Hierop zal het Fransche nationale comité steunen. De .Daily Herald" trekt eveneens van leer tegen Maarschalk Pétain en is van meening, dat thans de klachten buiten het Fransche moederland de tenuitvoer legging van de eigen Fransche volkswil zullen overnemen. De „News Chronicle" moet toegeven, dat de aanvalsmogelijkheden van Duitóch land op Engeland belangrijk zijn toege nomen. De verklaring van Churchill over de regeering van maarschalk Pétain heeft de gevoelens van het Engelsche volk weergegeven, die voornamelijk in de twee woorden „verbazing en ontsteltenis" tot uitdrukking komen. De „Dail Mail" noemt de wapenstil stand een schaamtelooze capitulatie. De „Daily Express" schrijft, dat het bekend i& geworden, dat de Britsche re geering alles ln het werk zal stellen om het aan de Fransche overzeesche bezit tingen financieel en anderszins mogelijk te maken de oorlog verder te voeren. Al le Franschen, die willen strijden of mu nitie vervaardigen, zullen in Engeland onder Fransche leiding worden georgani seerd. Generaal de Gaulle zal hierbij een groote rol spelen. Naar de .Daily Telegraph" bericht, heeft generaal de Gaulle reeds zijn bu reaux betrokken. ENGELAND IS AAN DE BEURT. Voorbereiding van de aanval. De opperbevelhebber \an dé Duitsche oorlogsmarine, grootadmiraal dr. Raeder, heeft tusschen 17 en 22 Juni de eenhe den van de oorlogsmarine en de stellin gen der marine bezocht aan de Neder landsche, Belgische en Noord-Fransche kust, teneinde zich te overtuigen van de paraatheid dezer eenheden in de strijd tegen Engeland. ENGELAND ROEPT NIEUWE LICHTING OP. De dienstplichtigen van de lichting 1910 zijn in geheel Groot-Brittannië on der de wapenen geroepen. Er hebben zich 332 998 mannen gemeld. ENGELAND ZAL VERDWIJNEN. Onder de puinhoopen van Europa. Naar aanleiding van het antwoord van Pétain op de verklaringen van Churchill schrijft de Petite Gironde: Wij zijn hét eens met de woorden van Pétain, dat slechts de Fransche regee ring over de eer van Frankrijk kan oor- deelen en dat zij de beslissingen ln volle onafhankelijkheid genomen heeft. Het blad wil den Britschen premier niet zon der nader onderzoek veroordeelen en be toogt, dat de -verantwoordelijkheden ver deeld zijn. Lucht-aanvallen den-Engeland. op mid- In de nacht van 24 op 25 Juni onder namen puitsehe gevechtsvliegtuigen ee- rugo eanvaisvluchten naar Midden-En- Een overzicht tijdens den auto-rit van Hitler en Mussolini te München, ter gelegenheid van de ontmoeting der belde staatslieden. Het blad wijst op de hardnekkigheid van Groot-Britannië, dat de oorlog voort zetten en alle krachten van zijn wereld rijk voor de strijd verzamelen wil. Daar entegen weten wij, zoo vervolgt het blad, dat het nog grootere uitputting riskeert en onder de puinhoopen van Europa ver dwijnen zal. Het is noodig, dat „zich een groote stem verheft" om de oorlog te doen eindigen. President Roosevelt, de Paus en de Spaansche regeering, aldus het blad. zouden ln dit opzicht een groo te rol kunnen vervullen. I GEVAAR DICHTER BIJ IERLAND. Zegt de Valera. In een te Tralee gehouden rede ver klaarde de president van de Iersche vrij staat, De Valera o.a. het volgende: Df geografische positie van Ierland is ln de tegenwoordige omstandigheden niet gun stig te noemen en vormt eer een uitda ging tot de oorlogvoerende mogendhe den. De oorlog heeft een nieuwe keer ge nomen. In plaats, dat het gevaar zich van ons verwijderd heeft, is het dichter bij ons gekomen. DE TOESTAND IN EGYPTE. Kabinetscrisis en opstootjet Koning Faroek van Egypte heeft, naar de Londensche omroep meldt, na het af treden van den minister-president, All Maher Pasja, den leider van de Wafd, Nahas Pasja, belast met de vorming van een nieuwe regeering.'Nahas Pasja heeft de opdracht echter afgewezen met het motief, dat hij zonder nieuwe verkiezin gen zich niet kan belasten met de regee- ringsformatie. De Wafd beschikt op het oogenblik over eerf minderheid in de Ka mer, doch een meerderheid in de Senaat Nadat hij de Britsche ambassadeur Lampson en den commandant der Brit sche strijdkrachten in het Nabije Oosten had ontvangen, heeft koning Faroek zün besprekingen met de voorzitters van Ka mer en Senaat over de vorming eenei nieuwe regeeririg voortgezet. De koning ontving verscheidene leidende politici waaronder leden van de Wafdpartij. In een bericht uit Rome maakt DN.B nog melding van de toenemende verscherping van de situatie in Egypte. Van uur tot uur wordt de opwinding grooter. Voort durend zijn er incidenten in Cairo en Alexandrië tusschen Engelsche troepen en de bevolking. Italiaansche vliegtuigen hebben weer de Britsche vlootbasis in Alexandrië ge bombardeerd. Er bevinden zich daar olie tanks met een totale inhoud van 78 000 ton, welke van vitaal belang zijn voor dt Engelsche vloot. ANTI-OORLOGSACTIE IN ZUID- AFRIKA. Naar uit Johannesburg wordt gemeld, hebben de leiders van de Zutd-Afrikaan- sche oppositie, generaal Hertzog en dr Malan, een verklaring afgelegd, waarin zij de onmiddellijke bijeenroeping van het parlement eischten. Tevens hebben tij alle partijlieden opgeroepen, bijeenkom sten te organiseeren, teneinde te protes teren tegen het feit, dat zonder het parlement te raadplegen, aan Italië de oorlog ls verklaard, en om aan de eisch kracht bij te zetten, dat Zuld-Afrika zicb uit de oorlog zal terugtrekken. WEDERGEBOORTE IN ZWITSERLAND Door de wapenstilstand. De Zwitsersche bondsraad heeft gister middag een manifest tot het Zwitsersche volk gericht, waarin wordt gezegd, dat de wapenstilstand van Duitschland en Italië met Frankrijk voor de Zwitsers een groote verlichting beteekent. De wapenstilstand zal onverwijld een gedeeltelijke en geleidelijke demobilisa tie der Zwitsersche weermacht tengevol ge hebben. Dit zal echter aan het diep gaand gewijzigde Zwitsersche economi sche leven zware eischen stellen Voor Europa weder aan herstel kan denken, moet het zijn nieuwe evenwicht vinden, dat van het tegenwoordige on getwijfeld zeer zal verschillen en op an dere grondslagen zal zijn opgebouwd. Het Zwitsersche economische leven en de buitenlandsche handel moeten zich bij de nieuwe toestanden aanpassen, hin derpalen, die men een jaar geleden nog onoverkomelijk achtte, moeten uit de weg worden geruimd. Belangrijke beslissingen zijn noodzakelijk, waarover vooraf niet lang kan wonden beraadslaagd, maar welke onverwijld op grond van eigen ge zag moeten worden genomen. De Bondsraad acht het tijdstip vooi een innerlijke wedergeboorte gekomen. Ieder moet de oude mensch afleggen, thans moet men denken, werken, voort brengen en geven, niet discussieeren. ge nieten of eischen. Er moet meer worden gewerkt, men moet met een bescheidener opbrengst tevreden zijn. De regeering zal zich van haar verantwoordelijkheid be wust, haar plicht vervullen. Zij doet een beroep op de burgers om haar te volgen, zooals men een leider volgt, die van zijn beslissingen niet steeds een verklaring, een opheldering en een motiveering zal (Zie vervolg Buitenland en Telegrammen op Bladzijde 4.) 3 tweede blad. NTFTTWSRLAD VOOR ZUID-HOLLAND TTTPErHT SehoonhoTensehe Courant WOENSDAG 26 JUNI 1940 GEEN VLAGGEN. Ons volk rouwt. Ingevolge het desbetreffende besluit van het college van secretarissen-gene raal. is tot de verschillende diensten in Nederland door de betrokken waarne mende hoofden van de departementen van algemeen bestuur de volgende in structie gericht: „Voorloopig zullen van de ppenbarp ge bouwen geen nationale vlaggen, de oran jevlag hieronder begrepen, worden uit gestoken. Ons volk rouwt om hetgeen het ver loor. om de velen die sneuvelden, in de strijd verminkt werden of vermist wor den. In deze omstandigheden past geen openbaar vreugdebetoon. A' Vertrouwd wordt, dat elke ambtenaar, de van overheidswege aanvaardde ge dragslijn tot de zijne zal maken en door zijn voorbeeld er tde Zal bijdragen, dat vlagvertoon of ander openbaar vreugde betoon achterwege blijft. Wordt door de openbare lichamen en organen aldus voorgegaan, dan mag met grond worden vérwacht. dat obk het pübliek zich naar dit richtsnoer zal gedragen." GEEN UITERLIJK FEESTBETOON. Ook niet onder school jeugd. Het waarnemend, hoofd van het depar tement van onderwijs, kunsten en we tenschappen, heeft de volgende aan- sohrijving aan de besturen van de scho len gericht: „De storm, die over Europa woedt, heeft ook ons land zwaar getroffen. Haast ieder van ons heeft onder zijn naaste bloedverwanten, onder vrienden ea bekenden, stads- ol dorpsgenooten één of meer dooden te betreuren Boven dien zijn velen nog ln groote ongerust heid omtrent het lot van hun verwan ten, die aan den oorlog deelnamen, dan wel hun wotihplaats moesten verlaten. Ons volk rouwt om de eigen dooden; het rouwt ook om de duizenden andere tnenschênlevens, die de oorlog reeds vroeg. Aldus te deélen ln het leed der wereld is Christenplicht. Met die rouw in het hart moeten wij echter tevens den blik gericht houden op de toekomst van ons land en ons volk; wij moeten ons bezinnen op de fundamenteele waarden van ons volks bestaan; wij moeten arbeiden aan gees telijken en materieelen herbouw. Wat ln positieve zin gedaan kan wor den, is onder zóó duistere hemel nog niet in bijzonderheden aan te geven. Blechts de richting worde duldéiijk en scherp be paald. Maar negatief dient een leder zich er rekenschap van te geven, dat met dit samentreffen van rouw en gespannen ar beid Uiterlijk Vreugdebetoon niet veree- nigbaar is. Het is dus noodig. dat. althans in de madnden van 1940, die ons nog wachten, ieder openlijk feestbetoon aehterwege blijft, in het bijzonder, dat niet gevlagd wordt op de dagen, waarop het tot dus verre gewoonte was van openbare gebou wen en particuliere wöhingen de vlaggen uit te steken. Zij die een publieke verantwoordelijk heid dragen, kunnen in dit opzicht een voorbeeld geven, en anderen opwekken, desgpUJks te doen. Het verdient alle aanbeveling, dat ook de aandacht van de schooljeugd, voor zoover van een leeftijd, die tot eenlg be grip er van in staat stelt, van tijd tot tijd opzettelijk bepaald wordt bij de ernst van de tijden, die wij beleven. Daarnaast is het goed, als de Jeugd volop gelegen heid krijgt om zichzelf te zijn. School feestjesdienen dus achterwege te blij ven; schoolreisjes, schoolwandellngen, museumbezoek. dit alles dient, voor zoo ver de omstandigheden het toelaten en de noodige geldmiddelen beschikbaar zijn, door te gaan. Ook daarbij dient voor te groote uit bundigheid. die anderen kan kwetsen, te worden gewaakt". FONDS VOOR DE WEDEROPBOUW. De financiering. In een persconferentie heeft gister middag de secretaris-generaal der finan- cieele en economische aangelegenheden, dr. Fischbock, een toelichting gegeven op de verordening betreffende de instelling van een fonds voor de wederopbouw. De ze verordening kan in twee deelen wor den gesplitst: één gedeelte betreft de wijze, waarop de middelen worden ver kregen en een gedeelte betreffende het gebruik dezer middelen. Dr. Fischbock heeft in zijn toelichting eenige voorbeel den aangedu:d, welke bedragen hieron der gerekend moeten worden. In de eerste plaats zullen de bedragen vrij ko men, doordat de gewijzigde omstandig heden hun gebruik voor het oorspronke lijke doel onnoodig hebben gemaakt. Zoo zullen vele posten aan de defensiebegroo- tlng vrij komen. Voorts komen bedragen beschikbaar tengevolge van het vertrek der regeering naar het buitenland. Als tweede groep van middelen noemt de verordening het batig saldo van hèt Egalisatiefonds. Hieromtrent zijn de com missaris-generaal, dit de Nederlandsche regeering het ten onrechté Juist heeft guacht, belangrijke bedragen goud van het Egalisatiefonds naar het buitenland over te brengen. Als derde middel tot financiering van de uitgaven van het herstelfonds noemt de verordening vlottende schuld op geld- leenlngen. Dr. Fischbock meent, dat deze finan cieringsmethode, gezien de structuur van de kapitaalmarkt, gerechtvaardigd is. Wat nu dê wijze betreft, waarop de al dus verkregen middelen zullen worden besteed, stelt de Rijkscommissaris twee punten op de voorgrond. In de eerste plaats moet cte verleende steun snel ef fect hebben en .ln de tweede plaats moet hij rekening hóuden met de sociale si tuatie. AANSLAGEN IN DE OORLOGSDAGEN. En geleden schade. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde ver neemt, zijn twee officieren in arrest ge steld en naar de krijgsraad verwezen, daar zij word en verdacht betrokken te zijn bij de dood van luitenant-kolonel J. L. Mussert. Eje vele verhalen, welke in omloop zijn omtrent de dood van Mussert, als zouden daarbij verschillende militairen en bur gers tegenwoordig zijn geweest, zijn vol komen uit de lucht gegrepen. Behalve de beidé gearresteerden waren hierbij nog slechts drie andere officieren aanwezig, die bij de behandeling van deze zaak als getuige zullen worden gehoord. Nog verschillende klachten omtrent aanslagen op personen tijdens de oor logsdagen zijn in onderzoek, evenals eischen tot schadevergoeding wegens ge leden oorlogsschade by lnterneering en huiszoeking. TERUGKEER VAN NEDERLANDERS uit België en Frankrijk. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, heeft in samen werking met de Nederlandsche autoritei ten maatregelen getroffen ter bevorde ring van de terugkeer van Nederlandsche staatsburgers, die naar België en Frank rijk zijn geëvacueerd Tot dit doel is he den een DUltsch-Nederlandsche commis sie onder leiding van een Duitschen of ficier naar België en Frankrijk vertrok ken. POSTVERKEER MET BELGIE HERSTELD. De postverbindingen tusschen België en Nederland zijn hersteld. De postzen- dingen worden tegen de oude tarieven per auto naar de Nederlandsche grens gebracht, waar de Nederlandsche poste rijen ze overnemen. PROVINCIALE STATEN. Door het vertrek van den heer P. J. van Harmeien uit Schoonhoven naar Gelderland, is een vacature ontstsuni in de Provinciale Staten van Zuid-Holland. In die vacature ls thans benoemd ver klaard de heer W. Sanders te Gouda. RADIO, POSTDUIVEN EN FOTO'S. Nieuwe bepalingen. In het gisteren verschenen Verordenin genblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor heb be zette Nederlandsche gebied, betreffende maatregelen op het gëbied van bericht geving en fotografeeren. Hierin is het volgende bepaald: Par. 1. HIJ, die van den Duitschen weermachtsbevelhebber ln Nederland geen vergunning daarvoor heeft gekre gen, mag geen berichten, van welke aard ook door middel van draadlooze telegra fie of telefonie, of door middel van licht signalen uitzenden of ontvangen Par. 2. 1. Wie zendinstallaties. seinlam pen of handleidingen voor het gebruik daarvan, in zijn bezit heett, moet deze binnen drie dagen aan den burgemeester ai geven. 2. Hetzelfde geldt voor ontvangin.rtal- laties voor draadlooze telegrafie of telefo nie en de handleidingen voor het gebruik daarvan, met uitzondering van de ge bruikelijke radio-ontvangtoestellen voor het beluisteren van uitzendingen van omroepvereenlgingen. 3. Bovenstaande bepalingen zijn ook van toepassing, wanneer iemand na het in Werking treden dezer verordening zend- of ontvanglnstallatles, seinlampen of handleidingen voor het gebruik daar van, in zijn bezit krijgt. 4. De burgemeester moet dengene, die bovengenoemde voorwerpen Inlevert, een ontvangstbewijs geven en de voorwerpen behoorlijk bewaren. De voorschriften betreffende het luis teren naar radiouitzendingen en de ove rige bestaande strafrechtelijke voor schriften blijden van kracht. Postduiven. Par. 3. 1. Hij, die duiven, die geschikt zijn voor het overbrengen van berichten (postduiven) ln zijn bezit heeft, moet aangesloten zijn bij een door den Duit schen weermachtsbevelhebber toegelaten postduivenbond of -vereeniging, of bin nen 24 uür van zoo'n bond of vereeniging lid worden. 2. De leden van de in alinea 1 genoem de toegelaten postduivehbonden of -ver- eenlgingen moeten voldoen aan de be velen, die de Duitsche weermachtsbevel hebber ln Nederland ten aanzien van het houden en opbergen van postduiven ge geven heeft. Par. 4. (1). Wie duiven, dié in het al gemeen ln goed afgesloten ruimten ge houden worden (slagdulven) ln Zijn be zit heeft, moet een lijst van deze duiven opmaken. koman van den bekenden schrijver VICTOR VAN DUKE. 34 Toen stelde Olga den ouden heer voor: „Ik zou graag vandaag al naar Berlijn gaan en dadelijk- tegen zessen mijnheer von Malten in het hotel opzoeken." Paul Werner had er niets op tegen en zei: „ik ga niet mee, lk zal de' Argentij nen wel zien, als Mariene eerst hier thuis «eweest ls." De Argentljnsche zangeres. Olga vroeg ln het hotel naar den heer von Malten. Het was ongeveer kwart voor zes. Zij moest even wachten en toen ver scheen hy, en noodigde haar uit ergens «net hem thee te gaan drinken. Doch Olga antwoordde: „Ik ben bang dat het dan te laat wordt eer U Mariene kunt zien doch voelt U er wat voor om naar de „Wintergarten" te gaan? Ik houd van variété." Aarzelend antwoordde hij: „Eerlijk gezegd, baronesse, ben ik er niet erg voor in stemming." Olga lachté én zei: •O, maar die stemming komt wel, als WH er eenmaal zijn. En dan, Mariene kan vandaag nog niet naar huls om haar va der te spreken, maar Wij, U èh lk, heb ben de gelegenheid haar vandaag reeds te zien." Hij keek haar aan zonder haar te be grijpen. „Wat ls er dan met Mariene? Ik be grijp er eerlijk gezegd niets van." Zij antwoordde: .Zoodra U Mariene uyp«*Jeen verder, de verte gezien hebt. weet veel, weet A 1 U alles." „Het wordt steeds geheimzinniger," gaf hij toe. „Maar als U graag naar de „Win tergarten" wilt, dan gaan wij natuur lijk; ik ben U zeer verplicht door Uw vriendelijke hulp en zal mijn gevoel op den achtergrond schuiven." Zij vonden een goed plaatsje, niet te ver van het tooneel af. Het progfamma intèresseerde Achlm niet erg, maar Olga was vol spanning tot het nummer van Los Quatro Argentinos komen zou, doch dit nummer kwam pas na de pauze. In de pauze vroeg Achlm: „Wilt U hier blijveh om het heele pro gramma te zien, of zullefa Wij weggaan? Doch Olga antwoordde «Ml: „Ik zou alleen nog grftag de vier Ar gentijnen hooreh zingen, daftr heb ik zoo veel .over hooren sprèköl, bij nloeten uit stekend zijn." Hij knikte. „Goed, dan blijven wij nog,* gaf hij toe. Eindelijk was de groote pauze voorbij en kwam het gföoté nummer. Olga moest haar hand tegen het hart drukken, zoo hard klopte dit. want daar kwam haar vriendin mét de drie andere artisten. Zij vergat heelemaal acht te slaan op Achim. Deze had even naar het tooneel gekeken, doch staarde daarna weer voor zich uit, de voorstelling verveelde hem zichtbaar De vier zongen eerst geza menlijk. daarna zong de vrouwestem al- (2). De lijst moet van de handteeke- ning van den houder voorzien en zicht baar ln het slag worden opgehangen. Een afschrift moet aan den burgemeester worden overhandigd. (3). By verandering in de voorraad gehouden, duiven zijn bovengenoemde bepalingen van overeenkomstige toepas sing. (4). Is een duif gestorven, dan moet de poot, waaraan de ring zit, bij het eerste lid worden afgesneden en met de ring ingeleverd worden. Par. 5. De burgemeester moet onder zoeken, of de aan hem ingevolge par. 4 schriftelijk afgegeven lijsten volledig en juist zijn. Par. 6. Het is verboden duiven, van el ke aard, vrij te laten vliegen. Par. 7. Hij, by wien een duif binnen vliegt of die op andere wijze een duif in zijn bezit krijgt, moet deze. met de zich mogelijk bij de duif bevindende bericht- kokers en mededeelingen, £an den dichtst bijzijnden burgemeester afgeven. Poot- ringen en dergelijke mogen niet afgeno men worden. Par. 8 (1). Wanneer de Duitsche weer machtsbevelhebber in Nederland het be veelt, moet de burgemeester de aan hem ingevolge paragrafen 2, 4 of 7 afgegeven duiven en voorwerpen afgeven aan de ln het bevel vermelde instantie. (2). Met de afgifte houdt de verant woordelijkheid van den burgemeester, In gevolge par. 2 alinea 4 en par. 7 alinea 2, op. Fotografeeren. Par. 9. Hij, die niet tot de Duitsche weermacht behoort, mag geen fotografie ën of films van inrichtingen en materi eel, alsmede van leden van de Duitsche weermacht maken, tenzij hij in het be zit is van een door den Duitschen bevel hebber afgegeven vergunningsbewijs. Personenopnamen van leden der Duit sche weermacht, welke met hun toestem ming gemaakt zijn, worden hierdoor niet getroffen. Par. 10. De Duitsche weermachtsbevel hebber ln Nederland kan uitewiderlngen toestaan op de-voorschriften van par. 2. alinea 1 tot en met 3, van paragrafen 3 tot en met 6 en van par. 7 alinea 1. Hij kan aan de toestemming voorwaarden verbinden. De toestemming is te allen tijde herroepelijk. Par. 11. De Duitsche weermachtsbevel hebber in Nederland kan zijn bevoegd heden ingevolge par. 1, paf. 8 alinea 1, par. 9 en par. 10 in het algemeen of in bijzondere gevallen aan hem onderge schikte instantie's, die ingevolge par. 3 alinea 2 ook aan andere Instanties of personen overdragen. Deze verordening treedt in werking op den dag van afkondiging. Hulp aan de Middenstand. Alblasserdam. In de Chr. U.L.O. school werd een vergadering gehouden door de contact-commissie, uitgaande van de af- deeling van de Nederlandsche Midden standsbond, welke vergadering belegd was voor de getroffen middenstanders alhier. De voorzitter, de heer B. van Vliet, zette de bedoeling van d^ze verga dering uiteen, en wees er op, dat er een landelijke contactcommissie in het leven was geroepen, waarin vertegenwoordigd waren de drie middenstandsbonden ln Nederland. De bedoeling ls, dat geld bij een wordt gebracht voor de getroffenen. Direct daarop was hier ln het leven ge- D« dag van het bombardement be gon Rotterdam aan zijn herbouw. DOE OOK ZOO - en blijf niet afwachten wat de toekomst zal brengen. PAK AAN en doe als voorheen. Verzuim Uw reclame niet, want anderen zullen Uw terrein bezetten en Uw naam wordt vergeten. roepen een plaatselijke commissie, waar van spr. voqj-zitter ls, terwijl de heer van Neutegem secretaris van deze commissie is. Ter vergadering was ook de heer Van Helden voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Dordrecht eh Omstreken, die mededeelde, dat het de bedoeling is een advies-bureau te ves tigen, dat de getroffen middenstandera met raad en daad wil bijstaan. Spr. zei dat reeds verschillende commissle's vooi hulpverleening ln het leven zijn geroepen ip Nederland, waar men zich om steun kan vervoegen. Nu is de moeilijkheid dat men telkens genoodzaakt zal zijn uitvoe rige Inlichtingen te verschaffen om vooi eventueele steun in aanmerking te ko- De Kamer van Koophandel heeft nu gemeend voor de Middenstand ook hier plaatselijk een adviesbureau te stichten, welk kantoor zal gevestigd worden ten huize van den heer Rijkee. Aan dit du- reau kan men al de gegevens verstrek ken en wanneer men dan van een anclet hulpcomité nader aangezocht fcordt ver schillende gegevens te verschaffen om ln aanmerking te kunnen komen voor steun verleening, kan men verwijzen naar hei adviesbureau van de Kamer van Koop handel. die dan verder de belangen def getroffenen zal behartigen. Staande de vergadering gaven zich verschillende personen op. die gebruik wilden maken van dit bureau. De collecte, gehouden tijdens de kerkdienst ln de Vrije Geref. Gemeente voor de ramp 1940 heeft f 382 opge bracht. Het uitbreidingsplan. Bergambacht. Het uitbreidingsplan de zer gemeente is door Gëd. Staten goed gekeurd. Nu gaat het er maar om hoe zal de uitvoering daarvan geschieden. In de Donderdagavond te houdwf raadsver gadering kunnen daaromtrent belangrij ke mededeelingen van B. en W. worden verwacht, dan wel belangrijke besluiten worden genomen. Een snélle bouw van Woningen zou vóór alles gewenscht ayn. Bergambacht. De heer O. Terpstra is geslaagd voor het eerste gedeelte ter ver krijging van het diploma A van de Ver eeniging van gemeente-belangen. Waddinxveen. Uit deze gemeente is Vrijdag een werklooze naar Duitschland gegaan om daar te werken Ingevolge de daartoe geboden gelegenheid. Hij zal ln de Hermann-GÖrin—werke te Brauwsch' weinig werk vinden. Willige-Langerak. De ln de Ned. Herv. Kerk gehouden oollecte voor de geteister de kérken ln het land heeft f 155.35 op gebracht. zachte, buigzame zong Mariene: Nu keek Achim op; eigenaardig, die stem kende hij. Onder duizenden stem men zou hij deze er uitgehaald hebben. Hij keek geboeid naar de Argentljnsche zangeres met haar donkere huid, gekleed in een kostbaar zigeunercostuum. De oogen, die groote, donkerblauwe oogen kende hij ook, evenals de stem. Plotseling vielen hem de schellen van de oogen, hij begreep wat Olga met haar raadselachtige woorden had willen zeg gen en waarom zij hem meegenomen had naar de „Wintergarten". Alles was hem nu duidelijk. Hij kon zijn oogen niet meer van Mar iene afhouden, doch onwillekeurig keek hij ook^n&ar de drie mannen. Het waren knappe, welgevormde tnenschen en hij kon een gevoel van Jalouzie niet van zich afzetten. Hoe zou Mariene tegenover hen staan? Zou zij misschien op een van de drie ar tisten verliefd geworden zijn? Hij ontwaakte als uit een diepen droom toen de vier Argentijnen na een geweldig applaus verlieten, doch het geklap hield zoo lang aan, dat Mariene besloot een toegift te geven. De drie mannen bege leidden haar op de guitaar en met haar „Jij bent als een wonder, dat mij wenkt, Dat mij tn nood ook weer vreugde schenkt. Op wie ik wachtte, sinds tijden lang, Omdat niemand anders mijn zuchten vernam; Omdat niemand die kracht heeft als JU. slechts JU; Jij bent als een wonder, o, maak ml) blij!" En weer daverde het applaus door de zaal. Het hart van Achlm werd hem zoo zwaar, en hoewel Mariene zich vlak bij hem bevond, leek het hem, of zij mijlen ver van hem verwijderd was Zij behoorde thans in een wereld thuis die hij niet kende en de partner met het demonische gezicht was misschien niet in staat geweest haar te doen vergelen, dat er ergens op de wereld eert man leefde, die zij had liefgehad en die haar zoo'n bitter onrecht had aangedaan. Hij fluisterde tegen Olga: „Willen wij nu weggaan?" Zij. knikte toestemmend pn voordat het nummer van de vo'gende artisten aan gekondigd werd, hadden zij de zaal reeds verlaten. Buiten gekomen keken 2tj el kaar vragend aan en zwijgend liepen zij de Georgestraat uit. Plotseling bleef Olga staan. „Nu, wat zegt U er van, mijnheer von Malten. is Mariene een groot kunstenares geworden?" Hij knikte ernstig en treurig van ja. „Ik durf haar echter niet meer te spre ken te vragen," voegde hij er aan toe, „want zij leeft ln een heel andere we reld. En U deed natuurlijk zoo geheim zinnig, omdat zij waarschijnlijk met des eersten zanger verloofd is?" Hier onderbrak Olga hem vlug en 2ei: „Neen, daar is geen sprake vin, doch ik wilde u laten zien. dat Mariene op het tooneel haar brood verdiende, omdat U haar misschien daarom niet meer zoudt willen kennen." Deze woorden deden hem goed eti na enkele oogenblikken zei hij: „Ik zou Mariene toch zoo graag willen spreken." Olga stelde nu voor, dat Achim von Mal ten ergens op haar zou wachten, zij zou zich dan naar Mariene begeven en deze trachten over te halen met haar mee naar Achlm te gaan. Aldus werd afgesproken en in de wachtkamer van het Frledrichstation bleef Achim ln spanning achter. Het leek hem of de minuten uren neen eeuwe» duurden. Eindelijk het geluk gevonden! Olga had haar naam genoemd aan den portier en liet vragen of Mariene haat ln haar kleedkamer wilde ontvangen. Onmiddellijk werd zij toegelaten. Mariene had zich bijna afgeschmlnkt en de beide vriendinnen vlogen elkaar om den hali, zij lachten van blijdschap bij h~t weer zien. IBlot volgt)

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 2